Pasakos bruožai ir ženklai. Pasakos ženklai. Pasakų ženklai

Tikslai: skatinti susidomėjimą:

Nustatyti pasakos požymius ir ypatybes;

Atnaujinti žinias:

Apie sąvoką: „stebuklingi pagalbininkai“, „stebuklingi objektai“, „trigubi pakartojimai“.

Atnaujinti įgūdžius:

Darbas su pasakos tekstu.

Išplėsti žodžių „ypatybė“, „ypatybės“ reikšmes ir naudoti juos aktyviame žodyne;

Susiekite patarlės turinį ir pagrindinę pasakos mintį;

Nustatyti pasakos požymius, ypatybes ir pagrįsti savo nuomonę;

Pasakų palyginimas, atsižvelgiant į požymius ir ypatybes pasaka ir rezultatus pateikti lentelėje;

Tinkamai bendrauti su partneriu mokymo dialoge;

Atlikdami mokymo užduotį atlikite tarpusavio peržiūrą ir tarpusavio peržiūrą.

Planuojami rezultatai.

Domėtis pasakų turiniu ir veikėjais;

Sąmoningai kalboje vartoti „ženklų“ ir „ypatybių“ sąvokas;

Nustatyti pasakos požymius, ypatybes ir pagrįsti savo nuomonę;

Darbas su pasakų turiniu;

Raskite pasakos ženklus ir ypatybes ir surašykite rezultatus darbalapyje;

Tinkamai bendrauti su partneriu mokymo dialoge dirbant grupėse;

Įranga: kompiuteris, interaktyvi lenta.

Pamokos eiga

1 etapas. Laiko organizavimas

Svečių sveikinimas, vaikų motyvavimas aktyviai dalyvauti pamokoje.

Pažiūrėkite vienas į kitą, šypsokitės vienas kitam ir palinkėkite geros dienos!

Su kokiais žodinio liaudies meno kūriniais esate susipažinę? (Pokštas, pasaka, patarlė ... ..)

Mokytojo rankose yra „žinių dėžutė“, iš kurios paimami vardai-kortelės. (…….)

Lentelėje iškabinama „žodinio liaudies meno kūrinių“ lentelė ir pildoma taip, kaip jie pavadinti. (1 priedas. Priedai)

Klausykite mūsų pamokos epigrafo iš Ožegovo žodyno.

– „Pasakojamasis, dažniausiai liaudies poetinis kūrinys apie išgalvotus asmenis ir įvykius, daugiausia dalyvaujant magiškoms, fantastiškoms jėgoms“.

Nuspręskite, koks žodinio liaudies meno kūrinys bus aptariamas pamokoje? (Apie pasaką)

Teisingai. Šiandien kalbėsime apie pasaką. 1 skaidrė. Pristatymas

Kokias pasakų rūšis žinai? Lentoje iškabinta lentelė „Pasakų rūšys“. Pildomi taip, kaip jie pavadinti.

(2 priedas)

Pasiklausykite ištraukos iš pasakos („Teremok“). (3 priedas)

Koks šios pasakos pavadinimas?

Nustatykite, kokio tipo pasakas galima priskirti teremoko pasakai? (Apie gyvūnus)

Įrodyk savo atsakymą. (Gyvūnai yra personažai, grandininiai – epizodo kartojimas, poetinės dainos, to paties veiksmo atkūrimas).

Klausykite kitos ištraukos. („Košė iš kirvio“). (4 priedas)

Koks šios pasakos pavadinimas?

Kokioms pasakoms tai priklauso? (Namų ūkis).

Įrodyk. (Tikrasis žmonių pasaulis, nepaprastas išradingumas, dialogas, du pasauliai – turtingas ir vargšas, darbuotojas ir šeimininkas, kareivis ir generolas).

Klausykite kitos ištraukos.

Koks šios pasakos pavadinimas? („Princesė varlė“). (5 priedas)

O šita pasaka, kokias pasakas galima priskirti? (Vaikai išsako savo hipotezes, kurios užrašomos debesų lapuose ir pakabinamos lentoje).

Kodėl iškėlėme skirtingas hipotezes? (nepakanka faktų)

Ko mes nežinome? (Pasakos ženklai ir bruožai).

Į kokį klausimą pamokoje ieškome atsakymo? (Mokiniai remiasi „pagalbiniais raktais“, suformuluoja pamokos klausimą.) (6 priedas)

Kokios yra pasakos ypatybės ir ypatybės? Klausimą mokytojas užrašo ant popieriaus lapo ir pakabina ant lentos.

Ką reikia padaryti norint atsakyti į pamokos klausimą?

Siūlau dirbti grupėse su žinomu rusu liaudies pasaka„Princesė varlė“.

2 etapas. Pagrindinė dalis

Siūlau dirbti grupėse ir rasti atsakymą į pamokoje užduotą klausimą. Kiekviena grupė gauna užduotį.

(7 priedas)

Prisiminkite darbo grupėje taisykles. Mokiniai skaito pasakos ištrauką ir pildo užduočių lapus, užrašo savo darbo išvadas.

Darbui grupėse skiriama 10-15 min. Vykstant darbui, grupė iškabina savo numerį lentoje, nustatydama savo darbo gynimo tvarką.

Fizinis lavinimas. 3 skaidrė

3 etapas. Darbo apsauga

Kiekviena grupė paeiliui ateina prie lentos ir gina savo darbą. Likę mokiniai užpildo galutinę lentelę tema „Pasakos“. (8 priedas)

1 grupė, 2 grupė, 3 grupė, 4 grupė

4 etapas. Apibendrinimas

Sutvarkykime reikalus. Vaikų gauti faktai skelbiami ir įgarsinami pagal „Pasakų“ koncepciją.

Grįžtame prie pamokos klausimo. Mes jį perskaitėme. „Kokie yra pasakos požymiai ir ypatybės?

Pakabinamas popieriaus lapas, ant kurio mokytojas užrašo vaikų suformuluotą apibendrinimą.

„Pasaka yra pasaka, kurioje yra šias savybes ir ženklai: pradžia, trijų kartų pasikartojimo priėmimas, pradžia, veiksmo raida, kulminacija, pabaiga, pasakų herojai, magiški objektai, magiškos transformacijos “.

Grįžtame prie jūsų hipotezių. Kas teisingai atspėjo pasakos požymius ir ypatybes. Šios hipotezės paskelbtos apibendrinimui. Kokius pasakos bruožus ir ženklus pavyko atrasti šiandien pamokoje?

5 etapas. Apibendrinant

Siūlau pasidaryti sinchroną. Paaiškinkite šio žodžio reikšmę. Tema "Pasaka".

Sinkvyną mokytojas užrašo ant lapelio iš mokinių žodžių. Skaito mokiniai.

Magija, paslaptinga,

Pasakoja, keri, moko,

Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams.)

Žaidimas baigs šios dienos pamoką. „Džiaugiuosi, kad esu pasaka, nes…“. Mokiniai išvardija pasakos požymius ir ypatybes, apibendrina pamoką.

6 etapas. Refleksas „Nuotaikos magija“

Mokytojas išskirsto trijų spalvų stebuklingus objektus „rodykles“, iš anksto pagamintas iš popieriaus: raudona - nieko neišmoko, žalia - suprato, nevisiškai, geltona - viskas aišku, jis viską išmoko. Kiekvienas mokinys pasirenka dalyką, kokią nuotaiką – kokį nusiteikimą gavo iš pamokos, pakabina „šūvius“ ant vandens lelijos lapo. Susidomėję gali išsakyti savo nuomonę. (9 priedas).

7 etapas. (Namų darbai)

Mokytojas kviečia vaikus rasti pasakų. Perskaitykite juos ir užpildykite Pasakų analizės darbalapį. (10 priedas).

Kas yra pasaka ir kokia ji? V. Ya. Propp darbuose „Pasakos morfologija“ ir „Istorinės pasakos šaknys“ pateikiamas pasakos apibrėžimas, pagrįstas jos struktūros tyrimu. Tai pasakų žanras, kuris dažniausiai gali prasidėti nuo noro ką nors turėti, kam nors pakenkti ar pakenkti, vėliau pasaka vystosi išsiunčiant herojų iš namų, susitikus su donoru, kuris jam suteikia stebuklingą vaistą ar asistentas, kurio pagalba buvo nustatytas kratos objektas. Po to seka dvikova su priešu ir triumfuojantis sugrįžimas herojus namo. Tai trumpas schematiškas kompozicinės šerdies, kuri yra daugybės ir įvairių siužetų esmė, pristatymas. Pasakos, kuriose yra tokia schema, vadinamos magija.

V. Ya Proppas knygoje „Pasakos morfologija“ pasakų klasifikavimo klausimui priskiria visą skyrių „Klausimo istorijai“, kuriame aprašo keletą skirtingos klasifikacijos pasakas, randa jose pliusų ir minusų ir daro išvadą, kad tobulos klasifikacijos nėra, tk. labai sunku tarp tokių didelis kiekis pasakas, kad išryškintų visiems kažką bendro, kas vėliau galėtų suvienyti į grupes. Nepaisant to, kaip pavyzdį norėčiau paminėti vadinamosios suomių mokyklos įkūrėjo Aarne klasifikaciją, kuri pristatė pasakų subkategorijas, kad susidarytų apytikslį supratimą apie pasakas apskritai. Pasakos apima šias kategorijas:

1) nuostabus priešas

2) nuostabus sutuoktinis

3) nuostabus iššūkis

4) puikus pagalbininkas

5) nuostabus daiktas

6) stebuklinga jėga ar įgūdžiai

7) kiti nuostabūs motyvai.

Pasakiškos fantastikos specifiškumas pasakoje slypi tokio svarbaus meninio komponento kaip chronotopas buvimas (erdvė ir laikas yra neatsiejami vienas nuo kito – pagrindinės pasaulio paveikslo kategorijos). Visos pasakos turi bendrą chronotopą. Jai būdinga tai, kad pasakų turinys neįrašytas į tikrąją istorinis laikas ir į tikrą geografinę erdvę. Tai nuostabu. Meninis pasakos pasaulis yra už realybės ribų, todėl jį galima vadinti uždaru.

Iš to išplaukia, kad pasakas su tikrove sieja gilios istorinės šaknys. Didžioji dalis to, kas juose buvo pradėta suvokti kaip fantastika, iš tikrųjų atspindi archajišką žmonių gyvenimo būdą ir senovės pasaulėžiūrą. Kartu pasaka visada nukreipta į tikrą ateitį, kuri, žmonių nuomone, turėtų būti geresnė už tikrąją dabartį. Pasaka tikrovę atitinka priešingai. Tai reiškia, kad, reaguodama į tam tikras gyvenimo problemas, pasaka pasiūlė jų utopinį sprendimą.

Tačiau pagrindinės problemos, siejančios pasaką su gyvenimu, buvo moralinės ir etinės. Pavyzdžiui, visos tautos yra sukūrusios pasaką apie našlaitę, kurią įžeidžia piktoji pamotė („Pelenė“, „Šerkšnas“, „Nuostabioji karvė“). Pasaka nežino šio reiškinio priežasčių, nemato tikrų būdų, kaip jį įveikti – ji žmonėms tik sako: tai nesąžininga, taip neturėtų būti. Ir savo „uždarame“ pasaulyje savo ypatingos, pasakiškos fantastikos pagalba „ištaiso“ šią neteisybę. Vadinasi, pasakų estetika atsirado vienybėje su liaudies etika. Pramoginis pasakų pobūdis netrukdė jų ideologiniam siekiui, kuris itin apibendrinta forma reiškia užuojautą neapsaugotiems ir nekaltiems persekiojamiesiems.

Dėl meninio pasakos pasaulio „izoliacijos“ kiekvienas jos subjektas galėtų būti filosofiškai suvokiamas kaip savotiška realių žmonių santykių metafora ir dėl to įgyta gyvenimiškų analogijų. Žmonės, kurie gyvenime buvo neteisingai įžeisti ar atimti ko nors reikalingo (o tokie visada sudaro daugumą), iš pasakos gavo paguodą ir viltį. Žmonėms reikėjo pasakos, nes ji padėjo gyventi.

Galiausiai, pasakas su gyvenimu sieja ir tai, kad natūralaus vykdymo procese jos buvo pripildytos tikroviškų kasdienių detalių, nuspalvintų savotišku „spontanišku realizmu“. Šis faktas be galo svarbus kuriant pasaką su mokiniais, nes padeda pažinti vietinę pasakojimo tradiciją, į kurią taip pat reikėtų atsižvelgti susipažįstant su krašto pasakomis.

„Nėra pasakos be tiesos“, – sako patarlė. Ir taip yra. Tiesa ir fikcija, šie du priešingi principai pasakoje dialektiškai susijungia į vieną meninę visumą [Propp 2012: 322].

Pasakos turi nacionalinį ir net vietinį skonį. Juose atsispindi istoriniai ir gamtinės sąlygos kiekvienos tautos buitis, aplinkinė augalija ir fauna, jos gyvenimo būdas. Tačiau pasakų siužetinė linija, pateikiama nacionalinėmis interpretacijomis ir versijomis, daugiausia yra tarptautinė. Dėl šios priežasties kai kurios pasakos perėjo iš vienų žmonių į kitus, tai yra, vyko skolinimosi procesai. Pasaulinis pasakų panašumas leido sukurti tarptautines siužetų rodykles, kurios labai palengvina siužeto, jo analogų paiešką. O dirbant su pasaka tai padeda nustatyti lyginamąją motyvų ir siužetų bazę.

Visuotinė pasakų vienovė pasireiškė joms įprastomis poetinėmis technikomis. Pasaka visada remiasi sapno ir tikrovės priešprieša, kuri įgauna visišką, bet utopinį sprendimą. Veikėjai kontrastingai pasiskirstę gėrio ir blogio poliais (estetinė jų išraiška tampa graži ir negraži). Siužetas nuoseklus, vienaeilis, vystomas aplink pagrindinį veikėją, kurio pergalė yra privaloma.

Rusų liaudies pasaka išsiskiria ypatingu stiliumi, vadinamaisiais pasakų vaizdiniais.

Pasakos kompozicija, pasakų pasaulis yra specifinis. Pasakų pasaulis skirstomas į „šitą pasaulį“ ir „kitą pasaulį“. Juos skiria arba tankus miškas, arba ugninga upė, arba jūra-vandenynas, arba kolosali erdvė, kurią herojus įveikia stebuklingo paukščio pagalba. Kitas pasaulis gali būti po žeme (o herojus dažniausiai patenka per šulinį ar urvą), rečiau po vandeniu. Šis pasaulis pasakose nėra „kita tikrovė“: viskas kaip „čia“: auga ąžuolai, ganosi arkliai, teka upeliai. Ir vis dėlto tai kitoks pasaulis: ne tik karalystės, bet ir varis, sidabras ir auksas. Jei pasaulis yra po žeme, tada herojus pirmiausia pasineria į tamsą ir tik tada pripranta prie ypatingos jo šviesos. Nėra pomirtinis gyvenimas o herojus nesusitinka su savo protėviais. Bet tai yra būtent mirusiųjų karalystė, o joje gyvena kiti padarai: Baba Yaga, Koschey Nemirtingasis. Galiausiai ten ir tik ten herojus išlaiko pagrindinį išbandymą ir sutinka savo sužadėtinį.

Kalbant apie „mūsų“ pasaulį, jį tokiu galima pavadinti tik sąlyginai: pasakos veiksmas vyksta itin neapibrėžtoje erdvėje. Kartais pasakotojui norisi patikslinti, kas yra „kažkokia karalystė, kažkokia valstybė“, bet dažniausiai patikslinimas būna ironiškas: „ant lygios vietos, kaip ant akėčių“, „prieš dangų žemėje“. Tai daro pasakų pasaulį siurrealistinį, nesusietą su konkrečia geografija.

Kaip ir „baltųjų“ ir „juodųjų“ sąmokslų formulės, pasakiškos formulės viename tekste galėtų sudaryti „veidrodines“ poras: tada jų rankose yra raudonai įkaitusios strėlės, kairėje – ilgos ietis“ [Afanasjeva AN 2011: 205].

Formulės buvo įvairios. Pvz.: „Prie lukomorijos jūros yra ąžuolas, ant to ąžuolo auksinės grandinės, o tomis grandinėmis vaikšto katė: kyla aukštyn – pasakoja pasakas, leidžiasi žemyn – dainuoja dainas“; „Turiu miške stebuklą: yra beržas, o katinas vaikšto ant beržo su samogudu, vaikšto aukštyn žemyn, dainuoja dainas“; Aukščiau pateikta formulė, vaizduojanti bajuną iš pasakos „Nuostabūs vaikai“, galėtų atitrūkti nuo savo kūrinio ir posakio forma prisirišti prie kitų siužetų.

Pasakos stilistika paklūsta bendriems folkloro dėsniams. Yra daug vadinamųjų formulių – tradicinių frazių, dažnai kartojamų poetinių klišių. Dalis šių formulių yra pasakos įrėminimas. Tarp jų – posakis, patraukiantis klausytojų dėmesį, tapsmą vizitinė kortelė pasakotojas, jo įgūdžių įrodymas: "Jūroje, vandenyne, Buyano saloje yra žalias ąžuolas, o po ąžuolu yra iškeptas jautis, jo dugne sutraiškytas česnakas; pasaka yra tik posakis“.

Tautosakinį posakį apie išmoktą katę AS Puškinas panaudojo eilėraščio „Ruslanas ir Liudmila“ įžangoje.

Posakiai – tai ypatingi tekstai, mažytės žaismingos pasakos, nepriskiriamos konkretiems pasakų siužetams. Posakis supažindina jus su pasakų pasauliu. Priežodžio užduotis – paruošti klausytojo sielą, sužadinti joje teisingą pasakišką laikyseną. Tai iššaukia klausytoją iš kasdienio mąstymo. Posakio pavyzdys: „Kai kiaulės gėrė vyną, o beždžionės kramtė tabaką, o vištos jį pešdavo“ (Tuvano pasaka). Ši formulė suteikia pasakojimui ypatingą pasakišką-siurrealistišką toną.

Pasakoje daug vidurinių, medialinių formulių: „Greitai pasaka pati pasakys, bet negreit tai bus padaryta“, „Ar važiavo arti, toli, žemai, aukštai“. Jie tarnauja kaip tiltai iš vieno epizodo į kitą. Šios tradicinės portretą apibūdinančios formulės apibūdina, pavyzdžiui, žirgą („Arklys bėga, žemė dreba, iš šnervių dega ugnis, iš ausų veržiasi dūmai“) arba herojišką jojimą: „Jis pataikė savo. geras arklys, sumušk jam į stačius klubus, primušk odą prie mėsos, sumušk mėsą iki kaulų, sulaužyk kaulus iki smegenų - jo geras arklys šokinėjo per kalnus-slėnius, tegul tamsūs miškai tarp kojų “; arba Babu – Yagu: „Staiga susisuka ir purvina, žemė tampa bamba, akmuo iš žemės, iš po akmens Baba Yaga – kaulo koja, važiuoja geležiniu skiediniu, varo geležiniu stūmikliu“.

Tačiau pasaulio pasakų folklore ypač daug tradicinių moteriško grožio formulių (tai formulės: individualios savybės pasaka nežino). Štai, pavyzdžiui, moteriško grožio formulė iš turkmėnų pasakos: „Jos oda buvo tokia skaidri, kad pro gerklę matėsi vanduo, kurį ji išgėrė, per šoną – suvalgytos morkos“. Gražuolė lygiai taip pat lepinama rusiškoje pasakoje: „Per atstumą trisdešimtoje valstybėje Vasilisa Kirbityevna sėdi bokšte – smegenėlės perpildytos nuo kaulo iki kaulo“.

Tačiau dažniau kalbama apie įspūdį, kurį herojui padarė grožis - jis tiesiog praranda sąmonę: „Ant sienos buvo vienos gražios merginos portretas. „Ir ji buvo tokia graži, kad jos negalėjo nei pasakoje, nei rašikliu aprašyti“ (rusų pasaka); „Ji buvo tokia graži, kad buvo gaila liesti ją neplautomis rankomis“ (Turkmėnų pasaka).

Daug nuostabių formulių senovės kilmė ir schematiškai išsaugoti ritualinius ir magiškus elementus.

Tokios yra, pavyzdžiui, herojaus apsilankymo Yagos trobelėje epizode naudojamos formulės. Pirmiausia herojus ištaria užkeikimą formulę nuolat besisukančiai trobelei sustabdyti: „Trūbe-trobelė, stovėk nugara į mišką, priešais mane, išleisk, neištversiu šimtmečio, praleisk vieną naktį!“ Antra, herojus formule atsako į Yagos niurzgimą, kuris sutinka herojų formule: "Fu-fu-fu, kvepia rusiška dvasia!" Šios formulės senumą patvirtina tai, kad ją galima aptikti indoeuropiečių tautų pasakose: mirusiųjų karalystės sargą užklumpa gyvo žmogaus kvapas. Svarbiausi pasakų veikėjų poelgiai, jų pastabos taip pat apvilktos formulėmis. Taigi, herojė savo išrinktąjį visada guodžia vienodai: „Eik miegoti – rytas išmintingesnis už vakarą!“

Kita kadravimo formulė yra pabaiga. Paprastai ji taip pat yra žaisminga ir sugrąžina klausytoją iš pasakų pasaulisį realų pasaulį: "Vestuvės buvo suvaidintos, vaišinosi ilgai, o aš ten buvau, gėriau medaus alų, jis liejosi ant lūpų, bet nepateko į burną. Taip, aš palikau šaukštą ant lango; kas lengvas ant kojų, bėk per šaukštą“.

Pasakoje yra daugiau galutinių formulių nei pradinių. Dažniausiai pranešama apie pasakotojo buvimą pasakų šventėje. Tačiau šis buvimas nuspalvintas žaismingais, parodiškais tonais: kažkas buvo, bet nieko į burną nepateko. O kokia čia šventė, jei ji priklauso pasakiškai neapibrėžtam laikui? Tai ne tik šventė, kurios metu niekas nepatenka į burną, tai ir šventėje gaunamos dovanos, iš kurių visiškai nieko nelieka. Pasaka baigta. Galutinė formulė skamba taip: „Čia pasaka, o aš turiu krūvą riestainių“, „Štai pasakos pabaiga, o aš turiu degtinės koretų“. Ši formulė duoda pagrindo manyti, kad kažkada pasaką pasakojo profesionalai – bahariai ir bufai.

Įrėminimas yra neprivalomas pasakos kompozicijos elementas. Dažniau pasaka pradedama žinute apie herojus, tam naudojamos specialios kompozicinės formulės. Jie fiksuoja veiksmą laike ir erdvėje (fiksacija gali būti parodija: „Prie septyneto, kur mes sėdime“), arba nurodo į herojų („Kartą“, „Tam tikroje karalystėje, tam tikroje būsenoje“), arba pristatyti absurdiškas aplinkybes, pavyzdžiui: „Kai ožkos ragai ilsėjosi į dangų, o trumpa kupranugario uodega velkasi žeme...“ [Lazarev A.I. 2011: 62].

Kiekvienas pasakos žanras turi savo būdingus motyvus. Motyvas – tai paprastas pasakojimo vienetas, elementarus siužetas arba komponentas sudėtingas sklypas. Kaip paprasčiausią motyvą Veselovskis nurodė formulę a + b: „pikta sena moteris nemėgsta gražuolės – ir kelia jai gyvybei pavojingą užduotį“. Motyvas turi galimybę augti, tobulėti. Taigi, užduočių gali būti kelios, tada formulė tampa sudėtingesnė: a + b + b ir pan. Kaip pažymėjo Veselovskis, meninės siužeto raidos formos susiklostė istoriškai. Tai vyko įvairiai: pavyzdžiui, komplikuojant elementarius (vienmotyvius) dalykus.

Pasakoje žinomi ir tokie motyvai kaip nuotakos pagrobimas, stebuklingas gimimas, stebuklingas pažadas ir jo išsipildymas, herojaus mirtis ir stebuklingas atgimimas, stebuklingas pabėgimas, draudimo pažeidimai, stebuklingas pagrobimas (arba dingimas), pakeitimas. nuotakos (žmonos), atpažinimas stebuklingais ženklais, stebuklinga priešo mirtis. Skirtingose ​​pasakose motyvai sukonkretinami (pvz., stebuklinga priešininko mirtis gali būti kiaušinyje, ugnies upėje). Kuo sudėtingesnis siužetas, tuo daugiau motyvai, kuriuos ji apima.

Paprasčiausias būdas apsunkinti motyvą – kartojimas (pakartotinis bet kurio tautosakos teksto elemento naudojimas). Pasaka jį plačiai naudojo meninė terpė... Pasakų kompozicijoje pasitaiko pasikartojimo skirtingi tipai: stringing - a + b + c ... ("Kvailys iškamša"); kumuliacija - a + (a + b) + (a + b + c)… („Terem muselės“); apskrito kartojimas – an: kūrinio pabaiga eina į pradžią, kartojamas tas pats („Kunigas turėjo šunį...“); švytuoklės kartojimas – a-b („Gervė ir garnys“). Sudėtingesniuose pasakų siužetuose susidaro hierarchija: susidaro žemesnis pasakojimo lygis (motyvas) ir aukštesnis (siužetas). Motyvai čia turi skirtingą turinį ir yra išdėstyti tokia tvarka, kuri leidžia išreikšti bendrą siužeto idėją. Pagrindinis tokio siužeto struktūrinis bruožas – centrinis kulminaciją atitinkantis motyvas (pvz., kova su gyvate). Kiti motyvai yra fiksuoti, silpnai fiksuoti arba laisvi siužeto atžvilgiu. Motyvai gali būti pateikti tiek glaustai, tiek išplėsta forma; siužete gali pasikartoti tris kartus išaugus kokiam nors svarbiam požymiui (kova su trijų, šešių, devynių galvų gyvate) [Anikin 2012: 383].

V.Ya. Proppas knygoje „Pasakos morfologija“ išskaidė motyvą į jo sudedamąsias dalis, ypač išryškindamas siužetą. būtinus veiksmus pasakų personažus ir apibrėžiant juos terminu „funkcijos“. Jis priėjo prie išvados, kad pasakų siužetai remiasi ta pačia rinkiniu ir ta pačia funkcijų seka. Pasirodo, funkcijų grandinė. Nustatytame V.Ya. Visas pasakų repertuaras „tinka“ Proppui.

Norint rasti pasakoje motyvą, būtina atsižvelgti į vaidinančių veikėjų funkcijas, taip pat į tokius elementus kaip subjektas (veiksmo prodiuseris), objektas (personažas, į kurį nukreiptas veiksmas). ), veiksmo vieta, ją lydinčios aplinkybės ir rezultatas. Kaip jau buvo pažymėta, pasakų motyvai dažnai patrigubėja: trys užduotys, trys išvykos, trys susitikimai ir t.t. Tai sukuria išmatuotą epinį ritmą, filosofinę tonalumą, suvaržo dinamišką siužeto veiksmo impulsą. Tačiau svarbiausia yra tai, kad trebėjimas padeda atskleisti bendrą siužeto idėją. Pavyzdžiui, didėjantis trijų aitvarų galvų skaičius pabrėžia kovotojo žalčio žygdarbio svarbą; didėjanti kito herojaus grobio vertė – jo išbandymų sunkumas. „Daina raudona harmonijoje, o pasaka – sandėlyje“, – sako patarlė, atiduodanti duoklę pasakų kompozicijai.

Funkcijų seka aktoriai veda prie monotoniškos pasakų konstrukcijos, o funkcijų stabilumas – prie pasakų vaizdų vienodumo. Tai yra pasakos žanro bruožas.

MASKUVOS MIESTO ŠVIETIMO DEPARTAMENTAS

VALSTYBĖS BIUDŽETO ŠVIETIMO ĮSTAIGA

GBOU KOLEDIJA № 1544

LITERATŪROS SKAITYMO PAMOKA 2 KLASĖJE

„STEBUKLOS PASAKOS ŽENKLAI IR YPATYBĖS“

Mokytojas kategorijos Weissenberg Maria Viktorovna

MASKVA 2013 m

Pamokos rengimas

Tikslas : Skatinti susidomėjimą:

Į pasakos turinį ir herojus;

Nustatyti pasakos požymius ir ypatybes;

Atnaujinti žinias:

Apie sąvoką: „stebuklingi pagalbininkai“, „stebuklingi objektai“, „trigubi pakartojimai“.

Atnaujinti įgūdžius:

Darbas su pasakos tekstu.

Mokyti:

Išplėsti žodžių „ypatybė“, „ypatybės“ reikšmes ir naudoti juos aktyviame žodyne;

Susiekite patarlės turinį ir pagrindinę pasakos mintį;

Nustatyti pasakos požymius, ypatybes ir pagrįsti savo nuomonę;

Pasakų palyginimas, atsižvelgiant į pasakos požymius ir ypatybes bei rezultatų surašymas lentelėje;

Tinkamai bendrauti su partneriu mokymo dialoge;

Atlikdami mokymo užduotį atlikite tarpusavio peržiūrą ir tarpusavio peržiūrą.

Planuojami rezultatai.

Įgūdžiai:

domėtis pasakų turiniu ir veikėjais;

sąmoningai kalboje vartoti „ženklų“ ir „ypatybių“ sąvokas;

nustatyti pasakos požymius ir ypatybes bei pagrįsti savo nuomonę;

dirbti su pasakų turiniu;

rasti pasakos ženklus ir ypatybes ir rezultatus surašyti darbalapyje;

tinkamai bendrauti su partneriu mokymo dialogo metu, kai dirbama grupėse;

Įranga: kompiuteris, interaktyvi lenta.

Įrangos ir medžiagų pavadinimas

Kiekis

Kompiuteris

Projektorius

Interaktyvi lenta arba klasės magnetinė

Multimedijos pristatymas

Darbo lapai

Koks žmogus

Pamokos eiga

1 etapas. Laiko organizavimas

Svečių sveikinimas, vaikų motyvavimas aktyviai dalyvauti pamokoje.

Pažiūrėkite vienas į kitą, nusišypsokite vienas kitam ir palinkėkite geros dienos!

Su kokiais žodinio liaudies meno kūriniais esate susipažinę? (pokštas, pasaka, patarlė ... ..)

Mokytojo rankose yra „žinių dėžutė“, iš kurios paimami vardai-kortelės. (…….)

Lentelėje iškabinama „žodinio liaudies meno kūrinių“ lentelė ir pildoma taip, kaip jie pavadinti.(1 priedas)

Klausykite mūsų pamokos epigrafo iš Ožegovo žodyno.

Pasakojimas, dažniausiai liaudies poetinis kūrinys apie išgalvotus asmenis ir įvykius, daugiausia dalyvaujant magiškoms, fantastiškoms jėgoms.

Nuspręskite, koks žodinio liaudies meno kūrinys bus aptariamas pamokoje? (apie pasaką)

Teisingai. Šiandien kalbėsime apie pasaką.1 skaidrė

Kokias pasakų rūšis žinai? Lentoje iškabinta lentelė „Pasakų rūšys“. Pildomi taip, kaip jie pavadinti.

(2 priedas)

Pasiklausykite ištraukos iš pasakos („Teremok“).(3 priedas)

Koks šios pasakos pavadinimas?

Nustatykite, kokio tipo pasakas galima priskirti teremoko pasakai? (apie gyvūnus)

Įrodyk savo atsakymą. (gyvūnai – veikėjai, grandinėlė – epizodo kartojimas, poetinės dainos, to paties veiksmo atkūrimas).

Paklausykite dar vienos ištraukos („Košė iš kirvio“).(4 priedas)

Koks šios pasakos pavadinimas?

Kokioms pasakoms tai priklauso? (namų ūkis).

Įrodyk. ? (tikras žmonių pasaulis, nepaprastas išradingumas, dialogas, du pasauliai - turtingas ir vargšas, darbuotojas ir šeimininkas, kareivis ir generolas).

Klausykite kitos ištraukos.

Koks šios pasakos pavadinimas? („Princesė varlė“).(5 priedas)

O šita pasaka, kokias pasakas galima priskirti? (vaikai išsako savo hipotezes, kurias užrašo ant debesų lapų ir pakabina ant lentos).

Kodėl iškėlėme skirtingas hipotezes? (nepakanka faktų)

Ko mes nežinome? (Pasakos ženklai ir ypatybės).

Į kokį klausimą pamokoje ieškome atsakymo? (Studentai pasikliauja „pagalbiniais klavišais“, kad suformuluotų pamokos klausimą.)(6 priedas)

KOKIUS ŽENKLUS IR YPATUMUS TURI STEBUKLĖ PASAKA? Klausimą mokytojas užrašo ant popieriaus lapo ir pakabina ant lentos.

Ką reikia padaryti norint atsakyti į pamokos klausimą?

Kviečiu dirbti grupėse su garsia rusų liaudies pasaka „Princesė varlė“

2 etapas. Pagrindinė dalis.

- Siūlau dirbti grupėse ir rasti atsakymą į pamokoje užduotą klausimą. Kiekviena grupė gauna užduotį.

(7 priedas)

Prisiminkite darbo grupėje taisykles. Mokiniai skaito pasakos ištrauką ir pildo užduočių lapus, užrašo savo darbo išvadas.

Darbui grupėse skiriama 10-15 min. Vykstant darbui, grupė iškabina savo numerį lentoje, nustatydama savo darbo gynimo tvarką.

Fizinis lavinimas . 3 skaidrė

3 etapas: Darbo apsauga.

Kiekviena grupė paeiliui ateina prie lentos ir gina savo darbą. Likę mokiniai užpildo galutinę lentelę tema „Pasakos“... (8 priedas)

1 grupė, 2 grupė, 3 grupė, 4 grupė

4 etapas. Apibendrinimas.

Sutvarkykime reikalus. Vaikų gauti faktai skelbiami ir įgarsinami pagal „STEBUKLINIŲ PASAKŲ“ koncepciją.

Grįžtame prie pamokos klausimo. Mes jį perskaitėme. “KOKIUS ŽENKLUS IR YPATUMUS TURI STEBUKLĖ PASAKA?

Pakabinamas popieriaus lapas, ant kurio mokytojas užrašo vaikų suformuluotą apibendrinimą.

„Pasaka – tai pasaka, kurioje yra šie bruožai ir ženklai: pradžia, trigubo pasikartojimo priėmimas, pradžia, veiksmo raida, kulminacija, pabaiga, pasakų personažai, magiški objektai. , magiškos transformacijos“.

Grįžtame prie jūsų hipotezių. Kas teisingai atspėjo pasakos požymius ir ypatybes. Šios hipotezės paskelbtos apibendrinimui. Kokius pasakos bruožus ir ženklus pavyko atrasti šiandien pamokoje?

5 etapas Apibendrinimas.

Siūlau pasidaryti sinchroną. Paaiškinkite šio žodžio reikšmę. Tema "Pasaka".

Sinkvyną mokytojas užrašo ant lapelio iš mokinių žodžių. Skaito mokiniai.

(Pasaka,

Magija, paslaptinga,

Pasakoja, keri, moko,

Pasaka yra melas, bet joje yra užuomina, pamoka geriems bičiuliams.)

Žaidimas baigs šios dienos pamoką. „Džiaugiuosi, kad esu pasaka, nes……“ Mokiniai, apibendrindami pamoką, išvardija pasakos požymius ir ypatybes.

6 etapas. Atspindys „Nuotaikos magija“.

Mokytojas išdalina trijų spalvų stebuklingus objektus „rodykles“, iš anksto pagamintas iš popieriaus: raudona - nieko neišmoko, žalia - suprato, nevisiškai, geltona - viskas aišku, viską išmoko. Kiekvienas mokinys pasirenka dalyką, kokią nuotaiką – kokią nuotaiką gavo iš pamokos, pakabina „šūvius“ ant vandens lelijų lapo. Susidomėję gali išsakyti savo nuomonę.(9 priedas).

7. etapas. (Namų darbai)

Mokytojas kviečia vaikus rasti pasakų. Perskaitykite juos ir užpildykite Pasakų analizės darbalapį.(10 priedas).

Pasaka apie auksinį gaidį


Pasaka kaip žodinio liaudies meno žanras.

Pasakos – seniausias žodinio liaudies meno žanras, klasikinis tautosakos pavyzdys. Jie moko žmogų gyventi, skiepija jam optimizmą ir patvirtina tikėjimą gėrio ir teisingumo triumfu. Už fantastiško pasakos siužeto ir fantastikos pobūdžio slypi tikri žmonių santykiai. Humanistiniai idealai ir gyvenimą patvirtinantis patosas suteikia pasakoms meninio įtaigumo ir sustiprina jų emocinį poveikį klausytojams.

Pasaka yra apibendrinanti sąvoka. Tam tikrų žanrinių bruožų buvimas leidžia vieną ar kitą žodinį prozos kūrinį priskirti pasakoms. Priklausymas epinei šeimai iškelia tokias jos savybes kaip pasakojimas ir siužetas. Pasaka būtinai linksma, neįprasta, su aiškiai išreikšta idėja apie gėrio triumfą prieš blogį, tiesą prieš melą, gyvenimą prieš mirtį; visi įvykiai jame baigiami, neužbaigtumas ir neužbaigtumas nėra būdingi pasakos siužetui.

Pagrindinis žanrinis pasakos bruožas yra jos paskirtis, kuri susieja pasaką su kolektyvo poreikiais. „Rusiškose pasakose, kurios mums atkeliavo į įrašusXviiiXxšimtmečius, taip pat dabar egzistuojančiose pasakose dominuoja estetinė funkcija. Taip yra dėl ypatingo pasakiškos fantastikos pobūdžio.1

Grožinė literatūra būdinga visų tipų skirtingų tautų pasakoms. Tai, kad pasaka nepretenduoja į savo pasakojimo autentiškumą, pabrėžia pamėgtos rytietiškų pasakų užuomazgos: „Buvo ar nebuvo – iš dangaus nukrito trys obuoliai“, taip pat rusų pasakų pabaigos. : "Visa pasaka - meluoti nebegali" arba vokiškos: "Kas patikėjo - taleris sumokės." Tai lemia ir pasakos veiksmo perkėlimą į neapibrėžtą „tolimą karalystę, trisdešimtąją būseną“, pasakotojų pastabas, pabrėžiančias to, apie ką jie pasakoja, „pasakingumą“ ir galiausiai klausytojų pastabas apie pasakotojų įgūdis: „šitas tau gulės iš trijų dėžių“, „Žinomas melagis“. „Pabrėžtas, sąmoningas požiūris į grožinę literatūrą yra pagrindinis pasakos kaip žanro bruožas.

Pasakos edukacinė funkcija yra vienas iš jos žanrinių bruožų. „Pasakų didaktizmas persmelkia visą pasakos struktūrą, ryškų teigiamo ir negatyvo priešpriešą pasiekdamas ypatingą efektą. Moralinė ir socialinė tiesa visada triumfuoja - tai didaktinė išvada, kurią pasaka aiškiai iliustruoja.2

Pasakos kaip žanro atsiradimo istorija.

Istorinės rusų pasakos šaknys yra prarastos senovėje, kiekvienas istorinis Rusijos žmonių gyvenimo etapas atsispindi pasakoje, reguliariai ją keičiant. Šių pokyčių tyrimas, tiksliau, šių pokyčių apibendrinimas, leidžia kalbėti apie konkretų Rusijos pasakos gyvenimo procesą, tai yra apie jos istoriją.

Įdiekite tiksliai. Kada tiksliai rusų pasaka buvo apibrėžta kaip žanras, kada ji pradėjo gyventi kaip pasaka, o ne tikėjimas ar tradicija, neįmanoma.

Pirmieji rusų liaudies pasakos paminėjimai susiję su Kijevo Rusia, tačiau jos ištakos buvo prarastos neatmenamuose laikuose. Kalbant apie feodalinę Rusiją, neabejotina, kad pasakos, mūsų supratimu, buvo Kijevo Rusė vienas iš plačiai paplitusių žodinio liaudies meno žanrų. Senosios rusų literatūros paminkluose yra išlikę pakankamai nuorodų į pasakotojus ir pasakas, kad tuo įsitikintume.

Seniausia informacija apie rusų pasakas priklausoⅩⅡ amžiaus. Paskaitoje „Turtingųjų ir nelaimingųjų žodis“ aprašant turtingo žmogaus ėjimą miegoti tarp jį įvairiais būdais linksminančių jį supančių tarnų, su pasipiktinimu minimi tie, kurie „lopšia ir piktžodžiauja“, tai yra pasakoja. jam ateinančios pasakos miegui. Šis pirmasis pasakos paminėjimas visiškai atspindi prieštaringą požiūrį į ją, kurį Rusijos visuomenėje stebime daugelį amžių. Viena vertus, pasaka yra mėgstamas pramogų blaškymas, prie jos prieinami visi visuomenės sluoksniai, kita vertus, ji yra stigmatizuojama ir persekiojama kaip kažkas demoniško, neleistino, drebinančio senovės Rusijos gyvenimo pamatus. Taigi, Kirilas Turovskis, išvardindamas nuodėmių rūšis, mini pasakėčių akordeoną; pradžioje metropolitas FotijusⅩⅤ šimtmečius keri savo kaimenę susilaikyti nuo pasakų klausymo; karališkieji dekretaiⅩⅦ šimtmečiai nepritariamai kalba apie tuos, kurie gadina savo sielas „pasakodami precedento neturinčias pasakas“.

Visa tai duoda pagrindo tuo tikėti Senovės Rusija pasaka jau kaip žanras išsiskyrė iš žodinės prozos, atsiribojo nuo tradicijos, legendos ir mito. Jo žanriniai bruožai – „požiūrį į grožinę literatūrą ir pramogines funkcijas vienodai suvokia ir jos nešėjai, ir persekiotojai. Jau senovės Rusijoje jie -<сказки небывалые>ir vėlesniais šimtmečiais jie tebegyvena liaudies repertuare.

Pasakos, kad visameⅩⅡ - ⅩⅦ cc. Rusų žmonės pasakojo, kad jie nekartoja nei mechaniškai iš senų laikų atkeliavusių versijų, nei iš svetimo krašto atvežtų siužetų, priešingai, rusų pasaka gyvai reagavo į įvykius. šiuolaikinis gyvenimas... Pasakojimai apie Ivaną Rūsųjį kalba apie ryškias antibojaro tendencijas ir kartu žmonių iliuzijas. Pasaka apie vištą ir lapę išreiškia to meto antiklerikalines nuotaikas.

„Vidinis žmogaus pasaulisⅩⅧ šimtmečius, jo viešasis veidas, politinės simpatijos atsiskleidžia pasakoje, smerkiančioje blogį, netiesą, neteisybę, veidmainystę, tiesos ir gėrio kviečiančioje pasakoje, išreiškiančioje populiarius idealus ir kardus.

Tyrinėtojai apie pasaką ir jos žanro ypatybes.

Tyrinėdami pasaką, mokslininkai skirtingai apibrėžė jos reikšmę ir ypatybes. Vieni jų absoliučiai akivaizdžiai siekė pasakišką fikciją apibūdinti kaip nepriklausomą nuo tikrovės, kiti – suprasti, kaip pasakų fantazijoje lūžta liaudies pasakotojų požiūris į supančią tikrovę. Ar kokia nors fantastinė istorija apskritai turėtų būti laikoma pasaka, ar reikėtų išskirti ne pasakų prozą žodinėje liaudies prozoje ir kitas jos rūšis? Kaip suprasti fantastinę fantastiką, be kurios neapsieina nė viena iš pasakų? Tai problemos, kurios jau seniai nerimauja tyrėjams.

Nemažai tautosakos tyrinėtojų viską, kas „paveikė“, vadino pasaka. Taigi, akademikas Yu.M. Sookolovas rašė; „Liaudies pasaka plačiąja šio žodžio prasme turime galvoje žodinę-poetinę fantastiško, nuotykių ar kasdieninio personažo istoriją. Mokslininko brolis profesorius B.Yu. Sokolovas taip pat tikėjo, kad bet kokia žodinė istorija turėtų būti vadinama pasaka. Abu tyrinėtojai tvirtino, kad pasakose yra nemažai specifinių žanrų ir tipų, todėl kiekvieną iš jų galima nagrinėti atskirai.

Yu.M. Sokolovas manė, kad būtina išvardyti visas pasakų atmainas, o B.M. Sokolovas atkreipė dėmesį į jų linksmumą.

Bandymo atskirti pasaką iš kitų tautosakos žanrų daugiau nei prieš šimtą metų ėmėsi K.S. Aksakovas. Kalbėdamas apie skirtumą tarp pasakų ir epų, jis rašė: „Tarp pasakų ir dainų, mūsų nuomone, yra aštri linija. Pasaka ir daina skiriasi nuo pat pradžių. Šį skirtumą padarė patys žmonės, ir mums geriausia būtų tiesiogiai priimti jų literatūros skirstymą. Pasaka yra klostė (fikcija), o daina yra tikrovė, sako žmonės, o jų žodžiai turi gilią prasmę, kuri tampa aišku, kaip greitai mes atkreipsime dėmesį į dainą ir pasaką.

Grožinė literatūra, pasak Aksakovo, turėjo įtakos ir scenos vaizdavimui juose, ir veikėjų charakteriams. Aksakovas paaiškino savo pasakos supratimą šiais sprendimais:<<В сказке очень сознательно рассказчик нарушает все пределы времени и пространства, говорит о тридесятом царстве,о небывалых странах и всяких диковинках>>. Aksakovas manė, kad pasakoms būdingiausia yra fantastika, be to, sąmoninga fantastika. Garsus folkloristas A.N. Afanasjevas.<< Сказка- складка, песня- быль, говорила старая пословица, стараясь провести резкую грантцу между эпосом сказочным и эпосом историческим. Извращая действительный смысл этой пословицы, поинимали сказку за чистую ложь, за поэттческий обман,имеющий единою целью занять свободный достуг небывалыми и невозможными вымыслами. Несостоятельность такого воззрения уже давно бросалась в глаза>>, – rašė šis mokslininkas. Afanasjevas neleido to pagalvoti<<пустая складка>> galėtų išlikti tarp žmonių daugybę šimtmečių ir per didžiulį šalies ilgį, laikydamas ir kartodamasis<< один и то жк представления>>. Jis padarė išvadą:<< нет, сказка- не пустая складка, в ней как и вообще во всех созданиях целого народа, не могло быть, и в самом деле нет ни нарочно сочиненённой лжи, ни намеренного уклоднения от действительного понимания сказки.

Ženklas, kurį Aksakovas pripažino reikšmingu pasakos pasakojimui, su kai kuriais patikslinimais buvo pasakos apibrėžimo pagrindas, kurį pasiūlė sovietų folkloristas A. I. Nikiforovas. Nikiforovas rašė:<< сказки - это устные рассказы, бытовом смысле события (фантастические, чудесные или житейские) и отличающиеся специальным композиционно - стилистическим построением>>. Aiškindamas savo apibrėžimo prasmę, Nikiforovas atkreipė dėmesį į tris esminius pasakos bruožus: pirmasis šiuolaikinės pasakos bruožas yra klausytojų pramogų užsibrėžimas, antrasis bruožas – neįprastas turinys kasdieniame gyvenime ir galiausiai. , trečias svarbus pasakos bruožas – ypatinga jos konstrukcijos forma.

Garsusis sovietų pasakų rašytojas E.Yu. Pomerantseva laikėsi šio požiūrio:<<народная сказка (или казка, байка, побасенка) - эпическое устное художественное про изведение, преимущественно прозаическое, волшебного, авантюрного или бытового характера с установкой на вымысел. Последний признае отличает сказку от других жанров устной прозы: сказка, предания и былички, то есть от рассказов, преподносимых рассказчиком слушателям как повествование о действительно имевших место событиях, как бы маловероятны и фантанстичны они иногда ни были>>.

Literatūros terminų žodyne pateikiamas toks pasakos kaip žanro apibrėžimas: Pasaka yra vienas pagrindinių liaudies žodinės ir poetinės kūrybos žanrų.<<Сказка - преимушественно прозаический художественный устный рассказ фантастического, авантюрного или быового характкра с установкой на вымысел. Термином <<Сказка>> įvardyti įvairias žodinės prozos rūšis: pasakojimus apie gyvūnus, pasakas, nuotykių istorijas, satyrinius anekdotus. Iš čia – konkrečių pasakos žanrinių ypatybių apibrėžimo nenuoseklumas >>.

Tradiciškai yra trijų tipų pasakos:

Volševnaja;

Namų ūkis;

Pasaka apie gyvūnus.

Kiekvienas iš šių tipų turi savo ypatybes.

Žanrinis pasakų originalumas.

Panagrinėkime kiekvienos rūšies pasakų žanrinį originalumą.

Pasakos.

Žanro užduotis – sukelti susižavėjimą geruoju herojumi ir pasmerkti piktadarį, išreikšti pasitikėjimą gėrio triumfu.

Pagal konflikto tipą pasakos yra:

Herojiškas: herojus kovoja su magiška galia;

Socialinė klasė: herojus kaunasi su šeimininku, su caru;

Šeima (pedagoginė): konfliktas kyla šeimoje arba pasaka yra moralinio pobūdžio.

Herojai skirstomi į: gynėjus, piktadarius, kenčiančius, pagalbininkus.

Bendrieji pasakų bruožai:

Akivaizdžios fantastikos, magijos, stebuklo (stebuklingų personažų ir objektų) buvimas;

Susidūrimas su magiškomis galiomis;

Sudėtinga sudėtis;

Išplėstas vaizdinių ir išraiškingų priemonių rinkinys;

Aprašymas dominuoja gialoge;

Keli epizodai (pasaka apima gana ilgą herojaus gyvenimo laikotarpį).

Pasakų pavyzdžiai:<<Царевна-лягушка>>, <<Крошечка волке>> ir kiti.

Buitinės pasakos.

Žanro iššūkis: pasijuokti blogos savybėsžmogaus charakterį, protu ir išradingumu išreikšti džiaugsmingą nuostabą.

Buitinės pasakos skirstomos į šiuos tipus:

Aekdotas;

Satyrinis antibaras, antikarališkas, antireliginis;

Pasakos – konkursai;

Pasakos – pašaipos;

Bendrosios savybės:

Jis paremtas nepaprastu incidentu realių žmonių santykių rėmuose (fantazijos praktiškai nėra);

Yra nuostabi prielaida, pagrįsta, pavyzdžiui, hiperbole:

Herojus toks gudrus, kad gali pergudrauti visus pasaulyje ir likti nenubaustas;

Vietoj magijos naudojama išminties;

Realizmas yra sąlyginis (realaus gyvenimo konfliktai gauna nepaprastą pasakišką sprendimą);

Aktoriai yra antagonistai;

Teigiamas herojus yra ironiškas laimingas žmogus;

Semantinis akcentas yra baigtis;

Plačiai paplitęs ciferblatų naudojimas;

Veiksmažodžių gausa.

Garnys: paprasti žmonės (kunigas, kareivis, vyras, moteris, karalius, meistras).

Kasdienių pasakų pavyzdžiai:<<Каша из топора>>, <<как мужик с барином обедал>>, <<Кому горшок мыть>> ir kiti.

Pasakos apie gyvūnus.

Žanro užduotis: pasijuokti iš blogų charakterio bruožų, poelgių, sužadinti užuojautą silpniesiems, įsižeidusiems.

Pagal konfliktą pasakose apie gyvūnus vaizduojama:

Plėšrūnų kova tarpusavyje;

Kova tarp silpno žvėries ir plėšrūno;

Kova tarp žmogaus ir žvėries.

Herojai: gyvūnai (gyvūnų ir paprastai žmogaus bruožai).

Specialūs pogrupiai:

Pasakos apie lapių triukus;

Kaupiamasis (grandinės pasakos).

Bendrosios savybės:

Konkreti veikėjų kompozicija (pasakų vaizdai - tradiciniai tipai: lapė - gudrus, vilkas - kvailas):

antropomorfizmas (protinių savybių ir charakterio savybių, būdingų žmonėms, perdavimas gyvūnams);

Konfliktai atspindi realius žmonių santykius;

Lengva kompozicija;

Susiaurintas vaizdinių ir raiškos priemonių rinkinys;

Platus dialogų naudojimas;

Veiksmažodžių gausa;

Žemas epizodas, didelės spartos veikimas;

Smulkiųjų folkloro formų supažindinimas.

Pasakų apie gyvūnus pavyzdžiai:<<Кот, Петух и Лиса>>, <<Лисичка-сестричка и Волк>>,<<Лиса, Заяц и Петух>> ,<<Лиса и Тетерев>> ir kiti.

Taigi mes išnagrinėjome kiekvieno iš trijų liaudies pasakų tipų ypatybes.

Pasakos, kaip žodinio folkloro žanro, tradicijos neleido maišyti pasakų tipų.