Резюме на GCD в подготвителната група „Офика клон. Резюме на GCD за моделиране. Декорация на декоративна чиния "Офикова клонка"

GBDOU детска градина № 31 на Московския район на Санкт Петербург.

Резюме на GCD за художествено творчество.

Моделиране "Офикова клонка".

За деца от втора по-малка група (3-4 години)

Възпитател: Заручейнова Надежда Ивановна.

задачи:

Научете децата да правят куп планинска пепел, използвайки подготвени топки от пластилин.

Да възпитаме у децата любов към природата, да ги научим да правят цяла картина от отделни части.

Извикайте емоционален отговор на темата на урока.

Ход на урока:

Момчета, нека се поздравим, погледнете се в очите. Очите ви са умни, мили и красиви. Те тихо седнаха на столовете.

Кое време на годината е? (есен)

Какво се случва в природата през есента? (Става студено, листата падат, птиците отлитат)

Вчера на нашия сайт видяхме планинска пепел, клоните й са пълни с плодове. то любимо лакомствозимуващи птици - снегири. Донесох клонче офика специално за вас. Нека да го разгледаме. Как са разположени плодовете върху него? листа?

Момчета, напълно забравих да ви кажа! Днес ми съобщиха, че в гората силен вятъроткъсна всички плодове от дърветата. Сега птиците ще трябва да гладуват цяла зима. Можем ли да им помогнем с нещо?

Предлагам да си направим сами клонките от офика. Да видим какво имаме на масите си. (Пластилин, листове хартия)

Как можем да направим клони от офика от това, което имаме? (Отговори на деца)

правилно. Ще нарисуваме клонка върху листовете и ще направим плодовете от пластилин. Какъв цвят ще използвате пластилин (червен)

От голямо парчеотщипете малки парченца пластилин и направете малки топчета с кръгови движения на дланите (показване). Това ще бъдат плодове от офика. (Децата сами правят топки от червен пластилин.)

Физическо възпитание

Ято птици лети на юг

Небето е синьо наоколо. (Децата махат с ръце като крила)

За да полетя възможно най-скоро,

Трябва да махнем с криле. (Децата махат с ръце по-интензивно)

Слънцето грее в ясното небе,

Астронавтът лети в ракета. (Разтягане - ръце нагоре)

А под гората, нивите -

Земята се разпростира. (Ниско навеждане напред, ръцете са разтворени встрани)

Птиците започнаха да се спускат

Всички сядат на поляната.

Предстои им дълъг път

Птиците трябва да си починат. (Децата клякат и седят за няколко секунди)

И отново е време да тръгваме,

Трябва да летим много. (Децата се изправят и размахват „крилцата си“)

Тук е югът. Ура! Ура!

Време е да кацнем. (Децата сядат на маси)

Ето какви велики хора сме, спасихме снеди от гладна зима. направи много сочни плодове.






Общинска предучилищна образователна автономна институциядетска градина номер 5 GO Neftekamsk RB

Резюме на непрекъснати образователни дейности в подготвителна групанестандартна техника на рисуване

"Офикова клонка"

(Художествено и естетическо развитие)

Изготвен от Л. Р. Мустафина

възпитателска група номер 8

2015 година

Темата е "Офика клон" (нетрадиционна техника на рисуване).

Интегриране на образователни области:

Когнитивно развитие, социално - комуникативно развитие, развитие на речта, художествено-естетическо развитие, физическо развитие.

Цел:

Продължавайте да запознавате децата с нетрадиционни техники за рисуване – памучни тампони, „мукайте“ с лепило твърда четка;

Развиване на естетическо възприятие за околния свят, способността да се вижда красивото;

Създайте усещане за радост от създаденото изображение.

Интегративни задачи:

Развитие на речта:

Обогатете речника на децата;

Развитие на правилна диалогична и монологична реч.

Когнитивно развитие:

Формиране на познавателни действия, способност за създаване на изображения на обекти;

Развитие на въображението и творческата активност;

Да формират способност да управляват своите дейности, да извършват различни интелектуални действия.

Социално и комуникативно развитие:

Развитие на общуването и взаимодействието с връстници и възрастни;

Формиране на готовност за съвместни дейности.

Художествено и естетическо развитие:

Развийте се детско творчество;

Да затвърди и обобщи знанията и уменията на децата да използват художествени материали и средства;

Да насърчава естетически и морални чувства, желание за съпричастност и помощ.

Физическо развитие:

Подобряване на общите и фините двигателни умения;

Развийте изразителност на движенията.

Предварителна работа:

Отгатване на гатанки;

Разглеждане на илюстрации, изобразяващи офика в различно времена годината;

Четене на стихотворения за планинска пепел;

Изолиране на структурни характеристики и външен вид дидактически игри"От кое дърво е листата", "Кажи ми, дърво."

Оборудване и материали:

Картина с дърво;

Музиката е фонът за работа;

Бои гваш: бяло и червено;

Модел на клонки от офика;

Хартиена салфетка;

Стойка за памучни тампони, четка за лепило;

моливник с моливи;

Очаквани резултати:

Търсенето ще се развива;

Овладеят способността да анализират работата си;

Ще се развият познавателни, творчески и артистични способности;

Емоционалната отзивчивост ще се формира в дейности и общуване с връстници и възрастни.

1. Деца, чуйте гатанката:

През пролетта стана зелена

Пъхнах се на слънце през лятото

Сложете през есента

Червени корали.

Какво дърво? (отговори на децата)

Това е планинска пепел.

Офиката е великолепна украса на горите. Това грациозно дърво е приказно красиво по всяко време на годината.

В началото на пролеттапланинската пепел носи облекло от нежни зелени дантелени листа, а в края на пролетта, през май, цъфти в буйни бели гроздове.

(показва илюстрация на офика през пролетта).

През лятото ни дава прохлада, предпазвайки ни от горещото слънце.

(показва илюстрации на офика през лятото)

А през есенните дни това дърво става вълшебно красиво. Слънцето, сбогувайки се с планинската пепел до пролетта, дава най-красивите цветове. Сякаш приказна принцеса, в дантелен жълт сарафан, с яркочервени обеци - китки, офика се фука. Но не трае дълго. Студеният безмилостен вятър скоро ще събори прекрасния тоалет и само червени гроздове ще скрият нежните спомени за лятото и топлината.

(показва илюстрации на офика през есента)

Тогава идва зимата и бял искрящ сняг украсява клоните. Но планинската пепел няма да е тъжна и отегчена през зимата. В крайна сметка здравословните и вкусни плодове от планинска пепел ще спасят птиците от глад през дългата мразовита зима.

(показване на илюстрации на планинска пепел през зимата)

Навън е студено през зимата, различни зимуващи птици ще летят към планинската пепел (илюстрация, показваща птици върху планинска пепел)

Планинската пепел е красива през различни периоди на годината. Вече нарисувахме планинска пепел през есента, а днес ви предлагам да нарисувате планинска пепел през зимата.

(Привличам вниманието на децата към картинката с нарисуваното дърво)

Нека си спомним по какъв начин нарисувахме есенна планинска пепел?

Гроздовете на офика бяха нарисувани с памучни тампони, листата на офика бяха нарисувани с четка.

(показва модел от клони на офика)

Днес също ще нарисуваме гроздове от офика с памучни пъпки, но снегът, който лежи върху плодовете, ще бъде нарисуван с твърда четка за лепило, използвайки метода на "пробиване".

Знаеш ли защо? Да, снегът е пухкаво мек.

Помните ли какво нарисувахме по този начин? Животните, те имат пухкава козина, а "пробиването" с лепило твърда четка придава пухкава текстура.

2. Самостоятелна дейност на децата.

(музикални звуци - фон по време на работа)

(Обръщам внимание на това как да използвам лепило твърда четка и памучни тампони, следя позата по време на работа.

Браво, какви клонки имаш, остави ги да изсъхнат и ще си играем с теб:

Физическо възпитание "Рябинка"

На хълма има планинска пепел ( протегнете ръка, вдигнете ръце)

Държи гърба изправен, прав

Не й е лесно да живее в света (въртене на торса надясно и наляво)

Вятърът се върти, вятърът се върти

Но планинската пепел само се огъва. (странични завои)

Свободен вятър духа заплашително (размахва ръце, изобразявайки вятъра)

На млада планинска пепел.

Сега нека вземем готовите клони и да ги залепим на нашето дърво. Каква прекрасна зимна планинска пепел направихме.

Резултат:

Какво нарисувахме с вас днес?

Какви методи използвахме с вас днес?

Какво ви хареса най-много?

Дата на публикуване: 10.12.15

смърч:развитие на умения за работа с пластилин; формирането на интерес към творчеството.

Мотивация: игра

задачи:

  • Продължете да се запознаете със свойствата на пластилина: той е оформен, разкъсан, разделен на части, смачкан, навит. (Когнитивно развитие: експериментиране с материали и вещества)
  • Подобряване на техниките на скулптура (месене, отщипване на малки части от цяло парче пластилин, търкаляне на парче пластилин между две длани под формата на топка, сплескване).
  • Работа с речник: активирайте прилагателни (червен, кръгъл, красив) в речта на децата (Развитие на говора, социално и комуникативно развитие)
  • Възпитавайте децата положителни емоцииот резултатите от творчеството, милото и грижовно отношение към птиците. (Когнитивно развитие)
  • Повишаване на интереса към музикални произведения (изпълнение на песента "Птица" от Н. Найденова), разглеждане на илюстративен материал (подбор на картини, изобразяващи плодове от офика). (Художествено и естетическо развитие)

Материал: червен пластилин, салфетки, дъски за моделиране, чиния, предварително украсена с пластилин (с приложен фон, изображение на листа и клони на офика), играчка - птица.

Предварителна работа:разглеждане на илюстрации и комплекти пощенски картички, изобразяващи птици, които кълват плодове от офика, разглеждане на сухи клони от офика с плодове, поднос с изображението на птици, разговори на тема „Птици”, разучаване на песента „Птица” от Н. Найденова.

Дейности за деца:игра, експериментиране с материали и вещества, творчески , комуникация.

Ход на урока:

Децата седят на столове в полукръг. Поздрави деца. Обръщам вниманието ви към една птица, която е долетяла в групата. Показвам играчката птица. Децата гледат птицата и искат да я докоснат. На всеки се дава такава възможност, минавам покрай всяко дете и ги оставям да докоснат птицата.

Уведомявам децата, че птицата иска храна. Каня децата да си спомнят какво ядат птиците, какво обичат да ядат? Уточнявам, че през късната есен и зимата птиците кълват плодовете по клоните. Какви плодове растат по клоните? Какво дърво расте на нашия сайт? Видяха ли плодове върху него? Предлагам да изпея позната песен на птицата „Птица” от Н. Найденова.

Деца изпълняват песен с имитация на движенията на птица, която кълва зърна. Действайте според текста.

След играта каня децата да оформят плодове от офика за птицата. Какво ни трябва?

Насърчете децата да отговорят (пластилин, дъска за моделиране, салфетка)

Показвам метода на действие (техники на извайване): „Ще извайваме горски плодове. Всеки от вас ослепява няколко зрънца. Половината от плодовете ще дадем на птицата, а останалите ще украсят чинията. Ето и нашата чиния, няма клонка, листа, но няма плодове. И така искам да направя чинията красива! „Искате ли да извайвате? Сега отиваме на масите и ще извайваме плодове."

Самостоятелна работадеца под ръководството на учител. Деца търкалят червени пластилинови топки. При необходимост оказвам съдействие индивидуално.

Разглеждаме плодовете, слагаме част от тях в чиния за птицата, украсяваме чинията с останалите.

GCD е обобщен. Казвам на децата, че днес много се постараха, бяха страхотни, помогнаха на птицата и украсиха чинията. Получи се толкова красиво, сега ще го поставим в нашия кът за творчество и ще му се възхищаваме! Птицата благодари на децата и отлита.

Обяснение:

В този урок се създават две мотивации: да се нахрани птицата и да се украси чинията, като по този начин резултатът от урока е две произведения наведнъж. Работата е там, че децата заслепяват много "плодове", всяко дете ще прикрепи по едно свое зрънце, за да украси чинията, защото в групата има много деца. Останалите плодове ще "дойдат по-удобни" за птицата, защото не можем да не използваме резултатите от детския труд. Децата ще бъдат доволни, родителите ще се възхищават на успеха на децата си. Ако учителят си постави за цел да проследява резултатите на всяко дете поотделно, тогава „плодовете“ могат да бъдат поставени не върху чиния, а върху дъска с името на детето.

име:Резюме на GCD "Кръпка планинска пепел". Моделиране, апликация, Старша група.
номинирани: детска градина, Бележки за уроци, GCD, моделиране, приложение, Старша група

Длъжност: възпитател
Място на работа: MBDOU село № 43 "Solnyshko"
Местоположение: Усолие-Сибирское

Резюме на GCD за моделиране в старшата група "Офикова четка"

Цел:да разшири и изясни знанията на децата за планинската пепел. Научете децата да изобразяват четка от офика с помощта на пластилин (пластицинография).

задачи:

Образователна: Разгледайте снимки на дърво през различно време на годината. Говорете за ползите, които носи. Повторете структурата на дървото, неговите плодове, формата на листата. Запознаване с картините на известни художници, които са изобразявали офика... Повторете методите за разделяне на пластилин на части (прищипване, разкъсване, отвиване)и топки и колбаси.

Образователна: възпитавайте любов към природата, към красотата, създадена от художници и природата.

Развиване: развивайте вниманието на децата, търпението по време на упорита работа, фините двигателни умения на ръцете.

Материали за урока:

скулптурни дъски, пластилин различни цветове, лист картон, стрък планинска пепел.

Ход на урока:

Възпитател: прави гатанка

Тя е на есенния бал
Сложете отново корали
Те горят далече
Всеки ще види лесно.
Отговор: Роуан

възпитател:

Точно така, офика. Роуан е истинска кралица есенна гора... Червени, ярки гроздови красавици се виждат отдалеч. Те привличат вниманието на всички живи същества. Както природата е разпоредила мъдро, давайки ни тази красота. Но това растение привлича не само със закачливо облекло. Това е удоволствие за птиците и разбира се, полезен продуктза хора. През пролетта офика цъфти с бели пухкави цветя. От всяко цвете се връзва зрънце. През лятото плодовете са дребни и зелени, поради което не ги забелязваме. И по-близо до есента те стават червени или оранжеви (от горските плодове планинска пепел много нюанси ) Дори когато листата падат през есента, плодовете се придържат плътно към клоните и могат да висят до пролетта. Но до средата на зимата нищо не остава от тях. Те се изяждат от птици. Птиците много обичат плодовете на офика. И други горски обитатели (елени, диви свине, лосове)също не се притеснявайте да го ядете. Те ядат клони, пъпки, листа.

Плодовете не са сладки

Но радост за окото

И украсата на градините,

И почерпка за приятели.

Човек също отдавна знае какво е полезно дърво- Роуан.

Момчета, какво може да се направи от дърво от дърво? (отговори на децата).

Точно така, правят мебели и ветрове музикални инструменти. (Показване на снимки)

А от плодовете? (отговори на децата)

- Разбира се, сладко, а от цветя се прави чай.

- Много поети и художници смятат планинската пепел за много красиво дърво... Да видим какви картини са създали, вдъхновени от красотата на офика.

Физическо възпитание.

Край реката расте планинска пепел, (От позицията акцентът постепенно приклекна

изправяне на торса, ръцете напред нагоре.)

И реката потече, офика. (Завърта се надясно, наляво с плавни движения на ръцете.)

Дълбочина в средата. (Наведете се напред, ръцете изправени.)

Имаше риба-би-на. (Клек.)

Тази риба е кралят на рибата (Скокове.)

Нарича се - миноу. (Ходи на място.)

Ние, като истински художници, ще създадем и картина от пластилин. Това се нарича пластилинография. И нашият офика клон ще ни вдъхнови. Нашата картина ще бъде наречена "Офикова четка".

Отщипете малко кафяв пластилин и навийте две тънки наденички. Това ще бъдат клонки. Поставете ги в центъра на нашия картон. Едно над друго. Отгоре ще има листа, а отдолу - плодове. Нека навиваме още няколко малки колбаси - това ще бъдат клоните на самата китка, по тях висят горски плодове. Моля, имайте предвид, че клоните на грозда се разминават от една точка.

Самостоятелна работа на децата.

Каква е формата на нашите плодове?

Точно така, кръгла.

Отщипваме парчета червен пластилин и разточваме малки топчета с кръгови движения. Това са нашите плодове. При залепване към картона не натискайте силно. Плодовете трябва да са изпъкнали.

Гимнастика с пръсти.

Едно, две, три, четири, пет, Сгънете пръстите на двете ръце, като започнете с големите.
Ще съберем листата. Юмруците ритмично се стискат и отпускат
Листа от бреза, отново огънете пръстите, като започнете с големи
листа от офика,
листа от топола,
листа от трепетлика,
Ще събираме дъбови листа, "Разходка" на масата със средни и
Нека занесем есенния букет на мама. показалеци двете ръце.
Нека продължим.

Сега трябва да направим листата. Какъв цвят могат да бъдат? (отговори)

- Разбира се зелено, жълто, оранжево.

Отщипете парче пластилин и навийте къса дебеличка наденица. Това е нашата листовка. Залепвайки го за картона, го залепете по-твърдо, така че да се сплеска. Листата не са изпъкнали, а плоски. Моля, имайте предвид, че едното листо е срещу другото. И до края на рязането те намаляват. В края в центъра има едно листо.

Отражение.

Сега нека направим изложба на нашата работа.

Мария Митина

Цел: формиране на естетическо отношение към предмети и явления от околния свят.

Задачи:

1) образователни.

Научете децата да правят куп офикас помощта на готови топки пластилин.

Да възпитаме у децата любов към природата, да ги научим да правят цяла картина от отделни части.

Подобрете уменията в скулптуриране.

2) развиващи се.

Развийте речта при децата;

Развийте вниманието, въображението;

Развитие фини двигателни уменияпри деца;

Развитие на естетическите чувства у децата;

Развитие на артистични и творчески способности;

3) образователни.

Да възпитава отзивчивост, доброта, грижа за птиците.

Оборудване: статив, играчка (птица, лист ватман със снимка на дърво, шаблони офика клони по брой деца, червен пластилин, дъски за скулптуриране, офика клонки, саундтрак "Звуците на птиците в гората".

Методи и техники:

1. Словесни (Описание на явленията на есента, горски плодове офика) .

2. Визуален (Клонове офика) .

Ход на урока:

Момчета, нека да се погледнем един друг.

Кое време на годината е? (есен)

Колко есенни месеца (Три: септември октомври ноември)

Какво се случва в природата през есента? (Става студено, хората се обличат топло, листата падат, птиците отлитат, вали често, дните стават по-къси.)

(Звучи музика, пеене на птици)

Деца, какво мислите, какви звуци чувате, как звучат? (Гласовете на птиците.)

Да видим. Какви птици са долетяли при нас?

Fizminutka "Ято птици лети на юг"

Ято птици лети на юг

Небето е синьо наоколо. (Децата махат с ръце като крила)

За да полетя възможно най-скоро,

Трябва да махнем с криле. (Децата махат с ръце по-интензивно)

Слънцето грее в ясното небе,

Астронавтът лети в ракета. (Разтягане - ръце нагоре)

А под гората, нивите -

Земята се разпростира. (Ниско навеждане напред, ръцете са разтворени встрани)

Птиците започнаха да се спускат

Всички сядат на поляната.

Предстои им дълъг път

Птиците трябва да си починат. (Децата сядат в дълбок клек и седят за няколко секунди)

И отново е време да тръгваме,

Трябва да летим много. (Децата стават и махат "крила")

Тук е югът. Ура! Ура!

Време е да кацнем.

Момчета, вижте! Една птица дойде при нас! Как се нарича? (синигер)Тя ни донесе необичаен букет (учителят посочва букет от офика клони) ... От какво е направено? (От клони от червена офика.)

правилно. Нека да разгледаме по-отблизо и да разгледаме офика клонки(децата, заедно с учителя, идват на масата)... Какво цвят на зрънце(Червен)

Каква форма са (Кръгъл.)

Погледнете внимателно как са подредени плодовете? Когато плодовете са близо един до друг, те се наричат ​​гроздове.

Момчета, напълно забравих да ви кажа! Днес ми съобщиха, че силен вятър в гората е откъснал всички плодове от дърветата. Сега птиците ще трябва да гладуват цяла зима. Можем ли да им помогнем с нещо? (отговори на децата)

Момчета, в нашата група има дърво от тази гора. Ето го.

Червен е Роуан... Момчета, синигерът пита защо е толкова тъжно? Защо мислиш? Какво му липсва? (Няма достатъчно плодове офика.)

Синигерът ни донесе в кошница клонкино по тях няма горски плодове. Момчета, нека да украсим клонкигорски плодове и така ще помогнем на зимуващите птици да избягат от глада. Да помогнем на птиците? (да)

(Децата сядат на маси)

Игра с пръсти.

Кукувицата мина покрай пазара

Тя имаше кошница

И кошницата на пода, буу,

10 мухи летяха.

Момчета, да видим какво имаме на масите си. (пластилин, клонки хартия)

Как можем да направим горски плодове офика от товакакво имаме?

(ще направим плодовете от пластилин.)

Какъв цвят ще използвате пластилин (Червен)

Оттискаме малки парченца от голямо парче пластилин и правим малки топчета с кръгови движения на дланите си (показва се)... Това ще бъдат горски плодове офика. (Децата сами правят топки от червен пластилин.)

Сега, момчета, нека украсим нашето дърво клончета офика(децата залепват шарки върху дървото).

Ето какви велики хора сме, спасихме птиците от гладна зима.

Момчета, синигерът благодари за помощта и ги почерпи с ябълки.

Свързани публикации:

Рисуването е радостна, вдъхновена работа, която не е необходимо да се налага на детето. Можете да рисувате с четка, пръсти. Толкова оригинално.

Резюме на GCD за рисуване с боцкане в младша група "Клон от планинска пепел за булфини"Реферат на преките образователни дейности в образователната област "Художествено-естетическо развитие" Рисуване в младши.

Резюме на урок по моделиране за деца от втора младша група "Офичен клон"Тема: „Офикова клонка“ Възраст: 2-ра младша група Цел: извайване на офика клон Цели: Затвърждаване на умението за отделяне на парче пластилин от цялото.

Реферат върху визуалната дейност "Офикова клонка" в първата по-млада група(скулптуриране) Цел: да запознае децата с една от техниките на скулптура.

Задачи: Да развият интереса на децата към моделирането, да научат децата да извайват китка от планинска пепел; оформят възприятията на сезонни променив природата;.

Реферат от урок по художествено творчество във втора група от ранна възраст. Рисунка "Офикова клонка"Реферат от урок по художествено творчество във втора група от ранна възраст. Живопис. "Офикова клонка" Съдържание на програмата: 1. Продължете.