Շրջապատող աշխարհում դասի ուրվագիծը (ավագ խումբ) թեմայի շուրջ. Ավագ խմբի երեխաների համար բնություն էքսկուրսիայի ամփոփագիր: Ճանապարհորդներ քաղաքում. Էքսկուրսիա ավագ խմբի համար

Մանկավարժ՝ Եվտուշենկո Է.Վ.

Նպատակը. Ձմռանը բնության փոփոխությունների դիտարկում:

Առաջադրանքներ.

  1. Ձմեռային փոփոխությունները բնության մեջ դիտելու ունակություն ձևավորել.
  2. Հստակեցնել և ընդլայնել գիտելիքները բնորոշ հատկանիշներձմեռներ;
  3. Երեխաների մոտ զարգացնել ձմեռային բնության գեղեցկությունը տեսնելու, հարուստներին նկատելու ունակությունը գունային տիրույթձյան ծածկույթ և այլն:
  4. Սերմանել հարգանք շրջակա բնության նկատմամբ:

Նախնական աշխատանք՝ զրույցներ էքսկուրսիայի ընթացքում վարքագծի կանոնների, բնության մեջ անվտանգության միջոցառումների մասին։

Էքսկուրսիայի ընթացքը.

Հարց. - Տղերք, տարվա ո՞ր եղանակն է: Տարվա ո՞ր եղանակին մենք գնացինք էքսկուրսիա այս այգի: (Աշնանը)

Իսկ ի՞նչ ենք մենք սիրալիր անվանել աշուն։ Հիշո՞ւմ ես։ (Ոսկի)

Ինչո՞ւ մենք նրան այդպես անվանեցինք: (երեխաների պատասխանները)

Հարց: Գուշակիր հանելուկը

Սփռոցը սպիտակ է, հագցրել է ամբողջ դաշտը

(Երեխաների պատասխանները)

Հարց.- Իսկապես, նայեք, կարծես վերմակը ծածկված է վերմակով: Ե՛վ ծառերը, և՛ գետինը, այնպես որ շուրջբոլորը դարձավ սպիտակ:

Հարց: Ճիշտ է: Եվ ահա ևս մեկ հանելուկ...

Բել, բայց ոչ շաքար,
Ոչ ոտքեր, այլ քայլում

(երեխաների պատասխանները)

Այգու ճանապարհին ուսուցիչը երեխաների ուշադրությունը հրավիրում է շրջակա բնությունըինչպես է փոխվել այգին. Ամենուր ձյունը սպիտակ է, շուրջբոլորը ձյունից լույս է, որ լավ կլինի նման ձյան վրա դահուկներ քշել, սահնակ վարել, ձնագնդի խաղալ և այլն։

Այգում հրավիրեք տղաների ուշադրությունը, թե որքան գեղեցիկ է այն: Ձյունը հավասար շերտով ծածկել է ծառերը, թփերը, գետինը։ Ինչպես է այն փայլում և փայլում արևի տակ:

Հարց. - Երեխաներ, նայեք շուրջը և ասեք, թե ինչ տեսք ունեն ծառերը: (շիթերի վրա)

Մոտեցիր ծառերին և ասա ինձ, թե ինչ տեսք ունեն նրանց ճյուղերը: (ժանյակի վրա)

Այնուհետև երեխաներին հրավիրում են նայելու այգու խորքերը, նրանց ուշադրությունը հրավիրելու ձյան գույնի վրա՝ այգու խորքում մութ է։

Նկատի ունեցեք, որ ձյունը մութ է թվում այգու հետևի մասում, քանի որ ոչ մի լույս չի կարող հասնել դրան: Իսկ կողքին ձյունը սպիտակ է, քանի որ այստեղ շատ լույս կա։

Հարց. Տղաներ, լսեք Սերգեյ Եսենինի բանաստեղծությունը: Ահա թե ինչպես է նա խոսում ձմռան մասին...

«Սպիտակ կեչի, իմ պատուհանի տակ, ծածկված ձյունով, ինչպես արծաթը ...»:

Հրավիրեք երեխաներին նստել և շոշափել ձյունը, ձնագնդիկներ պատրաստել, ուսումնասիրել նրանց ոտնահետքերը ձյան մեջ:

- Նայեք ձյունը և ասեք, ինչի՞ հետ կարող եք համեմատել այն: (բամբակյա բուրդով, սպիտակ թղթով, սպիտակ ներկով).

Ի՞նչ գույն ունի ծառի ստվերը ձյան մեջ: (մոխրագույն)... Բացատրիր ինչու (որովհետև արևը մի կողմից փայլում է պայծառ, բայց ոչ մյուս կողմից).

Երեխաների ուշադրությունը հրավիրեք, թե ինչպես են վարդագույն ճառագայթները շրջապատել ծառը: Ուղղակի, ինչպես նետերը, արևի ճառագայթներն են, դրանք հավասար են և շեղվում են տարբեր ուղղություններով: Բոլոր ծառերն ու բույսերը ծածկված են ձյունով և կքնեն մինչև գարուն։ Ձյունը նրանց պաշտպանում է ցրտից և քամիներից ձմեռային շրջանտաք վերմակի նման: Ձյունը ծածկեց ծառերը, ասես մուշտակ էին հագել; ձյունը փափուկ է, փափուկ, ծառերը նման են մեծ ձնակույտերի:

Հրավիրեք երեխաներին փորել ձյունը և գտնել խոտ, մտածեք. Բացատրեք, թե ինչու է այն պահպանվել (ձյունը ծածկեց նրան սառնամանիքից)... Եվ նորից թաղեք ձյունով:

Հարց. - Որտե՞ղ են անհետացել բոլոր միջատները: որտե՞ղ են թաքնվել։ (երեխաների պատասխանները)... Եթե ​​երեխաները դժվարանում են բացատրել, որ բոլոր միջատները թաքնվել են ծառերի կեղևում կամ հողի խորքում՝ ընկած տերևների մեջ։

Հարց. - Տեսեք, թե որքան գեղեցիկ է ձյունը հիմա: Եվ սպիտակ, և վարդագույն, և կապույտ:

Եզրափակելով, ամփոփեք, որ ձյունը թեթև է, շողշողացող, փափուկ, ձյունաճերմակ, ճռճռան, փափկամազ: Լույսից այն կապույտ է, սպիտակ, ստվերում՝ մոխրագույն, իսկ արևի տակ՝ փայլում, շողշողում աստղերի պես։

Խաղացեք բացօթյա խաղ երեխաների հետ «Զվարճալիներ» .

Հրավիրեք երեխաներին քայլել ձյան մեջ, լսեք, թե ինչպես է այն ճռճռում և ճռռում ոտքի տակ: Իսկ հետո խնդրեք լսել ձմեռային այգում տիրող լռությունը, վայելել նրա գեղեցկությունը և հրաժեշտ տալ նրան:

Դասի տեսակը. Դասընթացներ՝ համախմբելու գիտելիքներն ու հմտությունները, էկոլոգիայի հմտությունները:

Գործունեության տեսակը՝ Էքսկուրսիա.

Դասի թեման՝ Էքսկուրսիա դեպի այգի։

Տարիքը՝ ավագ խումբ.

Ծրագրային բովանդակություն.

  1. Սովորեք դիտարկել բնական երևույթները, վերլուծել դրանք, եզրակացություններ անել օրինաչափությունների վերաբերյալ:
  2. Զարգացնել երեխաների գիտելիքները ծառերի, բույսերի օգուտների մասին:
  3. Երեխաների մեջ դաստիարակել բնությունը պաշտպանելու անհրաժեշտությունը, ծառերի նկատմամբ հարգանքը:

Բառապաշարի աշխատանք՝ կոճղ, մրգեր, հաղարջ - ակտիվացնել խոսակցական խոսքում:

Ցուցադրական նյութ՝ տերևներ, մրգեր կամ կեղծամներ կամ նկարներ:

Նախնական աշխատանք երեխաների հետ՝ քայլելիս ծառերի դիտարկում, միջատների դիտարկում, բանաստեղծություններ անգիր անել:

Ուսուցչի նախնական աշխատանքը՝ ամփոփագիր գրել, նախնական աշխատանքերեխաների հետ, էքսկուրսիայի համար տեղանքի նախնական զննում։

Դասի կառուցվածքը և մեթոդական տեխնիկան.

I. Ներածական մաս.

ա) տեղադրում.
բ) հիշեք երեխաների հետ, թե ինչպես վարվել բնության մեջ:

II. Հիմնական մասը.

ա) հանելուկ ամառվա մասին.
բ) ամառային նշաններին մանկական անուններ տալը.
գ) դիդակտիկ խաղ «Ո՞ր ծառից է տերեւը».
դ) «Շփոթություն» խաղը.
ե) աշխատել բառապաշարի համախմբման ուղղությամբ.
զ) «Ճանաչիր պտուղը» խաղը:

III. Վերջնական մաս.

ա) հարցեր. «Որտե՞ղ գնացիր», «Ի՞նչ սովորեցիր»:
բ) «Բնությունը պետք է պաշտպանված լինի» ընդհանրացում:
գ) դասի վերլուծություն.

Դասի ընթացքը

Դաստիարակ. Տղերք, հիմա մենք գնում ենք էքսկուրսիայի։ Այսօր մենք կունենանք էքսկուրսիա դեպի այգի։ Նախ հիշենք, թե ինչպես վարվել բնության մեջ։

Երեխաներ. Լռիր. Չաղտոտել. Մի կոտրեք ճյուղերը:

Դաստիարակ. Ճիշտ է, երեխաներ: Կարծում եմ, դուք կարող եք գնալ այգի ձեզ հետ:

Դաստիարակ. Ահա մեր գեղեցիկ այգի... Նայեք շուրջը, ի՞նչ եք տեսնում այգում:

Երեխաներ. Ծառեր. Ծաղիկներ. Թփեր. Խոտ.

Դաստիարակ. Ինչ են կոչվում այս ծաղիկները:

Երեխաներ. Երիցուկ Dahlias. Daffodils. Աստեր. Եգիպտացորենի ծաղիկներ. Նարգիզ.

Դաստիարակ. Ճիշտ. Եվ հիմա ես ձեզ հանելուկ կխնդրեմ. Ուշադիր լսել.

«Ես հյուսված եմ շոգից
Ես ջերմություն եմ կրում ինձ հետ:
Ես տաքացնում եմ գետերը
«Լողացե՛ք»։ - Ես հրավիրում եմ քեզ.
Եվ սեր դրա համար
Դու բոլորդ ես ես»

Դաստիարակ. Տարվա ո՞ր ժամանակի մասին է խոսքը։

Երեխաներ. Դա էամառվա մասին։

Դաստիարակ. Ինչպե՞ս գուշակեցիք։

Երեխաներ. Որովհետև ամռանը կարելի է լողալ, արևայրուք ընդունել։ Հիմա տարվա ժամանակը ամառ է։

Դաստիարակ. Դա ճիշտ է տղաներ: Լավ արեցիք։ Մենք արդեն ասել ենք, որ մեր այգում աճում են և՛ ծառեր, և՛ թփեր։ Խնդրում եմ, ասեք ինձ, թե ինչպես տարբերել դրանք:

Երեխաներ. Ծառերը բարձր են, իսկ թփերը՝ ցածր։

Դաստիարակներ. Բացի այդ, ի՞նչ տարբերակիչ հատկանիշներ եք նկատել:

Երեխաներ. Ծառերը բուն ունեն, իսկ թփերը բուն չունեն։

Դաստիարակ. Լավ. Իսկ ո՞վ կարող է ասել՝ նման են։

Երեխաներ... Այո, նրանք են. Նրանք ունեն ճյուղեր, տերեւներ, պտուղներ, արմատներ։

Դաստիարակ. Ճիշտ. Եվ հիմա մենք կխաղանք ձեզ հետ: Խաղը կոչվում է

«Տերեւը ո՞ր ծառից է»։

Ես քեզ ցույց կտամ տերեւները, իսկ դու ինձ կասես, թե որ ծառից կամ թփից է այս տերեւը։

(Ես ցույց եմ տալիս խնձորի, հաղարջի, բալի, կեչի, փշահաղարջի, վարդի ազդրի տերևները): Նկար 2

Դաստիարակ. Ինչպե՞ս է կոչվում խնձորի ծառի տերևները:

Երեխաներ. Apple.

Դաստիարակ. Իսկ կեչու տե՞ղ։

Երեխաներ. Birch.

Դաստիարակ. Լավ. Իսկ հիմա ևս մեկ խաղ. Այն կոչվում է Շփոթություն:

Ես քեզ մի տերեւ ցույց կտամ ու կասեմ, թե որ ծառից է տերեւը։ Զգույշ եղեք, ես կարող եմ նրանց շփոթեցնել:

Դաստիարակ. Լավ. Տղերք, գուցե ձեզանից ոմանք գիտեն հանելուկներ, բանաստեղծություններ ծառերի, թփերի մասին:

Այն դուրս է գալիս տեսախցիկից,
Կարմիր տակառ.
Դուք դիպչում եք դրան - սահուն
Իսկ եթե կծում ես, քաղցր է։

Երեխաներ. Apple.

Կապույտ տունիկա,
Դեղին երեսպատում,
Իսկ մեջտեղում քաղցր է։

Երեխաներ. Սալոր.

Դաստիարակ. Լավ արեցիք, երեխաներ: Նաև, ինչպիսի՞ բույսեր են աճում մեր այգում:

Երեխաներ. Հատապտուղները աճում են:

Դաստիարակ. Տղերք, տեսեք, ի՞նչ եք տեսնում հատապտուղի վրա:

Երեխաներ. Ծաղիկները տեսանելի են հատապտուղների մոտ:

Դաստիարակ. Ճիշտ. Գիտե՞ք ինչպես են առաջանում հատապտուղները։

Երեխաներ. Նախ ծաղիկ, հետո կանաչ հատապտուղ, հետո հատապտուղ:

Դաստիարակ. Ճիշտ. Հատապտուղը պտուղ է: Բոլորս միասին միրգ ասենք։ (Երգչախմբային կրկնություն).

Ծառերն էլ պտուղ ունեն։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչպե՞ս է կոչվում խնձորենիի պտուղը:

Երեխաներ. Խնձորի ծառի պտուղները խնձոր են։

Դաստիարակ. Իսկ կաղնու պտուղները.

Երեխաներ. Կաղնու պտուղները կաղին են։

Դաստիարակ. Լավ արեցիք։ Հիմա եկեք նորից խաղանք: Խաղը կոչվում է

«Ճանաչիր պտուղը». Ես ձեզ ցույց կտամ միրգը, և դուք կռահեք, թե դա ինչ միրգ է։

(Ցույց տալով միրգ):

Դաստիարակ. Իսկ ի՞նչ ծառեր են ամենից հաճախ հանդիպում մեր քաղաքի փողոցներում։

Երեխաներ. Բարդի. Թխկի. Birch.

Դաստիարակ. Քաղաքներում մարդիկ տնկում են արագ և ոչ քմահաճ ծառեր, չեն վախենում քաղաքի օդից: Բարդին շատ արագ է աճում։

Մի ամառ մի փոքրիկ ոստից ծառ է բարձրանում մինչև երկրորդ հարկ։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչի՞ համար են քաղաքի ծառերը։

Երեխաներ. Մաքրել օդը. Այն գեղեցիկ դարձնելու համար

Դաստիարակ. Քաղաքի ծառերին և թփերին նույնպես պետք է խնամքով վերաբերվել: Չէ՞ որ նրանք մեզ շատ են օգնում։

Տղերք, այստեղ ավարտվում է մեր էքսկուրսիան։ Հիշենք ուր գնացինք. Ի՞նչ ես սովորել:

Երեխաներ. Գնացինք էքսկուրսիայի այգի։ Շատ հետաքրքիր բաներ սովորեցինք ծառերի, ծաղիկների, թփերի մասին։

Դաստիարակ. Էլ ի՞նչ իմացաք։

Երեխաներ. Մենք իմացանք, թե ինչպես են կոչվում պտուղները: Ինչպես են ծառերն ու թփերը նման:

Դաստիարակ. Ճիշտ. Բնությունը պետք է պաշտպանված լինի. Դուք չեք կարող կոտրել ճյուղերը, վախեցնել թռչուններին: Մեզ պարզապես պետք են ծառեր, թփեր, ծաղիկներ, խոտաբույսեր։ Նրանք մեր ընկերներն ու օգնականներն են։

Այսօր բոլորդ լավ պատասխանեցիք հարցերին։ Ասենք «շնորհակալություն» այգուն, որ մեզ ծանոթացրեց իր ծառերին, ծաղիկներին, թփերին։ Նկար 4

Եթե ​​հանկարծ հրդեհ բռնկվի

Թիրախ:ծանոթացնել մեծ երեխաներին նախադպրոցական տարիքհրշեջ փրկարարական ստորաբաժանման հետ, դրա նպատակը, փրկարար-հրշեջ մասնագիտությունը, հրդեհների մարման համար օգտագործվող հատուկ սարքավորումներով, հատուկ հագուստով. ամրագրել կանոնները հրդեհային անվտանգություն, .

Նյութը՝կարմիր ազդանշանային դրոշներ, փրկարար-հրշեջների «վկայականներ».

Էքսկուրսիայի ընթացքը դեպի հրշեջ

1. Ներածական մաս.

Դաստիարակ (Վ.).Տղերք, այսօր մենք գնում ենք էքսկուրսիայի հրշեջ: Ձեր կարծիքով ո՞ւմ կհանդիպենք այնտեղ։ (Փրկարար հրշեջների հետ):
Երեխաներից ճշտել ճանապարհին վարքի կանոնները և փողոցն առանց լուսացույցի հատելու կանոնները։

2. Հիմնական մասը.

Վ.Մենք հրշեջ կայանի մուտքի մոտ ենք։ Բոլորդ գիտեք, որ հրդեհները շատ վտանգավոր են։ Կոնկրետ ինչ? (Երեխաների պատասխանները:) Հրդեհի ժամանակ կարող են այրվել իրեր, բնակարան և նույնիսկ մի ամբողջ տուն: Բայց ամենավտանգավորն այն է, որ մարդիկ կարող են մահանալ։
Ի՞նչ անել անմիջապես, հենց որ հրդեհ հայտնաբերվի, որ մեծ փորձանք չպատահի։ (Զանգահարեք հրշեջներին):
Ինչպե՞ս դա անել ճիշտ, ինչ հեռախոսով: (101.)
Յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտի
Այս թիվը 101 է։
Եթե ​​դժվարություն առաջանա,
Ավելի շուտ զանգիր այնտեղ։
Իսկ եթե հեռախոս չունես,
Զանգահարեք մարդկանց պատշգամբից.

Հենց որ կանչեք հրշեջներին, հրշեջ մեքենան կմեկնի կրակը մարելու։ ...

Զրույց փրկարար-հրշեջ-փրկարարի հետ.

  • Խնդրում եմ ցույց տվեք մեքենան։
  • Ի՞նչ ունի մեքենան:
  • Որտե՞ղ են այնտեղ տեղավորված հրշեջները.
  • Ի՞նչ են նրանք հագնում: (Հատուկ հագուստի զննում):
  • Ինչու են հրշեջները աշխատում սաղավարտներով և չհրկիզվող կոստյումներով:
  • Ի՞նչ կարելի է օգտագործել մարդկանց տարհանելու համար: (Սանդուղք, հովանոց):
  • Ցույց տվեք, թե ինչպես եք մարել կրակը:
  • Քանի՞ վայրկյան է կրակում հրշեջ բրիգադը:
  • Իսկ եթե մեքենայի ճանապարհին կարմիր լույս լինի:
  • Ի՞նչ պետք է արվի հրդեհներից խուսափելու համար.
  • Երեխաները կարո՞ղ են խաղալ լուցկիներով:
  • Իսկ անտառում կրակ վառե՞լ։
  • Կարո՞ղ են էլեկտրական սարքերը միացնել առանց մեծահասակների թույլտվության:
  • Գազը վառե՞լ։
  • Ի՞նչ հատկանիշներ պետք է ունենա հրշեջը:
  • Ի՞նչ պետք է անեն մեր տղաները հրշեջ դառնալու համար։ (Սպորտով զբաղվեք, կարծրացեք):

Վ.... Մենք շատ օգտակար և հետաքրքիր բաներ սովորեցինք։
Հրշեջների գործողությունների մոնիտորինգ՝ ըստ սխեմայի.
Հեռակառավարման հեռակառավարման վթարային կոճակին ազդանշան ստանալը, որը հրշեջներին կանչում է հրակայուն կոստյումներ հագցնելով, անձնակազմը տեղավորվում է մեքենայում՝ մեքենան թողնելով հրշեջ կայանի դարպասից միացված ազդանշանով:

Խաղ «Ավելացնել բառեր».

Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչը բանաստեղծական տողեր է կարդում, իսկ երեխաները պետք է ավելացնեն բաց թողած բառը։
1. Ածուխ ընկավ հատակին, վառեց փայտե հատակը։
Մի՛ նայիր, մի՛ սպասիր, մի՛ կանգնիր, այլ լցրո՛ւ այն ... ջրով։
2. Եթե փոքրիկ քույրերը տանը համընկնում են, ի՞նչ պետք է անեք:
Անմիջապես հանդիպումները ... խլել:
3. Եթե հանկարծ հրդեհ բռնկվի, դուք պարտավոր եք նույն պահին զանգահարել հրշեջներին, տեղեկացնել հրդեհի մասին….
4. Ով զգույշ չէ կրակի հետ, հավանաբար կրակ կունենա:
Երեխաներ, հիշեք, որ կրակի հետ չի կարելի կատակել:
5. Սա մութ տուն է, այնտեղ հարյուր քույր է ապրում.
և քույրերից որևէ մեկը կարող է խարույկի պես բռնկվել:
Վտանգավոր քույրեր՝ նիհար ... լուցկի.

III. Ամփոփելով.

Արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչ.Տղերք, բոլոր նրանց, ովքեր ուշադիր են եղել, սովորել են հրդեհային անվտանգության կանոնները, ներկայացնում եմ «Երիտասարդ փրկարար-հրշեջ» վկայականներ։ Այժմ դուք պետք է խստորեն հետևեք հրդեհային անվտանգության կանոններին և սովորեցնեք ուրիշներին դա անել:

Դեպի հրշեջ էքսկուրսիայի ամփոփագիրը պատրաստել է Լ.Տուկաչը

OD-ի ամփոփում ավագ խմբի երեխաների հետ զբոսանքի համար.

Ռեֆերատը նախատեսված է ավագ խմբի մանկավարժների համար։ Այն օգտակար է ստեղծագործական, ֆիզիկական ակտիվության և ճանաչողության զարգացման համար։

Թեմա:Քայլեք դեպի բանջարանոց։

Ծրագրային բովանդակություն.

Ճանաչում:Խորացնել և կոնկրետացնել երեխաների գիտելիքները բանջարաբոստանային կուլտուրաների մասին.

Ձևավորել բույսերի աճի համար անհրաժեշտ պայմանների վերաբերյալ պատճառահետևանքային հարաբերություններ հաստատելու ունակություն. սովորեցնել ամենապարզ հոգատարության հմտությունները բանջարաբոստանային կուլտուրաներ.

Մշակել սեր հայրենի հողի բնության նկատմամբ, տքնաջան աշխատանք.

Ֆիզիկական կրթությունԲարելավել ֆիզիկական ակտիվության կարողությունն ու հմտությունները:

Գեղարվեստական ​​ստեղծագործություն Շարունակեք երեխաներին սովորեցնել, թե ինչպես պատրաստել արհեստներ բնական նյութ.

Սարքավորումներ:

Կապույտ և դեղին ֆոնի վրա 1-ից 10 թվերով քարտեր;

Ավազով նկարելու համար.

Ա) ուսի շեղբեր;

Բ) սկուտեղներ;

Դ) ստվարաթուղթ;

Ե) պարզ մատիտներ;

Ե) PVA սոսինձ;

G. Doman-ի քարտեզները «Բանջարեղեն» թեմայով - հանելուկների պատասխաններ;

Ցուցադրական բացիկ «Բույսերի կառուցվածքը»»;

Ջրելու տարաներ, մի դույլ ջուր, թուլացնող ձողիկներ;

Քարտեր TRIZ-ի օրինակներով;

Սարքավորումներ «Ընտանիք», «Վարորդներ», «Սուպերմարկետ», «Ձկնորսություն» դերային խաղերի համար:

Քայլելու առաջընթաց.

    Ներածական մաս.

Գնդակախաղ «Հարց-պատասխան».Երեխաները լիարժեք պատասխան են տալիս հարցին.

- շաբաթվա ո՞ր օրն է

- շաբաթվա ո՞ր օրն էր երեկ

- Շաբաթվա ո՞ր օրն է լինելու վաղը:

- տարվա ո՞ր ժամանակն է

- ինչ եղանակ է այսօր և այլն:

Բաժանում ենթախմբերի.Երեխաները վերցնում են թվով բացիկ, հաջորդականությամբ գունավոր շարում են երկու խմբերի: Ստուգում են իրար, հաշվում են ուղիղ հերթականությամբ, հակադարձ՝ ղազախերեն։

Ուսուցիչը բացատրում է քայլարշավի պլանը, առաջադրանքներ է դնում:

    1-ին ենթախումբ (կապույտ համարներ) -կիրառություն ավազով.

Երեխաները ավազը մաղում են սկուտեղների վրա (պատրաստվում են կիրառմանը): Ստվարաթղթի վրա մատիտով բնանկար են նկարում, սոսինձով փռում, ավազով շաղ տալիս։ Սոսինձի չորանալուն սպասելուց հետո ավելորդ ավազը թափահարեք սկուտեղի վրա: Ավելի ծավալային պատկերներ ստանալու համար մի քանի անգամ շաղ տալ ավազով: Աշխատանքները կախված են շարժական տակդիրից։

2-րդ ենթախումբ (դեղին թվեր)- զբոսանք դեպի այգի:

Ա) Գուշակել հանելուկներ բանջարեղենի մասին... Երեխաները կարդում և գուշակում են հանելուկը: Գտեք ձեր ուզած բացիկը, կարդացեք վերնագիրը.

«Առանց հագուստի հաշվարկի, և բոլորը առանց ամրացումների»,

«Ոչ պատուհաններ, ոչ դռներ, սենյակը լի է մարդկանցով»:

«Կարմիր աղջիկը նստած է զնդանում, իսկ դեզը` փողոցում»,

«Կարմիր մուկը սպիտակ պոչով ջրաքիսում նստած է կանաչ թփի տակ»,

«Այն չորանում է տաք արևի տակ և դուրս է գալիս պատյանից…»,

«Նա երբեք ոչ մեկին չի վիրավորել աշխարհում: Ինչո՞ւ են նրանից լաց լինում և՛ մեծերը, և՛ երեխաները։

«Ես մեծանում եմ այգում, և երբ հասունանում եմ, ինձանից լոլիկ են պատրաստում, դնում կաղամբապուրի մեջ և այդպես ուտում»:

«Ի՞նչ ես փորել հողից, տապակել, եռացնել. Ի՞նչ ենք թխել մոխրի մեջ, կերել ու գովել»։

Ինչպե՞ս անվանել այս բոլոր բույսերը մեկ բառով:

Որտեղ է աճում բանջարեղենը:

Դրանից հետո ուսուցիչը երեխաներին հրավիրում է այգի։

Բ) Բանջարեղենի դիտարկում.Երեխաները նայում են այգում աճող բանջարեղենին, անվանում են բույսի մասերը։ Ստուգեք, արդյոք բոլոր մասերը անվանվել են՝ ստուգելով ցուցադրական քարտով:

V) Դիդակտիկ խաղ«Վերևներ և արմատներ».

Արդյո՞ք բույսի բոլոր մասերը ուտելի են: Հիշեք «Մարդն ու արջը» հեքիաթը։

Երեխաները վերցնում են բացիկ, որտեղ պատկերված է արմատային բերքի մի մասը (մեկ թիզ կամ ողնաշար), վազում են խաղահրապարակի շուրջը երաժշտության կամ դափի տակ, երաժշտությունը դադարում է, երեխաները պետք է արագ գտնեն իրենց զույգը և անվանեն իրենց ստացած բանջարեղենը: .

Դ) Աշխատանք բնության մեջ.

Ինչ պայմաններ են անհրաժեշտ բանջարեղենի աճի համար: (Արև, օդ, ջուր):

Ուսուցիչը ցույց է տալիս, թե ինչպես ճիշտ ջրել բույսերը, առանց տերևների վրա ընկնելու և հողը թուլացնել: Երեխաները աշխատում են ուսուցչի հսկողության ներքո։ Հեռացրեք մոլախոտերը:

Ե) ՏՐԻԶ-ի օրինակներ.

Ինչի համար է բանջարեղենը:

Երեխաները կարդում են օրինակ, անվանում են մի ուտեստ, որը կարելի է պատրաստել այս ապրանքներից:

«Կարտոֆիլ + բուսական յուղ«- կարտոֆիլ ֆրի, տապակած կարտոֆիլ, չիփս,

«Լոլիկ + վարունգ» աղցան,

«Կաղամբ + աղ» թթու կաղամբ,

«Լոլիկ + սխտոր + պղպեղ» համեմունք և այլն։

Ե) Ներքեւի գիծ.

Որտե՞ղ ենք մենք եղել։

Ի՞նչ եք հաշվի առել։

Ինչպե՞ս պետք է հոգ տանել բանջարեղենի մասին:

Մենք վերադառնում ենք կայք: Մենք դիտարկում ենք երեխաների նկարները:

    P / Եվ «Երրորդ լրացուցիչ» օղակներով:Նախապես կրկնել, թե ինչ է զույգը:

    S/R խաղ «Ընտանիք».

«Ընտանիք», «Վարորդներ», «Սուպերմարկետ», «Ձկնորսություն» խաղերը միավորված են մեկ սյուժեի մեջ։

    Անհատական ​​աշխատանք.Ընթերցանության հմտությունների կիրառում.

Պատրաստեց Է.Ա.Բորովիկովան

Նադեժդա Տոմատկինա
Համառոտ GCD-ի համար ճանաչողական զարգացում v ավագ խումբ«Շրջայց Մոսկվա»

Վերացականանմիջականորեն կրթական գործունեություն իրականացնելը

Տարիք խումբ: 5-6 տարեկան (Ավելի հին)

Ուսումնական տարածք: « Ճանաչողական զարգացում»

GCD թեմա: « Էքսկուրսիա Մոսկվայում»

Պլանավորված արդյունքԵրեխան պատկերացումներ է կազմել մեր հայրենիքի մայրաքաղաքի, նրա տեսարժան վայրերի մասին. երեխան ցուցաբերում է նախաձեռնություն, անկախություն և հետաքրքրասիրություն, ակտիվորեն շփվում է հասակակիցների և մեծահասակների հետ. կարող են արտացոլել իրենց տպավորությունները արդյունավետ գործունեության մեջ

Թիրախընդլայնել երեխաների գիտելիքները մեր հայրենիքի մայրաքաղաքի մասին. Մոսկվա.

Առաջադրանքներ:

- ճանաչողական զարգացումհետաքրքրություն Ռուսաստանի պատմության և մշակույթի նկատմամբ.

Երկխոսական խոսքի հմտությունների ամրապնդում;

հարստացում բառապաշարերեխաներ ( «Մայրաքաղաք, տեսարժան վայրեր, Կրեմլ, սպիտակ քար»., ճարտարապետական ​​կառույցների անվանումներ);

Ծանոթություն առածների և տողերի մասին Մոսկվա;

Ձեռք բերված գիտելիքները ինքնուրույն ստեղծագործական գործունեության մեջ կիրառելու ունակության ձևավորում.

Հայրենասիրական զգացմունքների և հայրենիքի հանդեպ սեր սերմանելը.

GCD տեսակը FCKM՝ ինտեգրման տարրերով

Դասընթացների կազմակերպման ձևը՝ ճակատային, խմբով մեկ, անհատական.

Օգտագործված տեխնոլոգիաներխնդրահարույց - խաղ, տեղեկատվություն և հաղորդակցություն, առողջության պահպանում

Նյութեր և սարքավորումներ՝ պրոյեկտոր, նոութբուք, պրեզենտացիա « Մոսկվա- մեր հայրենիքի մայրաքաղաքը», ֆիլմի երգի հետքերով «Ես քայլում եմ, քայլում եմ Մոսկվա» , «զանգահարող ժամացույց», ցուցիչ.

Գործունեություն: ճանաչողական, հաղորդակցական։

Նախնական աշխատանք: Սովորելով պոեզիա Մոսկվա և... Տոկմակովա

Մեթոդներ և տեխնիկաԽնդիր - որոնում (խնդիրը բացահայտված է, լուծումներ են գտնվել, տեսողական (ցուցադրում, բանավոր (զրույց, հիմնավորում, գործնական (ստացված գիտելիքների կիրառում արվեստում).

Դասի ընթացքը

I. Կազմակերպչական պահ

Ֆիլմի սաունդթրեքին «Ես քայլում եմ, քայլում եմ Մոսկվա» երեխաները նստում են գորգի վրա

Ճանաչո՞ւմ եք այս մեղեդին: Ինչի՞ մասին է այս երգը.

հուշել:

Այնքան մեծ հին քաղաք,

Իմ երկիրը հպարտանում է նրանով։

Նա բոլոր քաղաքների գլուխն է,

Հայրենիքի մայրաքաղաքն է.

Ճիշտ է, տղաներ, այսօր մենք կխոսենք Մոսկվա.

II. Խնդրի որոնում և դրա լուծման ուղիներ

Տղերք, ամեն երկիր ունի իր գլխավոր քաղաքը՝ մայրաքաղաքը։ Եվ դուք մեր մայրաքաղաքում էիք - Մոսկվա? Ուզու՞մ ես գնալ այնտեղ։ Ինչպե՞ս կարող ենք դա անել հիմա:

Հետո նստում ենք գնացք և գնում Մոսկվա.

Երեխաները իմպրովիզացնում են շարժումը տրանսպորտի իրենց ընտրած եղանակով, նստում բարձր աթոռների վրա:

Հիմա մենք կգնանք էքսկուրսիահիմնական տեսարժան վայրերի վրա Մոսկվա... Ի՞նչ է ուղենիշը: Տեսարժան վայրերն այն է, ինչը տարբերում է մի քաղաքը մյուսից, ինչն ամենաշատը հիշում են քաղաքի հյուրերը։

Ինչպիսի՞ տրանսպորտ ենք օգտագործելու քաղաքում շրջելու համար։ Գնա։

III. Զարգացումսյուժեն - երեխաները բացահայտում են նոր գիտելիքներ

Ներկայացում « Մոսկվա- մեր հայրենիքի մայրաքաղաքը»

Առաջին կանգառ - Մոսկվայի Կրեմլ... ՀԵՏ ՄոսկվաԿրեմլը սկսեց կառուցել Մոսկվա... Կրեմլ նշանակում է ամրոց՝ բարձր պարիսպներով և աշտարակներով՝ քաղաքը թշնամիներից պաշտպանելու համար։

Նախ՝ Կրեմլը կառուցվել է փայտից։ Հաճախակի հրդեհները ոչնչացրել են այն։

15-րդ դարում Կրեմլը կառուցվել է կարմիր աղյուսից։ Բայց բոլորը զանգեցին Մոսկվայի սպիտակ քար, ինչու՞

Որովհետև բոլոր շենքերը կրաքարով էին սպիտակեցված։

Շատ դարեր անց կրաքարը քանդվում էր, և մենք տեսնում ենք, որ ժամանակակից Կրեմլը կարմիր է:

Եվ սա Կրեմլի գլխավոր աշտարակն է՝ Սպասսկայան։ Եկեք մանրամասն նայենք դրան: Ինչ գույն է աշտարակը: Ո՞րն է պատի ձևը: (ուղղանկյուն)Ինչպիսի՞ն են պատերը: (Մ տառով)Ի՞նչ պատկերներից է բաղկացած աշտարակը: (ուղղանկյուն, քառակուսի, եռանկյուն)

Ի՞նչ կա աշտարակի վերևում: (ռուբին աստղ)

Էլ ի՞նչ կա աշտարակի վրա: (մեծ ժամացույց) ... Ի՞նչ տեսք ունեն դրանք: (կլոր).

Դրա վրա կա մի մեծ ժամացույց՝ զանգեր: Այս ժամացույցը ամենաճշգրիտն է, ամբողջ երկիրը օգտագործում է այն ժամանակը ստուգելու համար: Լսե՞լ եք զանգերը: Ես ձեզ հրավիրում եմ լսելու:

Զանգող ժամացույց

Կարմիր հրապարակը երկրի գլխավոր հրապարակն է։ Այն հյուրընկալում է տոներ և զորահանդեսներ:

Տեսարժան վայրերից մեկը ՄոսկվաԿրեմլը բարեխոսության տաճար է կամ, ինչպես նաև կոչվում է Սուրբ Բասիլի Երանելի տաճար: Այն կառուցվել է ի պատիվ ռուս զինվորների կողմից Կազան քաղաքի գրավման։

Տաճարի դիմաց կանգնեցված է Մինինի և Պոժարսկու հուշարձանը, ովքեր գլխավորել են ռուս ժողովրդի ապստամբությունը և լեհերին վտարել։ Մոսկվա.

Կարմիր հրապարակում մենք կտեսնենք ցարին՝ թնդանոթը։ Ի՞նչ եք կարծում, ինչո՞ւ է այդպես անվանվել:

Մայրաքաղաքը պաշտպանելու համար արքան որոշեց ստեղծել այնպիսի զենք, որը կուղղորդի խուճապային վախթշնամու մոտ. Արդյունքում 1586 թվականին ռուս արհեստավորի կողմից չուգունից ձուլվեց թնդանոթ, որն իր չափերով գերազանցում էր այն ժամանակ եղած բոլոր զինատեսակներին։ Ուստի նրան անվանեցին Ցար թնդանոթ: Ճիշտ է, այս ատրճանակը երբեք չի կրակվել:

Եվ սա ցարն է - զանգը: Դա շատ մեծ է և շատ ծանր: Ո՞վ գիտի, թե ինչ է պատահել նրա հետ:

Ցար - զանգը ձուլվել է Աննա կայսրուհու հրամանով։ Աշխատանքները սկսվեցին զանգի գեղարվեստական ​​հետապնդման և զարդարման վրա։ Այս պահին Կրեմլում հրդեհ է բռնկվել։ Դրա մարման ժամանակ շիկացած զանգի վրա ջուր է հայտնվել, և այն ճաքել է։ Զանգի այս բեկորն է, որ կանգնած է մոտակայքում։ Հետեւաբար, այս զանգը երբեք նույնը չի հնչել:

Ե՛վ ցարը՝ զանգը, և՛ ցարը՝ թնդանոթը ռուս վարպետների հուշարձաններ են։

Իսկ հիմա մենք հեռանում ենք Կարմիր հրապարակից։ Հաջորդ կանգառը Սպորտիվնայա կայարանն է։

Ֆիզիկական կրթություն «Մենք շրջում ենք քաղաքում»

Մենք շրջում ենք քաղաքում

Երգեր բարձրաձայն երգելով: լա լա լա

Առջևից գետ է հոսում

Երկնքում, արև, ամպեր:

Տները աճում են սնկի պես

Այս ու այն կողմ ծառեր կան։

Այս քաղաքում ապրում են

Ամեն ինչ Նրա անունը Մոսկվա է!

Մենք շարունակում ենք մեր էքսկուրսիա.

Հաջորդ կայարանը Օստանկինոյի աշտարակն է։ Գիտե՞ք ինչի համար է դա։

Այստեղից բոլոր հաղորդումները հեռարձակվում են ոչ միայն Ռուսաստանի բոլոր քաղաքներում, այլև այլ երկրներում։ Ի վերջո, իզուր չէ, որ այդպիսիք կա ասացվածք: «Նրանք ասում են Մոսկվա, բայց դուք կարող եք դա լսել ամբողջ երկրում».

Կայարան - Մեծ թատրոնը երկրի գլխավոր թատրոնն է։

Օպերայի և բալետի թատրոն. Ի՞նչ է օպերան: Ինչ վերաբերում է բալետին: Այս թատրոնի արտիստներն իրենց ելույթներով հյուրախաղերի են մեկնում աշխարհով մեկ։

Եկեք կանգ առնենք կայարանում - Մոսկվայի կենդանաբանական այգի

Այս կենդանաբանական այգին ավելի քան 150 տարեկան է։

Նրա հավաքածուում կա 1132 կենդանատեսակ։ Որոնք պահվում են լավ պայմաններում։

Հաջորդ կանգառը Ցվետնոյ բուլվարի հայտնի կրկեսն է։

Այնտեղ աշխատել է մեր երկրի ամենահայտնի ծաղրածուն՝ Յուրի Նիկուլինը։ Թատրոնի դիմաց Յուրի Նիկուլինի երկաթյա հուշարձանն է։ Այս հուշարձանի շուրջ մարդիկ հաճախ են լուսանկարվում։

Կրկեսային կատարողները հանդես են գալիս գրեթե բոլոր հայտնի կրկեսային ժանրերում։ Տղերք, ի՞նչ մասնագիտություններով են մարդիկ աշխատում և հանդես գալիս կրկեսում։ (ժոնգլերներ, մարզիչներ, իլյուզիոնիստներ, մարմնամարզիկներ, ծաղրածուներ):

Երեկոն արդեն մոտենում է։ Իսկ ես ու դու հայտնվում ենք երեկոյան Մոսկվա... Տեսեք, թե քանի լույս կա այս քաղաքում. Մոսկվան մեծ քաղաք է?

Այո ամենամեծն է և գեղեցիկ քաղաքմեր երկիրը. Այն ավելի քան 12 միլիոն մարդ է ապրում: Մի ասացվածք կա. «Ով ներս ՄոսկվաԵս չեմ եղել, ես գեղեցկություն չեմ տեսել».

Մեր տղաները բանաստեղծություններ գիտեն Մոսկվա

Երեխաներն արտասանում են սովորած պոեզիա

Մենք մանկուց անգիր ենք արել այս խոսքերը,

Իսկ ավելի գեղեցիկ ու պարզ չկա

Անվանված քաղաքի համար՝ քաղաք Մոսկվա,

Հրապարակի համար՝ Կարմիր հրապարակ։

Աշխարհում կան շատ այլ ոլորտներ,

Աշխարհում շատ հերոսներ կան,

Բայց ինչքան խիզախ մարդիկ կային այստեղ,

Երևի երբեք չի եղել։

Ով գնում է ծով, ով թռչում է տիեզերք,

Երթուղին վտանգավոր է.

Բայց բոլորը համարում են ճանապարհի սկիզբը

Քայլեք Կարմիր հրապարակով:

Այստեղ դուք կհանդիպեք հյուրերի մայրաքաղաքից ցանկացած:

Փարիզ, Սոֆիա, Կահիրե!

Եկեք այսօր քայլենք ձեզ հետ

Ըստ աշխարհի մեկնարկային հրապարակ.

IV. Արտացոլում և վերլուծություն.

Այսպիսով, մերն ավարտվեց էքսկուրսիա... Ո՞ր քաղաքն ենք այցելել այսօր:

Ո՞ր տեսարժան վայրերն եք ամենաշատը հիշում:

Ինչպե՞ս է կոչվում գլխավոր աշտարակը Մոսկվայի Կրեմլ?

Ձեզ դուր եկավ այսօր էքսկուրսիա? Եթե ​​այո, ապա գրատախտակին կցեք զվարճալի էմոտիկ, իսկ եթե ոչ, ապա տխուր:

Վ. Զարգացում

Շատ նկարիչներ իրենց կտավներում նկարում են այս քաղաքը և Կրեմլը: Դուք նույնպես կարող եք նկարիչ դառնալ և նկարել Կրեմլը։ Սա կլինի ձեր տնային առաջադրանքը: Երբ մեծանաս ու գնա Մոսկվա, կարող եք վերցնել ձեր նկարը և համեմատել ձեր Կրեմլն ու իրականը Մոսկվայի Կրեմլ.