Цацрагийн нээлттэй интервал. Тоон сегмент, интервал, хагас интервал, туяаг тоон интервал гэнэ.

Хичээлийн төлөвлөгөө

Огноо ________ Хичээл № ______

Сэдэв Тооны зөрүү.

Боловсролын даалгавар:

1. Оюутнуудад тэгш бус байдлын шийдлийг цоорхой ашиглан бичихтэй танилцах.

2. Оюутнуудын сэтгэлгээ, яриа, дүн шинжилгээ хийх, нэгтгэх, гол зүйлийг тодруулах, хялбаршуулах чадварыг хөгжүүлэх.

3. Нарийвчлал, тууштай байдал, бие даасан байдал, тухайн сэдвийг сонирхох чадварыг төлөвшүүлэх.

Зорилтот: Суралцагчдад цоорхойг ашиглан тэгш бус байдлыг хэрхэн шийдвэрлэхийг заа.

Харааны хэрэглүүр: ном, зөөврийн компьютер (танилцуулга 91479 )

Хичээлийн төрөл: Шинэ материал сурах хичээл.

Арга: Аман, харааны, практик.

Хичээлийн үеэр:

1. Зохион байгуулах цаг:

Оюутнуудын мэндчилгээ.

2. Гэрийн даалгавраа шалгах:

Самбар дээр

3. Шинэ мэдлэгийг өөртөө шингээх үе шат:

Тоон (координат) шугам дээрх цоорхой.

    Координатын шугамыг авч үзье, энэ удаад координатын шугамыг нэгжийн сегментийн гарал үүсэл, хэмжээг заагаагүй бол харуулав.

Координатын шугам дээр цэгийг тэмдэглэв а ... Баруун талд байрлах бүх цэгүүд нь ангаахайгаар тэмдэглэгдсэн байдаг - эдгээр нь том тоонууд юм а. Ийм цэгүүдийн багцыг нэрлэдэг. нээлттэй цацраг ба тэмдэглэнэ - бэлгэдлийн оруулга. Энэ нь дараах байдалтай байна: "Эхнээс анэмэх хязгааргүй". Энэ олонлогийн дурын х тооны хувьд x тэгш бус байдал

Оюутнуудад ийм нээлттэй туяа хэрхэн зогсож, түүнд хамаарах бүх тоонуудын хувьд ямар тэгш бус байдал үнэн болохыг таах боломжийг олгох.

Шалгах: ийм нээлттэй цацраг гэсэн үг , тэмдэг нь "хасах хязгааргүй" гэж уншина / Энэ олонлогийн дурын x тооны хувьд xa тэгш бус байдал үнэн болно.


Зургийг хянаж үзээд өмнөх зурагтай харьцуул. Ямар ижил төстэй зүйл байна. Ялгаа нь юу вэ? Яагаад цэгт тохирох цэг ахараар будсан уу?

Тиймээс зураг дээр тэд ердийн гэсэн үг юм Рэй.Бичих үед туяаг тодорхойлохын тулд дөрвөлжин хаалт [ а;), (;а].

Ийм тэгш бус байдлыг нэрлэдэг хатуу бишгэж нэрлэгддэг xa, xa хэлбэрийн тэгш бус байдлаас ялгаатай хатуу.

Аль зурагт туяа, аль нь задгай туяа байгааг тодорхойлж, зохих тэмдэглэл хий. (хашилт, тэгш бус байдлын тэмдэг ашиглах). Слайд



Энэ зураг дээр ангаахай нь a ба b цэгүүдийн хооронд байрлах цэгүүдийг (тоо) тэмдэглэнэ. Ийм цэгүүдийн багцыг нэрлэдэг интервалболон тэмдэглэнэ (а;б) Тэгш бус байдал нь axb хэлбэртэй байна


Энэ зураг нь ижил интервалыг харуулсан боловч энэ удаад түүний төгсгөлүүд болох a ба b цэгүүдийг хавсаргав. Ийм багцыг нэрлэдэг сегмент-ээр тэмдэглэгдсэн байна. Тэгш бус байдал нь axb хэлбэртэй байна

Аль дүрс нь шугамын хэсгүүдийг, аль нь интервалыг харуулж байгааг тодорхойлж, зохих тэмдэглэгээг (хаалт болон тэгш бус байдлын тэмдэг ашиглан) хий. Слайд 11



5. Бэхэлгээ:

Слайд 9-11

4. Сурах бичиг дээр ажиллах.

990 амаар,

991-992 самбар дээр "гинжээр",

5. Бие даасан ажил

6. Хичээлийн хураангуй:

Одоо ажлаа дүгнээд үзье. Та өнөөдөр ангидаа ямар шинэ ойлголтуудыг сурсан бэ? Тооны шулуун дээрх нээлттэй (дүүрсэн) тойрог нь юу гэсэн үг вэ? Хэзээ хаалт (дөрвөлжин хаалт) нь тоон зайг илэрхийлэх вэ?

Өнөөдөр хичээл дээр юу танд хэцүү санагдсан бэ? Шинэ материалын талаар асуух зүйл байна уу?

Хичээлийн тэмдэглэгээ.

7. Гэрийн даалгавар:

Дүрмийг сур№ 9 94-№995

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийн тулд өөртөө бүртгэл үүсгэнэ үү ( данс) Google-д нэвтэрч орно уу: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

7-р анги Тооны интервал Математикийн багш: Бахвалова Г.С. №52 биеийн тамирын заал

Хичээлийн зорилго: 1. Тоон интервалын тухай ойлголтыг танилцуулах; 2. Тооны шугам дээрх тоон интервалыг дүрслэх, тэдгээрийг тодорхойлох чадварыг эзэмшүүлэх. 3. хөгжүүлэх логик сэтгэлгээ: дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах. Хичээлийн төлөвлөгөө: 1. Мэдлэгийг бодит болгох: "Координатын тэнхлэг". 2. Шинэ сэдэв: "Тооны интервал". 3. Боловсролын бие даасан ажил... 4. Хичээлийн хураангуй.

Даалгаврыг гүйцээнэ үү: 1. Тоон шулуун шугамын цэгүүдийг координатаар тэмдэглэ: A (-2); AT 5); O (0); C (5); D (-3).

Хариулт: 1. A (-2); AT 5); O (0); C (3); D (- 3). 0 A B C 1 0 D

Даалгаврыг гүйцэтгээрэй: 2. Тоонуудыг харьцуул: -2 ба 5; 5 ба 0; -2 ба -3; 5 ба 3; 0 ба –2.

Хариулт: -2 0; -2> -3; 5> 3; 0> –2. өөрийгөө шалга

Даалгаврыг амаар гүйцэтгэнэ: 3. Тооны мөрөнд өгөгдсөн тоонуудын аль нь зүүн талд байна: -2 эсвэл 5; 5 эсвэл 0; -2 эсвэл -3; 5 эсвэл 3; 0 эсвэл -2. ДҮГНЭЛТ: тооны шулуун дээрх хоёр тооны жижиг нь зүүн талд, том нь баруун талд байрлана.

Координатын шулуун дээр - 3 ба 2 гэсэн координаттай цэгүүдийг тэмдэглэе. Хэрэв цэг нь тэдгээрийн хооронд байрладаг бол энэ нь -3-аас их, 2-оос бага тоотой тохирч байна. Эсрэг заалт нь бас үнэн: хэрэв x тоо нь нөхцөлийг хангаж байвал - 3 Слайд 9

3-р нөхцөлийг хангасан бүх тооны багц Слайд 10

-3 ≤х≤ 2 нөхцөлийг хангасан х тоог –3 ба 2 координаттай цэгүүдийн хооронд орших, эсвэл тэдгээрийн аль нэгтэй нь давхцах цэгээр илэрхийлнэ. Ийм олон тоо нь [-3; 2]-ыг илэрхийлдэг. - 3 2 Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих

x≤ 2 нөхцөлийг хангасан х тоог координат 2-той цэгийн зүүн талд орших, эсвэл түүнтэй давхцах цэгээр илэрхийлнэ. Ийм тооны олонлогийг (-∞; 2] гэж тэмдэглэнэ. 2 Дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих

x> -3 нөхцөлийг хангасан х тоог -3 координаттай цэгийн баруун талд байрлах цэгээр дүрсэлсэн болно. Ийм тооны олонлог нь (-3; + ∞) гэж тэмдэглэнэ. - 3 Тэмдэглэлийн дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих Дэвтэрт бичих

3 5 3 5 3 5 3 5 5 -7 3

Бие даан ажил 1 ХУВИЛБАР 4 ХУВИЛБАР 2 ХУВИЛБАР 3 ХУВИЛБАРЫГ СОНГОХ Надад туслаач! Мөн надад, бас надад. Намайг сонго! Та надад туслах уу?

ХУВИЛБАР 1 1: Координатын шулуун дээр зур тоон цоорхой: a). ; б). (-2; + ∞); v). [3; 5); г).(- ∞; 5]. 2. Зурагт үзүүлсэн тоон интервалыг бичнэ үү: 3. -1.6; -1.5; -1; 0; 3; 5.1; 6.5-д хамаарах тоонуудын аль нь: a). [-1.5, 6.5]; b).(3; + ∞); v). (- ∞; 1]. 3 7 -5 6 -7 в). a). б). 4. Интервалд хамаарах хамгийн том бүхэл тоог заана уу: a). [-12; -9]; б). (-1; 17). БАЯРЛАЛАА!

ХУВИЛБАР 2 1. Координатын шулуун дээр тоон интервал зурна уу: a). [- 3; 0); б). [- 3; + ∞); v). (- гучин); d).(- ∞; 0). 2. Зурагт үзүүлсэн тоон интервалыг бичнэ үү: 3. Тоонуудын аль нь - 2, 2; - 2, 1; -1; 0; 0.5; 1; 8, 9 нь интервалд хамаарна: a). (- 2, 2; 8, 9]; б).(- ∞; 0]; в). (1; + ∞). -5 6 3 7 в). a). б). 4. Интервалд хамаарах хамгийн том бүхэл тоог заана уу: a). [-12; -9); б). [-1; 17]. 2 Надад туслаач!

ХУВИЛБАР 3 1. Координатын шулуун дээр тоон интервал зурна уу: a). (-0.44; 5); б). (10; + ∞); v). [0; 13) ; d).(- ∞; -0.44]. 2. Зурагт үзүүлсэн тоон интервалыг бичнэ үү: 3. Интервалд хамаарах бүх бүхэл тоог нэрлэ: a). [- 3; 1 ]; б) (- 3; 1); 3 цагт; 1) ; G). (- 3; 1];. 7 20 -8 6 -7 в). a). б). 4. Интервалд хамаарах хамгийн бага бүхэл тоог заана уу: a). [-12; -9]; б). (-1; 17] Баярлалаа, би маш их баяртай байна!

ХУВИЛБАР 4 1. Координатын шулуун дээр тоон интервал зурна уу: a). [-4; -0.29]; б). (- ∞; + ∞); v). [1,7; 5, 9); d).(0.01; + ∞). 2. Зурагт үзүүлсэн тоон интервалыг бичнэ үү: 3. Интервалд хамаарах бүх бүхэл тоог нэрлэ: a). [- 4; 3]; б) (- 4; 3); 4 цагт; 3); G). (- 4; 3];. -4 -1 -5 25 в). a). б). 4. Интервалд хамаарах хамгийн бага бүхэл тоог заана уу: a). [-12; -9); б). (-1; 17]. -8 Сайн байна!

Туршилтын програмыг дуудах Хэрэв танд үнэгүй минут байгаа бол "CALL FOR" гэсэн үг дээр дарж шалгалтын програм руу залгана уу Гэрийн даалгавар Та өөр хувилбарыг шийдэж болно.

Гэрийн даалгавар 1). Нэг координатын шулуун дээр нийтлэг цэгүүдтэй байхаар хоёр тооны интервал зур (2 жишээ). 2). Нэг координатын шулуун дээр байхгүй хоёр тоон интервал зур нийтлэг цэгүүд(2 жишээ). Ажил дуусгах

ХӨДӨЛМӨРСӨНД БАЯРЛАЛАА!!!



Тоон олонлогуудын дунд, өөрөөр хэлбэл багц, объектууд нь тоонууд гэж нэрлэгддэгийг ялгах тоон цоорхой... Тэдний үнэ цэнэ нь заасан тоон мужид тохирох багцыг төсөөлөхөд маш хялбар байдаг ба эсрэгээр. Тиймээс тэдгээрийг ашиглан тэгш бус байдлын шийдлийн багцыг бичихэд тохиромжтой.

Энэ нийтлэлд бид бүх төрлийн тоон хүрээг авч үзэх болно. Энд бид тэдгээрийн нэрсийг өгч, тэмдэглэгээг танилцуулж, координатын шугам дээрх тоон интервалуудыг дүрсэлж, аль энгийн тэгш бус байдал тэдэнд тохирохыг харуулах болно. Дүгнэж хэлэхэд бид бүх мэдээллийг тоон интервалын хүснэгт хэлбэрээр тодорхой харуулах болно.

Хуудасны навигаци.

Тоон цоорхойн төрлүүд

Тоон интервал бүр нь хоорондоо салшгүй холбоотой дөрвөн зүйлтэй:

  • тоон хүрээний нэр,
  • харгалзах тэгш бус байдал эсвэл давхар тэгш бус байдал,
  • нэршил,
  • ба түүний геометрийн дүрс нь координатын шугам дээрх дүрс хэлбэрээр.

Дурын тоон интервалыг жагсаалтын сүүлийн гурван аргын аль нэгээр нь зааж өгч болно: тэгш бус байдал, тэмдэглэгээ эсвэл координатын шугам дээрх дүрсээр. Түүнээс гадна дагуу энэ замаардаалгаврууд, жишээлбэл, тэгш бус байдлын улмаас бусад нь амархан сэргээгддэг (бидний тохиолдолд тэмдэглэгээ, геометрийн дүрс).

Тодорхой зүйл рүү орцгооё. Дээрх дөрвөн талаас бүх тоон интервалыг дүрсэлцгээе.

Тоо зайны хүснэгт

Тиймээс, өмнөх догол мөрөнд бид дараах тоон интервалуудыг тодорхойлж, тайлбарлав.

  • нээлттэй тооны цацраг;
  • тоон туяа;
  • интервал;
  • хагас интервал.

Тохиромжтой болгохын тулд бид тоон интервалын бүх өгөгдлийг хүснэгтэд нэгтгэн дүгнэх болно. Үүнд тоон интервалын нэр, харгалзах тэгш бус байдал, тэмдэглэгээ, координатын шугам дээрх дүрсийг оруулъя. Бид дараахь зүйлийг авна тоо хоорондын зайны хүснэгт:


Ном зүй.

  • Алгебр:судлах. 8 кл. Ерөнхий боловсрол. байгууллагууд / [Ю. Н.Макарычев, Н.Г.Миндюк, К.И.Нешков, С.Б.Суворова]; ed. С.А.Теляковский. - 16 дахь хэвлэл. - М.: Боловсрол, 2008 .-- 271 х. : өвчтэй. - ISBN 978-5-09-019243-9.
  • A. G. МордковичАлгебр. 9-р анги. 14 цагт 1-р хэсэг. Боловсролын байгууллагын оюутнуудад зориулсан сурах бичиг / A. G. Mordkovich, P. V. Semenov. - 13 дахь хэвлэл, Устгагдсан. - М .: Мнемосина, 2011 .-- 222 х.: Өвч. ISBN 978-5-346-01752-3.












Буцаад урагшаа

Анхаар! Слайдыг урьдчилан үзэх нь зөвхөн мэдээллийн зорилгоор хийгдсэн бөгөөд үзүүлэнгийн бүх сонголтыг төлөөлөхгүй байж болно. Хэрэв та энэ ажлыг сонирхож байвал бүрэн эхээр нь татаж авна уу.

Үндсэн заавар.Алгебрийн 8-р анги: Боловсролын байгууллагуудын сурах бичиг. / Ю.Н. Макарычев, Н.Г. Миндюк, К.И. Нешков, С.Б. Суворов; ed. С.А. Теляковский. - 15 дахь хэвлэл, Илч. - М .: Боловсрол, 2007. ISBN 978-5-09-015964-7.

Хичээлийн дидактик зорилго:шинэ материалыг ухамсартайгаар судлах, оюутнуудын мэдлэгийг танин мэдэхүйн үйл явцад хамруулах нөхцлийг бүрдүүлэх.

Хичээлийн зорилго:

  • Боловсролын:
    • тоон интервалын тухай ойлголтыг нэвтрүүлэх;
    • тоон интервалтай ажиллах чадварыг бий болгох;
    • координатын шугам дээр тэгш бус байдлыг хангасан тооны интервал ба багцыг дүрслэх;
    • график соёлын ур чадварыг эзэмшүүлэх.
  • Боловсролын:
    • МХХТ-ийг ашиглах, ашиглах замаар математикийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх;
    • харилцааны ур чадварыг бий болгох нөхцөлийг бүрдүүлэх.
  • Хөгжиж байна:
    • сэтгэцийн үйл ажиллагааг сайжруулах: дүн шинжилгээ, синтез, ангилал;
    • боловсролын асуудлыг бие даан шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх, оюутнуудын сониуч зан, тухайн сэдвээр танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

Хичээлийн зорилго:

  • Мэдэх:
    • ухагдахуун: тооны хүрээ, тооны цацраг, нээлттэй тооны цацраг;
    • тоон интервалуудын тэмдэглэгээ, тэдгээрийн нэр.
  • Боломжтой байх:
    • координатын шугам дээрх тоон интервалыг дүрслэх;
    • тоон интервалыг математик хэлээр бичнэ үү.
  • Хичээлийг дотогшоо харж сур.

Хүүхдүүдийн олж авсан ур чадвар:

  • дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, харьцуулах, зохих дүгнэлт гаргах чадвар;
  • логик сэтгэлгээ, ой санамж, яриа, орон зайн төсөөллийг хөгжүүлэх;
  • ойлголт, ойлгох, цээжлэх түвшинг нэмэгдүүлэх;
  • бусдад, бие биедээ анхааралтай хандах, эрдэм шинжилгээний сахилга батыг төлөвшүүлэх;
  • ажлын үр дүнг нэгтгэх, үйл ажиллагаанд дүн шинжилгээ хийх чадвар;

Хичээлийн төрөл:шинэ материал, анхан шатны бэхлэлт сурах хичээл.

Хүүхдийн ажлыг зохион байгуулах хэлбэрүүд:бие даасан, урд талын, уурын өрөө.

Багшийн ажлыг зохион байгуулах хэлбэрүүд:

  • аман дүрслэлийн арга, нөхөн үржихүйн арга, практик арга, асуудлын арга, харилцан яриа-мессеж зэргийг ашигладаг;
  • өмнө нь судалсан материалыг шалгах, шинэ мэдээллийг хүлээн авах ажлыг зохион байгуулах;
  • оюутнуудад зориулсан хичээлийн зорилгыг тодорхойлох;
  • Хичээл дээр судлагдсан зүйлийг нэгтгэн дүгнэх, өмнө нь олж авсан мэдлэгийн системд нэвтрүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:компьютер, мультимедиа проектор, дэлгэц, компьютер, захирагч, харандаа, өнгөт харандааны багц, Илтгэл.

Хичээлийн бүтэц, хичээл:

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Зохион байгуулалтын үе (1 мин.) Багш хичээлд бэлэн байгаа эсэхийг шалгана Оюутнууд хичээлийн бэлэн байдлыг тодорхойлдог
Гэрийн даалгавраа шалгах, мэдлэгээ шинэчлэх. (1 минут.) Гэрийн даалгавраа шалгаж байна.
Зөвлөхүүдэд үг хэлж байна.
(эгнээ тус бүр дээр хичээл эхлэхийн өмнө гэрийн даалгавраа шалгадаг хариуцлагатай сурагчид байдаг).
Тэд дэвтэр нээдэг. Оюутны гэрийн даалгаврын тайлан. (Гэрийн даалгавар байхгүй тохиолдолд хичээлийн дараа оюутнуудад зөвлөгөө өгдөг)
Амаар тоолох (6 мин.)
Слайд 2, 3, 4, 5.
1. Нэр томъёоны тэгш бус байдлыг нэм.

– 5 < 24 и 15 < 35;
– 42 < 0 и – 6 < – 1;
9> - 25 ба - 2> - 5;
78> 33 ба - 22> - 23;
32> - 1 ба 14> 7.

2. Нэр томьёог гишүүнээр үржүүлэх:

5 < 24 и 8 < 10;
44,2 < 0 и 5 < 49;
9> 5 ба 4> 3;
5> 3.5 ба 6> 2;
2> 1 ба 4> 3.

3. Тэгш бус байдлыг уншиж, өгөгдсөн тэгш бус байдлыг хангах хувьсагчийн хэд хэдэн утгыг нэрлэнэ үү.

х< – 4; x > 8; – 2 < x < 2.

4. Ямар бүхэл тоонуудын хооронд байна вэ?

Оюутны хариултууд:

10 < 59
– 48 < – 1
7 > – 30
56 > 10
46 > 6

40 < 240
21 < 0
36 > 15
30 > 7
8 > 3.

Сурагчид энэ тэгш бус байдлыг хангаж буй X-ийн утгыг уншиж, нэрлэнэ.

Бүхэл тоонуудын хооронд дугаар хавсаргасан байна.

Зорилгоо тодорхойлох (2 мин.)
Слайд 6.
Өнөөдөр хичээл дээр бид тэгш бус байдлыг цоорхой хэлбэрээр хэрхэн дүрсэлж, тэмдэгтээр бичиж сурах ёстой. Бидэнд захирагч, харандаа, өнгөт харандаа хэрэгтэй, хэрэв хэн нэгэн байгаа бол. Багаж хэрэгсэл бэлтгэх
Шинэ материал сурах. (10 мин.)
Слайд 7
Слайд 8, 9
Слайд 10, 11
Шинэ материалыг судлах нь танилцуулга дагалддаг

1. Тоон зайн тухай ойлголтыг оруулах.
2. Тоон интервалын тэмдэглэгээ.
3. Олонлогуудын огтлолцол ба нэгдэл.

Тэд багшийн тайлбарыг сонсож, ажлын дэвтэрт тэмдэглэл хийдэг.

Физик минут (1 мин.) Таны толгой, бие ажлаасаа амарч байхын тулд гимнастик хийх цаг болжээ!
1. Гараа урдуур нь сунгаж, гараа нэг тийш нь эргүүл. 3 удаа хий.
2. Хуруугаараа бие биендээ дарж, шахаж, дараа нь дахин дараад хуруугаа энэ байдалд 5-7 секундын турш барина.
3. Толгойгоо нэг тал руугаа 3 удаа, нөгөө тал руугаа гурван удаа эргүүл.
4. Гараараа нүдээ аниад, биеийг нэг тал руу, дараа нь нөгөө тал руу нь эргүүл. 3 удаа хий.
Сайт дээрх зааврыг дагана уу.
Ангийн жижүүр физик минут явуулдаг
Оюутнууд шинэ мэдээлэл эзэмших (5 мин.) Бид сурах бичгийн мэдээлэлтэй ажилладаг
П. 173, хүснэгт.
Тоон интервалуудын тэмдэглэгээ, нэрийг цээжлэх.
Анхны мэдлэгийг нэгтгэх (14 мин.) 1. No 812 (a, b, f, g);
2. №815;
3. №816;
4. # 825 (а, б);
5. № 827 (а, б).
Самбар болон дэвтэр дээр.
Мэдлэгийг хянах, шалгах (2 мин.) №813 Нэг сурагч самбар дээр, бусад нь хариултынхаа зөвийг шалгаж, тооны интервалыг тэмдэглэнэ.
Тусгал (1 мин.) Залуус аа, дараах асуултад хариулна уу.

- Хичээлийн хамгийн сонирхолтой зүйл юу байв?
- Хичээлийн хамгийн хэцүү зүйл юу байсан бэ?

Газар дээрээс нь хариултууд
Хичээлийг дүгнэх (1 мин.) Ингээд хичээлээ нэгтгэн дүгнэе. Залуус аа, асуултанд хариулна уу:
- Та өнөөдөр ямар шинэ тоон интервалыг сурсан бэ?
Асуултанд хариулна уу: Нээлттэй цацраг,
Хаалттай цацраг,
Хэсэг,
Интервал,
Хагас интервал.
Гэрийн даалгавар (2 мин.) 33-р тал, 173-р тал, тоон интервалын тэмдэглэгээ, нэрийг мэдэх.
No 814, No 816 (c, d), No 825 (c).
Гэрийн даалгавартай танилцах, өдрийн тэмдэглэл бичих

Тоон интервал

Цоорхой, нээлттэй цоорхой, интервал- өгөгдсөн хоёр тооны хооронд бэхлэгдсэн тооны шулууны цэгүүдийн багц аболон б, өөрөөр хэлбэл тоонуудын багц хнөхцөлийг хангаж байна: а < х < б ... Цоорхой нь төгсгөлийг оруулаагүй бөгөөд тэмдэглэгдсэн байна ( а,б) (заримдаа ] а,б[), сегментээс ялгаатай нь [ а,б] (хаалттай орон зай), түүний дотор төгсгөлүүд, өөрөөр хэлбэл, цэгүүдээс бүрддэг.

Бичлэгт ( а,б), тоонууд аболон бцоорхойн төгсгөл гэж нэрлэдэг. Цоорхойд бүх бодит тоо, зөрүү - бүх тооноос бага байна амөн ялгаа - бүх тоо том байна а .

Хугацаа цоорхойнарийн төвөгтэй үг хэллэгээр ашигладаг:

  • нэгтгэх үед - интеграцийн интервал,
  • тэгшитгэлийн үндсийг боловсронгуй болгох үед - тусгаарлах цоорхой
  • чадлын цувааны нийлэлтийг тодорхойлохдоо - хүчний цуваа нийлэх интервал.

Дашрамд хэлэхэд, онд Англи хэлүг интервалсегмент гэж нэрлэдэг. Мөн интервал гэсэн ойлголтыг илэрхийлэхийн тулд энэ нэр томъёог ашигладаг нээлттэй интервал.

Уран зохиол

бас үзнэ үү

Холбоосууд

Викимедиа сан. 2010 он.

Бусад толь бичгүүдэд "Тооны интервал" гэж юу болохыг харна уу:

    Латаас. интерваллум интервал, зай: Хөгжимд: Интервал гэдэг нь хоёр тоннын давтамжийн харьцаа юм; эдгээр аялгууны дууны давтамжийн харьцаа. Математикийн хувьд: Интервал (геометр) нь А ба В цэгүүдийн хооронд хүрээлэгдсэн шулуун шугамын цэгүүдийн багц, ... ... Википедиа

    < x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    Цоорхой, задгай завсар, интервал гэдэг нь өгөгдсөн a ба b тооны хооронд хүрээлэгдсэн тоон шулууны цэгүүдийн багц, өөрөөр хэлбэл дараах нөхцөлийг хангасан х тооны багц юм.< x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    Интервал буюу тодорхой хэлбэл тоон шугамын интервал нь дурын хоёр тоотой хамт тэдгээрийн хооронд байгаа аль нэгийг агуулсан шинж чанартай бодит тоонуудын багц юм. Логик тэмдэглэгээг ашиглан энэ тодорхойлолтыг ... ... Википедиа

    Бодит тооны зарим үндсэн дэд олонлогуудын тодорхойлолтыг эргэн санацгаая. Хэрэв, дараа нь олонлогийг өргөтгөсөн тоон R-ийн сегмент гэж нэрлэх ба өөрөөр хэлбэл, тухайн тохиолдолд сегментийг ... Wikipedia гэж тэмдэглэнэ.

    Дараалал Тооны дараалал гэдэг нь тооны орон зай дахь элементүүдийн дараалал юм. Тоон байрлал ... Википедиа

    МИКРОСКОП- (Грек хэлнээс микрос жижиг, скопео харагдац) нь нүцгэн нүдээр шууд шалгах боломжгүй жижиг объектуудыг судлах оптик хэрэгсэл юм. Энгийн М. буюу томруулдаг шил, нарийн нийлмэл M. буюу микроскопыг зөв утгаар нь ялгах. Томруулагч ...... Их анагаах ухааны нэвтэрхий толь бичиг

    ГОСТ Р 53187-2008: Акустик. Хот суурин газрын дуу чимээний хяналт- Нэр томьёо ГОСТ Р 53187 2008: Акустик. Хот суурин газрын дуу чимээний мониторингийн эх баримт бичиг: 1 Өдөр тутмын дууны түвшин. 2 Оройн үнэлгээ дээд түвшиндуу чимээ. 3 Шөнийн тооцоолсон дууны даралтын түвшин ... Норматив, техникийн баримт бичгийн нэр томъёоны толь бичиг-лавлах ном

    Сегментийг геометрийн болон математикийн шинжилгээний нягт холбоотой хоёр ойлголтын нэг гэж нэрлэж болно. Сегментийн багц цэгүүдийг ... Wikipedia руу

    Корреляцийн коэффициент- (корреляцийн коэффициент) Корреляцийн коэффициент нь хоёрын хамаарлын статистик үзүүлэлт юм. санамсаргүй хэмжигдэхүүнКорреляцийн коэффициентийг тодорхойлох, корреляцийн коэффициентийн төрөл, корреляцийн коэффициентийн шинж чанар, тооцоолох, хэрэглэх ... ... Хөрөнгө оруулагчдын нэвтэрхий толь бичиг