Կիրառական դասի ամփոփում միջին խմբում «Ձմեռող թռչուններ. Դիմում ավագ խմբում «Ցուլֆինները ճյուղերի վրա» թեմայով

Դիմումի վերաբերյալ դասի ամփոփում` օգտագործելով շնորհանդեսը միջին խումբ «Ձմեռային թռչուններ»

Դիմումի ամփոփում, օգտագործելով «Ձմեռող թռչուններ» միջին խմբի շնորհանդեսը

Կատարում է ուսուցչուհի Անդրոնովա Վիկտորյա Լեոնիդովնան

Դասի նպատակը.

Ամրապնդել մկրատով աշխատելու ունակությունը.

Զորավարժություններ ուղղանկյունների անկյունները կտրելով, դրանք կլորացնելով; սովորեցնել երեխաներին գծի երկայնքով ուղղանկյուններից եռանկյունաձև ձևեր կտրել:

Համախմբել «ձմեռող» թռչունների հասկացությունը:

Երեխաներին պատկերացում տալ ձմեռող թռչունների սննդի տեսակների մասին:

Զարգացնել երևակայությունը, ուշադրությունը, մտածողությունը, առարկաների ամբողջական ընկալումը:

Թռչունների նկատմամբ հոգատար և բարեկամական վերաբերմունք զարգացնել:

Ակտիվացրեք խոսքում ընդհանրացնող բառերը. «ձմեռող թռչուններ»; արձագանքել առաջարկություններով.

Սարքավորումներ՝ շնորհանդես «Ձմեռող թռչուններ»:

Ձեռնարկներ. թռչնամսի իրան բլանկներ; թևերի մանրամասները, պոչը տարբեր ձևերիիսկ գույները՝ սոսինձ, անձեռոցիկ, ֆլոմաստեր։

Նախնական աշխատանք:

1) Դիտարկում ագռավների, ճնճղուկների, ցլերի զբոսանքի վրա.

2) Գ.Սկրեբիցկու «Երկարապոչ ավազակներ» պատմվածքի ընթերցում.

3) Ա. Յաշինի «Կերակրե՛ք թռչուններին ձմռանը», Մ. Գլազկովի «Կերակրե՛ք թռչուններին» բանաստեղծությունը։

4) Դիդակտիկ խաղեր, վարժություններ, հանելուկներ.

5) նկարագրական պատմվածքների, զրույցների կազմում.

Դասի ընթացքը.

1. Կազմակերպման ժամանակ

Երեխաներ, բարևեք հյուրերին: Եվ հիմա բոլորը մոտեցեք ինձ, կանգնեք շրջանակի մեջ և ժպտացեք միմյանց, լավ ընկերներ, դուք գեղեցիկ և խելացի երեխաներ եք: Երբ այսօր եկա խումբ, գտա մի անծանոթ տուփ: Եկեք պարզենք, թե ինչ կա դրա մեջ - գուշակեք հանելուկը:

Սիրում է սերմեր և խոզի ճարպ, առավոտյան թռավ բակում

Այս փոքրիկ թռչունը. Գուշակիր `ՈՎ Է ?. (Titmouse)

Լսեք, թե որքան գեղեցիկ է նա երգում: Այստեղ, տղերք, կա նաև անտառի բնակիչների գրառումը.

Անհանգստանում են թռչունների համար, թե ինչպես են ձմեռելու, դրսում արդեն ցուրտ է։

Նստեք աթոռների վրա: (Ուսուցիչը առաջարկում է նայել էկրանին: (1 սլայդ))

- Տեսեք, թե քանի տարբեր թռչուններ կան էկրանին (դիտելով նկարազարդումները): Ո՞ր թռչուններն են ձեզ ծանոթ: (Երեխաների պատասխանները):

Ինչպե՞ս կարող եք մեկ բառով անվանել այս թռչուններին:

Ինչպիսի՞ թռչուններ են դրանք: (Ձմեռող թռչուններ) Ինչո՞ւ են այդպես կոչվում:

2. Թեմայի ներածություն

Ճիշտ.

Այսպես են կոչվում այն ​​թռչունները, որոնք մնացել են ձմեռելու համար։ Սրանք թռչուններ են, որոնց կարող են հարմարվել տարբեր պայմաններ.

3. Դասի նպատակի սահմանում.

Եկեք այսօր խոսենք ձմեռող թռչունների մասին և պատրաստենք հավելված: Նայեք էկրանի նկարներին և անվանեք թռչուններին: (Այս ձմեռող թռչունը կոչվում է՝ աղավնի, ծիտ, ճնճղուկ, ագռավ, փայտփորիկ, ցլամորթ):

4. Նկարների զննում.

Դուք, իհարկե, գիտեք, որ ցուրտ եղանակի սկզբից շատ թռչուններ թռչում են հարավ: Բայց ոչ բոլորը, կան այնպիսիք, ովքեր չեն թռչում, այլ ապրում են մեզ հետ ամբողջ տարին... (Ագռավը, աղավնին, ճնճղուկն ապրում են ամբողջ տարին):

Եվ կան այնպիսիք, ովքեր մեզ մոտ գալիս են միայն ձմռան համար (թռիչքները, ցուլֆինները գալիս են ձմռանը)

Ցլֆիններին այդպես են անվանում, քանի որ նրանք մեզ մոտ են գալիս առաջին ձյան հետ:

Ցլֆինչն ունի կարմիր կուրծք, կապտամոխրագույն մեջք, սև գլուխ և թեւեր։

Տիտիկն ունի դեղին կուրծք, կանաչավուն մեջք, սև գլուխներ և թեւեր, կրծքավանդակի վրա՝ փողկապներ։

Ծիծիկը դեղնականաչավուն մեջք ունի, որովայնը դեղին է՝ լայն սև գծով։ Թևերը մոխրագույն են - Կապույտթեթև լայնակի շերտով:

Այս թռչունը ձեզ ծանոթ է: Ով է սա?

Պատմիր ճնճղուկի մասին։

Ինչ է նա? (փոքր, մոխրագույն-շագանակագույն, մոխրագույն, ճարպիկ, արագ):

Ինչպե՞ս կարելի է այս թռչունին սիրալիր անվանել: (ճնճղուկ, ճնճղուկ և այլն)

Ինչպիսի՞ թռչուններ են դրանք: Սրանք ձմեռող թռչուններն են

Ինչո՞ւ են այդպես կոչվում։ Նրանք ձմռանը մեզ հետ են ապրում։

Ի՞նչն է ավելի սարսափելի ձմռանը թռչունների համար՝ ցուրտը, թե՞ քաղցը: (Քաղց)

Ի՞նչ են ուտում թռչունները ձմռանը: (Երեխաների պատասխանները)

Այո, հիմնականում դա է (հատապտուղներ, ծառերի սերմեր, բույսերի սերմեր) (2 սլայդ)

Կարո՞ղ ենք ձմռանը օգնել թռչուններին: (կերակրել թռչուններին)

Տղերք, խնդրում եմ, ասեք ինձ, ինչպե՞ս կարող եք ձմռանը ցուրտ եղանակին օգնել թռչուններին:

(Երեխաների պատասխանները)

Եթե ​​հատիկները դնենք գետնին, ապա դրանք կարող են ծածկվել ձյունով։ Ինչ անել? (Ավելի լավ է սնուցիչներ պատրաստել:) (3 սլայդ)

5. Ֆիզիկա «Թռչուններ».

Թռչունները փոքր-ինչ թռչում էին ինքնուրույն:

Երբ նրանք թռան, բոլոր մարդիկ նայեցին:

Ինչպես նստեցին,- ամբողջ ժողովուրդը զարմացավ։

Նստեցին, նստեցին, ճախրեցին, թռան

Երգերը սկսեցին երգել։

6. Եկեք ձմեռող թռչուններ էլ պատրաստենք։ Նստեք սեղանների մոտ, ես ձեզ ցույց կտամ, թե ինչպես ենք պատրաստելու թռչունը:

7. Մատների վարժություն«Փայտփորիկ»

Ժամանակն է խաղալ մատների հետ։

Ես թակում եմ փայտի վրա, (Բաց արմավենի - փայտ, ցուցամատ)

Ես ուզում եմ որդ ստանալ, (մյուս ձեռքը փայտփորիկի կտուց է։ Յուրաքանչյուր տողի համար)

Թեև նա թաքնվեց կեղևի տակ (չորս մատը հարվածում է ափին):

Այն դեռ իմն է լինելու։

8. Անկախ աշխատանքերեխաներ. (Հանգիստ երաժշտություն է հնչում):

Ձեր սեղանին ունեք թևերի և պոչի տարբեր ձևերի և գույների մանրամասներ, որպեսզի կարողանաք ընտրել դրանցից ավելի հարմար ձեր թռչունների համար:

Երեխաները կատարում են հավելվածը:

Եվ հիմա մենք կվերաբերվենք մեր ընկերներին: Գնացեք և տեղադրեք ձեր թռչունը սննդի ափսեի կողքին, որն ամենաշատն է սիրում ձեր թռչունը: (մի ափսե հացի փշրանքներով, խոզի ճարպով, հացահատիկով, ձավարով)

Երեխաները աշխատանքը դնում են սեղանի վրա:

Ինչ տարբեր թռչուններ ունեք:

9. Դասի ամփոփում.

Մինչ մեր թռչունները ուտում են, ես կխնդրեմ ձեզ բոլորիդ կանգնել շրջանագծի մեջ և ասել ինձ.

-Ի՞նչ նորություն ես սովորել այսօր: (Ինչ թռչունների եք հանդիպել)

-Ի՞նչն եք ամենաշատը հիշում: (Երեխաների պատասխանները):

-Ինչո՞վ էր պայմանավորված դժվարությունը։

Բոլորդ հիանալի եք, ամեն ինչ արեցիք, որ գեղեցիկ ձմեռող թռչուններ պատրաստեք։ Եկեք ինքներս մեզ շոյենք։ Իսկ երեկոյան անտառի բնակիչներին նամակ կգրենք, որ սնուցողներ ենք պատրաստելու, թռչուններին կերակրելու ենք։

10. Տնային առաջադրանք՝ պատրաստել թռչունների սնուցող սարքեր:


Դիմումի ամփոփում
«Ձմեռող թռչուններ» թեմայով:
(միջին նախադպրոցական տարիք)
Պատրաստված է * կողմից:
դաստիարակ Գաբակ Մ.Ի.
«Ձմեռող թռչուններ» թեմայով դասի ամփոփում.
Նպատակը. երեխաներին սովորեցնել հավելվածներում փոխանցել ցուլֆինչի և տիտղոսի պատկերը, գլխի և մարմնի ձևի առանձնահատկությունները, պոչի առանձնահատկությունները (գունավոր թղթից մասերի կտրում), համեմատելով չափը: Փոխանցեք թռչունների գույնը: Զարգացնել գեղագիտական ​​ընկալումը:
Զարգացնել երեխաների ստեղծագործական կարողությունը, գեղեցկության զգացումը, շրջապատող աշխարհի գեղեցկությունն ու հարստությունը հասկանալու և գնահատելու կարողությունը, զարգացնել տեսողական ուշադրությունը և ընկալումը, հիշողությունը, նուրբ և ընդհանուր շարժիչ հմտությունները:
Կրթական առաջադրանքներ. շարունակեք սովորեցնել երեխաներին խնամքով կպցնել մասերը, օգտագործել սոսինձ, պարզաբանել և ընդլայնել ձմեռող թռչունների և նրանց կառուցվածքի մասին պատկերացումները: Ձևավորել ձմեռող թռչունների հայեցակարգը: Զտեք և ակտիվացրեք բառարանը
Կրթական առաջադրանքներ. զարգացնել հարգանք թռչունների, վայրի բնության հանդեպ սեր և թռչուններին խնամելու ցանկություն; ճշգրտություն և ուշադրություն Ձևավորել համագործակցության, փոխըմբռնման, բարեգործության, անկախության հմտություն:
Ցուցադրական նյութ՝ նկարազարդումներ ձմեռային լանդշաֆտների պատկերով, առարկայի նկարներ, «Ձմեռող թռչուններ», սոսինձ ձողիկ, գունավոր թուղթ, գունազարդման էջեր թռչունների պատկերով, ուսուցչի պատրաստած նմուշը Դասի նյութերը՝ սոսինձ փայտ, գունավոր թուղթ , գունազարդման էջեր թռչունների պատկերով, մագնիտոֆոն ( Birdsong): Մեթոդական տեխնիկա՝ զրույց-երկխոսություն, նկարազարդումների քննություն և դրանց վրա զրույց, ֆիզկուլտուրա «Սպիտակակողմյան կաչաղակ», արտադրական գործունեություն, մատների մարմնամարզություն «Քանի թռչուն թռավ մեր սնուցման մեջ», ամփոփում.
Նախնական աշխատանք.
1. Նկարազարդումների դիտարկում, բնութագիր, արտաքին նշաններ(պոչ, կտուց, փետուրի գույն, չափ.
2. Զրույց երեխաների հետ զբոսանքի ընթացքում թռչուններին դիտարկելու և կերակրելու գործընթացում, թռչուններին խնամելու մասին:
3. Հանրագիտարանային գրականության ընթերցում.
4. Թռչունների մասին բանաստեղծություններ անգիր անելը.
Կազմակերպման ժամանակ.
Ծափ տվեք, ծափ տվեք, մի հորանջեք և տվեք ձեր ափը: Երեխաները ձեռք են մեկնում և միմյանց մաղթում դրական վերաբերմունք: Մենք բոլորս ընկերներ ենք, մենք մեկ ընտանիք ենք։
Անակնկալ պահ՝ դռան թակոց, նամակ Դաննոյի և նրա ընկերների կողմից։
Ուսուցիչը կարդում է նամակը. Սիրելի տղաներ, Դաննոն և իր ընկերները գրում են ձեզ: Մենք ապրում ենք տաք երկրներում և երբեք չենք տեսել տիտղոսներ և ցուլֆիններ, նրանք մեզ մոտ չեն գալիս։ Ուզում էինք ապլիկա սարքել, բայց լրիվ շփոթվեցինք։ Ես կարծում էի, որ ցուլֆինչը դեղին կուրծք ունի, բայց ընկերներն ասում են, որ այն կարմիր է։ Տղերք, խնդրում եմ, օգնեք մեզ: Ես գիտեմ, որ ձեր խումբը ճնճղուկներն են, և դուք հավանաբար ամեն ինչ գիտեք թռչունների մասին:
Դասի ընթացքը
Մանկավարժ. Դե, որ տղաները կօգնեն Դունոյին: Երեխաների պատասխանները.
Եկեք Dunno-ին հանգ պատմենք մեր խմբի մասին:
Մեր ճնճղուկների խումբը,
Չարաճճի երեխաներ.
Մենք սիրում ենք թվիթ անել
Թափել հատիկները;
Եվ ցուրտ ձմռանը,
Թռեք ձեր սնուցողներին:
- Ասացեք, տղերք, տարվա ո՞ր ժամանակն է հիմա: - Իսկ ձմռանը ի՞նչ թռչուններ կարող ենք տեսնել փողոցում: - Ինչպե՞ս կարող եք մեկ բառով անվանել այն թռչուններին, որոնք մեզ մոտ մնացել են ձմռանը: - Եկեք այսօր խոսենք: ձմեռող թռչուններ. Նայեք նկարներին և անվանեք թռչուններին:
Նկարների դիտում
Դաստիարակ՝ ֆլանելեգրաֆի վրա դնում է ձմեռող թռչունների պատկերով նկարներ՝ աղավնի, ծիտ, ճնճղուկ, ագռավ, փայտփորիկ, ցլլինչ:
- Դուք, իհարկե, գիտեք, որ ցուրտ եղանակի սկսվելուն պես շատ թռչուններ թռչում են հարավ: Բայց ոչ բոլորը, կան այնպիսիք, ովքեր չեն թռչում, այլ ողջ տարին մեզ հետ են ապրում (ագռավ, աղավնի, ճնճղուկ):
- Իսկ մեզ մոտ միայն ձմռան համար (ծիծիկներ, ցուլֆիններ) եկողներ կան։
- Ցլֆիններին այդպես են անվանում, քանի որ նրանք մեզ մոտ են գալիս առաջին ձյան հետ: Ցլֆինչն ունի կարմիր կուրծք, կապտամոխրագույն մեջք, սև գլուխ և թեւեր։
- Տիտմիկները դեղին կրծքեր ունեն, և սև գլուխներ և թևեր:
-Ագռավի մասին պատմիր: Ինչպիսի՞ն է նա: (մեծ, սև, կարևոր, խորամանկ):
- Այս թռչունը ձեզ ծանոթ է: Ով է սա? Պատմիր ճնճղուկի մասին։
- Ինչ է նա? (փոքր, մոխրագույն, ճարպիկ, արագ):
- Այս թռչունին կարելի է գտնել անտառում: Դա փայտփորիկ է:
Նա հաճախ փայտ է թակում, և գիտե՞ք ինչու է դա անում։
- Փայտփորիկը բուժում է ծառերը՝ կեղեւի տակից հանելով վնասակար միջատները:
- Դու ինքդ ինձ կպատմես այս թռչնի մասին։ Ով է սա? Ինչ է նա?
(Աղավնին մեծ է, մոխրագույն, գոռում է):
-Ինչպիսի՞ թռչուններ են: Ձմեռում.
-Ինչո՞ւ են այդպես կոչվում։
Ֆիզկուլտուրայի րոպե.
Կաչաղակ - սպիտակակողմ
Ես եփեցի շիլա,
Երեխաները կերակրվել են.
Ես տվել եմ սա,
Ես տվել եմ քեզ,
Ես տվել եմ սա,
Ես տվել եմ սա,
Դա տվեց:
Մանկավարժ. Տղերք, հիմա եկեք գնանք սեղանի մոտ և օգնենք Դաննոյին, կպցնենք տիտղոսակիր և ցուլֆինչի հավելվածին:
Երեխաները վերցնում են գունավոր թուղթ, պատառոտել այն և պատառոտված թղթից կպցնել հավելվածը։
Մատների վարժություն «Սնուցող»
Քանի թռչուն կա սնուցման մեջ
մերոնք հասան,
մենք ձեզ կասենք.
երկու ծիծիկ, ճնճղուկ,
վեց ոսկեղենիկ և աղավնիներ,
փայտփորիկ խայտաբղետ փետուրներով:
Բոլորի համար բավականաչափ սերմեր կային։
Երեխաները կատարում են հավելվածը: Բոլոր աշխատանքները հավաքում ենք մեծ պանելում։
Մանկավարժ- Տղաներ, ի՞նչ արեցինք այսօր ձեզ հետ, ինչի՞ մասին խոսեցինք այսօր: Ի՞նչ խաղեր եք խաղացել: Ի՞նչն է ձեզ ամենաշատը դուր եկել: Երեխաների գնահատում. 5. Երեխաները գնահատում են իրենց և իրենց ընկերների աշխատանքը, անվանում են իրենց պատկերած թռչուններին, պարզաբանում են նրանց տարբերակիչ գծերը, ինչպես նաև այն, ինչը միավորում է նրանց բոլորին:
6. Գործունեության ավարտը՝ աշխատավայրի մաքրում.

Նպատակը. Չվող և ձմեռող թռչունների հետ ծանոթության միջոցով ճանաչողական կարողությունների զարգացման համար պայմանների ստեղծում:

Առաջադրանքներ. - Ընդլայնել և համախմբել երեխաների պատկերացումները չվող և ձմեռող թռչունների, նրանց ապրելակերպի և արտաքինի մասին:

    Զարգացնել տեսողական՝ փոխաբերական մտածողություն, խոսքի լսողություն, համահունչ խոսք, խոսքի համակարգում շարժման հետ, ընդհանուր և նուրբ շարժիչ հմտություններ, տեսողական ուշադրություն և լսողական ընկալում

    Ամրացրեք թռչնի սոսնձման տեխնիկան, ուշադիր աշխատեք սոսինձով։

    Խթանել բնության նկատմամբ հարգանքը, թռչուններին օգնելու ցանկությունը:

Նախնական աշխատանք՝ թռչունների դիտում քայլելիս, նկարներ և մոդելներ նայել, խոսել, կարդալ գեղարվեստական ​​գրականությունբանաստեղծություններ անգիր անելը.

Պաշարներ՝ Չվող թռչունների նկարներ(բադեր, կարապներ, սվիֆտներ, ծիծեռնակներ, նժույգներ, աստղիկներ, կարապներ) և ձմեռող թռչուններ(ճնճղուկ, ագռավ, ծիտ, ցուլֆինջ, աղավնի, բու, փայտփորիկ, կաչաղակ) ; աուդիո ձայնագրություն՝ անտառի աղմուկով և թռչունների երգով։

Ձեռնարկներ. ծրարներում քսելու համար նախատեսված թերթիկներ, յուղաներկ, սոսինձ, ֆլոմաստերներ:

Դասի ընթացքը.

Մանկավարժ. Տղերք, այսօր, երբ գնացի Մանկապարտեզգտել է փետուր(ցույց է տալիս) ... Ձեր կարծիքով ո՞ւմն է դա։

Երեխաների պատասխանը. սա թռչնի փետուր է

Մանկավարժ. Ո՞վ է քննարկվելու այսօր:

Երեխաների պատասխանը թռչունների մասին

Դաստիարակ: Ճիշտ է, տղաներ, այսօր մենք կխոսենք թռչունների մասին:

Խաղը«Գիտե՞ք, գիտե՞ք»: .

Մանկավարժ: - Տղերք, բոլոր թռչունները ձմեռվա՞ն են մնում:

Երեխաներ. - Ոչ, ոչ բոլորը:

Մանկավարժ.- Որտե՞ղ են նրանք թռչում:

Երեխաներ. - Թռչունները թռչում են հարավ:

Մանկավարժ. - Ե՞րբ են թռչունները թռչում հարավ:

Երեխաներ. - նրանք թռչում են աշնանը:

Մանկավարժ.- Իսկ ինչպե՞ս են կոչվում այն ​​թռչունները, որոնք թռչում են դեպի հարավ:

Երեխաներ. - թռուցիկներ:

Մանկավարժ.- Բայց ինչո՞ւ են նրանք թռչում:

Երեխաներ. - Որովհետև ուտելու բան չունեն:

Դաստիարակ: - Իսկ ի՞նչ են ուտում ծիծեռնակը, աստղիկը, արագաշարժը:

Երեխաներ. - միջատներ.

Մանկավարժ.- Որտե՞ղ են անհետանում միջատները աշնանը:

Երեխաներ. - նրանք թաքնվում են ցրտից: Նրանք բարձրանում են ցանկապատերի ճեղքերը, ծառերի կեղևը։

Դաստիարակ.- Այո, այդպես է, դրա համար էլ միջատներով սնվող թռչունները թռչում են դեպի հարավ, որտեղ միշտ տաք է, և միշտ կեր կա: Անվանեք չվող թռչուններին:

Երեխաներ՝ - բադեր, կռունկներ, կկու, ծիծեռնակներ, կարապ, բլբուլ, երաշտ:

Մանկավարժ. - Ի՞նչ են այն թռչունների անունները, որոնք մեզ մոտ են մնում ձմռանը:

Երեխաներ: - Ձմեռում:

Մանկավարժ. - Անվանեք ձմեռող թռչուններին:

Երեխաներ. - Ագռավներ, ճնճղուկներ, փայտփորիկներ, աղավնիներ և այլն:

Դաստիարակ.- Գիտե՞ք ինչու են ձմռանը մնում:

Այն թռչունները, որոնք սնվում են սերմերով, կոներով, հատապտուղներով, փշրանքներով, բեկոնով, ձավարեղենով, մնում են ձմեռելու համար: Նրանք կարող են սնունդ գտնել: Տղերք, ինչպե՞ս կարող ենք օգնել ձմեռող թռչուններին:

Երեխաներ. Պատրաստեք սնուցիչներ և լցրեք դրանք սննդով:

Մանկավարժ: ճիշտ է

«Թռիր հեռու, մի թռիր հեռու»

Երեխաները գնում են դահլիճի մեջտեղ և երաժշտության ներքո կատարում են կամայական շարժումներ: Հենց որ երաժշտությունը դադարում է, ուսուցիչը կանչում է թռչունին. Եթե ​​ձմեռող թռչուն է, երեխաները մնում են իրենց տեղերում, եթե այդպես է միգրանտ- երեխաները շարժվում են -«Թռչել» , պտտվել, կատարել հարթ շարժումներ։

Խաղը:«Գտիր թռչունը հանելուկով»

Ուսուցիչ. Տղաներ, այժմ ձեզ հարկավոր է գուշակել հանելուկները և գտնել պատասխանները նկարներում:

Ամբողջ օրը ես վրիպակներ եմ բռնել
Ես ուտում եմ ճիճուներ, ճիճուներ:
Ես չեմ թռչում ձմռան համար,
Ես ապրում եմ քիվի տակ։
Chick-ծլվլոց! Մի՛ ամաչեք։
ես փորձառու եմ...(Ճնճղուկ)

Սևաթև, կարմիր կրծքով,
Իսկ ձմռանը ապաստան կգտնի.
Նա չի վախենում մրսածությունից -
Առաջին ձյան հետ հենց այնտեղ:(ցուլֆինչ)

Կար-կար-քար! Կար-կար-քար! -
Դա ամբողջ ռեպերտուարն է:
Հայտարարում է թխկի թագը
Իմ երգով...(ագռավ)

Սոճու բնի ճանկերի վրա,
Ներս բարձրացավ կարմրագլուխը։
Նա աշխատել է քաշի վրա
Բայց անտառում ոչ մի լույս չկար։(փայտփորիկ)

Եվ ահա ևս մեկ հանելուկ.
Խայտաբղետ անհանգստություն,
Երկարապոչ թռչուն,
Շատախոս թռչուն
Ամենաշատախոսը(կաչաղակ)

Բանաստեղծության ընթերցում խաղալիքի ցուցադրությամբ(կաչաղակներ)

Քառասունը թռավ մեզ մոտ
Սպիտակ կրծքավանդակ, սպիտակակողմ
Ճեղքված, վազվզած
Չամրացված մահճակալը փշրված,
Ես պայթեցի իմ կտուցով այս ու այն կողմ,
Ես թրջեցի պոչս ջրափոսի մեջ,
Հետո նա թափահարեց փետուրները,
Վազի՛ր և թռվռա՛։

Դաստիարակ. Ես ընդամենը քառասուն տարեկան եմ, որ նա ասաց, որ ընդհանրապես ընկերներ չունի և շատ ձանձրացել է: Ինչպե՞ս լինել, կներեք կաչաղակի համար: Ինչպե՞ս կարող ես օգնել կաչաղակին:

Երեխաներ. Ես պետք է գտնեմ նրա ընկերներին:

Մանկավարժ. Եկեք միասին կազմենք քառասուն ընկերների համար:

Նայիր մեր կաչաղակին։ Կաչաղակը մականուն ունի՝ ճերմակակողմ։ Կողքերում փետուրները սպիտակ են, իսկ գլուխը, թեւերն ու պոչը՝ սև։ Կաչաղակի պոչը շատ գեղեցիկ է՝ երկար, ուղիղ, նետի պես։ Դրա վրա փետուրները ոչ միայն սև են, այլև գեղեցիկ կանաչավուն երանգով: Կաչաղակը չի կարելի շփոթել որևէ այլ թռչունի հետ։

Մատների մարմնամարզություն.«Տասը թռչունների հոտ»

Երգիր միասին, երգիր.
Տասը թռչունների երամակ.(ծափահարել մեր ձեռքերը)
Այս թռչունը սոխակ է
(հերթաբար թեքեք մեր մատները աջ ձեռքսկսած փոքր մատից)
Այս թռչունը ճնճղուկ է
Այս թռչունը քնկոտ գլուխ սոխակ է:
Այս թռչունը մոմ է
Այս թռչունը եգիպտացորեն է
Այս թռչունը ճկուն թռչուն է,
(ձախ ձեռքի մատները հերթափոխով թեքեք՝ սկսած փոքր մատից)
Մոխրագույն փետուր
Սա ֆինշ է
Սա արագություն է
Սա ծիծաղելի սիսկին է
Դե, այս մեկը չար արծիվ է
(պահել բութ մատըձախ ձեռք)
Թռչուններ, թռչունների տուն:
(մենք թևերի պես թափահարում ենք մեր ձեռքերը)

Տղաները պատրաստում են հավելվածը«Կաչաղակ» աուդիո ձայնագրման համար նախապես պատրաստված մասերից«Թռչունների ձայներ» .

Մանկավարժ. - Լավ արեցիք, տղերք, դուք գլուխ հանեցիք բոլոր առաջադրանքներից, շատ բան գիտեք և կարողանում եք: Այսօր էլ թռչունների համար հյուրասիրություն էի պատրաստել՝ բեկոն, սերմեր, ձավարեղեն, հաց։ Այժմ մենք ձեզ հետ կգնանք զբոսանքի և կկերակրենք այն թռչուններին, որոնք կթռչեն մեր կայք:

Աննա Բարանեց

Թիրախ: զարգացնել բարեգործական վերաբերմունքը Թռչուններ... Զգացմունքային արձագանք առաջացնել ծանոթ կերպարի պատկերին: Շարունակեք երեխաներին ներկայացնել ձմեռող թռչուններ... Հարստացնել երեխաների ըմբռնումը ձմեռող և չվող թռչուններ, ընդհանրացնող անվանը ծանոթանալու համար « ձմեռող թռչուններ» .

Դասի ընթացքը.

Երեխաները նստում են բարձր աթոռների վրա: Ուսուցիչը առաջարկում է քննարկել նկարով պաստառ ձմեռող թռչուններ v միջին գոտիՌուսաստան. Նշված են բնութագրերըմարմնի կառուցվածքը Թռչուններ, նրանց պոզերը, փետուրների գույնը, պոչի կառուցվածքի առանձնահատկությունը։

Հետո ուսուցիչը մտածում է հանելուկներ:

Թռչում է անտառով

Բարձր ճռճռոց

Ինքը՝ սպիտակամորթ։

Ով է նա?. (կաչաղակ)

Կոստյումը խայտաբղետ է,

Քիթը սուր է։

Ինքը մեծ չէ։

Անտառի բժիշկ. (փայտփորիկ)

Մոխրագույն զգեստ հագած

Եվ թռավ դեպի տաշտը:

Սկսեց կռկռալ«Կար-կար-կար!

Սա ի՞նչ թռչունների շուկա է»։ (ագռավ)

Շատ արագաշարժ, քմահաճ,

Շատախոս, բարձրաձայն,

Թռիչք ճանապարհի երկայնքով

«Ճուտիկ-ծլվռո՛վ»:ծլվլում է. (Ճնճղուկ)

Կարմիր կրծքով թռչուն

Նրանք ամեն ինչ հիանալի գիտեն։

Սերեր թռչուն թափառելու համար

Եվ կերեք սարի մոխիրը: (ցուլֆինջ)

Ուշ աշնանը - ձմռան սկզբին, առաջինը ձյունը և ծածկում է գետինըԱնձրևից սևացած, մաքուր սպիտակ վերմակով։ Այնքան էլեգանտ և տոնական դարձեք շրջապատում: Եվ կարծես ձմեռային բնապատկերն էլ ավելի գեղեցիկ դարձնելու համար այս ժամին թռչում են մեզ մոտ ցուլֆինչներ... Հավանաբար դրա համար են անվանել ցուլֆինչ ցուլֆինչոր նա առաջինի հետ միասին թռչում է մեր երկիր ձյուն... Կամ գուցե նա նման անուն ստացել է թյուրքական բառից «Սնիգ», Ինչ է նշանակում «Կարմիր կրծքով».

որտեղից են նրանք գալիս ցուլֆինչներինչու չեք կարող տեսնել դրանք ամբողջ տարին: Գարնանը, ամռանը և աշնանը ցուլֆինչներապրել անապատում, այնտեղ բներ շինել և ձագեր բուծել: Ձյունառատ ձմեռը իր հետ սով ու ցուրտ է բերում փոքրիկ թռչուններին, և ցուլֆինչներմոտենալ մարդկանց բնակավայրին, թռչել այգիներ և բանջարանոցներ, քաղաքների բակեր և զբոսայգիներ: Ա ցուլֆինչ-հյուսիսայիններՏայգայի խիտ անտառների բնակիչները մեր երկիր են ժամանում ոչ միայն թարմանալու, այլև տաքանալու համար։

Մեծահասակներ ցուլֆինչներկերակրեք ծառերի և թփերի բողբոջներով և սերմերով, ընտրեք սերմեր հատապտուղների միջից: Համտեսելով, օրինակ, ռուան, ցուլֆինջմաքրում է կտուցը դրանից կպած միջուկից։ Նրա մեջ թաքնված սերմերը ընկնում են գետնին և բողբոջում գարնանը։ Հաստ կտուցը թույլ է տալիս ցուլֆինջկրծել կոշտ սերմերը և մանր ընկույզները: Ամառվա ընթացքում ընտանիքում ցուլֆինջնորածինները նորից հայտնվում են. Աշնանը ծնողներն ու նրանց երեխաները կրկին կհավաքվեն հոտերի մեջ, կթռչեն անտառների, այգիների և զբոսայգիների շուրջը, ուտում են սոված ձմեռից առաջ և առաջինի հետ միասին։ ձյունկուրախացնեն քաղաքաբնակներին իրենց արտաքինով:

Պատմությունից հետո ուսուցիչը յուրաքանչյուր երեխայի բաժանում է տրաֆարետ Թռչուններև ճյուղով սպիտակ ստվարաթղթի թերթիկ: Հետագա դաստիարակ հարցնում է:

Ի՞նչ է պատկերված սպիտակ ստվարաթղթի վրա:

Երեխաների պատասխանը (մասնաճյուղ)


Ո՞ւմ տրաֆարետը տվեցի քեզ:

Երեխաների պատասխանը (Թռչուններ, ցուլֆինջ)


Ինչ գույն է ցուլի կուրծք?

Երեխաների պատասխանը (կարմիր)


Եկեք կպչենք թռչունճյուղի վրա և նրան կարմիր կուրծք դարձրու։

(Կուրծքը պատրաստված է գնդակի մեջ գլորված կարմիր անձեռոցիկներից)



Մատենագիտություն:

1. Գրական և գեղարվեստական ​​հրատարակություն երեխաների համար: Համար նախադպրոցական տարիք... Իմ առաջին խոսքերը Թռչուններ.

2. Մանկական պատմություններ « ձմեռող թռչուններ»

3. Տեսողական և դիդակտիկ օգնություն. Պատմություններ նկարներից. Թռչուններ

4. Պաստառ. ԹռչուններԿենտրոնական Ռուսաստան, Ձմեռող թռչուններ.

5. Հանելուկներ մասին Թռչուններ.

Հեղինակներ:Բազալեևա Լյուդմիլա Միխայլովնա, Զայցևա Օլգա Ալեքսանդրովնա
Դիրք:դաստիարակ, դաստիարակ
Ուսումնական հաստատություն:ՄԲԴՈՒ «ԾՌՌ - Դ/Ս Թիվ 73».
Տեղանքը:Ստավրոպոլ քաղաք, Ստավրոպոլի երկրամաս
Նյութի անվանումը:ՀԱՏՈՒԿ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԱԾ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅԱՆ ԲԱՑ ՇՈՈՒ ՄԻՋԻՆ ԽՄԲՈՒՄ
Թեմա:ՀԱՎԵԼՎԱԾ «ԹՌՉՈՒՆ ամպի վրա»
Հրապարակման ամսաթիվ: 22.10.2017
Գլուխ:նախադպրոցական կրթություն

ՄԲԴՈՒ «ԾՌՌ-Դ / Ս Թիվ 73».

Վերացական

ԲԱՑ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ

ՀԱՏՈՒԿ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՎԱԾ ՈՒՍՈՒՄՆԱԿԱՆ ԳՈՐԾՈՒՆԵՈՒԹՅՈՒՆԸ

ՄԻՋԻՆ ԽՄԲՈՒՄ ԹԻՎ 6 «ՔԱՐՎ».

ԹԵՄԱ՝ ԱՊԼԻԿ «ԹՌՉՈՒՆ ԱՄՊԻ ՎՐԱ»

Մանկավարժ.

Զայցևա Օ.Ա.

Բազալեևա Լ.Մ.

Ստավրոպոլ, 2017 թ

Կրթական առաջադրանքներ. զարգացնել երեխաների հետաքրքրությունը և սերը ապրելու նկատմամբ

Ուսումնական

Թարմացնել

ներկայացուցչություն

թռչունների կառուցվածքի առանձնահատկությունները, բառարանում ամրագրել թռչունների որոշ անուններ:

Ամրապնդեք ձեր մկրատների հմտությունները:

Զարգացնող առաջադրանքներ. Զարգացնել ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտությունները, ճշգրտությունը:

Ինտեգրում

կրթական

տարածքներ:

գեղարվեստական ​​և գեղագիտական

ճանաչողական, սոցիալական և հաղորդակցական, ֆիզիկական զարգացում:

Նյութեր (խմբագրել)

սարքավորումներ:

արև

մագնիսներ. Հավելվածի ֆոն՝ ամպի ուրվագիծով, դատարկ՝ թռչնի համար (թևեր,

իրան, գլուխ), սպիտակ թղթի նեղ շերտեր և կապույտ ծաղիկներմկրատ, սոսինձ,

սոսինձի վարդակներ, սոսինձի խոզանակներ, անձեռոցիկներ: Ցուցատախտակ՝ թեմայի անվանումով, մագնիսներ

պատրաստի աշխատանքների ցուցահանդեսը զարդարելու համար։

Նախնական աշխատանք. Ծանոթություն աշխատանքի անվտանգությանը

մկրատով։

Խաղային իրավիճակի ներածություն.

Մանկավարժները երեխաներին ցույց են տալիս գրատախտակին դրված ամպերը:

1. Շփվող. Զրույց. Տղերք, հիշու՞մ եք, թե տարվա որ եղանակն է:

(Երեխաների գնահատված պատասխանները. Աշուն) Ցույց տալով գրատախտակին: Պատկերացրու, որ

մի՞թե երկինքն է հայտնվել դրա վրա։ (Երեխաների գնահատված պատասխանները. ամպեր, ամպեր)

փակել

ամպեր? Երեխաների գնահատված պատասխանները՝ այո):

Ուսուցիչը անձրև է նկարում. Ի՞նչ է կաթել ամպերից։ (Ենթադրյալ պատասխան

երեխաներ. անձրև) Եվ երբ անձրև է գալիս, որևէ մեկը քայլո՞ւմ է: Ինչ են անում կենդանիները ընթացքում

անձրևի ժամանակ? (Երեխաների մոտավոր պատասխանները. մի քայլեք, կենդանիները թաքնվում են)

Արևը դրված է տախտակի վրա: Տեսեք, եղանակը բարելավվում է, արև

դուրս եկավ, և անձրևը վերջացավ: Լվանում է անձրևի շերտերը: Ո՞ւմ կարող ես տեսնել

լավ է երկնքում արևոտ եղանակ? (Մոտավոր պատասխան. թռչուններ): Սեղանին

կախել թռչունին. Հիշենք, թե ինչով է թռչունը տարբերվում կենդանիներից, մարմնի որ մասերում

Թռչուններ? (Երեխաների մոտավոր պատասխանները. թռչունն ունի գլուխ, կտուց,

աչքեր, պոչ, թևեր, իրան, ոտքեր, փետուրներ):

Ընկալում

գեղարվեստական

գրականություն։

քննարկում

Պ.Բարտոյի «Կռունկներ» բանաստեղծությունը

Թռչեք բարձր ամպերից վեր

Իսկ մեր գլխավերեւում կռունկները ծլվլում են։

Թեթև ստվերի պես սահում է քամու մեջ,

Թռչունները հալչում են աշնան կապույտի մեջ։

Մենք դուրս կգանք ճանապարհով, ոչ թե հարևան՝ նրանց ճանապարհելու, -

Նրանք կարող են տեսնել երկրի հսկայականությունը հեռու.

Գետերի ժապավեններ, լճեր հեղեղումներ ...

Լավ: Դիմում պատրաստի ձևերով. Թռչուն. Տեխնիկա:

թռչնի հավաքում պատրաստի ձևերից՝ գլուխ, մարմին, պոչ, թեւեր։ Նայել

ձեր սեղանները դատարկ են, աջ կողմում կապույտ թերթիկ է գծված

ամպ և թռչունների ուրվագիծ, հիմա մենք թռչուն կպցնենք: Սոսինձ նախ կպցրեք

պոչով իրան, հետո գլուխ և թեւեր։ Ի՞նչ են պակասում մեր թռչուններին:

(Երեխաների մոտավոր պատասխանները. կտուց, աչքեր) Եկեք նկարենք դրանք:

4. Շարժիչ. Մատների մարմնամարզություն. մի քիչ ձգենք մեր մատները, և

այն ժամանակ մենք կստեղծենք գեղեցիկ ամպեր և ամպեր:

Այցելեք մեր քրոջը

Գարնանը թռչունները թռան ներս.

(բարձրացրեք երկու ձեռքերը և թափահարեք ձեր վրձինները՝ պատկերելով թռչունների թևերը)

Այս թռչունը բու է

Դե, այս մեկը աստղային է:

Այս թռչունը ճնճղուկ է

Դե, այս մեկը սոխակ է։

Սա փայտփորիկ է, սա արագաշարժ է,

Սա երգող սիսկին է,

Այս թռչունը եգիպտացորեն է

Այս թռչունը մոմ է

Դե, սա հեռվից է

Քառասունը եկավ մեզ մոտ։

(թռչունների անուններ տալը, յուրաքանչյուրը հերթով շոյել, հունցել կամ քսել

Լավ: Դիմում. Ամպ. Տեխնիկա՝ թղթե շերտեր

կտրել

քառակուսիներ,

նկարված

ուրվագիծը

լրացնել

թուղթ

քառակուսիներ.

թուղթ

կոկիկ

կտրել

քառակուսիներ,

ինձ մոտ ստացվում է. Ամբողջ ամպը սոսնձում ենք, իսկ քառակուսիները սոսնձում ենք այնպես, որ այն

դարձավ գունավոր ու մի քիչ փափկամազ։

Ամփոփելով

տեղի է ունեցել?

(Մոտավոր պատասխաններ

ամպեր): Սկսած

(Երեխաների մոտավոր պատասխանները՝ գլուխ, իրան, պոչ, թեւեր) Ինչ թուղթ

գույներ, որոնք մենք օգտագործել ենք ամպերի և ամպերի համար: (Սպիտակ և կապույտ): Մենք կտեղադրենք մեր

հայտեր ցուցահանդեսում.

Արդյունք համատեղ գործունեությունԵրեխան հետաքրքրված է ուրիշներով

առարկաներ

գործում է

նշանակումը

օգտագործել դրանք: Ձգտում է շփվել մեծահասակների հետ և ակտիվորեն ընդօրինակում նրանց

շարժումներ և գործողություններ, ունի զարգացած երևակայություն, որն իրականացվում է

v տարբեր տեսակներգործունեության, կարող է օգտագործել խոսքը արտահայտելու իրենց

կառուցելով

ելույթ

հայտարարություններ.

զարգանում է

շարժիչ հմտություններ.

Տիրապետում է

սկզբնական

գիտելիք

բնական

ցուցանմուշներ

հետաքրքրություն պոեզիայի նկատմամբ, տարրական պատկերացումներ ունի ապրելու ոլորտից