Тавилгын сэдвийг dhow дээр судалж байна. Сэдэв: Ахмад насны хүүхдүүдэд зориулсан тавилга хичээл. Хурууны тоглоом, дасгалууд

3-4 настай хүүхдүүдтэй зураг зурах. Ангийн хураангуй Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга"

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга"

Хичээл 10. Бөжинд зориулсан хивс

(Бийрээр зураг зурах. Усан будгаар будах)

Зорилтот.Хүүхдүүдэд аливаа зүйлийг чимэглэхийг заах тэгш өнцөгттойрог, шугамыг ээлжлэн солих замаар (сойз, усан будаг ашиглан); хоёр өнгийн будаг тогтмол хэрэглэх; бие даасан загвар зохион бүтээж, объектын бүх гадаргуу дээр байрлуул. Хариуцлага, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Тараах материал.Цайвар өнгийн цаас, усан будаг, сойз, ваартай усаар хийсэн тэгш өнцөгт хивс.

Хичээлийн явц

В.Берестовын "Зайнки" шүлгийг хүүхдүүдэд уншаарай.

Бяцхан туулай

Тэд Байнки хүсч байсан

Тэд Байнки хүсч байсан

Учир нь тэд жижиг хэмжээтэй.

Залуусаас асуу: “Бөжин юу хийхийг хүссэн бэ? (Байнки, унт.)Би туулай хаана тавих вэ? " (Хайрцаг, сандал, хивсэн дээр гэх мэт)

Цайвар өнгийн цааснаас хайчилж авсан тэгш өнцөгт хивсийг хүүхэд бүрийн өмнө тавиад "Та ийм хивсийг хэрхэн яаж чимэглэх вэ?" (Дугуйлан, гурвалжин, шугам гэх мэт зур.)

Бяцхан хүүхдүүдийг туулайнд зориулж гоёмсог хивс хийж, өнгөлөг дугуйлан, шугамаар чимэглэхийг урь.

Хичээлийн төгсгөлд хүүхэд бүрээс “Та ямар хивс хийсэн бэ? (Царайлаг, ухаалаг, өнгөлөг, энхрий гэх мэт)Туулай ийм хивсэн дээр унтах нь тааламжтай байх болно гэж та бодож байна уу? "

6-7 насны хүүхдүүдтэй хийсэн загварчлал ба аппликейшн номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 21. Байшин барих (Plasticine -аас загварчлах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд байшинг өнхрүүлэн байрлуулах, бие биенийхээ дээр байрлуулж, хооронд нь нягт холбох чадварыг бий болгох. Стекийг ашиглах чадварыг бэхжүүлэх. Хөгжүүлэх

6-7 насны хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

"Миний гэр" долоо хоногийн сэдэв 41-42. Гурван бяцхан гахайн байшин (1-2 хэсэг) (Пастел өнгийн харандаа, сангвиник, нүүрс, лав өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Үлгэрийн чимэглэлийг хэрхэн яаж хийхийг үргэлжлүүлэн заах. Объектуудыг цаасан дээр байрлуулах чадварыг хөгжүүлэх. Сурах

4-5 настай хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга" Хичээл 11. Ванягийн хөнжил (эсгий үзэг ашиглан зураг зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг тэгш өнцөгт объектыг өнгөт судлуудаар чимэглэж, өнгөөр ​​нь сольж сурга. Цэцэрлэгийн шүлгийн агуулгыг ойлгож, дүн шинжилгээ хийж сурах. Сайхан сэтгэлээр хүмүүжүүлэх

4-5 настай хүүхдүүдтэй загварчлах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 21. Хүүхэлдэйг үүрлэх байшин (Өнгөт харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд дөрвөлжин, гурвалжингаас бүрдсэн жижиг, том объект зурахыг заа. Хуйвалдааны найруулга хэрхэн зохиохоо үргэлжлүүлээрэй. Хариуцлагатай болгох

3-4 настай хүүхдүүдтэй загварчлах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга" Хичээл 11. Ширээ сандал (Пластилинээс цутгасан) Хөтөлбөрийн агуулга. Уян хатан хуванцар баганыг овоолго ашиглан хэсэг болгон хувааж, тавилга хэсгүүдийг барель хэлбэрээр дүрсэлсэн картон дээр хавсаргаж сурна уу (дээрх зураг цухуйсан байна)

5-6 настай хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа байшин (Пластилинаас загварчлах) Хөтөлбөрийн агуулга. Бүтээгдэхүүнийг plasticine -ийн тусламжтайгаар хүссэн дүр төрх рүү хүргэх чадварыг бэхжүүлэх. Үлгэрийг дүрслэл дээр үндэслэн дахин ярьж сургах.Жагсаал үзүүлэх материал. Баатрууд

3-4 настай хүүхдүүдтэй хийх өргөдөл номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Гал тогоонд" Хичээл 17. Гжель аяга (Гуашаар будах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг Гжелтэй танилцуулах. Тодруулж сурах шинж чанар Gzhel уран зураг, аяганы хилийг чимэглээрэй энгийн элементүүдуран зураг (янз бүрийн шулуун ба долгионтой шугамууд

3-4 настай хүүхдүүдтэй зурах номноос. Хичээлийн тэмдэглэл Зохиогч Колдина Дарья Николаевна

Долоо хоногийн сэдэв "Өрөөнд" Хичээл 19. Хивс (Эсгий үзэг бүхий гоёл чимэглэлийн зураг) Хөтөлбөрийн агуулга. Хивсэн дээр хүрэхгүй урт шугам хэлбэрээр хээ зурж сурах. Хүүхдүүдийн гоо зүйн ойлголт, уран зөгнөл, төсөөллийг хөгжүүлэх. Оросуудыг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Мэргэжил" Хичээл 23. Өнгөний спектр (Гуашийн зураг) Хөтөлбөрийн агуулга. Та улбар шар, ногоон, нил ягаан, ягаан өнгийг хэрхэн яаж авах тухай ойлголтыг бий болго хүрэн... Үндсэн өнгийг хольж, шинэ өнгө олж авахыг сур. Идэвхтэй

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Амьтны хүрээлэн" Хичээл 25. Заан (Алгаараа зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Алга хэвлэх техникийг үргэлжлүүлэн нэвтрүүлээрэй: алгаа бүхэлд нь гуашаар дүрээд хэвлэ. Төсөөллийг хөгжүүлж, танил объект дээр шинэ дүр төрхийг олж харахыг заа. Ур чадварыг бэхжүүлэх

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Театр" Хичээл 27. Гурван баавгай (Сангвиник зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг сангвиниктай үргэлжлүүлэн танилцуулаарай. Сангвиник шохой, сүүдэр зурж сур. Хойд хөл дээрээ зогсож буй амьтдын график дүрслэлээр үргэлжлүүлэн дасгал хий. Зангуу тавих

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 41. Мөсөн овоохой (Пастел өнгийн харандаагаар зурах) Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдийг хүйтэн аялгуугаар үргэлжлүүлэн танилцуулаарай. Ханиадыг ашиглан объектын онцлог шинж чанарыг хэлж сурах өнгөний хүрээ... Боломжуудыг танилцуулах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга" Хичээл 10. Хөнжил ( Өнгөт цаас... Чимэглэлийн програм) Програм хангамжийн агуулга. Үргэлжлүүлэн хэсгүүдэд цавуу түрхэж, цаасан дээр наа. Дөрвөлжин цаасан дээр дугуйлангийн загварыг өнгөөр ​​нь хийж сур. Сурах

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 22. Туулай, азарган тахиа барих байшин (Өнгөт цаас. Сэдвийн бэлтгэсэн хэсгээс авсан өргөдөл) Хөтөлбөрийн агуулга. Хариуцлага, нинжин сэтгэлийг төлөвшүүлэх. Хүүхдийг хэд хэдэн хэсгээс бүхэлд нь бүтээхийг заах; хэсэгт цавуу түрхээд наалдана

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Тавилга" Хичээл 10. Бөжинд зориулсан хивс (Бийрээр зураг зурах. Усан будаг) Зорилго. Дөрвөлжин ба шугамыг ээлжлэн тэгшлэх тэгш өнцөгт зүйлийг чимэглэхийг хүүхдүүдэд заах (сойз, усан будаг ашиглан); хоёр өнгийн будаг тогтмол хэрэглэх;

Зохиогчийн номноос

Долоо хоногийн сэдэв "Миний гэр" Хичээл 22. Байшингийн ойролцоох хашаа (Бийрээр зурах. Гуаш) Зорилго. Шугамын хослолыг ашиглан янз бүрийн объект зурахыг хүүхдүүдэд үргэлжлүүлэн заа. Номон дээрх чимэглэл дээр үндэслэн үлгэрийг дахин ярьж сурах. Хэл яриа, сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэх.

Марина Гурциева
"Тавилга" сэдвээр дунд бүлгийн хичээлүүдийн хураангуй.

Энэ сэдвээр дунд бүлгийн ангиудын хураангуй« Тавилга» .

Зорилтот: Хүүхдийг ойр орчмын объектуудтай танилцуулах; хамт тавилга, тэдгээрийн функциональ зорилго.

Даалгавар:

Хүүхдүүдийн талаархи мэдлэгийг сайжруулах, өргөжүүлэх тавилга.

Хүүхдүүдийг хэсгүүдэд танилцуулах тавилга.

Өргөтгөж, эрчимжүүл үгсийн санхүүхдүүд сэдэв« Тавилга» .

Толь бичиг:

Тавилгын цех, угсрагч, мужаан, цуглуулах, модон.

Тоног төхөөрөмж:

Зураг бүхий объектыг зур тавилга.

Урьдчилсан ажил:

Үйлдвэрлэлийн түүх тавилга.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, манай дээрээс олон сонирхолтой зүйлийг сурч аваарай ажил мэргэжил, та маш болгоомжтой байх хэрэгтэй. Өнөөдөр чи бид хоёр хаант улс руу явах болно тавилга... Тэд яаж байгааг мэдэхийг хүсч байна уу тавилга?

Тэд өсч том болоход том моднууд, тэдгээрийг тайрч, бүх мөчрийг нь огтолно. Тиймээс логийг олж авдаг ачааны машинруу илгээсэн тавилгын дэлгүүрэд ангиудыг хаана хийдэг тавилга... Цуглуулагчид тэднээс эд зүйл цуглуулдаг тавилга: ор, сандал, ширээ, хувцасны шүүгээ. Бэлэн тавилга тавилгын дэлгүүрүүдэд зарагддаг.

Биеийн боловсрол:

Сандал ширээ, буйдан, цээжний шүүгээ (хуруугаа бөхийлгө, жагсаалт тавилга) .

Хүмүүс тавилга авахыг уриалж байна! (алгаа харуулах).

Манай хувцасны шүүгээ танд үйлчилнэ (гараа хажуу тийш нь тараах).

Тэнд угаалга хийх! (гар нь цээжний урд тохойгоороо нугалав).

Ор гэж юу вэ? (гараа хажуу тийш нь тараах).

Унтахад тухтай байлгахын тулд! (алгаа нугалж, хацрын доор).

Тавилга нь тохь тухыг бий болгодог! (баруун, зүүн тийш хагас суух).

Тэгээд хөдөө, байшинд, энд! (гараа хажуу тийш нь тараах).

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Ямар ширээ, шүүгээ байдаг вэ?".

Тэдний бичсэн хүснэгт гэж юу вэ? (Бичиж байна.)

Тэдний хооллож буй ширээ? (Хоолны газар.)

Сэтгүүл, сонинтой ширээ? (Сэтгүүл.)

Хувцас хадгалах шүүгээ? (Хувцасны шүүгээ.)

Ном хадгалдаг шүүгээ? (Ном.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тааварла оньсого:

Та үүн дээр сууж болно

Кол хоол идэхээр ширээ рүү залгалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ юу вэ? (Энэ бол сандал.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сандал ямар хэсгүүдээс бүтсэнийг хараарай. Сандал нь хөлтэй. Сандал хэдэн хөлтэй вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хөл дээр сандал байна. Сандал суудалтай. Дарга хэдэн суудалтай вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид суудал дээр сууна. Сандал нь нуруутай. Сандал хэдэн нуруутай вэ?

Нурууны түшлэгийг дэмжихийн тулд сандлын ар тал шаардлагатай.

Дараагийнхыг нь тааварлаарай зүйл:

Дээвэр дор - дөрвөн хөл

Мөн дээвэр дээр - шөл, халбага (Энэ бол ширээ.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ширээний хэсгүүдийг хараарай! Ширээ бас сандал шиг хөлтэй. Ширээ хэдэн хөлтэй вэ?

Дараагийн бичлэгийг сонсоорой оньсого:

Тэр хананы эсрэг буланд зогсож байна

Өө, тэр үнэхээр том харагдаж байна

Гэхдээ тэр огт шийтгэгдээгүй,

Ээж үүнд юм хадгалдаг. (Энэ бол шүүгээ юм.)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кабинет ямар хэсгүүдээс бүрдсэнийг хараарай! Засгийн газар нь хана, тавиур, хаалга, бариултай. Засгийн газар хэдэн ханатай вэ? (Хамтдаа тоолох).

Хүүхдүүд. Гурван хана.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн хаалгатай вэ?

Хүүхдүүд. Хоёр хаалгатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараагийнхыг сонсоорой оньсого:

Шөнө миний дотор хүүхдүүд байдаг

Тэр болтол тэд сайхан нойрсож,

Би босохыг хүсэхгүй байна

Би ямар төрлийн хүн бэ ... (ор)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ор нь ямар хэсгүүдээс бүрдэнэ! Ор бас хөл, нуруутай. Ор нь хичнээн олон орны толгойтой вэ? (хоёр)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэдэн хөлтэй вэ? (дөрвөн)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Ор бидэнд юу хэрэгтэй вэ? (унтах)

Энэ нь зөв, бид орон дээр унтдаг, тиймээс энэ нь зөөлөн бөгөөд бид тухтай унтаж чадна.

Үр дүн ангиуд:

Сайн байна, залуус аа, тэд бүх даалгаврыг даван туулсан.

Залуус аа, өнөөдөр та бүгд хамт ажиллаж, бүх асуултанд зөв хариулсан, сайн байна!

Холбогдох нийтлэлүүд:

"Тавилга" сэдвээр гадаад ертөнцтэй танилцах хичээлийн фото сурвалжлага Зорилго: хүүхдийн тавилга, түүний чиг үүргийн талаархи санаа бодлыг бий болгох.

"Тавилга". Ахлах бүлгийн урд талын ярианы эмчилгээний хичээлүүдийн тоймСэдэв "Тавилга" Залруулга, боловсролын зорилго. Тавилга, түүний зорилго, түүний эд ангиудын талаархи санааг өргөжүүлэх, тодорхой болгох.

Хэл яриа хөгжүүлэх, дизайны нэгдсэн хичээлийн тойм. "Тавилга" лексик сэдвээр үлгэр зохиохХотын сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага боловсролын байгууллага"85 -р цэцэрлэг хосолсон төрөл"Нэгдсэн хичээлийн тойм.

"Тавилга" лексик сэдвээр бэлтгэл бүлгийн яриаг хөгжүүлэхэд чиглэсэн зохион байгуулалттай боловсролын үйл ажиллагааны тойм.Зорилго: - "Тавилга" сэдвээр ярианы лексик болон дүрмийн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг сайжруулах. Даалгавар: - толь бичгийг тодруулах, өргөжүүлэх, идэвхжүүлэх.

Бэлтгэл бүлгийн дэд бүлгийн ярианы эмчилгээний хичээлийн тойм Сэдэв: "Тавилга"Зорилго: хүүхдийн тавилгын талаархи мэдлэг, санааг нэгтгэн дүгнэх. Даалгавар: Яриа: "Тавилга" сэдвээр толь бичгийг тодруулах, идэвхжүүлэх, нэгтгэх; ...

Лексик сэдэв "Тавилга". Ажил мэргэжлийн төрөл бол арматур юм. Зорилго: тавилгын төрөл, түүний зорилго, дагалдах хэрэгслийн талаархи хүүхдийн санаа бодлыг нэгтгэх.

Дасгал 1.Зураг дээрх бүх зүйлийг нэрлэнэ үү. Эхлээд нэг нэгээр нь, дараа нь нэг үгээр.

Даалгавар 2.Бодоод хариулаарай

  • Аль тавилга хөлтэй вэ?
  • Суудал?
  • Буцах уу?
  • Countertop?

Тоглоом 3 "Том - жижиг ”гэсэн хэллэгийг үргэлжлүүлээрэй.

  • Том нь шүүгээ, жижиг нь шүүгээ юм
  • Том нь ширээ, жижиг нь ...
  • Том нь сандал, жижиг нь ...
  • Том нь ор, жижиг нь ...
  • Том нь буйдан, жижиг нь ...

Тоглоом 4."Тавилгын хэсгийг схемийн дагуу тайлбарлана уу":

Хараач, та схемийн дагуу тавилгын талаар хэлэх хэрэгтэй. Эхний тэгш өнцөгт дээр асуултын тэмдэг гарч ирнэ. Тэр биднийг юу гэж нэрлэхийг хүсч байна асуултанд ньТуслах хэлхээнд ямар зүйл шифрлэгдсэн байдаг.
Хоёрдахь тэгш өнцөгт нь шифрлэгдсэн зүйлийг хэрхэн, хаана ашигладаг тухай асуултанд хариулахад тусална.
Гурав дахь тэгш өнцөгт дээр түүний хийсэн материалыг зурсан болно.
Дөрөвдүгээрт, маягт шифрлэгдсэн байна.

Хүүхэд шифрлэгдсэн зүйлийг таах ёстой бөгөөд энэ объектын талаар зөв хэлэх ёстой (хүснэгт).

Хичээл 5.Аливаа зүйлийг байрандаа тавьж, эмх цэгцэнд оруул.

Даалгавар 6.Зураг дээрх диаграмыг дагаж тавилга хэрхэн бүтээгдсэн тухай үлгэр зохио.

Даалгавар 7.Бодож, санаж, хариулна уу.

- Гал тогооны өрөөний тавилга эд зүйлсийн жагсаалт
- Жагсаалтыг ……… зочны өрөөнд
- Жагсаалтыг ……… хонгилд
- Унтлагын өрөөнд байгаа жагсаалт .......
- Хүүхдийн өрөөнд байгаа жагсаалт .......
- -аас барилгын материал, тавилга угсрах барилгачин
- Одоогийн байдлаар сургуулийн өмнөх насны хүүхдийг хүрээлж буй бүх тавилга эд ангиудыг жагсаа
- Ижил зүйлсийн тоог тоолох (нэг сандал, хоёр сандал, гурван сандал; нэг шкаф, хоёр шкаф)

Даалгавар 8.Өгүүлбэрийг дуусгах:

  • Бидэнд сандал хэрэгтэй байна ...
  • Бидэнд ор хэрэгтэй ...
  • Бидэнд хувцасны шүүгээ хэрэгтэй байна ...
  • Бидэнд буйдан хэрэгтэй байна ...
  • Бидэнд ширээ хэрэгтэй байна ...
  • Бидэнд тавиур хэрэгтэй байна ...

Тоглоом 9."Тавилгыг харгалзах өрөөнд хуваана уу"

Хичээл 10.Харьцуулах:

  • Ор, буйдан
  • Сандал, сандал
  • Ширээ, сандал
  • Хувцасны шүүгээ, цээжний шүүгээ
  • Сандал, сандал

Даалгавар 11.Тодорхойлолтоор уг зүйлийг тааварлах:

1. Модон, 4 хөлтэй, дугуй, хоолны өрөө?
2. Модон, тэгш өнцөгт, хаалга байдаг уу?
3. 4 хөлтэй, нуруу, суудал, хуванцар уу?
4. Тэгш өнцөгт, зөөлөн, та үүн дээр унтаж чадах уу, нуруутай байх уу?

Даалгавар 12.Кроссворд тааварыг шийдээрэй

Тоглоом 13. "Илүү гэж юу вэ? "

1. Буйдан, сандал, орны дэргэдэх ширээ, хажуугийн самбар
2. Ор, хувцасны шүүгээ, тогоо, ширээ
3. Ширээ, сандал, зурагт, хувцасны шүүгээ
4. Шүүгээний цээж, хувцасны шүүгээ, орны дэргэдэх ширээ, сандал
5. Буйдан, тавиур, сандал, сандал
6. Буйдан, сандал, ор, лааны суурь

Тоглоом 14."Зураг дээр ямар төрлийн тавилга нуугдсан байна"

Тоглоом 15. "Нэг үгээр хэл "

Модон ширээ - (модон)
Хуванцар сандал - ...
Орны дэргэдэх шилэн ширээ - ...
Төмөр ор - ...
Савхин буйдан - ...

Даалгавар 16.Таавар таах

Тоглоом 17."Нэг-олон"

  • Нэг ширээ - олон ширээ
  • Нэг сандал - ...
  • Нэг ор -…
  • Нэг хувцасны шүүгээ - ...
  • Нэг авдар шүүгээ - ...
  • Нэг өтгөн - ...
  • Нэг сандал - ...
  • Нэг тавиур - ...
  • Нэг буйдан - ...

Хичээл 18.Урд, доор, ард, дунд, эргэн тойронд байгаа угтвар үгсийг ашиглан зурган дээрх объектуудыг олоорой

Хичээл 19.Зураг болон хэд хэдэн хэсгийг нугалав. Тухайн зүйлийг нэрлэнэ үү.

Даалгавар 20.Бүтээгдэхүүнийг хэсэг хэсгээр нь тодорхойлох (шүүгээний хаалга, буйдангийн ар, ширээний хөл, сандлын суудал гэх мэт)

Даалгавар 21.Тавилгыг тайлбарлаж өг, ингэснээр бусад нь юу болохыг ойлгох болно.

Тоглоом 22."Юу дутагдаж байна?"

Даалгавар 23.Та өөрийгөө тавилгын дэлгүүрийн худалдагч гэж төсөөлөөд үз дээ. Үүнд юу зарагдаж байгааг нарийвчлан хэлж өгөөч.

Даалгавар 24.Тавилгын нэр юу вэ?

  • Тэдний иддэг ширээ? (хооллох)
  • Хичээлийг цаана нь зааж байгаа хүснэгт үү?
  • Компьютерийн суудаг ширээ?
  • Сэтгүүлүүдийг байрлуулсан ширээ?
  • Ном хадгалдаг шүүгээ?
  • Хувцас хадгалдаг шүүгээ?
  • Хүүхдэд зориулсан ор?

Даалгавар 25.Энэ өрөөнд ямар төлөвлөгөөтэй байгаа вэ?

Тоглоом 26. "Доорх зурган дээр юу өөрчлөгдсөн бэ? "

Даалгавар 27.Зураг дээр үндэслэн үлгэр зохиож, өрөөнд ямар объектууд байгааг нарийвчлан тайлбарлаарай Гадаад төрх, байршил.

Тоглоом 28.Өмнөх зургийг ашиглан өрөөнийхөө төлөвлөгөөг гарга.

"Тавилга" сэдвээр хүүхдүүдтэй видео ярианы эмчилгээний хичээл.

Нүүдэлчний эртний байшин ч гэсэн зарим тавилгатай байсан. Бид юуны талаар хэлж чадах вэ орчин үеийн байшин! Соёл иргэншсэн ертөнцөд хүний ​​тав тухтай оршин тогтнох нь тавилгагүйгээр боломжгүй юм. "Тавилга" гэсэн толь бичгийн сэдвийг хүүхдүүдтэй ярилцахдаа энэ хэсгийн нийтлэлд дурдсан хамт ажиллагсдын ашигтай туршлагыг анхаарч үзээрэй.

Та эндээс олж болно бэлэн төлөвлөгөө"Бидний эргэн тойрон дахь тавилга" гэх мэт хичээл, төсөл, GCD -ийн тэмдэглэл. Энэ сэдвээр өөрийн гараар бүтээсэн анхны тоглоом, гарын авлагад анхаарлаа хандуулаарай. Тэд үйл ажиллагааг төрөлжүүлэхэд тусалж, давталтаас аварч, уйдах ганц боломж өгөхгүй. Энд дурдсан ажилдаа ашиглаарай ашигтай санаануудхүүхэлдэй, боовны толгойд тоглоомын тавилга ашиглах талаар.

Бид хүүхдийн тавилга, түүний хүний ​​амьдралын утга санааны талаархи санаа бодлыг нэмж, нэгтгэдэг.

Нийтлэлийг 586-ийн 1-10-ыг үзүүлж байна.
Бүх хэсгүүд | Тавилга. "Тавилга" лексик сэдвээр хүүхдүүдэд зориулсан анги, тоглоом, гарын авлагын сэдэвчилсэн тэмдэглэл

Боловсролын шууд үйл ажиллагааны хураангуй "Муурын байшин" үлгэрийн муурны тавилга Хураангуйсургуулийн бэлтгэл бүлгийн шууд боловсролын үйл ажиллагаа Сэдэв : Тавилгаүлгэрийн муурны хувьд "Муурны байшин" Боловсруулсан: Ачкасова Н.В. - сурган хүмүүжүүлэгч, ангилалгүй хүүхдүүдийн төрөл үйл ажиллагаа: танин мэдэхүйн, тоглох, харилцааны Зорилтот: Өргөтгөл ...

Анхны бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан "Тавилга" барилгын элемент бүхий яриаг хөгжүүлэх хичээлийн хураангуйХувийн сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага "ЦЭЦЭРЛЭГ № 191 нээлттэй хувьцаат компани "Орос төмөр зам» Хураангуйэлемент бүхий яриаг хөгжүүлэх боловсролын шууд үйл ажиллагаа сэдвээр дизайн хийх : « Тавилга» -ийн хувьд хүүхдүүдбага сургуулийн өмнөх ...

Тавилга. "Тавилга" лексик сэдвээр хүүхдүүдэд зориулсан хичээл, тоглоом, гарын авлагын сэдэвчилсэн хураангуй - "Хуучин сандлын түүх" цэцэрлэгээр дамжсан боловсролын аялал.

Хэвлэл "Танилцуулга" "Түүх ..." цэцэрлэгээр дамжсан боловсролын аялал.Боловсролын аялал - сурган хүмүүжүүлэх аргахувиргах боломжийг олгодог орчинхүрээлэн буй ертөнцийн объектуудыг "объектоос ангижруулах" замаар хувь хүний ​​хөгжлийн орчинд. Боловсролын аялал зохион байгуулахын тулд аяллын зорилго, зориулалтын талаар ярилцах шаардлагатай байна.

"MAAM-pictures" зургийн номын сан

"Тавилга". Ахлах ярианы эмчилгээний бүлгийн TRIZ технологийн аргыг ашиглан яриаг хөгжүүлэх талаархи нээлттэй хичээлийн хураангуйХотын төсвийн сургуулийн өмнөх боловсролын боловсролын байгууллага "Бяцхан улс" 176-р цэцэрлэг "Б" бүлгийн ахлах сурган хүмүүжүүлэгч MD Парсиевад зориулсан "Тавилга" сэдвээр уялдаа холбоотой яриа хөгжүүлэх хичээлийн хураангуй (TRIZ-RTV технологийн аргыг ашиглан). Владикавказ, 2018 он. Хураангуй ...

"Улаан лооль - буйдан" коллаж ашиглан сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн яриаг хөгжүүлэх талаархи хичээл. P: Надад хэлээч, та зураг дээр юу харж байна вэ? Р: Би улаан лооль, буйдан, данх, нохой, тогоо, даашинз, лууван, ширээ, хүрэм, азарган тахиа, хувцасны шүүгээ, аяга харж байна. P: Эдгээр зүйлсийг ямар ч үндэслэлээр нэгтгэх боломжтой гэж та бодож байна уу? Тэднийг нэг үгээр дуудаж болох уу? Хэрэв хүүхэд ...

"Антошкад зориулсан буйдан" програм дээрх DPD өвчтэй хүүхдүүдэд зориулсан нэгдсэн хичээлийн тойм."Антошкад зориулсан буйдан" програмын талаархи хичээлийн хураангуй Зорилго: Хүүхдүүдэд "Тавилга" гэсэн ойлголт, ерөнхий үгийг үргэлжлүүлэн танилцуулах; -тай үргэлжлүүлэн танилцана уу янз бүрийн төрөлтавилга (буйдан, тохта, ор гэх мэт); өнгөний талаархи тогтвортой ойлголтыг бий болгох (ногоон, хөх, ...

Тавилга. "Тавилга" лексик сэдвээр хүүхдүүдэд зориулсан анги, тоглоом, гарын авлагын сэдэвчилсэн хураангуй - Дунд бүлгийн "Орон сууцанд маш олон тавилга" яриаг хөгжүүлэх талаархи нээлттэй хичээлийн тойм.

Хураангуй нээлттэй ангидунд бүлгийн "Орон сууцанд маш олон тавилга" сэдвээр яриа хөгжүүлэх талаар Зорилго: Боловсролын талбар "Танин мэдэхүй" Тавилга, тавилга үйлдвэрлэх материалын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг тодруулах, өргөжүүлэх. Тавилгын нарийн ширийн зүйлийг ялгаж, нэрлэж сурах. Маягт ...

Шууд боловсролын талаархи хураангуй

үйл ажиллагаа

Боловсролын хэсэг "Танин мэдэхүй"

"Дэлхийн нэгдмэл дүр төрхийг бүрдүүлэх" хэсэг

Сэдэв: "Тавилга"

Дунд бүлэг OHP бүхий хүүхдүүдэд зориулсан.

Багш бэлтгэсэн:

Логинова Людмила Васильевна

Сыктывкар, 2014 он

Сэдэв:"Тавилга".

Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: OO "Харилцаа холбоо" хэсгүүд: "Үгийн санг бүрдүүлэх", " Дууны соёляриа ".

Хүүхдүүдийн үйл ажиллагааны төрөл:тоглоом, харилцаа холбоо, танин мэдэхүйн - судалгаа, мотор.

Зорилт:хүүхдүүдийг хүрээлэн буй орчны объектуудтай танилцуулах: тавилга, тэдгээрийн функциональ зорилго.

Даалгавар:

"Танин мэдэхүй" ТББ: "Дэлхийн цогц дүр зургийг бүрдүүлэх" хэсэг

боловсролын:

Тавилгын үндсэн хэсгүүдийн талаар ойлголт өгөх: ширээ, сандал, ор, хувцасны шүүгээ, буйдан;

Хүүхдүүдийг тавилгатай танилцуулах: хөл, суудал, нуруу, хаалга, бариул, хана, тавиур;

Тавилга хийсэн материалын талаар ойлголт өгөх;

Үндсэн шинж чанаруудыг сонгоход үндэслэн "тавилга" гэсэн ерөнхий ойлголтыг бий болгох;

Залруулах болон хөгжүүлэх:

Тавилга сэдвээр идэвхтэй үгсийн сан хөгжүүлэх;

Уялдаа холбоотой яриаг хөгжүүлэх.

боловсролын:

    ойр орчмын объектуудад хүндэтгэлтэй хандах хандлагыг төлөвшүүлэх.

OO "Харилцаа холбоо" хэсэг "Үгийн сан бүрдүүлэх" хэсэг:

Ойр орчмын объектуудын нэрийг ярианд ашиглах ажлыг эрчимжүүлэх;

Хүүхдүүдийн нэр томъёо, энэрэнгүй хэлбэрийг бий болгох чадварыг бэхжүүлэх;

Хүүхдүүдийн асуултанд бүтэн өгүүлбэрээр хариулах чадварыг бэхжүүлэх.

"Ярианы зөв соёл" хэсэг:Эгшиг ба гийгүүлэгчийн зөв дуудлагыг бэхжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: SRI "Дэлгүүр" (тоглосон).

Демо материал:сэдэв хүүхэлдэй тавилга: ширээ, сандал, ор, хувцасны шүүгээ, буйдан; тавилга эд зүйлсийн дүрс бүхий сэдэвчилсэн зураг; хүүхэлдэй, Хүүхэлдэй байшин(нээлттэй ханатай).

GCD -ийн үе шатууд:

    Танилцуулга хэсэг: Зохион байгуулалтын мөч.

Хүүхдүүд сандал дээр хагас тойрог хэлбэрээр сууна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, өнөөдөр хүүхэлдэй Таня манай ангид ирэв. Тэр шинэ орон сууцтай ч тавилга хараахан аваагүй байна. Хүүхэлдэй Таня түүнийг сонгоход нь туслахыг хүсч байна шаардлагатай тавилга... Тантай хамт "тавилгын дэлгүүр" дээр очиж тавилга гэж юу болох, энэ нь юунд зориулагдсан болохыг харцгаая. Та "дэлгүүрт" очиж хүүхэлдэй Таняд туслахад бэлэн үү?

Хүүхдүүд.Тийм ээ!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Дараа нь бид бүх нүдээ аниад дараах үгсийг хэлнэ.

Нэг хоёр гурав,

Бид дэлгүүрт ирлээ!

    Гол хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тиймээс бид өөрсдийгөө тавилгын дэлгүүрт олсон! Ямар тавилга байгааг харцгаая! Тааврыг тааварлах:

Та үүн дээр сууж болно

Кол хоол идэхээр ширээ рүү залгалаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ юу вэ? (хэрэв хүүхдүүд хэцүү байвал багш дагалдах асуулт асууж, зохих сэдвийг зааж өгнө).

Хүүхдүүд.Энэ бол сандал юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сандал ямар хэсгүүдээс бүрдсэнийг үзээрэй. Сандал нь хөлтэй. Сандал хэдэн хөлтэй вэ?

Хүүхдүүд.(Бодоорой) Дөрвөн хөлтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хөл дээр сандал байдаг. Сандал суудалтай. Дарга хэдэн суудалтай вэ?

Хүүхдүүд.Нэг суудал.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хүмүүс суудал дээр сууж байна. (Багш хүүхдүүдийн анхаарлыг "суух", "суух" гэсэн үгсийн эв найрамдалд хандуулдаг) Сандал нь нуруутай. Сандал хэдэн нуруутай вэ?

Хүүхдүүд.Нэг нуруу.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Нурууны түшлэгийг дэмжихийн тулд сандалны ар тал шаардлагатай. (Багш нь хүүхдүүдийн анхаарлыг "нуруу", "ар тал" гэсэн үгсийн эв нэгдэлд хандуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Дараахь зүйлийг таамаглана уу.

Дээвэр дор - дөрвөн хөл

Мөн дээвэр дээр - шөл, халбага

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ юу вэ?

Хүүхдүүд.Энэ бол ширээ юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хүснэгт ямар хэсгүүдээс бүрдсэнийг хараарай! Ширээ бас сандал шиг хөлтэй. Ширээ хэдэн хөлтэй вэ?

Хүүхдүүд.(Багш заагчаар харуулна, хүүхдүүд тоолно) Дөрвөн хөлтэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Зөв! Хөл дээр ширээ байдаг. Ширээ нь ширээний тавцантай. Хүснэгтэд хэдэн ширээ байдаг вэ?

Хүүхдүүд.Нэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ширээ гэж юу вэ, залуусаа?

Хүүхдүүд.Ширээн дээр хооллохын тулд судалж, уншаарай.

Сурган хүмүүжүүлэгч... (Хүүхдүүд тавилгын зориулалтын талаархи асуултанд хариулахад хэцүү байвал энэ нь тусалдаг; угтвар үгсийг буруу хэрэглэсэн алдааг засч залруулдаг: "ширээн дээр").

Сурган хүмүүжүүлэгч.Дараах оньсогыг сонсоорой.

Тэр хананы дэргэдэх буланд зогсож байна

Өө, тэр үнэхээр том харагдаж байна

Гэхдээ тэр огт шийтгэгдээгүй,

Ээж үүнд юм хадгалдаг.

Хүүхдүүд.Энэ бол шүүгээ юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Засгийн газрын шүүгээ ямар хэсгүүдээс бүрдсэнийг хараарай! Засгийн газар нь хана, тавиур, хаалга, бариултай. Засгийн газар хэдэн ханатай вэ? (Тэд хамтдаа тоолно).

Хүүхдүүд.Гурван хана.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хэдэн хаалга вэ?

Хүүхдүүд.Хоёр хаалгатай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Засгийн газрын бариул хаана байна.

Хүүхдүүд.Хаалган дээр. (Хүүхдүүд буруу дууддаг бол багш засаж залруулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Засгийн газар бүх талаас хаалттай байна: доод талаас, дээрээс. Хувцасны шүүгээ ямар зориулалттай вэ?

Хүүхдүүд.Хувцас, даавуу тавих.

Сурган хүмүүжүүлэгч... (Хүүхдүүд тавилгын зориулалтын талаархи асуултанд хариулахад хэцүү байвал энэ нь тусалдаг; угтвар үгсийг буруу ашигласан тохиолдолд гарсан алдааг засдаг: "шүүгээнд", "шүүгээнд хийх"). Дараах оньсогыг сонсоорой.

Шөнө миний дотор хүүхдүүд байдаг

Тэр болтол тэд сайхан нойрсож,

Би босохыг хүсэхгүй байна

Би ямар юм бэ ... (ор)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ор ямар хэсгүүдээс бүрдсэнийг хараарай! Ор нь бас хөл муутай хөлтэй. Ор нь хичнээн олон орны толгойтой вэ?

Хүүхдүүд. (Тоолох) Хоёр.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хэдэн хөлтэй вэ?

Хүүхдүүд.(Тоолох) Дөрөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бидэнд ор юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд. Унтах.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Энэ нь зөв, бид орон дээр унтдаг, тиймээс энэ нь зөөлөн бөгөөд бид тухтай унтаж чадна.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Тэгээд энэ юу вэ?

Би тухтай, маш зөөлөн

Та таамаглахад хэцүү биш ...

Эмээ, ач зээ нартаа хайртай

Сууж хэвт

Хүүхдүүд.Энэ буйдан мөн үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч... Сандал шиг буйдан нь суудал, нуруутай, зөвхөн сунасан байдаг. Мөн хөл байдаг. Буйдан хичнээн хөлтэй болохыг тоол.

Хүүхдүүд.(Тоолох) дөрөв.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Бидэнд буйдан юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд.ТВ -ийн өмнө амрах, суух эсвэл хэвтэхийн тулд танд буйдан хэрэгтэй болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Зөв, буйдан нь ор шиг зөөлөн, тиймээс ийм тавилгыг "зөөлөн" гэж нэрлэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Эдгээр бүх зүйлийг нэг үгээр "тавилга" гэж нэрлэж болно. Тавилга нь ихэвчлэн модоор хийгдсэн байдаг. Хүүхэлдэйний тавилга нь ихэвчлэн хуванцараар хийгдсэн байдаг - хуванцар тавилга. (Багш шинэ үгсийг давтахыг хүсдэг).

Багштай хүүхдүүд хүүхэлдэйнд зориулж тавилга сонгож, нэг хүүхэлдэй тавилга нэг удаа "худалдаж аваад" буцаж очдог Цэцэрлэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Одоо цэцэрлэгт буцаж очихын тулд дахин нүдээ аниад:

Нэг хоёр гурав,

Бид цэцэрлэгт ирсэн.

Хүүхэлдэй Таняд тавилга зохион байгуулахад нь тусалцгаая шинэ орон сууц... (Хүүхдүүд ээлжлэн тавилга тавьдаг). Та юу тавьсан бэ?

Хүүхдүүд.Хүснэгт.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Та ширээ хаана тавьсан бэ?

Хүүхдүүд.Орон сууцанд (гэх мэт, хүүхдүүд тус бүр нэг төрлийн тавилга, нэрээ тавьсан газартаа байрлуулдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч... Энд хүүхдүүд Танечкаг зохион байгуулжээ шинэ тавилгатанай орон сууцанд! Хүүхэлдэй Таня түүнд тусалсанд маш их баяртай байгаа бөгөөд тэр тантай хамт "Тавилга" тоглоом тоглохыг хүсч байна.

Физик "тавилга"

Нэг хоёр гурав,

нэг хоёр гурав,

(хүүхдүүд алхаж байна)

Хувцасны шүүгээ өндөр байна - хараарай!

(гараа дээш өргөх)

Нэг хоёр гурав дөрөв,

Нэг хоёр гурав дөрөв,

(хүүхдүүд алхдаг)

Сандал нь манай байранд байдаг.

(squats - булаг)

Ширээ, хүүхдийн ор байдаг -

(гараа урдаа сунган, алгаа доош,

гараараа урагш бөхийх)

Манай бүх тавилга эмх цэгцтэй байна!

(үүнийг гараараа хий том тойрогурд талд).

Хүүхдүүд тавиурын урд талд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна. Бэлэн тавцан дээр багш ээлжлэн тавилга тавиулсан дүрс бүхий зургийг тавьж, хүүхдүүдээс нэрийг нь давтахыг хүсдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Одоо "Эелдэгээр залгаарай" тоглоомыг тоглоцгооё! Би сандал гэж хэлдэг, чи? (Багш зураг руу заадаг).

Хүүхдүүд.Өндөр сандал.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Хүснэгт.

Хүүхдүүд.Бяцхан ширээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Шүүгээ.

Хүүхдүүд.Шүүгээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Ор.

Хүүхдүүд.Ор.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Буйдан.

Хүүхдүүд.Жижиг буйдан.

Багш үгийн зөв дуудлагад хүрдэг.

    Эцсийн хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Та өнөөдөр ямар шинэ зүйл сурсан бэ? (Та ямар сэдвээр уулзсан бэ?)

Хүүхдүүд.Сандал, ор, ширээ, буйдан, хувцасны шүүгээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Эдгээр бүх объектыг нэг үгээр хэрхэн нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд.Тавилга.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Зөв. Тавилга юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд.Суухын тулд танд сандал хэрэгтэй. Хооллох, судлах, уншихад хүснэгт хэрэгтэй. Суух, хэвтэх, амрахын тулд буйдан хэрэгтэй. Унтахын тулд ор хэрэгтэй. Хувцас хадгалахын тулд хувцасны шүүгээ хэрэгтэй. (Багш хүнд хэцүү үед тусалдаг).

Сурган хүмүүжүүлэгч.(Хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэв) тав тухтай байдал, захиалгад тавилга хэрэгтэй. Мөн тавилга юунаас бүрддэг вэ? (Хэцүү байдалд тусалдаг).

Хүүхдүүд.Модоор - модон тавилга, хуванцараас - хуванцар.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Та тавилгад анхаарал тавих ёстой гэж бодож байна уу?

Хүүхдүүд.Тийм ээ (бид мэдэхгүй).

Сурган хүмүүжүүлэгч... Тавилгыг бас арчлах шаардлагатай болж байна: угаах, арчих. Та эвдэж чадахгүй, дээр нь зур. Хэрэв та тавилгад болгоомжтой, болгоомжтой хандвал энэ нь маш удаан үргэлжлэх болно (энэ нь удаан хугацааны туршид шинэ мэт байх болно).

Кукла Таня тантай тоглох дуртай байсан, тэр танд баярлалаа гэж хэлээд "баяртай!"

Хүүхдүүд.Баяртай.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ингэснээр хичээл дуусч байна. Бүгд сайн ажилласан, сайн байна, залуусаа!

Ашигласан материал:

    Громова О.Е., Соломатина Г.Н. - М.: TC Sphere, 2008.- 128p.

    Миронова С.А. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдийн ярианы эмчилгээний хичээлд ярианы хөгжил. - М.: Боловсрол, 1991.- 208-аад он.

    Төрснөөсөө сургууль хүртэл. Ерөнхий боловсролын хөтөлбөр сургуулийн өмнөх боловсрол/ Эд. ҮГҮЙ. Веракси, Т.С.Комарова, М.А.Васильева. - М.: Мозаика- Синтез, 2013.- 336 х.

    Интернетийн нөөц (тавилга эд зүйлсийн зураг бүхий зураг)