Открит урок за развитие на речта във втора младша група. Логопедичен урок за формиране на звуковата страна на речта във втора младша група „Звуци

тема: Звукова културареч: звуци р, стр.

Цел:

Упражнение в ясно и правилно произношение на звуковете р, р;

Насърчавайте децата да влизат в диалог, да използват думи със звуците р, р;

Разработете артикулационен апарат, фини двигателни уменияРъце;

Стимулиране на слуховото внимание;

Активирайте дишането.

Оборудване:екран; играчка - петел; два буркана зърнени храни (грах и просо); пера от цветна хартия на струни; снимки с изображения на прасе, петел, папагал, пиле.

Х О Д З А Н И Т И З

1.Опознаване на госта

Въпросник Деца, днес в нашия клас дойде гост. А кой е той, ще разберете, ако отгатнете гатанката. (Дава на децата гатанка).

Изгрява на разсъмване, пее в двора,

На главата има мида - кой е?

деца. петел.

Въпросник правилно.

Петел, петел, златен гребен,

Маслена глава, копринена брада. (Показва на децата кукла - петел - и след това говори вместо него).

Здравейте момчета. Радвам се да ви видя всички.

Въпросник И ние се радваме да те видим, петле. Нали, деца? Да кажем здравей на петела.

Любимец Толкова бързах да те видя, че нямах време да ям.

Въпросник И сега ще те нахраним.

Учителят кани децата да нахранят петела. Изважда два буркана с просо и грах и оставя децата да слушат как звучат тези зърнени храни, как се различават една от друга по звук. Децата заключават, че грахът звучи силно, а просото звучи тихо. След това учителят кани децата да отгатнат какво е избрал петелът (да дрънка зад паравана с грах или просо). Децата могат да познаят по звук каква храна е избрал петелът.

Домашен любимец (кълва зърното).Благодаря момчета, че ме нахранихте. Хапнах, избърсах се и перата ми отлетяха. Сега погледнете, момчета, под столовете си.

Децата поглеждат под столовете и установяват, че под столовете има "пера" - въздушни възглавници.

Децата играят с пера: духат върху тях.

Провежда се игра за продължителността на полета на перата: за някой перото ще лети по-дълго, за някой - по-далеч. По време на играта учителят следи децата да не повдигат рамене, да не вдишват през носа и да не издуват бузи.

2. Артикулационни упражнения

Учителят кани децата да играят с езика.

  1. Отваряме устата.

Кой е господарят на къщата?

В него собственикът е език,

Легна удобно в къщата. (Отворете широко устата си).

W o s p i t a t e l (напомня).Когато отворим широко уста, можем да изпеем песен със звук "а". Нека се опитаме да изпеем такава песен.

2. Врати - гъвкави устни.

Те могат да се превърнат в усмивка. (Покажи усмивка).

Въпросник Кажи ми: когато устните се усмихват, каква песен можем да пеем?

деца (отговор).Песен на звука "и".

3. И сега обратното:

Устните се изпъват напред. (Издърпайте устните със сламка).

Въпросник Спомнете си какъв звук пеят устните, когато са тръба?

деца. Звукът "у".

Въпросник Искам да ви съобщя, че езикът ми се е научил да пее добре нова песен: "П-п-п". Повторете този звук след мен. (Децата повтарят).Обърнете внимание на децата, че езикът също не може да пее тази песен гладко и на една нишка, както преди със звуци като "а", "о", "у и". Езикът се блъска в препятствие, а песента се оказва приглушена и не мелодична.

Децата хоро и последователно произнасят нов звук.

Въпросник Но песента на новия звук звучи отчетливо, когато пилетата скърцат.

3. Пръстова гимнастика

Въпросник Ще покажем човките на пилетата, а ще им изпеем песента. (Показалецсвързва се с големия от двете ръце, другите три са притиснати заедно) .

4. Игра с петела

Въпросник Нашият петел иска да играе с нас, предлагам да играем на играта "Clockwork Chickens". Всички ще бъдете пилета играчки. (Петелът притичва едно по едно към децата и ги „включва“; след растението детето трябва да изобрази пиле, да изпее песента му и да пее, докато петлето изключи играчката с часовников механизъм).

По време на играта учителят се грижи децата да произнасят звуци ясно.

5. Приказката за пилето

Въпросник Предлагам ви да разгледате таблото с картини.

- Кой е показан на тези снимки?

- Ще ви разкажа една приказка за тези животни, а вие слушайте внимателно. Веднъж петел, папагал и прасе играеха на криеница. Едно пиле се приближи до тях и каза: „Може ли да играя с вас?“

"Не, - прасенцето отговорило, - играем само с тези, чието име започва с "p" или "p": p - прасенце, n - папагал, стр - петел. И пилето започва с "t". „И какво, - възрази пилето, - но аз съм добър в п-п-скърцането: „Пи-пи-пи! ". Животните послушали песента на пилето и се съгласили да играят с него.

- Какво играеха приятелите ти?

- Защо в началото не искаха да играят с пиле?

- Защо се съгласихте по-късно?

- Нека отново назовем главните герои: n - прасенце, n - папагал, стр - петел.

- Какви други думи знаете за звука "р"? (Отговори на деца).

6. Чисти фрази

Учителят кани децата да произнасят фрази в различна динамика – първо тихо, след това силно.

Па-па-па - зърнени храни на масата;

Пи-пи - Купи си пай.

Птиците дойдоха да кълват житото.

Петелът хвали децата, сбогува се и си тръгва.

Мария Аргудяева
Урок по звукова култура на речта в по-млада група"Звукова артикулация [O]"

Софтуерно съдържание:

Подобряване на слуховото внимание, развитие на фонематичния слух. Научете децата да произнасят гласна ясно звук О(изолиран, в звукоподражателни думи, фраза речи). Развийте интонационната изразителност речи, насърчавайте детската импровизация.

Ход на урока:

1. Запознаване с звук О... „Оля имаше кукла Пол. Оля много обичаше куклата си. Веднъж Оля случайно пусна куклата на пода и носът й се счупи. Оля извика горчиво. Мама дойде, видя беда и възкликна О-о-о! По късно казах: „Не плачи, Оля, ще оправим куклата, ще й залепим носа“

Vnp: Как възкликна мама? (Деца отговор: NS)

2. Звукова артикулация О.

Vnp: Веселият език чу мама да казва О-о-о! Харесваше тази песен и искаше да я изпее. Той отвори уста, направи устни с колело и ясен глас запя: NS! Това е много добра песен, - каза Езикът, чува се в думите на Оля, есен, оси. А сега вие, деца, правите устните си колело и пейте песен О-о-о. (Хорово и 3-4 индивидуални отговора).

3. Работа с снимки: зеленчуци, котка, къща, готвач. Произнасяйте така, че да се чува звук О. (Активиране)

4. Раздава се тъжно О-о-о. Това са полета. Какво става, Фийлдс? NS! Какво боли? гърло! Отвори устата си, кажи а-а. Да, гърлото е червено. Ще намажа с лекарство. Това е всичко. Благодаря Ви докторе!

5. Физическо възпитание: n / i « Голяма стъпкавървял по пътя"

четиридесет, четиридесет,

Белостранна сврака!

Къде беше? Далеч!

кого търсиш? (Петя, Оля, Таня)

Свраката назовава детето, което говори с него.

Ирина Моленова
Реферат на НДК за развитие на речта във втора младша група „Звукова култура на речта. Звук [S] "

абстрактно

GCD за развитие на речта във втора младша група.

На тема: Звукова култура на речта: звук

Моленова Ирина Андреевна - възпитател.

Цел... Практикувайте ясно произношение на звука [C].

Задачи.

1. Да се ​​формира способност да се чува звукът „с“ на фона на думата. 3. Упражнение в умението за водене на диалог 4. Развиване на слухово внимание. 5. Допринасят за създаването на радостно емоционално настроение у децата. 6. Да култивира приятелски отношения, доброжелателност, желание за помощ. 7. Да се ​​култивира умението да се слуша и чува учителя, да се действа според устните указания на възрастен.

Оборудване... Преносим високоговорител, аудиозаписи с песента "Кокошка - лешник", песен на вода (звук на вода от чешмата, звук на самолет, картина на лястовица, оборудване за игра в магазина.

GCD ход

възпитателвключва аудиозапис с песента "Кокошка - лешник".

Пилето е лешник. Къде отиде? - До реката. - Пилето е лешник. Защо си отиде? За малко вода. - Пилето е лешник. Защо имате нужда от малко вода? - Да поливам пилетата. - Пилето е лешник. Как пилетата са помолени да пият? - Пи, пи, пи, пи!

възпитател... Спомняте ли си песента? (Да). За кого е тази песен? (Относно пилето). Браво, запомнихме!

възпитател.А сега искам да ви запозная с една нова песен. Това е специална песен, дори не се пее, а се подсвирква. Слушайте "S-S-S". Нека се опитаме да пеем нежно с мен. Това е трудна песен. Не всеки се научава да го пее веднага, но нека никой не се разстройва. Нека отново изпеем тази песен заедно. (След това 3-5 деца я пеят поотделно).

възпитател... Когато пуснете крана и пуснете водата, изглежда, че потокът също пее (учителят включва песента на водата) - подсвирква същата песен. Момчета, нека изпеем заедно дълга, подсвиркваща песен. Кой друг иска да пее? (Избираме по желание)

Динамична пауза.

възпитател.Включва звук от самолет, когато говорите с деца

Самолетите бръмчаха (въртене пред гърдите със свити в лактите ръце, самолети летяха (ръцете встрани, редуващи се наклони наляво и надясно,

Те тихо седнаха на поляната (седнете, с ръце на колене,

И те отново полетяха.

възпитател.Пролет! Пролет! Пролетта е навън! Казват, че от топлите земи вече е пристигнала лястовица. Виждал ли си я? (поставя снимка на лястовица). Чете стихотворението "Лястовичка"

Къде си, къде си лястовица Лети цял ден? - Сплете златната плитка на слънцето. - Къде си, къде си лястовица През нощта изчезна? - Метая Двора сив месец!

възпитателТя отново повтаря стихотворението, а децата с помощта на учителя отговарят на въпросите, отправени към лястовицата.

възпитател.Момчета, помните ли какво толкова вкусно вкусихме с вас? (крекери). Хареса ли ви крутоните? (Да). Какви крутони харесвате? (С маково семе, със стафиди). Обичате ли сок? (Да). Какъв сок обичаш? (Ябълка, портокал, грозде, морков). И сега много искам да играя с теб интересна игранаречен "Магазин". Аз ще бъда продавач, а вие ще бъдете мои купувачи. Аз ще продавам сок и бисквити, а ти ще купуваш сок и бисквити.

възпитател... Не се срамувайте, елате, купувайте, тръгвайте. Който иска да си купи сок или бисквити, да стане на опашката (Уверете се, че са на опашката, ако е в тълпа, след това им напомнете, че това е магазин и трябва да се редят един след друг). Но преди да купите нещо, трябва да кажете: - Моля, портокалов сок. - Моля, дайте ми крутони със стафиди. (Ако децата се затрудняват, тогава помогнете с внушаващи думи: какъв сок, какви крутони, не забравяйте да повторите).

възпитател.Здравейте! деца. Здравейте! възпитател.Какво бихте искали да купите? деца. (Ако детето е в загуба, помогнете му и го помолете да повтори)

възпитател.Хора харесахте ли играта? (Да). Давам ти го, но първо нека си спомним и повторим името на тази игра заедно. Пазарувайте! Пазарувайте отново! Много добре!

Свързани публикации:

Резюме на пряко образователни дейности по развитие на речта във втора младша група "Звук [B]"ПРЯКО ОБРАЗОВАТЕЛНИ ДЕЙНОСТИ ПО РАЗВИТИЕ НА РЕЧТА 1. Тема: Възпитаване на звукова култура на речта. Звук [B]. 2. Основа.

Тема. „Звукова култура на речта: диференциация звучи ssh". Цели: Да се ​​подобри слуховото възприятие на децата чрез упражнения за дискриминация.

Резюме на GCD за развитие на речта в подготвителната група „Звукова култура на речта. Звук [w] "Резюме на GCD за развитието на речта в подготвителна групаТарская Светлана Андреевна Педагог MBDOU детска градина№69 "Брусничка" с. Маган,.

Резюме на GCD със средни деца предучилищна възраст... Тема: „Звукова култура на речта: звук/в/”. Цели и задачи: Да се ​​научим да правим разлика между думите.

Синопсис на ООД за деца от по-младата група „Звукова култура на речта. Звуци [M] и [M '] "„ЗВУКОВА КУЛТУРА НА РЕЧТА: Звуци A, O, U, I - повторение. Звуци M и Mb - проучване ”Целите на учителя: да упражнява децата в ясна артикулация.

Резюме на открит урок за развитието на речта. Звукова култура на речта "Работа със звуци [W] - [W]"Резюме на открит урок по развитие на речта Тема на урока: Звукова култура на речта: работа със звуци w - w. Завършен: възпитател Иванова.

УРОК ЗА РАЗВИТИЕ НА РЕЧТА ВЪВ ВТОРА ПО-МЛАДКА ГРУПА ДЕТСКА ГРАДИНА

ЗВУКОВА КУЛТУРА НА РЕЧ. ПОВТОРЕНИЕ НА СТИХОВЕ „Кон“ А. Барто. РАБОТА ВЪРХУ ЗВУК "АЗ".

Цел: напомнете на децата за познато стихотворение, научете ги да го четат изразително, бавно, без да напрягат гласа си, ясно и правилно произнасяйки окончанията на думите; упражнявайте децата в ясно произношение на звукаИ в думи и фразова реч; активирайте думата в речта на децатажребче.

Оборудване: Играчки за кон и жребче. Снимки, изобразяващи смърч през лятото и зимата.

Ход на урока: Здравейте момчета! Днес ще посветим урока си на изучаването на правилното произношение на звука "Аз". Като начало искам да ви прочета едно стихотворение на А. Барто „Кон“, чете го изразително.

Обичам коня си, гладко ще среша козината й, с гребен ще пригладя опашката И ще отида на кон на гости!

След като прочете, той моли едно от децата да излезе да прочете същото стихотворение, следи изразителността на интонациите на детето. -Нашето стихотворение беше чуто от кон и ни дойде на гости, но детето й не беше само с нея. Как му беше името? (жребче) Чуйте друго стихотворение:

„I-I-I-I-GO-GO” – вика конят. В конюшнята всичко е наред. До нея е нейното дете, Много сладко жребче. Расте всеки ден, Скоро ще стане като татко, Прекрасен кон!

И-И-И това е песента на конете. Нека тихо да изпеем заедно с коня неговата песен. (Децата изпълняват задачата заедно и едно по едно).

Когато жребчето се изгуби и извика майка си, тогава той има силна и дълга песен, като тази - IIIIIIIIIIIII, хайде заедно.

И сега физическа минута. Ще покажем на гостите си как можем да се мием. (Поглеждат учителя и повтарят).

Вода, вода Измий ми лицето- За да блестят очите, За да горят бузите, За да се смее устата, За да хапе зъб.

Страхотно, но сега е игра на внимание. Погледнете в кръга на себе си, намерете и назовете предмети, които имат звука "аз".

Учителят изслушва отговорите на децата, прави коментари, помага при нужда.

Ето страхотни приятели, вие внимателно разгледахте стаята и сега слушайте внимателно още една интересна скороговорка:

Смразът лежеше по клоните на смърча, Иглите побеляха за една нощ.

Какво е FIR? (Слуша отговорите на децата). Точно така, това е дърво. С други думи, коледно дърво. Какъв цвят е? (зелено), ами ако върху него падне снежна топка? (бял). Хайде да повторим тази скороговорка с вас, знаете ли защо се казва така, защото трябва да я произнесете много бързо, ще опитаме ли? (в хор, след това индивидуални отговори).

И накрая, още едно стихотворение:

Егорка си играеше с Игор и се търкулна надолу по хълма.

Имаме ли такива Егорки в групата, които правят салта? Тогава ще повторим заедно това стихотворение специално за тях.

Хареса ли ви урока? Кой беше нашият гост? Какви стихотворения си спомняте? Върху какъв звук работихме, за да произнесем? Нека го повторим отново в хор IIIIIIIIIIII! Много добре!

БИБЛИОГРАФИЯ:

    Стихотворения "Две весели гъски", детски стихчета. Издателство "Проф-Прес" Ростов на Дон 2011 г

    Агния Львовна Барто "Обичам коня си" РИО "Самовар" 2004г.

Реферат за развитието на речта във втора младша група на тема "Звукова култура на речта: звук и»

Участници : деца 3-4г.

Цел: да се обучават децата в ясно произношение на звук и (изолирано, във фрази, в думи).

задачи:

    възпитателно възпитаване на чувство за отговорност, независимост, уважително отношение един към друг;

    развиващи се развитие на общуването и взаимодействието на детето с възрастни и връстници; развитие на детските интереси, любопитство и познавателна мотивация; развитие на въображението и творческата активност, внимание;

    преподаване продължете да развивате ясно произношение на звуци a, y, o; научете децата да произнасят звука ясно и правилно и

Предпоставки за универсален учебни дейности:

    комуникативен- способността да слушате, да участвате в съвместни дейности, оказват взаимопомощ;

    когнитивни- възможност за идентифициране на допълнителна картина според основните характеристики на 3-4 обекта, за събиране на цяла от изрязани снимки;

    регулаторни- умение да слушате възрастен и да следвате неговите инструкции, способност да извършвате действия според дадено правило;

    лични- способността да оценяват собствените си дейности, своите възможности.

Оборудване за учителя: 15 малки плика с изрязани и цели картинки (изображения на игла, карамел и пуйка, диня), играчка Мечо Пух, кубче с залепени картинки, кон играчка, звънчета, емотикони - емоции според броя на децата (тъга , радост, изненада, гняв), ленти за глава с изображение на пуйки, пуйки и ястреб.

Оборудване за деца: играчка Мечо Пух, детски килим.

Уводна част (мотивационна, подготвителен етап)

Форми на работа

Наличност

финансови средства

при деца

Образователни

задачи

Цел

природни забележителности

(спецификации)

Организиране на времето.

Поздравления "

Учителят се среща с децата.

Добро утро, момчета! Влезте, седнете. Момчета, днес ще се поздравим по необичаен начин... Трябва да докоснете една длан до дланта на вашия съсед и да наречете името му с любов.

Докосвам с длани съседа отдясно, наричам го с любов. След това децата повтарят.

Почукване на вратата.

Чудя се кой може да е? Учителят отваря вратата, вдига Мечо Пух с плик в ръце

Момчета, разбрахте ли кой е това? (отговор на децата)

— Слушам го.

Момчета, Мечо Пух ви приветства и ни моли да му помогнем. Трудно разпознава емоциите.

Учителят раздава картинки с емоции.

Всеки от нас има картина с емоция. Помислете за това и всеки ще каже на Мечо Пух каква емоция има. Имам Мечо Пух, емоция (наричам го). Всяко дете говори.

Каква емоция беше най-много?

(радост) Вдигнете картата, на която е изтеглена емоцията на радост. Нека, момчета, имате само радостни емоции, забавление, смях. Винаги си дарявайте само усмивки и позитив . « Отнасяйте се с другите така, както искате да се отнасят с вас."

(комуникация, игра)

Ситуационен разговор,

игрова ситуация, комуникационна игра

Дума, играчка Мечо Пух,

снимка с емоция за всеки участник

Развитие на общуването и взаимодействието на детето с възрастните

и връстници, формиране на готовност за съвместни дейности,

развиване на емоционална отзивчивост

Детето поема инициативата, има положително отношение към света и себе си,
активно общува с връстници и възрастни

Основната част (смислена, етап на дейност)

Образователна област (вид дейност)

Форми на работа

Наличност

финансови средства

при деца

Образователни

задачи

Цел

природни забележителности

(спецификации)

Мечо Пух ни благодари и ни кани да играем на магическото кубче с него. Учителят показва на децата куб, по ръбовете на който са нарисувани Малко дете, вълк, пиле, момиче с рана, момиче и момче се изгубиха, докторът гледа на врата.

„Завъртете, завъртете, легнете настрани“, казва учителят, манипулирайки куба. Показва на децата снимка, например, на вълк. Децата си спомнят как вълкът пее: „О-о-о-о”. Учителят обяснява: „Ако кубът се обърне към страната, от която е нарисувано бебето, трябва да изпеете неговата песен: „Уау-уа-уау ..“

Браво момчета! Учителят им показва коня (играчката) и пита дали знаят как крещи конят.

Учителят моли децата да изпеят дълга песен: „И-и-и-и“. (Хорови и индивидуални повторения.) Учителят „превръща“ някои деца в жребчета и ги „навива“ с магически ключ. Децата пеят песен на жребчетата.

Учителят отбелязва деца, които не произнасят ясно звуци, за да работи с тях индивидуално по-късно (възможно е пред голямо огледало, така че устните да се виждат).

Учителят показва на децата камбанките, бие ги и обяснява: „Малките звънчета пеят:“ Ли-и-и-ли-и-ли-и-и“ (звук ипроизнася се продължително). Как пеят камбаните? И камбаните пеят още малко: „Ди-и-и-ин-ди-и-и-ин“. (Хорови и индивидуални повторения.)

Социално и комуникативно развитие

(комуникация, игра,

пеене, физическа активност)

Ситуация в играта,

ситуационен разговор,

комуникационна игра

Дума, двигателни действия, играчка Мечо Пух, кубче с залепени картинки, играчка конче, звънец-чик

Развитието на двигателната активност, запазването и укрепването на физическото и психическото здраве, развитието на общуването и взаимодействието на детето с възрастни и връстници Развитие на въображението.

Детето активно взаимодейства с връстници и възрастни,

детето има развити груби двигателни умения, детето притежава основните движения. Има развито въображение.

Момчета, нека си починем. (Поставя на децата лента за глава с изображение на пуйки и пуйки, учителят слага лента за глава с изображение на ястреб).

Пуйки ходят по тревата

Взимат пуйки със себе си. 2

Силен плач на пуйки - 3

Защитете малките.

В небето се появи ястреб, 4

Завъртя се над семейството

Пуешките са готови за грабване, 5

Да, страхува се от пуйки.

Движение.

    Ходене на място.

    Ходене в клек.

    I. p. - краката на ширината на раменете, ръцете назад. Навежда се встрани и напред.

    I. p. - операционна система. Ръцете на колана, кръг около вас отляво и отдясно.

    I. p. - операционна система. Ръцете по тялото, огъване встрани, напред.

Физическо развитие(двигателна активност)

Fizminutka

Мотор, екшън.Ленти за глава с изображение на пуйки, пуйки и ястреб.

Развитие на двигателната активност, запазване и укрепване на физическото и психическото здраве

Детето има развити груби двигателни умения, детето притежава основни движения

Игра "Събери картината".Ох, момчета, погледнете. В крайна сметка напълно забравихме за Мечо Пух, а той ни чака, защото ни е подготвил още една интересна задача.

„Опитайте се да съберете снимки. Като съберете снимка, вие сами ще разберете всичко наведнъж."

Момчета, да отидем на поляната (седнем на килимите).

Всяко дете получава плик от учителя. Съдържа снимки, нарязани на 4 части. (игла, пуйка, ирис, диня).

Децата събират сами. След като учителят дава цяла картина на всички, за сравнение.

Всички ли работеха по същия начин, както на снимката?

Браво момчета. Моля, кажете ми какво е показано на снимките и с какъв звук започват всички тези думи? Много добре, от звука и, но има ли допълнителен? Това е диня, тази картина е излишна, тъй като започва със звука "а". правилно. Нека ги кажем отново всички заедно.

Когнитивно развитие(познавателна дейност)

Логически операции (аналогия, класификация, сравнение, обобщение)

Изрежете снимки

развитие на въображението, възприемане на холистичен образ.

Има развито въображение

Игра "Хвани звука и"

Ще издавам звуци и когато чуете звука " и", ще трябва да пляскате с ръце:

U, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u, u.

Социално и комуникативно развитие

(комуникация, игра)

Ситуация на играта

Звуци, пляскане с ръце

Развитие на вниманието

Проявява любопитство, има развито въображение

Последната част (рефлективна фаза)

Образователна област (вид дейност)

Форми на работа

Наличност

финансови средства

при деца

Образователни

задачи

Цел

природни забележителности

(спецификации)

Отражение.

Учител: Хареса ли ви урока? Какво ново научихте? Какво можеш да споделиш с родителите си?

Всеки от вас може да избере емотикон (тъга, радост, изненада, гняв). Ще разбера в какво настроение напускате този урок.

Децата приемат избраната емоция за себе си.

Сбогом, момчета. Децата се сбогуват с Мечо Пух и учителя.

Социално и комуникативно развитие

(комуникация, игра)

Ситуация на играта

Дума, играчка Мечо Пух

Развитие на общуването и взаимодействието на детето с възрастни и връстници

Детето има положително отношение към света и себе си, активно взаимодейства с връстници и възрастни