Vyresniosios grupės ekskursijos po rudens parką konspektas. GCD vyresniosios grupės pamokos santraukoje: „Ekskursija į Rusų liaudies žaislų muziejų

Pavasarinė ekskursija „Pavasario diena klajojo...“ vyresniojo ikimokyklinio amžiaus vaikams

Tikslas- pirminių gamtos mokslų idėjų tobulinimas ir išplėtimas (sezonai. Ankstyvas pavasaris. Ankstyvo pavasario ženklai).

Įranga: sekatoriai.

parengiamieji darbai

Mokymosi žaidimai lauke "O bėda!" ir „Pakraštyje“, eilėraščiai „Ankstyvas pavasaris“ ir „Gluosnis“.

Veda pokalbius „Medžiai ankstyvą pavasarį“, „Mūsų plunksniniai draugai pavasarį“, „Laukiniai gyvūnai pavasarį“.

Ekskursijos eiga

Mokytojas pakviečia vaikus pasivaikščioti į artimiausią parką ar skverą, giraitę ar miško pakraštį. Pakeliui jis atkreipia vaikų dėmesį į tai, kad skaisčiai šviečia saulė ir pradeda šildyti, ėmė tirpti sniegas, ant stogų atsirado ilgi varvekliai.

Parke mokytojas suburia aplink save vaikus ir pakviečia vieną iš vaikų paskaityti anksčiau išmoktą eilėraštį.

Ankstyvas pavasaris

Įstrižai šešėliai ant sniego.

Išaušo pavasario diena.

Šešėliai ilgais žingsniais

Jie vaikšto per sniego pusnis su mumis.

Staiga gilūs pėdsakai

Pasidarė pilna vandens.

Saulė tirpdo sniegą ir ledą

Ir varveklis lieja ašaras.

Šaltis baigėsi. Sveika!

Pats laikas sutikti pavasarį.

Mokytojas. Kokie ankstyvo pavasario ženklai minimi eilėraštyje?

Vaikai. Eilėraštyje sakoma, kad saulė šviečia. Jis tirpdo sniegą ir ledą. Vanduo susirinko pėdsakuose sniege. Ant sniego yra ilgi šešėliai. Nuo varveklių krenta lašai, prasidėjo lašai.

mokytojas. Teisingai. Kurį iš šių ženklų galime pastebėti šiandien?

Vaikai. Šiandien saulė šviečia ryškiai ir šiltai. Sniege matome šešėlius nuo medžių ir krūmų. Aplink medžių kamienus susiformavo apvalios atšildytos lopinės. Juose yra vandens. Nuėję į parką ant namų stogų matėme varveklius, girdėjome varvėjimą.

mokytojas. Teisingai, bet kaip patikrinti, ar saulė ne tik ryškiai šviečia, bet ir šildo?

Vaikai. Galite pasukti veidą į saulę, pakelti galvą ir užmerkti akis. Jausime saulės šilumą ant savo veido.

Mokytojas. Pabandykime tai padaryti.

Mokytojas ir vaikai atlieka eksperimentą.

Mokytojas. Ar pajutote, kaip šildo saulė?

Vaikai. Taip, saulė šildė.

mokytojas. Pastebėjote, kad sniege atsirado atitirpusių lopų, pavyzdžiui, šie apskritimai prie medžių kamienų. Kodėl jie atsirado?

Vaikai.Šie apskritimai rodo, kad medžiai pradeda atsibusti iš žiemos miego. Netrukus sultys pradės judėti palei kamienus ir šakas, pumpurai išsipūs, tada pasirodys lapai.

Mokytoja veda vaikus prie vieno iš atšildytų pleistrų.

mokytojas. Štai ant kalvos atsirado atšildytas lopas. Kaip manote, iš kokio žodžio kilęs žodis „atšildytas pleistras“?

Vaikai. Žodis „atšildytas pleistras“ yra kilęs iš žodžio „lydyti“.

Mokytojas. Teisingai. Atsisėskite ir stebėkite, kaip tirpsta sniegas aplink atitirpusį lopinėlį. Koks sniegas yra atlydžio pakraščiuose?

Vaikai. Sniegas aplink atšilusį lopinėlį pilkas, šlapias, pilnas skylių.

Mokytojas. Jie sako apie tokį sniegą - "nostrilus". O ką tu matai ant atlydžio?

Vaikai. Ant atitirpusio lopinėlio daug išdžiūvusių žolės stiebelių, tačiau jau pasirodė pirmieji žali žolės stiebai. Iš žemės pasirodė pirmieji mamos ir pamotės žiedai. Jie dar nepakilo, neatsidarė. Kol kas rodė tik jų galvos.

Mokytojas. Palieskite žemę ant atlydžio. Kas ji?

Vaikai liečia žemę rankomis.

Vaikai. Žemė drėgna ir šilta.

Mokytojas. Kvepia, kuo kvepia atšildytas medis?

Vaikai uodžia žemę.

Vaikai. Atšildytas lopas kvepia drėgme, gaivumu, drėgna žeme.

Mokytojas. Tai ankstyvo pavasario kvapas. Dabar atlikime pratimą.

Pratimas "O bėda!"

O bėda! O bėda!

(Vaikai bėga ratu, susidėję rankas ant diržų.)

Sniegas tirpsta, vanduo aplinkui.

Neavėkite batų

(Jie vaikšto ratu, aukštai iškėlę kelius, rankas prisisegę prie diržų.)

Ant sniego yra atšilimo dėmių.

Sode bėgo upelis,

(Bėk ant kojų pirštų, rankos ant diržo.)

Išskrido šimtas bokštų

(Jie bėgioja ant kojų pirštų. Mojuoja rankomis kaip sparnais.)

Ir sniego pusnys tirpsta, tirpsta,

(Jie stovi veidu ratu. Lėtai pritūpkite.)

Ir gėlės auga.

(Jie keliasi lėtai. Pakelkite rankas, ištieskite aukštyn.)

Mokytojas. Tęskime kelionę ir pažiūrėkime į medį, kuris auga toje proskynoje.

Mokytojas veda vaikus prie medžio.

Mokytojas. Ar žinote šio medžio pavadinimą?

Vaikai. Tai gluosnis.

Mokytojas. Prisiminkite eilėraštį apie gluosnį.

Vaikai.

Pati pirmoji pavasario diena

Pati pati pirmoji.

Pušies pakraštyje

Gluosnis pražydo.

Mokytojas. Papasakokite, kaip atrodo gluosnis.

Vaikai. Gluosnis yra medis. Gluosnis turi storą išlenktą kamieną ir šakas, linkusias į žemę. Šakos kaštoninės spalvos. Ant šakų matome sidabriškai baltus ovalius ėriukus. Jie žydi ant gluosnio pačioje pavasario pradžioje.

Mokytojas. Atsargiai nupjaukime keletą plonų šakelių, įmeskime į vandenį ir stebėkime, kaip keisis ėriukai, kaip atsiras lapai. O kai šakos duos šaknis, pasodinsime į žemę ir užauginsime kelis jaunus medelius.

Mokytojas sekatoriumi pjauna gluosnio šakeles. Toliau turistai eina į rezervuarą.

Mokytojas. Kas vyksta tvenkinyje? Pažiūrėk ir pasakyk.

Vaikai. Ledas ant tvenkinio pradeda tirpti. Jis patamsėjo. Vanduo stovi ant ledo netoli kranto.

Mokytojas. Ar įmanoma ant tokio ledo išeiti?

Vaikai. Nr. Jūs negalite išeiti ant šio ledo. Galite nukristi ir nuskęsti.

Mokytojas. Tikiuosi, kad niekada neišlipsite ant tokio pavasariško ledo. O dabar pasiklausykime pavasarinio miško. Ką tu girdi?

Vaikai. Girdime paukščių giedojimą.

Mokytojas. koks dainavimas?

Vaikai. Paukščių giedojimas skambus, džiugus, linksmas.

Mokytojas. Kodėl paukščiai taip džiaugsmingai gieda?

Vaikai. Į tėvynę jie grįžo iš šiltųjų kraštų, kur ir žiemojo.

Mokytojas. Ką jie dabar daro?

Vaikai. Jie stato lizdus, ​​tada išperės jauniklius.

Esant galimybei, mokytojas organizuoja atvykstančių stočių stebėjimą.

Mokytojas. O kas pavasarį vyksta su laukiniais gyvūnais?

Vaikai. Pabunda meška ir palieka daubą, atsibunda ežiai, visi gyvūnai pradeda lysti – pakeiskite šiltą žieminį kailį į lengvą vasarinį. Meškiukas palieka daubą su žiemą gimusiais jaunikliais, netrukus jaunikliai pasirodys ir pas kitus gyvūnus.

mokytojas. gerai! Jūs daug žinote apie laukinius gyvūnus. Dabar pažaiskime žaidimą „Ant krašto“.

Žaidimas „Ant krašto“

Tikslas – kalbos gramatinės struktūros (prielinksnio – didžiųjų ir mažųjų raidžių konstrukcijos) ugdymas.

Parengiamieji darbai: žaidimo teksto mokymasis.

Mokytojas kviečia vaikus sudaryti ratą ir žaisti naują žaidimą.

Prie medžio krašto

(Vaikai stovi veidu į ratą. Parodykite delnus.)

O už jų – ausys.

(Jie rodo "ausis" iš rodomojo ir vidurinio piršto ant abiejų rankų.)

Zuikiai pasislėpė

Pakraštyje esančiuose medžiuose.

(Jie šokinėja ant kojų pirštų, iš delnų ant galvos daro „ausis“.)

Prie medžio krašto

(Parodykite delnus.)

Ir po jais ežiukas -

(Jie daro „ežiuką“ iš susipynusių delnų.)

aštrios adatos,

(Jie trypčioja stovėdami vietoje. Rankos ant diržo.)

Greitų pėdų trakštelėjimas.

Kalėdų eglutė ant krašto,

(Parodykite delnus.)

Ir ant voverės medžio -

ausų kutai,

(Jie parodo „voverę“ sulenkdami delnus ir iš nykščių padarydami „ausis“.)

Rodyklė skrenda aukštyn.

(Pakilkite ant kojų pirštų, išsitieskite.)

Prie medžio krašto

(Parodykite delnus.)

Priešais ją – lapės.

(Atlikite ritmiškus pritūpimus.)

Išlipo iš duobės

Raudoni vaikinai.

Kalėdų eglutė ant krašto,

(Parodykite delnus.)

O virš medžio dangus

(Jie atmetė galvas. Išskleidė rankas į šonus.)

debesys – pagalvės,

(Padėkite delnus po skruostu.)

Mokytojas. Iš kur kyšo triušio ausys? (Dėl medžių.)

Kur slepiasi triušiai? (Už medžių.)

Kur slepiasi ežiukas? (Po medžiu.)

Kur slepiasi voverė? (Ant medžio.)

Kur žaidžia lapės? (Priešais medį.)

Iš kur jie atsirado? (Iš audinės.)

Kur yra dangus? (Virš medžio.)

Po žaidimo mokytojas užduoda vaikams apibendrinančius klausimus.

Mokytojas.Šiandien daug pamatėme, išmokome stebėti pavasario pokyčius gamtoje. Ką žinai apie gamtą pavasarį?

Vaikai. Pavasarį saulė šviečia ryškiai ir šildo. Sniegas ir ledas pradeda tirpti. Ant stogų atsiranda varveklių. Prasideda pavasario lašai. Ant sniego atsiranda atitirpusių lopų, o pro atitirpusius lopinėlius prasibrauna pirmoji žolė, atsiranda šaltalankis. Gluosnių žiedai. Medžiai bunda. Netrukus jie pradės brinkti. Atvažiavo ir pradėjo statyti lizdus migruojančių paukščių. Laukiniai gyvūnai pradeda lysti.

Mokytojas. Nuostabu. Aš tavimi didžiuojuosi!

Mokytojas ir vaikai grįžta į Darželis.

Jei staiga kiltų gaisras

Tikslas: pristatyti vyresnius vaikus ikimokyklinio amžiaus su priešgaisriniu gelbėjimo padaliniu, jo paskirtimi, ugniagesio profesija, su specialia gaisrams gesinti naudojama įranga, specialia apranga; pataisyti taisykles priešgaisrinė sauga, .

Medžiaga: raudonos signalinės vėliavėlės, gelbėtojų-ugniagesių „pažymos“.

Ekskursija į gaisrinę

1. Įvadas.

Auklėtoja (V.). Vaikinai, šiandien mes einame į ekskursiją į gaisrinę. Kaip manai, su kuo mes ten susitiksime? (Su ugniagesiais.)
Išsiaiškinkite su vaikais elgesio kelyje taisykles ir gatvės kirtimo be šviesoforo taisykles.

2. Pagrindinė dalis.

AT. Esame prie įėjimo į gaisrinę. Visi žinote, kad gaisrai yra labai pavojingi. Kas tiksliai? (Vaikų atsakymai.) Gaisro metu gali sudegti daiktai, butas ir net visas namas. Tačiau pavojingiausia yra tai, kad žmonės gali mirti.
Ką reikia daryti nedelsiant, vos tik aptikus gaisrą, kad neįvyktų didelė nelaimė? (Paskambinkite ugniagesiams.)
Kaip taisyklingai padaryti, kokiu telefonu? (101.)
Kiekvienas pilietis žino
Šis skaičius yra 101.
Jeigu tave užklups bėda,
Greitai ten paskambink.
O jei nėra telefono,
Skambinkite žmonėms iš balkono.

Kai tik iškviesite ugniagesius, ugniagesių mašina išvyks gesinti gaisro. .

Interviu su ugniagesiu.

  • Parodyk mums automobilį, prašau.
  • Ką turi automobilis?
  • Kur stovi ugniagesiai?
  • Ką jie vilki? (Atsižvelgiama į specialius drabužius.)
  • Kodėl ugniagesiai dėvi šalmus ir ugniai atsparius kostiumus?
  • Kaip galima evakuoti žmones? (kopėčios, tentas.)
  • Parodykite, kaip gesinate ugnį.
  • Kiek sekundžių užtrunka, kol ugniagesiai sureaguoja į gaisrą?
  • O jei kelyje degs raudonas šviesoforo signalas?
  • Ką reikėtų daryti, kad būtų išvengta gaisrų?
  • Ar vaikai gali žaisti su degtukais?
  • O kaip kūrenti laužus miške?
  • Ar galima be suaugusiųjų leidimo įjungti elektros prietaisus?
  • Užkurti dujas?
  • Kokias savybes turi turėti ugniagesys?
  • Ką mūsų vaikinai turi padaryti, kad taptų ugniagesiais? (Sportuokite, grūdinkitės.)

AT.. Sužinojome daug naudingų ir įdomių dalykų.
Ugniagesių veiksmų stebėjimas pagal schemą.
Nuotolinio valdymo pultelio avarinio mygtuko signalo gavimas, kviečiantis ugniagesius, apsirengusius ugniai atsparius kostiumus, ekipažas užima vietas automobilyje, palikdamas automobilį su įjungta sirena nuo gaisrinės vartų.

Pridėti žodžių žaidimą.

Ekstremalių situacijų ministerijos atstovas skaito poezijos eilutes, o vaikai turi pridėti trūkstamą žodį.
1. Žarijos nukrito ant grindų, apšvietė medines grindis.
Nežiūrėk, nelauk, nestovyk, o pripilk... vandens.
2. Jei jaunesnės seserys namuose degina degtukus, ką daryti?
Iš karto degtukai ... išsinešti.
3. Jei staiga kils gaisras, Jūs privalote tuo pačiu metu skambinti ugniagesiams, apie gaisrą... pranešti.
4. Kas nėra atsargus su ugnimi, tas galimas gaisras.
Vaikai, atminkite, kad jūs negalite juokauti ... su ugnimi.
5. Tai tamsus namas, jame gyvena šimtas seserų;
ir bet kuri iš seserų gali įsiliepsnoti kaip ugnis.
Pavojingos seserys – plonos... degtukai.

III. Apibendrinant.

Nepaprastųjų situacijų ministerijos atstovas. Vaikinai, visiems, kas buvo dėmesingi, išmoko priešgaisrinės saugos taisykles, įteikiu pažymėjimus „Jaunasis ugniagesys gelbėtojas“. Dabar privalote griežtai laikytis priešgaisrinės saugos taisyklių ir to išmokyti kitus.

Ekskursijos į gaisrinę santrauką parengė L. Tukachas

GCD santrauka edukacinėje srityje „Pažinimas“ su vyresnio amžiaus ikimokyklinio amžiaus vaikais „Kelionės po Maskvą“

TIKSLAI:

pateikti idėją apie vietovės planą ir žemėlapį;

įtvirtinti vaikų žinias apie miesto įžymybes Maskva, kūrimo istorija Maskvos Kremlius;

lavinti kalbą, mąstymą, akiratį;

ugdyti domėjimąsi Tėvynės istorija.

ĮRANGA:

Multimedijos projektorius, ekranas, kompiuteris;

Pristatymas „Žvilgsniai Maskva. Maskvos Kremlius";

Muzikinis akompanimentas – rinktinė dainų apie Maskva;

Rusijos dailininkų paveikslų reprodukcijos

Žemėlapis Maskva ir metro.

PARENGIMAS DARBAS:

Skaityti ir išmokti mintinai eilėraščius ir patarles apie Maskva;

Iliustracijų tyrimas;

Pokalbiai apie miestą Maskva;

Mini muziejaus papildymas Maskva grupėje;

Stalo žaidimai šia tema

Pamokos eiga:

Šiandien kalbėsime apie Tėvynę.

O kas prisimins ir pasakos eilėraštį apie Tėvynę.

Tėvynė yra didelis, didelis žodis!

Tegul pasaulyje nebūna stebuklų,

Jei pasakysi šį žodį su siela.

Giliau už jūras, jis aukščiau už dangų!

Jis tinka tiksliai pusei pasaulio:

Mama ir tėtis, kaimynai, draugai.

Mielas miestas, gimtasis butas,

Močiutė, mokykla, kačiukas ir aš!

Saulėtas zuikis delne

Už lango alyvos krūmas

O ant skruosto apgamas -

Tai irgi tėvynė.

Pedagogas: O kaip mes vadiname žodį „Tėvynė“?

Vaikai: tai šalis, kurioje mes gimėme arba mūsų giminaičiai ir pan.

Pedagogas:

Kaip vadinasi mūsų šalis?

O kas yra mūsų šalis Rusija?

Kaip mes, Rusijos piliečiai, vadinami?

Koks yra pagrindinis Rusijos miestas?

Kodėl tai pagrindinis miestas?

Ar kas nors iš jūsų buvo Maskvoje?

Ar nori ten apsilankyti?

Tada vykstame į sostinę. Kaip mes galime labai greitai ten patekti?

Taip, į Maskvą važiuosime autobusu. Gaukite bilietus. Eik į savo vietas.

globėjas

Laba diena, mieli keleiviai. Visi prašau prisisegti. Skamba daina „Ir aš einu, vaikštau po Maskvą“.

Skrydžio palydovas:

Klausykite informacijos apie Maskvą. Senais laikais žmonės sakydavo: „Maskvos miestas yra visos Rusijos galva“. Tai reiškia, kad yra daug senovinių ir gražūs miestai, o sostinė yra viena. Ir kaip viskas prasidėjo? Princas Jurijus Dolgoruky įkūrė nedidelę gyvenvietę, kuri apėmė keletą kaimų, esančių palei Maskvos upės krantus. Todėl gyvenvietė buvo vadinama Maskva. Gyventojai vertėsi amatais ir pelningai prekiavo. Juk Maskva buvo pagrindinių kelių sankirtoje. Prekės buvo gabenamos ir vandens, ir sausumos keliais. Maskva sparčiai augo ir vystėsi. Šiandien Maskva yra vienas didžiausių ir gražiausių mūsų šalies miestų. O iš viso pasaulio į Maskvą atvyksta turistai, žavisi miesto architektūra. Apie Maskvą buvo kuriami epai, pasakos, patarlės, posakiai, dainos. Ji vadinama: „Motina Maskva“, „Baltojo akmens Maskva“, „Aukso kupolo Maskva“, „Auksinė Maskva“, „Brangioji sostinė“, „Mūsų Tėvynės širdis“. Kokius posakius žinai apie Maskvą?

Vaikai:

Maskva – žmonės didžiuojasi sostine.

Maskva yra visų miestų motina.

Kas nebuvo Maskvoje - nematė grožio.

Maskva kaip granitas – niekas nelaimės.

Maskvai - motina nebijo mirti.

Ant ko gali keliauti po miestą? (Vaikai išvardija miesto transporto rūšis). Taigi mes einame į keliauti po Maskvą autobusu, užimti savo vietas! Sužinosite daug įdomių dalykų apie mūsų miestą, susipažinti su savo taikikliais. Ar žinote, kas yra „dominanti vieta“?

3 skaidrės numeris. „Paminklas Jurijui Dolgorukiui“.

globėjas: žiūrėk: pravažiuojame paminklą Jurijui Dolgorukiui. Kuo šis žmogus garsus? (Šis princas įkūrė Maskva) . Miestas Maskva buvo įkurta daugiau nei prieš aštuonis šimtus penkiasdešimt metų ant dviejų upių krantų. Kas ką pasakys? (Maskvos upė ir Neglinnaya) .

4 skaidrė „Didysis teatras“(Čaikovskio muzika iš baleto "Spragtukas")

globėjas: Vaikinai, pažiūrėkite, pro kokį pastatą mes einame? (Didysis teatras). Kuo šis teatras garsėja? (Jis išgarsėjo visame pasaulyje savo opera ir baletu pasirodymai: "Spragtukas", "Gulbių ežeras" ir kiti). Labai patariu eiti į spektaklį.

5 skaidrės numeris "MGU" 6 skaidrė „Žvirblių kalvos“

globėjas: Pravažiuojame gražią aukštas pastatas su smaile. Kas žino, koks tai pastatas? (Universitetas, į kurį svajoja beveik visi abiturientai). Universitetas įsikūręs ant Sparrow Hills, kur yra apžvalgos aikštelė su nuostabia panorama Maskva.

7 skaidrės numeris "Lužnikai" (sporto žygis)

globėjas: Netoli universiteto yra svarbiausias stadionas Maskva. Kodėl buvo pastatytas stadionas? Čia vyksta sporto varžybos, rungtynės, treniruojasi sportininkai. Kviečiu jaunus sportininkus fizinei minutei.

(Fizminutka)

globėjas: Paskubėk: mūsų autobusas išvyksta, ekskursija tęsiasi.

8 skaidrė „Poklonnaya Gora“ (skamba muzika "Šventas karas")

globėjas: AT Maskvoje tokių vietų yra kurį aplankome su ypatingu jauduliu. Viena iš tokių vietų yra memorialinis kompleksas Poklonnaya Gora, pastatytas pergalės garbei sovietiniai žmonės Didžiajame Tėvynės kare. Čia yra Didžiojo muziejus patriotinis karas, šventykla, garsioji statula Pergalė, kaip ir ašarų fontanai.

Skaidrė №10 „Kristaus Gelbėtojo šventykla“ (skamba varpas)

globėjas: Mūsų autobusas važiuoja toliau. Pažiūrėkite, koks gražus ir didingas pastatas. Tai Kristaus Išganytojo katedra, garsėjanti tuo, kad mūsų dienomis pastatyta vietoj kadaise nugriautos katedros. Ilgi metaišioje vietoje buvo baseinas po atviru dangumi.

11 skaidrės numeris. "Tretjakovo galerija"

globėjas: Maskva - Kultūros centras Rusija. Jokiame kitame mieste nėra tiek daug muziejų, teatrų, Meno galerijos. Pravažiuojame Tretjakovo galeriją. Pavadintas Tretjakovo paveikslų kolekcininko vardu. Joje surinkti garsiausių Rusijos menininkų paveikslai. Siūlau čia sustoti ir aplankyti kai kurias muziejaus sales.

(stenduose yra rusų dailininkų Vasnecovo paveikslų reprodukcijos "Alyonushka", "Trys herojai", Šiškina „Rytas pušyne“, Levitanas « auksinis ruduo» ). Mokytojas siūlo prisiminti paveikslo autorių ir vardą.

globėjas: Sėsk į autobusą ir eik į pačią širdį Maskva. Tikriausiai jau atspėjote kur?

12 skaidrė Paminklas Puškinui

Važiuojame pro paminklą didžiajam rusų poetui, gimusiam m Maskva, mylėjo ją visa širdimi ir skyrė daug poetinių linijos:

„Kaip dažnai liūdnančiame išsiskyrime,

Mano klajojančiame likime

Maskva, Aš galvojau apie tave!

Maskva. kiek šiame garse

Sujungta už Rusijos širdį!

Kiek daug rezonanso jame! “.

13 skaidrės numeris. raudonas kvadratas « Maskvos Kremlius“ (Himnas Maskva)

globėjas: Pagaliau atvykstame į pagrindinę atrakciją Maskva – Maskvos Kremlius. Kremlius yra Rusijos simbolis. Čia yra unikalių istorijos ir kultūros paminklų, kuriais didžiuojasi mūsų šalis, čia dirba mūsų vyriausybė, vadovaujama prezidento. O didžiuosiuose Kremliaus rūmuose vyksta koncertai ir Naujųjų metų eglutės vaikams.

globėjas: Vaikinai, jūs tikriausiai tai girdėjote patarlė: "Maskva nebuvo pastatyta per dieną"? Maskva Kremlius ne visada taip atrodė, jis buvo daug kartų perstatytas. Kas žino Kremliaus istoriją? dabar priminsiu. Seniai, daugiau nei prieš 850 metų, iš turtingo Suzdalio miesto princas Jurijus Dolgoruky su savo palyda važiavo pasirinkti vietą forpostui-tvirtovei. Princui patiko gynybai patogi kalva – dviejų santaka upės: miško upė Neglinnaya ir didelė Maskvos upė. Tegul, pagalvojo Jurijus Dolgoruky, nedidelė tvirtovė miške saugos tolimas Suzdalio žemes. Kareiviai apjuosė kalvą moliniu pylimu – tvora, pastatė vartus iš vakarų ir rytų, pastatė ąžuolinius kunigaikščių kambarius, aplink iškasė griovį. Praėjo metai. Kremliuje vis dažniau ėmė atsirasti akmeninių pastatų. Valdant kunigaikščiui Dmitrijui Donskojui iškilo balto akmens sienos ir bokštai. Ir žmonės skambino Maskva"baltas akmuo. Ivanas III nusprendė atstatyti Kremlių ir buvo pastatytas naujas Kremlius. Palaipsniui Kremlius tapo toks, koks buvo pamatyti.

14–17 skaidrės.

18 skaidrės numeris. "Katedros aikštė. Ivano Didžiojo varpinė"

globėjas: Seniausia aikštė yra Kremliaus teritorijoje Maskva – katedra. Virš jo iškilusi Ivano Didžiojo varpinė. O netoliese yra dar du istoriniai paminklai, kurie šlovino Maskva. 19 skaidrės numeris. „Caro varpas“, skaidrė Nr. 20 „Caro patranka“

globėjas: Ar žinote, kiek yra Kremliaus bokštų? (20)

Skaidrė №21 №22 "Taynitskaya ir Carskaya bokštai"

(Taynitskaya bokštas yra labiausiai senas, buvo du slėpimosi vieta: talpyklos šulinys ir slėptuvė - požeminė perėja į upės krantą, jauniausias caro bokštas).

23 skaidrė „Trejybės ir Kutafijos bokštai“

(Aukščiausias Trejybės bokštas – aštuoniasdešimt metrų. Mažiausias – Kutafja).

Skaidrė Nr. 24 "Spasskaya Tower" (skambantis laikrodis)

globėjas: Ar atpažįstate šį bokštą? Žinoma, tai yra Spasskaya bokštas su didžiuliu laikrodžiu, pagal kurį visa šalis tikrina laiką. Koks šio laikrodžio pavadinimas? (Skambai)

globėjas: Kodėl, jūsų nuomone, aikštė, kurioje yra Kremlius, buvo vadinama Raudonąja aikšte? (vaikų atsakymai) 25 skaidrė "Raudonas kvadratas". Raudonoji aikštė yra pagrindinė Maskvos aikštė. Raudonoji aikštė reiškia gražią. Seniai rusai viską gražiu vadino žodžiu „raudona“, pavyzdžiui, raudoną saulę, raudoną mergaitę. Čia yra daugiausia graži aikštė Maskvoje jie vadina jį „raudonuoju“, bet iš pradžių tai buvo vadinama prekyba. Dabar šioje aikštėje vyksta kariniai paradai, šventės.

Yra mūsų kelionė atėjo į pabaigą. Šiandien mes susitiko su tik maža atrakcionų dalimi Maskva. kas tau patiko labiausiai? Kur norėtumėte nukeliauti su tėvais kitą savaitgalį?

Fizminutka: „Lėktuvas“

Rankos į šonus – skrendant

Siunčiame lėktuvą!

Dešinysis kraštas į priekį

Kairiojo krašto priekyje

Mūsų lėktuvas pakilo.

Išskleidėme rankas.

Lėktuvas pasirodė.

Sparnas pirmyn ir atgal

Vienas ir du, vienas ir du

Laikykite rankas į šonus

Pažiūrėkite vienas į kitą.

Vienas ir du, vienas ir du

Nuleiskite rankas

Lėktuvo sustojimas!

Taigi grįžome į savo miestą.

Pedagogas: Vaikinai, kokį miestą aplankėme? Kas įkūrė Maskvą? Ką reiškia žodis Maskva?

Pedagogas: Visais laikais mūsų šalies piliečiai žavėjosi Maskva, ją mylėjo. Ir nesvarbu, kad gyvename ne Maskvoje, o mylime kaip visi rusai. Nes Maskva yra mūsų sostinė.

OD santrauka su vyresnės grupės vaikais pasivaikščioti.

Santrauka skirta vyresniosios grupės auklėtojams. Naudinga lavinant kūrybiškumą, motorinę veiklą ir pažinimą.

Tema: Pasivaikščiojimas sode.

Programos turinys:

Pažinimas: Gilinti ir konkretizuoti vaikų žinias apie daržovių kultūrą;

Formuoti gebėjimą nustatyti priežasties-pasekmės ryšius apie augalų augimui būtinas sąlygas; mokyti pagrindinių priežiūros įgūdžių daržovių pasėliai.

Ugdykite meilę gimtojo krašto gamtai, darbštumą.

Kūno kultūra: Tobulinti fizinio aktyvumo gebėjimus ir įgūdžius.

Meninė kūryba : ir toliau mokykite vaikus daryti amatų iš natūrali medžiaga.

Įranga:

Kortelės su skaičiais nuo 1 iki 10 mėlyname ir geltoname fone;

Dažymui smėliu:

A) pečių ašmenys

B) padėklai

D) kartonas;

D) paprasti pieštukai;

E) PVA klijai;

G.Domano kortos tema „Daržovės“ – mįslės mįslėms;

Demonstracinė kortelė „Augalų sandara““;

Laistytuvai, kibiras vandens, pagaliukai atlaisvinimui;

Kortelės su TRIZ pavyzdžiais;

Įranga vaidmenų žaidimams „Šeima“, „Vairuotojai“, „Prekybos centras“, „Žvejyba“.

Pasivaikščiojimo eiga.

    Įžanginė dalis.

Žaidimas su kamuoliu „Klausimas – atsakymas“. Vaikai pateikia išsamų atsakymą į klausimą.

- kokia siandien savaitės diena?

- kokia savaitės diena buvo vakar?

- Kokia savaitės diena bus rytoj?

- koks dabar sezonas?

- koks šiandien oras? ir kt.

Suskirstymas į pogrupius: vaikai paima kortelę su skaičiumi, išsirikiuoja spalvotai į dvi grupes iš eilės. Jie tikrina vienas kitą, skaičiuoja tiesiogine tvarka, atvirkščiai, kazachų kalba.

Mokytojas paaiškina žygio planą, iškelia užduotis.

    1 pogrupis (mėlyni skaičiai) - smėlio aplikacija.

Vaikai sijoja smėlį ant padėklų (paruoškite naudoti). Pieštuku nupieškite peizažą ant kartono, ištepkite klijais, pabarstykite smėliu. Palaukę, kol klijai išdžius, iškratykite smėlio perteklių ant padėklo. Norėdami gauti daugiau tūrinių vaizdų, keletą kartų pabarstykite smėliu. Darbai kabinami ant nešiojamo stovo.

2 pogrupis (geltoni skaičiai)- pasivaikščioti sode.

A) Mįslių apie daržoves spėjimas. Vaikai skaito ir atspėja mįslę. Raskite reikiamą kortelę, perskaitykite pavadinimą:

„Be drabužių sąskaitos ir viskas be tvirtinimo detalių“,

„Nėra langų, nėra durų – viršutinis kambarys pilnas žmonių“,

"Graži mergina sėdi požemyje, o dalgis yra gatvėje"

"Raudona pelė su balta uodega audinėje sėdi po žaliu krūmu"

„Karštoje saulėje jis išdžiūvo ir išsiveržė iš ankšties...“

„Jis niekada nieko neįžeidė pasaulyje. Kodėl nuo jo verkia ir suaugusieji, ir vaikai?

„Aš augau sode, o kai subrandu, iš manęs išverda pomidorą, deda į kopūstų sriubą ir taip valgo“,

„Kas buvo iškasta iš žemės, kepta, virta? Ką kepėme pelenuose, valgėme ir gyrėme?

Kaip visus šiuos augalus pavadinti vienu žodžiu?

Kur auga daržovės?

Po to mokytojas pakviečia vaikus į sodą.

b) Daržovių stebėjimas. Vaikai svarsto sode augančias daržoves, įvardija augalo dalis. Patikrinkite, ar visos dalys buvo pavadintos pagal demonstracinę kortelę.

AT) Didaktinis žaidimas„Viršūnės ir šaknys“.

Ar visos augalo dalys yra valgomos? Prisiminkite pasaką „Žmogus ir lokys“.

Vaikai paima atvirutę su šakniavaisio dalies atvaizdu (viršūnės ar šaknies), laksto po žaidimų aikštelę skambant muzikai ar tamburinui, muzika nutrūksta, vaikai turi greitai susirasti savo draugą ir pavadinti daržovę, kurią apvertė. išeiti.

D) Darbas gamtoje.

Kokios sąlygos reikalingos daržovėms augti? (Saulė, oras, vanduo).

Mokytojas parodo, kaip tinkamai laistyti augalus, nenukritus ant lapų, purenti žemę. Vaikai dirba prižiūrimi mokytojo. Pašalinkite piktžoles.

E) TRIZ pavyzdžiai.

Kam skirtos daržovės?

Vaikai perskaito pavyzdį, įvardija patiekalą, kurį galima pasigaminti iš šių produktų.

„Bulvė + daržovių aliejus» - gruzdintos bulvytės, keptos bulvės, traškučiai,

"Pomidorų + agurkų" salotos,

"Kopūstas + druska" rauginti kopūstai,

"Pomidoras + česnakas + pipirai" prieskoniai ir kt.

E) Rezultatas.

Kur mes buvome?

Kas buvo svarstoma?

Kaip reikėtų prižiūrėti daržoves?

Grįžtame į svetainę. Mes žiūrime į vaikų nuotraukas.

    P / I "Trečias papildomas" su lankeliais. Pirmiausia pakartokite, kas yra pora.

    C / R žaidimas "Šeima".

Žaidimai „Šeima“, „Vairuotojai“, „Prekybos centras“, „Žvejyba“ sujungti į vieną siužetą.

    Individualus darbas. Lavinti skaitymo įgūdžius.

Parengė Borovikova E.A.

Tyagun Natalya Nikolaevna, MBU Nr. 81 vaikų darželio „Meškiukas“, Toljačio mokytoja
Produkto aprašymas:Ši santrauka skirta 5-6 metų vaikams (vyresnėms grupėms). Santrauką pedagogai gali panaudoti dirbdami su aplinkosauginiu švietimu. Ekskursija – tai ypatinga vaikų pažintinės ir praktinės veiklos gamtoje organizavimo forma.Turtinti ir sisteminti vaikų žinias apie rudenį.

Ugdyti emocinius ir estetinius jausmus, gebėti pamatyti, suprasti ir jausti gamtos grožį rudenėjančiame parke.
Formuoti idėjas apie ekologinius ryšius gamtoje.
Tobulinti vaikų aplinkosauginę veiklą.
Praturtinkite žodyną.
Įranga: didintuvai, kibirai (krepšeliai), grėbliai (kastuvai), šiukšlių išvežimo pirštinės.

Preliminarus darbas:

Kasdienis gamtos pokyčių stebėjimas ir gamtos kalendoriaus vedimas.
Skaityti pasakojimus gamtos istorijos tema apie rudenį.
Mokymasis eilėraščių apie rusų poetų rudenį.
Mokytis patarlių ir posakių apie rudenį.
I. Levitano paveikslų „Auksinis ruduo“, I. S. Ostrouchovo „Auksinis ruduo“, V. Polenovo „Auksinis ruduo“ egzaminas. I.I.Brodskis „Nukritę lapai“, S.Ju.Žukovskis „Ruduo. Veranda".

1. Įvadinis pokalbis.


Skambant P.I.Čaikovskio muzikai „Metų laikai. Spalio mėn. Rudeninė daina "mokytoja skaito Y. Kapustino eilėraštį" Ruduo "

Auksiniame vežime
Kas su žaismingu arkliuku
Ruduo šuoliavo
Per miškus ir laukus.
gera burtininkė
Viską pakeitė
ryškiai geltonos spalvos
Papuošė žemę.
Miego mėnuo iš dangaus
Nustebino stebuklas
Viskas aplink spindi
Viskas išsilieja.

Mokytojo klausimai:
Apie kokį sezoną kalba eilėraštis?
Pasakyk man, koks dabar metų laikas?
Pavadinkite rudens mėnesius eilės tvarka.
Kaip ruduo prasideda gamtoje?

Vaikinai, mes jau susipažinome su ankstyvo rudens ženklais. O dabar atėjo pats neįprastiausias ir paslaptingiausias rudens metas – auksinis, o šiandien eisime į parką pasižiūrėti, kaip jis pasikeitė, ar tikrai tapo auksiniu. Stebėjimas iš priekio "Kokie parko medžiai?"
1. Apžiūrint medžius ir krūmus arti ir toli, saulėje ir pavėsyje (saulėje spalvos tampa ryškesnės, elegantiškesnės, o geltoni klevai ir beržai „švyti“ net pavėsyje).
2. Lapų apžiūra skirtingi medžiai per padidinamąjį stiklą (atkreipkite dėmesį, kad lapo paviršius kiekvienam skirtingas: beržas šiurkštus, klevas lygus ir pan.).
3. Medžių ir krūmų sėklų tyrimas (lyginkite tarpusavyje, nustatykite, iš kurio medžio jie yra)
4. Vaikai, besižavintys medžių grožiu.


Vaikas skaito M. Lesovos eilėraštį „Auksinis lietus“

Lapai buvo užlieti saulės spindulių.
Lapai mirkomi saulėje.
Supylė, pasvėrė,
Bėk ir skrisk
Šlamėjo per krūmus
Jie šokinėjo per šakas.
Vėjas paverčia auksu
Skamba kaip auksinis lietus!

Vaikinai, užmerkite akis ir klausykitės rudens garsų ir kvapų. Kokius garsus girdėjai? (Lapų ošimas, vėjo ūžesys, žvirblių čiulbėjimas ir kt.)
Kokius kvapus užuodei? (supuvusi lapija, aštri žolė, grybai, dūmai)
Paieškos užduotys.
1. Pasirinkite labiausiai gražus medis Tau.
2. Raskite raudoniausią (geltoną) medį.
3. Surask lapą, kuris nukrito šiandien, vakar, seniai. Papasakokite, kuo jie skiriasi?
4. Raskite medžius su: liūto vaisiais, uogų vaisiais, gilių vaisiais, kūgio vaisiais ir kt.
Kalbos pratimai.
1. Žaidimas „Pasakyk nuostabūs žodžiai apie rudenį (Tikslas: mokėti pasirinkti būdvardžius duotam žodžiui).
2. Žaidimas „Trys lapai“ (Tikslas: sukurti vizualinį-erdvinį vaizdą, išmokti sudaryti santykinius būdvardžius, derinti daiktavardžius su prielinksniu).
3. Žaidimas „Pagauk ir nuplėšk“ (Tikslas: tobulinti žodžių skiemeninės analizės, žodžių skirstymo į skiemenis-medžių pavadinimų įgūdžius).
Mįslės.
Atėjo be spalvų
Ir jokio teptuko
Ir perdažė visus lapus. (Ruduo)
Raudonplaukė Egorka
Nukrito ant ežero
Pats nepaskandinau
Ir jis nemaišė vandens. (Rudens lapas)
Be tako ir be kelio
Vaikšto ilgiausiai
Slepiasi debesyse
Migloje
Tik kojos ant žemės. (Lietus)
Skrenda, o ne paukštis
Kauksmas, o ne žvėris. (Vėjas)
Niekas negąsdina
Ir viskas dreba. (Drebulės)
Suknelė buvo pamesta – liko sagos. (Šermukšnis)
Viena koja, daug rankų. (Mediena)


Vystymo pratimai smulkiosios motorikos įgūdžius rankas
1. Žaidimas „Atspėk“ (liesdami atspėkite, kuris vaisius nuo medžio buvo įdėtas į delnus).
2. Žaidimas „Padaryk raštą“ (piešti modelį iš rudens lapai, pakaitomis pagal spalvą).
Lauko žaidimai.
1. Žaidimas „Pagauk lapą“ (Tikslas: ugdyti gebėjimą šokti vietoje kuo aukščiau).
2. Žaidimas "Aš esu klevo lapas" (Tikslas: mokėti ritmingai judėti pagal muziką, perteikiant rudens lapo vaizdą pantomima; įtraukti vaizduotę, atmintį).
aplinkosaugos darbai.
1. Pašalinkite šiukšles iš vietos.
2. Surinkite ir išdėliokite į krepšelius natūralią medžiagą.
3. Surinkite gražius lapus herbariumui. Eilėraščių apie rudenį mokymasis:
I. Pivovarovo „Rudens lobis“.
Geltonos monetos krenta nuo šakos.
Po tavo kojomis yra lobis!
Šis ruduo auksinis
Duoda lapus, neskaičiuojant.
Suteikia auksinius lapus
Jums ir mums
Ir visi iš eilės.

„Atėjo ruduo...“ A. Erikejevas
Atėjo ruduo,
Mūsų sodas tapo geltonas.
Lapai ant beržo
Jie dega auksu.
Negirdėk linksmo
Lakštingalos daina.
Paukščiai išskrido
Į tolimus kraštus.
Koliažo kūrimas dekoratyvinė plokštė nuo rudeninių lapų