"Rowan twig" дунд бүлэгт plasticine-ийн хичээлүүд. Хэрэглээ, загварчлал (залуу бүлэг) сэдэвт хичээлийн тойм: "Роуэн салбар" загварчлалын хичээл

Авдеева Светлана
"Рууны мөчир". Уран баримлын хичээлийн хураангуй

Бэлтгэл бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм.

Сэдэв:"Рууны мөчир".

Зорилтот:"Бас-рельеф" техникээр загварчлалыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх, шилжүүлэх онцлог шинж тэмдэгхэлбэр, дээжийн дагуу өнгө, бүх сойз, хоёр гараараа баримал хийх, бүх хуруугаараа ажиллах.

Тоног төхөөрөмж: Жимс, навчтай байгалийн (намрын) эгнээний мөчир. Ногоон, шар, улаан, хүрэн хуванцар, цэнхэр цэцэг... Уран баримлын самбар ба стек. Хүрээтэй гоёл чимэглэлийн картон суурь.

Хичээлийн явц:

1. Тоглоомын урам зоригийг бий болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гайхамшигтай намрын цаг ирж, бүх мод сайхан хувцас өмссөн гэдгийг сурган хүмүүжүүлэгч сануулж байна. Алтан намар"Бүх зүйл байгальд таалагдаж байна! (харуулдаг хөөрхөн хүүхэлдэй"Намрын").

Манай хөөрхөн охин энд байна. Намар бол эгч юм! Тэр ямар бөмбөлгүүдийгтэй вэ! Улаан, тод! Бөмбөлгүүдийг улаан жимсээр хийсэн. Аль нь таагаарай? Энд танд нэг оньсого байна:

1. Жимс нь улаан,

Тийм ээ, тийм ч амттай биш

Мөн хүйтэн жавар ирэв

Би элсэн чихэр авчирсан.

2. Жимс нь чихэрлэг биш,

Энэ бол нүдэнд баяр баясгалан юм.

Мөн цэцэрлэгийн чимэглэл,

Мөн хар шувууддаа ханддаг.

(хүүхдийн хариулт)

2. Хичээлийг бодит болгох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол эрэгчин! Гайхалтай жимс. Намрын улиралд мөчир дээр боловсорч, гашуун нь өвлийн улиралд боловсорч, хүйтэн цаг агаарт хүн бүрийг авардаг! Сойз шиг мөчир, улаан жимсний багцын төгсгөлд.

Улаан сойзтой

Рован асаав.

Навчнууд унаж байв.

Би төрсөн.

Ийм мөчир хийцгээе!

3. Ажлын арга барилыг харуулах.

Эхлээд картонон дэвсгэр дээр цэнхэр өнгийн хуванцар давхарга тавьж, дээрээс доош, зүүнээс баруун тийш долгионтой шугам тавина. Жинхэнэ эгнээний мөчир гэж юу болохыг хараарай. Хүрэн өнгө, эхлээд - мөчир нь илүү зузаан, дараа нь жижиг мөчрүүд түүнээс гардаг. Далбаа хийх өөр өөр урттаймөн зузаан. Бид жимс, навчны хувьд мөчир хийдэг. Бид жимсийг "чимхэх, тэгшлэх" аргаар хийдэг. Ногоон, улаан, шар өнгийн хуванцар хэсгүүдийг хольж, бид "бөмбөг" хийж, "сугалах" болно. Навчийг олж авдаг. Бид найрлагыг бүхэлд нь анхааралтай ажиглаж, гар урлалыг төвд байрлуулна.

4. Практик хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид дээрх түүврийн дагуу даалгавраа гүйцэтгэдэг. Орцгооё үзэсгэлэнтэй дэлхий"алтан намрын" өнгө.

Хүүхдүүд гар урлалыг уран баримал болгож, түүнд илэрхий дүр төрхийг өгдөг.

5. Хичээлийн үр дүн.

Бүтээлийн үзэсгэлэнгийн чимэглэл. Хийсэн ажлын харьцуулалт, найрлага. Хэрвээ хүсвэл хүүхдүүд янз бүрийн нарийн ширийн зүйлийг нэмж, бүтээлийн талаар ярилцаж, сэтгэгдлээ хуваалцаж, нэгдмэл байдлын мэдрэмжийг хөгжүүлдэг

Роуэн, Роуэн,

Та хэнд хайртай байсан бэ?

Би бүгдэд нь хайртай байсан

Бүгдэд нь таалагдлаа.

Боловсорсон жимс

Тэр хүн бүрийг эмчилсэн.

Жимс сонгоод чи

Битгий ай!

(Оросын ардын дуу)

Холбогдох хэвлэлүүд:

Дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл "Бухын үнсний салбар""Бухын үнсний салбар" сэдвээр дунд бүлгийн нэгдсэн хичээл. Боловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: " Уран сайхны бүтээл»,.

Нэгдсэн хичээлийн конспект. "Пусси бургас" зургийн элементүүдтэй програмЗорилго: нахиа нь навчны байшин гэсэн санааг бий болгох. Танилцуулах онцлог шинж чанаруудбургас. Ялгаж сургах.

"Bullfinches нь Rowan Berries" анхны бага бүлгийн загварчлалын талаархи OD-ийн хураангуй"Bullfinches нь Rowan жимсгэнэ" сэдвээр эхний бага бүлгийн OD-ийн хураангуй. Даалгавар: хүүхдүүдэд хуванцарыг хуруугаараа дугуй хэлбэрээр өнхрүүлэхийг заа.

Хоёрдугаар бага бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан хичээлийн хураангуй. "Пусси бургас" загварчлалБоловсролын чиглэлүүдийг нэгтгэх: "Танин мэдэхүй" (дэлхийн цогц дүр төрхийг бий болгох, "Харилцаа холбоо", "Уран сайхны бүтээлч байдал", загварчлах ,.

Зорилго:. Хүүхдүүдийг геометрийн дүрс, геометрийн хэлбэрийг өөрчлөх аргуудтай танилцуулах. Хүүхдийн үйлдэл хийх чадварыг хөгжүүлэх.

Цэцэрлэгийн ахлах бүлгийн "Rowan brush" загварчлалын хичээлийн хураангуй Rowan бийр Загварын хичээлийн хураангуй Зорилтууд: 1. Хүүхдэд хуванцар нунтаг зуурч, картон дээр түрхэж, найрлагад шаардлагатай дэвсгэрийг бий болгох.

"Rowan twig" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй GCD " Танин мэдэхүйн хөгжил»Талбаруудыг нэгтгэх: 1) Нийгмийн болон харилцааны хөгжил 2) Яриа хөгжүүлэх 3) Уран сайхны болон гоо зүйн.

Rowan сойз

Уран баримлын хичээлийн хураангуй

Зорилго:

1. Найрлагад шаардлагатай дэвсгэрийг бий болгохын тулд картон дээр хуванцарыг зуурч, түрхэхийг хүүхдүүдэд заа

2. Rowan жимс, мөчир эсвэл навчийг бий болгохын тулд plasticine өнхрүүлж сур

3. Хөгжүүлэх нарийн моторт ур чадваргар

Хичээлийн материал:

Rowan салбар, баримлын самбар, plasticine өөр өөр өнгө, картон хуудас.

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, вааранд ямар сайхан мөчир байгааг хараарай. Энэ ямар модны мөчир вэ? Мэдээжийн хэрэг, Роуэн. Бид хээтэй навч, намрын улиралд улаан болж хувирдаг олон тооны жимсээр туулайг амархан таньдаг. Rowan жимс нь намрын сүүлээр боловсордог тул намрын жимс гэж тооцогддог. Rowan нь эхний хярууны дараа л модноос хасагдана. Роуэн нь гашуун амттай байдаг. Гэхдээ энэ нь маш амттай чанамал хийдэг. Ойд ургадаг эдгээр моднууд дээр жимс нь өвөл хүртэл үлддэг. Шувууд, хэрэмүүд уулын үнсэн дээр найрлах дуртай.

Өнөөдөр би та бүхэнд хуванцараас жимсний сойзоор эгнээний мөчрийг хэвлэхийг санал болгож байна. Гэхдээ бид уран баримал биш, харин рельеф - хуванцараас "зураг" хийх болно.

Үүний тулд бидэнд хатуу картон хуудас хэрэгтэй болно. Эхлээд тэдгээрийн дээр plasticine дэвсгэр хийцгээе. Үүнийг хийхийн тулд та алган дээрээ сайтар дулаацуулж, зуурч, дараа нь тавган дээр зөөлөн түрхэх хэрэгтэй. Хамгийн сайн дэвсгэр өнгө сонгох талаар бодож үзье. Үүн дээр эгнээний мөчир тод харагдах ёстой. Энэ нь дэвсгэр өнгө нь жимсний улаан өнгөтэй ялгаатай байх ёстой гэсэн үг юм. бормөчир, ногоон навч. Энэ юу байж болох вэ? Шар, хөх, хөх, хар. Шаварыг картон дээр жигд давхаргаар тавихыг хичээ.

Бүгд амжилтанд хүрсэн үү? Одоо бид мөчрийн дүрс рүү шилжлээ. Бид нимгэн туг хэлбэртэй мөчрийг хийж, арын дэвсгэр дээр зөөлөн түрхэж, мөчир нь тэгшлэхгүй, харин нимгэн, гүдгэр хэвээр үлдэнэ.

Бид ижил зүйлийг хийдэг ногоон навчэгнээ. Навчны хэлбэрийг дахин хар.

Одоо хамгийн чухал хэсэг бол rowan жимсний сойз юм. Бид жижиг бөмбөлөг хэлбэрээр жимсээ арын дэвсгэр дээр хавсаргаж, амархан дараарай.

Бидэнд ямар илэрхий зургууд байгааг хараарай! Жимс боловсорч гүйцсэн үед уулын үнс юу бодож байгааг төсөөлөхийг хичээцгээе. Тэр аз жаргалтай байна уу, үгүй ​​юу. Залхуу хөвгүүн их бие, мөчир дээрээ авирч, олон жимс түүж авахыг хүсч байвал мод юу мэдрэх вэ? Хэн нэгний ашиг тусын тулд биш, харин өөрийнхөө зугаа цэнгэлийн төлөө үүнийг хийдэг бөгөөд хангалттай тоглохдоо хугарсан мөчрийг шиддэг. Хүмүүс ингэж байхад уулын үнсэнд гунигтай, өвдөж байгаа байх.

Ямар ч мод, ямар ч ургамал өвддөг амьд амьтан гэдгийг та санаж байхын тулд бид үзэсгэлэнд салбараа хэсэгчлэн үлдээх болно.

Татьяна Личманова
"Rowan twig" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй

GCD "Танин мэдэхүйн хөгжил"

Газар нутгийг нэгтгэх:

1) Нийгмийн болон харилцааны хөгжил

2) Яриа хөгжүүлэх

3) Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил

Зорилтот:хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаварууд:

1) боловсролын.

Бэлтгэсэн хуванцар бөмбөлөг ашиглан уулын үнс бэлтгэхийг хүүхдүүдэд заа.

Хүүхдэд байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бие даасан хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зурахыг заах.

Загвар хийх ур чадварыг дээшлүүлэх.

2) хөгжиж байна.

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх;

Анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх;

Хүүхдэд гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

3) боловсролын.

Хариуцлагатай байдал, эелдэг байдал, шувууг халамжлах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:мольберт, тоглоом (шувуу, модны дүрс бүхий ватманы цаас, хүүхдийн тоогоор эгнүүрийн мөчирний хээ, улаан хуванцар, загварчлах самбар, үүлдрийн мөчир, өвөлждөг шувуудын дүрс бүхий зураг, "Шувууны дуу чимээ" дуу ой".

Арга, техник:

1. Үг хэллэг (Өвлийн үзэгдлийн дүрслэл, үүлдрийн жимс, өвөлждөг шувууд).

2. Дүрслэл (Rowan салбар, өвөлждөг шувуудын дүрс бүхий зураг).

3. Тоглох ("өвөл-өвөл").

Хичээлийн явц

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд надад жилийн хэдэн цаг болж байгааг хэлж байна уу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн улиралд байгальд ямар өөрчлөлт гардаг вэ?

Хүүхдүүд:

Хүйтэн, жавартай, газар цасаар хучигдсан, шувууд дулаан газар руу нисэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв шүү, сайн байна. (Хөгжим эгшиглэх, шувууд дуулж байна)

Хүүхдүүд ээ, та нар юу гэж бодож байна, ямар чимээ сонсогдож байна, тэд ямар сонсогдож байна вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Харцгаая. Манайд зочин ирлээ. Энэ хэн бэ?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Энэ нь зөв, шувуу, түүнийг бух гэж нэрлэдэг. Тэр бидэнд ер бусын баглаа авчирсан (багш нь эгнээний мөчрүүдийн баглаа руу зааж байна). Энэ нь юугаар хийгдсэн бэ?

Хүүхдүүд:

Улаан эгнээний мөчрүүдээс.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Зөв. Ойртож, эгнээний мөчрүүдийг харцгаая (хүүхдүүд багштай хамт ширээн дээр ирдэг). Жимс нь ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд:

Улаан.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тэд ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд:

Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Жимс жимсгэнэ хэрхэн зохион байгуулагдсаныг сайтар ажиглаарай? Жимс жимсгэнэ хоорондоо ойрхон байвал тэдгээрийг баглаа гэж нэрлэдэг. Жилийн хэдэн цаг болохыг надад сануулъя?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Өвлийн улиралд гадаа хүйтэн, өлсөж байхад янз бүрийн шувууд уулын үнс рүү нисдэг. Бухын хамт алийг нь харцгаая?

Хүүхдүүд(зурагнаас харахад):

Бульфич, толгой, бор шувуу, лав жигүүр, тоншуул.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, манай бүлэгт нэг мод бий. Хараач, шувуу минь, бид ямар модтой вэ? Энэ байна.

(Багш модтой фланелеграф руу ойртоно).

Энэ бол улаан эгнээний мод юм. Залуус аа, бухын шувуу яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? Та яагаад бодож байна вэ? Түүнд юу дутагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд:

Уулын үнс жимсгэнэ дутагдалтай байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүүхдүүд ээ, бухын шувуу биднээс модыг жимсээр чимэглэхийг хүсдэг бөгөөд ингэснээр бид өвөлждөг шувуудыг өлсгөлөнгөөс аврах болно. Шувуудад тусалцгаая?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Гэхдээ эхлээд халаацгаая (биеийн боловсрол "Бор шувуу").

Бор шувуу дэгдээхэй

(хоёр хөл дээрээ үсрэх, гараа дээш доош хөдөлгөх)

Салбараас зам дээр үсрэх

Үйрмэг хангалттай хазсан (урагш доош хазайсан, гараа хойш тавьсан)

Сунгасан! Өө, ядарсан! (гараа сунгаж, гараа өргөх).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Одоо бид юу баримаар байгааг хараарай (хүүхдүүдийг авчирч, үзүүлэв бэлэн загварулаан эгнээ). Суудалдаа суугаад анхааралтай байгаарай. (Багш нь улаавтар жимсний загварчлалыг харуулж байна. Хүүхдүүд ширээний ард сууж, хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, улаавтар жимсийг өнхрүүлэв)

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хүн бүр үүнийг хийсэн. Сайн хийлээ. Салбар дээрх Rowan жимс нь хүн бүрт тод, үзэсгэлэнтэй болсон тул бид тантай хамт тоглох болно (багш хүүхдүүдийг "Freeze" гадаа тоглоом тоглохыг урьж байна).

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Залуус аа, одоо модоо морин мөчрөөр чимэглэцгээе (хүүхдүүд модон дээр хээ наа).

Хараач, бухын шувуу, ямар ухаалаг, хөгжилтэй болсныг хараарай. Та залууст дуртай юу?

Хүүхдүүд:

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Хараач, шувууд бидний жимсийг хазахаар уулын үнс рүү нисэв.

Замын хажууд уулын үнс байна,

Улаан өнгийн сойзнууд шатаж байна.

Мөн охид, хөвгүүд

Тэднийг зулгаах гэж яарч байна.

Бид тэднээс олон зүйлийг авахгүй,

Бид шувуудын тухай мартахгүй!

Өвлийн улиралд зочид ирнэ

Тэднийг залуусаас бэлэг хүлээж байна!

(Шувууд баярлалаа гэж хэлээд чихэрээр дайлах)

Нийтэлсэн огноо: 10.12.15

гацуур:хуванцараар ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх; бүтээлч байдлын сонирхлыг бий болгох.

Урам зориг: тоглоом

Даалгаварууд:

  • Plasticine-ийн шинж чанаруудтай танилцаж үргэлжлүүлээрэй: энэ нь цутгасан, урагдсан, хэсгүүдэд хуваагдсан, үрчлээстэй, өнхрүүлсэн. (Танин мэдэхүйн хөгжил: Материал, бодистой туршилт хийх)
  • Баримал хийх арга техникийг сайжруулах (зуурах, бүхэл хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэх, хуванцарыг хоёр алганы хооронд бөмбөг хэлбэртэй өнхрүүлэх, тэгшлэх).
  • Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд нэмэлт үгсийг (улаан, дугуй, үзэсгэлэнтэй) идэвхжүүлэх (Ярианы хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил)
  • Хүүхдэд боловсрол олгох эерэг сэтгэл хөдлөлбүтээлч байдал, шувуунд эелдэг, халамжтай хандлагын үр дүнгээс. (Танин мэдэхүйн хөгжил)
  • Хөгжмийн бүтээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх (Н. Найденовагийн "Шувуу" дууны гүйцэтгэл), дүрслэх материалыг авч үзэх (рован жимсийг дүрсэлсэн зургийг сонгох). (Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил)

Материал: улаан хуванцар, салфетка, загварчлах самбар, хуванцараар чимэглэсэн таваг (хүрхсэн дэвсгэр, эгнээний навч, мөчрийн дүрстэй), тоглоом - шувуу.

Урьдчилсан ажил:Шувууны жимсийг хөхөж буй шувуудыг дүрсэлсэн зураг, ил захидлын багцыг судлах, жимс бүхий жимсний хуурай мөчрүүдийг судлах, шувуудын дүрс бүхий тавиур, "Шувууд" сэдвээр яриа хийх, Н. Найденовагийн "Шувуу" дууг сурах.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа:тоглох, материал, бодисоор туршилт хийх, бүтээлч , харилцаа холбоо.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна. Сайн байцгаана уу хүүхдүүдээ. Би таны анхаарлыг бүлэгт ниссэн шувуунд хандуулж байна. Би тоглоомон шувууг үзүүлэв. Хүүхдүүд шувууг харж, түүнд хүрэхийг хүсч байна. Хүн бүрт ийм боломж олгогддог, би хүүхэд бүрийн дэргэдүүр алхаж, тэднийг шувуунд хүргэхийг зөвшөөрдөг.

Шувуу хоол гуйж байгааг би хүүхдүүдэд мэдэгдэв. Би хүүхдүүдийг шувууд юу иддэг, юу идэх дуртай вэ гэдгийг санахыг урьж байна. Намрын сүүл, өвлийн улиралд шувууд мөчир дээрх жимсийг ховхордог гэдгийг би тодруулж байна. Салбар дээр ямар жимс ургадаг вэ? Манай сайт дээр ямар мод ургадаг вэ? Тэд үүн дээр жимс харсан уу? Би шувуунд танил дуу дуулахыг санал болгож байна Н.Найденовагийн "Шувуу".

Хүүхдүүд шувууны үр тарианы хөдөлгөөнийг дуурайлган дуу дуулж байна. Текстийн дагуу үйлд.

Тоглолтын дараа би хүүхдүүдийг шувуунд зориулж туулайн жимсийг хэвэнд оруулахыг урьж байна. Бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийг хариулахад урамшуул (пластин, загварчлах самбар, салфетка)

Би үйлдлийн аргыг (баримлын техник) харуулж байна: "Бид жимс баримал хийх болно. Та бүгд хэд хэдэн жимсийг сохлодог. Бид жимсний хагасыг шувуунд өгч, үлдсэн хэсэг нь таваг засах болно. Манай таваг энд байна, мөчиргүй, навчгүй, гэхдээ жимсгүй. Тиймээс би таваг сайхан болгохыг хүсч байна! "Чи баримал хийхийг хүсч байна уу? Одоо бид ширээ рүү явж, жимс баримал хийх болно.

Бие даасан ажилбагшийн удирдлаган дор хүүхдүүд. Хүүхдүүд улаан хуванцар бөмбөгийг өнхрүүлдэг. Шаардлагатай бол би тус тусдаа тусламж үзүүлдэг.

Бид жимс жимсгэнэ гэж үзэж, тэдгээрийн заримыг нь шувуунд зориулж тавган дээр тавьж, үлдсэн хэсэг нь таваг чимэглэдэг.

GCD-ийг нэгтгэн харуулав. Өнөөдөр тэд маш их хичээсэн, тэд маш сайн байсан, шувуунд тусалж, таваг чимэглэсэн гэж би хүүхдүүдэд хэлдэг. Энэ нь маш үзэсгэлэнтэй болсон, одоо бид үүнийг бүтээлч байдлынхаа буланд байрлуулж, биширнэ! Шувуу хүүхдүүдэд талархаж, нисэв.

Тайлбар:

Энэ хичээл дээр шувууг тэжээх, таваг чимэглэх гэсэн хоёр сэдлийг бий болгосон тул хичээлийн үр дүн нь нэг дор хоёр ажил болно. Гол нь хүүхдүүд маш олон "жимсгэнэ" сохордог бөгөөд хүүхэд бүр өөрийн жимснээс нэгийг нь таваг чимэглэх болно, учир нь бүлэгт олон хүүхэд байдаг. Үлдсэн жимс нь шувуунд "хэрэгтэй" байх болно, учир нь бид хүүхдийн хөдөлмөрийн үр дүнг ашиглахгүй байх боломжгүй юм. Хүүхдүүд сэтгэл хангалуун байх болно, эцэг эхчүүд хүүхдүүдийнхээ амжилтыг биширнэ. Хэрэв багш хүүхэд бүрийн үр дүнг тусад нь хянах зорилго тавьсан бол "жимсгэнэ" -ийг тавган дээр биш, харин хүүхдийн нэр бүхий самбар дээр байрлуулж болно.

Наталья Лапина

Уран баримлын нэгдсэн хичээл

« Rowan сойз» .

(ахлах бүлэг)

Зорилтот: тухай хүүхдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах эгнээ... Түүнийг пластилинографи ашиглан дүрслэхийг түүнд заа.

Даалгаврууд:

Боловсролын: модтой танилцах rowan in өөр цагжилийн... Энэ нь авчирдаг ашиг тустай. Түүний бүтэц, жимс, навч. дүрсэлсэн алдартай зураачдын зурагтай танилцах эгнээ... Plasticine-ийг хэсэг болгон хуваах аргуудыг давтана (чимхэх, урах, тайлах)болон бөмбөг өнхрөх, хиам.

Боловсролын: байгаль дэлхийгээ хайрлах, уран бүтээлчдийн бүтээсэн гоо үзэсгэлэн, байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Хөгжиж байна: хүүхдийн анхаарал, шаргуу ажилд тэвчээр, гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил: ажиглалт эгнээБайршил асаалттай цэцэрлэг... Навч, жимсний хэлбэрт хүүхдүүдийн анхаарлыг хандуул. Хүүхдийн тухай ойлголтыг толь бичигт оруулах « rowan сойз» ... Хэлний мушгиа давтах эгнээ"Багцууд эгц мод наранд шатаж байна, ". Байгалийн буланд гербарийн зураг төсөл.

Материал (засварлах): салбар эгнээ, plasticine, forboard for баримал, зургийн арын дэвсгэрт зориулсан өнгөт картон, харааны материал ( Rowan - өвлийн улиралд, хавар, зун, намар; тавилга, үлээвэр хөгжим, танилцуулга « Роуэнзураачдын зурган дээр".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, би та нарт одоо оньсого хэлье, та нар энэ нь юу болохыг тааж чадна.

Хавар нь цагаан өнгөтэй болсон

Зуны улиралд ногоон өнгөтэй болсон

Намрын улиралд өмс

Улаан шүр.

Зөв, Роуэн. Роуэн- энэ нь маш үзэсгэлэнтэй бөгөөд гайхалтай мод... Хавар Роуэнцагаан сэвсгэр цэцэгтэй цэцэглэдэг. Цэцэг бүрээс жимс уядаг. Зуны улиралд жимс нь жижиг, ногоон өнгөтэй байдаг тул бид тэднийг анзаардаггүй. Намар ойртох тусам тэд улаан эсвэл улбар шар болж хувирдаг (жимсний ойролцоо уулын үнс олон сүүдэртэй) Намрын улиралд навчис унасан ч жимс нь мөчиртэй нягт наалдаж, хавар хүртэл унжиж болно. Гэвч өвлийн дундуур тэднээс юу ч үлдэхгүй. Тэднийг шувууд иддэг. Шувууд жимсэнд маш их дуртай. эгнээ... Мөн бусад ойн оршин суугчид (буга, зэрлэг гахай, хандгай)бас идэж болохгүй. Тэд мөчир, нахиа, навч иддэг.

Жимс нь чихэрлэг биш юм

Гэхдээ нүдэнд баяр баясгалан

Мөн цэцэрлэгийн чимэглэл,

Мөн найзууддаа зориулсан амттан.

Энэ нь юу болохыг эрэгтэй хүн бас удаан хугацааны туршид мэддэг байсан ашигтай модРоуэн... Тэрээр модоор тавилга, үлээвэр хийдэг. Хөгжмийн зэмсэг. (Зураг харуулах)Жимс жимсгэнэ чанамал, цэцэгнээс цай исгэж байна.

Олон яруу найрагч, уран бүтээлчид итгэсэн эгнээмаш сайхан мод... Тэд гоо үзэсгэлэнгээс санаа авч ямар уран зураг бүтээснийг харцгаая. эгнээ.

Илтгэл « Роуэнзураачдын зурган дээр"

Биеийн тамирын боловсрол.

Голын эрэг дээр өссөн Роуэн, (Хонголт хийх байр сууринаас,

их биеийг шулуун, гараа урагшаа.)

Тэгээд гол урсав долгиолсон. (Гарын жигд хөдөлгөөнөөр баруун, зүүн тийш эргэдэг.)

Дунд хэсэгт гүн. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа шулуун.)

Загас-би-на байсан. (Хөлсөх)

Энэ загас бол загасны хаан юм (Үсрэх.)

Үүнийг minnow гэж нэрлэдэг. (Газар дээрээ алхаж байна.)

Жинхэнэ зураачдын хувьд бид хуванцараас зураг бүтээх болно. Үүнийг пластилинографи гэж нэрлэдэг. Мөн бидний мөчир урам зориг өгөх болно эгнээ... Бидний зургийг дуудах болно « Rowan сойз» .

Бор хуванцарыг чимхээд хоёр нимгэн хиамыг өнхрүүлээрэй. Эдгээр нь мөчрүүд байх болно. Тэдгээрийг манай картонны төвд байрлуул. Нэг нь нөгөөгөөсөө дээгүүр. Дээд талд нь навч, доод талд нь жимс байх болно. Дахин хэдэн жижиг хиам эргэлдүүлье - эдгээр нь өөрөө баглааны мөчрүүд байх болно, жимс нь тэдэн дээр өлгөөтэй байдаг. Баглаа мөчир нь нэг цэгээс салж байгааг анхаарна уу.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Манай жимс ямар хэлбэртэй вэ? Энэ нь зөв, дугуй. Бид улаан пластилин хэсгүүдийг чимхэж, жижиг бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэв. Эдгээр нь бидний жимс юм. Картонон дээр наахдаа хатуу дарж болохгүй. Жимс нь тод байх ёстой.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Динамик түр зогсолт.

Бидний хуруу бага зэрэг ядарсан байна, тэднийг сэгсэрч, хэлээ эргүүлж байдгийг санацгаая эгнээ... "Багцууд эгц мод наранд шатаж байна, залуусын нүдэн дээр роуэн нүд гялбав». (Бид хэд хэдэн удаа давтаж, гараа сэгсэрч, хуруугаа шахаж, тайлдаг)... Үргэлжлүүлье.

Одоо бид навчийг хийх хэрэгтэй. Тэд ногоон, шар, улбар шар өнгөтэй байж болно. Нэг ширхэг пластилин чимхэж, богино махлаг хиамыг өнхрүүл. Энэ бол бидний ухуулах хуудас юм. Үүнийг картонон дээр нааж, тэгшлэхийн тулд илүү хатуу наа. Навч нь гүдгэр биш, харин хавтгай. Нэг навч нөгөөгийнхөө эсрэг байрладаг гэдгийг анхаарна уу. Мөн зүслэгийн төгсгөлд тэд буурдаг. Төв хэсэгт төгсгөлд нэг навч байна.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Залуус аа, одоо юу болохыг харцгаая гарч ирсэн уулын үнс.