Ургамал хэрхэн амьдардаг тухай хичээлийн хураангуй. Хичээлийн сэдэв: "Ургамал хэрхэн амьдардаг вэ?" (1 анги). I. Зохион байгуулалтын мөч

Нээлттэй хичээлийн хураангуй

Багш:Елена Кузнецова

Анги: 1

Хичээл:дэлхий

Огноо: 2019.12.15

Сэдэв:Ургамал хэрхэн амьдардаг вэ?

Зорилго:ургамлын амьдрах нөхцөлтэй танилцах; ургамлын амьдрал, өсөлтийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх; доторх ургамлыг арчлах үндсэн аргуудыг харуулах; ургамалд хүндэтгэлтэй хандах.

Төлөвлөсөн үр дүн: сурагчид гэрийн ургамлыг хэрхэн арчлах талаар сурах болно.

Тоног төхөөрөмж:мультимедиа танилцуулга (компьютер, дэлгэц), доторх ургамал, ургамал услах ус, доторх ургамлыг арчлахад шаардлагатай зүйлс (услах сав, сарниулагч, өөдөс, хөрсийг сулруулах саваа).

Харааны материал: "Ургамал бол амьд амьтан" гэсэн бичээстэй цаасаар хийсэн "Chamomile", бичээстэй "үр, нахиа" зураг,оюутнууд : дугуй (улаан, ногоон, шар), карт "Өөр өөр ургамал юугаараа нийтлэг байдаг вэ?", эмотиконууд.

Хичээлийн үеэр:

I... Зохион байгуулах цаг.

Сайн байна уу байгальд хайртай залуусаа. Таныг хичээлд урьж байгаадаа баяртай байна! Хоёулаа мэндэлцгээе (алга таших).

II... Үндсэн үе шатанд ажилд бэлтгэх.

Оньсого тааж, бид өнөөдөр хүрээлэн буй ертөнцийн хичээл дээр юу ярихаа олж мэдээрэй.

Амьсгалж, ургадаг, гэхдээ алхаж чадахгүй. (ургамал)

Хичээл дээр бид юу сурах вэ?

Хичээлийн сэдэв: "Ургамал хэрхэн амьдардаг вэ?" (слайд 1)

Та ургамал амьд гэж бодож байна уу?

Та ургамалаа арчлах хэрэгтэй байна уу?

Бид өөрсдөдөө ямар зорилго тавих вэ?

Зорилго: ургамал амьд гэдгийг олж мэдэх. Бид доторх ургамлыг арчилж сурах болно.

Өнөөдрийн хичээлээр би таныг судлаач болохыг урьж байна. Энэ нь та анхааралтай сонсож, бодож, тунгаан бодож, санаж, өөрийгөө илэрхийлэх хэрэгтэй, тэгвэл бид бүх ажлыг дуусгана гэсэн үг юм.

Хичээлийн асуулт бүрийг үр шиг газарт тарьж, мэдлэг чадвараараа усалж, үр нь соёолно. Хэрэв бид энэ асуултад хариулбал залуу нахиа авах болно, хэрэв чадахгүй бол үр тариа газарт үхэх болно.

Үр тариа хаягдуулахгүй байцгаая? Дараа нь анхааралтай, идэвхтэй байгаарай.

III... Мэдлэгийн шинэчлэл.

Ургамлын талаар мэддэг зүйлээ санаж байна уу? (Слайд.)

Бүх ургамалд юу нийтлэг байдаг вэ?

Бид анхны үрээ тарьдаг.

Хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах.(Ширээ дээрх хүүхдүүдкартууд : ургамлын тодорхой хэсэг, тэдгээрийн нэр бүхий вандуйн дүрслэл)

Дасгал:

Ургамлын хэсгүүдийг нэрээр нь шугамаар холбоно. (Оюутнууд карттай ажилладаг).

Тэгэхээр манай үр соёолжээ.(1 соёолон)

Гол үгсийг уншъя.

Гаралт: Бүх ургамалд юу нийтлэг байдаг вэ?

Та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхээ шалгана уу? (слайд 2)

IV... Шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх.

Асуудлын нөхцөл байдлыг бий болгох:

1) (Ширээн дээр chamomile-ийн зураг ... Төв хэсэгт "Ургамал бол амьд амьтан" гэсэн бичээстэй. Дэлбээн дээр асуултын тэмдэг байгаа бөгөөд ургамлын тэмдэг нь дэлбээний ард бичигдсэн байдаг.)

Оньсого тааварлаарай:

Нугад эгч дүүс - шар нүд, цагаан сормуус. (chamomile)

Манай ангид нэг Daisy эгч байдаг.(Би Daisy нээнэ)

Chamomile дээрх бичээсийг уншъя. Та энэ мэдэгдэлтэй санал нийлж байна уу? Хариултаа зөвтгөөрэй.

- Ургамал амьд гэдгийг яаж батлах вэ?

Тиймээс хоёр дахь үр тариа газарт унав. Соёолоход нь тусалцгаая.

- Бид юу хийх хэрэгтэй вэ?

Ургамлын шинж чанарыг эргэн дурсаж, тэдгээрийг амьд биеттэй холбох боломжийг олгодог шинж чанаруудыг олж тогтоо.

Зургийг судалж үзээд юу сурсан бэ?

Хараач, хоёр дахь үр нь нахиалдаг!

Ерөнхий ойлголт: Ургамал ургаж, хөгжиж, хооллож, амьсгалж, үржиж, үхдэг. Ургамал бол амьд амьтан юм.

Сайн хийлээ!

2) - Ургамал амьд амьтан гэдгийг бид нотолсон. Дараа нь дараах асуулт гарч ирнэ.Ургамал амьдрахад юу хэрэгтэй вэ?

Бид гурав дахь үрийг тарьдаг. Түүнд бас таны мэдлэг, ур чадвар, хичээл зүтгэл үнэхээр хэрэгтэй байна.

Ургамлын амьдрал хэрхэн эхэлдэгийг хэн мэдэх вэ?

Хараач, чи соёолон улаан буудай, вандуйны үр гаргаж авсан.

Ямар өөрчлөлт гарсан бэ?

Үр нь тавганд нахиалсан байна.

Үр соёолж эхлэхэд юу нөлөөлсөн бэ? (ус, бүлээн)

Байгальд ургамал ус, дулааныг хаанаас авдаг вэ? (борооны ус, нарны дулаан.)

Хэрэв үр нь саванд үлдвэл ургамал хөгжиж чадах уу? (Үгүй).

Яагаад? Соёолсон үрээр юу хийх хэрэгтэй вэ? (Үрийг газарт тарих ёстой.)

Соёолсон үрийг хайрцганд тарьвал хаана тавих ёстой вэ?

Яагаад? Ургамалд өөр юу хэрэгтэй вэ? (гэрэл, агаар)

Ургамлын амьдралд юу хэрэгтэй вэ?

Гурав дахь нахиа таны тусламжтайгаар гэрэлд хүрч байна.

Дүгнэлт: Амьдралын хувьд ургамалд ус, дулаан, гэрэл, агаар, хөрс хэрэгтэй.

За тэгээд бас нэг нөхцөл бол хүнд хүндэтгэлтэй хандах явдал юм.

В... Нүдэнд зориулсан минут. (Слайд)

VI... Шинэ мэдлэг, үйл ажиллагааны аргуудыг нэгтгэх.

1. Ургамлын хөгжилд хяналт тавих. (жишээ нь царс)

Ургамал хэрхэн хөгждөг вэ?

Та ямар ургамал харж байна вэ? (слайд)

Оньсого тааварлаарай: Алтан бөмбөгөнд жижиг царс нуугдаж байна. (царс)

70-р хуудасны сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Хоёр хоёроороо ажиллах; хосоор ажиллах.

Царс модны амьдрал царсны модноос хэрхэн эхэлдэгийг авч үзье.(чимээгүйхэн, зүгээр л 4-р үрийн суулгацыг харуулахын тулд)

Одоо слайдыг хар.

Oak бол хүч чадал, урт наслалтын бэлэг тэмдэг юм. Царс нь урт насалдаг. Царс модны амьдрах хугацаа 1500 жил, мод нь 30, бүр 40 м өндөрт хүрдэг, хүчирхэг титэмтэй, зузаан их биетэй, диаметр нь ихэвчлэн 1-1.5 м хүрдэг. Энэ нь тохиолдлын зүйл биш юм. Тэд ялангуяа бат бөх, хүчтэй, хүчирхэг зүйлийн талаар ярьдаг, царс модтой харьцуулдаг.

Царс модны амьдрал хэрхэн эхэлдэг вэ? (Нахиа 4: "үр бол боловсорч гүйцсэн ургамал")

2. Практик ажил.

1) харилцан яриа.

Бүх амьд биетүүд анхаарал халамж шаарддаг. Ургамал бас анхаарал халамж тавих дуртай.

Хэн гэртээ тасалгааны ургамалтай вэ?

Танай гэрийн доторх ургамлыг хэн ургуулдаг вэ?

Та тусалдаг уу? Та юу хийж байгаа юм бэ?

Ургамлыг хэрхэн зөв арчлах вэ? (5 нахиа)

Дахиад нэг үр тариа биднээс тусламж гуйж байна уу? Бид танд туслах уу?

2) "Тасалгааны ургамлыг арчлах дүрэм" санамжтай танилцах.

  1. Ургамлыг тасалгааны температурт усаар услана. Үүнээс гадна ус хэдэн цагийн турш суурьших ёстой. Зуны улиралд цэцэг орой, өвлийн улиралд - өглөө усалдаг.

Цэцгийг услах савнаас услах нь дээр. Усыг шууд саванд хийж болно, эсвэл хайруулын тавган дээр асгаж болно. Ус цацахаас сэргийлж усалгааны савыг өндөрт өргөж болохгүй.

Ус нь ургамлын үндэс рүү дамжихын тулд зогсонги байдалд орохгүйн тулд цэцэг сулрах ёстой.

  1. Тэд савны тусламжтайгаар газрын гадаргууг сулруулж, агаар нь үндэс рүү урсах болно. Ургамлын үндсийг гэмтээхгүйн тулд болгоомжтой байгаарай.

Цэцэг нь усны эмчилгээнд дуртай.

  1. Том, гөлгөр навчны тоосыг чийгтэй даавуу эсвэл хөвөн ашиглан арчина.

Нэг гараараа хуудсыг доороос нь барьж, нөгөө гараараа зөөлөн арчина.

Жижиг навчтай, навчтай ургамлыг тоосноос зөөлөн сойзоор цэвэрлэнэ.

Олон цэцэг шүршихэд маш их дуртай байдаг.

Та яагаад ургамлын навчийг арчих хэрэгтэй байна вэ? (ургамал ингэж амьсгалдаг)

  1. Ургамлаас хуурай навч, мөчрийг болгоомжтой хайчилж ав. Цэцгийн сав, тавиураа цэвэрхэн байлгаарай.

Ургамал амьдрахын тулд нар, агаар, ус хэрэгтэй. Зарим ургамал их гэрэлд дуртай байхад зарим нь тийм биш. Тиймээс өрөөнд тэд янз бүрийн аргаар байрладаг: зарим нь цонхны тавцан дээр, бусад нь цонхноос хол байдаг.

(Би хүүхдүүдэд санамж бичиг тарааж өгдөг)

3) Бүлгийн ажил.

- Бүлгийнхээ ахмадыг сонго. Ахмад үүрэг хариуцлагыг хуваарилна. 2 хүн - навчийг арчиж, 2 хүн - газрыг суллах, мөн1 хүн - цэцэг услах. Бүх дүрмийг дагаж мөрдөөрэй.

Сайн хийлээ! Хичээл зүтгэлээрээ та маш олон үрийг шинэ соёолж, шинэ ургамалд амьдрал бэлэглэхэд тусалсан.

IX... Гэрийн даалгаварын мэдээлэл.

Мөн гэртээ тэдгээрийг нааж болно.

X... Хичээлийг дүгнэж байна.

Хүүхдүүд ээ, өнөөдрийн хичээлээр та асуултын хариултыг хайж байсан судлаачид байсан.

Бид таны асуултын хариултыг олж чадсан гэж бодож байна уу?

XI... Тусгал.

Таны ширээн дээр эмотикон байгаа тул хичээл дээрх таны үйл ажиллагааг тусгасан нэгийг сонго. (Хүүхдүүд тохирох эможийг сонгоод авдаг)

Хэн өөртөө нээлт хийсэн бэ?

Өөрийнхөө тухай хэн хэлж чадах вэ, би хичээлдээ идэвхтэй ажилласан!

Хичээлийг хэн сонирхож байсан бэ?

Хичээл хэнд сайхан сэтгэлийг өгсөн бэ?

Зорилго:ургамлын амьдрах нөхцөлтэй танилцах; ургамлын амьдрал, өсөлтийн талаархи ойлголтыг өргөжүүлэх; доторх ургамлыг арчлах үндсэн аргуудыг харуулах; ургамалд хүндэтгэлтэй хандах.

Төлөвлөсөн үр дүн:оюутнууд тасалгааны ургамлыг арчлах арга техникт суралцах болно.

Тоног төхөөрөмж:даалгавар бүхий картууд, тасалгааны ургамал, мод, бут сөөг, өвс, царсны модны зураг, ургамал услах ус, доторх ургамлыг арчлахад шаардлагатай зүйлс (услах сав, сарниулагч, өөдөс), "Оросын ургамал" сургуулийн толь бичиг; сурагчид өнгөт харандаатай.

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулалтын мөч

II. Мэдлэгийн шинэчлэл

1. График диктант

(Ажлыг торонд хийсэн цаасан дээр хийж, багшийн гарын үсэг зурсан байна. Багш мэдэгдлийг уншиж, оюутнууд зохих тэмдгийг тавьдаг (самбар дээр тэмдэг тавьдаг).)

Цас хайлах үед ус болж хувирдаг. (Тийм.)

Хэрэв ус хөлдвөл мөс болж хувирна. (Тийм.)

Цас өнгөгүй. (Үгүй.)

Мөс нь тунгалаг. (Тийм.)

Цасан ширхгүүд таван туяатай. (Үгүй.)

Цас сул байна. (Тийм.)

Мөс хэврэг. (Тийм.)

Цас тунгалаг байна. (Тийм.)

Бүх цасан ширхгүүд адилхан. (Үгүй.)

Цас цагаан. (Тийм.)

(Үүний үр дүнд хүүхдүүд зураг зурах ёстой.)

2. Карт дээр ажиллах

Цас, мөсний шинж тэмдгийг олж, сумаар холбоно.

(Та CMM ашиглаж болно (тест 20, х. 33).)

III. Үйл ажиллагааны хувьд өөрийгөө тодорхойлох

(Самбар дээр ургамал, мод, бут сөөг, өвс ургамал, цэцэгсийн зураг байна.)

- Залуус аа, шоргоолжны авчирсан зургийг хараарай! Та тэднээс юу харж байна вэ?

(Оюутнууд ургамлыг нэрлэнэ.)

Өнөөдрийн хичээл юу болохыг төсөөлөөд үз дээ. (Ургамлын тухай.)

Та ургамал амьд гэж бодож байна уу? Үүнийг батла.

(Оюутны үзэл бодол өөр байж болно.)

Та ургамлыг арчлах шаардлагатай гэж бодож байна уу? (Хүүхдийн хариулт.)

P дээрх хичээлийн сэдвийг уншина уу. 70 сурах бичиг. (Ургамал хэрхэн амьдардаг вэ?)

- Бид өөрсдөдөө боловсролын ямар даалгавар өгөхийг уншина уу.

IV. Хичээлийн сэдэв дээр ажиллах

1. Яриа, сурах бичиг дээр ажиллах

- Та ямар ургамлыг мэддэг вэ?

Цонхны тавцан дээр ургадаг ургамлуудыг бид ямар бүлэгт багтаадаг вэ? (Гэрийн ургамал.)

(Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг ангид байгаа тасалгааны ургамлуудад хандуулдаг. Та самбарын дэргэд хэдэн ургамлыг ширээн дээр тавьж болно.)

- Та ургамлын талаар юу мэддэг вэ? (Бүх ургамал үндэс, иш, навч, цэцэг, үртэй жимстэй.)

- Ургамлын бүх хэсгийг дахин давтъя. P дээрх хичээлийг нээнэ үү. 22.

(Оюутнууд даалгавраа биелүүлдэг.)

- Оньсого юуны тухай болохыг тааварлаарай.

Энэ гөлгөр боов руу

Хүрэл өнгө

Жижиг царс мод нуугдаж байна

Ирэх зун. (Acorn.)

Царсны үр нь царс модны жимс юм. Үр нь дотор нь нуугдаж байдаг.

(Багш царсны үрсийг үзүүлж, зүссэн царсны модыг үзүүлэв.)

р дээрх дүрслэлийг харна уу. 70 ба царс модны амьдрал царсны модноос хэрхэн эхэлдэгийг бие биедээ хэлээрэй.

(Хосоороо ажиллах, дараа нь оюуны довтолгоо.)

Царс модны үрийг соёолоход юу нөлөөлсөн бэ? (Бороо хэлбэрийн ус, нарны туяаны дулаан.)

Суулгацаас юу гарсан бэ? (Үндэс ба нахиа.)

Аажмаар нахиа юу болох вэ? (Өндөр, том болдог.)

Соёолонд одоо юу хэрэгтэй вэ? (Нарны гэрэлд. Тэр хүзүүгээ нар руу чиглүүлдэг.)

Яагаад нэг мод үхсэн бэ? (Модны их бие гэмтсэн.)

- Ургамал яаж амьд амьтан шиг харагддаг вэ? (Ургамал ургаж, үр удмаа төрүүлж, хэзээ нэгэн цагт үхдэг. Тиймээс тэд амьд байдаг.)

-Та одоо ургамал амьд уу, үгүй ​​юу гэсэн асуултад хариулж чадах уу? (Амьд.)

2. Дасгалын дэвтэрт даалгавар гүйцэтгэх

№1 (х. 48).

- Энэ даалгаврын хавсралтыг олоорой. Зургийг хайчилж, дарааллаар нь наа.

- Хайчтай ажиллахдаа ямар дүрмийг баримтлах ёстойг хэн санаж байна вэ?

(Шалгалт.)

V. Биеийн тамирын боловсрол

Чадварлаг хөх давхиж байна

Тэр зүгээр суудаггүй,

Үсрэх-үсрэх, үсрэх-үсрэх,

Топ шиг эргэлдэв.

Энд би нэг минут суув.

Тэр хошуугаараа хөхөө маажиж,

Мөн замаас хашаа руу,

Тири-тири, сүүдэр-сүүдэр-сүүдэр!

А.Барто

Ви. Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл

1. Сурах бичиг дээр ажиллах

- P дээрх зургуудыг харна уу. 71. Ургамлын амьдралд юу хэрэгтэй байгаа талаар дүгнэлт гарга. (ойролцоогоор хариулт. Эхний зураг дээр ургамлын хажууд услах сав, лонх зурсан байгаа нь ургамалд ус хэрэгтэй гэсэн үг. Хоёр дахь зургаас ургамалд нарны гэрэл хэрэгтэй байгааг харж болно. Гурав дахь зураг дээр охин ургамлын навчийг үрж байна - түүнд амьсгалахад хэцүү, агаар хэрэгтэй байна. Дөрөвдүгээр зураг дээр ургамлын ойролцоо цонх нээгдэж, тэр нь үхсэн бөгөөд энэ нь түүнд дулаан хэрэгтэй гэсэн үг юм.)

- Шоргоолж, Мэргэн яст мэлхий таныг эдгээр зургуудаар сайн ажилласан эсэхийг шалгах болно. Тэд танд хэд хэдэн төвөгтэй асуулт байна. Та тэдэнд хариулахад бэлэн үү? (Оюутнууд зургийн дараа асуултуудад хариулдаг.)

2. Хосоор хийх практик ажил

(Багш тасалгааны ургамлыг арчлах талаар харуулж, ярьдаг.)

Бүх амьд биетүүд анхаарал халамж шаарддаг. Манай цэцэг ч гэсэн анхаарал халамж тавих дуртай. Цэцгийг яаж услах вэ? (Хүүхдийн хариулт.)

Цэцгийг услах савнаас услах нь дээр. Усыг шууд саванд хийж болно, эсвэл хайруулын тавган дээр асгаж болно. Ус нь хүйтэн эсвэл халуун байх ёсгүй. Долоо хоногт нэг эсвэл хоёр удаа тасалгааны температурт тогтсон усаар цэцэг услах нь зүйтэй.

(Багш ангид цэцэг услахад бэлтгэсэн усыг үзүүлэв. Үйлчлэгч нарт цэцэг услахыг сануулна.)

Ус нь ургамлын үндэс рүү дамжихын тулд зогсонги байдалд орохгүйн тулд цэцэг сулрах ёстой.

(Багш цэцэг суллах төхөөрөмжийг үзүүлж байна. 1-2 сурагч саванд хөрс суллахыг оролдож болно.)

Тэд цэцэг, усны эмчилгээнд дуртай. Хэрэв навчнууд нь фикус шиг гөлгөр байвал чийгтэй даавуугаар арчиж болно. Хэрэв навч нь ноостой бол тоосыг сойзоор сэгсрэх нь дээр. Олон цэцэг шүршихэд маш их дуртай байдаг.

(Багш шүршигч саваар ургамлыг шүршинэ.)

- Та яагаад ургамлын навчийг арчих хэрэгтэй вэ? (Ургамал ингэж амьсгалдаг.)

Ургамал амьдрахын тулд нар, агаар, ус хэрэгтэй. Зарим ургамал их гэрэлд дуртай байхад зарим нь тийм биш. Тиймээс, өрөөнд тэд янз бүрийн байдлаар байрладаг: зарим нь цонхны тавцан дээр - наранд ойр, бусад нь наранд дургүй байдаг тул цонхноос хол зогсож байдаг.

(Хүүхдүүд багшийн хяналтан дор ургамлыг өөрсдөө усалж, газрыг сулруулж, навчийг шүршиж, арчина. Дараа нь тэд ургамлыг арчлахад ашигладаг зүйлсийг ажлын дэвтэрт зурдаг (х. 48-49, №). 2). Та "Орос ургамал" сургуулийн толь бичигтэй ажиллах боломжтой.)

3. Дасгалын дэвтэрт даалгавар гүйцэтгэх

№3 (х. 49).

- Та гэртээ доторх ургамал байдаг уу? Тэднийг нэрлэ.

-Танай гэрт тэднийг хэн харж байгаа вэ? Та тусалдаг уу? Та юу хийж байгаа юм бэ?

~ Зургийг хараарай. Аль зурагт ургамлыг зөв усалдаг вэ? Энэ зурган дээрх өнгө.

~ Тасалгааны ургамлыг услахдаа би яагаад усалгааны савыг өндөрт өргөж болохгүй гэж?

Vii. Тусгал

(Оюутнууд сурах бичгийн асуултад хариулдаг (х. 71, хайрцаг).)

(Оюутнууд тэмдгүүдийн аль нэгийг гаргаж, сонголтоо тайлбарлана.)

VIII. Хичээлийн хураангуй

Хичээлийн эхэнд бид өөрсдөдөө ямар сурах даалгавар тавьсныг санаарай.

Бид энэ даалгаврыг даван туулж чадсан уу?

1. Ажлын дэвтэр: No4 (х. 49).

Нэмэлт материал

Какти хэрхэн арчлах ёстой вэ?

Хэдийгээр какти, цөлийн оршин суугчид ч жилийн аль ч үед ховор услах нь буруу юм. Дэлхий бүх зун тэдний саванд байх ёстой юу? нойтон байх. Дэлхийг хэт хатаана - нимгэн фиброз үндэс хатаж, ус зогсонги байдалд орно - ургамал ялзарна. Дулаан нарлаг цаг агаарт кактиг долоо хоногт хоёроос гурван удаа, халуун цаг агаарт илүү олон удаа, бороотой, үүлэрхэг цаг агаарт бага услах шаардлагатай байдаг. Энэ дүрмийг хатуу сурах ёстой. Кактикийг цоргоны ус эсвэл өрөөний температурт дулаарсан борооны усаар услах нь дээр. Зуны улиралд тэдгээрийг шүршигч савнаас бүлээн усаар өдөр бүр шүрших нь ашигтай байдаг. Өглөө эрт эсвэл оройд шүрших шаардлагатай. Гэхдээ үсээр өтгөн шигүү бүрхэгдсэн кактиг шүршиж болохгүй. Үс дээр баригдсан ус нь тэднийг төөрөлдүүлж, ургамал нь сэтгэл татам байдлаа алдах болно.

"Бидний эргэн тойрон дахь ертөнц" сэдвээр хичээл

1 анги.

Сэдэв: "Ургамал хэрхэн амьдардаг"

Хичээл - судалгаа

    Зорилго: нөхцөл байдалтай танилцах, ургамлын амьдралд зайлшгүй шаардлагатай.

Асуудлыг шийдвэрлэх нөхцөлийг бүрдүүлэх:

боловсролын:

-ургамлын амьдралын мөчлөг, ургамлын амьдралд шаардлагатай нөхцөл байдалтай танилцах.

Оюутнуудын танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх.

- хөгжиж буй:

Ажиглах, дүн шинжилгээ хийх, ерөнхийд нь дүгнэх, үндэслэл гаргах, логикоор сэтгэх чадварыг хөгжүүлэх.

Харилцааны ур чадвар, бүлгээр ажиллах чадварыг хөгжүүлэх;

боловсролын:

Бүх амьд зүйлийг хайрлах, халамжлах мэдрэмжийг хөгжүүлэх.

Технологи: МХТ, сурган хүмүүжүүлэх хамтын ажиллагаа.

Тоног төхөөрөмж: мультимедиа төхөөрөмж, бүлгийн ажилд зориулсан карт, лонхтой, туршилт хийх ургамлын үр.

Хичээлийн бүтэц.

Үе шат.

Багшийн үйл ажиллагаа.

Оюутны үйл ажиллагаа.

I. Зохион байгуулалтын мөч.

II Мэдлэгийн шинэчлэл. Сэдвийн танилцуулга.

Слайдын дугаар 1.

Слайдын дугаар 2

III. Сэдвийн мессеж.

Слайдын дугаар 3

IV. Сурсан зүйлээ давтах.

Слайдын дугаар 4,5,6

Ерөнхий дүгнэлт

Физик минут.

Слайдын дугаар 11.

Физминутка

Слайдын дугаар 7.

Боловсролын мөч.

Слайдын дугаар 12.

Слайдын дугаар 8

Слайдын дугаар 9

Ви. Тусгал.

Слайдын дугаар 10

Хонх чанга дуугарав -
Хичээл эхэлнэ
Бидний чих титэм дээр байдаг
Нүд нь том нээгдэнэ
Бид сонс, санаж байна
Бид нэг минут ч дэмий үрдэггүй.

Өнөөдөр бид ер бусын хичээлтэй. Та яагаад одоо ойлгох болно. Залуус аа, манай сургуульд тусламж хүссэн захидал ирсэн. Алс холын Растиндиагийн үлгэрийн хаан бидэнд хандаж байна. Тэдэнд юу тохиолдсоныг сонс. Тодорхой хаант улсад, тодорхой мужид нэгэн хаан, хатан хоёр амьдардаг байсан бөгөөд тэднээс бяцхан гүнж мэндэлжээ. Бүх зүйл сайхан болно, гэхдээ гүнж үргэлж унтдаг байв. Олон жил өнгөрч, бяцхан гүнж өсөөгүй, сэрээгүй. Тэгээд хаан дэлхийн өнцөг булан бүрт хашгирав. Тиймээс хамгийн сайн асрагч нар цугларч, бяцхан охиныг сэрээх болно. Тэгээд нэг асрагч ирээд юу ч байхгүй орхиод, хоёр дахь нь сэрж чадахгүй, гурав дахь нь хичнээн хичээсэн ч амжилтанд хүрсэнгүй. Хаан бүрэн цөхрөнгөө барав. Нэгэн удаа нэгэн дагина хаант улсын дэргэдүүр өнгөрч, тэр оньсого таасан гүнжийг сэрээхийг хаанд санал болгов.

Тэгээд хаан сургууль руу захидал бичихээр шийдэв. Эцсийн эцэст, энд ямар ч оньсого тааж чаддаг бяцхан хүүхдүүд байдаг.

Магадгүй бид оньсого шийдэж чадах болов уу?

Хүүхэд ид шидийн зүүд шиг унтдаг

Түүнийг сэрээх нь тоглоом биш юм!

Гурван асрагч түүнийг орондоо сэрээхийг хүссэн.

Хичнээн нь тус тусдаа явсан, -

Зөвхөн дэмий л: тэд сэрээгүй, -

Гурвуулаа түүнд хүрч,

Тэр даруй нүд нь сэрлээ.

Мөн энд бичлэг байна.

Гүнжийг сэрээхийн тулд та хэцүү замыг туулах хэрэгтэй болно.

За, айх хэрэггүй, явцгаая?

Энд газрын зураг байна, бид хэрхэн хөдөлж байгааг харцгаая.

Энэ үл мэдэгдэх ертөнцөд бид юу харж байна вэ?

Эдгээр организмуудыг нэг үгээр хэрхэн нэрлэх вэ?

Ургамал нь өөр. Та аль ургамлын бүлгүүдийг аль хэдийн судалсан бэ?

Ургамлын гол ялгах шинж чанарыг ол.

Эдгээр бүх ургамлууд юугаараа нийтлэг байдаг вэ?

Ургамлын хэсгүүдийг бүрдүүлнэ.

Ямар хэсэг дутуу байна вэ? Эсвэл ургамалд огт хэрэггүй юм болов уу? Дутуу байгаа хэсэг хэрэгтэй гэдгийг нотлох.

Залуус аа, ургамал хооллож, үрждэг, үхдэг гэж үү?

Ямар организм амьсгалж, амьдарч, үхэж чадах вэ?

Энэ нь ургамал бол амьд организм гэсэн үг юм.

Бүжиглэх

Туршилтын талбарыг газрын зураг дээрээс харна уу.

“Туршилтын талбай” гэдэг үг нь энд туршилт хийгдэж байна гэсэн үг. Энэ бол бидний туршилт хийдэг газар биш гэж үү. Долоо хоногийн өмнө бид дөрвөн саванд хийнэ. Бүлэг бүр үр тарьсан. Та юу хийсэн бэ, бидэнд хэлээч?

Та тэднийг харж, тэнд юу болж байгааг харахыг тэсэн ядан хүлээж байгаа байх? Тэгээд бид эцэст нь үр дүнд хүрсэн.

Мөн ургамал амьдралаа эхлүүлэхэд юу хэрэгтэй вэ?

Ургамал бол амьд организм, амьд организмд өөр юу хэрэгтэй вэ?

Амьд организм амьсгалж байгаа нь ургамлын хөгжилд агаар хэрэгтэй гэсэн үг юм.

Манай ургамал хэрхэн ургасан бэ?

Эсвэл үйлдвэр цаашид хөгжиж чадах уу? Яагаад? Миний үрийг санаж байна уу? Би тэднийг түрүүн саванд хийж, устай, дулаантай нь соёолж, тэднийг өрөвдөв. Би үүнийг тарьж, юу хийснээ харахаар шийдсэн үү? Одоо манай буурцаг бидэнтэй хамт ангид амьдрах болно, цаашид өсөх болно, чи бид хоёр түүнийг харах болно. Тэгээд зүгээр л ажиглавал цаашдаа өсөх болов уу.

Зөв та түүнд анхаарал халамж тавих хэрэгтэй, учир нь тэр амьд байгаа ч өөрийгөө халамжилж чадахгүй. Та яаж харж хандах вэ?

Мөн ургамал тусалсан хүнд хэрхэн талархах вэ?

Оньсого тааж, та хариултыг авах болно.

Хүүхэд ид шидийн зүүд шиг унтдаг

Түүнийг сэрээх нь тоглоом биш юм!

асрагч нар түүнийг орондоо сэрээхийг хүссэн.

Хичнээн нь тус тусдаа явсан, -

Зөвхөн дэмий л: тэд сэрээгүй, -

Тэр дөрөв түүнд хүрч,

Тэр даруй нүд нь сэрлээ.

Тэгэхээр ургамал соёолж, цааш хөгжихийн тулд юу хэрэгтэй вэ?

Сэтгэлийн барометр"

Залуус аа, өнөөдөр хичээл дээр юу сонирхолтой байсан бэ? Юу нь таалагдаагүй вэ? Та ургамлын талаар өөр юу мэдмээр байна вэ? Таны хүсэл!

Өнөөдрийн хичээлийг орхиж буй сэтгэл хөдлөлийг тань харуулах эр хүний ​​царайг сонгохыг би танд санал болгож байна.

1. Хэрэв танд хичээл таалагдсан бол инээмсэглэ.
2. Би тийм ч их дургүй байсан - шулуун амтай.
3. Надад таалагдаагүй - энэ нь гунигтай.

Бид олон шинэ зүйл сурч, сайн үйлс хийж, тусламж үзүүлсэн. Энэ сүүлчийн улаан гар чийдэн юу вэ?

Би та нарт хэлье: "Та бүхний ажилд баярлалаа!"

Оньсого таахыг оролдож байна.

Хүүхдүүдийн хариулт

Бүлгийн ажил.

Бүлгийн ажил. Бүлэг бүр туршлагаасаа хуваалцдаг

Дүгнэлт гаргах.

1. Үр тарианаас спикелет хэрхэн гарч ирдэг вэ? Хавсралтаас зургуудыг хайчилж аваад зөв дарааллаар байрлуул. Таныг шалгахыг ширээний найзаасаа хүс. Наалт зургуудыг шалгасны дараа.

2. "Тасалгааны ургамлыг арчилж сурах" практик ажил.

1) Багшийн даалгаврын алхмуудыг дагана уу.

  • Навчийг тасалгааны ургамал болгон үрнэ.
  • Саванд байгаа хөрсийг сулруулна.
  • Тасалгааны ургамлыг услаарай.

2) Тасалгааны ургамлыг арчлахад ашигладаг байсан зүйлсээ зур.

3) Ургамал арчилгааны талаар олж мэдсэн зүйлээ ангийнханд үзүүл.

Би доторх ургамлын навчийг хэрхэн зөв арчиж, хөрсийг зөв суллаж, доторх ургамлыг (үндэс дор) зөв услах талаар сурсан.

3. Ургамлыг зөв усалдаг зурган дээр будна. Сонголтоо тайлбарлана уу.

Тасалгааны ургамлыг "үндэс дор" услах нь зөв юм, учир нь тэдгээрийн олонх нь маш нарийн навчтай бөгөөд усны дусал нь тэднийг гэмтээж болно. Жишээлбэл, ус нь навчис дээр хар толбо, тэр ч байтугай наранд түлэгдэх шалтгаан болдог, учир нь усны дусал шилэн линз шиг гэрлийг төвлөрүүлдэг.

4. Сонирхолтой нь зарим ургамал, ялангуяа мод маш урт насалдаг. Модны наслалтын талаарх мэдээллийг интернетээс нэмэлт номноос олж болно. Хүснэгтийг бөглөнө үү.

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага

“Хотын дүүргийн 2 дугаар дунд сургууль

Кострома мужийн Волгореченск хот "

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн хичээлийн тойм

энэ сэдвээр:

"Ургамал хэрхэн амьдардаг"

1 анги

"Оросын сургууль" боловсролын цогцолбор

Гүйцэтгэсэн: Ольга Николаевна Катаргина,

бага сургуулийн багш,

MBOU "2-р сургууль", Волгореченск

Кострома муж

2014 он

Хичээлийн төрөл: судалгааны хичээл

Хичээлийн сэдэв : Ургамал хэрхэн амьдардаг вэ?

Зорилтот:

  1. Ургамлын амьдралын нөхцөл, ургамлын амьдралын мөчлөгтэй танилцах;
  2. Логик сэтгэлгээ, монолог, харилцан ярианы чадварыг хөгжүүлэх;
  3. Ургамлыг хүндэтгэх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж : мультимедиа танилцуулга, ажлын дэвтэрт зориулсан хайчлах карт, тестийн карт, цавуу, өнгөт харандаа, доторх ургамлын дээж (амьд ба нас барсан).

Хичээлийн үеэр

I. Тэр мөч.

Бидний төлөө хонх дуугарав

Хичээл эхэлж байна.

Бидэнд цаг алдалгүй

Хичээл зүтгэл гарга.

Бидэнд шаргуу ажиллахад тусална уу

Бид энд суралцахаар ирсэн.

II. Давталт.

Багш: - Сүүлийн хичээл дээр та бид хоёр цас, мөсний шинж чанарыг судлах практик ажил хийсэн. Та тэдгээрийг хэрхэн сурсныг шалгацгаая. "Зөвшөөрч байна - Санал нийлэхгүй байна" гэсэн туршилтын тоглоом явуулцгаая.(слайд 2) Хэрэв та миний мэдэгдлийг хүлээн зөвшөөрч, үүнийг зөв гэж үзвэл тестийн картын эхний нүдэнд "+" тэмдэг, үгүй ​​бол "-" гэх мэт тэмдэг тавина.

1. Цас хайлж ус болж хувирдаг.

2. Ус хөлдвөл мөс болж хувирна.

3. Цас өнгөгүй.

4. Мөс нь тунгалаг.

5. Цасан ширхэг таван туяатай.

6. Цас сул байна.

7. Мөс сул байна.

8. Цас тунгалаг байдаг.

9. Бүх цасан ширхгүүд адилхан.

10. Цас цагаан.

Багш: - За, улаан харандаагаар "+" тэмдэг бүхий бүх нүдийг бөглөнө үү. Энэ нь хивсний хэв маягийг бий болгоно. Минийхтэй харьцуул. Хэн ижил загвартай бол - бос. Сайн хийлээ.(слайд 3)

III. Шинэ сэдэв дээр ажиллаж байна.

  1. Яриа.

Багш: -Өнөөдөр ямар яриа өрнөх бол, та өөрөө надад хэлэхийг хичээгээрэй.(Слайд 4).

Оньсого таавар:

  • Та түүнийг үргэлж ойд олох болно -

Алхаж, уулзацгаая:

Энэ нь зараа шиг өргөст юм

Өвлийн улиралд зуны даашинзтай.

(гацуур)

  • Цаг агаарт санаа тавьдаггүй

Тэр цагаан саравчтай алхаж байна,

Мөн дулаан өдрүүдийн нэг

Мэй түүнд ээмэг бэлэглэжээ.

(хус)

  • Улаан бөмбөлгүүдийг өлгөдөг

Хүмүүс биднийг бутнаас харж байна.

Эдгээр бөмбөлгүүдийг маш их хайрладаг

Хүүхдүүд, шувууд, баавгай.

(бөөрөлзгөнө)

  • Ногоон хэврэг хөл дээр

Замын хажууд бөмбөг ургасан байна.

Бяцхан сэвшээ салхи сэвэлзэв

Тэгээд тэр энэ бөмбөгийг тараав.

(данделион)

Багш:

Хус, гацуур гэж юу вэ? Нэг үгээр яаж хэлэх вэ?(Мод).

Бөөрөлзгөнө яах вэ? (Буш).

Бид Dandelion ямар бүлэгт багтдаг вэ? Бидний хөл дор юу байгаа вэ?(Өвс).

Мод, бут сөөг, өвс - тэдгээрийг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ?(ургамал).

Цонхны тавцан дээр ургадаг ургамлыг та аль бүлэгт ангилах вэ?(Өрөө).

Өнөөдөр бидний хичээл дээр юу хэлэлцэх вэ?

Өнөөдөр бид ургамал хэрхэн амьдардаг, тэдэнд юу тохиолддог, тэдгээрийг хэрхэн эмчлэх, тэдгээрийг арчлах шаардлагатай эсэхийг мэдэхийн тулд ярих болно.

Та өөр ямар ургамлыг мэддэг вэ?(хүүхдийн хариулт)

Байгаль болон гэртээ олон төрлийн ургамал биднийг хүрээлж байгааг хараарай.

  1. Биеийн тамирын боловсрол. (слайд 5)

Бидний нүүрэн дээр салхи үлээж байна

Мод ганхав.

Салхи намуухан, нам гүм, нам гүм.

Мод улам өндөрсч байна.

Гараа бөхийлгөж, гар чичирч,

Салхи шүүдэрийг үлээнэ.

Гарын хажуу тал руу зөөлөн даллаж,

Эдгээр нь бидэн рүү нисч буй шувууд юм!

Тэд хэрхэн суусан - бид бас харуулах болно

Далавчуудыг буцааж нугалав!

  1. Сэдвийн ажлын үргэлжлэл.

Багш: - Бүх ургамал нийтлэг байдаг гэж та юу гэж бодож байна вэ? Слайдыг хар(слайд 6) ба хариулна уу. (Үндэс, иш, навч, цэцэг, жимс).

Ийм олон нийтлэг зүйл байхад байгалийн эдгээр сайхан амьтад хэрхэн амьдардаг вэ? Ургамлыг амьд гэж нэрлэж болох уу, ургаж, цэцэглэж, биднийг баярлуулахын тулд амьдрах ямар нөхцөл шаардлагатай вэ гэсэн хоёр асуултын хариултыг хайцгаая.

Та ургамал амьд гэж бодож байна уу?(Слайд 7) Үзэл бодлоо зөвтгөж, яагаад ингэж бодож байгаагаа тодорхойл.(Хүүхдийн хариулт).

Гаралт: бүх ургамал амьдардаг, үржиж, хэзээ нэгэн цагт үхдэг. Зургаан сар амьдардаг ургамал байдаг, хэдэн зуун жил амьдардаг ургамал байдаг. Мэдээжийн хэрэг, ургамал амьд байдаг.

  1. Сурах бичгийн дагуу ажиллана.

Багш:

Ургамлын амьдрал хаанаас эхэлдэгийг хэн мэдэх вэ?(Хүүхдийн хариулт) (слайд 8)

Оньсого сонс. Энэ юуны тухай болохыг таагаарай?

Энэ гоёмсог хайрцагт

Хүрэл өнгө

Жижиг царс мод нуугдаж байна

Ирэх зун.

(царс)

Царсны үр нь царс модны жимс юм. Үр нь дотор нь нуугдаж байдаг.

Бид 50-р хуудасны сурах бичгүүдийг эргүүлнэ. Зургийг анхаарч үзээд царс модны амьдрал царсны модноос хэрхэн эхэлдэг тухай богино өгүүллэг зохио. Бид хосоороо ажилладаг.

(Тэр самбар дээр оюутны түүхийг сонсдог)

Та нар яагаад нэг мод хатсан гэж бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт).

Хашаанд эсвэл цэцэрлэгт хүрээлэнд алхахдаа бид заримдаа модны мөчрүүдийг хугалж эсвэл цэцэг урж хаядаг бөгөөд энэ мөчид ургамал өвдөж, үхэж магадгүй гэж бодоогүй. Царсны үрийг залуу мод болоход 10 жил зарцуулсан гээд бод доо.

  1. Ажлын дэвтэрт ажиллах. (х. 21)

Үр тарианаас spikelet хэрхэн гарч ирдэг вэ? Зургийг зөв дарааллаар байрлуулж, наа. Юу хийснээ харуул. Сайн хийлээ.

  1. Биеийн тамирын боловсрол. (слайд 9)

Шишүүхэй, шишүүхэй, шишүүхэй -

Судалчлагдсан торх

Хомка эрт босдог

Хацрыг нь угааж, хүзүүг нь үрнэ.

Хомка овоохой шүүрдэж байна

Тэгээд цэнэглэхээр гарч,

Нэг эсвэл хоёр - толгой нь илүү өндөр байдаг.

Гурав, дөрөв - гар нь илүү өргөн.

Тав, зургаа - чимээгүйхэн суу.

Долоон найм - бид ленийг хаях болно.

  1. Хичээлийн сэдэв дээрх ажлын үргэлжлэл.

(слайд 10)

Багш:

Гэртээ, та вандуйны үрийг соёолж, хоёр лонхтой шош. Үр дүнгээ хуваалцаарай.(Туршилт. Хүүхдүүдийн ажиглалт)(слайд 11)

Яриа.

Үрийг соёолоход юу нөлөөлсөн бэ?(Ус ба дулаан) (слайд 12)

Байгальд ургамал ус, дулааныг хаанаас авдаг вэ?(Борооны ус, нарнаас дулаацдаг)

Хэрэв үр нь саванд үлдвэл ургамал цаашид хөгжих боломжтой юу?

Яагаад?

Соёолсон үрийг хайрцганд тарьвал хаана тавих ёстой вэ?(Цонхны тавцан дээр)

Яагаад?

Дүгнэж хэлье. Ургамлын амьдралд ямар нөхцөл шаардлагатай вэ? (Ус, дулаан, агаар, гэрэл).

Багш:

Хэрэв байгальд нар, салхи, бороо ургамлыг арчлах юм бол хэн доторх ургамлыг арчлах вэ? Амьдрах, хүнийг баярлуулахын тулд тэдэнд ямар нөхцөл хэрэгтэй вэ?(слайд 13)

Эхний зургийг хараарай. Тасалгааны ургамлыг яагаад усалдаг вэ?

Тэд яагаад цонхны дэргэд байрлуулсан бэ?

Дараах зурган дээрх охин юу хийж байна вэ?

Энэ үйлдвэрт юу тохиолдсон, яагаад?

Гаралт:

Мөн доторх ургамал ус, дулаан, агаар, гэрэл хэрэгтэй. Үгүй бол ийм зүйл тохиолдож болно ... (багш үхсэн ургамлыг харуулав).

8. Хичээлийн хураангуй:

Ургамал хэрхэн амьдардаг, амьдралд ямар нөхцөл шаардлагатай байгааг бид судалж үзсэн. Хичээлийн туршид бид ямар дүгнэлт хийснээ санаж байна уу? Мэргэн яст мэлхий тэднийг хүлээж авах болно.(слайд 14)

Бяцхан тест хийцгээетест (слайд 15). Харилцан баталгаажуулалт.

9. Тусгал.

Бидний хичээл дуусч байна. Үүний төлөө та өнөөдөр өөрийгөө эсвэл ангийнхаа найзыг магтаж болно.

Хичээл дээр юу таныг гайхшруулсан бэ?

БҮХ УРГАМАЛ НИЙТДЭЭ ЮУ ХИЙДЭГ ВЭ? навч үндэс иш Цэцэг, жимс

R A S T E N I I FROKE FROKE F, W S

Энэхүү гөлгөр Хүрэл өнгийн боовны дотор ирээдүйн зуны жижиг царс мод нуугдаж байна. Acorns бол царс модны жимс юм. Царсны ургамал бүр нэг том үрийг агуулдаг. Царс модны амьдрал царсны модноос эхэлдэг.

Шишүүхэй, шишүүхэй, шишүүхэй - судалтай торх, шишүүхэй эрт босч, хацраа угааж, хүзүүг нь үрнэ. Хомка овоохой шүүрдэж, дасгал хийхээр явна, Нэг эсвэл хоёр - толгой нь өндөр. Гурав, дөрөв - гар нь илүү өргөн. Тав, зургаа - чимээгүйхэн суу. Долоон найм - бид ленийг хаях болно.

Ургамал амьдрахад юу хэрэгтэй вэ?

ҮЙЛДВЭРИЙН АМЬДРАХ НӨХЦӨЛ ХӨНГӨН УС ДУЛААН АГААР ДЭЛХИЙ

УРГАМАЛ АМЬДРАЖ БАЙНА: АМЬДРАЛТАЙ УС, АГААР, ГЭРЭЛ, ДУЛААНД ШААРДЛАГАТАЙ УРГАМАЛ ургаж, үрждэг, үхдэг.

P R O V E R L S E B Z V V A

http://s53.radikal.ru/i139/0903/e4/c84f40564acf.jpg http://s56.radikal.ru/i153/0903/04/f835f525e070.jpg http://www.hitz.ru/data/ хэвлэл мэдээллийн хэрэгсэл / 25 / hitz.ru_32.gif http://www.plantarium.ru/dat/img/857_f458a96b.jpg http://www.fotoplex.ru/photos/dwi63/Schatura/i-134125.jpg http: / /ekater-us.narod.ru/gibiskus.gif http://greenhome.org.ua/wp-content/uploads/2008/11/calathea4.jpg http://cveti.ucoz.ua/cveti442.jpg http: //www.kleo.ru/img/items/fengshui_4.jpg Илтгэлийг Ольга Катаргина бэлтгэсэн.