Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи нээлттэй хичээл. Хоёрдахь бага бүлгийн ярианы дууны талыг бүрдүүлэх ярианы эмчилгээний хичээл "Дуу

Сэдэв: Дууны соёляриа: дуу чимээ p, p.

Зорилтот:

p, p дууг тодорхой, зөв ​​дуудах дасгал хийх;

Хүүхдүүдийг харилцан ярианд оруулах, p, p авиатай үгсийг ашиглах;

Артикуляторын аппаратыг хөгжүүлэх, нарийн моторт ур чадваргар;

Сонсголын анхаарлыг өдөөх;

Амьсгалыг идэвхжүүл.

Тоног төхөөрөмж:дэлгэц; тоглоом - cockerel; үр тарианы хоёр лонхтой (вандуй, шар будаа); утсан дээрх өнгөт цаасан өд; гахай, азарган тахиа, тоть, тахианы дүрс бүхий зургууд.

Х О Д А Н И Т И А

1. Зочинтой танилцах

In o p and t a t e l. Хүүхдүүд ээ, өнөөдөр манай хичээлд зочин ирлээ. Тэр хэн бэ, та оньсого тааварлавал мэдэх болно. (Хүүхдүүдэд оньсого өгдөг.)

Өглөө босоод хашаандаа дуулж,

Толгой дээр нь хясаа байна - энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд. Cockerel.

In o p and t a t e l. Зөв.

Cockerel, cockerel, алтан сам,

Цөцгийн толгой, торгон сахал. (Хүүхдүүдэд хүүхэлдэй - кокерел үзүүлээд дараа нь түүний өмнөөс ярьдаг).

P e t w o k. Сайн байна уу залуусаа. Та бүхнийг харж байгаадаа баяртай байна.

In o p and t a t e l. Бид тантай уулзаж байгаадаа баяртай байна, кокерел. Тийм ээ, хүүхдүүд ээ? Хоорондоо сайн уу гэж хэлье.

Cockerel. Би чам дээр очих гэж маш их яарч байсан тул хоол идэж амжсангүй.

In o p and t a t e l. Одоо бид чамайг хооллох болно.

Багш хүүхдүүдийг cockerel хооллохыг урьж байна. Тэрээр хоёр лонхтой шар будаа, вандуй гаргаж, эдгээр үр тариа хэрхэн дуугарч, бие биенээсээ ямар ялгаатай болохыг сонсохыг хүүхдүүдэд өгдөг. Хүүхдүүд вандуй чанга, шар будаа чимээгүй гэж дүгнэдэг. Дараа нь багш хүүхдүүдийг cockerel юу сонгосныг таахыг урьж байна (дэлгэц, вандуй эсвэл шар будааны ард чимээ гаргах). Хүүхдүүд ямар хоол хүнс сонгосныг дуугаар нь таамаглаж байна.

П е т у ш о к (үр тариа гахай).Намайг тэжээсэн залуустаа баярлалаа. Би идэж, тоосыг нь арчиж, өд нь тарсан. Залуус аа, одоо сандал доороо хараарай.

Хүүхдүүд сандлын доор хараад "өд" - сандал дор үлээгч байгааг олж мэдэв.

Хүүхдүүд өдтэй тоглодог: тэд тэднийг үлээлгэдэг.

Өдний нислэгийн туршид тоглоом тоглож байна: хэн өдтэй бол илүү урт нисэх болно, хэн нь хол нисэх болно. Тоглоомын үеэр багш хүүхдүүд мөрөө өргөхгүй, хамраараа амьсгалах, хацраа гаргахгүй байхыг анхаарна.

2. Артикуляцийн дасгалууд

Багш хүүхдүүдийг хэлээр тоглохыг урьж байна.

  1. Бид амаа нээдэг.

Тэр байшингийн эзэн хэн бэ?

Үүний эзэн нь хэл,

Тэр байшинд тухтай хэвтэв. (Амаа өргөн нээх).

В о к п у т а т е л (сануулдаг).Амаа том ангайхад бид "а" авианы дууг дуулж чадна. Энэ дууг дуулахыг хичээцгээе.

2. Хаалга - уян хатан уруул.

Тэд инээмсэглэл болж чадна. (Инээж байгаа дүр эсгэх).

In o p and t a t e l. Надад хариул: уруул инээмсэглэх үед бид ямар дуу дуулах вэ?

Хүүхдүүд (хариулт)."Ба" дууны дуу.

3. Одоо харин эсрэгээр:

Уруул урагш сунгана. (Уруулаа хоолойгоор татах).

In o p and t a t e l. Гуурсан хоолой байхдаа хөвөн ямар дуу дуулдаг болохыг санаж байна уу?

Хүүхдүүд. "у" дуу.

In o p and t a t e l. "P-p-p" хэмээх шинэ дууг хэл маань сайн дуулж сурсныг дуулгая. Миний араас энэ дууг давт. (Хүүхдүүд давтана).Энэ дууг өмнө нь “а”, “о”, “y”, “ба” гэх мэт авиагаар дуулдаг байсан шиг хэл нь жигд, нэг чавхдаст дуулж чадахгүйд анхаарлаа хандуулаарай. Хэл нь сааданд бүдэрч, дуу нь дүлий, уянгалаг биш болж хувирдаг.

Хүүхдүүд найрал дуугаар ээлжлэн шинэ дууг дууддаг.

In o p and t a t e l. Гэхдээ шинэ дууны дуу нь тахиа жиргэх үед тод сонсогддог.

3. Хурууны гимнастик

In o p and t a t e l. Бид тахианы хошууг харуулж, дууг нь дуулах болно. (Долоовор хуруухоёр гартаа томтой холбогдож, нөгөө гурвыг нь хавсаргана) .

4. Таазтай тоглоом

In o p and t a t e l. Манай cockerel бидэнтэй тоглохыг хүсч байна, би Clockwork Chickens тоглоом тоглохыг санал болгож байна. Та нар бүгд тоглоомон тахиа болно. (Хоол нь хүүхдүүд рүү нэг нэгээр нь гүйж, тэднийг "салхи" үйлдвэрээс хойш хүүхэд тахиа мэт дүр үзүүлж, дуугаа дуулж, cockerel салхитай тоглоомыг унтраах хүртэл дуулах ёстой).

Тоглоомын үеэр багш хүүхдүүд дуу авиаг тодорхой хэлж байгаа эсэхийг шалгадаг.

5. Тахианы тухай үлгэр

In o p and t a t e l. Би танд зурагтай самбарыг харахыг санал болгож байна.

- Эдгээр зургуудад хэн байна вэ?

- Би чамд эдгээр амьтдын тухай үлгэр ярих болно, та анхааралтай сонсоорой. Нэгэн удаа чоно, тоть, гахай хоёр нуугдаж тоглож байв. Тахиа тэдний дэргэд ирээд: "Би чамтай тоглож болох уу?"

"Үгүй ээ, - гэж гахай хариулав - бид нэр нь "p" эсвэл "p" -ээр эхэлсэн хүмүүстэй л тоглодог:p - piglet, p - тоть, уух - cockerel. Мөн тахиа "c" үсгээр эхэлдэг. "Тэгээд юу гэж, - гэж тахиа хариулав - гэхдээ би яаж p-p-peep хийхээ сайн мэднэ: “Pee-pee-pee! ". Амьтад тахианы дууг сонсож, түүнтэй тоглохыг зөвшөөрөв.

- Найзууд чинь юу тоглож байсан бэ?

- Тэд яагаад эхэндээ тахиатай тоглохыг хүсээгүй юм бэ?

- Тэгээд яагаад зөвшөөрсөн юм бэ?

- Дахиад гол дүрүүдийг нэрлэе :p - piglet, p - тоть, уух - cockerel.

- "p" дуугардаг өөр ямар үгсийг та мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).

6. Цэвэр хэл

Багш хүүхдүүдийг янз бүрийн динамикаар хэлээ эргүүлэхийг урьж байна - эхлээд чимээгүйхэн, дараа нь чанга дуугаар.

Аав аа - ширээн дээрх үр тариа;

шээх - бялуу худалдаж аваарай.

Шувууд улаан буудайг ховхлохоор ирэв.

Cockerel хүүхдүүдийг магтаж, баяртай гэж хэлээд орхив.

Мария Аргудяева
Ярианы соёлын тухай хичээл бага бүлэг"Дууны илэрхийлэл [O]"

Хөтөлбөрийн агуулга:

Сонсголын анхаарлыг сайжруулах, фонемик сонсголыг хөгжүүлэх. Хүүхдэд эгшгийг тод дуудахыг заах дуу Өө(тусгаарлагдсан, дотор ономатопой үгс, хэллэг илтгэлүүд). Интонацийг хөгжүүлэх илтгэлүүд, хүүхдийн импровизацийг дэмжих.

Хичээлийн явц:

1. танилцах дуу Өө. “Олид Пол хүүхэлдэй байсан. Оля хүүхэлдэйдээ маш их хайртай байв. Нэг удаа Оля санамсаргүйгээр хүүхэлдэйг шалан дээр унагаж, хамар нь унав. Ольга гашуунаар уйлав. Ээж ирж, зовлон зүдгүүрийг хараад Өө-өө-өө! Дараа нь гэж хэлэв: "Битгий уйл, Оля, бид хүүхэлдэйг нь засаад хамрыг нь наа."

Тогло: Ээж яаж дуу алдсан бэ? (Хүүхдүүд хариулах: OOO)

2. Дууны хэллэг О.

Тогло: Хөгжилтэй хэл нь ээжийг Өө-өө-өө! Түүнд энэ дуу таалагдаж, дуулахыг хүссэн. Тэр амаа нээж, уруул нь дугуй болж, дуугарах дуу гарав дуулсан: Өө! Энэ бол маш сайн дуу юм, - гэж Хэл хэлэв, энэ нь Олягийн үгээр сонсогддог, намар, соно. Одоо хүүхдүүд та нар уруулаа дугуй болгож, Өө-өө-өө дууг дуул. (Найралт болон 3-4 хувь хүний ​​хариулт).

3. Хамтран ажиллах зургууд: хүнсний ногоо, муур, байшин, тогооч. Үүнийг сонсохын тулд дуудаарай дуу Өө. (Идэвхжүүлэх)

4. Өө-өө-өө гэж гашуудаж байна. Энэ бол Паул. Юу болсон бэ, Паула? ӨӨ! Юу өвддөг вэ? Хоолой! Амаа нээ, аа-аа-аа гэж хэл. Тийм ээ, хоолой нь улаан өнгөтэй байна. Би чамд эм өгье. Тэгээд л болоо. Баярлалаа Доктор!

5. Биеийн тамирын минут: s/n « Том хөлзам дагуу алхсан"

шаазгай, шаазгай,

Шаазгай цагаан талт!

Хаана байсан бэ? Алс хол!

Та хэнийг хайж байна вэ? (Петя, Оля, Таня)

Шаазгай өөртэй нь ярьж байгаа хүүхдэд нэр өгнө.

Ирина Моленова
Хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн тойм "Ярианы соёл. Дуу [S]"

Хийсвэр

Хоёрдахь бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCD.

Сэдэв дээр: Ярианы дууны соёл: дуу авиа

Моленова Ирина Андреевна - багш.

Зорилтот. [C] дууг тодорхой дуудаж сургах.

Даалгаврууд.

1. Үгийн дэвсгэр дээр "s" авиаг сонсох чадварыг бүрдүүлэх. 3. Харилцан яриа өрнүүлэх чадварт дасгал хийх 4. Сонсголын анхаарлыг хөгжүүлэх. 5. Хүүхдэд баяр баясгалантай сэтгэлийн хөдөлгөөнийг бий болгоход хувь нэмэр оруулах. 6. Нөхөрсөг харилцаа, сайн сайхан сэтгэл, туслах хүслийг төлөвшүүлэх. 7. Багшийг сонсох, сонсох чадварыг төлөвшүүлэхийн тулд насанд хүрэгчдийн аман зааврын дагуу ажиллах.

Тоног төхөөрөмж. Зөөврийн чанга яригч, "Рибушка тахиа" дуутай аудио бичлэг, усны дуу (цоргоны усны чимээ, онгоцны чимээ, хараацайны зураг, дэлгүүрт тоглох хэрэгсэл.

GCD явц

асран хамгаалагч"Рибушечка тахиа" дуутай аудио бичлэгийг багтаасан.

Тахианы мах - рябушка. Хаашаа явсан юм бэ? - Гол руу. - Тахиа - рябушечка. Яагаад явсан юм бэ? Усны хувьд. - Тахиа - рябушечка. Та яагаад ус хэрэгтэй байна вэ? - Тахиа услах. - Тахиа - рябушечка. Тахиа яаж ус гуйдаг вэ? - Пи, пи, пи, пи!

асран хамгаалагч. Дууг санаж байна уу? (Тийм). Энэ дуу хэний тухай бэ? (Тахианы махны тухай). Сайн байна, санаж байна уу!

Сурган хүмүүжүүлэгч.Одоо би та бүхэнд шинэ дуугаа танилцуулахыг хүсч байна. Энэ бол онцгой дуу, тэд үүнийг дуулдаггүй, харин шүгэлддэг. "S-S-S"-г сонсоорой. Надтай хамт намуухан дуулахыг хичээе. Энэ бол хэцүү дуу юм. Хүн бүр тэр даруй зөв дуулж сурах боломжгүй, гэхдээ хэн ч битгий бухимдаарай. Бүгдээрээ энэ дууг хамтдаа дахин дуулцгаая. (Дараа нь 3-5 хүүхэд тус тусад нь дуулдаг).

асран хамгаалагч. Та цоргыг онгойлгож, ус нээхэд тийрэлтэт онгоц бас дуулдаг юм шиг санагддаг (багш усны дууг асаана) - ижил дууг шүгэлддэг. Залуус аа, хамтдаа урт исгэрэх дуу дуулцгаая. Өөр хэн дуулахыг хүсдэг вэ? (Хүслээр сонгох)

Динамик түр зогсолт.

асран хамгаалагч.Онгоцны дууг асааж, хүүхдүүдтэй хамт ярина

Онгоц чимээ шуугиантай (гараа тохойгоор нь нугалан цээжний урд эргэлдэж, онгоц нисч (гараа хажуу тийш нь эргүүлж, зүүн, баруун тийш ээлжлэн хазайх,

Тэд цэлмэг газарт чимээгүйхэн суув (сууж, гараа өвдөг сөгдөн,

Тийм ээ, тэд дахин нисэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хавар! Хавар! Хавар гадаа байна! Халуун нутгаас хараацай ниссэн гэж ярьдаг. Чи түүнийг харсан уу? (залгиурын зургийг тавьдаг). "Залгих" шүлгийг уншдаг

Чи хаана байна, хаана байна, хараацай, Чи өдөржин ниссэн үү? - Нар алтан сүлжсэн сүлжсэн. - Чи хаана байна, чи хаана байна хараацай Шөнө алга болсон уу? - Сарын саарал хашаа шүүрдсэн!

асран хамгаалагч.Шүлгийг дахин давтаж, хүүхдүүд багшийн тусламжтайгаар хараацай руу чиглэсэн асуултуудад хариулна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, та бид хоёр та нартай хамт юу амттай байсныг санаж байна уу? (жигнэмэг). Та жигнэмэгд дуртай байсан уу? (Тийм). Та ямар жигнэмэгт дуртай вэ? (Намууны үртэй, үзэмтэй). Та шүүсэнд дуртай юу? (Тийм). Та ямар шүүсэнд дуртай вэ? (Алим, жүрж, усан үзэм, лууван). Одоо би чамтай хамт тоглохыг хүсч байна сонирхолтой тоглоом, үүнийг "Дэлгүүр" гэж нэрлэдэг. Би худалдагч, та нар миний худалдан авагч байх болно. Би жүүс, жигнэмэг зарна, та жүүс, жигнэмэг авна.

асран хамгаалагч. Бүү ичимхий, ир, худалдаж ав, холд. Шүүс, жигнэмэг худалдаж авахыг хүссэн хүмүүс дараалалд орно (Хэрэв олон хүн цугларсан бол дараалалд орсон эсэхээ шалгаарай, энэ нь дэлгүүр гэдгийг сануулж, дараалан жагсах хэрэгтэй). Гэхдээ та ямар нэгэн зүйл худалдаж авахаасаа өмнө: - Та жүржийн шүүс өгөхийг хүсч байна уу? - Надад үзэмтэй жигнэмэг өгөөч. (Хэрэв хүүхдүүдэд хэцүү гэж үзвэл ямар шүүс, ямар жигнэмэг гэх мэт санаатай үгсээр туслаарай).

Сурган хүмүүжүүлэгч.Сайн уу? Хүүхдүүд. Сайн уу? Сурган хүмүүжүүлэгч.Та юу худалдаж авахыг хүсч байна вэ? Хүүхдүүд. (Хэрэв хүүхэд санаа зовсон бол түүнд тусалж, дахин хэлэхийг хүс)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Залуус аа, тоглоом таалагдсан уу? (Тийм). Би чамд өгч байна, гэхдээ эхлээд хамтдаа санаж, энэ тоглоомын нэрийг давтъя. Дэлгүүр! Дахин нэг удаа дэлгүүр хэсээрэй! Сайн хийлээ!

Холбогдох хэвлэлүүд:

"Дуу [B]" хоёрдугаар бүлгийн ярианы хөгжлийн шууд боловсролын үйл ажиллагааны тойм.ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ШУУД БОЛОВСРОЛЫН ҮЙЛ АЖИЛЛАГААНЫ ТОВЧСОН 1. Сэдэв: Ярианы дууны соёлыг төлөвшүүлэх. Дуу [B]. 2. Суурь.

Сэдэв. "Ярианы соёл: ялгаа s-sh сонсогдож байна". Зорилго: Ялгаварлах дасгалын тусламжтайгаар хүүхдийн сонсголын ойлголтыг сайжруулах.

Бэлтгэл бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект "Ярианы соёл. Дуу [w]"Хэл ярианы хөгжлийн талаархи GCD-ийн конспект бэлтгэл бүлэгТарская Светлана Андреевна Сурган хүмүүжүүлэгч MBDOU Цэцэрлэг No 69 "Brusnichka" х. Маган.

Дунд сургуулийн хүүхдүүдтэй хийсэн GCD-ийн тойм сургуулийн өмнөх нас. Сэдэв: "Ярианы дууны соёл: авиа /в/". Зорилго, зорилтууд: Үгийг ялгаж сурах.

Бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан OOD-ийн конспект "Ярианы соёл. [M] ба [M '] гэж сонсогдож байна "“ЯРИАНЫ ДУУ СОЁЛ: A, O, U, I авиа - давталт. M ба Mb сонсогдож байна - "Багшийн үйл ажиллагааны зорилго: хүүхдүүдийг тодорхой хэллэгээр дасгалжуулах.

Яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээлийн хураангуй. Ярианы дууны соёл "Дуу авиатай ажиллах [Ж] - [Ш]"Яриа хөгжүүлэх нээлттэй хичээлийн конспект Хичээлийн сэдэв: Ярианы дууны соёл: w - sh авиатай ажиллах. Гүйцэтгэсэн: Багш Иванова.

ЦЭЦЭРЛЭГИЙН 2-Р БАГА БҮЛГИЙН ЯРИА ХӨГЖҮҮЛЭХ ХИЧЭЭЛ.

ЯРИАНЫ СОЁЛ. "Морь" шүлгийн ДАВТАЛ А.Барто. "БА" ДУГААР ДЭЭР АЖИЛЛА.

Зорилтот: хүүхдүүдэд танил шүлгийг сануулж, дуу хоолойгоо чангалахгүйгээр, үгийн төгсгөлийг тодорхой, зөв ​​дуудаж, илэрхийлэлтэй, удаан уншихыг заах; хүүхдүүдийг дуу авианы тодорхой дуудлагаар дасгалжуулахБА үг хэллэг, хэллэгээр; хүүхдийн ярианд үгийг идэвхжүүлэхунага.

Тоног төхөөрөмж: Морь, унага тоглоом. Зун, өвлийн улиралд гацуурыг дүрсэлсэн зургууд.

Хичээлийн явц: Сайн уу залуусаа! Өнөөдөр бид хичээлээ "Би" дууны зөв дуудлагыг судлахад зориулах болно. Эхлэхийн тулд би танд А.Бартогийн "Морь" шүлгийг уншмаар байна.

Би морьдоо хайртай, үсийг нь жигд самнаж, сүүлийг нь самаар жигдрүүлж, мориор явах болно!

Уншсаны дараа тэрээр хүүхдүүдийн нэгээс гарч, ижил шүлгийг уншихыг хүсч, хүүхдийн аялгууны илэрхийлэлд хяналт тавьдаг. Бидний шүлгийг морьд сонсоод манайд ирсэн ч хүүхэд нь түүнтэй ганцаардсангүй. Ямар нэртэй юм? (унага) Өөр шүлэг сонс:

"I-I-I-GO-GO" - морь хашгирав. Морьд бүх зүйл сайн байна. Хажууд нь хүүхэд нь их хөөрхөн унага. Өдөр бүр өсч томрох тусам тэр удахгүй аав шигээ гайхалтай морь болно!

Би-Би-Би бол морины дуу юм. Морьтойгоо хамт бяцхан дуу дуулъя. (Хүүхдүүд хамтдаа даалгавраа нэг нэгээр нь хийдэг).

Унага нь төөрч, ээжийгээ дуудахад нэг ийм чанга уртын дуу байдаг - ЭЭЭЭЭЭЭЭ, хамтдаа явцгаая.

Тэгээд одоо физик мөч. Зочиддоо нүүрээ хэрхэн угааж болохыг үзүүлцгээе. (Багш руу хараад давтана).

Ус, ус Нүүрээ угаах - Нүдээ гялалзуулах, Хацрыг минь шатаах, Амаа инээлгэх, Шүдээ хазах.

Гайхалтай, одоо тоглоом анхаарал татаж байна. Эргэн тойрноо ажиглаад "Би" дуутай объектуудыг олж, нэрлээрэй.

Багш хүүхдүүдийн хариултыг сонсож, тайлбар хийж, шаардлагатай бол тусалдаг.

Та ямар агуу юм бэ, өрөөг сайтар шалгаж үзээд өөр нэг сонирхолтой хэл яриаг анхааралтай сонсоорой:

Цэвдэг жавар гацуурын мөчир дээр хэвтэж, Зүү нь нэг шөнийн дотор цагаан болжээ.

EL гэж юу вэ? (Хүүхдийн хариултыг сонсох). Энэ нь зөв, энэ бол мод юм. Өөрөөр хэлбэл, гацуур мод. Тэр ямар өнгөтэй вэ? (ногоон), хэрэв цасан бөмбөлөг унавал? (цагаан). Чамтай хамт энэ хэлний мушгиа давтъя, яагаад ингэж нэрлэснийг мэдэх үү, яагаад гэвэл маш хурдан дуудах хэрэгтэй, оролдоод үзье? (найрал дуугаар, дараа нь хувь хүний ​​хариулт).

Эцэст нь бас нэг шүлэг:

Егоркаг Игоркатай хамт тоглов Уулнаас эргэлдэв.

Манай бүлэгт унадаг ийм Эгорууд байдаг уу? Дараа нь ялангуяа тэдэнд зориулж бид энэ шүлгийг найрал дуугаар хамтдаа давтах болно.

Танд үйл ажиллагаа таалагдсан уу? Манай зочин хэн байсан бэ? Та ямар шүлгийг санаж байна вэ? Бид ямар дууны дээр ажиллаж байсан бэ? Найрал дуугаар давтъя ЭЭЭЭЭЭЭЭ! Сайн хийлээ!

НОМ ЗҮЙ:

    "Хоёр хөгжилтэй галуу" шүлэг, хүүхдийн шүлэг. "Проф-Пресс" хэвлэлийн газар Ростов-на-Дону 2011 он

    Агния Львовна Барто "Би морьдоо хайртай" РИО "Самовар" 2004

"Сэдвийн дагуу хоёрдугаар бага бүлгийн ярианы хөгжлийн талаархи хураангуй"Дууны ярианы соёл: дуу авиа ба»

Гишүүд : 3-4 насны хүүхдүүд.

Зорилго: хүүхдүүдийг дуу авиа болон (тусгаарлагдсан, хэллэг, үгээр) тодорхой дуудлагаар дасгалжуулах.

Даалгаварууд:

    сурган хүмүүжүүлэх үүрэг хариуцлага, бие даасан байдал, бие биенээ хүндэтгэх мэдрэмжийг төлөвшүүлэх;

    хөгжиж байна хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх; хүүхдийн сонирхол, сониуч зан, танин мэдэхүйн сэдлийг хөгжүүлэх; төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагаа, анхаарал хөгжүүлэх;

    боловсролын a, y, o дууны тодорхой дуудлагыг үргэлжлүүлэн ажиллуулах; хүүхдүүдэд дуу авиаг тодорхой, зөв ​​дуудахыг заах

Бүх нийтийн байх урьдчилсан нөхцөл суралцах үйл ажиллагаа:

    танин мэдэхүйн- 3-4 объектын үндсэн шинж чанарын дагуу нэмэлт зургийг тодорхойлох, тайрах зургаас бүхэлд нь цуглуулах чадвар;

    зохицуулалт- насанд хүрсэн хүнийг сонсож, түүний зааврыг дагаж мөрдөх чадвар, өгөгдсөн дүрмийн дагуу үйл ажиллагаа явуулах чадвар;

    хувийн- өөрийн үйл ажиллагаа, өөрийн чадварыг үнэлэх чадвар.

Багшид зориулсан тоног төхөөрөмж: Зүссэн болон бүхэл бүтэн зурагтай 15 жижиг дугтуй (зүү, чихэр, цацагт хяруул, тарвасны зураг), Винни Пух тоглоом, наасан зурагтай шоо, морин тоглоом, хонх, эмотиконууд - хүүхдийн тоогоор илэрхийлсэн сэтгэл хөдлөл ( уйтгар гуниг, баяр баясгалан, гайхшрал, уур хилэн), цацагт хяруул, цацагт хяруул, шонхор шувууг дүрсэлсэн толгойн тууз.

Хүүхдэд зориулсан тоног төхөөрөмж: Винни Пух тоглоом, хүүхдэд зориулсан хивс.

Оршил хэсэг (сэдэлтэй, бэлтгэл үе шат)

Ажлын хэлбэрүүд

Бэлэн байдал

байгууламж

хүүхдүүдэд

Боловсролын

даалгавар

Зорилтот

дурсгалт газрууд

(шинж чанар)

Зохион байгуулах цаг.

Мэндчилгээ "

Багш хүүхдүүдтэй уулздаг.

Өглөөний мэнд, залуусаа! Алив, суу. Залуус аа, өнөөдөр бие биетэйгээ мэндчилье ер бусын байдлаар. Та хөршийнхөө алган дээр нэг алгаа хүрч, түүний нэрийг энхрийлэн дуудах хэрэгтэй.

Би баруун талын хөрш рүү алгаа хүрч, нэрийг нь энхрийлэн дууддаг. Дараа нь хүүхдүүд давтана.

Хаалга тогших.

Энэ хэн байж болохыг би гайхаж байна уу? Багш хаалгыг онгойлгож, гартаа дугтуйтай Винни Пухыг авав

Залуус аа, энэ хэн болохыг та мэдэх үү? (хүүхдүүд хариулдаг)

"Би түүнийг сонсдог."

Залуус аа, Винни Пүүх таныг угтан авч, түүнд туслахыг биднээс хүсч байна. Тэрээр сэтгэл хөдлөлийг тодорхойлоход хэцүү байдаг.

Багш сэтгэл хөдлөлтэй зургуудыг тарааж өгдөг.

Бидний хүн нэг бүр сэтгэл хөдлөлийн зурагтай байдаг. Үүнийг бодоод үз, хүн бүр Винни Пух ямар сэтгэл хөдлөлтэй байгааг хэлэх болно. Надад Винни Пүүх, сэтгэл хөдлөл (би үүнийг нэрлэж байна). Хүүхэд бүр өөрийн гэсэн үг байдаг.

Ямар сэтгэл хөдлөл хамгийн түгээмэл байсан бэ?

(баяр баясгалан) сэтгэл хөдлөлийн баяр баясгалан зурсан картыг өргө. Залуус аа, та зөвхөн баяр хөөртэй сэтгэл хөдлөл, хөгжилтэй, инээдтэй байх болно. Бие биедээ үргэлж инээмсэглэл, эерэг зүйл бэлэглээрэй . « Бусадтай өөрт чинь яаж хандахыг хүсч байгаагаар нь харьц."

(харилцаа, тоглох)

нөхцөл байдлын яриа,

тоглоомын нөхцөл байдал, харилцааны тоглоом

Үг, тоглоом Винни Пүүх,

оролцогч бүрийн сэтгэл хөдлөл бүхий зураг

Хүүхэд насанд хүрэгчидтэй харилцах, харилцах харилцааг хөгжүүлэх

үе тэнгийнхэн, хамтарсан үйл ажиллагаанд бэлэн байдлыг бий болгох,

сэтгэл хөдлөлийн хариу урвалыг хөгжүүлэх

Хүүхэд санаачлагатай, ертөнц болон өөртөө эерэг хандлагатай,
үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй идэвхтэй харьцдаг

Үндсэн хэсэг (агуулга, үйл ажиллагааны үе шат)

Боловсролын чиглэл (үйл ажиллагааны төрөл)

Ажлын хэлбэрүүд

Бэлэн байдал

байгууламж

хүүхдүүдэд

Боловсролын

даалгавар

Зорилтот

дурсгалт газрууд

(шинж чанар)

Винни Пух бидэнд талархаж, түүнтэй хамт шидэт шоо тоглохыг урьсан. Багш хүүхдүүдэд шоо харуулж, нүүрэн дээр нь зурсан байдаг Бяцхан хүүхэд, чоно, тахиа, шархтай охин, охин, хөвгүүн төөрч, эмч хүзүү рүү харав.

"Ээрэх, эргэлдэх, хажуу тийшээ хэвт" гэж багш хэлээд шоо дөрвөлжин хэлбэртэй байна. Хүүхдүүдэд жишээлбэл, чонын дүрс бүхий зургийг үзүүлэв. Хүүхдүүд чоно "Хөөх" гэж дуулдаг байсныг санаж байна. Багш тайлбарлав: "Хэрэв шоо нь хүүхдийн зурсан тал руу эргэвэл та түүний дууг дуулах хэрэгтэй: "Ва-ва-ва ..", хэрэв зурган дээр тахиа байгаа бол та: " Ко-ко-ко” гэх мэт.

Сайн байна залуусаа! Багш тэдэнд морь (тоглоом) үзүүлж, морь хэрхэн хашгирч байгааг мэдэх эсэхийг асууна.

Багш хүүхдүүдээс "Би-ба-ба-ба" уртын дуу дуулахыг хүсдэг. (Найралт болон ганцаарчилсан давталт.) Багш зарим хүүхдийг унага болгож, шидэт түлхүүрээр "асаана". Хүүхдүүд унаганы дууг дуулдаг.

Багш нь дуу чимээг тодорхой хэлдэггүй хүүхдүүдтэй дараа нь тус тусад нь ажиллахын тулд тэмдэглэж авдаг (уруул харагдахын тулд том толины өмнө боломжтой).

Багш нь хонхнуудыг хүүхдүүдэд үзүүлж, дуугарч, тайлбарлав: "Бяцхан хонх "Ли-анд-ли-ба-анд-ли-ба-ба" гэж дуулдаг. Тэгээдурт гэж нэрлэдэг). Хонх яаж дуулдаг вэ? Мөн том хонхнууд: "Д-и-и-ин-д-и-и-ин" гэж дуулдаг. (Найралт болон ганцаарчилсан давталт.)

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

(харилцаа, тоглоом,

дуулах, хөдөлгөөн)

тоглоомын нөхцөл байдал,

нөхцөл байдлын яриа,

харилцааны тоглоом

Үг, моторт үйлдэл, Винни Пүүх тоглоом, наасан зурагтай шоо, морин тоглоом, хонх

Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бие бялдар, сэтгэцийн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх, хүүхдийн насанд хүрэгчид, үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх. Төсөөллийг хөгжүүлэх.

Хүүхэд үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй идэвхтэй харьцдаг;

хүүхэд том моторт ур чадварыг хөгжүүлсэн, хүүхэд үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшдэг. Хөгжсөн төсөөлөлтэй.

Залуус аа, завсарлага авцгаая. (Тэр хүүхдүүд дээр цацагт хяруул, цацагт хяруулын дүрс бүхий толгойн тууз зүүдэг, багш нь шонхор шувууны дүрстэй тууз зүүдэг).

Цацагт хяруул зүлгэн дээр алхдаг, 1

Энэтхэгчүүд тэдэнтэй хамт тэргүүлдэг. 2

Чанга цацагт хяруул хашгирах - 3

Индианчуудыг хамгаал.

Тэнгэрт шонхор гарч ирэв, 4

Гэр бүлийн дээгүүр эргэв

Цацагт хяруулын шувууд барихад бэлэн байна, 5

Тийм ээ, цацагт хяруулаас айдаг.

Хөдөлгөөн.

    Газар дээрээ алхаж байна.

    Скватаар алхаж байна.

    I.p. - Хөл мөрний өргөн, гар нь хойшоо. Хажуу тийш болон урагшаа хазайдаг.

    I.p. – o.s. Туузан дээр гараа зүүн, баруун тийш эргүүлээрэй.

    I.p. – o.s. Биеийн дагуу гар, хажуу тийш, урагшаа хазайна.

Бие бялдрын хөгжил(хөдөлгөөнт үйл ажиллагаа)

Физминутка

Хөдөлгөөн, үйлдэл. Цацагт хяруул, цацагт хяруул, шонхор шувууг дүрсэлсэн толгойн тууз.

Хөдөлгөөний үйл ажиллагааг хөгжүүлэх, бие махбодийн болон сэтгэцийн эрүүл мэндийг хадгалах, бэхжүүлэх

Хүүхэд бүдүүн моторт ур чадварыг хөгжүүлсэн, хүүхэд үндсэн хөдөлгөөнийг эзэмшдэг

Тоглоом "Зургийг цуглуул."Өө залуусаа, хараарай. Эцсийн эцэст бид Винни Пухыг бүрэн мартсан бөгөөд тэр биднийг хүлээж байна, учир нь тэр бидэнд өөр нэг сонирхолтой даалгавар бэлдсэн.

"Зураг цуглуулахыг хичээ. Зургийг цуглуулснаар та өөрөө бүгдийг шууд ойлгох болно."

Залуус аа, клиринг руу явцгаая (хавсарсан дээр суу).

Багш хүүхэд бүрт дугтуй өгдөг. Энэ нь 4 хэсэгт хуваагдсан зургуудыг агуулдаг. (зүү, цацагт хяруул, чихэр, тарвас).

Хүүхдүүд өөрсдөө цуглуулдаг. Багшийн дараа тэрээр харьцуулахын тулд хүн бүрт бүхэл бүтэн зургийг өгдөг.

Бүгд зурган дээрхтэй ижил зүйлийг авсан уу?

Сайн байна залуусаа. Зураг дээр юу харагдаж байгааг хэлж өгөөч, эдгээр бүх үгс ямар дуугаар эхэлдэг вэ? Маш сайн, дуу чимээтэй, гэхдээ нэмэлт зүйл бий юу? Энэ бол тарвас, энэ зураг нь "а" дуугаар эхэлдэг тул илүүц юм. Зөв. Бүгдийг хамтдаа дахин хэлье.

Танин мэдэхүйн хөгжил(танин мэдэхүйн үйл ажиллагаа)

Логик үйлдлүүд (аналоги тогтоох, ангилах, харьцуулах, нэгтгэх)

Зургийг хуваах

төсөөллийг хөгжүүлэх, цогц дүр төрхийг ойлгох.

Хөгжсөн төсөөлөлтэй

Тоглоом "Дууг барих ба"

Би дуу чимээ гаргах болно, чамайг дууг сонсоход " Тэгээд", та алгаа таших хэрэгтэй болно:

Өө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө ө

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

(харилцаа холбоо, тоглоом)

тоглоомын нөхцөл байдал

Дуу чимээ, алга ташилт

Анхаарлыг хөгжүүлэх

Сонирхолтой, хөгжсөн төсөөлөлтэй

Эцсийн хэсэг (рефлексийн үе шат)

Боловсролын чиглэл (үйл ажиллагааны төрөл)

Ажлын хэлбэрүүд

Бэлэн байдал

байгууламж

хүүхдүүдэд

Боловсролын

даалгавар

Зорилтот

дурсгалт газрууд

(шинж чанар)

Тусгал.

Багш: Хичээл таалагдсан уу? Та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та эцэг эхтэйгээ юу хуваалцах вэ?

Та нарын хүн бүр эмотикон (гуниг, баяр баясгалан, гайхшрал, уур хилэн) сонгож болно. Та энэ хичээлийг ямар сэтгэлээр орхиж байгааг би ойлгох болно.

Хүүхдүүд сонгосон сэтгэл хөдлөлөө арилгадаг.

Баяртай, залуусаа. Хүүхдүүд Винни Пух болон багштай баяртай гэж хэлдэг.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

(харилцаа холбоо, тоглоом)

тоглоомын нөхцөл байдал

Үг, Винни Пүүх тоглоом

Хүүхдийн насанд хүрэгчид болон үе тэнгийнхэнтэйгээ харилцах, харилцах чадварыг хөгжүүлэх

Хүүхэд ертөнц болон өөртөө эерэг хандлагатай, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй идэвхтэй харьцдаг