Դասեր պլաստիլինի վերաբերյալ միջին խմբում «Ռուան ճյուղ». Դասի ուրվագիծ կիրառման, մոդելավորման (կրտսեր խումբ) թեմայով.

Ավդեևա Սվետլանա
«Rowan twig». Քանդակագործության դասի ամփոփում

Նախապատրաստական ​​խմբում մոդելավորման դասի համառոտագիր.

Թեմա:«Rowan twig».

Թիրախ:շարունակել զարգացնել մոդելավորումը «ռելիեֆ» տեխնիկայում, փոխանցում բնորոշ նշաններձևը, գույնը՝ ըստ նմուշի, քանդակել ամբողջ վրձինով, երկու ձեռքով և աշխատել բոլոր մատներով։

Սարքավորումներ. Բնական (աշնանային) թմբուկի ճյուղ հատապտուղներով և տերևներով: Կանաչ, դեղին, կարմիր, շագանակագույն պլաստիլինի կտորներ, կապույտ ծաղիկներ... Քանդակագործական տախտակներ և կույտեր: Դեկորատիվ ստվարաթղթե հիմք շրջանակով։

Դասի ընթացքը.

1. Խաղի մոտիվացիայի ստեղծում.

Մանկավարժ. Ուսուցիչը հիշեցնում է, որ եկել է հիանալի աշնանային ժամանակ, բոլոր ծառերը հագած են գեղեցիկ հանդերձանքով »: Ոսկե աշունամբողջ թափով», ամեն ինչ վայելում է բնությունը: (ցույց է տալիս գեղեցիկ տիկնիկ«Աշուն»):

Ահա մեր գեղեցկուհին։ Աշունը քույր է: Եվ ինչպիսի ուլունքներ ունի նա: Կարմիր, պայծառ: Բշտիկները պատրաստված են կարմիր հատապտուղներից: Գուշակեք, թե որն է: Ահա մի հանելուկ ձեզ համար.

1. Հատապտուղը կարմիր է,

Այո, ոչ այնքան համեղ

Եվ սառնամանիք եկավ

Ես բերեցի շաքարավազը։

2. Հատապտուղները քաղցրություն չեն,

Սա ուրախություն է աչքի համար:

Եվ այգիների զարդարանք,

Եվ հյուրասիրում է սև թռչուններին:

(երեխաների պատասխանները)

2. Դասի ակտուալացում.

Դաստիարակ: Ճիշտ է, դա նավ է: Հրաշալի հատապտուղ. Հասունանում է ճյուղի վրա աշնանը, դառը հասունանում է ձմռանը, փրկում է բոլորին ցուրտ եղանակին: Խոզանակի նման մի ճյուղ՝ կարմիր հատապտուղների փունջի վերջում։

Կարմիր խոզանակով

Շառավիղը լուսավորվեց:

Տերեւները թափվում էին։

Ես ծնվել եմ.

Եկեք այսպիսի մի ճյուղ պատրաստենք։

3. Աշխատանքի մեթոդների ցուցադրում.

Նախ հիմքի վրա՝ ստվարաթղթի վրա, դրեք կապույտ պլաստիլինի շերտ՝ վերևից ներքև, ձախից աջ ալիքաձև գծերով։ Տեսեք, թե ինչ է իսկական թավշյա ոստ. Շագանակագույն գույն, նախ՝ ճյուղն ավելի հաստ է, իսկ հետո փոքր ճյուղեր են դուրս գալիս դրանից։ Դրոշակների պատրաստում տարբեր երկարություններև հաստ. Հատապտուղների, տերեւների համար ճյուղ ենք պատրաստում։ Հատապտուղները պատրաստում ենք «կծկելով, հարթեցնելով»։ Պլաստիլինի կանաչ, կարմիր ու դեղին կտորները խառնելով «գնդակ» ենք պատրաստում ու «դուրս քաշում»։ Տերեւները ստացվում են։ Մենք ուշադիր նայում ենք կազմին, որպես ամբողջություն, արհեստը տեղադրելով կենտրոնում:

4. Գործնական մասը.

Մանկավարժ. Մենք առաջադրանքը կատարում ենք նշված նմուշի համաձայն: Եկեք սուզվենք գեղեցիկ աշխարհ«ոսկե աշնան» գույները.

Երեխաները արհեստ են քանդակում՝ դրան արտահայտիչ կերպար տալով։

5. Դասի արդյունքը.

Աշխատանքների ցուցահանդեսի ձևավորում. Կատարված աշխատանքի, կազմի համեմատություն. Երեխաները ցանկության դեպքում ավելացնում են զանազան մանրամասներ, խոսում ստեղծագործությունների մասին, կիսվում տպավորություններով, զարգացնում կոլեկտիվության զգացումը

Ռոուան, Ռոուան,

ում էիր սիրում?

Սիրեցի բոլորին

Բոլորին գոհացրեց.

Հասած հատապտուղ

Նա վերաբերվում էր բոլորին:

Ընտրեք հատապտուղ և դուք

Մի վախեցիր!

(Ռուսական ժողովրդական երգ)

Առնչվող հրապարակումներ.

Ինտեգրված դաս միջին խմբում «Լեռնային մոխրի մի ճյուղ ցլերի համար»Ինտեգրված դաս միջին խմբում «Լեռնային մոխրի մի ճյուղ ցլերի համար» թեմայով։ Կրթական ոլորտների ինտեգրում. Գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն»,.

Ինտեգրված դասի ամփոփում. Դիմում նկարչական տարրերով «Pussy willow»Նպատակը. ձևավորել այն գաղափարը, որ բողբոջը տերևի տուն է: Ներկայացրե՛ք բնորոշ հատկանիշներուռենու. Սովորեցրեք տարբերակել.

Առաջին կրտսեր խմբում մոդելավորման վերաբերյալ OD-ի ամփոփում «Rowan հատապտուղներ ցուլֆինչների համար» OD-ի ամփոփում առաջին կրտսեր խմբում «Rowan հատապտուղներ ցլերի համար» թեմայով: Առաջադրանքներ. սովորեցրեք երեխաներին շրջանաձև ձևով պլաստիլին գլորել մատների միջև:

Դասի ամփոփում երկրորդ կրտսեր խմբի երեխաների համար. Մոդելավորում «Pussy willow»Կրթական ոլորտների ինտեգրում. «Ճանաչում» (աշխարհի ամբողջական պատկերի ձևավորում, «Հաղորդակցություն», «Գեղարվեստական ​​ստեղծագործականություն», մոդելավորում ,.

Նպատակներ. Երեխաներին ծանոթացնել երկրաչափական ձևերին և երկրաչափական ձևերի փոխակերպման մեթոդներին: Զարգացնել երեխայի գործելու կարողությունը:

«Rowan brush» մոդելավորման դասի ամփոփում մանկապարտեզի ավագ խմբի համար Rowan brush Մոդելավորման դասերի ամփոփում Նպատակները. 1. Երեխաներին սովորեցնել հունցել և քսել պլաստիլին ստվարաթղթի վրա՝ կոմպոզիցիայի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելու համար:

«Rowan twig» միջին խմբում մոդելավորման դասի ամփոփում GCD» Ճանաչողական զարգացում»Ոլորտների ինտեգրում. 1) սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում 2) Խոսքի զարգացում 3) գեղարվեստական ​​և գեղագիտական.

Rowan խոզանակ

Քանդակագործության դասի ամփոփում

Նպատակները:

1. Սովորեցրեք երեխաներին հունցել և քսել պլաստիլին ստվարաթղթի վրա՝ կոմպոզիցիայի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելու համար

2. Սովորեք գլորել պլաստիլին, որպեսզի ստեղծեք ցորենի հատապտուղներ, ճյուղեր կամ տերևներ

3. Զարգացնել նուրբ շարժիչ հմտություններձեռքեր

Դասի համար նախատեսված նյութեր.

Rowan ճյուղ, քանդակագործական տախտակներ, պլաստիլին տարբեր գույներ, ստվարաթղթե թերթ։

Դասի ընթացքը

Մանկավարժ- Տեսեք, տղերք, ինչ գեղեցիկ ճյուղ է ծաղկամանի մեջ: Ո՞ր ծառից է այս ճյուղը: Ռոուեն, իհարկե։ Թագին հեշտությամբ ճանաչում ենք նախշավոր տերևներով, հատապտուղների փնջերով, որոնք կարմրում են աշնանը։ Rowan հատապտուղները համարվում են աշնանային հատապտուղներ, քանի որ դրանք հասունանում են ուշ աշնանը: Rowan-ը ծառից հանվում է միայն առաջին սառնամանիքից հետո։ Ռոուանը դառը համ ունի։ Բայց շատ համեղ ջեմ է պատրաստում։ Անտառում աճող այդ գորշ ծառերի վրա հատապտուղները մնում են մինչև ձմեռ: Թռչուններն ու սկյուռիկները սիրում են հյուրասիրել լեռնային մոխիրը:

Այսօր ես առաջարկում եմ ձեզ պլաստիլինի հատապտուղների խոզանակով կաղապարել ձագի մի ճյուղ: Բայց մենք ոչ թե քանդակ ենք քանդակելու, այլ հարթաքանդակ՝ պլաստիլինի «նկար»։

Դրա համար մեզ անհրաժեշտ են կոշտ ստվարաթղթե թերթեր: Նախ դրանց վրա պլաստիլինե ֆոն պատրաստենք։ Դա անելու համար հարկավոր է այն լավ տաքացնել ափերի մեջ, հունցել, ապա նրբորեն քսել ափսեի վրա։ Եկեք մտածենք ընտրելու լավագույն ֆոնի գույնի մասին: Անհրաժեշտ է, որ դրա վրա հստակ երևա ռոուի ճյուղը։ Սա նշանակում է, որ ֆոնի գույնը պետք է հակադրվի հատապտուղների կարմիր գույնին, շագանակագույնճյուղեր, կանաչ տերեւներ։ Ինչ կարող է դա լինել: Դեղին, կապույտ, կապույտ, սև: Փորձեք կավը հավասար շերտով դնել ստվարաթղթի վրա։

Բոլորին հաջողվե՞լ է: Եվ հիմա մենք անցնում ենք ճյուղի պատկերին: Մենք ճյուղ ենք պատրաստում բարակ դրոշակի տեսքով, այն նրբորեն քսում ենք ֆոնին՝ թույլ սեղմելով, որպեսզի ճյուղը չհարթվի, այլ մնա բարակ ու ուռուցիկ։

Մենք նույնն ենք անում կանաչ տերեւռոուն. Կրկին նայեք տերևի ձևին:

Այժմ ամենակարևոր մասը Rowan berry խոզանակն է: Հատապտուղները փոքրիկ գնդիկների տեսքով ամրացնում ենք ֆոնին, հեշտությամբ սեղմում ենք։

Տեսեք, թե ինչ արտահայտիչ նկարներ ենք ստացել։ Փորձենք պատկերացնել, թե ինչ է մտածում լեռնային մոխիրը, երբ հատապտուղները հասունանում են: Անկախ նրանից, թե նա երջանիկ է, թե ոչ: Ի՞նչ է զգում ծառը, երբ չարաճճի տղան բարձրանում է նրա բունը և ճյուղերը՝ ցանկանալով շատ հատապտուղներ քաղել: Նա դա անում է ոչ թե ինչ-որ մեկի օգտին, այլ իր հաճույքի համար, իսկ երբ բավական է խաղում, կոտրված ճյուղեր է նետում։ Հավանաբար սարի մոխրի համար տխուր ու ցավալի է, երբ մարդիկ այդպես են անում։

Որպեսզի հիշեք, որ ցանկացած ծառ, ցանկացած բույս ​​նույնպես կենդանի էակ է, որը ցավում է, վատ, մենք խմբով կթողնենք մեր ճյուղերը ցուցահանդեսում։

Տատյանա Լիչմանովա
«Rowan twig» միջին խմբում մոդելավորման դասի ամփոփում

GCD «Ճանաչողական զարգացում»

Տարածքների ինտեգրում.

1) սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում

2) խոսքի զարգացում

3) գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում

Թիրախ:շրջակա աշխարհի առարկաների և երևույթների նկատմամբ գեղագիտական ​​վերաբերմունքի ձևավորում.

Առաջադրանքներ.

1) կրթական.

Սովորեցրեք երեխաներին պատրաստել լեռնային մոխրի մի փունջ՝ օգտագործելով պատրաստված պլաստիլինե գնդիկներ:

Երեխաների մեջ սեր դաստիարակել բնության հանդեպ, սովորեցնել նրանց առանձին մասերից ամբողջական պատկեր կազմել։

Բարելավել մոդելավորման հմտությունները:

2) զարգացող.

Երեխաների խոսքի զարգացում;

Զարգացնել ուշադրությունը, երևակայությունը;

Երեխաների նուրբ շարժիչ հմտությունների զարգացում;

Երեխաների գեղագիտական ​​զգացմունքների զարգացում;

Մշակել գեղարվեստական ​​և ստեղծագործական ունակություններ;

3) կրթական.

Մշակել արձագանքողություն, բարություն, թռչունների նկատմամբ հոգատարություն:

Սարքավորումներ:մոլբերտ, խաղալիք (թռչուն, Ուաթմենի թղթի թերթիկ՝ ծառի պատկերով, թառամածի ճյուղերի նախշեր՝ ըստ երեխաների թվի, կարմիր պլաստիլին, մոդելավորման տախտակներ, շառավիղի ճյուղեր, նկարազարդում ձմեռող թռչունների պատկերով, սաունդթրեք «Թռչունների ձայները անտառը»։

Մեթոդներ և տեխնիկա.

1. Բանավոր (Ձմեռվա երևույթների նկարագրություն, ձմեռային հատապտուղներ, ձմեռող թռչուններ):

2. Տեսողական (Rowan ճյուղեր, նկարազարդում ձմեռող թռչունների պատկերով):

3. Խաղալ («ձմեռ-ձմեռ»):

Դասի ընթացքը

Մանկավարժ.

Երեխաներն ինձ ասում են, թե տարվա որ ժամանակն է:

Երեխաներ.

Մանկավարժ.

Ի՞նչ փոփոխություններ են տեղի ունենում բնության մեջ ձմռանը:

Երեխաներ.

Ցուրտ է, ցրտաշունչ, գետինը ծածկված է ձյունով, թռչունները թռան տաք երկրներ։

Մանկավարժ.

Ճիշտ է, լավ արեցիք: (Երաժշտության հնչյուններ, թռչունների երգում)

Երեխաներ, ի՞նչ եք կարծում, ի՞նչ ձայներ եք լսում, ինչպիսի՞ն են դրանք:

Մանկավարժ.

Եկեք տեսնենք. Մեզ հյուր է եկել հյուր։ Ով է սա?

Երեխաներ.

Մանկավարժ.

Ճիշտ է, թռչուն, և դա կոչվում է ցուլֆինչ: Նա մեզ անսովոր ծաղկեփունջ բերեց (ուսուցիչը մատնացույց է անում թավայի ճյուղերի մի փունջ): Ինչից է դա պատրաստված?

Երեխաներ.

Կարմիր գավառի ճյուղերից։

Մանկավարժ.

Ճիշտ. Եկեք մոտենանք և նայենք թառի ճյուղերին (երեխաները ուսուցչի հետ սեղան են բարձրանում): Ո՞րն է հատապտուղի գույնը:

Երեխաներ.

Կարմիր.

Մանկավարժ.

Ի՞նչ տեսք ունեն դրանք:

Երեխաներ.

Կլոր.

Մանկավարժ.

Ուշադիր նայեք, թե ինչպես են հատապտուղները դասավորված: Երբ հատապտուղները մոտ են իրար, դրանք կոչվում են փնջեր: Հիշեցրու ինձ տարվա ո՞ր ժամանակն է։

Երեխաներ.

Մանկավարժ.

Ձմռանը, երբ դրսում ցուրտ է ու քաղցած, զանազան թռչուններ թռչում են լեռան մոխիր։ Տեսնենք, թե որո՞նք են ցուլի հետ միասին։

Երեխաներ(նայելով նկարազարդմանը).

Ցլակ, ծիտ, ճնճղուկ, մոմ, փայտփորիկ:

Մանկավարժ.

Տղերք, մենք մեր խմբում ծառ ունենք: Նայիր, թռչնակ, ինչ ծառ ունենք։ Ահա այն.

(Ուսուցիչը ծառով մոտենում է ֆլանելեգրաֆին):

Սա կարմիր գավազան է: Տղերք, ցուլֆինչը հարցնում է, թե ինչու է այդքան տխուր: Ինչո՞ւ եք կարծում։ Ի՞նչ է նրան պակասում:

Երեխաներ.

Լեռան մոխիրը հատապտուղների պակաս ունի:

Մանկավարժ.

Երեխաներ, ցուլֆինը մեզ խնդրում է զարդարել ծառը հատապտուղներով և այդպիսով մենք կազատենք ձմեռող թռչուններին սովից։ Եկեք օգնե՞նք թռչուններին:

Երեխաներ.

Մանկավարժ.

Բայց նախ, եկեք տաքանանք (ֆիզկուլտուրա «Ճնճղուկ»):

Ճնճղուկի ճտերը ծլվլում է

(ցատկելով երկու ոտքերի վրա, ձեռքերը վեր ու վար շարժելով)

Ճյուղից ցատկեք ճանապարհին

Փշրանքները բավականաչափ կծկված (թեքվում են առաջ և վար, ձեռքերը հետ են)

Ձգված դուրս! Օ՜, հոգնած (ձեռք մեկնեք, ձեռքերը վեր բարձրացրեք):

Մանկավարժ.

Հիմա տեսեք, թե ինչ ենք քանդակելու (բերում է երեխաներին և ցույց է տալիս պատրաստի ձևանմուշկարմիր գավազան): Նստեք ձեր տեղերում և եղեք ուշադիր։ (Ուսուցիչը ցույց է տալիս ռուան հատապտուղների մոդելավորումը: Երեխաները նստում են սեղանների մոտ, կտրում պլաստիլինի փոքր կտորները, գլորում են թառամածու հատապտուղները)

Մանկավարժ.

Մանկավարժ.

Բոլորը դա արեցին: Լավ արեցիք։ Ճյուղերի վրա Rowan հատապտուղները բոլորի համար ստացվեցին պայծառ ու գեղեցիկ, և մենք կխաղանք ձեզ հետ (ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է խաղալ «Սառեցնել» բացօթյա խաղը):

Մանկավարժ.

Հիմա, տղերք, եկեք զարդարենք մեր ծառը գավազանի ճյուղերով (երեխաները ծառի վրա կպչում են նախշեր):

Նայի՛ր, ցուլֆինջ, ինչքան խելացի ու զվարթ է դարձել։ Ձեզ դուր է գալիս տղաները:

Երեխաներ.

Մանկավարժ.

Տեսեք, թռչունները թռչում էին մեր լեռան մոխիրը՝ մեր հատապտուղները կծելու:

Ահա արահետին մի լեռնային մոխիր,

Այրվում են կարմիր վրձինները:

Եվ աղջիկներն ու տղաները

Նրանք շտապում են պոկել դրանք։

Մենք նրանցից շատ չենք վերցնի,

Մենք չենք մոռանա թռչունների մասին:

Ձմռանը հյուրերը կժամանեն

Տղաներից նվեր է սպասում նրանց:

(Թռչունները շնորհակալություն են հայտնում և քաղցրավենիք են հյուրասիրում)

Հրապարակման ամսաթիվ` 10.12.15

զուգված:պլաստիլինի հետ աշխատելու հմտությունների զարգացում; ստեղծագործական գործունեության նկատմամբ հետաքրքրության ձևավորում.

Մոտիվացիա:խաղ

Առաջադրանքներ.

  • Շարունակեք ծանոթանալ պլաստիլինի հատկություններին՝ այն կաղապարված է, պատառոտված, մասերի բաժանված, ճմրթված, գլորված։ (Ճանաչողական զարգացում. փորձեր նյութերի և նյութերի հետ)
  • Բարելավել քանդակագործության տեխնիկան (հունցել, պլաստիլինի մի ամբողջ կտորից փոքր մասեր քամել, պլաստիլինի կտորը գլորել երկու ափերի միջև՝ գնդակի տեսքով, հարթեցնել):
  • Բառապաշարի աշխատանք. ակտիվացնել ածականները (կարմիր, կլոր, գեղեցիկ) երեխաների խոսքում (խոսքի զարգացում, սոցիալական և հաղորդակցական զարգացում)
  • Կրթել երեխաների մեջ դրական հույզերստեղծագործական, թռչունների նկատմամբ բարի և հոգատար վերաբերմունքի արդյունքներից: (ճանաչողական զարգացում)
  • Երաժշտական ​​ստեղծագործությունների նկատմամբ հետաքրքրության բարձրացում (Ն. Նայդենովայի «Թռչուն» երգի կատարումը), պատկերազարդման նյութի դիտարկում (շագանակագույն հատապտուղներ պատկերող նկարների ընտրություն): (Գեղարվեստական ​​և գեղագիտական ​​զարգացում)

Նյութը՝ կարմիր պլաստիլին, անձեռոցիկներ, մոդելավորման տախտակներ, նախապես պլաստիլինով զարդարված ափսե (կիրառական ֆոնով, տերևների և ճյուղերի պատկերով), խաղալիք՝ թռչուն։

Նախնական աշխատանք.ուսումնասիրում են նկարազարդումներ և բացիկների հավաքածուներ, որոնցում պատկերված են թռչունները, որոնք ծակում են թառամածու հատապտուղները, ուսումնասիրում են հատապտուղների չոր ճյուղերը, թռչունների պատկերով սկուտեղ, զրույցներ «Թռչուններ» թեմայով, սովորում Ն. Նայդենովայի «Bird» երգը:

Երեխաների գործունեությունը.խաղալ, փորձարկել նյութերի և նյութերի հետ, ստեղծագործական , հաղորդակցություն.

Դասի ընթացքը.

Երեխաները նստում են աթոռների վրա կիսաշրջանով: Ողջույններ երեխաներ: Ձեր ուշադրությունն եմ հրավիրում մի թռչունի վրա, որը թռչել է խմբի մեջ: Ես ցույց եմ տալիս խաղալիք թռչունին: Երեխաները նայում են թռչունին և ցանկանում են դիպչել նրան: Բոլորին նման հնարավորություն է տրվում, ես անցնում եմ յուրաքանչյուր երեխայի կողքով ու թողնում, որ դիպչեն թռչունին։

Երեխաներին հայտնում եմ, որ թռչունը կեր է խնդրում։ Ես հրավիրում եմ երեխաներին հիշել, թե ինչ են ուտում թռչունները, ինչ են սիրում ուտել: Ես պարզաբանում եմ, որ ուշ աշնանը և ձմռանը թռչունները թակում են ճյուղերի հատապտուղները։ Ինչ հատապտուղներ են աճում ճյուղերի վրա: Ինչ ծառ է աճում մեր կայքում: Դրա վրա հատապտուղներ տեսե՞լ են։ Ես առաջարկում եմ թռչունին ծանոթ երգ երգել Նայդենովայի «Թռչուն».

Երեխաները կատարում են երգ՝ հատիկներ ծակող թռչնի շարժումների նմանակմամբ: Գործեք ըստ տեքստի.

Խաղից հետո ես երեխաներին հրավիրում եմ թռչնի համար կաղապարել կաղամբի հատապտուղներ: Ի՞նչ է մեզ պետք։

Խրախուսեք երեխաներին պատասխանել (պլաստիլին, մոդելավորման տախտակ, անձեռոցիկ)

Ես ցույց եմ տալիս գործողության մեթոդը (քանդակագործության տեխնիկա). «Մենք հատապտուղներ ենք քանդակելու։ Ձեզանից յուրաքանչյուրը կուրացնում է մի քանի հատապտուղներ: Հատապտուղների կեսը կտանք թռչունին, իսկ մնացածը կզարդարի ափսեն։ Ահա մեր ափսեն, ճյուղ չունի, տերեւ, հատապտուղ չունի։ Եվ այսպես, ես ուզում եմ ափսեը գեղեցիկ դարձնել: «Ուզու՞մ ես քանդակել. Հիմա մենք գնում ենք սեղանների մոտ և հատապտուղներ ենք քանդակելու»։

Անկախ աշխատանքերեխաները ուսուցչի ղեկավարությամբ. Երեխաները գլորում են կարմիր պլաստիլինե գնդակներ: Անհրաժեշտության դեպքում օգնություն եմ ցուցաբերում անհատապես։

Մենք համարում ենք հատապտուղները, դրանցից մի քանիսը դնում ենք թռչնի համար նախատեսված ափսեի մեջ, մնացածով զարդարում ափսեն։

GCD-ն ամփոփված է. Երեխաներին ասում եմ, որ այսօր շատ փորձեցին, հիանալի էին, թռչնին օգնեցին, զարդարեցին ափսեն։ Այն այնքան գեղեցիկ է ստացվել, հիմա մենք այն կտեղադրենք մեր ստեղծագործության անկյունում և կհիանանք: Թռչունը շնորհակալություն է հայտնում երեխաներին և թռչում։

Բացատրություն:

Այս դասում ստեղծվում է երկու մոտիվացիա՝ կերակրել թռչունին և զարդարել ափսեն, այսպիսով, դասի արդյունքը միանգամից երկու աշխատանք է։ Բանն այն է, որ երեխաները շատ «հատապտուղներ» են կուրացնում, յուրաքանչյուր երեխա ափսեն զարդարելու համար իր հատապտուղներից մեկը կկցնի, քանի որ խմբում շատ երեխաներ կան։ Մնացած հատապտուղները «հարմար կլինեն» թռչնի համար, քանի որ մենք չենք կարող չօգտագործել երեխաների աշխատանքի արդյունքները։ Երեխաները գոհ կլինեն, ծնողները կհիանան իրենց երեխաների հաջողություններով։ Եթե ​​ուսուցիչը իր նպատակն է դնում հետևել յուրաքանչյուր երեխայի արդյունքներին առանձին, ապա «հատապտուղները» կարելի է տեղադրել ոչ թե ափսեի վրա, այլ երեխայի անունով տախտակի վրա։

Նատալյա Լապինա

Ինտեգրված քանդակագործության դաս

« Rowan խոզանակ» .

(ավագ խումբ)

Թիրախընդլայնել և պարզաբանել երեխաների գիտելիքները ռոուն... Սովորեցրեք նրան պատկերել պլաստիլինեոգրաֆիայի միջոցով:

Առաջադրանքներ:

ՈւսումնականԾառի հետ ծանոթանալը ռոուն ներս տարբեր ժամանակտարվա... Այն օգուտներով, որ բերում է: Նրա կառուցվածքը, պտուղները, տերեւները։ Ծանոթություն հայտնի նկարիչների նկարներին, ովքեր պատկերել են ռոուն... Կրկնել պլաստիլինի մասերի բաժանման մեթոդները (կծկել, պատռել, հանել)և գնդիկավոր և երշիկեղեն:

Ուսումնականսեր զարգացնել բնության, արվեստագետների և բնության ստեղծած գեղեցկության հանդեպ:

Զարգացողզարգացնել երեխաների ուշադրությունը, համբերությունը քրտնաջան աշխատանքի ընթացքում, ձեռքերի նուրբ շարժիչ հմտությունները:

Նախնական աշխատանք: դիտարկում ռոունՏեղադրությունը միացված է մանկապարտեզ... Երեխաների ուշադրությունը հրավիրեք տերևների և հատապտուղների ձևի վրա: Մուտքագրեք երեխաների հասկացությունը բառարանում « Rowan խոզանակ» ... Լեզվի պտույտների կրկնություն ռոուն«Փնջերը արևի տակ այրվում են թառամած ծառերը, «. Նախագծե՛ք հերբարիում բնության մի անկյունում:

Նյութեր (խմբագրել): մասնաճյուղ ռոուն, պլաստիլին, տախտակ համար քանդակագործություն, գունավոր ստվարաթուղթ նկարի ֆոնի համար, տեսողական նյութեր ( rowan - ձմռանը, գարուն, ամառ, աշուն; կահույք, փողային գործիքներ, ներկայացում « Ռոուաննկարիչների նկարներում».

Դասի ընթացքը.

ԴաստիարակՏղաներ, ես հիմա ձեզ հանելուկ կտամ, և դուք կարող եք գուշակել, թե ինչի մասին է խոսքը:

Գարնանը սպիտակեց

Ամռանը այն կանաչեց

Ներդրեք աշնանը

Կարմիր կորալներ.

Ճիշտ, Ռոուան. Ռոուան- շատ գեղեցիկ է և զարմանալի ծառ... Գարնանը Ռոուանծաղկում է սպիտակ փափուկ ծաղիկներով: Յուրաքանչյուր ծաղկից մի հատապտուղ է կապվում։ Ամռանը հատապտուղները փոքր են ու կանաչ, ինչի պատճառով մենք չենք նկատում դրանք։ Իսկ ավելի մոտ աշնանը նրանք դառնում են կարմիր կամ նարնջագույն (հատապտուղների մոտ լեռնային մոխիր բազմաթիվ երանգներ) Նույնիսկ երբ տերևներն ընկնում են աշնանը, հատապտուղները ամուր կպչում են ճյուղերին և կարող են կախվել մինչև գարուն: Բայց ձմռան կեսերին նրանցից ոչինչ չի մնում։ Նրանք ուտում են թռչունները: Թռչունները շատ են սիրում հատապտուղներ։ ռոուն... Եվ այլ անտառի բնակիչներ (եղնիկ, վայրի խոզեր, խոզ)նույնպես դեմ չէ ուտել այն: Ուտում են ճյուղեր, բողբոջներ, տերեւներ։

Հատապտուղները քաղցր չեն

Բայց ուրախություն աչքին

Եվ այգիների զարդարանք,

Եվ նվեր ընկերների համար:

Մարդը նույնպես վաղուց գիտի, թե դա ինչ է օգտակար ծառՌոուան... Փայտից պատրաստում է կահույք և քամիներ։ Երաժշտական ​​գործիքներ. (Նկարների ցուցադրում)Ջեմը պատրաստվում է մրգերից, թեյը՝ ծաղիկներից։

Եվ շատ բանաստեղծներ ու արվեստագետներ հավատում էին ռոունշատ գեղեցիկ ծառ... Տեսնենք, թե ինչպիսի նկարներ են նրանք ստեղծել՝ ոգեշնչված գեղեցկությամբ։ ռոուն.

Ներկայացում « Ռոուաննկարիչների նկարներում»

Ֆիզիկական կրթություն.

Աճել է գետի մոտ Ռոուան, (Շեշտը կծկվելու դիրքից,

ուղղելով մարմինը, ձեռքերը առաջ վեր։)

Եվ գետը հոսեց ալիքավոր. (Ձեռքերի սահուն շարժումներով շրջվում է դեպի աջ, ձախ):

Խորությունը մեջտեղում. (Թեքվեք առաջ, ձեռքերն ուղիղ:)

Կար ձուկ-բի-նա։ (Squats.)

Այս ձուկը ձկների արքան է (Ցատկելով):

Այն կոչվում է - minnow: (Քայլում է տեղում):

Մենք՝ որպես իսկական նկարիչներ, նկար ենք ստեղծելու նաև պլաստիլինեից։ Սա կոչվում է պլաստիլինոգրաֆիա: Իսկ մեր ճյուղը կոգեշնչի ռոուն... Մեր նկարը կկոչվի « Rowan խոզանակ» .

Կտրեք շագանակագույն պլաստիլին և երկու բարակ նրբերշիկ փաթաթեք: Սրանք ճյուղեր կլինեն։ Տեղադրեք դրանք մեր ստվարաթղթի կենտրոնում: Մեկը մյուսից վեր։ Վերևում կլինեն տերևներ, իսկ ներքևում՝ հատապտուղներ: Եկեք գլորենք ևս մի քանի փոքր երշիկ, դրանք կլինեն հենց փնջի ճյուղերը, որոնց վրա հատապտուղներ են կախված: Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ փնջի ճյուղերը տարբերվում են մեկ կետից:

Երեխաների անկախ աշխատանք.

Ո՞րն է մեր հատապտուղների ձևը: Ճիշտ է, կլոր: Կտրում ենք կարմիր պլաստիլինի կտորները և շրջանաձև շարժումներով գլորում ենք փոքրիկ գնդիկներ։ Սրանք մեր հատապտուղներն են: Ստվարաթղթին սոսնձելիս ուժեղ մի սեղմեք։ Հատապտուղները պետք է ընդգծված լինեն:

Երեխաների անկախ աշխատանք.

Դինամիկ դադար.

Մեր մատները մի քիչ հոգնած են, եկեք թափահարենք դրանք և հիշենք լեզուն պտտելու մասին ռոուն... «Փնջերը արևի տակ այրվում են թառամած ծառերը, Տղաների աչքերում շլացած ռոունից». (Կրկնում ենք մի քանի անգամ և թափահարում ենք ձեռքերը, սեղմում և արձակում մատները)... Շարունակենք.

Այժմ մենք պետք է պատրաստենք տերևները: Նրանք կարող են լինել կանաչ, դեղին, նարնջագույն: Կտրեք պլաստիլինի մի կտոր և փաթաթեք մի կարճ հաստ երշիկ: Սա մեր թերթիկն է։ Կպցնելով ստվարաթղթին, ավելի ամուր կպցրեք, որպեսզի հարթվի։ Տերեւները ուռուցիկ չեն, այլ հարթ։ Խնդրում ենք նկատի ունենալ, որ մի տերևը մյուսի հակառակն է: Իսկ հատման վերջում դրանք նվազում են։ Կենտրոնում վերջում մեկ տերեւ է։

Երեխաների անկախ աշխատանք.

Հիմա տղաներ, եկեք տեսնենք, թե ինչ լեռնային մոխիրը, ով պարզվեց.