Үлгэрийн шинж чанар, шинж тэмдэг. Үлгэрийн шинж тэмдэг. Үлгэрийн шинж тэмдэг

Зорилго:сонирхлыг өдөөх:

Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг тодорхойлох;

Мэдлэгээ шинэчлэх:

Үзэл баримтлалын талаар: "ид шидийн туслахууд", "ид шидийн объектууд", "гурван удаа давтах".

Ур чадвараа шинэчлэх:

Үлгэрийн тексттэй ажиллах.

"Онцлог", "онцлог" гэсэн үгийн утгыг өргөжүүлж, идэвхтэй толь бичигт ашиглах;

Зүйр цэцэн үгийн агуулга, үлгэрийн гол санааг харьцуулах;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, онцлог шинж чанарыг тодорхойлж, санал бодлоо бататгах;

Онцлог шинж чанарыг харгалзан үлгэрийн харьцуулалт үлгэрмөн үр дүнг хүснэгтэд танилцуулах;

Сургалтын харилцан ярианы хамтрагчтайгаа хангалттай харилцах;

Сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ үе тэнгийн хяналт, үе тэнгийн үнэлгээ хийх.

Төлөвлөсөн үр дүн.

Үлгэрийн агуулга, баатруудын сонирхлыг харуулах;

"Тэмдэг", "онцлог" гэсэн ойлголтыг яриандаа ухамсартайгаар ашиглах;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, онцлог шинж чанарыг тодорхойлж, санал бодлоо бататгах;

Үлгэрийн агуулгатай ажиллах;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг олж, үр дүнг ажлын хуудсан дээр зурах;

Бүлгээр ажиллахдаа сургалтын харилцан ярианы хамтрагчтайгаа хангалттай харьцах;

Тоног төхөөрөмж: компьютер, интерактив самбар.

Хичээлийн явц

1 -р шат. Зохион байгуулах цаг

Зочидтой мэндчилж, хүүхдүүдийг хичээлд идэвхтэй оролцохыг өдөөх.

Бие биенээ хараад инээмсэглээд хүсээрэй өдрийг сайхан өнгөрүүлээрэй!

Та аман ардын урлагийн ямар бүтээлийг мэддэг вэ? (Онигоо, үлгэр, зүйр цэцэн үг ... ..)

Багшийн гарт нэрийн хуудсыг авсан "мэдлэгийн хайрцаг" байдаг. (…….)

Самбар дээр "аман ардын урлагийн бүтээлүүд" -ийн хүснэгтийг байрлуулж, нэрээр нь бөглөнө. (Хавсралт 1. Хавсралт)

Ожеговын толь бичгээс манай хичээлийн эпиграфыг сонсоорой.

- "Ид шидийн, гайхалтай хүчнүүдийн оролцоотойгоор зохиомол хүн, үйл явдлын тухай ихэвчлэн ардын яруу найргийн бүтээл."

Хичээл дээр ардын аман зохиолын аль хэсгийг хэлэлцэхийг тодорхойлно уу? (Үлгэрийн тухай)

Зөв. Өнөөдөр бид үлгэрийн тухай ярих болно. Слайд 1. Илтгэл

Та ямар төрлийн үлгэр мэддэг вэ? Самбар дээр "Үлгэрийн төрөл" хүснэгтийг байрлуулсан болно. Нэрээр нь бөглөнө үү.

(Хавсралт 2)

Үлгэрийн хэсгээс сонсоорой ("Теремок"). (Хавсралт 3)

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ?

Теремокийн үлгэрт ямар төрлийн үлгэрийг хамааруулж болохыг тодорхойлно уу? (Амьтны тухай)

Хариултаа нотлох. (Амьтад - дүрүүд, гинж шиг - нэг хэсгийг давтах, яруу найргийн дуу, ижил үйлдлийг давтах).

Өөр нэг ишлэлийг сонсоорой. ("Сүхнээс хийсэн будаа"). (Хавсралт 4)

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ?

Энэ нь ямар үлгэрт хамаардаг вэ? (Өрх).

Батлах. (Хүмүүсийн жинхэнэ ертөнц, ер бусын авъяас чадвар, харилцан яриа, хоёр ертөнц - баян, ядуу, ажилчин ба эзэн, цэрэг, генерал).

Өөр нэг ишлэлийг сонсоорой.

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? ("Гүнж мэлхий"). (Хавсралт 5)

Мөн энэ үлгэрт ямар үлгэрийг хамааруулж болох вэ? (Хүүхдүүд үүлэн хуудсан дээр бичээд самбар дээр өлгөсөн таамаглалаа илэрхийлдэг).

Бид яагаад өөр өөр таамаглал авсан бэ? (Хангалттай баримт байхгүй)

Бид юу мэдэхгүй байна вэ? (Үлгэрийн шинж тэмдэг ба онцлог шинж чанарууд).

Хичээл дээр бид ямар асуултанд хариулт хайж байна вэ? (Оюутнууд "туслах түлхүүрүүд" -д найддаг, хичээлийн асуултыг томъёолдог.) (Хавсралт 6)

Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанар нь юу вэ? Асуултыг багш цаасан дээр бичээд самбар дээр өлгөдөг.

Хичээлийн асуултанд хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Алдарт орос хүнтэй хамт олноороо ажиллахыг санал болгож байна ардын үлгэр"Мэлхий гүнж".

2 -р шат. Гол хэсэг

Би бүлгээр ажиллаж, хичээл дээр тавьсан асуултын хариултыг олохыг санал болгож байна. Бүлэг бүр даалгавар хүлээн авдаг.

(Хавсралт 7)

Бүлэгт ажиллах дүрмийг санаарай. Оюутнууд үлгэрийн ишлэлээс ишлэл уншиж, ажлын хуудсыг бөглөж, хийсэн ажлынхаа дүгнэлтийг бичнэ.

Бүлгийн ажил 10-15 минут үргэлжилнэ. Ажил урагшлах тусам бүлэг өөрсдийн дугаарыг самбар дээр байрлуулж, ажлаа хамгаалах дарааллыг тодорхойлдог.

Биеийн боловсрол. Слайд 3

3 -р шат. Ажлын хамгаалалт

Бүлэг бүр ээлжлэн самбар дээр ирж бүтээлээ хамгаалдаг. Үлдсэн оюутнууд "Үлгэр" сэдвээр эцсийн хүснэгтийг бөглөнө. (Хавсралт 8)

1 -р бүлэг, 2 -р бүлэг, 3 -р бүлэг, 4 -р бүлэг

4 -р шат. Ерөнхий ойлголт

Аливаа зүйлийг цэгцэлье. Хүүхдүүдийн хүлээн авсан баримтуудыг "Үлгэр" гэсэн ойлголтын дор байрлуулж, дуу хоолойгоо хүргэж байна.

Бид хичээлийн асуултанд буцаж орлоо. Бид үүнийг уншсан. "Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанар нь юу вэ?"

Багш хүүхдүүдийн гаргасан ерөнхий дүгнэлтийг бичдэг хуудсыг өлгөдөг.

"Үлгэр бол үлгэр юм дараах онцлог шинж чанаруудба шинж тэмдгүүд: эхлэл, гурван удаагийн давталт, эхлэл, үйл ажиллагааны хөгжил, оргил үе, төгсгөл, үлгэрийн баатрууд, ид шидийн объектууд, ид шидийн өөрчлөлтүүд.

Бид таны таамаглал руу буцаж очно. Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг хэн зөв тааварлав. Эдгээр таамаглалыг ерөнхийд нь нийтлэх зорилгоор оруулсан болно. Та өнөөдөр хичээл дээр үлгэрийн ямар шинж чанар, шинж тэмдгийг олж мэдсэн бэ?

5 -р шат. Дүгнэж байна

Би синхрончлол хийхийг санал болгож байна. Энэ үгийн утгыг тайлбарлана уу. "Үлгэр" сэдэв.

Синквайныг багш оюутнуудын үгээр цаасан дээр бичжээ. Оюутнууд уншина уу.

Ид шид, нууцлаг,

Хэлдэг, ид шидлэдэг, заадаг,

Үлгэр бол худлаа, гэхдээ сайн хүмүүст сургамж болохуйц зөвлөмж байдаг.)

Тоглоом өнөөдрийн хичээлийг дуусгах болно. "Би үлгэр болж байгаад баяртай байна, учир нь ...". Оюутнууд үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг жагсааж, хичээлээ дүгнэж байна.

6 -р шат. "Сэтгэлийн ид шид" тусгал

Багш цаасан дээрээс урьдчилан хийсэн гурван өнгийн шидэт объектуудыг "сумнууд" тарааж өгдөг: улаан - тэр юу ч сураагүй, ногоон - тэр ойлгосон, бүрэн биш, шар - бүх зүйл тодорхой, бүх зүйлийг сурсан. Оюутан бүр сэдвийг сонгож, ямар сэтгэлийн байдал - хичээлээс авсан хандлага нь усны сараана цэцгийн хуудсан дээр "найлзуурыг" өлгөдөг. Сонирхсон хүмүүс санал бодлоо илэрхийлэх боломжтой. (Хавсралт 9).

7 -р шат. (Гэрийн даалгавар)

Багш хүүхдүүдийг үлгэр олохыг урьж байна. Тэднийг уншаад Үлгэрийн шинжилгээний хуудсыг бөглөнө үү. (Хавсралт 10).

Үлгэр гэж юу вэ, ямар байдаг вэ? В.Я.Проппын "Үлгэрийн морфологи", "Үлгэрийн түүхэн үндэс" бүтээлүүдэд үлгэрийн бүтцийг судалсны үндсэн дээр тодорхойлолтыг өгсөн болно. Энэ бол үлгэрийн төрөл бөгөөд ихэвчлэн ямар нэгэн зүйлтэй болох, хэн нэгэнд хор хөнөөл учруулах, хүсэхээс эхэлдэг бөгөөд дараа нь баатарыг гэрээс нь хөөж, хандивлагчтай уулзаж, түүнд шидэт эм өгөх, туслах, түүний тусламжтайгаар хайлтын объект байрладаг. Үүний дараа дайсантай хийсэн тулаан болон ялалт байгуулсан буцалтбаатар гэр. Энэ бол маш олон янзын сэдвүүдийн үндэс болсон найруулгын үндсэн хэсгийн товч бүдүүвчилсэн танилцуулга юм. Ийм схем байдаг үлгэрийг ид шид гэж нэрлэдэг.

В.Япропп "Үлгэрийн морфологи" номондоо үлгэрийн ангиллын асуудлыг "Асуултын түүхэнд" гэсэн бүхэл бүтэн бүлэгт өгсөн бөгөөд үүнд тэрээр хэд хэдэн зүйлийг тайлбарласан болно. өөр өөр ангилалүлгэрүүд, тэдгээрийн давуу ба сул талыг олж, төгс ангилал байдаггүй гэсэн дүгнэлтэд хүрдэг, tk. ийм хүмүүсийн дунд маш хэцүү байдаг их хэмжээнийүлгэрүүд нь хүн бүрт нийтлэг зүйлийг онцлон харуулдаг бөгөөд үүнийг дараа нь бүлэг болгон нэгтгэж чаддаг. Гэсэн хэдий ч үлгэрийн талаар ерөнхий ойлголт авахын тулд үлгэрийн дэд ангиллыг танилцуулсан Финляндын сургуулийн үүсгэн байгуулагч Аарнегийн ангиллыг жишээ болгон дурдахыг хүсч байна. Үлгэр домог нь дараахь төрлүүдийг хамардаг.

1) гайхалтай дайсан

2) гайхалтай хань

3) гайхалтай сорилт

4) гайхалтай туслагч

5) гайхалтай зүйл

6) гайхамшигт хүч чадал эсвэл ур чадвар

7) бусад гайхалтай сэдэл.

Үлгэрт гардаг үлгэрийн уран зохиолын өвөрмөц байдал нь хронотоп гэх мэт урлагийн чухал бүрэлдэхүүн хэсэг байдагт оршдог (орон зай, цаг хугацаа нь хоорондоо салшгүй холбоотой байдаг - дэлхийн зургийн гол ангилал). Бүх үлгэрт хронотоп нийтлэг байдаг. Үлгэрийн агуулгыг бодитоор бичээгүй байдгаараа онцлог юм түүхэн цагмөн жинхэнэ газарзүйн орон зайд орно. Гайхалтай юм. Үлгэрийн урлагийн ертөнц нь бодит байдлаас гадуур байдаг тул үүнийг хаалттай гэж нэрлэж болно.

Эндээс үлгэр домог бодит түүхтэй гүн гүнзгий түүхэн үндэстэйгээ холбогдсон байдаг. Тэдэнд уран зохиол гэж ойлгогдож эхэлсэн ихэнх зүйл нь үнэндээ эртний амьдралын хэв маяг, хүмүүсийн эртний ертөнцийг үзэх үзлийг тусгадаг. Үүний зэрэгцээ үлгэр нь үргэлж жинхэнэ ирээдүй рүү чиглэгддэг бөгөөд хүмүүсийн үзэж байгаагаар жинхэнэ өнөөгийнхөөс илүү дээр байх ёстой. Үлгэр нь бодит байдалтай яг эсрэгээрээ нийцдэг. Энэ нь амьдралын тодорхой асуудлуудад хариу үйлдэл үзүүлж, үлгэр өөрсдийн утопи шийдлийг санал болгосон гэсэн үг юм.

Гэсэн хэдий ч үлгэрийг амьдралтай холбосон гол бэрхшээлүүд нь ёс суртахуун, ёс суртахууны асуудал байв. Жишээлбэл, бүх ард түмэн муу ёрын эхэд гомдсон өнчин хүүхдийн тухай үлгэр бүтээжээ ("Үнсгэлжин", "Хяруу", "Гайхамшигт үнээ"). Үлгэр нь энэ үзэгдлийн шалтгааныг мэддэггүй, түүнийг даван туулах бодит аргуудыг олж хардаггүй - энэ нь зөвхөн хүмүүст хэлдэг: энэ бол шударга бус, тийм байж болохгүй. Мөн түүний "хаалттай" ертөнцөд өөрийн онцгой, гайхалтай уран зөгнөлийн тусламжтайгаар тэрээр энэхүү шударга бус байдлыг "залруулдаг". Тиймээс үлгэрийн гоо зүй нь ардын ёс зүйтэй эв нэгдэлтэй гарч ирэв. Үлгэрийн зугаа цэнгэл нь тэдний үзэл суртлын хүсэл эрмэлзэлд саад болоогүй бөгөөд энэ нь туйлын ерөнхий хэлбэрээр хамгаалалтгүй, гэмгүй хавчигдсан хүмүүст өрөвдөх сэтгэлийг илэрхийлдэг.

Үлгэрийн урлагийн ертөнцийг "тусгаарласан" байдлаас шалтгаалан түүний субьект бүрийг жинхэнэ хүмүүсийн харилцааны нэгэн хэлбэр зүйрлэл гэж философийн үүднээс ойлгож, улмаар олж авсан амьдралын аналоги гэж ойлгож болно. Амьдралд шударга бусаар гомдсон эсвэл шаардлагатай зүйлээс хагацсан хүмүүс (мөн үргэлж олонхийг бүрдүүлдэг) үлгэрээс тайтгарал, найдвар хүлээж авдаг байв. Үлгэр домог амьдрахад нь тусалсан учраас хүмүүст хэрэгтэй байсан.

Эцэст нь хэлэхэд, үлгэрүүд нь мөн байгалийн цаазаар авах ажиллагааны явцад нэг төрлийн "аяндаа бий болсон реализм" -аар будсан, үнэн зөв өдөр тутмын нарийн ширийн зүйлсээр дүүрсэн нь амьдралтай холбоотой юм. Энэ баримт нь оюутнуудтай үлгэр дээр ажиллахад маш чухал ач холбогдолтой бөгөөд энэ нь орон нутгийн үлгэр домгийн уламжлалыг сурахад тусалдаг бөгөөд үүнийг тухайн бүс нутгийн үлгэрүүдтэй танилцахдаа анхаарч үзэх хэрэгтэй.

"Үнэнгүйгээр үлгэр гэж байдаггүй" гэж зүйр цэцэн үг хэлжээ. Тэгээд л тийм байна. Үнэн ба уран зохиол, эдгээр эсрэг тэсрэг хоёр зарчим нь үлгэрт диалектик байдлаар нэг уран сайхны нэгдмэл байдлаар нэгддэг [Propp 2012: 322].

Үлгэрүүд нь үндэсний, тэр ч байтугай орон нутгийн амттай байдаг. Тэд түүхэн болон байгалийн нөхцөл байдалүндэстэн бүрийн амьдрал, хүрээлэн буй ургамал, амьтан, түүний амьдралын хэв маяг. Гэсэн хэдий ч үндэсний тайлбар, хувилбарт толилуулсан үлгэрийн өгүүлэмжийн найрлага нь ихэвчлэн олон улсын шинж чанартай байдаг. Энэ шалтгааны улмаас зарим үлгэрүүд нэг хүнээс нөгөөд шилжсэн, өөрөөр хэлбэл зээл авах үйл явц явагдсан. Дэлхий даяар үлгэрийн ижил төстэй байдал нь олон улсын талбайн индексийг бий болгох боломжийг олгосон бөгөөд энэ нь хуйвалдаан, түүний аналогийг хайх ажлыг ихээхэн хөнгөвчилдөг. Үлгэр дээр ажиллахдаа сэдэл, хуйвалдааны харьцуулсан суурийг тодорхойлоход тусалдаг.

Үлгэрийн бүх нийтийн эв нэгдэл нь нийтлэг яруу найргийн арга техникээр илэрдэг. Үлгэр нь үргэлж мөрөөдөл ба бодит байдлын хоорондох эсрэг ойлголт дээр суурилдаг бөгөөд энэ нь бүрэн боловч утопик шийдлийг хүлээн авдаг. Тэмдэгтүүд нь сайн муугийн туйлуудын хооронд ялгаатай байдлаар тархсан байдаг (тэдний гоо зүйн илэрхийлэл үзэсгэлэнтэй, муухай болдог). Хуйвалдаан нь тууштай, нэг мөр бөгөөд ялалт нь зайлшгүй шаардлагатай гол дүрийн эргэн тойронд хөгждөг.

Оросын ардын үлгэр нь үлгэрийн дүрслэл гэж нэрлэгддэг өвөрмөц хэв маягаар ялгагдана.

Үлгэрийн үлгэр, үлгэрийн ертөнц нь өвөрмөц юм. Үлгэрийн ертөнцийг "энэ ертөнц", "өөр ертөнц" гэж хуваадаг. Тэднийг өтгөн ой, эсвэл галт гол, далай, эсвэл асар том орон зайгаар тусгаарлаж, баатар ид шидийн шувууны тусламжтайгаар ялан дийлдэг. Өөр нэг ертөнц газар дор байж болно (баатар ихэвчлэн худаг эсвэл агуйгаар дамждаг), ихэвчлэн усан дор байдаг. Энэ ертөнц бол үлгэрийн "өөр бодит байдал" биш юм: бүх зүйл "энд" шиг байдаг: царс ургадаг, морь бэлчдэг, горхи урсдаг. Гэсэн хэдий ч энэ бол өөр ертөнц: зөвхөн хаант улсууд биш, харин зэс, мөнгө, алт. Хэрэв дэлхий газар доор байгаа бол баатар эхлээд харанхуйд умбаж, зөвхөн дараа нь түүний онцгой гэрэлд дасдаг. Үгүй хойд насбаатар өвөг дээдэстэйгээ уулздаггүй. Гэхдээ энэ бол яг үхэгсдийн хаант улс бөгөөд бусад амьтад тэнд амьдардаг: Баба Яга, Үхэшгүй Косчей. Эцэст нь, тэнд л баатар гол шалгалтыг давж, сүй тавьсан хүнтэйгээ уулздаг.

"Манай" ертөнцийн хувьд үүнийг зөвхөн нөхцөлт байдлаар нэрлэж болно: үлгэрийн үйл явдал туйлын тодорхойгүй орон зайд явагддаг. Заримдаа үлгэр зохиогч нь ямар "зарим хаант улс, зарим муж" болохыг тодруулахыг хүсдэг, гэхдээ ихэвчлэн тодруулга нь инээдэмтэй байдаг: "гөлөм дээрх шиг, тэгш газар", "дэлхий дээрх тэнгэрийн эсрэг". Энэ нь үлгэрийн ертөнцийг өвөрмөц газарзүйтэй холбоогүй, сюрреалист болгодог.

"Цагаан" ба "хар" хуйвалдааны томъёоны нэгэн адил гайхалтай томъёо нь нэг текст дотор "толин тусгал" хос үүсгэж чаддаг: дараа нь тэдний гар нь улаан халуун сум, зүүн гартаа урт хэмжих жад "[Афанасьева АН 2011: 205] .

Томъёо нь олон янз байдаг. Жишээлбэл: "Лукомориагийн тэнгисийн ойролцоо царс мод байдаг, тэр царс дээр алтан гинж байдаг бөгөөд муур эдгээр гинжний дагуу алхдаг: тэр дээш явдаг - үлгэр ярьдаг, доошоо явдаг - дуу дуулдаг "; "Надад ойд гайхамшиг бий: хус байдаг, муур самогудтай хусан дээр алхаж, дээш доошоо алхаж, дуу дуулдаг"; "Гайхамшигтай хүүхдүүд" үлгэрийн баюн муурыг дүрсэлсэн дээрх томъёо нь түүний бүтээлээс салж, үлгэр хэлбэрээр бусад хэсгүүдэд хавсаргаж болно.

Үлгэрийн стилистик нь ардын аман зохиолын ерөнхий хуулийг дагаж мөрддөг. Олон тооны томъёо байдаг - уламжлалт хэллэгүүд, ихэвчлэн давтан яруу найргийн хэллэгүүд байдаг. Эдгээр томъёоны нэг хэсэг нь үлгэрийн хүрээ юм. Тэдний дунд сонсогчдын анхаарлыг татдаг нэгэн үг байдаг нэрийн хуудасүлгэр зохиогч, түүний ур чадварын нотолгоо: "Далайн дээр, далай дээр, Буян дээрх арал дээр ногоон царс, царс модны доор жигнэсэн бух байдаг, тэр ёроолдоо сармис буталсан; үлгэр зүгээр л нэг үг. "

Сурсан муурны тухай ардын аман зохиолыг А.С.Пушкин "Руслан ба Людмила" шүлгийн танилцуулгад ашигласан болно.

Үг бол тусгай текст, үлгэрийн үлгэрт зориулагдаагүй жижигхэн үлгэр юм. Энэхүү мэргэн үг нь үлгэрийн ертөнцтэй танилцдаг. Сургаалын даалгавар бол сонсогчийн сэтгэлийг бэлтгэх, үлгэрийн зөв хандлагыг өдөөх явдал юм. Энэ нь сонсогчийг өдөр тутмын бодлоосоо ангижруулдаг. "Гахай дарс ууж, сармагчин тамхи зажилж, тахиа түүж байхдаа" гэсэн үлгэрийн жишээ (Тувагийн үлгэр). Энэхүү томъёо нь өгүүллэгийг үлгэр-сюрреализмын онцгой өнгө аясаар тодорхойлдог.

Үлгэрт "Удалгүй үлгэр өөрөө хэлэх болно, гэхдээ удахгүй биелэгдэхгүй", "Бид ойрхон, хол, нам, өндөрт жолоодож байсан эсэх" гэсэн дунд, дунд зэргийн олон томъёо байдаг. Тэд нэг ангиас нөгөөд шилжих гүүр болж үйлчилдэг. Эдгээр уламжлалт хөрөг зургийн томъёо нь жишээлбэл морь ("Морь гүйж, газар чичирч, хамрын нүхнээс гал шатаж, чихнээс утаа гарч байна") эсвэл баатарлаг морьдыг "Тэр цохилоо. сайн морь, түүнийг өгзөг ташаанд нь цохиж, арьсыг нь мах руу нь цоолж, махыг нь яс руу нь зодож, ясыг нь тархи руу нь хугалав - түүний сайн морь уулын хөндийг дээгүүр үсрэн харанхуй ойг хөлнийх нь хооронд байлга "; эсвэл Бабу - Ягу: "Гэнэт тэр мушгирч, шаварлагдахад дэлхий хүйс болж, газрын доороос чулуу, чулуун доороос Баба Яга бол ясны хөл, төмөр зуурмаг унаж, төмөр түлхэгчээр жолооддог. "

Гэхдээ дэлхийн үлгэр домог дээр эмэгтэй гоо үзэсгэлэнгийн уламжлалт олон томъёо байдаг (эдгээр нь яг томъёо юм. хувь хүний ​​шинж чанарүлгэр мэдэхгүй байна). Жишээлбэл, "Түүний арьс нь тунгалаг байсан тул уусан ус нь хоолойгоор нь, идсэн лууван нь хажуугаар нь харагддаг байсан" гэсэн туркмен үлгэрийн эмэгтэй гоо үзэсгэлэнгийн томъёог энд оруулав. Гоо үзэсгэлэнг Оросын үлгэрт дурдсанчлан "Гучин дэх мужид хол зайд Василиса Кирбитиевна цамхагт сууж байна. Тархи нь яснаас яс руу хальж байна."

Гэсэн хэдий ч баатар дээр хийсэн гоо үзэсгэлэнгийн талаархи сэтгэгдлүүдийн талаар тэр ихэвчлэн ухаан алддаг: "Ханан дээр нэг үзэсгэлэнтэй охины хөрөг байв. "Тэгээд тэр үнэхээр үзэсгэлэнтэй байсан тул түүнийг үлгэрт хэлж, үзгээр дүрслэх боломжгүй байв" (Оросын үлгэр); "Тэр үнэхээр үзэсгэлэнтэй байсан тул түүнд гараа угаагаагүй нь үнэхээр харамсалтай байв." (Туркмен үлгэр).

Олон гайхалтай томъёо эртний гарал үүсэлзан үйл, ид шидийн элементүүдийг схем хэлбэрээр хадгалах.

Жишээлбэл, баатар Ягагийн овоохойд зочлох үеэр ашигласан томъёо юм. Нэгдүгээрт, баатар тасралтгүй эргэлддэг овоохойг зогсоохын тулд шившлэг хийх томъёог хэлдэг: "Овоохой-овоохой, нуруугаараа ой руу зогс, миний урд, намайг гадагш гарга, би зуун жил тэсэхгүй, нэг шөнийг өнгөрөө!" Хоёрдугаарт, баатар нь "Фу-фу-фу, энэ нь Оросын сүнсийг үнэрлэж байна!" Гэж томъёолсон баатартай уулзсан Ягагийн гомдоллоход томъёогоор хариулав. Энэхүү томъёоны эртний шинж чанарыг Индо-Европын ард түмний үлгэрээс олж болно гэдгийг нотолж байна: нас барагсдын хаант улсын хамгаалагч нь амьд хүний ​​үнэрээр цохигддог. Үлгэрийн баатруудын хамгийн чухал үйлдэл, тэдний хэлсэн үгийг томъёогоор хувцасласан болно. Тиймээс, баатар бүсгүй сонгосон хүнээ үргэлж ижил аргаар тайвшруулдаг: "Орондоо ор, өглөө нь оройноос илүү ухаалаг байдаг!"

Өөр нэг хүрээ хийх томъёо бол төгсгөл юм. Ихэвчлэн тэр бас тоглодог бөгөөд сонсогчийг буцааж авчирдаг үлгэрийн ертөнцБодит ертөнцөд: "Хурим тоглосон, тэд удаан хугацаанд найрласан, би тэнд байсан, би зөгийн бал-шар айраг уусан, уруул дээр минь урссан, гэхдээ миний аманд ороогүй. Тийм ээ, Цонхны халбага; хэн хөл дээрээ хөнгөн байвал халбага дээгүүр гүй. "

Үлгэрийн анхны томъёоноос илүү эцсийн томъёо байдаг. Ихэнх тохиолдолд үлгэрийн найранд зохиолч байгаа тухай мэдээлдэг. Гэхдээ энэ оршихуй нь хөгжилтэй, пародик аялгуугаар өнгөтэй байдаг: ямар нэгэн зүйл байсан боловч аманд нь юу ч орсонгүй. Хэрэв энэ нь үнэхээр тодорхойгүй цаг үед хамаарах юм бол энэ нь ямар найр байх вэ? Энэ бол зөвхөн аманд юу ч ордоггүй найр биш, харин найранд хүлээн авсан бэлэг бөгөөд үүнээс юу ч үлдэхгүй. Үлгэр дууслаа. Эцсийн томъёо нь иймэрхүү сонсогдож байна: "Энд үлгэр байна, надад боодол байна", "Үлгэрийн төгсгөл энд байна, надад архины корет байна". Энэхүү томъёо нь үлгэрийг мэргэжлийн хүмүүс хэлдэг байсан гэж бодох үндэслэлийг өгдөг.

Хүрээ хийх нь үлгэрийн зохиолын нэмэлт элемент юм. Ихэнхдээ үлгэр баатруудын тухай мессежээр эхэлдэг бөгөөд үүний тулд тусгай найруулгын томъёог ашигладаг. Тэд үйлдлийг цаг хугацаа, орон зайд засдаг (бэхэлгээг элэглэж болно: "Бидний сууж буй долоон дугаарт") эсвэл баатар руу заа ("Нэгэн цагт", "Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид"), эсвэл утгагүй нөхцөл байдлыг танилцуулах, жишээ нь: "Ямааны эвэр тэнгэрт тулж, тэмээний богино сүүлийг газар даган чирэхэд ..." [Лазарев А. I. 2011: 62].

Үлгэрийн төрөл тус бүр өөрийн гэсэн онцлог сэдэлтэй байдаг. Мотив бол хамгийн энгийн өгүүлэмжийн нэгж, анхан шатны хуйвалдаан, эсвэл бүрэлдэхүүн хэсэгнарийн төвөгтэй хуйвалдаан. Хамгийн энгийн сэдэл болгон Веселовский a + b томъёог иш татан хэлэв: "Муу хөгшин эмэгтэй гоо сайхныг хайрладаггүй бөгөөд түүнээс амь насанд аюултай даалгавар хүсдэг." Мотив нь өсөлт, хөгжих боломжийг агуулдаг. Тиймээс хэд хэдэн даалгавар байж болно, дараа нь томъёо нь илүү төвөгтэй болно: a + b + b гэх мэт. Веселовскийн тэмдэглэснээр, хуйвалдааны хөгжлийн уран сайхны хэлбэрүүд түүхэн хэлбэрээр хөгжиж ирсэн. Энэ нь янз бүрийн хэлбэрээр тохиолдсон: жишээлбэл, анхан шатны (нэг сэдэлтэй) сэдвийг хүндрүүлэх замаар.

Үлгэр нь сүйт бүсгүйг хулгайлах, гайхамшигт төрөлт, гайхамшигт амлалт, түүний биелэлт, баатрын үхэл, гайхамшигт сэргэлт, гайхамшигт зугтах, хоригийг зөрчих, гайхамшигт хулгайлах (эсвэл алга болох), орлуулах гэх мэт сэдлийг мэддэг. сүйт бүсгүй (эхнэр) -ийн тухай, гайхамшигт шинж тэмдгээр танигдах, дайсны гайхамшигт үхэл. Янз бүрийн үлгэрт сэдэл нь тодорхой байдаг (жишээлбэл, дайсны гайхамшигт үхэл нь өндөг, галын голд байж болно). Хэсэг нь илүү төвөгтэй байх тусам илүүүүнд оруулсан сэдэл.

Мотивийг төвөгтэй болгох хамгийн энгийн арга бол давталт (ардын аман зохиолын аль ч элементийг давтан ашиглах) юм. Үлгэр үүнийг өргөнөөр ашигладаг байсан уран сайхны хэрэгсэл... Үлгэрийн найрлагад давталт тохиолддог өөр төрөл: уях - a + b + c ... ("Чөмөгт тэнэг"); хуримтлал - a + (a + b) + (a + b + c)… ("Терем ялаа"); давталтын давталт - an: хэсгийн төгсгөл нь эхлэл рүүгээ явдаг, ижил зүйл давтагддаг ("Тахилч нохойтой байсан ..."); дүүжин давталт - a -b ("Кран ба Heron"). Үлгэрийн үлгэрийн илүү төвөгтэй хэсгүүдэд шатлал үүсдэг: түүхийн доод түвшин (сэдэл) ба өндөр (хуйвалдаан) үүсдэг. Энд байгаа сэдэл нь өөр өөр агуулгатай бөгөөд зохиомжийн ерөнхий санааг илэрхийлэх боломжийг олгодог дарааллаар байрлуулсан болно. Ийм хуйвалдааны гол бүтцийн онцлог нь оргил үеийг харгалзах гол сэдэл юм (жишээлбэл, могойтой тулалдах). Бусад сэдэл нь хуйвалдааны хувьд тогтмол, сул бэхлэгдсэн эсвэл чөлөөтэй байдаг. Мотивийг товч бөгөөд өргөтгөсөн хэлбэрээр танилцуулж болно; зарим чухал шинж чанар (гурав, зургаа, есөн толгойтой могойтой тулалдах) сэдвээр гурван удаа давтаж болно [Аникин 2012: 383].

В.Я. "Үлгэрийн морфологи" номонд бичсэн Propp нь сэдлийг бүрэлдэхүүн хэсгүүдэд нь задалж, ялангуяа хуйвалдааныг онцлон тэмдэглэв. шаардлагатай арга хэмжээүлгэрийн баатрууд ба тэдгээрийг "функц" гэсэн нэр томъёогоор тодорхойлох. Тэрээр үлгэрийн зохиомжууд нь нэг багц, ижил үйл ажиллагааны дараалал дээр үндэслэсэн гэсэн дүгнэлтэд хүрчээ. Энэ нь функцын гинж болж хувирав. Тодорхойлсон В.Я. Үлгэрийн бүх репертуар нь Пропптой "нийцдэг".

Үлгэрийн сэдлийг олохын тулд жүжигчний баатруудын үүрэг, түүнчлэн субьект (үйлдлийн продюсер), объект (үйлдлийг чиглүүлж буй дүр гэх мэт элементүүдийг харгалзан үзэх шаардлагатай. ), үйлдлийн дүр зураг, түүнийг дагалдаж буй нөхцөл байдал, үр дүн. Өмнө дурьдсанчлан, үлгэрийн сэдлийг ихэвчлэн гурав дахин нэмэгдүүлдэг: гурван ажил, гурван аялал, гурван уулзалт гэх мэт. Энэ нь хэмжсэн баатарлаг хэмнэл, философийн аялгууг бий болгож, хуйвалдааны үйл ажиллагааны динамик түлхэцийг хязгаарладаг. Гэхдээ гол зүйл бол trebling нь тухайн газрын ерөнхий санааг илчлэхэд үйлчилдэг. Жишээлбэл, гурван цаасан шувууны толгойн тоо нэмэгдэж байгаа нь могой сөнөөгч эрийн ач холбогдлыг онцлон тэмдэглэж байна. баатрын дараагийн олзны үнэ цэнэ нэмэгдэж байгаа нь түүний сорилтын хүнд байдал юм. "Дуу нь эв найртай улаан, үлгэр нь агуулахад байдаг" гэж үлгэрийн найруулгыг хүндэтгэсэн зүйр цэцэн үг хэлжээ.

Функцийн дараалал жүжигчидүлгэрийн жигд бүтэц, функцүүдийн тогтвортой байдал - үлгэрийн дүрсийн нэгдмэл байдалд хүргэдэг. Энэ бол үлгэрийн жанрын онцлог шинж юм.

МОСКВА ХОТЫН БОЛОВСРОЛЫН ГАЗАР

УЛСЫН ТӨСВИЙН БОЛОВСРОЛЫН БАЙГУУЛЛАГА

GBOU коллеж № 1544

УРАН БИЧИГ унших хичээл 2 -р анги

"Шидэт үлгэрийн тэмдэг, онцлог"

Багш Би ангилал Вейсенберг Мария Викторовна

МОСКВА 2013 он

Хичээлийн хөгжил

Зорилтот : Сонирхлыг өдөөх:

Үлгэрийн агуулга, баатруудын тухай;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг тодорхойлох;

Мэдлэгээ шинэчлэх:

Үзэл баримтлалын талаар: "ид шидийн туслахууд", "ид шидийн объектууд", "гурван удаа давтах".

Ур чадвараа шинэчлэх:

Үлгэрийн тексттэй ажиллах.

Заах:

"Онцлог", "онцлог" гэсэн үгийн утгыг өргөжүүлж, идэвхтэй толь бичигт ашиглах;

Зүйр цэцэн үгийн агуулга, үлгэрийн гол санааг харьцуулах;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, онцлог шинж чанарыг тодорхойлж, санал бодлоо бататгах;

Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг харгалзан үлгэрийн харьцуулалт, үр дүнг хүснэгтэд зурах;

Сургалтын харилцан ярианы хамтрагчтайгаа хангалттай харилцах;

Сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ үе тэнгийн хяналт, үе тэнгийн үнэлгээ хийх.

Төлөвлөсөн үр дүн.

Чадвар:

үлгэрийн агуулга, баатруудын сонирхлыг харуулах;

ярианд "тэмдэг" ба "онцлог" гэсэн ойлголтыг ухамсартайгаар ашиглах;

үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг тодорхойлж, санал бодлоо батлах;

үлгэрийн агуулгатай ажиллах;

үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг олж, үр дүнг ажлын хуудсан дээр зурах;

багаар ажиллахдаа сургалтын харилцан ярианы хүрээнд түнштэйгээ зохих ёсоор харилцах;

Тоног төхөөрөмж: компьютер, интерактив самбар.

Тоног төхөөрөмж, материалын нэр

Тоо хэмжээ

Компьютер

Проектор

Интерактив самбар эсвэл ангийн соронзон

Мультимедиа танилцуулга

Ажлын хуудас

Ватман

Хичээлийн явц

1 -р шат. Зохион байгуулах цаг

Зочидтой мэндчилж, хүүхдүүдийг хичээлд идэвхтэй оролцохыг өдөөх.

Бие биенээ харж, инээмсэглээд сайхан өдрийн мэнд хүргэе!

Та аман ардын урлагийн ямар бүтээлийг мэддэг вэ? (онигоо, үлгэр, зүйр цэцэн үг ... ..)

Багшийн гарт нэрийн хуудсыг авсан "мэдлэгийн хайрцаг" байдаг. (…….)

Самбар дээр "аман ардын урлагийн бүтээлүүд" -ийн хүснэгтийг байрлуулж, нэрээр нь бөглөнө.(Хавсралт 1)

Ожеговын толь бичгээс манай хичээлийн эпиграфыг сонсоорой.

Ид шидийн, гайхалтай хүчний оролцоотойгоор зохиомол хүн, үйл явдлын тухай ихэвчлэн ардын яруу найргийн бүтээл юм. "

Хичээл дээр ардын аман зохиолын ямар бүтээлийг хэлэлцэхийг тодорхойлно уу? (үлгэрийн тухай)

Зөв. Өнөөдөр бид үлгэрийн тухай ярих болно.Слайд1

Та ямар төрлийн үлгэр мэддэг вэ? Самбар дээр "Үлгэрийн төрөл" хүснэгтийг байрлуулсан болно. Нэрээр нь бөглөнө үү.

(Хавсралт 2)

Үлгэрийн хэсгээс сонсоорой ("Теремок").(Хавсралт 3)

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ?

Теремокийн үлгэрт ямар төрлийн үлгэрийг хамааруулж болохыг тодорхойлно уу? (амьтдын тухай)

Хариултаа нотлох. (амьтад - дүрүүд, гинж шиг - нэг хэсгийг давтах, яруу найргийн дуу, ижил үйлдлийг давтах).

Өөр нэг ишлэлийг сонсоорой ("Сүхнээс хийсэн будаа").(Хавсралт 4)

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ?

Энэ нь ямар үлгэрт хамаардаг вэ? (өрх).

Батлах. ? (хүмүүсийн жинхэнэ ертөнц, ер бусын авъяас чадвар, харилцан яриа, хоёр ертөнц - баян, ядуу, ажилчин ба эзэн, цэрэг, генерал).

Өөр нэг ишлэлийг сонсоорой.

Энэ үлгэрийн нэр юу вэ? ("Гүнж мэлхий").(Хавсралт 5)

Мөн энэ үлгэрт ямар үлгэрийг хамааруулж болох вэ? (хүүхдүүд үүлэн хуудсан дээр бичиж, самбар дээр өлгөсөн таамаглалаа илэрхийлдэг).

Бид яагаад өөр өөр таамаглал авсан бэ? (Хангалттай баримт байхгүй)

Бидний мэдэхгүй зүйл юу вэ? (Үлгэрийн шинж тэмдэг ба онцлог).

Хичээл дээр бид ямар асуултанд хариулт хайж байна вэ? (Оюутнууд хичээлийн асуултыг томъёолохдоо "туслах түлхүүрүүд" -д найддаг.)(Хавсралт 6)

ШИДЭТ үлгэрт ямар шинж тэмдэг, онцлог байдаг вэ? Асуултыг багш цаасан дээр бичээд самбар дээр өлгөдөг.

Хичээлийн асуултанд хариулахын тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?

Би таныг Оросын алдарт "Мэлхийн гүнж" үлгэртэй хамт олноороо ажиллахыг урьж байна.

2 -р шат. Гол хэсэг.

- Би бүлгээр ажиллаж, хичээл дээр тавьсан асуултын хариултыг олохыг санал болгож байна. Бүлэг бүр даалгавар хүлээн авдаг.

(Хавсралт 7)

Бүлэгт ажиллах дүрмийг санаарай. Оюутнууд үлгэрийн ишлэлээс ишлэл уншиж, ажлын хуудсыг бөглөж, хийсэн ажлынхаа дүгнэлтийг бичнэ.

Бүлгийн ажил 10-15 минут үргэлжилнэ. Ажил урагшлах тусам бүлэг өөрсдийн дугаарыг самбар дээр байрлуулж, ажлаа хамгаалах дарааллыг тодорхойлдог.

Биеийн боловсрол . Слайд 3

3 -р шат: Ажлын хамгаалалт.

Бүлэг бүр ээлжлэн самбар дээр ирж бүтээлээ хамгаалдаг. Үлдсэн оюутнууд "Үлгэр" сэдвээр эцсийн хүснэгтийг бөглөнө.... (Хавсралт 8)

1 бүлэг, 2 бүлэг, 3 бүлэг, 4 бүлэг

4 -р шат. Ерөнхий ойлголт.

Аливаа зүйлийг цэгцэлье. Хүүхдүүдийн хүлээн авсан баримтуудыг "ШИДЭТ ҮЛГЭР" гэсэн ойлголтын дор байрлуулж, дуу хоолойгоо хүргэж байна.

Бид хичээлийн асуултанд буцаж орлоо. Бид үүнийг уншсан. "Шидэт үлгэр ямар шинж тэмдэг, онцлогтой вэ? "

Багш хүүхдүүдийн гаргасан ерөнхий дүгнэлтийг бичдэг хуудсыг өлгөдөг.

"Үлгэр бол дараахь шинж чанар, шинж чанар бүхий үлгэр юм: эхлэл, гурвалсан давталтын хүлээн авалт, үйл ажиллагааны хөгжил, оргил үе, төгсгөл, үлгэрийн баатрууд, ид шидийн объектууд. , ид шидийн өөрчлөлтүүд. "

Бид таны таамаглал руу буцаж очно. Үлгэрийн шинж тэмдэг, шинж чанарыг хэн зөв тааварлав. Эдгээр таамаглалыг ерөнхийд нь нийтлэх зорилгоор оруулсан болно. Та өнөөдөр хичээл дээр үлгэрийн ямар шинж чанар, шинж тэмдгийг олж мэдсэн бэ?

5 -р үе шатыг дүгнэж хэлье.

Би синхрончлол хийхийг санал болгож байна. Энэ үгийн утгыг тайлбарлана уу. "Үлгэр" сэдэв.

Синквайныг багш оюутнуудын үгээр цаасан дээр бичжээ. Оюутнууд уншина уу.

(Үлгэр,

Ид шид, нууцлаг,

Хэлдэг, ид шидлэдэг, заадаг,

Үлгэр бол худлаа, гэхдээ сайн хүмүүст сургамж болохуйц зөвлөмж байдаг.)

Тоглоом өнөөдрийн хичээлийг дуусгах болно. "Би үлгэр болсондоо баяртай байна, учир нь ……." Оюутнууд үлгэрийн шинж тэмдэг, онцлогийг жагсааж, хичээлээ дүгнэж байна.

6 -р шат. Дүгнэлт "Сэтгэлийн ид шид".

Багш цаасан дээрээс урьдчилан хийсэн гурван өнгийн шидэт объект "сум" тарааж өгдөг: улаан - тэр юу ч сураагүй, ногоон - тэр ойлгосон, бүрэн биш, шар - бүх зүйл тодорхой, бүх зүйлийг сурсан. Оюутан бүр сэдвийг сонгож, сэтгэлийн байдал - хичээлээс авсан хандлага нь усны сараана цэцгийн хуудсан дээр "найлзуурууд" өлгөдөг. Сонирхсон хүмүүс санал бодлоо илэрхийлэх боломжтой.(Хавсралт 9).

7. үе шат. (Гэрийн даалгавар)

Багш хүүхдүүдийг үлгэр олохыг урьж байна. Тэднийг уншаад Үлгэрийн шинжилгээний хуудсыг бөглөнө үү.(Хавсралт 10).

Алтан кокерелийн тухай үлгэр


Үлгэр бол аман ардын урлагийн төрөл юм.

Үлгэр бол аман ардын урлагийн хамгийн эртний төрөл бөгөөд ардын аман зохиолын сонгодог жишээ юм. Тэд хүнийг амьдрахыг зааж, өөдрөг үзлийг төлөвшүүлж, сайн сайхан, шударга ёсны ялалтад итгэх итгэлийг баталдаг. Үлгэрийн зохиомж, уран зөгнөлийн гайхалтай мөн чанарын ард жинхэнэ хүмүүсийн харилцаа нуугдаж байдаг. Хүмүүнлэг үзэл санаа, амьдралыг бататгасан эмзэглэл нь үлгэрт уран сайхны итгэл үнэмшил төрүүлж, сонсогчдод үзүүлэх сэтгэл санааны нөлөөг сайжруулдаг.

Үлгэр бол ерөнхий ойлголт юм. Тодорхой жанрын шинж чанарууд байгаа нь аман зохиолыг үлгэр домогтой холбох боломжийг олгодог. Туулийн гэр бүлд хамаарах нь түүний өгүүлэмж, хуйвалдаан гэх мэт онцлог шинж чанаруудыг дэвшүүлдэг. Энэ үлгэр нь зугаа цэнгэл, ер бусын шинж чанартай бөгөөд мууг ялах, үнэнийг худал, үхлийг ялан дийлэх тухай тодорхой илэрхийлсэн санаатай байх ёстой. доторх бүх үйл явдлыг эцэс болгож, дутуу, дутуу хийх нь үлгэрийн зохиолын онцлог шинж биш юм.

Үлгэрийн жанрын гол онцлог нь үлгэрийг хамт олны хэрэгцээтэй холбосон зорилго юм. "Оросын үлгэр домог дээр манайд бүртгэгдсэн байдагXviiiXXолон зууны туршид, одоо байгаа үлгэрт гоо зүйн функц давамгайлдаг. Энэ бол үлгэр домгийн өвөрмөц онцлогтой холбоотой юм. "1

Уран зохиол бол янз бүрийн ард түмний бүх төрлийн үлгэрийн онцлог шинж юм. Энэ үлгэр нь түүний түүхийн үнэн зөв дүр эсгэдэггүйг дорнын үлгэрийн дуртай эхлэлүүд онцлон тэмдэглэв: "Тэнгэрээс гурван алим унасан, байсангүй", түүнчлэн Оросын үлгэрийн төгсгөлүүд : "Бүх үлгэр - та дахиж худлаа хэлж чадахгүй" эсвэл Германы үлгэрүүд: "Хэн итгэсэн юм - талер төлөх болно." Энэ нь үлгэрийн үйл явдлыг тодорхойгүй "алс холын хаанчлал, гучин дахь муж" руу шилжүүлэх, түүх ярьж буй хүмүүсийн "үлгэр домог" гэдгийг онцолсон үгс, эцэст нь сонсогчдын сэтгэгдлийг тодорхойлдог. үлгэрчдийн ур чадвар: "энэ нь гурван хайрцгаас танд худал хэлэх болно", "Алдарт худалч". "Уран зөгнөлт зохиолыг онцлон, ухамсартай хандах нь үлгэрийн төрөл жанрын хувьд гол шинж чанар юм.

Үлгэрийн боловсролын чиг үүрэг бол түүний төрөл жанруудын нэг юм. "Үлгэрийн дидактикизм нь үлгэрийн бүтцэд нэвтэрч, эерэг ба сөрөг хоёрын эрс тэс эсэргүүцлээр онцгой нөлөө үзүүлдэг. Ёс суртахуун, нийгмийн үнэн үргэлж ялдаг - энэ бол үлгэрийг тодорхой харуулсан дидактик дүгнэлт юм. "2

Үлгэр нь төрөл жанрын хувьд үүссэн түүх.

Оросын үлгэрийн түүхэн үндэс нь эрт дээр үеэс алга болж, Оросын ард түмний амьдралын түүхэн үе шат бүр үлгэрт тусгагдаж, түүнд тогтмол өөрчлөлт оруулдаг. Эдгээр өөрчлөлтийг судлах, эс тэгвээс эдгээр өөрчлөлтийг нэгтгэн дүгнэх нь Оросын үлгэрийн амьдралын тодорхой үйл явц, өөрөөр хэлбэл түүний түүхийн тухай ярих боломжийг олгодог.

Нарийвчлалтай суулгах. Оросын үлгэрийг яг төрөл жанр гэж тодорхойлсон үед, яг хэзээ үлгэр домог шиг амьдарч эхэлсэн нь итгэл үнэмшил, уламжлал биш байсан нь боломжгүй юм.

Оросын ардын үлгэрийн тухай анх дурдсан нь Киеван Русыг хэлдэг боловч түүний гарал үүсэл эрт дээр үеэс алдагдсан байдаг. Феодалын Оросын хувьд үлгэрүүд бидний ойлгосноор байсан гэдэгт эргэлзэхгүй байна Киеван Оросаман ардын урлагийн өргөн тархсан төрлүүдийн нэг. Хуучин оросын уран зохиолын дурсгалт газрууд үүнд итгэлтэй байхын тулд үлгэр, үлгэрийн тухай хангалттай ишлэл хадгалсан байдаг.

Оросын үлгэрийн талаархи хамгийн анхны мэдээлэл ньⅩⅡ зуун. "Баян ба золгүй хүмүүсийн үг" лекцэнд баян хүний ​​унтаж байгааг эргэн тойрны үйлчлэгчдийнхээ дунд янз бүрийн байдлаар зугаацуулж байгааг тайлбарлахдаа "өлгийдөж, доромжилдог" хүмүүсийг дургүйцэн дурддаг. түүнд унтаж буй үлгэрүүд. Энэхүү үлгэрийн тухай анхны дурсамж нь олон зууны турш Оросын нийгэмд бидний ажиглаж ирсэн зөрчилдөөнтэй хандлагыг бүрэн тусгасан болно. Нэг талаас үлгэр бол зугаа цэнгэлийн хамгийн анхаарал сарниулах, нийгмийн бүх давхаргад нэвтрэх боломжтой, нөгөө талаас Оросын эртний амьдралын үндэс суурийг ганхуулж, зөвшөөрөгдөөгүй чөтгөрийн зүйл мэтээр гутаан доромжилж, хавчдаг. Тиймээс, нүглийн төрлийг жагсаасан Кирил Туровский үлгэрийн баян хуурын талаар дурджээ; Метрополитан Фотиус эхэндээⅩⅤ олон зууны турш үлгэр сонсохоос татгалзахыг түүний сүргийг уриалдаг; хааны зарлигуудⅩⅦ Олон зууны турш "урьд өмнө байгаагүй үлгэр ярьж" сэтгэлээ сүйтгэдэг хүмүүсийн талаар дургүйцэн ярьдаг.

Энэ бүхэн бидэнд үүнд итгэх үндэслэлийг өгч байна Эртний ОросЭнэхүү үлгэр нь аман зохиолоос гаралтай, уламжлал, домог, домогоос салсан төрөл юм. Түүний төрөл зүйлийн онцлог шинж чанарууд: "уран зохиол, зугаа цэнгэлийн үйл ажиллагаанд хандах хандлагыг түүнийг тээгчид болон хавчигчид хоёулаа адилхан ойлгодог. Эртний Орос улсад тэд аль хэдийн<сказки небывалые>Дараагийн зуунд тэд ардын репертуартаа үргэлжлүүлэн амьдрах болно. "

Үлгэр домогⅩⅡ - ⅩⅦ cc. Оросын ард түмэн хэлэхдээ, тэд эрт дээр үеэс эсвэл харийн нутгаас авчирсан хуйвалдаануудыг механикаар давтдаггүй, харин эсрэгээр Оросын үлгэр нь үйл явдалд тод хариу өгсөн гэж хэлжээ. орчин үеийн амьдрал... Иван Грозныйгийн тухай үлгэрүүд эсрэг тэмцэх хандлага, хүмүүсийн хуурмаг байдлын талаар ярьдаг. Тахиа, үнэг хоёрын үлгэр нь тухайн үеийн шашны эсрэг үзэл бодлыг илэрхийлдэг.

"Хүний дотоод ертөнцⅩⅧ Олон зуун жилийн турш түүний олон нийтийн нүүр царай, улс төрийн өрөвдөх сэтгэл нь муу санааг үл тоомсорлож, шударга бус байдал, хоёр нүүр гаргасныг үлгэрээр, үнэн, сайн сайхны төлөө дууддаг үлгэрээр, алдартай үзэл санаа, сэлэмээ илчилдэг. "

Үлгэр ба түүний төрөл зүйлийн онцлог шинж чанаруудын талаар судлаачид.

Үлгэрийг судалж үзээд эрдэмтэд түүний утга, онцлогийг өөр өөрөөр тодорхойлжээ. Тэдний зарим нь үлгэрийн үлгэрийн уран зөгнөлд үлгэрийн үлгэрийн хүмүүсийн эргэн тойрны бодит байдалд хандах хандлага хэрхэн өөрчлөгдсөнийг ойлгохыг хүсч байсан бол үлгэрийн үлгэрийг бодит байдлаас хараат бус гэж тодорхойлохыг эрэлхийлж байв. Аливаа гайхалтай түүхийг ерөнхийдөө үлгэр гэж үзэх ёстой юу, эсвэл аман үлгэр болон түүний бусад төрөлд үлгэрийн бус зохиолыг ялгаж салгах ёстой юу? Үлгэрийн аль нь ч хийж чадахгүй гайхалтай уран зохиолыг хэрхэн ойлгох вэ? Эдгээр нь судлаачдыг удаан хугацаанд санаа зовоосон асуудлууд юм.

Ардын аман зохиолын олон тооны судлаачид "нөлөө үзүүлсэн" бүх зүйлийг үлгэр гэж нэрлэдэг. Тиймээс академич Ю.М. Соооколов бичсэн; "Ардын үлгэр гэдэг үгийн өргөн утгаар бид гайхалтай, адал явдалт эсвэл өдөр тутмын дүрүүдийн аман яруу найргийн түүхийг хэлдэг." Эрдэмтний ах профессор Б.Ю. Соколов аливаа аман түүхийг үлгэр гэж нэрлэх ёстой гэж үздэг. Хоёр судлаач үлгэрт хэд хэдэн төрөл, төрөл багтдаг бөгөөд тус бүрийг тусад нь авч үзэх боломжтой гэж үздэг.

Ю.М. Соколов үлгэрийн бүх сортуудыг жагсаах шаардлагатай гэж үзсэн бөгөөд Б.М. Соколов тэдний зугаа цэнгэлийг онцлов.

Үлгэрийг ардын аман зохиолын бусад төрлөөс ялгах оролдлогыг зуу гаруй жилийн өмнө К.С. Аксаков. Үлгэр ба тууль хоёрын ялгааг ярихдаа тэрээр: “Үлгэр ба дууны хооронд бидний бодлоор хурц шугам байдаг. Үлгэр, дуу хоёр эхнээсээ өөр. Энэхүү ялгааг хүмүүс өөрсдөө хийсэн бөгөөд тэдний уран зохиолд оруулсан хуваагдлыг бид шууд хүлээн зөвшөөрөх нь зүйтэй юм. Үлгэр бол атираа (уран зөгнөл), дуу бол бодит байдал гэж ард түмэн хэлдэг бөгөөд тэдний үгс гүн гүнзгий утгатай бөгөөд энэ нь удахгүй бид дуу, үлгэрт хэрхэн анхаарлаа хандуулахыг тайлбарлаж өгдөг. "

Аксаковын хэлснээр уран зохиол нь тэдний дүр төрхийг дүрслэх, дүрүүдийн дүрд хоёуланд нь нөлөөлсөн. Аксаков үлгэрийн талаархи ойлголтоо дараахь дүгнэлтээр тодруулав.<<В сказке очень сознательно рассказчик нарушает все пределы времени и пространства, говорит о тридесятом царстве,о небывалых странах и всяких диковинках>>. Аксаков үлгэрийн хамгийн онцлог шинж чанар бол уран зохиол, үүнээс гадна ухамсартай уран зохиол гэж үздэг. Алдарт ардын аман зохиолч А.Н. Афанасьев.<< Сказка- складка, песня- быль, говорила старая пословица, стараясь провести резкую грантцу между эпосом сказочным и эпосом историческим. Извращая действительный смысл этой пословицы, поинимали сказку за чистую ложь, за поэттческий обман,имеющий единою целью занять свободный достуг небывалыми и невозможными вымыслами. Несостоятельность такого воззрения уже давно бросалась в глаза>>, - гэж энэ эрдэмтэн бичжээ. Афанасьев ийм бодолтой байхыг зөвшөөрөөгүй<<пустая складка>> олон зуун жилийн турш, улс орны асар их урт хугацаанд ард түмний дунд байсаар байж, давтан хэлж чадна<< один и то жк представления>>. Тэр дүгнэв:<< нет, сказка- не пустая складка, в ней как и вообще во всех созданиях целого народа, не могло быть, и в самом деле нет ни нарочно сочиненённой лжи, ни намеренного уклоднения от действительного понимания сказки.

Аксаковын үлгэрийн түүхэнд чухал ач холбогдолтой гэж тэмдэглэсэн тэмдэг нь Зөвлөлтийн ардын судлаач А.И. Никифоров. Никифоров бичсэн:<< сказки - это устные рассказы, бытовом смысле события (фантастические, чудесные или житейские) и отличающиеся специальным композиционно - стилистическим построением>>. Тодорхойлолтынхоо утгыг тайлбарлахдаа Никифоров үлгэрийн гурван чухал шинж чанарыг онцлон тэмдэглэв: орчин үеийн үлгэрийн эхний онцлог нь сонсогчдын зугаа цэнгэлийн зорилго, хоёр дахь онцлог нь өдөр тутмын амьдрал дахь ер бусын агуулга бөгөөд эцэст нь , Үлгэрийн гурав дахь чухал шинж чанар бол түүний бүтээн байгуулалтын онцгой хэлбэр юм.

Зөвлөлтийн алдарт үлгэрийн зохиолч Э.Ю. Померанцева энэ байр суурийг баримталжээ.<<народная сказка (или казка, байка, побасенка) - эпическое устное художественное про изведение, преимущественно прозаическое, волшебного, авантюрного или бытового характера с установкой на вымысел. Последний признае отличает сказку от других жанров устной прозы: сказка, предания и былички, то есть от рассказов, преподносимых рассказчиком слушателям как повествование о действительно имевших место событиях, как бы маловероятны и фантанстичны они иногда ни были>>.

Уран зохиолын нэр томъёоны толь бичиг нь үлгэрийн төрлийг жанр гэж тодорхойлдог: Үлгэр бол ардын аман болон яруу найргийн бүтээлч байдлын үндсэн төрлүүдийн нэг юм.<<Сказка - преимушественно прозаический художественный устный рассказ фантастического, авантюрного или быового характкра с установкой на вымысел. Термином <<Сказка>> тэд төрөл бүрийн аман зохиолыг нэрлэнэ: амьтдын тухай үлгэр, үлгэр, адал явдалт түүх, сатирик анекдот. Эндээс үлгэрийн төрөл жанрын онцлог шинж чанарыг тодорхойлоход нийцэхгүй байна >>.

Уламжлал ёсоор гурван төрлийн үлгэр байдаг:

Волшевная;

Өрх;

Амьтны үлгэр.

Эдгээр төрлүүд тус бүр өөрийн онцлог шинж чанартай байдаг.

Үлгэрийн жанрын өвөрмөц байдал.

Үлгэрийн төрөл тус бүрийн жанрын өвөрмөц байдлыг авч үзье.

Үлгэрүүд.

Төрөл бүрийн даалгавар бол сайн баатарт бахархаж, муу санаатныг буруутгаж, сайн сайхны ялалтад итгэх итгэлээ илэрхийлэх явдал юм.

Мөргөлдөөний төрлөөр үлгэрүүд нь:

Баатарлаг: баатар ид шидийн хүчээр тулалддаг;

Нийгмийн анги: баатар эзэнтэй, хаантай тулалддаг;

Гэр бүл (сурган хүмүүжүүлэх): зөрчил нь гэр бүлд тохиолддог эсвэл үлгэр нь ёс суртахууны шинж чанартай байдаг.

Баатруудыг хамгаалагчид, муу санаатан, зовлон зүдгүүр, туслагч гэж хуваадаг.

Үлгэрийн нийтлэг шинж чанарууд:

Илт уран зохиол, ид шид, гайхамшиг (ид шидийн дүрүүд ба объектууд) байгаа эсэх;

Ид шидийн хүчнүүдтэй мөргөлдөх;

Нарийн төвөгтэй найрлага;

Өргөтгөсөн харааны болон илэрхийлэх хэрэгслийн багц;

Тодорхойлолт нь gialogue -д давамгайлдаг;

Олон анги (үлгэр нь баатарын амьдралын нэлээд урт хугацааг хамардаг).

Үлгэрийн жишээ бол:<<Царевна-лягушка>>, <<Крошечка волке>> болон бусад.

Гэрийн үлгэрүүд.

Төрөл бүрийн сорилт: доог тохуу муу шинж чанаруудхүний ​​зан чанар, оюун ухаан, авхаалж самбаагаар баяр хөөртэй гайхшралыг илэрхийлэх.

Өрхийн үлгэрийг дараахь төрлүүдэд хуваана.

Aecdotal;

Сатирик бар, хааны эсрэг, шашны эсрэг;

Үлгэр - тэмцээн;

Үлгэрүүд - доог тохуу;

Ерөнхий шинж чанарууд:

Энэ нь бодит хүмүүсийн харилцааны хүрээнд тохиолдсон ер бусын үйл явдал дээр үндэслэсэн болно (уран зөгнөл бараг байдаггүй);

Гипербол дээр үндэслэсэн гайхалтай таамаглал байдаг.

Баатар маш зальтай тул дэлхийн бүх хүмүүсийг хуурч, шийтгэлгүй өнгөрч чаддаг;

Ид шидийн оронд Саввиг ашигладаг;

Бодит байдал нь нөхцөлт (бодит амьдралын зөрчилдөөн нь ер бусын гайхалтай шийдлийг хүлээн авдаг);

Жүжигчний дүрүүд бол антагонистууд;

Сайн хүн бол инээдтэй азтай хүн юм;

Семантик ач холбогдол нь denouement дээр;

Диало ашиглах өргөн хэрэглээ;

Үйл үгсийн элбэг дэлбэг байдал.

Херон: энгийн хүмүүс (тахилч, цэрэг, эрэгтэй, эмэгтэй, хаан, эзэн).

Өдөр тутмын үлгэрийн жишээ бол:<<Каша из топора>>, <<как мужик с барином обедал>>, <<Кому горшок мыть>> болон бусад.

Амьтны тухай үлгэрүүд.

Төрөл бүрийн даалгавар: муу зан чанар, үйлдлүүдийг шоолох, сул дорой, гомдсон хүмүүсийг өрөвдөх сэтгэлийг төрүүлэх.

Мөргөлдөөний дагуу амьтдын үлгэрт дараахь зүйлийг дүрсэлжээ.

Махчин амьтдын хоорондох тэмцэл;

Сул дорой араатан ба махчин амьтны хоорондох тэмцэл;

Хүн ба араатны хоорондох тэмцэл.

Баатрууд: амьтад (амьтдын шинж чанар, ердийн хүн).

Тусгай дэд бүлгүүд:

Үнэгний заль мэхийн тухай үлгэрүүд;

Хуримтлагдсан (гинжин үлгэрүүд).

Ерөнхий шинж чанарууд:

Баатруудын өвөрмөц найрлага (үлгэрийн дүрүүд - уламжлалт төрлүүд: үнэг - зальтай, чоно - тэнэг):

Антропоморфизм (хүний ​​өвөрмөц шинж чанар, сэтгэцийн шинж чанарыг амьтдад шилжүүлэх);

Зөрчилдөөн нь хүмүүсийн бодит харилцааг илэрхийлдэг;

Хөнгөн бүтэц;

Зургийн болон илэрхийлэх хэрэгслийн нарийссан багц;

Харилцан ярианы өргөн хэрэглээ;

Үйл үгсийн элбэг дэлбэг байдал;

Бага анги, өндөр хурдны гүйцэтгэл;

Жижиг ардын аман зохиолын хэлбэрүүдийн танилцуулга.

Амьтны үлгэрийн жишээ бол:<<Кот, Петух и Лиса>>, <<Лисичка-сестричка и Волк>>,<<Лиса, Заяц и Петух>> ,<<Лиса и Тетерев>> болон бусад.

Тиймээс бид гурван төрлийн ардын үлгэр тус бүрийн онцлог шинжийг судалсан.

Үлгэрийн уламжлал нь аман аман зохиолын төрөл бөгөөд үлгэрийн төрлийг холихыг зөвшөөрдөггүй байв.