Ахлах бүлгийн намрын цэцэрлэгт хүрээлэнд хийсэн аялалын тойм. Ахлах бүлгийн GCD хичээлийн хураангуй: "Оросын ардын тоглоомын музейд хийсэн аялал.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Хаврын өдөр зугаалгаар явлаа ..." хаврын аялал

Зорилтот- байгалийн ухааны анхан шатны ойлголтуудыг тодруулах, өргөжүүлэх (улирал. Хаврын эхэн үе. Хаврын эхэн үеийн шинж тэмдэг).

Тоног төхөөрөмж: таслагч.

Урьдчилсан ажил

Гадаа тоглоом сурах "Өө, асуудал!" мөн "Эмэг дээр", "Эрт хавар", "Бугас" шүлгүүд.

Ярилцлага хийх "Мод хаврын эхэн үед”,“ Хавар манай өдтэй найзууд ”,“ Хавар зэрлэг амьтад ”.

Аяллын явц

Багш хүүхдүүдийг хамгийн ойрын цэцэрлэгт хүрээлэн, талбай, төгөл эсвэл ойн захад зугаалахыг урьж байна. Замдаа тэр хүүхдүүдийн анхаарлыг нарны хурц тусч, дулаарч эхэлсэн, цас хайлж эхэлсэн, дээвэр дээр урт мөсөн бүрхүүлүүд гарч ирснийг харуулж байна.

Цэцэрлэгт хүрээлэнд багш хүүхдүүдийг эргэн тойрондоо цуглуулж, хүүхдүүдийн нэгийг өмнө нь сурсан шүлгээ уншихыг урьдаг.

Хаврын эхэн үе

Цасан дээрх ташуу сүүдэр.

Хаврын нэгэн өдөр.

Урт алхаж буй сүүдэр

Тэд бидэнтэй хамт цасан шуурга дундуур алхдаг.

Гэнэт гүнзгий ул мөр

Усаар дүүрэн болсон.

Нар цас мөсийг живүүлдэг

Мөн мөстлөг нулимс асгаруулдаг.

Хүйтэн дууслаа. Өө!

Бид хавартай уулзах цаг болжээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Шүлэгт хаврын эхэн үеийн ямар шинж тэмдгүүдийн тухай өгүүлдэг вэ?

Хүүхдүүд.Шүлэгт нар гэрэлтэж байна гэж хэлдэг. Энэ нь цас, мөсийг хайлуулдаг. Цасан дунд зам дээр ус хуримтлагдав. Цасан дээр урт сүүдэр бий. Мөсөн бүрхүүлээс дуслууд унаж байна, дусал дуслууд эхлэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Зөв. Өнөөдөр бид эдгээр тэмдгүүдийн алийг нь ажиглаж болох вэ?

Хүүхдүүд... Өнөөдөр нар хурц гэрэлтэж, дулаарч байна. Цасанд бид мод, бутны сүүдэрийг хардаг. Модны их биений эргэн тойронд дугуй гэссэн толбо үүссэн. Тэдний дотор ус байдаг. Бид цэцэрлэгт хүрээлэн рүү явахдаа байшингийн дээвэр дээр мөстсөн мөсөн бүрхүүлүүдийг харж, дуслууд дуугарах нь сонсогдов.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Бүх зүйл зөв, гэхдээ нар зөвхөн хурц гэрэлтээд зогсохгүй дулаацаж байгааг яаж шалгах вэ?

Хүүхдүүд.Та нар руу эргэж, толгойгоо өргөж, нүдээ аньж болно. Бид нүүрэндээ нарны дулааныг мэдрэх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Үүнийг хийхийг хичээцгээе.

Сурган хүмүүжүүлэгч болон хүүхдүүд энэ туршлагыг хийж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Нар дулаарч байгааг мэдэрсэн үү?

Хүүхдүүд.Тиймээ, нар миний нүүрийг дулаацуулж байсан.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Цасанд гэссэн толбо, жишээлбэл, модны их биений ойролцоо эдгээр дугуйлан байгааг та анзаарсан. Тэд яагаад гарч ирсэн бэ?

Хүүхдүүд.Эдгээр тойрог нь моднууд өвлийн нойрны дараа сэрж байгааг харуулж байна. Удалгүй шүүс нь их бие, мөчрүүдийн дагуу хөдөлж, нахиа нь хавдаж, дараа нь навч гарч ирнэ.

Багш хүүхдүүдийг гэсгээсэн хэсэг рүү хөтөлнө.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Энд толгод дээр гарсан гэсгээн байна. "Гэсгээсэн" гэдэг үг юунаас гаралтай гэж та бодож байна вэ?

Хүүхдүүд... "Гэссэн" гэдэг үг "хайлмал" гэсэн үгнээс үүссэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Зөв. Суугаад талбайн эргэн тойронд цас хайлж байгааг хараарай. Гэссэн хэсгүүдийн ирмэг дээр цас юу вэ?

Хүүхдүүд.Гэссэн талбайн эргэн тойрон дахь цас нь саарал, нойтон, цоорхойтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тэд ийм цасны талаар "хөвөн" гэж хэлдэг. Та гэсгээн дээр юу харж байна вэ?

Хүүхдүүд.Гэсгээн дээр олон хуурай өвс байгаа боловч анхны ногоон өвс аль хэдийн гарч ирэв. Эх, хойд эхийн анхны цэцэг газраас гарч ирэв. Тэд хараахан босч амжаагүй, нээгдээгүй байна. Одоогоор тэдний толгой л гарч ирсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Цэлмэг дээр газар хүр. Тэр ямархуу хүн бэ?

Хүүхдүүд гараараа газарт хүрдэг.

Хүүхдүүд... Дэлхий чийглэг, дулаан байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Гэссэн толбо ямар үнэртдэгийг үнэртэж байна уу?

Хүүхдүүд газар үнэрлэдэг.

Хүүхдүүд.Гэссэн толбо нь чийг, шинэлэг, чийглэг шороон үнэртэй.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ бол хаврын эхэн үеийн үнэр юм. Одоо дасгалаа хийцгээе.

Дасгал "Өө, асуудал!"

Өө, асуудал! Өө, асуудал!

(Хүүхдүүд тойрог хэлбэрээр гүйж, гараа бүсэндээ барина.)

Цас хайлж, ус хаа сайгүй байна.

Гутлаа бүү өмс,

(Тэд тойрог хэлбэрээр алхаж, өвдөгөө дээш өргөөд, гараа бүсэндээ барина.)

Цасанд гэссэн толбо бий.

Цэцэрлэгт горхи урсаж,

(Хөлийн үзүүр дээр гүйж, гараа бүсэндээ барина.)

Зуун дэгээ нисэв

(Тэд хөлийн үзүүр дээр гүйдэг. Тэд далавч шиг гараа хийв.)

Мөн урсгалууд хайлж, хайлж байна,

(Тэдний нүүрийг дугуйлан зогсоо. Аажуухан бөхий.)

Мөн цэцэг ургаж байна.

(Аажуухан бос. Гараа өргөж, дээш өргө.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Аяллаа үргэлжлүүлж, тэр нугад ургасан модыг харцгаая.

Багш хүүхдүүдийг мод руу хөтөлдөг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Энэ модыг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү?

Хүүхдүүд... Энэ бол бургас юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бургасны тухай шүлгийг санаарай.

Хүүхдүүд.

Хаврын хамгийн эхний өдөр

Хамгийн анхны.

Нарсны ирмэг дээр

Бургас цэцэглэжээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Бургас ямар байдгийг бидэнд хэлээч.

Хүүхдүүд.Бургас бол мод юм. Бургас нь зузаан, муруй их бие, газар руу хазайсан мөчиртэй байдаг. Салбарууд нь хүрэн улаан өнгөтэй. Салбарууд дээр бид мөнгөлөг цагаан зууван хурга харж байна. Тэд хаврын эхэн үед бургас дээр цэцэглэдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хэд хэдэн нимгэн мөчрийг болгоомжтой тайрч, усанд хийж, хурга хэрхэн өөрчлөгдөж, навчис хэрхэн харагдахыг харцгаая. Мөчрүүд нь үндсээ өгөхөд бид тэднийг газарт суулгаж, хэдэн залуу мод ургуулна.

Багш бургасны мөчрийг тайралтаар тайрдаг. Дараа нь жуулчид усан сан руу явдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Цөөрөмд юу болдог вэ? Хараад бидэнд хэлээрэй.

Хүүхдүүд.Цөөрөм дээрх мөс хайлж эхэлдэг. Харанхуй болсон. Эргийн ойролцоох мөсөн дээр ус бий.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ийм мөсөн дээр гарах боломжтой юу?

Хүүхдүүд.Үгүй Ийм мөсөн дээр гарч болохгүй. Та бүтэлгүйтэж, живж болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Чамайг хэзээ ч ийм хаврын мөсөн дээр гарахгүй гэж найдаж байна. Одоо хаврын ойг сонсоцгооё. Та юу сонсож байна вэ?

Хүүхдүүд.Бид шувуудын дуулахыг сонсдог.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Ямар дуулах вэ?

Хүүхдүүд.Шувуудын дуулах нь эгдүүтэй, баяр баясгалантай, хөгжилтэй байдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Шувууд яагаад ийм баяр хөөртэй дуулдаг вэ?

Хүүхдүүд... Тэд өвөлждөг дулаан орноос эх орондоо буцаж ирэв.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Тэд одоо юу хийж байна вэ?

Хүүхдүүд.Тэд үүрээ барьж, дараа нь дэгдээхэйгээ гаргах болно.

Боломжтой бол багш орж ирсэн дэгээг ажиглах ажлыг зохион байгуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Хавар зэрлэг амьтдад юу тохиолддог вэ?

Хүүхдүүд... Баавгай сэрж, үүрнээс гарч ирдэг, зараа сэрж, бүх амьтад урсч эхэлдэг - өвлийн дулаан хүрмээ зуны цайвар болгон соль. Баавгай өвлийн улиралд төрсөн бамбарууштай үүрнээсээ гарч ирдэг бөгөөд бусад амьтад удахгүй бамбарууштай болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч... Сайн байна! Та зэрлэг амьтдын талаар их зүйлийг мэддэг. Одоо "Эмэг дээр" тоглоом тоглоцгооё.

Тоглоом "Эмэг дээр"

Зорилго нь ярианы дүрмийн бүтцийг хөгжүүлэх явдал юм (уртгал үгийн бүтэц).

Урьдчилсан ажил: тоглоомын текстийг сурах.

Багш хүүхдүүдийг тойрог үүсгэж, шинэ тоглоом тоглохыг урьж байна.

Модны ирмэг дээр

(Хүүхдүүд нүүрээ дугуйлан зогсоо. алгаа харуул.)

Мөн тэдний ард чих байдаг.

(Хоёр гарын долоовор ба дунд хуруунаас "чих"-ийг харуулна.)

Туулай нуугдав

Модны ирмэг дээр.

(Тэд хөлийнхөө үзүүр дээр үсэрч, толгой дээрх алганаас "чих" хийдэг.)

Модны ирмэг дээр

(Алгыг харуул.)

Тэдний доор зараа -

(Тэд нийлсэн далдуу модоор "зараа" хийдэг.)

Хурц зүү

(Зогсож, хөдөлгөөнгүй зогсоно. Гараа бүсэндээ барина.)

Хурдан хөлийн гишгүүр.

Зул сарын гацуур мод ирмэг дээр,

(Алгыг харуул.)

Мөн хэрэм мод дээр -

Чихэн дээрх гогцоо,

(Тэд "хэрэм"-ийг алгаа нугалж, эрхий хуруугаараа "чих" хийж үзүүлэв.)

Дээш сум хөөрнө.

(Хөлийн үзүүр дээр зогсож, дээш сунгана.)

Модны ирмэг дээр

(Алгыг харуул.)

Түүний өмнө бамбарууд байна.

(Хэмнэлтэй squat хийх.)

Усны булга дээрээс мөлхөж гарав

Улаан үстэй залуус.

Зул сарын гацуур мод ирмэг дээр,

(Алгыг харуул.)

Мөн модны дээгүүр тэнгэр

(Толгойгоо хойш шид. Гараа хажуу тийш нь сунга.)

Үүл бол дэр юм

(Тэд алгаа хацрын доор тавьдаг.)

Сурган хүмүүжүүлэгч.Туулайны чих хаанаас цухуйдаг вэ? (Модноос болж.)

Туулайнууд хаана нуугдаж байна вэ? (Модны ард.)

Зараа хаана нуугдаж байна вэ? (Модны доор.)

Хэрэм хаана нуугдсан бэ? (Модон дээр.)

Үнэг хаана тоглодог вэ? (Модны өмнө.)

Тэд хаанаас ирсэн бэ? ( усны булга дээрээс.)

Тэнгэр хаана байна? (Модны дээгүүр.)

Тоглоомын дараа багш хүүхдүүдээс ерөнхий асуулт асуудаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Өнөөдөр бид маш их зүйлийг харж, хаврын өөрчлөлтийг ажиглаж сурсан. Та хаврын байгалийн талаар юу мэддэг вэ?

Хүүхдүүд.Хавар нарны туяа хурц гэрэлтэж, дулаарна. Цас, мөс хайлж эхэлж байна. Дээвэр дээр мөсөн бүрхүүлүүд гарч ирдэг. Хаврын дусал эхэлдэг. Цасан дээр гэссэн толбо гарч ирэх ба гэссэн толбо дундуур эхний өвс урсаж, эх, хойд эх гарч ирнэ. Бургас цэцэглэж байна. Мод сэрдэг. Удалгүй бөөр нь хавдаж эхэлнэ. Ирээд үүрээ барьж эхлэв нүүдлийн шувууд... Зэрлэг амьтад хайлж эхэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч.Гайхалтай. Би чамаар бахархаж байна!

Багш, хүүхдүүд буцаж ирэв Цэцэрлэг.

Хэрэв гэнэт гал гарсан бол

Зорилтот:том хүүхдүүдтэй танилцуулах сургуулийн өмнөх насгалын аврах анги, түүний зорилго, аврагч-гал сөнөөгчийн мэргэжил, галыг унтраахад ашигладаг тусгай хэрэгсэл, тусгай хувцастай; дүрмийг засах галын аюулгүй байдал, .

Материал:улаан дохионы туг, аврагч-гал сөнөөгчийн "гэрчилгээ".

Гал түймэртэй тэмцэх газар руу аялал хийх

1. Оршил хэсэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч (В.).Залуус аа, өнөөдөр бид гал унтраах анги руу аялах гэж байна. Тэнд хэнтэй уулзана гэж бодож байна? (Аврах гал сөнөөгчидтэй хамт.)
Зам дээр биеэ авч явах дүрэм, гэрлэн дохиогүй гудамжаар гарах дүрмийг хүүхдүүдээс тодорхой болгох.

2. Үндсэн хэсэг.

В.Бид гал унтраах ангийн үүдэнд байна. Гал түймэр маш аюултай гэдгийг та бүгд мэднэ. Яг юу вэ? (Хүүхдийн хариулт.) Галд эд зүйл, орон сууц, тэр байтугай байшин бүхэлдээ шатаж болно. Гэхдээ хамгийн аюултай нь хүн үхэж болзошгүй.
Гал гарсан даруйд том асуудал гарахгүйн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ? (Гал сөнөөгчдийг дууд.)
Үүнийг хэрхэн зөв хийх вэ, ямар утсаар? (101.)
Иргэн бүр мэддэг
Энэ тоо 101.
Хэрэв танд асуудал ирвэл,
Тэнд эрт залга.
Хэрэв танд утас байхгүй бол
Тагтнаас хүмүүсийг дууд.

Гал сөнөөгчдийг дуудмагц галын машин галыг унтраахаар явна. ...

Гал сөнөөгч аврагчтай хийсэн яриа.

  • Бидэнд машинаа үзүүлээрэй.
  • Машинд юу байгаа вэ?
  • Тэнд гал сөнөөгчид хаана байрлаж байна вэ?
  • Тэд юу өмсчихөө вэ? (Тусгай хувцасны үзлэг.)
  • Гал сөнөөгчид яагаад хамгаалалтын малгай, галд тэсвэртэй хувцас өмсдөг вэ?
  • Хүмүүсийг нүүлгэн шилжүүлэхэд юу ашиглаж болох вэ? (Шат, саравч.)
  • Галыг хэрхэн унтрааж байгаагаа харуул.
  • Гал унтраах бригад хэдэн секундын дотор гал гаргадаг вэ?
  • Замдаа машин улаан гэрэлтэй байвал яах вэ?
  • Гал түймрээс зайлсхийхийн тулд юу хийх хэрэгтэй вэ?
  • Хүүхдүүд шүдэнзээр тоглож болох уу?
  • Тэгээд ойд гал асаах уу?
  • Насанд хүрэгчдийн зөвшөөрөлгүйгээр цахилгаан хэрэгслийг асааж болох уу?
  • Газ асаах уу?
  • Гал сөнөөгч ямар шинж чанартай байх ёстой вэ?
  • Манай залуус гал сөнөөгч болохын тулд юу хийх ёстой вэ? (Спортоор хичээллэх, хатуурах.)

В.... Бид маш их хэрэгтэй, сонирхолтой зүйлийг сурсан.
Схемийн дагуу гал сөнөөгчдийн үйл ажиллагаанд хяналт тавих.
Галд тэсвэртэй хувцас өмссөн гал сөнөөгчдийг дуудах алсын удирдлагатай яаралтай тусламжийн товчлуур руу дохио хүлээн авснаар багийнхан машинд сууж, галын станцын хаалганаас дохиолол асаалттай машинаа орхино.

Тоглоом "Үг нэмэх".

Онцгой байдлын яамны төлөөлөгч шүлгийн мөрүүдийг уншиж, хүүхдүүд дутуу үгийг нэмэх ёстой.
1. Шалан дээр нүүрс унаж, модон шалыг гэрэлтүүлэв.
Битгий хар, бүү хүлээ, бүү зогс, харин ... усаар дүүргэ.
2. Бяцхан эгч нар гэртээ шүдэнз асаавал та яах ёстой вэ?
Шүдэнзийг тэр даруйд нь ... авч явна.
3. Гэнэт гал гарсан тохиолдолд тухайн үед гал сөнөөгчдийг дуудаж, галын талаар мэдэгдэх үүрэгтэй....
4. Галд болгоомжтой ханддаггүй хүн галтай байх магадлалтай.
Хүүхдүүд ээ, та нар галаар хошигнож болохгүй гэдгийг санаарай.
5. Энэ бол харанхуй байшин бөгөөд дотор нь зуун эгч амьдардаг;
мөн эгч дүүсийн аль нь ч гал шиг дэгдэж болно.
Аюултай эгч нар - нимгэн ... шүдэнз.

III. Дүгнэж байна.

Онцгой байдлын яамны төлөөлөгч.Залуус аа, анхааралтай, галын аюулгүй байдлын дүрмийг сурсан бүх хүмүүст би "Залуу аврагч-гал сөнөөгч" гэрчилгээг гардуулж байна. Одоо та галын аюулгүй байдлын дүрмийг чанд мөрдөж, бусдад сургах ёстой.

Гал унтраах анги руу хийсэн аяллын хураангуйг Л.Тукач бэлтгэв

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй "Мэдлэг" боловсролын чиглэлээр GCD-ийн хураангуй "Москвагаар аялах"

ЗОРИЛГО:

тухайн газрын төлөвлөгөө, газрын зургийн талаар санаа өгөх;

хотын үзэсгэлэнт газруудын талаархи хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэх Москва, бүтээлийн түүх Москвагийн Кремль;

яриа, сэтгэлгээ, алсын харааг хөгжүүлэх;

эх орны түүхийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх.

ТОНОГ ТӨХӨӨРӨМЖ:

Мультимедиа проектор, дэлгэц, компьютер;

"Танилцуулга Москва. Москвагийн Кремль";

Хөгжмийн дагалдан - тухай дууны сонголт Москва;

Оросын зураачдын уран зургийн хуулбар

Газрын зураг Москва, метро.

УРЬДЧИЛСАН АЖИЛ:

тухай шүлэг, зүйр цэцэн үг уншиж, цээжлэх Москва;

Зураглалыг судлах;

Хотын тухай яриа Москва;

Мини музейг дүүргэх Бүлэгт Москва;

Холбоотой ширээний тоглоомууд

ХИЧЭЭЛИЙН ЯВЦ:

Өнөөдөр бид Эх орны тухай ярих болно.

Тэгээд хэн санаж, эх орны тухай шүлэг хэлэх вэ.

Эх орон гэдэг том, том үг!

Дэлхий дээр гайхамшиг бүү байг

Хэрэв та энэ үгийг сэтгэлээсээ хэлэх юм бол.

Далайгаас гүн, тэнгэрээс өндөр!

Энэ нь дэлхийн хагаст яг таарч байна:

Ээж, аав, хөршүүд, найзууд.

Эрхэм хот, эрхэм орон сууц,

Эмээ, сургууль, зулзага, би!

Таны гарын алган дахь нарлаг бөжин,

Цонхны гадна талд голт борын бут

Мөн хацар дээрх мэнгэ -

Энэ ч бас Эх орон.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Эх орон" гэдэг үгийг бид юу гэж нэрлэдэг вэ?

Хүүхдүүд: энэ бол бидний төрсөн нутаг эсвэл бидний төрөл төрөгсөд гэх мэт.

Сурган хүмүүжүүлэгч:

Манай улсын нэр юу вэ?

Тэгээд манай Орос улс юу вэ?

Та бид хоёрыг Оросын иргэд гэж юу гэж нэрлэдэг вэ?

Оросын гол хот юу вэ?

Яагаад гол хот вэ?

Та нарын дунд Москвад ирсэн хүн байна уу?

Чи тийшээ явмаар байна уу?

Дараа нь бид нийслэл рүү явна. Бид яаж тэнд маш хурдан очих вэ?

Тийм ээ, бид Москва руу автобусаар явах болно. Тасалбараа аваарай. Суудалдаа оч.

Сурган хүмүүжүүлэгч

Өдрийн мэнд, эрхэм зорчигчид. Бид хүн бүрийг хүлээсээ зүүхийг гуйж байна. "Мөн би алхаж, Москва даяар алхаж байна" дууг тоглодог

Сурган хүмүүжүүлэгч-нярав:

Москвагийн талаарх мэдээллийг сонсоорой. Эрт дээр үед хүмүүс "Москва хот бол бүх Оросын тэргүүн" гэж хэлдэг байсан. Энэ нь эртний олон байдаг гэсэн үг юм сайхан хотууд, мөн нийслэл нь нэг юм. Энэ бүхэн яаж эхэлсэн бэ? Ханхүү Юрий Долгорукий Москва голын эрэг дагуу байрлах хэд хэдэн тосгоныг багтаасан жижиг суурин байгуулжээ. Тиймээс сууринг Москва гэж нэрлэдэг байв. Оршин суугчид гар урлал эрхэлж, ашигтай худалдаа хийдэг байв. Эцсийн эцэст Москва нь томоохон замуудын уулзвар дээр байрладаг байв. Барааг усаар болон газраар тээвэрлэдэг байв. Москва хурдацтай хөгжиж, хөгжиж байв. Өнөөдөр Москва бол манай улсын хамгийн том, үзэсгэлэнтэй хотуудын нэг юм. Мөн дэлхийн өнцөг булан бүрээс жуулчид Москвад ирж, хотын архитектурыг биширдэг. Тэд Москвагийн тухай туульс, үлгэр, зүйр цэцэн үг, хэллэг, дуу бичсэн. Түүнийг "Эх Москва", "Москвагийн цагаан чулуу", "Алтан бөмбөгөр Москва", "Алтан Москва", "Эрхэм нийслэл", "Эх орны зүрх" гэж нэрлэдэг. Та Москвагийн талаар ямар хэллэг мэддэг вэ?

Хүүхдүүд:

Москва - ард түмэн нийслэлээрээ бахархаж байна.

Москва бол бүх хотуудын эх юм.

Москвад очиж үзээгүй хүмүүс гоо сайхныг хэзээ ч харж байгаагүй.

Москва бол боржин чулуу шиг - хэн ч ялахгүй.

Москвагийн хувьд ээж нь үхэхээс айдаггүй.

Та юу ашиглаж болох вэ хотыг тойрон аялах? (Хүүхдүүд хотын тээврийн төрлүүдийг жагсаав)... Тиймээс бид явна Москваг тойрон автобусаар аялах, суудалдаа суу! Та манай хотын талаар олон сонирхолтой зүйлийг сурах болно. мэдэж авахүзэсгэлэнт газруудаараа. "Газрын тэмдэг" гэж юу болохыг та мэдэх үү?

Слайдын дугаар 3. "Юрий Долгорукийн хөшөө".

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг хар даа: бид Юрий Долгорукигийн хөшөөний хажуугаар өнгөрч байна. Энэ хүн юугаараа алдартай вэ? (Энэ ханхүү үүсгэн байгуулсан Москва) ... Хот Москванайман зуун тавин жилийн өмнө хоёр голын эрэг дээр байгуулагдсан. Аль нь болохыг хэн хэлж чадах вэ? (Москва гол ба Неглинная) .

Слайдын дугаар 4 "Большой театр"(Балетаас Чайковскийн хөгжим сонсогддог "Щелкунчик")

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, хар даа, бид ямар барилгын хажуугаар өнгөрч байна вэ? (Их театр)... Энэ театр юугаараа алдартай вэ? (Тэрээр дуурь, балетаараа дэлхий даяар алдартай болсон тоглолтууд: "Щелкунчик", "Хунт нуур"мөн бусад). Тоглолтонд заавал оролцохыг зөвлөж байна.

Слайдын дугаар 5 "Москвагийн Улсын Их Сургууль"Слайдын дугаар 6 "Бор шувуу толгод"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид үзэсгэлэнтэйг өнгөрөөж байна өндөр барилгашонтой. Энэ барилга юу болохыг хэн мэдэх вэ? (Бараг бүх сургууль төгсөгчдийн элсэн орохыг мөрөөддөг их сургууль)... Их сургууль нь гайхамшигтай панорама бүхий ажиглалтын тавцантай Воробьевый Горы дээр байрладаг. Москва.

Слайдын дугаар 7 Лужники (спортын марш)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Төв цэнгэлдэх хүрээлэн нь их сургуулиас холгүй байрладаг Москва... Цэнгэлдэх хүрээлэн яагаад баригдсан бэ? Энд спортын тэмцээн, тэмцээн зохиогддог, тамирчид бэлтгэл хийдэг. Би залуу тамирчдыг биеийн тамирын дасгал хийхийг урьж байна.

(Биеийн минут)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хурдлаарай: Манай автобус хөдөлж, аялал үргэлжилж байна.

Слайдын дугаар 8 "Поклонная Гора" (хөгжмийн дуу чимээ "Ариун дайн")

Сурган хүмүүжүүлэгч: В Москвад ийм газрууд байдагБид онцгой сэтгэл хөдөлж очдог. Эдгээр газруудын нэг бол ялалтын дурсгалд зориулан босгосон "Поклонная Гора" дурсгалын цогцолбор юм. Зөвлөлтийн ард түмэнАугаа эх орны дайнд. Энд Их хааны музей байдаг эх орны дайн, Ариун сүм, алдартай хөшөөЯлалт, түүнчлэн нулимсны оргилуурууд.

Слайдын дугаар 10 "Аврагч Христийн сүм" (хонх дуугарах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Манай автобус явж байна. Ямар үзэсгэлэнтэй, сүрлэг бүтэцтэй болохыг хараарай. Энэ бол нэгэн цагт нурсан сүмийн оронд өнөөдөр баригдсан гэдгээрээ алдартай Аврагч Христийн сүм юм. Урт жилЭнэ сайт дээр задгай усан сан байсан.

Слайдын дугаар 11. "Третьяковын галерей"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Москва - Соёлын төвОрос. Өөр ямар ч хотод ийм олон музей, театр байдаггүй. урлагийн галерей... Бид Третьяковын галлерейн хажуугаар өнгөрч байна. Уран зураг цуглуулагч Третьяковын нэрэмжит. Үүн дотор цуглуулсанОросын хамгийн алдартай зураачдын зургууд. Би энд зогсоод музейн зарим танхимд зочлохыг санал болгож байна.

(Стендүүд нь Оросын зураач Васнецовын зургуудын хуулбарыг харуулж байна "Алёнушка", "Гурван баатар", Шишкина "Нарсан ойд өглөө", Левитан « Алтан намар» ). Багш таныг зургийн зохиогч болон нэрийг санахыг урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид автобусанд суугаад зүрх сэтгэл рүүгээ явдаг Москва... Та хаана байгааг аль хэдийн таамагласан байх?

Слайд дугаар 12 Пушкины хөшөө

Бид төрсөн Оросын агуу яруу найрагчийн хөшөөний хажуугаар өнгөрдөг Москва, түүнийг бүх зүрх сэтгэлээрээ хайрлаж, олон яруу найргийг зориулсан утаснууд:

"" Хэр олон удаа уйтгар гунигтай салах үед,

Тэнэмэл хувь заяанд минь

Москва, би чиний тухай бодсон!

Москва... энэ дуунд хэр их байна

Оросын зүрх сэтгэлийн хувьд энэ нь нэгдэв!

Энэ нь ямар их цуурайтаж байв! ".

Слайдын дугаар 13. улаан талбай « Москвагийн Кремль"(Дуулал Москва)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Эцэст нь бид гол үзмэр дээр ирлээ Москва - Москвагийн Кремль... Энэ бол Оросын бэлгэ тэмдэг болсон Кремль юм. Манай улсын бахархал болсон түүх соёлын хосгүй дурсгалууд бий, Ерөнхийлөгч тэргүүтэй төр засаг маань ажиллаж байна. Мөн Кремлийн Гранд ордонд хүүхдүүдэд зориулсан концерт, шинэ жилийн сүлд модыг зохион байгуулдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үүнийг сонссон байх зүйр үг: "Москва нэг өдрийн дотор баригдсангүй"? МосковскийКремль үргэлж ийм дүр төрхтэй байдаггүй, олон удаа сэргээн босгосон. Кремлийн түүхийг хэн мэдэх вэ? Би одоо танд сануулах болно. Эрт дээр үед буюу 850 гаруй жилийн өмнө ханхүү Юрий Долгорукий баатрын хамт Суздаль хотоос цайзын заставын газрыг сонгохоор мордож байжээ. Ханхүү хамгаалалтад тохиромжтой толгод - энэ хоёр уулзвар болсон газар таалагдсан гол мөрөн: Неглинная ба том ойн голууд Москвагийн голууд... Юрий Долгорукий ойн жижиг цайз нь алс холын Суздаль нутгийг хамгаалж байг гэж бодов. Дайчид толгодыг шороон хэрэм - хашаагаар хүрээлж, баруун болон зүүн талаас хаалга босгож, царс модоор ноёдын танхимуудыг барьж, эргэн тойронд шуудуу ухав. Он жилүүд өнгөрөв. Кремльд улам олон чулуун барилгууд гарч ирэв. Ханхүү Дмитрий Донской үед цагаан чулуун хана, цамхагуудыг босгосон. Тэгээд хүмүүс дуудсан Москва"цагаан чулуу. Иван III Кремлийг сэргээн босгохоор шийдэж, шинэ Кремль баригдав. Аажмаар Кремль бидний дассан хэв маяг болсон. үзнэ үү.

Слайдын дугаар 14-17.

Слайдын дугаар 18. "Цогчин дуганы талбай. Их Иван хонхны цамхаг"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хамгийн эртний талбай нь Кремлийн нутаг дэвсгэр дээр байрладаг Москва - Сүм хийд... Их Иванын хонхны цамхаг түүн дээр босдог. Мөн түүний хажууд бас хоёр түүхийн дурсгалыг алдаршуулсан Москва... Слайдын дугаар 19. "Цар хонх", слайд №20 "Цар их буу"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та Кремлийн хэдэн цамхаг байдгийг мэдэх үү? (20)

Слайд №21 №22 "Тайницкая ба Царская цамхаг"

(Тайницкая цамхаг бол хуучин, энэ нь хоёр байсан нуугдах газар: худгийн кэш ба кэш - голын эрэг хүртэлх газар доорх гарц, хамгийн залуу хааны цамхаг).

Слайдын дугаар 23 "Троицкая ба Кутафья цамхаг"

(Хамгийн өндөр Троицкая цамхаг нь наян метр. Хамгийн жижиг нь Кутафья).

Слайд дугаар 24 "Спасская цамхаг" (дуугадаг цаг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та энэ цамхагийг таньж байна уу? Мэдээжийн хэрэг, энэ бол улс орон даяар цагийг шалгадаг асар том цагтай Спасская цамхаг юм. Энэ цагны нэр юу вэ? (хонх дуугарах)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Кремль байрладаг талбайг яагаад Улаан гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ? (Хүүхдийн хариулт)Слайдын дугаар 25 "Улаан талбай"... Улаан талбай бол Москвагийн гол талбай юм. Улаан талбай гэдэг нь үзэсгэлэнтэй гэсэн үг. Эрт дээр үед Оросын ард түмэн "улаан" гэдэг үгээр бүх зүйлийг сайхан гэж нэрлэдэг байсан, жишээлбэл, улаан нар, охин улаан. Хамгийн их нь энэ сайхан талбайМосквад тэд үүнийг "Улаан" гэж нэрлэдэг боловч эхлээд үүнийг худалдааны гэж нэрлэдэг байв. Одоо энэ талбайд цэргийн жагсаал, баярын өдрүүд болж байна

Манай аялал дууслаа... Өнөөдөр бид уулзсанүзвэрийн цөөхөн хэсэгтэй Москва... Танд юу хамгийн их таалагдсан бэ? Ирэх амралтын өдөр эцэг эхтэйгээ хаашаа явахыг хүсэж байна вэ?

Физминутка: "Нисэх онгоц"

Гараа хажуу тийш нь - нисэх үед

Бид онгоц илгээж байна!

Баруун жигүүрийн довтлогч

Зүүн жигүүр урагшаа

Манай онгоц ниссэн.

Бид бүх зүйлийг салгасан.

Нисэх онгоц гарч ирэв.

Далавч урагш хойшоо

Нэг ба хоёр, нэг ба хоёр

Гараа хажуу тийш нь барь

Бие биенээ хар.

Нэг ба хоёр, нэг ба хоёр

Гараа доошлуул

Онгоц зогсоо!

Ингээд бид хот руугаа буцлаа.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, бид ямар хотод зочилсон бэ? Москваг хэн байгуулсан бэ? Москва гэдэг үг ямар утгатай вэ?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бүх цаг үед манай улсын иргэд Москваг биширч, түүнд дуртай байсан. Чи бид хоёр Москвад амьдардаггүй нь хамаагүй, гэхдээ бүх оросуудын адил түүнд хайртай. Учир нь Москва бол манай нийслэл.

Ахлах бүлгийн хүүхдүүдтэй зугаалах OD-ийн хураангуй.

Хураангуй нь ахлах бүлгийн сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулагдсан болно. Энэ нь бүтээлч байдал, биеийн хөдөлгөөн, танин мэдэхүйг хөгжүүлэхэд тустай.

Сэдэв:Цэцэрлэг рүү алх.

Програм хангамжийн агуулга:

Танин мэдэхүй:Хүүхдийн хүнсний ногооны ургацын талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх, тодорхой болгох;

Ургамлын өсөлтөд шаардлагатай нөхцөл байдлын талаар шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох чадварыг бий болгох; халамжлах хамгийн энгийн ур чадварыг заа хүнсний ногооны ургац.

Төрөлх нутгийнхаа байгалийг хайрлах, хөдөлмөрлөх сэтгэлийг төлөвшүүлэх.

Биеийн тамирын боловсрол: Биеийн тамирын дасгал хийх чадвар, ур чадварыг дээшлүүлэх.

Уран сайхны бүтээл : Үргэлжлүүлэн хүүхдүүдэд гар урлал хэрхэн хийхийг заа байгалийн материал.

Тоног төхөөрөмж:

Цэнхэр, шар дэвсгэр дээр 1-ээс 10 хүртэлх тоо бүхий картууд;

Элсээр будахад:

A) мөрний ир;

B) тавиур;

D) картон;

E) энгийн харандаа;

E) PVA цавуу;

"Хүнсний ногоо" сэдвээр Г.Доманы газрын зураг - оньсого тааварт хариулт;

Үзүүлэх карт "Ургамлын бүтэц" ";

Услах лааз, хувин ус, зөөгчийг суллах;

TRIZ-ийн жишээ бүхий картууд;

"Гэр бүл", "Жолооч", "Супермаркет", "Загас барих" дүрд тоглох тоглоомын тоног төхөөрөмж.

Алхах курс.

    Танилцуулга хэсэг.

Бөмбөг тоглоом "Асуулт - хариулт".Хүүхдүүд асуултанд бүрэн хариулт өгдөг.

- долоо хоногийн хэдэн өдөр вэ?

- өчигдөр долоо хоногийн аль өдөр байсан бэ?

- Маргааш долоо хоногийн аль өдөр болох вэ?

- жилийн хэдэн цаг вэ?

- өнөөдөр цаг агаар ямар байна? гэх мэт.

Дэд бүлэгт хуваах:хүүхдүүд дугаар бүхий картыг авч, дарааллаар нь хоёр бүлэгт өнгөөр ​​жагсана. Тэд бие биенээ шалгадаг, шууд дарааллаар нь, урвуу, казахаар тоолдог.

Багш алхах төлөвлөгөөг тайлбарлаж, даалгавар өгдөг.

    1-р дэд бүлэг (цэнхэр тоо) -элсээр түрхэнэ.

Хүүхдүүд тавиур дээр элс шигших (түрхэхэд бэлтгэх). Тэд картонон дээр харандаагаар ландшафт зурж, цавуугаар тарааж, элсээр цацна. Цавууг хатаахыг хүлээсний дараа тавиур дээр илүүдэл элсийг сэгсэрнэ. Илүү их хэмжээний зураг авахын тулд элсээр хэд хэдэн удаа цацна. Бүтээлүүд нь зөөврийн тавиур дээр өлгөгдсөн.

2-р дэд бүлэг (шар тоо)- цэцэрлэг рүү алхах.

A) Хүнсний ногооны тухай оньсого таавар... Хүүхдүүд оньсого уншиж, тааварлаарай. Хүссэн картаа олоод гарчгийг уншина уу:

"Хувцасгүй, бүгд бэхэлгээгүй",

"Цонх, хаалга байхгүй - өрөө дүүрэн хүмүүс",

"Улаан охин шоронд сууж, хусуур гудамжинд"

"Цагаан сүүлтэй усны булгатай улаан хулгана ногоон бутны дор сууж байна",

"Халуун наранд хатаж, хонхорхойноос нь тасарлаа ...",

“Тэр дэлхийн хэнийг ч гомдоож байгаагүй. Яагаад томчууд, хүүхдүүд хоёулаа түүнээс уйлаад байгаа юм бэ?"

"Би цэцэрлэгт өссөн, боловсорч гүйцсэний дараа тэд надаас улаан лооль чанаж, байцаатай шөлөнд хийж, үүнийг иддэг"

"Чи газраас юу ухсан бэ, шарсан, буцалгасан уу? Бид үнсэнд юу хийж, идэж, магтсан бэ?"

Эдгээр бүх ургамлыг нэг үгээр яаж дуудах вэ?

Хүнсний ногоо хаана ургадаг вэ?

Үүний дараа багш хүүхдүүдийг цэцэрлэгт урьж байна.

B) Хүнсний ногоог ажиглах.Хүүхдүүд цэцэрлэгт ургаж буй хүнсний ногоог харж, ургамлын хэсгүүдийг нэрлэнэ. Демо картын тусламжтайгаар бүх хэсгүүдийг нэрлэсэн эсэхийг шалгана уу.

V) Дидактик тоглоом"Дээд ба үндэс".

Ургамлын бүх хэсгийг идэж болох уу? "Хүн ба баавгай" үлгэрийг санаарай.

Хүүхдүүд үндэс үр тарианы нэг хэсэг (инч эсвэл нурууны) зурагтай картыг авч, тоглоомын талбайн эргэн тойронд хөгжим эсвэл хэнгэрэг гүйж, хөгжим зогсоход хүүхдүүд хосоо хурдан олж, авсан ногоогоо нэрлэх ёстой. .

D) Байгаль дээрх хөдөлмөр.

Хүнсний ногоо ургахад ямар нөхцөл шаардлагатай вэ? (Нар, агаар, ус).

Багш нь хөрсийг суллахын тулд навчис дээр унахгүйгээр ургамлыг хэрхэн зөв услахыг харуулж байна. Хүүхдүүд багшийн хяналтан дор ажилладаг. Хогийн ургамлыг устгана уу.

E) TRIZ жишээ.

Хүнсний ногоо юунд зориулагдсан вэ?

Хүүхдүүд жишээ уншиж, эдгээр бүтээгдэхүүнээс бэлтгэж болох хоолыг нэрлээрэй.

"Төмс + ургамлын тос»- Франц шарсан төмс, шарсан төмс, чипс,

"Улаан лооль + өргөст хэмх" салат,

"Байцаа + давс" даршилсан байцаа,

"Улаан лооль + сармис + перец" амтлагч гэх мэт.

E) Доод шугам.

Бид хаана байсан бэ?

Та юу гэж үзсэн бэ?

Хүнсний ногоог хэрхэн арчлах ёстой вэ?

Бид сайт руу буцаж байна. Бид хүүхдийн зургийг авч үздэг.

    P / Мөн цагираг бүхий "Гурав дахь нэмэлт".Хос гэж юу болохыг урьдчилан давт.

    S / R тоглоом "Гэр бүл".

"Гэр бүл", "Жолооч", "Супермаркет", "Загас агнуур" тоглоомуудыг нэг хэсэгт нэгтгэв.

    Хувь хүний ​​ажил.Унших чадварыг дадлагажуулах.

Бэлтгэсэн: Е.А. Боровикова

Тягун Наталья Николаевна, МБУ №81 "Баавгай" цэцэрлэгийн багш, Тольятти
Материалын тодорхойлолт:Энэхүү хураангуй нь 5-6 насны хүүхдүүдэд зориулагдсан болно (ахмад бүлэг). Хураангуйг сурган хүмүүжүүлэгчид байгаль орчны боловсролд ашиглах боломжтой. Аялал нь хүүхдүүдийн байгальд танин мэдэхүйн болон практик үйл ажиллагааг зохион байгуулах тусгай хэлбэр юм.Хүүхдийн намрын тухай мэдлэгийг баяжуулах, системчлэх.

Намрын цэцэрлэгт хүрээлэнгийн байгалийн сайхныг харж, ойлгож, мэдрэх чадвартай, сэтгэл хөдлөл, гоо зүйн мэдрэмжийг хөгжүүлэх.
Байгаль дахь хүрээлэн буй орчны харилцааны талаархи санаа бодлыг бий болгох.
Хүүхдийн байгаль орчныг хамгаалах үйл ажиллагааг сайжруулах.
Үгийн сангаа баяжуулаарай.
Тоног төхөөрөмж: томруулагч, хувин (сагс), тармуур (хүрз), хог цуглуулах бээлий.

Урьдчилсан ажил:

Байгалийн өөрчлөлтийг өдөр бүр ажиглаж, байгалийн хуанли хөтлөх.
Намрын тухай байгалийн түүхийг унших.
Оросын яруу найрагчдын уналтын тухай яруу найраг цээжлэх.
Намрын тухай зүйр үг, зүйр цэцэн үг сурах.
И.Левитан "Алтан намар", И.С.Остроухов "Алтан намар", В.Поленовын "Алтан намар" зургуудын үзлэг. И.И.Бродский "Унасан навч", С.Ю.Жуковский "Намар. Веранда".

1. Оршил яриа.


П.И.Чайковскийн хөгжимд “Улирал. Аравдугаар сар. Намрын дуу "багш Ю. Капустины "Намар" шүлгийг уншиж байна.

Алтан тэргэн дээр
Хөгжилтэй морь юу байхав
Намар давхилаа
Ой мод, хээрээр дамжин.
Сайхан сэтгэлтэй илбэчин
Би бүгдийг өөрчилсөн,
Хурц шар
Дэлхийг чимэглэсэн.
Тэнгэрээс нойрмог сар
Гайхамшигтай
Эргэн тойрон бүх зүйл гялалзаж байна
Бүх зүйл гялалзаж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгчийн асуултууд:
Шүлэг жилийн аль цагийг хэлдэг вэ?
Надад хэлээч, жилийн хэдэн цаг вэ?
Намрын саруудыг дарааллаар нь нэрлэ.
Байгальд намар хэрхэн эхэлдэг вэ?

Залуус аа, бид намрын эхэн үеийн шинж тэмдгүүдийг аль хэдийн мэддэг болсон. Одоо намрын хамгийн ер бусын бөгөөд нууцлаг цаг ирлээ - алтан, өнөөдөр бид цэцэрлэгт хүрээлэнд очиж, энэ нь хэрхэн өөрчлөгдсөн, үнэхээр алтан болсон эсэхийг харах болно. Урд талын ажиглалт "Цэцэрлэгт хүрээлэнгийн моднууд ямар байдаг вэ?"
1. Ойр, алсаас, наранд, сүүдэрт (наранд өнгө нь улам тод, гоёмсог болж, сүүдэрт ч шар агч, хус "гэрэлтдэг") мод, бут сөөгийг шалгах.
2. Навчийг шалгаж үзэх янз бүрийн модтомруулдаг шилээр (навчны гадаргуу нь хүн бүрт өөр өөр байдаг гэдгийг анхаарна уу: хусны хувьд энэ нь барзгар, агч модны хувьд гөлгөр гэх мэт).
3. Мод, бут сөөгний үрийг шалгах (бие биетэйгээ харьцуулж, аль модных болохыг тодорхойлох)
4. Модны сайхныг биширч буй хүүхдүүд.


Хүүхэд М.Лесовагийн "Алтан бороо" шүлгийг уншиж байна.

Навч нараар дүүрсэн байв.
Навч наранд дэвтээнэ.
Тэд цутгаж, хүндэрч,
Урссан, ниссэн
Бут дундуур шуугив
Зангилаа дээгүүр давхив.
Салхи алт эргүүлж байна
Алтан бороо шиг шуугиж байна!

Залуус аа, нүдээ аниад намрын дуу чимээ, үнэрийг сонсоорой. Та ямар дуу сонссон бэ? (Навчны чимээ, салхины чимээ, бор шувууны жиргээ гэх мэт)
Та ямар үнэр үнэртэж байсан бэ? (амтат навч, халуун ногоотой ургамал, мөөг, утаа)
Даалгавруудыг хайх.
1. Хамгийн ихийг сонго сайхан модЧиний төлөө.
2. Хамгийн улаан (шар) модыг ол.
3. Өнөөдөр, өчигдөр, аль эрт унасан навчийг ол. Тэд юугаараа ялгаатай вэ?
4. Жимс арслангийн загас, жимс жимсгэнэ, жимсний боргоцой, жимсний боргоцой гэх мэт модыг ол.
Ярианы дасгалууд.
1. Тоглоом "Хэл сайхан үгснамрын тухай" (Зорилго: өгөгдсөн үгийн нэр үгийг сонгох чадвартай байх).
2. Тоглоом "Гурван хуудас" (Зорилго: харааны-орон зайн дүрслэлийг хөгжүүлэх, харьцангуй нэр үг үүсгэхийг заах, нэр үгийг угтвар үгтэй уялдуулах).
3. "Барьж аваад тайлах" тоглоом (Зорилго: үгсийн үечилсэн дүн шинжилгээ хийх, үгсийн үе болгон хуваах чадварыг сайжруулах - модны нэр).
Оньсого.
Будаггүй ирсэн
Мөн сойзгүйгээр
Тэгээд бүх навчийг дахин будсан. (Намрын)
Улаан Егорка
Нууран дээр унасан
Би өөрөө живээгүй
Мөн ус хутгасангүй. (Намрын навч)
Замгүй, замгүй
Хамгийн урт алхалт
Үүл дунд нуугдаж байна
Харанхуйд
Зөвхөн хөл газар дээр. (Бороо)
Энэ бол нисдэг шувуу биш,
Араатан биш уйлж байна. (Салхи)
Хэн ч айлгахгүй
Тэгээд бүх зүйл чичирч байна. (Улиас)
Хувцаслалт алдагдсан - товчлуурууд үлдсэн. (Руэн)
Нэг хөл - олон гар. (Мод)


Хөгжлийн дасгалууд нарийн моторт ур чадваргар.
1. "Таа" тоглоом (модны аль жимсийг алган дээр тавьсан болохыг тааварлаарай).
2. Тоглоом "Загвар бүтээх" (-аас загвар зурах Намрын навч, тэдгээрийг өнгөөр ​​солих).
Гадна тоглоомууд.
1. Тоглоом "Навч барих" (Зорилго: байрандаа аль болох өндөр үсрэх чадварыг хөгжүүлэх).
2. Тоглоом "Би агч навч" (Зорилго: намрын навчны дүр төрхийг пантомимоор дамжуулах, хөгжимд хэмнэлтэй шилжих чадвартай байх; төсөөлөл, ой санамжийг багтаах).
Байгаль орчны хөдөлмөр.
1. Тухайн газрыг хог хаягдлаас зайлуулна.
2. Байгалийн материалыг цуглуулж, сагсанд хийнэ.
3. Гербарийн сайхан навчийг цуглуул. Намрын тухай шүлэг сурах нь:
"Намрын эрдэнэ" И.Пивоваров
Салбараас шар зоос унаж байна ..
Хөл доор эрдэнэ бий!
Алтан намар боллоо
Навч өгдөг, тоохгүй.
Алтан навч өгдөг
Та болон бидэнд,
Мөн хүн бүр.

"Намар ирлээ ..." А.Эрикеев
Намар ирлээ,
Манай цэцэрлэг шар өнгөтэй болсон.
Хусан дээр навчис
Тэд алтаар шатдаг.
Инээдтэй сонсох хэрэггүй
Булбулайн дуунууд.
Шувууд нисэн одов
Алс холын орнууд руу.
Коллаж хийх" Чимэглэлийн самбарнамрын навчнаас"