Бэлтгэл бүлгийн GCD-ийн хураангуй "Роуэн салбар. Загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй. "Rowan салбар" гоёл чимэглэлийн хавтангийн чимэглэл

Санкт-Петербург хотын Московский дүүргийн 31-р GBDOU цэцэрлэг.

GCD-ийн хураангуй уран сайхны бүтээл.

"Rowan twig" загварчлал.

Хоёрдахь бага бүлгийн хүүхдүүдэд (3-4 нас)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Заручейнова Надежда Ивановна.

Даалгаварууд:

Бэлтгэсэн хуванцар бөмбөлөг ашиглан уулын үнс бэлтгэхийг хүүхдүүдэд заа.

Хүүхдэд байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бие даасан хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зурахыг заах.

Хичээлийн сэдэвт сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, бие биедээ сайн уу гэж хэлцгээе, бие биенийхээ нүд рүү харцгаая. Таны нүд ухаалаг, эелдэг, үзэсгэлэнтэй. Тэд чимээгүйхэн сандал дээр суув.

Жилийн хэдэн цаг вэ? (Намрын)

Намрын улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? (Хүйтэн болж, навчис унаж, шувууд нисч байна)

Өчигдөр манай сайт дээр бид уулын үнсийг харсан, түүний мөчрүүд нь жимсээр дүүрэн байдаг. Энэ дуртай амттанөвөлждөг шувууд - бухын шувуу. Би чамд тусгайлан нэг мөчирийг авчирсан. Үүнийг харцгаая. Үүн дээр жимс хэрхэн байрладаг вэ? Навч уу?

Залуус аа, би та нарт хэлэхээ мартчихаж! Өнөөдөр надад ойд байна гэж мэдэгдсэн хүчтэй салхимодноос бүх жимсийг сугалж авав. Одоо шувууд өвлийн турш өлсөх шаардлагатай болно. Бид тэдэнд ямар нэг зүйлээр тусалж чадах уу?

Би эгнээний мөчрүүдийг өөрсдөө хийхийг санал болгож байна. Бидний ширээн дээр юу байгааг харцгаая. (Пластин, цаасан хуудас)

Бид өөрт байгаа зүйлээсээ хэрхэн роуны мөчир хийх вэ? (Хүүхдийн хариулт)

Зөв. Бид хуудсан дээр мөчир зурж, хуванцараас жимс хийх болно. Та ямар өнгөтэй хуванцар хэрэглэх вэ (Улаан)

-аас том хэсэгПластилинаас жижиг хэсгүүдийг чимхэж, алганыхаа дугуй хөдөлгөөнөөр жижиг бөмбөлөгүүдийг хий (харуулж байна). Эдгээр нь rowan жимс байх болно. (Хүүхдүүд өөрсдөө улаан хуванцараас бөмбөг хийдэг.)

Биеийн тамирын боловсрол

Шувуудын сүрэг урагшаа нисдэг

Эргэн тойрон тэнгэр цэнхэр байна. (Хүүхдүүд далавч шиг гараа далдална)

Аль болох хурдан нисэхийн тулд,

Бид далавчаа дэвсэх ёстой. (Хүүхдүүд гараа илүү хүчтэй далладаг)

Цэлмэг тэнгэрт нар тусна,

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна. (сунгах - гараа дээш өргөх)

Мөн ойн доорх талбайнууд -

Дэлхий тархаж байна. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа хажуу тийш нь сунгана)

Шувууд бууж эхлэв

Бүгд цэвэрлэгээнд сууна.

Тэдэнд маш их зам бий

Шувууд амрах хэрэгтэй. (Хүүхдүүд бөхийж, хэдэн секунд сууна)

Мөн дахин явах цаг боллоо,

Бид маш их нисэх хэрэгтэй. (Хүүхдүүд босоод "далавч" -аа хийв)

Энд өмнөд хэсэг байна. Өө! Өө!

Бидний газардах цаг боллоо. (Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Өлсгөлөн өвлөөс үхрийн шувууг аварсан ийм л мундаг нөхдүүд билээ. маш их шүүслэг жимс хийсэн.






Хотын сургуулийн өмнөх боловсрол бие даасан байгууллагацэцэрлэгийн дугаар 5 GO хот Neftekamsk RB

Тасралтгүй боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй бэлтгэл бүлэгуламжлалт бус будгийн техник

"Руэн салбар"

(Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил)

Бэлтгэсэн: Л.Р.Мустафина

сурган хүмүүжүүлэгчийн бүлгийн №8

2015 он

Сэдэв нь "Rowan салбар" (уламжлалт бус зургийн техник).

Боловсролын салбаруудыг нэгтгэх:

Танин мэдэхүйн хөгжил, нийгмийн хувьд - харилцааны хөгжил, ярианы хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил, бие бялдрын хөгжил.

Зорилтот:

Хүүхдүүдийг уламжлалт бус зургийн техниктэй үргэлжлүүлэн танилцуулах - хөвөн арчдас, цавуу хатуу сойзоор "нудрах";

Эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаархи гоо зүйн ойлголт, үзэсгэлэнтэй байдлыг харах чадварыг хөгжүүлэх;

Бүтээсэн дүр төрхөөс баяр баясгалангийн мэдрэмжийг бий болго.

Нэгдсэн даалгавар:

Яриа хөгжүүлэх:

Хүүхдийн үгсийн санг баяжуулах;

Зөв харилцан яриа, монолог яриаг хөгжүүлэх.

Танин мэдэхүйн хөгжил:

Танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бий болгох, объектын дүр төрхийг бий болгох чадвар;

Төсөөлөл, бүтээлч үйл ажиллагааг хөгжүүлэх;

Үйл ажиллагаагаа удирдах, олон төрлийн оюуны үйлдлийг гүйцэтгэх чадварыг бий болгох.

Нийгмийн болон харилцааны хөгжил:

Үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах, харилцах харилцааг хөгжүүлэх;

бэлэн байдлыг бүрдүүлэх хамтарсан үйл ажиллагаа.

Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил:

Хөгжүүлэх хүүхдийн бүтээлч байдал;

Хүүхдийн уран сайхны материал, хэрэгслийг ашиглах мэдлэг, ур чадварыг нэгтгэх, нэгтгэх;

Гоо зүйн болон ёс суртахууны мэдрэмжийг төлөвшүүлэх, өрөвдөх, туслах хүсэл эрмэлзэл.

Бие бялдрын хөгжил:

Ерөнхий болон нарийн моторт ур чадварыг сайжруулах;

Хөдөлгөөний илэрхийлэлийг хөгжүүлэх.

Урьдчилсан ажил:

Таавар таавар;

Роуаныг дүрсэлсэн зургуудын үзлэг өөр цагжилийн;

Уулын үнсний тухай шүлэг унших;

Бүтцийн онцлогийг тусгаарлах ба Гадаад төрх дидактик тоглоомууд"Ямар модны навч вэ", "Надад хэлээч, мод".

Тоног төхөөрөмж, материал:

Модтой зураг;

Хөгжим бол ажлын суурь;

Gouache будаг: цагаан ба улаан;

Rowan twigs загвар;

Цаасан салфетка;

Хөвөн арчдас, цавуу сойз хийх тавиур;

харандаа бүхий харандаа хайрцаг;

Хүлээгдэж буй үр дүн:

Хайлтын үйл ажиллагаа хөгжинө;

Ажилдаа дүн шинжилгээ хийх чадварыг эзэмших;

Танин мэдэхүй, бүтээлч, уран сайхны чадвар хөгжинө;

Үйл ажиллагаа, үе тэнгийнхэн болон насанд хүрэгчидтэй харилцах харилцаанд сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл бий болно.

1. Хүүхдүүд ээ, оньсого сонсоорой.

Хавар ногоон өнгөтэй болсон

Би зун наранд шарж байсан

Намрын улиралд өмс

Улаан шүр.

Ямар мод вэ? (хүүхдийн хариулт)

Энэ бол уулын үнс юм.

Роуэн бол ой модны гайхамшигтай чимэглэл юм. Энэхүү гоёмсог мод нь жилийн аль ч үед гайхалтай үзэсгэлэнтэй байдаг.

Хаврын эхэн үедуулын үнс нь нарийхан ногоон нэхсэн торны навчны хувцас өмсдөг бөгөөд хаврын сүүлээр, 5-р сард өтгөн цагаан кластерт цэцэглэдэг.

(хавар дахь туулайн зургийг харуулж байна).

Зуны улиралд энэ нь биднийг халуун нарнаас хамгаалж, сэрүүн байдлыг өгдөг.

(зуны улиралд туулайн зургийг харуулж байна)

Намрын өдрүүдэд энэ мод ид шидийн үзэсгэлэнтэй болдог. Хавар болтол уулын үнсэнд баяртай гэж хэлсэн нар хамгийн сайхан өнгийг өгдөг. Яг л дагина гүнж, нэхсэн тортой шар наран даашинзтай, тод улаан ээмэгтэй - баглаа, дэгээтэй. Гэхдээ энэ нь удаан үргэлжлэхгүй. Хүйтэн, өршөөлгүй салхи удахгүй гайхамшигтай хувцсыг урж хаях бөгөөд зөвхөн улаан өнгийн бөөгнөрөл нь зун, халуун дулаан дурсамжийг нуух болно.

(намрын сарвууны зургийг харуулж байна)

Дараа нь өвөл ирж, цагаан гялалзсан цас мөчрүүдийг чимдэг. Гэхдээ уулын үнс өвлийн улиралд уйтгар гунигтай, уйтгартай байх шаардлагагүй болно. Эцсийн эцэст, эрүүл, амттай уулын үнсний жимс нь урт хүйтэн жавартай өвлийн улиралд шувууг өлсгөлөнгөөс аврах болно.

(өвлийн улиралд уулын үнсний дүрслэлийг харуулж байна)

Өвөл гадаа хүйтэн байна, янз бүрийн өвөлждөг шувууд уулын үнс рүү нисэх болно (уулын үнсэн дээрх шувуудыг харуулсан зураг)

Уулын үнс жилийн янз бүрийн цагт үзэсгэлэнтэй байдаг. Бид аль хэдийн намрын улиралд уулын үнсийг зурсан бөгөөд өнөөдөр би өвлийн улиралд уулын үнсийг зурахыг санал болгож байна.

(Би будсан модтой зурган дээр хүүхдүүдийн анхаарлыг татдаг)

Намрын уулын үнсийг ямар аргаар зурсныг санацгаая?

Rowan кластеруудыг хөвөн арчдасаар зурж, эгнээний навчийг сойзоор будсан.

(роуны мөчрүүдийн хэв маягийг харуулж байна)

Өнөөдөр бид мөн хөвөн нахиа бүхий эгнээний кластеруудыг зурах болно, гэхдээ жимс дээр хэвтэж буй цасыг "нудрах" аргыг ашиглан цавуугаар хатуу сойзоор зурах болно.

Яагаад гэдгийг мэдэх үү? Тийм ээ, цас сэвсгэр зөөлөн байна.

Бид ийм байдлаар юу зурсныг санаж байна уу? Амьтад, тэд сэвсгэр цувтай, цавуу хатуу сойзоор "нудрах" нь сэвсгэр бүтэцтэй болгодог.

2. Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа.

(хөгжмийн дуу чимээ - ажлын үеэр арын дэвсгэр)

(Би цавуу хатуу сойз, хөвөн арчдасыг хэрхэн ашиглах талаар анхаарлаа хандуулж, ажлын үеэр хэв маягийг дагаж мөрддөг.

Сайн байна, та ямар мөчрүүд авсан бэ, тэдгээрийг хатааж, бид чамтай тоглох болно:

Биеийн тамирын "Рябинка"

Толгод дээр уулын үнс бий (гараа сунгаж, гараа дээш өргөв)

Таны нурууг шулуун, шулуун байлгадаг

Түүний хувьд дэлхий дээр амьдрах нь амаргүй (их биеийг баруун, зүүн тийш эргүүлэх)

Салхи эргэлдэж, салхи эргэлдэж байна

Гэхдээ уулын үнс зөвхөн нугалж байдаг. (хажуугийн нугалах)

Чөлөөт салхи аймшигт үлээх (салхи дүрсэлсэн гараа даллах)

Залуу уулын үнсэн дээр.

Одоо бэлэн болсон мөчрүүдийг аваад модон дээрээ наацгаая. Өвлийн уулын үнсийг бид ямар сайхан хийв.

Үр дүн:

Өнөөдөр бид тантай юу зурсан бэ?

Өнөөдөр бид тантай ямар аргыг ашигласан бэ?

Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ?

Нийтэлсэн огноо: 10.12.15

гацуур:хуванцараар ажиллах ур чадварыг хөгжүүлэх; бүтээлч байдлын сонирхлыг бий болгох.

Урам зориг: тоглоом

Даалгаварууд:

  • Plasticine-ийн шинж чанаруудтай танилцаж үргэлжлүүлээрэй: энэ нь цутгасан, урагдсан, хэсгүүдэд хуваагдсан, үрчлээстэй, өнхрүүлсэн. (Танин мэдэхүйн хөгжил: Материал, бодистой туршилт хийх)
  • Баримал хийх арга техникийг сайжруулах (зуурах, бүхэл хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэх, хуванцарыг хоёр алганы хооронд бөмбөг хэлбэртэй өнхрүүлэх, тэгшлэх).
  • Тайлбар толь бичгийн ажил: хүүхдийн ярианд нэмэлт үгсийг (улаан, дугуй, үзэсгэлэнтэй) идэвхжүүлэх (Ярианы хөгжил, нийгэм, харилцааны хөгжил)
  • Хүүхдэд боловсрол олгох эерэг сэтгэл хөдлөлбүтээлч байдал, шувуунд эелдэг, халамжтай хандлагын үр дүнгээс. (Танин мэдэхүйн хөгжил)
  • Хөгжмийн бүтээлийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх (Н. Найденовагийн "Шувуу" дууны гүйцэтгэл), дүрслэх материалыг авч үзэх (рован жимсийг дүрсэлсэн зургийг сонгох). (Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил)

Материал: улаан хуванцар, салфетка, загварчлах самбар, хуванцараар чимэглэсэн таваг (хүрхсэн дэвсгэр, эгнээний навч, мөчрийн дүрстэй), тоглоом - шувуу.

Урьдчилсан ажил:Шувууны жимсийг хөхөж буй шувуудыг дүрсэлсэн зураг, ил захидлын багцыг судлах, жимс бүхий жимсний хуурай мөчрүүдийг судлах, шувуудын дүрс бүхий тавиур, "Шувууд" сэдвээр яриа хийх, Н. Найденовагийн "Шувуу" дууг сурах.

Хүүхдийн үйл ажиллагаа:тоглох, материал, бодисоор туршилт хийх, бүтээлч , харилцаа холбоо.

Хичээлийн явц:

Хүүхдүүд хагас тойрог хэлбэрээр сандал дээр сууна. Сайн байцгаана уу хүүхдүүдээ. Би таны анхаарлыг бүлэгт ниссэн шувуунд хандуулж байна. Би тоглоомон шувууг үзүүлэв. Хүүхдүүд шувууг харж, түүнд хүрэхийг хүсч байна. Хүн бүрт ийм боломж олгогддог, би хүүхэд бүрийн дэргэдүүр алхаж, тэднийг шувуунд хүргэхийг зөвшөөрдөг.

Шувуу хоол гуйж байгааг би хүүхдүүдэд мэдэгдэв. Би хүүхдүүдийг шувууд юу иддэг, юу идэх дуртай вэ гэдгийг санахыг урьж байна. Намрын сүүл, өвлийн улиралд шувууд мөчир дээрх жимсийг ховхордог гэдгийг би тодруулж байна. Салбар дээр ямар жимс ургадаг вэ? Манай сайт дээр ямар мод ургадаг вэ? Тэд үүн дээр жимс харсан уу? Би шувуунд танил дуу дуулахыг санал болгож байна "Шувуу" Н.Найденова.

Хүүхдүүд шувууны үр тарианы хөдөлгөөнийг дуурайлган дуу дуулж байна. Текстийн дагуу үйлд.

Тоглолтын дараа би хүүхдүүдийг шувуунд зориулж туулайн жимсийг хэвэнд оруулахыг урьж байна. Бидэнд юу хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүдийг хариулахад урамшуул (пластин, загварчлах самбар, салфетка)

Би үйлдлийн аргыг (баримлын техник) харуулж байна: "Бид жимс баримал хийх болно. Та бүгд хэд хэдэн жимсийг сохлодог. Бид жимсний хагасыг шувуунд өгч, үлдсэн хэсэг нь таваг засах болно. Манай таваг энд байна, мөчиргүй, навчгүй, гэхдээ жимсгүй. Тиймээс би таваг сайхан болгохыг хүсч байна! "Чи баримал хийхийг хүсч байна уу? Одоо бид ширээ рүү явж, жимс баримал хийх болно.

Бие даасан ажилбагшийн удирдлаган дор хүүхдүүд. Хүүхдүүд улаан хуванцар бөмбөгийг өнхрүүлдэг. Шаардлагатай бол би тус тусдаа тусламж үзүүлдэг.

Бид жимс жимсгэнэ гэж үзэж, тэдгээрийн заримыг нь шувуунд зориулж тавган дээр тавьж, үлдсэн хэсэг нь таваг чимэглэдэг.

GCD-ийг нэгтгэн харуулав. Өнөөдөр тэд маш их хичээсэн, тэд маш сайн байсан, шувуунд тусалж, таваг чимэглэсэн гэж би хүүхдүүдэд хэлдэг. Энэ нь маш үзэсгэлэнтэй болсон, одоо бид үүнийг бүтээлч байдлынхаа буланд байрлуулж, биширнэ! Шувуу хүүхдүүдэд талархаж, нисэв.

Тайлбар:

Энэ хичээл дээр шувууг тэжээх, таваг чимэглэх гэсэн хоёр сэдлийг бий болгосон тул хичээлийн үр дүн нь нэг дор хоёр ажил болно. Гол нь хүүхдүүд маш олон "жимсгэнэ" сохордог бөгөөд хүүхэд бүр өөрийн жимснээс нэгийг нь таваг чимэглэх болно, учир нь бүлэгт олон хүүхэд байдаг. Үлдсэн жимс нь шувуунд "хэрэгтэй" байх болно, учир нь бид хүүхдийн хөдөлмөрийн үр дүнг ашиглахгүй байх боломжгүй юм. Хүүхдүүд сэтгэл хангалуун байх болно, эцэг эхчүүд хүүхдүүдийнхээ амжилтыг биширнэ. Хэрэв багш хүүхэд бүрийн үр дүнг тусад нь хянах зорилго тавьсан бол "жимсгэнэ" -ийг тавган дээр биш, харин хүүхдийн нэр бүхий самбар дээр байрлуулж болно.

Нэр: GCD-ийн хураангуй "Баглаа уулын үнс". Загвар, аппликейшн, Ахлах бүлэг.
Нэр дэвшсэн: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, загварчлал, хэрэглээ, Ахлах бүлэг

Албан тушаал: сурган хүмүүжүүлэгч
Ажлын байр: MBDOU тосгон №43 "Солнышко"
Байршил: Усолье-Сибирское

"Rowan Brus" ахлах бүлгийн загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй

Зорилтот:уулын үнсний талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг өргөжүүлэх, тодруулах. Хүүхдүүдэд пластилин (пластинографи) ашиглан эгнээний сойз дүрслэхийг заа.

Даалгаварууд:

Боловсрол: Жилийн янз бүрийн цагт модны зургийг үзэх. Үүний ашиг тусын талаар ярилц. Модны бүтэц, жимс жимсгэнэ, навчны хэлбэрийг давтана. дүрсэлсэн алдартай зураачдын зурагтай танилцах эгнээ... Plasticine-ийг хэсэг болгон хуваах аргуудыг давтана (чимхэх, урах, тайлах)болон бөмбөг өнхрөх, хиам.

Боловсрол: байгаль, уран бүтээлчдийн бүтээсэн гоо үзэсгэлэн, байгальд хайртай байх.

Хөгжиж буй байдал: хүүхдийн анхаарал, шаргуу ажилд тэвчээр, гарны нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн материал:

баримлын самбар, хуванцар өөр өөр өнгө, картон хуудас, уулын үнсний мөчир.

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: оньсого хийх

Тэр намрын бөмбөг рүү явж байна
Шүрэн дээр дахин тавь
Тэд хол зайд шатаж байна
Хүн бүр амархан харах болно.
Хариулт: Роуэн

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Тийм шүү, Роуэн. Роуэн бол жинхэнэ хатан хаан юм намрын ой... Улаан, тод кластер гоо үзэсгэлэн нь алсаас харагдана. Тэд бүх амьд биетийн анхаарлыг татдаг. Байгаль нь ухаалгаар хандаж, бидэнд ийм гоо сайхныг өгсөн. Гэхдээ энэ ургамал нь зөвхөн анхаарал татахуйц хувцаслалтаараа бусдыг татдаг. Энэ бол шувуудад зориулсан амттан бөгөөд мэдээжийн хэрэг, ашигтай бүтээгдэхүүнхүмүүсийн хувьд. Хавар нь цагаан сэвсгэр цэцэгтэй эгнээ цэцэглэдэг. Цэцэг бүрээс жимс уядаг. Зуны улиралд жимс нь жижиг, ногоон өнгөтэй байдаг тул бид тэднийг анзаардаггүй. Намар ойртох тусам тэд улаан эсвэл улбар шар болж хувирдаг (жимсээр уулын үнс олон сүүдэртэй ) Намрын улиралд навчис унасан ч жимс нь мөчиртэй нягт наалдаж, хавар хүртэл унжиж болно. Гэвч өвлийн дундуур тэднээс юу ч үлдэхгүй. Тэднийг шувууд иддэг. Шувууд эгнээний жимсэнд маш их дуртай. Мөн бусад ойн оршин суугчид (буга, зэрлэг гахай, хандгай)бас идэж болохгүй. Тэд мөчир, нахиа, навч иддэг.

Жимс нь чихэрлэг биш юм

Гэхдээ нүдэнд баяр баясгалан

Мөн цэцэрлэгийн чимэглэл,

Мөн найзууддаа зориулсан амттан.

Энэ нь юу болохыг эрэгтэй хүн бас удаан хугацааны туршид мэддэг байсан ашигтай мод- Роуэн.

Залуус аа, модоор модоор юу хийж болох вэ? (хүүхдийн хариулт).

Тийм ээ, тэд тавилга, салхи хийдэг Хөгжмийн зэмсэг. (Зураг харуулах)

Мөн жимснээс үү? (хүүхдийн хариулт)

- Мэдээж чанамал, цайг цэцэгсээр хийдэг.

- Олон яруу найрагчид, зураачид уулын үнсийг маш их үздэг байсан сайхан мод... Тэд роуны гоо үзэсгэлэнгээс санаа авч ямар уран зураг бүтээснийг харцгаая.- (Зураг шоу)

Биеийн тамирын боловсрол.

Голын эрэгт уулын үнс ургаж, (Байрлалаас харахад онцлон аажмаар доошоо тонгойв.

их биеийг шулуун, гараа урагшаа.)

Тэгээд гол урсдаг, роуэн. (Гарын жигд хөдөлгөөнөөр баруун, зүүн тийш эргэдэг.)

Дунд хэсэгт гүн. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа шулуун.)

Загас-би-на байсан. (Хөлсөх)

Энэ загас бол загасны хаан юм (Үсрэх.)

Үүнийг minnow гэж нэрлэдэг. (Газар дээрээ алхаж байна.)

Жинхэнэ зураачдын хувьд бид хуванцараас зураг бүтээх болно. Үүнийг пластилинографи гэж нэрлэдэг. Мөн манай эгнээний салбар бидэнд урам зориг өгөх болно. Бидний зургийг дуудах болно "Руван сойз".

Бор хуванцарыг чимхээд хоёр нимгэн хиамыг өнхрүүлээрэй. Эдгээр нь мөчрүүд байх болно. Тэдгээрийг манай картонны төвд байрлуул. Нэг нь нөгөөгөөсөө дээгүүр. Дээд талд нь навч, доод талд нь жимс байх болно. Дахин хэдэн жижиг хиам эргэлдүүлье - эдгээр нь өөрөө баглааны мөчрүүд байх болно, жимс нь тэдэн дээр өлгөөтэй байдаг. Баглаа мөчир нь нэг цэгээс салж байгааг анхаарна уу.

Хүүхдийн бие даасан ажил.

Манай жимс ямар хэлбэртэй вэ?

Энэ нь зөв, дугуй.

Бид улаан пластилин хэсгүүдийг чимхэж, жижиг бөмбөгийг дугуй хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэв. Эдгээр нь бидний жимс юм. Картонон дээр наахдаа хатуу дарж болохгүй. Жимс нь тод байх ёстой.

Хурууны гимнастик.

Нэг, хоёр, гурав, дөрөв, тав, Хоёр гарынхаа хурууг томоос нь эхлээд нугалав.
Бид навчийг цуглуулах болно. Нударга нь хэмнэлээр зангидаж, тайлдаг
Хусан навч, Томоос эхлэн хуруугаа дахин нугалав
Rowan навч,
Улиас навч,
улиас навч,
Бид царс модны навчийг цуглуулж, дунд болон ширээн дээр "Алхах" болно
Ээждээ намрын цэцгийн баглаа авч өгье. долоовор хуруухоёр гар.
Үргэлжлүүлье.

Одоо бид навчийг хийх хэрэгтэй. Тэд ямар өнгөтэй байж болох вэ? (хариулт)

- Мэдээж ногоон, шар, улбар шар.

Нэг ширхэг пластилин чимхэж, богино махлаг хиамыг өнхрүүл. Энэ бол бидний ухуулах хуудас юм. Үүнийг картонон дээр нааж, тэгшлэхийн тулд илүү хатуу наа. Навч нь гүдгэр биш, харин хавтгай. Нэг навч нөгөөгийнхөө эсрэг байрладаг гэдгийг анхаарна уу. Мөн зүслэгийн төгсгөлд тэд буурдаг. Төв хэсэгт төгсгөлд нэг навч байна.

Тусгал.

Одоо бүтээлээрээ үзэсгэлэн гаргая.

Мария Митина

Зорилтот: хүрээлэн буй ертөнцийн объект, үзэгдэлд гоо зүйн хандлагыг төлөвшүүлэх.

Даалгаврууд:

1) боловсролын.

Хүүхдүүдэд баглаа хийхийг заа эгнээбэлтгэсэн plasticine бөмбөг ашиглан.

Хүүхдэд байгалийг хайрлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх, бие даасан хэсгүүдээс бүхэл бүтэн зураг зурахыг заах.

Ур чадвараа сайжруулах баримал.

2) хөгжиж байна.

Хүүхдийн яриаг хөгжүүлэх;

Анхаарал, төсөөллийг хөгжүүлэх;

Хөгжил нарийн моторт ур чадвархүүхдүүдэд;

Хүүхдэд гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх;

Урлаг, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх;

3) боловсролын.

Хариуцлагатай байдал, эелдэг байдал, шувууг халамжлах чадварыг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж: машин, тоглоом (шувуу, модны зураг бүхий ватман цаас, загвар rowan салбарууд хүүхдийн тоогоор, улаан plasticine, зориулсан самбар баримал, эгнээний мөчрүүд, "Ойн дахь шувуудын чимээ" дууны хөгжим.

Арга, техник:

1. Амаар (Намрын үзэгдлийн тайлбар, жимс эгнээ) .

2. Дүрслэл (Салбарууд эгнээ) .

Хичээлийн явц:

Залуус аа, бие биенээ харцгаая.

Жилийн хэдэн цаг вэ? (Намрын)

Намрын хэдэн сар вэ (Гурав: 9-р сар 10-р сар 11-р сар)

Намрын улиралд байгальд юу тохиолддог вэ? (Хүйтэн болж, хүмүүс дулаахан хувцаслаж, навчис унаж, шувууд нисч, бороо байнга ордог, өдөр богиносдог.)

(Хөгжим эгшиглэх, шувууд дуулж байна)

Хүүхдүүд ээ, та нар юу гэж бодож байна, ямар чимээ сонсогдож байна, тэд ямар сонсогдож байна вэ? (Шувуудын дуу хоолой.)

Харцгаая. Ямар шувууд бидэн рүү ниссэн бэ?

Физминутка "Сүрэг шувуудын өмнө зүг нисдэг"

Шувуудын сүрэг урагшаа нисдэг

Эргэн тойрон тэнгэр цэнхэр байна. (Хүүхдүүд далавч шиг гараа далдална)

Аль болох хурдан нисэхийн тулд,

Бид далавчаа дэвсэх ёстой. (Хүүхдүүд гараа илүү хүчтэй далладаг)

Цэлмэг тэнгэрт нар тусна,

Сансрын нисгэгч пуужингаар нисч байна. (сунгах - гараа дээш өргөх)

Мөн ойн доорх талбайнууд -

Дэлхий тархаж байна. (Урагшаа бөхийлгөж, гараа хажуу тийш нь сунгана)

Шувууд бууж эхлэв

Бүгд цэвэрлэгээнд сууна.

Тэдэнд маш их зам бий

Шувууд амрах хэрэгтэй. (Хүүхдүүд гүн суулт хийж, хэдэн секунд сууна)

Мөн дахин явах цаг боллоо,

Бид маш их нисэх хэрэгтэй. (Хүүхдүүд босоод далладаг "Далавч")

Энд өмнөд хэсэг байна. Өө! Өө!

Бидний газардах цаг боллоо.

Залуус аа, хараарай! Шувуу бидэн дээр ирэв! Энийг юу гэдэг вэ? (Тим хулгана)Тэр бидэнд ер бусын баглаа авчирсан (багш баглаа руу заана эгнээний мөчрүүд) ... Энэ нь юугаар хийгдсэн бэ? (-аас улаан эгнээний мөчрүүд.)

Зөв. Илүү нарийвчлан авч үзэцгээе эгнээний мөчрүүд(хүүхдүүд багштай хамт ширээн дээр ирээрэй)... Юу жимсний өнгө(Улаан)

Тэд ямар хэлбэртэй вэ (Дугуй.)

Жимс жимсгэнэ хэрхэн зохион байгуулагдсаныг сайтар ажиглаарай? Жимс жимсгэнэ хоорондоо ойрхон байвал тэдгээрийг баглаа гэж нэрлэдэг.

Залуус аа, би та нарт хэлэхээ мартчихаж! Өнөөдөр ойд хүчтэй салхи модноос бүх жимсийг урж хаясан гэж надад мэдээлэв. Одоо шувууд өвлийн турш өлсөх шаардлагатай болно. Бид тэдэнд ямар нэг зүйлээр тусалж чадах уу? (хүүхдийн хариулт)

Залуус аа, манай бүлэгт энэ ойн мод байдаг. Энэ байна.

Улаан байна Роуэн... Залуус аа, толгой хулгана яагаад ийм гунигтай байгаа юм бэ? Та яагаад бодож байна вэ? Түүнд юу дутагдаж байна вэ? (Хангалттай жимс байхгүй байна эгнээ.)

Титмаус биднийг сагсанд авчирсан мөчрүүдгэхдээ тэдгээр дээр жимс байхгүй. Залуус аа, чимэгцгээе мөчрүүджимс жимсгэнэ, ингэснээр бид өвөлждөг шувуудыг өлсгөлөнгөөс зайлсхийхэд тусална. Шувуудад тусалцгаая? (Тийм)

(Хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Хурууны тоглоом.

Хөхөө захын хажуугаар өнгөрөв

Түүнд сагс байсан

Шалан дээрх сагс, өө,

10 ялаа нисэв.

Залуус аа, бидний ширээн дээр юу байгааг харцгаая. (пластилин, цаасны мөчрүүд)

Бид яаж жимс хийх вэ үүнээс роуэнбидэнд юу байгаа вэ?

(бид хуванцараас жимс хийх болно.)

Та пластилиныг ямар өнгөтэй болгох вэ (Улаан)

Бид том хуванцараас жижиг хэсгүүдийг чимхэж аваад алганыхаа дугуй хөдөлгөөнөөр жижиг бөмбөг хийдэг. (харуулж)... Эдгээр нь жимс байх болно эгнээ. (Хүүхдүүд өөрсдөө улаан хуванцараас бөмбөг хийдэг.)

Залуус аа, одоо модоо чимэглэцгээе эгнээний мөчрүүд(хүүхдүүд модон дээр хэв маяг наадаг).

Ийм л агуу нөхдүүд бид шувууг өлсгөлөн өвлөөс аварсан.

Залуус аа, толгойт хулгана тусалсанд баярлалаа, тэдэнд алим өгч байна.

Холбогдох хэвлэлүүд:

Зураг зурах нь хүүхдийг албадах шаардлагагүй, баяр баясгалантай, урам зоригтой ажил юм. Та сойз, хуруугаараа будаж болно. Тиймээс анхны.

"Бухын үнсний мөчир" бага бүлгийн нудрахаар зурах GCD-ийн хураангуйБоловсролын чиглэлээр шууд боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Уран сайхны болон гоо зүйн хөгжил" Бага насны хүүхдийн зураг.

"Rowan салбар" хоёрдугаар бүлгийн хүүхдүүдэд зориулсан загварчлалын хичээлийн хураангуй.Сэдэв: "Рууны мөчир" Нас: 2-р бага бүлэг Зорилго: эгнээний мөчрийг сийлбэрлэх Зорилго: Хуванцар хавтанг бүхэлд нь салгах чадварыг нэгтгэх.

Эхнийх нь "Rowan twig" харааны үйл ажиллагааны талаархи хураангуй залуу бүлэг(баримал) Зорилго: хүүхдүүдийг уран баримал хийх аргуудын нэгтэй танилцуулах.

Даалгавар: Хүүхдүүдийн загварчлалын сонирхлыг хөгжүүлэх, хүүхдүүдэд уулын үнсийг баримал хийхийг заах; талаарх ойлголтыг бий болгодог улирлын өөрчлөлтбайгальд;.

Бага насны хоёрдугаар бүлгийн уран сайхны бүтээлч байдлын хичээлийн хураангуй. "Rowan twig" зурахБага насны хоёрдугаар бүлгийн уран сайхны бүтээлч байдлын хичээлийн хураангуй. Уран зураг. "Rowan twig" Хөтөлбөрийн агуулга: 1. Үргэлжлүүлнэ.