Класове по пластилин в средната група "офика клонка". Схема на урок по апликация, моделиране (по-млада група) на тема: Урок по моделиране "Офикова клонка"

Авдеева Светлана
"Офикова клонка". Резюме на урок по скулптура

Резюме на урок по моделиране в подготвителната група.

тема:"Офикова клонка".

Цел:продължават да развиват моделиране в техниката "барелеф", трансфер характерни признациформа, цвят по образец, извайвайте с цялата четка, с двете ръце и работете с всички пръсти.

Оборудване: Естествена (есенна) офика клонка с плодове и листа. Парчета зелен, жълт, червен, кафяв пластилин, сини цветя... Скулптурни дъски и стекове. Декоративна картонена основа с рамка.

Ход на урока:

1. Създаване на игрова мотивация.

Възпитател: Възпитателят напомня, че е дошло прекрасно есенно време, всички дървета са облечени в красиви тоалети, " Златна есенв разгара си", всичко се наслаждава на природата! (показва красива кукла"Есен").

Ето я нашата прекрасна мома. Есента е сестра! И какви мъниста има! Алена, светла! Мъниста са направени от червени плодове. Познайте коя? Ето една гатанка за вас:

1. Зрънцето е червено,

Да, не толкова вкусно

И дойде слана

Донесох захарта.

2. Плодовете не са сладост,

Това е радост за окото.

И украсата на градините,

И лакомства за косовете.

(отговори на децата)

2. Актуализация на урока.

Възпитател: Точно така, това е офика! Прекрасно зрънце. Узрява на клон през есента, горчиво узрява до зимата, спасява всички в студено време! Клонка като четка, в края на китка червени плодове.

С червена четка

Офиката светна.

Листата падаха.

Роден съм.

Нека направим такава клонка!

3. Демонстрация на методи на работа.

Първо, върху основата, картона, поставете слой син пластилин, с вълнообразни линии отгоре надолу, отляво надясно. Вижте каква истинска офика клонка. кафяв цвят, първо - клонът е по-дебел, а след това от него се простират малки клони. Изработване на флагели различни дължинии дебела. Правим клонка за плодове, за листа. Правим зрънцата чрез "щипване, сплескване". Смесвайки зелени, червени и жълти парчета пластилин, правим "топка" и я "издърпваме". Получават се листата. Внимателно разглеждаме композицията като цяло, поставяйки занаята в центъра.

4. Практическата част.

Възпитател: Изпълняваме задачата по посочения образец. Да се ​​потопим в красив святцветове на "златната есен".

Децата извайват занаят, придавайки му изразителен образ.

5. Резултат от урока.

Декорация на изложбата с произведения. Сравнение на извършената работа, състав. При желание децата добавят различни детайли, говорят за произведения, споделят впечатления, развиват чувство за колективност

офика, офика,

кого обичахте?

Обичах всички

Зарадва всички.

Зряло зрънце

Тя лекуваше всички.

Изберете зрънце и вие

Не се страхувай!

(руска народна песен)

Свързани публикации:

Интегриран урок в средната група "Клон от планинска пепел за булфини"Интегриран урок в средната група на тема: „Клон от планинска пепел за снегири“. Интегриране на образователни области: " Художествено творчество»,.

Резюме на интегриран урок. Приложение с елементи за рисуване "Pussy Willow"Цел: формиране на идеята, че пъпката е къща за лист. Представете характерни чертивърба. Научете се да различавате.

Резюме на ОД по моделиране в първа младша група "Офика за снеди"Резюме на ОД в първа младша група на тема „Офика за снедири“. Задачи: научете децата да търкалят пластилин между пръстите си кръгово.

Резюме на урока за деца от втора младша група. Моделиране "Pussy Willow"Интегриране на образователни области: "Познание" (формиране на холистична картина на света, "Комуникация", "Художествено творчество", моделиране,.

Цели:. Да запознае децата с геометрични форми и методи за трансформиране на геометрични форми. Развийте способността на детето да действа.

Резюме на урок по моделиране "Офикова четка" за старшата група на детската градинаЧетка за офика Обобщение на уроците по моделиране Цели: 1. Да научат децата да месят и размазват пластилин върху картон, за да създадат необходимия фон за композицията.

Резюме на урок по моделиране в средната група "Офикова клонка" GCD " Когнитивно развитие»Интегриране на области: 1) Социално и комуникативно развитие 2) Развитие на речта 3) Художествено-естетически.

Офикова четка

Резюме на урок по скулптура

цели:

1. Научете децата да месят и размазват пластилин върху картон, за да създадат необходимия фон за композицията

2. Научете се да търкаляте пластилин, за да създадете плодове, клони или листа от офика

3. Развийте се фини двигателни уменияръце

Материали за урока:

Клон от офика, дъски за скулптура, пластилин различни цветове, лист картон.

Ход на урока

Възпитател: Вижте, момчета, какъв красив клон има във ваза. От кое дърво е този клон? Роуан, разбира се. Лесно разпознаваме офика по шарените листа, по червените през есента гроздове. Плодовете на офика се считат за есенни плодове, защото узряват в късна есен. Офиката се отстранява от дървото само след първата слана. Офиката има горчив вкус. Но става много вкусно сладко. На онези офика, които растат в гората, плодовете остават до зимата. Птиците и катериците обичат да се хранят с планинска пепел.

Днес ви предлагам да оформите клонче офика с четка от горски плодове от пластилин. Но няма да извайваме скулптура, а барелеф - "картина" от пластилин.

За целта ни трябват листове от твърд картон. Първо, нека направим пластилин фон върху тях. За да направите това, трябва да го затоплите добре в дланите си, да го омесите и след това внимателно да го намажете върху чинията. Нека помислим за най-добрия цвят на фона, който да изберете. Необходимо е клонът на офика да се вижда ясно върху него. Това означава, че цветът на фона трябва да контрастира с червения цвят на плодовете, кафявоклонки, зелени листа. какво може да бъде? Жълто, синьо, синьо, черно. Опитайте се да поставите глината върху картона на равен слой.

Всички ли успяха? И сега пристъпваме към изображението на клонката. Правим клон под формата на тънък флагел, внимателно го нанасяме върху фона, като натискаме леко, така че клонът да не се сплеска, а да остане тънък и изпъкнал.

Правим същото с зелено листоофика. Погледнете отново формата на листа.

Сега най-важната част е четката за плодове от офика. Прикрепяме плодовете под формата на малки топки към фона, притискаме ги лесно.

Вижте какви изразителни снимки получихме! Нека се опитаме да си представим за какво мисли планинската пепел, когато узреят плодовете. Независимо дали е щастлива или не. Какво чувства едно дърво, когато палаво момче се изкачва по ствола и клоните му, искайки да набере много плодове? Прави го не за нечия полза, а за собствено забавление и когато играе достатъчно, хвърля счупени клони. Вероятно е тъжно и болезнено за планинската пепел, когато хората правят това.

За да запомните, че всяко дърво, всяко растение също е живо същество, което боли, лошо, ще оставим клоните си на изложбата в група.

Татяна Личманова
Резюме на урок по моделиране в средната група "Офикова клонка"

GCD "Когнитивно развитие"

Интегриране на области:

1) Социално и комуникативно развитие

2) Развитие на речта

3) Художествено и естетическо развитие

Цел:формирането на естетическо отношение към предмети и явления от околния свят.

задачи:

1) образователни.

Научете децата да правят куп планинска пепел, използвайки подготвени топки от пластилин.

Да възпитаме у децата любов към природата, да ги научим да правят цяла картина от отделни части.

Подобрете уменията си в моделирането.

2) развиващи се.

Развийте речта при децата;

Развийте вниманието, въображението;

Развитието на фините двигателни умения при децата;

Развитие на естетическите чувства у децата;

Развитие на артистични и творчески способности;

3) образователни.

Да възпитава отзивчивост, доброта, грижа за птиците.

Оборудване:статив, играчка (птица, лист ватман хартия с изображение на дърво, шарки на офика клони по брой деца, червен пластилин, дъски за моделиране, клони на офика, илюстрация с изображението на зимуващи птици, саундтрак "Звуците на птици в гората".

Методи и техники:

1. Словесни (Описание на явленията на зимата, плодове от офика, зимуващи птици).

2. Визуално (клони на офика, илюстрация с изображението на зимуващи птици).

3. Игра ("зима-зима").

Ход на урока

възпитател:

Деца ми кажете кое време на годината е?

деца:

възпитател:

Какви промени в природата се случват през зимата?

деца:

Студено е, мразовито, земята е покрита със сняг, птиците отлетяха в топли земи.

възпитател:

Точно така, браво. (Звучи музика, пеене на птици)

Деца, какво мислите, какви звуци чувате, как звучат?

възпитател:

Да видим. На гости ни дойде гост. Кой е това?

деца:

възпитател:

Точно така, птица, и се нарича снед. Той ни донесе необичаен букет (учителят посочва букет от офика). От какво е направено?

деца:

От клоните на червена офика.

възпитател:

правилно. Нека се приближим и разгледаме клонките от офика (децата идват до масата с учителя). Какъв е цветът на зрънцето?

деца:

Червен.

възпитател:

Каква форма са?

деца:

Кръгъл.

възпитател:

Погледнете внимателно как са подредени плодовете? Когато плодовете са близо един до друг, те се наричат ​​гроздове. Напомни ми кое време на годината е?

деца:

възпитател:

През зимата, когато навън е студено и гладно, към планинската пепел летят различни птици. Да видим кои заедно със снежната?

деца(гледам илюстрацията):

Снегир, синигер, врабче, восиче крило, кълвач.

възпитател:

Момчета, имаме дърво в нашата група. Виж, птиче, какво дърво имаме. Ето го.

(Учителят се приближава до фланелеграфа с дърво).

Това е червена офика. Момчета, снегирът пита защо е толкова тъжно? Защо мислиш? Какво му липсва?

деца:

На планинската пепел липсват плодове.

възпитател:

Деца, снегирът ни моли да украсим дървото с горски плодове и така ще спасим зимуващите птици от глад. Да помогнем на птиците?

деца:

възпитател:

Но първо, нека се затоплим (физическо възпитание "Врабче").

Врабче пиленце-цвиркане

(скачане на два крака, движение на ръцете нагоре и надолу)

Скочи по пътеката от клона

Достатъчно отхапани трохи (накланя напред и надолу, ръце назад)

Разтегнат! О, уморен! (протяга се, ръце нагоре).

възпитател:

Сега вижте какво ще извайваме (довежда децата и показва готов шаблончервена офика). Седнете на местата си и бъдете внимателни. (Учителят показва моделирането на плодове от офика. Децата седят на маси, отщипват малки парченца пластилин, разточват плодове от офика)

възпитател:

възпитател:

Всички го направиха. Много добре. Плодовете на офика по клоните се оказаха ярки и красиви за всички и ние ще играем с вас (учителят кани децата да играят играта на открито „Freeze“).

възпитател:

Сега, момчета, нека украсим нашето дърво с клони на офика (децата залепват шарки върху дървото).

Виж, снежно, колко умно и весело стана. харесваш ли момчета?

деца:

възпитател:

Вижте, птици долетяха до нашата планинска пепел, за да хапят нашите плодове.

Ето планинска пепел край пътеката,

Алените четки горят.

И момичетата и момчетата

Бързат да ги оскубят.

Няма да вземем много от тях,

Няма да забравим за птиците!

През зимата гостите ще пристигнат

Очаква ги подарък от момчетата!

(Птиците казват благодаря и ви почерпват с бонбони)

Дата на публикуване: 10.12.15

смърч:развитие на умения за работа с пластилин; формирането на интерес към творчеството.

Мотивация: игра

задачи:

  • Продължете да се запознаете със свойствата на пластилина: той е оформен, разкъсан, разделен на части, смачкан, навит. (Когнитивно развитие: експериментиране с материали и вещества)
  • Подобряване на техниките на скулптура (месене, отщипване на малки части от цяло парче пластилин, търкаляне на парче пластилин между две длани под формата на топка, сплескване).
  • Работа с речник: активирайте прилагателни (червен, кръгъл, красив) в речта на децата (Развитие на говора, социално и комуникативно развитие)
  • Възпитавайте децата положителни емоцииот резултатите от творчеството, милото и грижовно отношение към птиците. (Когнитивно развитие)
  • Повишаване на интереса към музикални произведения (изпълнение на песента "Птица" от Н. Найденова), разглеждане на илюстративен материал (подбор на картини, изобразяващи плодове от офика). (Художествено и естетическо развитие)

Материал: червен пластилин, салфетки, дъски за моделиране, чиния, предварително украсена с пластилин (с приложен фон, изображение на листа и клони на офика), играчка - птица.

Предварителна работа:разглеждане на илюстрации и комплекти пощенски картички, изобразяващи птици, които кълват плодове от офика, разглеждане на сухи клони от офика с плодове, поднос с изображението на птици, разговори на тема „Птици”, разучаване на песента „Птица” от Н. Найденова.

Дейности за деца:игра, експериментиране с материали и вещества, творчески , комуникация.

Ход на урока:

Децата седят на столове в полукръг. Поздрави деца. Обръщам вниманието ви към една птица, която е долетяла в групата. Показвам играчката птица. Децата гледат птицата и искат да я докоснат. На всеки се дава такава възможност, минавам покрай всяко дете и ги оставям да докоснат птицата.

Уведомявам децата, че птицата иска храна. Каня децата да си спомнят какво ядат птиците, какво обичат да ядат? Уточнявам, че през късната есен и зимата птиците кълват плодовете по клоните. Какви плодове растат по клоните? Какво дърво расте на нашия сайт? Видяха ли плодове върху него? Предлагам да изпея позната песен на птицата „Птица” от Н. Найденова.

Деца изпълняват песен с имитация на движенията на птица, която кълва зърна. Действайте според текста.

След играта каня децата да оформят плодове от офика за птицата. Какво ни трябва?

Насърчете децата да отговорят (пластилин, дъска за моделиране, салфетка)

Показвам метода на действие (техники на извайване): „Ще извайваме горски плодове. Всеки от вас ослепява няколко зрънца. Половината от плодовете ще дадем на птицата, а останалите ще украсят чинията. Ето и нашата чиния, няма клонка, листа, но няма плодове. И така искам да направя чинията красива! „Искате ли да извайвате? Сега отиваме на масите и ще извайваме плодове."

Самостоятелна работадеца под ръководството на учител. Деца търкалят червени пластилинови топки. При необходимост оказвам съдействие индивидуално.

Разглеждаме плодовете, слагаме част от тях в чиния за птицата, украсяваме чинията с останалите.

GCD е обобщен. Казвам на децата, че днес много се постараха, бяха страхотни, помогнаха на птицата и украсиха чинията. Получи се толкова красиво, сега ще го поставим в нашия кът за творчество и ще му се възхищаваме! Птицата благодари на децата и отлита.

Обяснение:

В този урок се създават две мотивации: да се нахрани птицата и да се украси чинията, като по този начин резултатът от урока е две произведения наведнъж. Работата е там, че децата заслепяват много "плодове", всяко дете ще прикрепи по едно свое зрънце, за да украси чинията, защото в групата има много деца. Останалите плодове ще "дойдат по-удобни" за птицата, защото не можем да не използваме резултатите от детския труд. Децата ще бъдат доволни, родителите ще се възхищават на успеха на децата си. Ако учителят си постави за цел да проследява резултатите на всяко дете поотделно, тогава „плодовете“ могат да бъдат поставени не върху чиния, а върху дъска с името на детето.

Наталия Лапина

Интегриран урок по скулптура

« Офикова четка» .

(старша група)

Цел: разширяване и изясняване на знанията на децата за офика... Научете я да я изобразява с пластилинография.

Задачи:

Образователни: опознаване на дървото офика в различно времена годината... С ползите, които носи. Неговата структура, плодове, листа. Запознаване с картините на известни художници, които са изобразявали офика... Повторете методите за разделяне на пластилин на части (прищипване, разкъсване, отвиване)и топки и колбаси.

Образователни: култивиране на любов към природата, към красотата, създадена от художници и природата.

Развиващи се: да развива вниманието на децата, търпението по време на упорита работа, фините двигателни умения на ръцете.

Предварителна работа: наблюдение на офикаМестоположение е включено детска градина... Привлечете вниманието на децата към листата и формата на плодовете. Въведете понятието деца в речника « четка за офика» ... Повторение на скороговорки за офика„Гроповете офика горят на слънце, ". Създайте хербарий в кътче на природата.

Материали (редактиране): клон офика, пластилин, дъска за скулптуриране, цветен картон за фона на картината, визуални материали ( офика - през зимата, пролет, лято, есен; мебели, духови инструменти, презентация « Роуанв картините на художниците ".

Ход на урока:

възпитател: Момчета, сега ще ви задам една гатанка и вие можете да познаете за какво става дума.

През пролетта побеля

През лятото стана зелено

Сложете през есента

Червени корали.

правилно, Роуан. Роуан- много е красиво и невероятно дърво... През пролетта Роуанцъфти с бели пухкави цветя. От всяко цвете се връзва зрънце. През лятото плодовете са дребни и зелени, поради което не ги забелязваме. И по-близо до есента те стават червени или оранжеви (близо до горски плодове планинска пепел много нюанси) Дори когато листата падат през есента, плодовете се придържат плътно към клоните и могат да висят до пролетта. Но до средата на зимата нищо не остава от тях. Те се изяждат от птици. Птиците много обичат горски плодове. офика... И други горски обитатели (елени, диви свине, лосове)също не се притеснявайте да го ядете. Те ядат клони, пъпки, листа.

Плодовете не са сладки

Но радост за окото

И украсата на градините,

И почерпка за приятели.

Човек също отдавна знае какво е полезно дървоРоуан... Изработва мебели и духови инструменти от дърво. музикални инструменти. (Показване на снимки)Сладкото се прави от плодове, чай се прави от цветя.

И много поети и художници повярваха офикамного красиво дърво... Да видим какви картини са създали, вдъхновени от красотата. офика.

Презентация « Роуанв картините на художниците "

Физическо възпитание.

Расте край реката Роуан, (От позицията на акцента клякам,

изправяне на торса, ръцете напред нагоре.)

И реката потекла на вълни. (Завърта се надясно, наляво с плавни движения на ръцете.)

Дълбочина в средата. (Наведете се напред, ръцете изправени.)

Имаше риба-би-на. (Клек.)

Тази риба е кралят на рибата (Скокове.)

Нарича се - миноу. (Ходи на място.)

Ние, като истински художници, ще създадем и картина от пластилин. Това се нарича пластилинография. И нашата клонка ще вдъхнови офика... Нашата картина ще бъде наречена « Офикова четка» .

Отщипете малко кафяв пластилин и навийте две тънки наденички. Това ще бъдат клонки. Поставете ги в центъра на нашия картон. Едно над друго. Отгоре ще има листа, а отдолу - плодове. Нека навиваме още няколко малки колбаси - това ще бъдат клоните на самата китка, по тях висят горски плодове. Моля, имайте предвид, че клоните на грозда се разминават от една точка.

Самостоятелна работа на децата.

Каква е формата на нашите плодове? Точно така, кръгла. Отщипваме парчета червен пластилин и разточваме малки топчета с кръгови движения. Това са нашите плодове. При залепване към картона не натискайте силно. Плодовете трябва да са изпъкнали.

Самостоятелна работа на децата.

Динамична пауза.

Пръстите ни са малко уморени, нека ги разклатим и си спомним за скороговорката офика... „Гроповете офика горят на слънце, заслепен от офика в очите на момчетата». (Повтаряме няколко пъти и разклащаме ръцете си, стискаме и отпускаме пръстите си)... Нека продължим.

Сега трябва да направим листата. Те могат да бъдат зелени, жълти, оранжеви. Отщипете парче пластилин и навийте къса дебеличка наденица. Това е нашата листовка. Залепвайки го за картона, го залепете по-твърдо, така че да се сплеска. Листата не са изпъкнали, а плоски. Моля, имайте предвид, че едното листо е срещу другото. И до края на рязането те намаляват. В края в центъра има едно листо.

Самостоятелна работа на децата.

А сега момчета, да видим какво планинска пепел, който се оказа.