فاصله باز پرتو. قطعات عددی، بازه ها، نیم بازه ها و پرتوها را فواصل عددی می گویند.

طرح درس

تاریخ ________ درس شماره ______

موضوع شکاف اعداد

وظایف آموزشی:

1. آشنایی دانش آموزان با ثبت حل نابرابری ها با استفاده از شکاف ها.

2. برای ترویج توسعه تفکر، گفتار دانش آموزان، توانایی تجزیه و تحلیل، تعمیم، برجسته کردن چیز اصلی، ساده کردن.

3. بیان دقت، ثبات، استقلال، علاقه به موضوع.

هدف: به دانش آموزان بیاموزید که چگونه نابرابری ها را با استفاده از شکاف ها حل کنند.

وسایل کمک بصری: کتاب، لپ تاپ. (ارائه 91479 )

نوع درس: درس یادگیری مطالب جدید

مواد و روش ها: کلامی، تصویری، عملی.

در طول کلاس ها:

1. زمان سازماندهی:

با سلام خدمت دانشجویان

2. بررسی تکالیف:

روی تخته سیاه

3. مرحله جذب دانش جدید:

شکاف روی یک خط عددی (مختصات).

    یک خط مختصات را در نظر بگیرید، این بار خط مختصات بدون تعیین مبدا و اندازه قطعه واحد نشان داده می شود.

یک نقطه روی خط مختصات مشخص شد آ ... تمام نقاط واقع در سمت راست با سایه زدن مشخص شده اند - اینها اعداد اعداد بزرگ هستند آ. چنین مجموعه ای از نقاط نامیده می شود. تیر باز و مشخص کن - ورود نمادین به این صورت آمده است: «از آبه اضافه بی نهایت ". برای هر عدد x از این مجموعه، نابرابری xa

تا به دانش آموزان این فرصت را بدهند تا خودشان حدس بزنند که چنین پرتوهای باز چگونه ایستاده اند و چه نابرابری برای همه اعداد متعلق به آن صادق است.

بررسی کنید: چنین تیر باز به معنای , علامت "منهای بی نهایت" را می خواند / برای هر عدد x از این مجموعه، نابرابری xa صادق است.


نقشه ها را مرور کنید و آنها را با نقاشی های قبلی مقایسه کنید. چه شباهت هایی دارند. تفاوت در چیست؟ چرا یک نقطه متناظر با یک نقطه آمشکی رنگ شده؟

بنابراین در شکل آنها به معنای معمول هستند اشعه.برای تعیین یک پرتو هنگام نوشتن، از براکت [ آ;), (;آ].

چنین نابرابری هایی نامیده می شود سختگیر نیستدر مقابل نابرابری های شکل xa، xa که نامیده می شوند سخت گیرانه.

مشخص کنید که کدام عکس ها پرتوها و کدام یک پرتوهای باز را نشان می دهند و یادداشت های مناسب بنویسید. (با استفاده از پرانتز و با استفاده از علائم نابرابری). اسلاید



در این شکل هاچینگ نقاط (اعداد) واقع بین نقاط a و b را مشخص می کند. چنین مجموعه ای از نقاط نامیده می شود فاصلهو نشان دهند (آ؛ب) نابرابری به شکل axb است


این شکل همان فاصله را نشان می دهد اما این بار انتهای آن یعنی نقاط a و b به آن متصل شده است. چنین مجموعه ای نامیده می شود بخش، که با نشان داده می شود. نابرابری به شکل axb است

تعیین کنید که کدام شکل پاره خط و کدام یک فواصل را نشان می دهد و یادداشت های مناسب را بنویسید (با استفاده از پرانتز و با استفاده از علائم نابرابری). اسلاید 11



5. بست:

اسلاید 9-11

4. طبق کتاب درسی کار کنید.

990 به صورت شفاهی،

991-992 در هیئت مدیره "در یک زنجیره"،

5. کار مستقل

6. خلاصه درس:

حالا بیایید کارمان را خلاصه کنیم. چه مفاهیم جدیدی را امروز در کلاس یاد گرفتید؟ دایره باز (پر) روی خط اعداد به چه معناست؟ چه زمانی پرانتز (پرانتز مربع) برای نشان دادن یک فاصله عددی نوشته می شود؟

امروز در کلاس چه چیزی برایتان سخت بود؟ آیا در مورد مواد جدید سؤالی وجود دارد؟

علامت گذاری درسی

7. تکالیف:

قوانین را یاد بگیرید№ 9 94-№995

برای استفاده از پیش نمایش ارائه ها، یک حساب کاربری برای خود بسازید ( حساب) گوگل و وارد آن شوید: https://accounts.google.com


شرح اسلاید:

کلاس 7 فاصله های عددی معلم ریاضی: باخوالوا G.S. سالن بدنسازی №52

اهداف درس: 1. مفهوم فاصله عددی را معرفی کنید. 2. القای مهارت های به تصویر کشیدن فواصل عددی در خط اعداد و توانایی تعیین آنها. 3- توسعه دادن تفکر منطقی: تجزیه و تحلیل، مقایسه. طرح درس: 1. به فعلیت رساندن دانش: «محور مختصات». 2. مبحث جدید: «فواصل اعداد». 3.آموزشی کار مستقل... 4. خلاصه درس.

کار را کامل کنید: 1. روی نقاط خط مستقیم عددی با مختصات علامت بزنید: A (-2); ساعت 5)؛ O (0)؛ ج (5)؛ D (-3).

جواب: 1. الف (-2); ساعت 5)؛ O (0)؛ ج (3)؛ D (- 3). 0 A B C 1 0 D

کار را کامل کنید: 2. اعداد: -2 و 5 را با هم مقایسه کنید. 5 و 0؛ -2 و -3؛ 5 و 3; 0 و -2.

پاسخ: -2 0; -2> -3; 5> 3; 0> -2. خودت را بیازمای

کار را به صورت شفاهی انجام دهید: 3. کدام یک از اعداد داده شده در خط اعداد سمت چپ است: -2 یا 5; 5 یا 0؛ -2 یا -3؛ 5 یا 3؛ 0 یا -2. نتیجه گیری: از دو عدد روی خط اعداد، عدد کوچکتر در سمت چپ و عدد بزرگتر در سمت راست قرار دارد.

بیایید روی نقاط خط مختصات با مختصات - 3 و 2 علامت گذاری کنیم. اگر نقطه ای بین آنها قرار داشته باشد، به عددی بزرگتر از 3- و کوچکتر از 2 مربوط می شود. برعکس نیز صادق است: اگر عدد x شرط را برآورده کند - 3 اسلاید 9

مجموعه همه اعدادی که شرایط را برآورده می کنند 3 اسلاید 10

عدد х که شرط -3 ≤х≤ 2 را برآورده می کند، با نقطه ای نشان داده می شود که یا بین نقاط دارای مختصات -3 و 2 قرار دارد یا با یکی از آنها منطبق است. مجموعه چنین اعدادی نشان دهنده [-3؛ 2] است. - 3 2 نوشتن در یک دفترچه نوشتن در یک دفترچه نوشتن در یک دفترچه

عدد x که شرط x≤ 2 را برآورده می کند با نقطه ای نشان داده می شود که یا در سمت چپ نقطه با مختصات 2 قرار دارد یا با آن منطبق است. مجموعه این اعداد با (-∞; 2] نشان داده می شود. 2 نوشتن در دفترچه نوشتن در دفترچه نوشتن در دفترچه یادداشت

عدد x که شرط x> -3 را برآورده می کند، با نقطه ای که یا در سمت راست نقطه با مختصات -3 قرار دارد، نشان داده می شود. مجموعه ای از این اعداد o نشان دهنده (-3؛ + ∞) است. - 3 در دفترچه بنویسید در دفترچه بنویسید در دفترچه بنویسید

3 5 3 5 3 5 3 5 5 -7 3

کار مستقل OPTION 1 OPTION 4 OPTION 2 OPTION 3 CHOOSE OPTION به من کمک کنید! و به من و به من. من را انتخاب کنید! به من کمک می کنی؟

گزینه 1 1: روی خط مختصات رسم کنید شکاف های عددی: آ). ; ب). (-2; + ∞); v). [3؛ 5)؛ د) (- ∞؛ 5]. 2. بازه عددی نشان داده شده در شکل را بنویسید: 3. کدام یک از اعداد -1.6؛ -1.5؛ -1؛ 0؛ 3؛ 5.1؛ 6.5 متعلق به فاصله زمانی هستند: a). [-1.5، 6.5]; ب) (3; + ∞)؛ v). (- ∞؛ 1]. 3 7 -5 6 -7 ج). آ). ب). 4. بزرگترین عدد صحیح متعلق به بازه را مشخص کنید: a). [-12؛ -9]؛ ب). (-1؛ 17). با تشکر!

گزینه 2 1. فواصل عددی را روی خط مختصات رسم کنید: a). [- 3; 0)؛ ب). [- 3; + ∞)؛ v). (- سی)؛ د) (- ∞؛ 0). 2. فاصله عددی نشان داده شده در شکل را بنویسید: 3. کدام یک از اعداد - 2, 2; - 2، 1; -یک 0; 0.5; یک 8، 9 متعلق به فاصله: الف). (- 2، 2؛ 8، 9]؛ ب) (- ∞؛ 0]؛ ج). (1; + ∞). -5 6 3 7 ج). آ). ب). 4. بزرگترین عدد صحیح متعلق به بازه را مشخص کنید: a). [-12؛ -9); ب). [-1؛ 17]. 2 کمکم کن

گزینه 3 1. فواصل عددی را روی خط مختصات رسم کنید: a). (-0.44; 5); ب). (10; + ∞)؛ v). [0; سیزده) ؛ د) (- ∞؛ -0.44) 2. بازه عددی نشان داده شده در شکل را بنویسید: 3. همه اعداد صحیح متعلق به بازه را نام ببرید: a). [- 3; یک ]؛ ب) (- 3؛ 1)؛ در 3 ; یک)؛ ز). (- 3؛ 1]؛. 7 20 -8 6 -7 ج). آ). ب). 4. کوچکترین عدد صحیح متعلق به بازه را نشان دهید: a). [-12؛ -9]؛ ب). (-1؛ 17] متشکرم، بسیار خوشحالم!

گزینه 4 1. فواصل عددی را روی خط مختصات رسم کنید: a). [ -4 ; -0.29]; ب). (- ∞؛ + ∞)؛ v). [1،7؛ 5، 9)؛ د) (0.01؛ + ∞). 2. بازه عددی نشان داده شده در شکل را بنویسید: 3. تمام اعداد صحیح متعلق به بازه را نام ببرید: a). [- 4 ; 3]؛ ب) (- 4؛ 3)؛ در 4 ; 3)؛ ز). (- 4؛ 3]؛. -4 -1 -5 25 ج). آ). ب). 4. کوچکترین عدد صحیح متعلق به بازه را نشان دهید: a). [-12؛ -9); ب). (-1؛ 17]. -8 آفرین!

فراخوانی برنامه آزمون اگر دقایق رایگان دارید، با کلیک بر روی کلمه "CALL FOR" برنامه آزمون را فراخوانی کنید تکلیف خانه شما می توانید گزینه دیگری را حل کنید.

تکالیف 1). روی همان خط مختصات دو بازه عددی بکشید تا نقاط مشترک داشته باشند (2 مثال). 2). روی همان خط مختصات دو بازه عددی را طوری رسم کنید که نداشته باشند نقاط مشترک(2 نمونه). اتمام کار

با تشکر برای کار !!!



در میان مجموعه های عددی، یعنی مجموعه ها، که اجسام آن اعداد هستند، به اصطلاح را تشخیص می دهند شکاف های عددی... ارزش آنها در این واقعیت نهفته است که تصور مجموعه ای مطابق با یک محدوده عددی مشخص بسیار آسان است و بالعکس. بنابراین، استفاده از آنها برای نوشتن مجموعه ای از راه حل های نابرابری راحت است.

در این مقاله به بررسی انواع شکاف اعداد می پردازیم. در اینجا نام آنها را می گوییم ، نام ها را معرفی می کنیم ، فواصل اعداد را در خط مختصات به تصویر می کشیم و همچنین نشان می دهیم که کدام نابرابری های ساده با آنها مطابقت دارند. در پایان، ما به وضوح تمام اطلاعات را در قالب جدول فواصل عددی ارائه خواهیم کرد.

پیمایش صفحه.

انواع شکاف های عددی

هر بازه عددی دارای چهار چیز به هم پیوسته است:

  • نام یک فاصله عددی،
  • نابرابری متناظر یا نابرابری مضاعف،
  • تعیین،
  • و تصویر هندسی آن به صورت تصویر روی خط مختصات.

هر بازه عددی را می توان به هر یک از سه روش آخر لیست مشخص کرد: یا با نابرابری، یا با تعیین، یا با تصویر آن در خط مختصات. علاوه بر این، با توجه به بدین ترتیبوظایف، به عنوان مثال، با نابرابری، دیگران به راحتی بازیابی می شوند (در مورد ما، تعیین و تصویر هندسی).

بیایید به جزئیات بپردازیم. بیایید تمام فواصل عددی را از چهار طرف بالا توصیف کنیم.

جدول فاصله اعداد

بنابراین در پاراگراف قبل فواصل عددی زیر را تعریف و تشریح کردیم:

  • پرتو شماره باز;
  • اشعه عددی؛
  • فاصله
  • نیم فاصله

برای راحتی، تمام داده های مربوط به فواصل عددی را در یک جدول خلاصه می کنیم. بیایید نام بازه عددی، نابرابری مربوطه، نامگذاری و تصویر روی خط مختصات را در آن وارد کنیم. موارد زیر را دریافت می کنیم جدول فاصله اعداد:


کتابشناسی - فهرست کتب.

  • جبر:مطالعه. برای 8 سی سی آموزش عمومی. مؤسسات / [یو. N. Makarychev، N. G. Mindyuk، K. I. Neshkov، S. B. Suvorova]؛ ویرایش S. A. Telyakovsky. - چاپ شانزدهم - م.: آموزش و پرورش، 1387 .-- 271 ص. : مریض - شابک 978-5-09-019243-9.
  • A. G. Mordkovichجبر. درجه 9. در ساعت 2 بعد از ظهر قسمت 1. کتاب درسی برای دانش آموزان مؤسسات آموزشی / A. G. Mordkovich, P. V. Semenov. - چاپ سیزدهم، پاک شده. - M .: Mnemozina, 2011 .-- 222 p.: Ill. شابک 978-5-346-01752-3.












عقب به جلو

توجه! پیش نمایش اسلایدها فقط برای اهداف اطلاعاتی است و ممکن است همه گزینه های ارائه را نشان ندهند. اگر به این کار علاقه دارید، لطفا نسخه کامل را دانلود کنید.

آموزش اولیه.جبر کلاس 8: کتاب درسی برای مؤسسات آموزشی. / Yu.N. ماکاریچف، N.G. میندیوک، کی.ای. نشکوف، اس بی. سووروف؛ ویرایش اس.ا. تلیاکوفسکی - چاپ پانزدهم، کشیش. - م .: آموزش و پرورش، 1386. ISBN 978-5-09-015964-7.

هدف آموزشی از درس:ایجاد شرایط برای مطالعه آگاهانه مطالب جدید و گنجاندن دانش دانش آموزان در فرآیند شناخت.

اهداف درس:

  • آموزشی:
    • مفهوم بازه عددی را معرفی کنید.
    • برای ایجاد توانایی کار با فواصل عددی؛
    • روی خط مختصات یک بازه و مجموعه ای از اعداد را که نابرابری را برآورده می کنند به تصویر بکشید.
    • برای القای مهارت های یک فرهنگ گرافیکی.
  • آموزشی:
    • پرورش علاقه به ریاضیات از طریق استفاده و کاربرد ICT.
    • ایجاد شرایط برای شکل گیری مهارت های ارتباطی.
  • در حال توسعه:
    • بهبود فعالیت ذهنی: تجزیه و تحلیل، سنتز، طبقه بندی.
    • توسعه توانایی حل مستقل مشکلات آموزشی، توسعه کنجکاوی دانش آموزان، علاقه شناختی به موضوع؛

اهداف درس:

  • بدانید:
    • مفاهیم: دهانه عدد، پرتو عدد، پرتو عدد باز.
    • تعیین فواصل عددی، نام آنها.
  • قادر بودن به:
    • برای نمایش فواصل عددی در یک خط مختصات.
    • فواصل عددی را در زبان ریاضی بنویسید.
  • یاد بگیرید که درس را خود تحلیل کنید.

مهارت های اکتسابی کودکان:

  • توانایی تجزیه و تحلیل، مقایسه، مقایسه، نتیجه گیری مناسب؛
  • توسعه تفکر منطقی، حافظه، گفتار، تخیل فضایی؛
  • افزایش سطح ادراک، درک و به خاطر سپردن؛
  • پرورش نگرش توجه به دیگران، نسبت به یکدیگر، نظم علمی.
  • توانایی جمع بندی نتایج کار خود، تجزیه و تحلیل فعالیت های آنها؛

نوع درس:درسی در یادگیری مطالب جدید و تقویت اولیه.

اشکال سازماندهی کار کودکان:انفرادی، جلویی، اتاق بخار.

اشکال سازماندهی کار معلم:

  • روش شفاهی-تصویری، روش تولید مثل، روش عملی، روش مسئله، گفتگو-پیام استفاده می شود.
  • بررسی مطالب قبلاً مطالعه شده، سازماندهی درک اطلاعات جدید؛
  • تعیین هدف درس برای دانش آموزان؛
  • تعمیم آنچه در درس مورد مطالعه قرار می گیرد و معرفی آن به سیستم دانش قبلی.

تجهیزات:کامپیوتر، پروژکتور چند رسانه ای، صفحه نمایش، کامپیوتر، خط کش، مداد، مجموعه مداد رنگی، ارائه.

ساختار درس و دوره:

مراحل درس

فعالیت معلم

فعالیت های دانشجویی

لحظه سازمانی (1 دقیقه) معلم آمادگی برای درس را بررسی می کند دانش آموزان آمادگی درس را تعیین می کنند
بررسی تکالیف و به روز رسانی دانش. (1 دقیقه.) بررسی تکالیف
حرف به مشاوران داده می شود.
(در هر ردیف دانش آموزان مسئولی وجود دارند که قبل از شروع درس بررسی می کنند که تکالیف خود را تکمیل کرده اند).
دفترچه ها را باز می کنند. گزارش تکالیف دانش آموز (در صورت عدم تکلیف، پس از اتمام درس به دانش آموزان مشاوره داده می شود)
شمارش شفاهی (6 دقیقه)
اسلایدهای 2، 3، 4، 5.
1. نابرابری های ترم به ترم را جمع کنید:

– 5 < 24 и 15 < 35;
– 42 < 0 и – 6 < – 1;
9> - 25 و - 2> - 5;
78> 33 و - 22> - 23;
32> - 1 و 14> 7.

2. ضرب در ترم:

5 < 24 и 8 < 10;
44,2 < 0 и 5 < 49;
9> 5 و 4> 3;
5> 3.5 و 6> 2;
2> 1 و 4> 3.

3. نابرابری را بخوانید و چندین مقدار از متغیر را که نابرابری داده شده را برآورده می کند نام ببرید:

ایکس< – 4; x > 8; – 2 < x < 2.

4. عدد بین کدام اعداد صحیح محصور شده است؟

پاسخ های دانش آموزان:

10 < 59
– 48 < – 1
7 > – 30
56 > 10
46 > 6

40 < 240
21 < 0
36 > 15
30 > 7
8 > 3.

دانش آموزان مقدار X را که این نابرابری را برآورده می کند می خوانند و نام می برند.

اعداد صحیح نامگذاری می شوند که بین آنها عدد محصور شده است.

تعیین هدف (2 دقیقه)
اسلاید 6.
امروز در درس باید یاد بگیریم که چگونه نابرابری ها را به شکل شکاف به تصویر بکشیم و آنها را با نمادها یادداشت کنیم. به خط کش و مداد و مداد رنگی اگر کسی دارد نیازمندیم. ابزار را آماده کنید
یادگیری مطالب جدید. (10 دقیقه.)
اسلاید 7
اسلایدهای 8، 9
اسلایدهای 10، 11
مطالعه مطالب جدید با ارائه همراه است

1. ورود به مفهوم یک فاصله عددی.
2. تعیین فواصل عددی.
3. تقاطع و اتحاد مجموعه ها.

آنها به توضیحات معلم گوش می دهند و در کتاب کار یادداشت می کنند.

دقیقه فیزیکی (1 دقیقه) وقت آن است که ژیمناستیک انجام دهید تا سر و بدن شما از کار استراحت کند!
1. بازوهای خود را در مقابل خود دراز کنید و برس های خود را در یک جهت یا جهت دیگر بچرخانید. 3 بار انجام دهید.
2. انگشتان خود را روی هم فشار دهید، فشار دهید و سپس دوباره فشار دهید و انگشتان خود را در این حالت به مدت 5-7 ثانیه نگه دارید.
3. سر خود را 3 بار به یک طرف، سه بار به طرف دیگر بچرخانید.
4. چشم خود را با دست خود ببندید، بدن را به یک طرف و سپس به طرف دیگر بچرخانید. 3 بار انجام دهید.
دستورالعمل های موجود در سایت را دنبال کنید.
متصدی کلاس صورتجلسه فیزیکی را انجام می دهد
تسلط دانش آموزان بر اطلاعات جدید (5 دقیقه) ما با اطلاعات کتاب درسی کار می کنیم
پ. 173، جدول.
نام و نام فواصل عددی را به خاطر بسپارید.
تلفیق اولیه دانش (14 دقیقه) 1. شماره 812 (الف، ب، ف، ز);
2. №815;
3. №816;
4. # 825 (الف، ب);
5. شماره 827 (الف، ب).
روی تخته سیاه و در دفترچه.
کنترل و تست دانش (2 دقیقه) №813 یکی از دانش آموزان در تخته سیاه، بقیه صحت پاسخ خود را بررسی می کنند و فاصله اعداد را ثبت می کنند.
بازتاب (1 دقیقه) بچه ها لطفا به سوالات زیر جواب بدید

- جالب ترین چیز در درس چه بود؟
- سخت ترین کار در درس چه بود؟

پاسخ از محل
جمع بندی درس (1 دقیقه) بنابراین، بیایید درس را خلاصه کنیم. بچه ها لطفا به این سوال پاسخ دهید:
- امروز چه فواصل عددی جدیدی یاد گرفتی؟
به سوال پاسخ دهید: تیر باز،
پرتو بسته،
بخش،
فاصله،
نیم فاصله.
تکالیف (2 دقیقه) ص 33، ص 173، تعیین و نام فواصل عددی را بدانید.
شماره 814، شماره 816 (ج، د)، شماره 825 (ج).
با تکالیف آشنا شوید، در دفتر خاطرات بنویسید

فاصله عددی

فاصله, شکاف باز, فاصله- مجموعه ای از نقاط یک خط اعداد، محصور بین دو عدد داده شده آو ب، یعنی مجموعه اعداد ایکسارضای شرط: آ < ایکس < ب ... شکاف شامل انتها نمی شود و نشان داده می شود ( آ,ب) (گاهی ] آ,ب[)، بر خلاف بخش [ آ,ب] (فضای بسته) شامل انتها یعنی متشکل از نقاط.

در ضبط ( آ,ب)، شماره آو بانتهای شکاف نامیده می شود. بازه شامل همه اعداد واقعی است، بازه - همه اعداد کمتر از آو شکاف - همه اعداد بزرگ هستند آ .

مدت، اصطلاح شکافدر اصطلاحات پیچیده استفاده می شود:

  • هنگام ادغام - فاصله ادغام,
  • هنگام پالایش ریشه های معادله - شکاف انزوا
  • هنگام تعیین همگرایی سری توان - فاصله همگرایی سری توان.

به هر حال، در زبان انگلیسیکلمه فاصلهقطعه نامیده می شود. و برای نشان دادن مفهوم فاصله از اصطلاح استفاده می شود بازه باز.

ادبیات

را نیز ببینید

پیوندها

بنیاد ویکی مدیا 2010.

ببینید "فاصله عددی" در سایر لغت نامه ها چیست:

    از لات فاصله فاصله، فاصله: در موسیقی: فاصله، نسبت صدای دو تن است. نسبت فرکانس های صوتی این زنگ ها. در ریاضیات: فاصله (هندسه) مجموعه ای از نقاط یک خط مستقیم است که بین نقاط A و B محصور شده است، ... ... ویکی پدیا

    < x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    یک شکاف، یک شکاف باز، یک بازه مجموعه ای از نقاط یک خط عددی است که بین دو عدد داده شده a و b محصور شده است، یعنی مجموعه ای از اعداد x که شرط را برآورده می کند: a.< x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    بازه یا به عبارت دقیق‌تر بازه خط اعداد، مجموعه‌ای از اعداد حقیقی است که دارای این ویژگی است که همراه با هر دو عدد، هر کدام را که بین آن‌ها قرار دارد را شامل می‌شود. با استفاده از نمادهای منطقی، این تعریف ... ... ویکی پدیا است

    اجازه دهید تعاریف برخی از زیرمجموعه های اصلی اعداد حقیقی را به یاد بیاوریم. اگر مجموعه را پاره‌ای از خط اعداد توسعه‌یافته R نامیده می‌شود و با آن نشان داده می‌شود، یعنی در صورت، قطعه ... ویکی‌پدیا

    دنباله یک دنباله اعداد دنباله ای از عناصر در یک فضای اعداد است. پوز عددی ... ویکی پدیا

    میکروسکوپ- (از یونانی mikros small و skopeo I look)، ابزاری نوری برای مطالعه اجسام کوچکی که برای معاینه مستقیم با چشم غیرمسلح غیرقابل دسترس هستند. بین M ساده یا ذره بین و M پیچیده یا میکروسکوپ به معنای واقعی تمایز قائل شوید. ذره بین ...... دایره المعارف بزرگ پزشکی

    GOST R 53187-2008: آکوستیک. پایش نویز مناطق شهری- اصطلاحات GOST R 53187 2008: آکوستیک. پایش نویز مناطق شهری سند اصلی: 1 سطح صدا برآورد شده روزانه. 2 ارزیابی عصر حداکثر سطحصدا. 3 شب سطح فشار صوتی تخمینی ... فرهنگ لغت - کتاب مرجع شرایط اسناد هنجاری و فنی

    یک قطعه را می توان یکی از دو مفهوم نزدیک به هم در هندسه و تحلیل ریاضی نامید. مجموعه ای از نقاط، به ... ویکی پدیا

    ضریب همبستگی- (ضریب همبستگی) ضریب همبستگی نشانگر آماری وابستگی دو است. متغیرهای تصادفیتعیین ضریب همبستگی، انواع ضرایب همبستگی، خواص ضریب همبستگی، محاسبه و کاربرد ... ... دایره المعارف سرمایه گذار