Цахилгаан соронзон долгионы шинж чанар Радио долгионы тархалт. "Цахилгаан соронзон долгион" сэдвээр физикийн хичээлийн тэмдэглэл (11-р анги) Цахилгаан соронзон долгионы тухай физикийн тэмдэглэл






Цахилгаан соронзон долгионы тусгал A B 1 irir C D 2 Цахилгаан соронзон долгионы тусгал: металл хуудас 1; металл хуудас 2; i тусгалын өнцөг; r тусгалын өнцөг. Цахилгаан соронзон долгионы тусгал: металл хуудас 1; металл хуудас 2; i тусгалын өнцөг; r тусгалын өнцөг. (туслын өнцөг нь тусгалын өнцөгтэй тэнцүү)


цахилгаан соронзон долгионы хугарал ( тусах өнцгийн синусыг хугарлын өнцгийн синустай харьцуулсан харьцаа нь өгөгдсөн хоёр орчинд тогтмол утга бөгөөд эхний орчин дахь цахилгаан соронзон долгионы хурдыг хурдтай харьцуулсан харьцаатай тэнцүү байна. Хоёр дахь орчин дахь цахилгаан соронзон долгионыг эхнийхтэй харьцуулахад хоёр дахь орчны хугарлын илтгэгч гэж нэрлэдэг) Хоёр орчны интерфейс дэх долгионы фронтын хугарлыг






Радио долгионы тархалт Радио долгионы тархалт гэдэг нь радио давтамжийн мужид цахилгаан соронзон долгионы энергийг шилжүүлэх үзэгдэл юм. Радио долгионы тархалт нь байгалийн орчинд тохиолддог, өөрөөр хэлбэл радио долгион нь дэлхийн гадаргуу, агаар мандал, дэлхийн ойрын орон зайд нөлөөлдөг (радио долгионы байгалийн усан сан, түүнчлэн хүний ​​гараар бүтээгдсэн ландшафтын тархалт).


100 м (хангалттай чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино радио долгион - 100 м (хангалттай хүчин чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино радио долгион - 9Дунд болон урт долгион - > 100 м (хангалттай чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино долгион - 100 м (хангалттай хүч чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 хүртэл м Хэт богино радио долгион - 100 м (хангалттай чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино радио долгион - 100 м (хангалттай хүчин чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 хүртэл м Хэт богино радио долгион - 100 м (хангалттай хүч чадалтай хязгаарлагдмал зайд найдвартай радио холбоо) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино радио долгион - title="Дунд болон урт долгион - > 100 м (найдвартай радио холбоо гаруй) хангалттай хүч чадалтай хязгаарлагдмал зай) Богино долгион - 10-аас 100 м хүртэл Хэт богино радио долгион -


Асуулт Зурагт цахилгаан соронзон долгионы ямар шинж чанарыг харуулсан бэ? Хариулт: тусгал Цахилгаан соронзон долгион нь ... долгион юм. Хариулт: хөндлөн Радио давтамжийн муж дахь цахилгаан соронзон хэлбэлзлийн энерги дамжуулах үзэгдэл нь .... Хариулт: радио долгионы тархалт



ХИЧЭЭЛИЙН ТӨЛӨВЛӨГӨӨ

энэ сэдвээр" "Цахилгаан соронзон орон ба цахилгаан соронзон долгион"

Бүтэн нэр

Косинцева Зинаида Андреевна

Ажлын газар

DF GBPOU "KTK"

Албан тушаал

багш

Зүйл

5.

Анги

2-р курс "Тогооч, чихэрчин", "гагнуурчин"

6.

7.

Сэдэв

Сэдвийн хичээлийн дугаар

Цахилгаан соронзон орон ба цахилгаан соронзон долгион. 27

8.

Үндсэн заавар

В.Ф. Дмитриева Физик: мэргэжил, техникийн мэргэжлээр: ерөнхий боловсролын хувьд. байгууллагууд: сурах бичгийн эхлэл. болон дунд мэргэжлийн боловсрол Сурах бичиг: -6 дахь хэвлэл. стер.-М.: "Академи" хэвлэлийн төв, 2013.-448 х.

Хичээлийн зорилго:

- боловсролын

    "Электродинамик" хэсэгт оюутнуудын мэдлэгийг давтаж, нэгтгэн дүгнэх;

- хөгжиж байна

    дүн шинжилгээ хийх, таамаглал дэвшүүлэх, таамаглал дэвшүүлэх, урьдчилан таамаглах, ажиглах, туршилт хийх чадварыг хөгжүүлэх;

    өөрийгөө үнэлэх, өөрийн сэтгэцийн үйл ажиллагаа, түүний үр дүнг судлах чадварыг хөгжүүлэх;

    янз бүрийн нөхцөл байдалд байгаа мэдлэгээ ашиглах оюутнуудын бие даасан сэтгэлгээний түвшинг шалгах.

- боловсролын

    тухайн сэдэв болон хүрээлэн буй үзэгдлийн талаархи танин мэдэхүйн сонирхлыг хөгжүүлэх;

    Өрсөлдөөн, нөхдийнхөө төлөө хариуцлага, нэгдэлч үзлийг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл Хичээл - семинар

Оюутны ажлын хэлбэрүүд мэдээллийг амаар дамжуулах, мэдээллийн сонсголын ойлголт; мэдээллийг нүдээр дамжуулах, мэдээллийн харааны ойлголт; практик үйл ажиллагаагаар дамжуулан мэдээлэл дамжуулах; өдөөлт, сэдэл; хяналт ба өөрийгөө хянах аргууд.

Байгууламж заах I : Илтгэл; тайлан; Кроссворд; туршсан судалгаанд зориулсан даалгавар;

Тоног төхөөрөмж: PC, ID, проектор, танилцуулгаppt, видео хичээл, PC-оюутны ажлын байр, тест.

Хичээлийн бүтэц, урсгал

Хүснэгт 1.

ХИЧЭЭЛИЙН БҮТЭЦ, ЯВЦ

Хичээлийн үе шат

Ашигласан EOR-уудын нэр

(Хүснэгт 2-ын серийн дугаарыг зааж өгсөн)

Багшийн үйл ажиллагаа

(ESM-тэй хийсэн үйлдлүүдийг харуулсан, жишээ нь, жагсаал)

Оюутны үйл ажиллагаа

Цаг хугацаа

(минут тутамд)

Зохион байгуулах цаг

Оюутнууддаа мэндчилж байна

Багштай мэндлээрэй

Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх, засах

1. Огинский "Полоназа"

Видео клип харуулж байна.

Багшийн танилцуулга үг

1,. Илтгэл, слайд No1 Слайд No2

Хичээлийн сэдвийг зарлаж байна

Зорилго, зорилтуудын тунхаглал

Сонсож бичээрэй

Давталт

    Тодорхойлолт, хуультай аман ажил

    Туршилтын судалгаа – Тест No20

Ажлын байранд хуваарилдаг

Туршилтын цахим бүртгэлийг багтаасан болно

Дэлгэц дээр тестийг харуулна

Компьютер болон дэвтэр дээр ажиллах

Шинэ нээлтүүдийг мэдрэх

Оюутны үзүүлбэр

1. Гайхалтай өөрийгөө сургасан Майкл Фарадей.

2. Цахилгаан соронзон орны онолыг үндэслэгч Жеймс Максвелл.

3. Агуу туршилтчин Генрих Герц.

4. Александр Попов. Радиогийн түүх

5. А.С.Поповын тухай видео үзэж байна

1, Илтгэл, слайд No4

2. Илтгэл

3. Илтгэл

4. Илтгэл

5. Илтгэл

Оюутны гүйцэтгэлийг зохицуулж, тусалж, үнэлдэг

Сурагчдын яриаг сонсох, тэмдэглэл хөтлөх, асуулт асуух,

Гүйцэтгэлийг тодорхойл

Тусгал

6, Кроссворд

Компьютер дээрх ажлыг зохион байгуулдаг

Кроссворд таавар шийдвэрлэх

Хичээлийг дүгнэж байна

1, Слайд №10

Дүгнэлт өгч, дүгнэдэг

Үнэлгээ өгөх

Гэрийн даалгавар

1, Слайд №5

Гэрийн даалгаврыг тайлбарлах - Илтгэл ""

Даалгавраа бичнэ үү

Хичээлийн төлөвлөгөөний хавсралт

"Цахилгаан соронзон орон ба цахилгаан соронзон долгион" сэдвээр

Хүснэгт 2.

ЭНЭ ХИЧЭЭЛД АШИГЛАСАН EOR-ЫН ЖАГСААЛТ

Нөөцийн нэр

Төрөл, нөөцийн төрөл

Мэдээлэл өгөх маягт (зураг, танилцуулга, видео клип, тест, загвар гэх мэт)

Огинский "Полоназа"

мэдээллийн чанартай

видео фрагмент

Хичээлийн хураангуй

мэдээллийн чанартай

танилцуулга

"Гайхалтай өөрийгөө сургасан Майкл Фарадей" тайлан

мэдээллийн чанартай

танилцуулга

Тайлан" Цахилгаан соронзон орны онолыг үндэслэгч Жеймс Максвелл»

мэдээллийн чанартай

танилцуулга

Агуу туршилтчин Генрих Герц"

мэдээллийн чанартай

танилцуулга

"Александр Попов. Радиогийн түүх"

мэдээллийн чанартай

Илтгэл

Видео хичээл Радио утасны харилцааны зарчим. Хамгийн энгийн радио хүлээн авагч.

Lkvideouroki.net. №20.

"А.С.Попов" кино

мэдээллийн чанартай

Интернет технологи

www.youtube.com

Радиогийн шинэ бүтээл, Попов Александр Степанович, Попов.

Практик

MyTest програм.

№ 20 Lkvideouroki.net.

Кроссворд

Практик

танилцуулга

Хотын төсвийн боловсролын байгууллага -

нэрэмжит 6-р дунд сургууль. Коновалова V.P.

Клинцы, Брянск муж

Эхний мэргэшлийн ангиллын физикийн багш боловсруулсан.

Свиридова Нина Григорьевна.

Зорилго, зорилтууд:

Боловсролын:

Цахилгаан соронзон орон ба цахилгаан соронзон долгионы тухай ойлголтыг танилцуулах;

Дэлхийн физик дүр төрхийн талаархи зөв санаа бодлыг үргэлжлүүлэх;

Цахилгаан соронзон долгион үүсэх үйл явцыг судлах;

Цахилгаан соронзон цацрагийн төрөл, шинж чанар, хэрэглээ, хүний ​​биед үзүүлэх нөлөөг судлах;

Цахилгаан соронзон долгионыг нээсэн түүхийг танилцуулах

Чанарын болон тоон асуудлыг шийдвэрлэх чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын:

Аналитик ба шүүмжлэлтэй сэтгэлгээг хөгжүүлэх (байгалийн үзэгдэл, туршилтын үр дүн, нийтлэг ба ялгаатай шинж чанарыг харьцуулах, тогтоох чадвар, хүснэгтийн өгөгдлийг шалгах чадвар, мэдээлэлтэй ажиллах чадвар)

Оюутны ярианы хөгжил

Боловсролын

Физикийн танин мэдэхүйн сонирхол, мэдлэгт эерэг хандлагыг төлөвшүүлэх, эрүүл мэндийг хүндэтгэх.

Тоног төхөөрөмж: танилцуулга; "Цахилгаан соронзон долгионы масштаб" хүснэгт, бие даасан боловсролын ажилд зориулсан даалгавар бүхий ажлын хуудас, физик төхөөрөмж.

Үзүүлэх туршилт, физик тоног төхөөрөмж.

1) Oersted-ийн туршилт (гүйдлийн эх үүсвэр, соронзон зүү, дамжуулагч, холбогч утас, түлхүүр)

2) гүйдэл бүхий дамжуулагчийн соронзон орны нөлөө (гүйдлийн эх үүсвэр, нуман хэлбэртэй соронз, дамжуулагч, холбогч утас, түлхүүр)

3) цахилгаан соронзон индукцийн үзэгдэл (ороомог, туузан соронзон, үзүүлэх гальванометр)

Субъект хоорондын холбоо

Математик (тооцооллын асуудлыг шийдвэрлэх);

Түүх (цахилгаан соронзон цацрагийн нээлт, судалгааны талаар бага зэрэг);

Амьдралын аюулгүй байдал (цахилгаан соронзон цацрагийн эх үүсвэр болох төхөөрөмжийг оновчтой, аюулгүй ашиглах);

Биологи (цацрагийн хүний ​​биед үзүүлэх нөлөө);

Одон орон судлал (сансрын цахилгаан соронзон цацраг).

1. Урам зориг өгөх үе шат -7 мин.

"Цахилгаан ба соронзон" хэвлэлийн бага хурал

Багш: Хүмүүсийг хүрээлэн буй орчин үеийн ертөнц маш олон төрлийн технологиор дүүрэн байдаг. Компьютер, гар утас, зурагт нь бидний хамгийн ойрын зайлшгүй туслагч болж, найз нөхөдтэйгөө харилцах харилцааг ч сольж байна.Туслахууд бидний хамгийн үнэ цэнэтэй зүйл болох эрүүл мэндийг нэгэн зэрэг булааж авдаг болохыг олон тооны судалгаа харуулж байна. Таны эцэг эх юунаас илүү их хохирол учруулдаг вэ: бичил долгионы зуух эсвэл гар утас гэж гайхдаг уу?

Энэ асуултад бид дараа нь хариулах болно.

Одоо - "Цахилгаан ба соронзон" сэдвээр хэвлэлийн бага хурал.

Оюутнууд. Сэтгүүлч: Эрт дээр үеэс мэдэгдэж байсан цахилгаан ба соронзон хоёрыг 19-р зууны эхэн үе хүртэл бие биенээсээ хамааралгүй үзэгдэл гэж үзэж, физикийн янз бүрийн салбаруудад судалж байжээ.

Сэтгүүлч: Гаднах байдлаараа цахилгаан, соронзон хоёр нь огт өөр хэлбэрээр илэрдэг ч үнэн хэрэгтээ хоорондоо нягт холбоотой бөгөөд энэ холбоог олон эрдэмтэд олж харсан байдаг. Цахилгаан, соронзон үзэгдлийн аналоги буюу ерөнхий шинж чанаруудын жишээг өг.

Шинжээч - физикч.

Жишээлбэл, таталцал, түлхэлт. Эсрэг ба адил цэнэгийн электростатикт. Эсрэг ба ижил төстэй туйлуудын соронзонд.

Сэтгүүлч:

Физик онолын хөгжил нь таамаглал, онол, туршилтын хоорондох зөрчилдөөнийг даван туулах үндсэн дээр үргэлжилсээр ирсэн.

Сэтгүүлч: 19-р зууны эхээр Францын эрдэмтэн Франсуа Араго "Аянга ба цахилгаан" номоо хэвлүүлсэн. Энэ номонд маш сонирхолтой бичлэгүүд орсон уу?

“Аянга ба аянга” номын зарим хэсгийг энд дурдвал: “...1731 оны 6-р сард нэгэн худалдаачин Вексфилд дэх өрөөнийхөө буланд хутга, сэрээ болон төмөр, гангаар хийсэн бусад зүйлсээр дүүргэсэн том хайрцгийг байрлуулжээ ... Аянга. хайрцаг зогсож байсан булангаар шууд байшин руу нэвтэрч, түүнийг эвдэж, дотор нь байсан бүх зүйлийг тараав. Эдгээр бүх сэрээ, хутганууд ... маш их соронзлогдсон ...")

Физикчид энэ номноос авсан хэсгүүдэд дүн шинжилгээ хийсний дараа ямар таамаг дэвшүүлж болох вэ?

Мэргэжилтэн-физикч: Аянгын цохилтын үр дүнд биетүүд соронзлогдсон, тэр үед аянга цахилгаан гүйдэл гэдгийг мэддэг байсан ч тэр үед эрдэмтэд яагаад ийм зүйл болсныг онолын хувьд тайлбарлаж чадаагүй юм.

Слайд №10

Сэтгүүлч: Цахилгаан гүйдлийн туршилтууд олон орны эрдэмтдийн анхаарлыг татсан.

Туршилт бол таамаглалын үнэнийг тодорхойлох шалгуур юм!

19-р зууны ямар туршилтууд цахилгаан ба соронзон үзэгдлүүдийн хоорондын холбоог харуулсан бэ?

Шинжээч - физикч. Үзүүлэн туршилт - Oersted-ийн туршилт.

1820 онд Оерстед дараах туршилтыг хийжээ (Оерстедийн туршилтаар соронзон зүү нь гүйдэл бүхий дамжуулагчийн ойролцоо эргэлддэг) Гүйдэлтэй дамжуулагчийн эргэн тойрон дахь орон зайд соронзон орон байдаг.

Тоног төхөөрөмж байхгүй тохиолдолд үзүүлэх туршлагыг ЦОР-оор сольж болно

Сэтгүүлч. Эрстед цахилгаан болон соронзон үзэгдлүүд хоорондоо холбоотой гэдгийг туршилтаар нотолсон. Онолын үндэслэл байсан уу?

Шинжээч - физикч.

Францын физикч Ампер 1824 онд Ампер хэд хэдэн туршилт хийж, соронзон орны гүйдэл дамжуулагчдад үзүүлэх нөлөөг судалжээ.

Үзүүлэн туршилт - соронзон орны гүйдэл дамжуулагч дээр үзүүлэх нөлөө.

Ампер анх удаа хоёр өөр үзэгдэл болох цахилгаан ба соронзлолыг цахилгаан соронзонгийн нэг онолтой нэгтгэж, тэдгээрийг нэг байгалийн үйл явцын үр дүн гэж үзэхийг санал болгов.

Багш: Асуудал үүслээ: Онолд олон эрдэмтэд үл итгэсэн!?

Мэргэшсэн физикч. Үзүүлэн туршилт - цахилгаан соронзон индукцийн үзэгдэл (амрах үед ороомог, соронзон хөдөлдөг).

1831 онд Английн физикч М.Фарадей цахилгаан соронзон индукцийн үзэгдлийг нээж, соронзон орон өөрөө цахилгаан гүйдэл үүсгэх чадвартай болохыг тогтоожээ.

Сэтгүүлч. Асуудал: Цахилгаан орон байгаа үед гүйдэл үүсч болохыг бид мэднэ!

Шинжээч - физикч. Таамаглал: Цахилгаан орон нь соронзон орны өөрчлөлтийн үр дүнд үүсдэг. Гэвч тэр үед энэ таамаглалыг нотлох ямар ч баримт байгаагүй.

Сэтгүүлч: 19-р зууны дунд үе гэхэд цахилгаан, соронзон үзэгдлийн талаар нэлээд их мэдээлэл хуримтлагдсан байсан?

Энэхүү мэдээлэл нь системчлэх, нэг онолд нэгтгэх шаардлагатай байсан бөгөөд энэ онолыг хэн бүтээсэн бэ?

Мэргэшсэн физикч. Энэ онолыг Английн нэрт физикч Жеймс Максвелл бүтээжээ. Максвеллийн онол нь цахилгаан соронзон онолын хэд хэдэн үндсэн асуудлыг шийдсэн. Үүний үндсэн заалтуудыг 1864 онд "Цахилгаан соронзон орны динамик онол" бүтээлд нийтлэв.

Багш: Залуус аа, бид хичээл дээр юу судлах вэ, хичээлийн сэдвийг томъёол.

Оюутнууд хичээлийн сэдвийг томъёолдог.

Багш: Хичээлийн сэдвийг өнөөдрийн хичээлийн явцад бидний ажиллах товч ажлын хуудсанд бич.

9-р ангийн сурагчдад зориулсан хичээлийн хураангуй ажлын хуудас……………………………………………………………

Хичээлийн сэдэв:………………………………………………………………………………………………………………………… …………………………….

1) Хувьсах цахилгаан ба соронзон орон нь бие биенээ үүсгэдэг нэг ………………………………………………………………………………………………………. ………………………………………………………………………

2) Цахилгаан соронзон орны эх үүсвэрүүд -………………….………………….цэнэг,

хамт хөдөлж байна ……………………………………………………………

3) Цахилгаан соронзон долгион……………………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

………………………………………………………………………………………..................

4) Цахилгаан соронзон долгион нь зөвхөн матерт төдийгүй ………………………………..-д тархдаг.

5) Долгионы төрөл -…………………………………………

6) Вакуум дахь цахилгаан соронзон долгионы хурдыг латин c үсгээр тэмдэглэнэ.

-тай ≈……………………………………………………

Бодит дахь цахилгаан соронзон долгионы хурд ……………….вакуум дахь хурдаас…………

7) Долгионы урт λ=………………………………………………………………

Та ангидаа юу сурмаар байна, өөртөө ямар зорилго тавих вэ?

Оюутнууд хичээлийн зорилгыг томъёолдог.

Багш: Өнөөдөр хичээлээр бид цахилгаан соронзон орон гэж юу болохыг олж мэдэх, цахилгаан орны тухай мэдлэгээ өргөжүүлэх, цахилгаан соронзон долгион үүсэх үйл явц, цахилгаан соронзон долгионы зарим шинж чанаруудтай танилцах,

2. Суурь мэдлэгийг шинэчлэх - 3 мин.

Урд талын судалгаа

1. Соронзон орон гэж юу вэ?

2. Соронзон орон юу үүсгэдэг вэ?

3. Соронзон индукцийн векторыг хэрхэн тодорхойлох вэ? Соронзон индукцийн хэмжилтийн нэгжийг нэрлэнэ үү.

4.Цахилгаан орон гэж юу вэ. Цахилгаан орон хаана байдаг вэ?

5. Цахилгаан соронзон индукцийн үзэгдэл юу вэ?

6. Долгион гэж юу вэ? Ямар төрлийн долгион байдаг вэ? Ямар долгионыг хөндлөн гэж нэрлэдэг вэ?

7. Долгионы уртыг тооцоолох томъёог бичнэ үү?

3. Үйл ажиллагаа-танин мэдэхүйн үе шат - 25 мин

1)Цахилгаан соронзон орны тухай ойлголтыг танилцуулах

Максвеллийн онолын дагуу хувьсах цахилгаан ба соронзон орон нь тус тусад нь оршин тогтнох боломжгүй: өөрчлөгдөж буй соронзон орон нь хувьсах цахилгаан орон, хувьсах цахилгаан орон нь хувьсах соронзон орон үүсгэдэг. Эдгээр хувьсах цахилгаан ба соронзон орон нь бие биенээ үүсгэдэг нэг цахилгаан соронзон орон үүсгэдэг.

Сурах бичигтэй ажиллах - тодорхойлолтыг унших хуудас 180

Сурах бичгийн тодорхойлолт: Цаг хугацааны явцад соронзон орны аливаа өөрчлөлт нь хувьсах цахилгаан орон үүсэхэд хүргэдэг бөгөөд цаг хугацааны явцад цахилгаан орон дахь аливаа өөрчлөлт нь хувьсах соронзон орон үүсгэдэг.

ЦАХИЛГААН СОРОНГЕНИЙН ТАЛБАЙ

Эдгээр хувьсах цахилгаан ба соронзон орон нь бие биенээ үүсгэдэг нэг цахилгаан соронзон орон үүсгэдэг.

Төлөвлөгөө-тэмдэглэлтэй ажиллах (оюутнууд шинэ материал сурах явцад тэмдэглэлээ нэмж оруулдаг).

1) Бие биенээ үүсгэдэг хувьсах цахилгаан ба соронзон орон нь нэг ………………… (цахилгаан соронзон орон) үүсгэдэг.

2) Цахилгаан соронзон орны эх үүсвэрүүд - ……(цахилгаан) цэнэгүүд …………………(хурдатгал)

Цахилгаан соронзон орны эх үүсвэр. Сурах бичгийн хуудас 180

Цахилгаан соронзон орны эх үүсвэр нь:

Цахилгаан цэнэг хурдатгалтай хөдөлдөг, жишээлбэл хэлбэлзэлтэй (тэдний үүсгэсэн цахилгаан орон үе үе өөрчлөгддөг)

(тогтмол хурдтай хөдөлж буй цэнэгээс ялгаатай, жишээлбэл, дамжуулагчийн шууд гүйдлийн хувьд энд тогтмол соронзон орон үүсдэг).

Чанарын даалгавар.

Электроны эргэн тойронд ямар талбар гарч ирэх вэ гэвэл:

1) электрон тайван байдалд байна;

2) тогтмол хурдтай хөдөлдөг;

3) хурдатгалтай хөдөлж байна уу?

Цахилгаан цэнэгийн эргэн тойронд цахилгаан орон үргэлж байдаг, ямар ч лавлагааны системд цахилгаан цэнэг хөдөлж байгаа хэсэгт соронзон орон байдаг.

Цахилгаан соронзон орон нь цахилгаан цэнэгүүд хурдатгалтайгаар хөдөлдөг жишиг хүрээнд байдаг.

2) Дамжуулагч тайван байх үед индукцийн гүйдэл үүсэх механизмын тайлбар. (Хэвлэлийн бага хурлын үеэр сэдэлжүүлэх үе шатанд томъёолсон асуудлыг шийдвэрлэх)

1) Хувьсах соронзон орон нь хувьсах цахилгаан орон (хуйлга) үүсгэдэг бөгөөд түүний нөлөөн дор чөлөөт цэнэгүүд хөдөлж эхэлдэг.

2) Цахилгаан орон нь дамжуулагчаас үл хамааран оршин байдаг.

Асуудал: Хувьсах соронзон орны үүсгэсэн цахилгаан орон нь хөдөлгөөнгүй цэнэгийн талбайгаас ялгаатай юу?

3) Хүчдэлийн тухай ойлголтыг танилцуулж, цахилгаан орон, электростатик ба эргүүлгийн хүчний шугамыг тайлбарлаж, ялгааг тодруулна. (Хэвлэлийн бага хурлын үеэр сэдэлжүүлэх үе шатанд томъёолсон асуудлыг шийдвэрлэх)

Электростатик талбайн хүчдэл ба хүчний шугамын тухай ойлголтыг танилцуулах.

Электростатик талбайн шугамын талаар та юу хэлж чадах вэ?

Электростатик орон нь эргүүлэгтэй цахилгаан талбайгаас юугаараа ялгаатай вэ?

Эргэлтийн талбар нь цэнэгтэй холбоогүй, хүчний шугамууд хаалттай байна. Электростатик нь цэнэгтэй холбоотой, эргүүлэг нь хувьсах соронзон орны нөлөөгөөр үүсдэг бөгөөд цэнэгтэй холбоогүй байдаг. Ерөнхий зүйл бол цахилгаан орон юм.

4)Цахилгаан соронзон долгионы тухай ойлголтыг танилцуулах. Цахилгаан соронзон долгионы өвөрмөц шинж чанарууд.

Максвеллийн онолын дагуу хувьсах соронзон орон нь хувьсах цахилгаан орон үүсгэдэг бөгөөд энэ нь эргээд соронзон орон үүсгэдэг бөгөөд үүний үр дүнд цахилгаан соронзон орон орон зайд долгион хэлбэрээр тархдаг.

3 тодорхойлолтыг хадгалж, эхлээд 2), дараа нь оюутнууд сурах бичгийн 182-р хуудасны тодорхойлолтыг уншиж, санахад хялбар гэж үзсэн тодорхойлолтыг эсвэл өөрт таалагдсан тодорхойлолтыг тэмдэглэлд бичнэ үү.

3) Цахилгаан соронзон долгион …………….

1) бие биенээ үүсгэж, орон зайд тархдаг хувьсах цахилгаан ба соронзон орны систем юм.

2) энэ нь орчны шинж чанараас хамааран хязгаарлагдмал хурдтай орон зайд тархдаг цахилгаан соронзон орон юм.

3) Орон зайд тархаж буй цахилгаан соронзон орны эвдрэлийг цахилгаан соронзон долгион гэж нэрлэдэг.

Цахилгаан соронзон долгионы шинж чанарууд.

Цахилгаан соронзон долгион нь механик долгионоос юугаараа ялгаатай вэ? Сурах бичгийн 181-р хуудаснаас үзээд 4-р догол мөрөнд тэмдэглэл нэмнэ.

4) Цахилгаан соронзон долгион нь зөвхөн матерт төдийгүй ……(вакуум) дотор тархдаг.

Хэрэв механик долгион тархдаг бол чичиргээ нь бөөмсөөс бөөмс рүү дамждаг.

Цахилгаан соронзон долгионыг ямар шалтгаанаар хэлбэлздэг вэ? Жишээлбэл, вакуумд уу?

Үүнд ямар физик хэмжигдэхүүн үе үе өөрчлөгддөг вэ?

Хүчдэл ба соронзон индукц цаг хугацааны явцад өөрчлөгддөг!

Цахилгаан соронзон долгионд Е ба В векторууд бие биенээсээ хэрхэн чиглэсэн байдаг вэ?

Цахилгаан соронзон долгион нь уртааш эсвэл хөндлөн юм уу?

5) долгионы төрөл………(хөндлөн)

"Цахилгаан соронзон долгион" хүүхэлдэйн кино

Вакуум дахь цахилгаан соронзон долгионы хурд. Хуудас 181 - цахилгаан соронзон долгионы хурдны тоон утгыг ол.

6) Вакуум дахь цахилгаан соронзон долгионы хурдыг латин c үсгээр тэмдэглэнэ: c ≈ 300,000 км/с=3*108 м/с;

Матери дахь цахилгаан соронзон долгионы хурдны талаар юу хэлж болох вэ?

Бодит дахь цахилгаан соронзон долгионы хурд ……(бага) вакуумтай харьцуулахад.

Хэлбэлзлийн үетэй тэнцэх хугацаанд долгион нь тэнхлэгийн дагуу долгионы урттай тэнцүү зайд шилжсэн.

Цахилгаан соронзон долгионы хувьд долгионы урт, хурд, үе ба давтамжийн хоорондын хамаарал нь механик долгионтой адил хамаарна. Хурд нь c үсгээр тодорхойлогддог.

7) долгионы урт λ= c*T= c/ ν.

Цахилгаан соронзон долгионы талаарх мэдээллийг давтаж шалгая. Сурагчид ажлын хуудас болон слайд дээрх тэмдэглэлүүдийг харьцуулна.

Багш: Физикийн аливаа онол туршилттай давхцах ёстой.

Мессеж сурах. Цахилгаан соронзон долгионы туршилтын нээлт.

1888 онд Германы физикч Генрих Герц цахилгаан соронзон долгионыг туршилтаар олж авч бүртгэжээ.

Герцийн туршилтын үр дүнд Максвеллийн онолын хувьд урьдчилан таамагласан цахилгаан соронзон долгионы бүх шинж чанарыг олж мэдсэн!

5) Цахилгаан соронзон цацрагийн масштабын судалгаа.

Цахилгаан соронзон долгионыг долгионы уртаар (мөн үүний дагуу давтамжаар) зургаан мужид хуваадаг: хүрээний хил хязгаар нь маш дур зоргоороо байдаг.

Цахилгаан соронзон долгионы хуваарь

Бага давтамжийн цацраг.

1. Радио долгион

2. Хэт улаан туяаны цацраг (дулааны)

3. Үзэгдэх цацраг (гэрэл)

4. Хэт ягаан туяа

5. Рентген туяа

6.γ - цацраг туяа

Багш: Хэрэв та цахилгаан соронзон долгионы масштабыг судалж үзвэл ямар мэдээлэл авах боломжтой вэ?

Сурагчид: Зургуудаас аль бие нь долгионы эх үүсвэр болох эсвэл цахилгаан соронзон долгионыг хаана ашиглаж байгааг тодорхойлж болно.

Дүгнэлт: Бид цахилгаан соронзон долгионы ертөнцөд амьдарч байна.

Ямар биетүүд долгионы эх үүсвэр болдог.

Хэрэв бид радио долгионоос гамма цацраг руу шилжих юм бол долгионы урт ба давтамж хэрхэн өөрчлөгдөх вэ?

Энэ хүснэгтэд яагаад сансрын биетүүдийг жишээ болгон харуулсан гэж та бодож байна вэ?

Сурагчид: Одон орны объектууд (од гэх мэт) цахилгаан соронзон долгионыг ялгаруулдаг.

Цахилгаан соронзон долгионы масштабын талаархи мэдээллийг судлах, харьцуулах.

Слайд дээрх 2 масштабыг харьцуулах уу? Ялгаа нь юу вэ? Хоёр дахь шатлалд ямар цацраг байхгүй вэ?

Хоёр дахь дээр яагаад бага давтамжийн хэлбэлзэл байхгүй байна вэ?

Оюутны мессеж.

Максвелл: эх үүсвэрээс тодорхой зайд байгаа төхөөрөмжөөр бичиж болох хүчтэй цахилгаан соронзон долгион үүсгэхийн тулд хурцадмал байдал ба соронзон индукцийн векторуудын хэлбэлзэл хангалттай өндөр давтамжтай (секундэд 100,000 ба түүнээс дээш хэлбэлзэл) байх шаардлагатай. . Аж үйлдвэр, өдөр тутмын амьдралд хэрэглэгддэг гүйдлийн давтамж нь 50 Гц.

Бага давтамжийн цацраг ялгаруулдаг биетүүдийн жишээг өг.

Оюутны мессеж.

Бага давтамжийн цахилгаан соронзон цацрагийн хүний ​​биед үзүүлэх нөлөө.

Хувьсах гүйдлийн кабелиар үүсдэг 50 Гц давтамжтай цахилгаан соронзон цацраг нь дараахь зүйлийг үүсгэдэг.

Ядаргаа,

Толгой өвдөх,

Цочромтгой байдал,

Хурдан ядрах

Санах ойн алдагдал

Унтах эмгэг…

Багш: Компьютер дээр удаан ажиллах, зурагт үзэх зэрэгт ой санамж мууддаг нь биднийг сайн сурахад саад болж байгааг анхаарна уу. Гэр ахуйн цахилгаан хэрэгсэл, цахилгаан тээврийн хэрэгсэл гэх мэт цахилгаан соронзон цацрагийн зөвшөөрөгдөх стандартыг харьцуулж үзье ... Хүний эрүүл мэндэд ямар цахилгаан хэрэгсэл илүү хортой вэ? Аль нь илүү аюултай вэ: богино долгионы зуух эсвэл гар утас? Эрчим хүч нь төхөөрөмжийн хүчнээс хамаардаг уу?

Оюутны мессеж. Эрүүл байхад тань туслах дүрмүүд.

1) Цахилгаан хэрэгсэл хоорондын зай 1.5-2 м-ээс багагүй байх ёстой (гэр ахуйн цахилгаан соронзон цацрагийн нөлөөг нэмэгдүүлэхгүйн тулд)

Таны ор телевиз, компьютерээс ижил зайд байх ёстой.

2) цахилгаан соронзон орны эх үүсвэрээс аль болох хол, аль болох бага хугацаагаар байх.

3) Ажиллахгүй байгаа бүх хэрэгслийг салга.

4) Аль болох цөөн төхөөрөмжийг нэгэн зэрэг асаана уу.

Цахилгаан соронзон долгионы өөр 2 масштабыг судалж үзье.

Хоёр дахь хуваарь дээр ямар цацраг байдаг вэ?

Оюутнууд: Хоёр дахь шатлалд богино долгионы цацраг байдаг, гэхдээ эхнийх нь байхгүй.

Давтамжийн хүрээ нь тодорхой боловч №1 масштабыг авч үзвэл богино долгионы долгион нь радио долгион эсвэл хэт улаан туяанд хамаарах уу?

Сурагчид: Богино долгионы цацраг - радио долгион.

Богино долгионы долгионыг хаана ашигладаг вэ?

Оюутны мессеж.

Богино долгионы цацрагийг хэт өндөр давтамжийн (богино долгионы) цацраг гэж нэрлэдэг, учир нь энэ нь радио мужид хамгийн өндөр давтамжтай байдаг. Энэ давтамжийн хүрээ нь 30 см-ээс 1 мм хүртэлх долгионы урттай тохирч байна; тиймээс үүнийг дециметр ба сантиметр долгионы хүрээ гэж нэрлэдэг.

Богино долгионы цацраг нь орчин үеийн хүний ​​​​амьдралд ихээхэн үүрэг гүйцэтгэдэг, учир нь бид шинжлэх ухааны ийм ололт амжилтаас татгалзаж чадахгүй: хөдөлгөөнт холбоо, хиймэл дагуулын телевиз, богино долгионы зуух эсвэл богино долгионы зуух, радар, үйл ажиллагааны зарчим нь богино долгионы хэрэглээнд суурилдаг. .

Хичээлийн эхэнд тавьсан асуудалтай асуултыг шийдвэрлэх.

Богино долгионы зуух, гар утас хоёр юугаараа ижил төстэй вэ?

Оюутнууд. Үйл ажиллагааны зарчим нь богино долгионы радио долгион ашиглахад суурилдаггүй.

Багш: Бичил долгионы зуухны тухай сонирхолтой мэдээллийг Интернетээс олж болно - гэрийн даалгавар.

Багш: Бид нар (цахилгаан соронзон долгионы бүхэл бүтэн спектр) болон бусад сансрын биетүүд - од, галактик, квазар зэрэг цахилгаан соронзон долгионы "далай" -д амьдардаг. Ямар ч цахилгаан соронзон цацраг аль алиныг нь авчирдаг гэдгийг санах хэрэгтэй. ашиг тус, хор хөнөөл. Цахилгаан соронзон долгионы хэмжүүрийг судлах нь цахилгаан соронзон долгион хүний ​​амьдралд ямар их ач холбогдолтой болохыг харуулж байна.

6) Бие даан сургалтын ажил - сурах бичгийн 183-184-р хуудастай хосоор ажиллаж, амьдралын туршлагад тулгуурлан ажиллана. Тестийн 5 асуулт хүн бүрт заавал байх ёстой, 6-р даалгавар бол тооцооллын бодлого юм.

1.Нөлөөллийн дор фотосинтезийн процесс явагдана

B) үзэгдэх цацраг-гэрэл

2.Хүний арьс ил гарсан үед борлодог

A) хэт ягаан туяа

B) үзэгдэх цацраг-гэрэл

3. Анагаах ухаанд флюрографийн шинжилгээг ашигладаг

A) хэт ягаан туяа

B) рентген зураг

4. Телевизийн харилцаа холбооны хувьд тэд ашигладаг

A) радио долгион

B) рентген зураг

5. Нарны цацрагаас болж нүдний торлог бүрхэвч түлэгдэхгүйн тулд шил нь нэлээд хэсгийг шингээдэг тул хүмүүс шилэн “нарны шил” хэрэглэдэг.

A) хэт ягаан туяа

B) үзэгдэх цацраг-гэрэл

6. Олон улсын гэрээний дагуу радио долгионы урт 600м байх ёстой бол хөлөг онгоцууд SOS ослын дохиог ямар давтамжтайгаар дамжуулах вэ? Агаар дахь радио долгионы тархалтын хурд нь вакуум дахь цахилгаан соронзон долгионы хурдтай тэнцүү 3*108 м/с.

4) Тусгал-үнэлгээний үе шат. Хичээлийн хураангуй -4.5 мин

1) Бие даалтын ажлыг өөрийн үнэлгээгээр шалгах.Бүх тестийн даалгаврыг гүйцэтгэсэн бол "4" үнэлгээ, оюутнууд даалгавраа гүйцэтгэж чадсан бол "5"

Өгөгдсөн: λ = 600 м, s = 3*108 м/с
Шийдэл: ν = s/λ = 3*10^8 \ 600 = 0.005 * 10^8 = 0.5 * 10^6 Гц== 5 * 10^5 Гц

Хариулт: 500,000 Гц = 500 кГц = 0.5 МГц

2) Оюутнуудын дүгнэлт, үнэлгээ, өөрийгөө үнэлэх.

Цахилгаан соронзон орон гэж юу вэ?

Цахилгаан соронзон долгион гэж юу вэ?

Та одоо цахилгаан соронзон долгионы талаар юу мэддэг вэ?

Таны судалсан материал таны амьдралд ямар ач холбогдолтой вэ?

Хичээлийн юу танд хамгийн их таалагдсан бэ?

5. Гэрийн даалгавар - 0.5 мин P. 52.53 дасгал. 43, жишээ нь. 44(1)

Богино долгионы интернетийн шинэ бүтээлийн түүх.

Сэдэв. Цахилгаан соронзон долгионы хуваарь. Өөр өөр давтамжийн хүрээний цахилгаан соронзон долгионы шинж чанарууд. Байгаль ба технологийн цахилгаан соронзон долгион

Хичээлийн зорилго:цахилгаан соронзон долгионы цар хүрээг авч үзэх, янз бүрийн давтамжийн хүрээний долгионыг тодорхойлох; хүний ​​амьдралд янз бүрийн төрлийн цацрагийн үүрэг, янз бүрийн төрлийн цацрагийн хүмүүст үзүүлэх нөлөөг харуулах; сэдвийн талаархи материалыг системчлэх, оюутнуудын цахилгаан соронзон долгионы талаархи мэдлэгийг гүнзгийрүүлэх; сурагчдын аман яриа, бүтээлч чадвар, логик, ой санамжийг хөгжүүлэх; танин мэдэхүйн чадвар; оюутнуудын физикийн хичээлд оролцох сонирхлыг хөгжүүлэх; нягт нямбай, шаргуу хөдөлмөрийг төлөвшүүлэх

Хичээлийн төрөл:шинэ мэдлэгийг бий болгох хичээл

Маягт:илтгэлтэй лекц

Тоног төхөөрөмж:компьютер, мультимедиа проектор, "Цахилгаан соронзон долгионы масштаб" танилцуулга

Хичээлийн үеэр

1. Зохион байгуулах цаг

2. Боловсролын болон танин мэдэхүйн үйл ажиллагааны сэдэл

Орчлон ертөнц бол цахилгаан соронзон цацрагийн далай юм. Хүмүүс эргэн тойрны орон зайд нэвчиж буй долгионыг анзааралгүйгээр ихэнхдээ тэнд амьдардаг. Зуухны дэргэд дулаацах эсвэл лаа асаах үед хүн эдгээр долгионы эх үүсвэрийг тэдний шинж чанарыг бодолгүйгээр ажиллуулдаг. Гэхдээ мэдлэг бол хүч юм: цахилгаан соронзон цацрагийн мөн чанарыг олж мэдсэнээр хүн төрөлхтөн 20-р зууны туршид түүний хамгийн олон төрлийн төрлийг эзэмшиж, үйл ажиллагаандаа нэвтрүүлсэн.

3. Хичээлийн сэдэв, зорилгоо тодорхойлох

Өнөөдөр бид цахилгаан соронзон долгионы масштабын дагуу аялж, янз бүрийн давтамжийн муж дахь цахилгаан соронзон цацрагийн төрлийг авч үзэх болно. Хичээлийн сэдвийг бичнэ үү: "Цахилгаан соронзон долгионы масштаб. Өөр өөр давтамжийн хүрээний цахилгаан соронзон долгионы шинж чанарууд. Байгаль ба технологи дахь цахилгаан соронзон долгион".

Бид цацраг бүрийг дараах ерөнхий төлөвлөгөөний дагуу судална. Цацрагийн судалгаа хийх ерөнхий төлөвлөгөө:

1. Мужийн нэр

2. Давтамж

3. Долгионы урт

4. Үүнийг хэн нээсэн бэ?

5. Эх сурвалж

6. Заагч

7. Өргөдөл

8. Хүнд үзүүлэх нөлөө

Та сэдвийг судлахдаа дараах хүснэгтийг бөглөх ёстой.

"Цахилгаан соронзон цацрагийн хэмжүүр"

4. Шинэ материалын танилцуулга

Цахилгаан соронзон долгионы урт нь маш өөр байж болно: 1013 м (бага давтамжийн чичиргээ) -ээс 10-10 м (g-туяа) хүртэл. Гэрэл нь цахилгаан соронзон долгионы өргөн хүрээний өчүүхэн хэсгийг бүрдүүлдэг. Гэсэн хэдий ч спектрийн энэ жижиг хэсгийг судлах явцад ер бусын шинж чанартай бусад цацрагуудыг олж илрүүлсэн.

Бага давтамжийн цацраг, радио цацраг, хэт улаан туяа, үзэгдэх гэрэл, хэт ягаан туяа, рентген туяа, g-цацраг туяаг ялгах нь заншилтай байдаг. Хамгийн богино долгионы урттай g-цацраг нь атомын цөмүүдээс ялгардаг.

Хувь хүний ​​цацрагийн хооронд үндсэн ялгаа байхгүй. Эдгээр нь бүгд цэнэглэгдсэн хэсгүүдээс үүссэн цахилгаан соронзон долгион юм. Цахилгаан соронзон долгион нь эцсийн эцэст цэнэглэгдсэн хэсгүүдэд үзүүлэх нөлөөгөөр тодорхойлогддог. Вакуум орчинд ямар ч долгионы урттай цацраг 300,000 км/с хурдтай тархдаг. Цацрагийн хуваарийн бие даасан бүсүүдийн хоорондох хил хязгаар нь маш дур зоргоороо байдаг.
Янз бүрийн долгионы урттай цацрагууд нь тэдгээрийн үүсэх арга (антенны цацраг, дулааны цацраг, хурдан электроныг удаашруулах үеийн цацраг гэх мэт) болон бүртгэлийн аргуудаас ялгаатай.

Бүртгэгдсэн бүх төрлийн цахилгаан соронзон цацрагийг сансрын биетүүд үүсгэдэг бөгөөд пуужин, хиймэл дагуул, сансрын хөлөг ашиглан амжилттай судалж байна. Юуны өмнө энэ нь агаар мандалд хүчтэй шингэдэг рентген болон гамма цацрагт хамаарна.

Долгионы урт багасах тусам долгионы уртын тоон ялгаа нь чанарын мэдэгдэхүйц ялгааг бий болгодог.

Янз бүрийн долгионы урттай цацрагууд нь бодисоор шингээх чадвараараа бие биенээсээ ихээхэн ялгаатай байдаг. Богино долгионы цацраг (рентген туяа, ялангуяа g-туяа) нь сул шингэдэг. Оптик долгионд тунгалаг бус бодисууд эдгээр цацрагт тунгалаг байдаг. Цахилгаан соронзон долгионы тусгалын коэффициент нь долгионы уртаас хамаарна. Гэхдээ урт долгион ба богино долгионы цацрагийн гол ялгаа нь богино долгионы цацраг нь бөөмийн шинж чанарыг харуулдаг.

Цацраг тус бүрийг авч үзье.

Бага давтамжийн цацраг нь 3 · 10-3-аас 3 хүртэлх давтамжийн мужид тохиолддог. 105 Гц. Энэ цацраг нь 1013 - 105 м-ийн долгионы урттай тохирч байна.Ийм харьцангуй бага давтамжийн цацрагийг үл тоомсорлож болно. Бага давтамжийн цацрагийн эх үүсвэр нь хувьсах гүйдлийн генераторууд юм. Металл хайлуулах, хатууруулахад ашигладаг.

Радио долгион нь 3·105 - 3·1011 Гц давтамжийн мужийг эзэлдэг. Тэдгээр нь 10 5 - 10 -3 м долгионы урттай тохирч байна.Радио долгионы эх үүсвэр, түүнчлэн бага давтамжийн цацраг нь хувьсах гүйдэл юм. Мөн эх сурвалж нь радио давтамжийн генератор, одод, тэр дундаа Нар, галактик, метагалактикууд юм. Шалгуур үзүүлэлтүүд нь Hertz vibrator болон oscillatory хэлхээ юм.

Бага давтамжийн цацрагтай харьцуулахад радио долгионы өндөр давтамж нь радио долгионыг сансарт мэдэгдэхүйц цацруулахад хүргэдэг. Энэ нь тэдгээрийг янз бүрийн зайд мэдээлэл дамжуулахад ашиглах боломжийг олгодог. Яриа, хөгжим (өргөн нэвтрүүлэг), телеграфын дохио (радио холбоо), янз бүрийн объектын дүрс (радиолокаци) дамжуулагдана.

Радио долгион нь бодисын бүтэц, тархаж буй орчны шинж чанарыг судлахад ашиглагддаг. Сансар огторгуйн биетийн цацрагийг судлах нь радио одон орон судлалын сэдэв юм. Радио цаг уур судлалын хувьд хүлээн авсан долгионы шинж чанарт үндэслэн үйл явцыг судалдаг.

Хэт улаан туяаны цацраг нь 3*1011 - 3.85*1014 Гц давтамжийн мужийг эзэлдэг. Тэдгээр нь 2·10 -3 - 7.6·10 -7 м долгионы урттай тохирч байна.

Хэт улаан туяаны цацрагийг 1800 онд одон орон судлаач Уильям Хершель нээжээ. Харагдах гэрлээр халсан термометрийн температурын өсөлтийг судалж байхдаа Хершель термометрийн хамгийн их халалтыг үзэгдэх гэрлийн бүсээс (улаан бүсээс гадна) олж мэдсэн. Спектр дэх байр сууриа харгалзан үл үзэгдэх цацрагийг хэт улаан туяа гэж нэрлэдэг. Хэт улаан туяаны цацрагийн эх үүсвэр нь дулааны болон цахилгааны нөлөөгөөр молекул, атомын цацраг юм. Хэт улаан туяаны цацрагийн хүчирхэг эх үүсвэр нь нар бөгөөд түүний цацрагийн 50 орчим хувь нь хэт улаан туяаны бүсэд оршдог. Хэт улаан туяаны цацраг нь вольфрамын судалтай улайсдаг чийдэнгийн цацрагийн энергийн ихээхэн хувийг (70-80%) эзэлдэг. Хэт улаан туяаны цацраг нь цахилгаан нум болон янз бүрийн хий ялгаруулах чийдэнгээс ялгардаг. Зарим лазерын цацраг нь спектрийн хэт улаан туяаны бүсэд оршдог. Хэт улаан туяаны цацрагийн үзүүлэлтүүд нь гэрэл зураг, термистор, тусгай фото эмульс юм. Хэт улаан туяаны цацраг нь мод, хоол хүнс, төрөл бүрийн будаг, лак (хэт улаан туяаны халаалт) хатаах, үзэгдэх орчин муутай үед дохио өгөхөд ашиглагддаг бөгөөд харанхуйд харах боломжийг олгодог оптик төхөөрөмжийг ашиглах, түүнчлэн алсын удирдлагад ашиглах боломжтой болгодог. Хэт улаан туяа нь сум болон пуужингуудыг бай руу чиглүүлэх, өнгөлөн далдалсан дайснаа илрүүлэхэд ашиглагддаг. Эдгээр туяа нь гаригуудын гадаргуугийн бие даасан хэсгүүдийн температурын зөрүү, материйн молекулуудын бүтцийн онцлогийг (спектр анализ) тодорхойлох боломжийг олгодог. Хэт улаан туяаны гэрэл зургийг ургамлын өвчнийг судлахдаа биологид, арьс, судасны өвчнийг оношлоход анагаах ухаанд, хуурамч зүйлийг илрүүлэхэд шүүх шинжилгээнд ашигладаг. Хүнд өртөхөд хүний ​​биеийн температурыг нэмэгдүүлдэг.

Үзэгдэх цацраг нь хүний ​​нүдээр мэдрэгддэг цахилгаан соронзон долгионы цорын ганц хүрээ юм. Гэрлийн долгион нь нэлээд нарийн хүрээг эзэлдэг: 380 - 670 нм (n = 3.85.1014 - 8.1014 Гц). Үзэгдэх цацрагийн эх үүсвэр нь атом, молекул дахь валентийн электронууд, орон зайд байр сууриа өөрчилдөг, мөн хурдацтай хөдөлж буй чөлөөт цэнэгүүд юм. Спектрийн энэ хэсэг нь хүнийг хүрээлэн буй ертөнцийн талаархи хамгийн их мэдээллийг өгдөг. Физик шинж чанарын хувьд энэ нь бусад спектрийн мужтай төстэй бөгөөд цахилгаан соронзон долгионы спектрийн зөвхөн багахан хэсэг юм. Үзэгдэх хүрээн дэх өөр өөр долгионы урттай (давтамж) цацраг нь хүний ​​нүдний торлог бүрхэвчинд өөр өөр физиологийн нөлөө үзүүлж, гэрлийн сэтгэлзүйн мэдрэмжийг үүсгэдэг. Өнгө нь өөрөө цахилгаан соронзон гэрлийн долгионы шинж чанар биш, харин хүний ​​физиологийн системийн цахилгаан химийн үйл ажиллагааны илрэл юм: нүд, мэдрэл, тархи. Ойролцоогоор бид хүний ​​нүдээр ялгагдах долоон үндсэн өнгийг (цацрагийн давтамж нэмэгдэх дарааллаар) нэрлэж болно: улаан, улбар шар, шар, ногоон, хөх, индиго, ягаан. Спектрийн үндсэн өнгөний дарааллыг цээжлэх нь үг бүр нь үндсэн өнгөний нэрний эхний үсгээр эхэлдэг хэллэгээр хөнгөвчилдөг: "Анчин бүр анчин хаана сууж байгааг мэдэхийг хүсдэг." Үзэгдэх цацраг нь ургамал (фотосинтез) болон амьтан, хүмүүст химийн урвал явагдахад нөлөөлдөг. Үзэгдэх цацраг нь бие махбод дахь химийн урвалын улмаас зарим шавьж (галын хорхой) болон далайн гүний зарим загаснаас ялгардаг. Фотосинтезийн үйл явцын үр дүнд ургамал нүүрстөрөгчийн давхар ислийг шингээж, хүчилтөрөгч ялгаруулах нь дэлхий дээрх биологийн амьдралыг хадгалахад тусалдаг. Үзэгдэх цацрагийг янз бүрийн объектыг гэрэлтүүлэхэд ашигладаг.

Гэрэл бол дэлхий дээрх амьдралын эх сурвалж бөгөөд нэгэн зэрэг бидний эргэн тойрон дахь ертөнцийн талаарх бидний санаа бодлын эх сурвалж юм.

Хэт ягаан туяа, нүдэнд үл үзэгдэх цахилгаан соронзон цацраг, 3.8 ∙ 10 -7 - 3 ∙ 10 -9 м (n = 8 * 1014 - 3 * 1016 Гц) долгионы уртад харагдахуйц болон рентген цацрагийн хоорондох спектрийн бүсийг эзэлдэг. Хэт ягаан туяаг 1801 онд Германы эрдэмтэн Иоганн Риттер нээсэн. Үзэгдэх гэрлийн нөлөөн дор мөнгөн хлоридын харлалтыг судалснаар Риттер харагдахуйц цацраг туяа байхгүй спектрийн нил ягаан хязгаараас цаашгүй бүсэд мөнгө илүү үр дүнтэй харладаг болохыг олж мэдэв. Ийм харлалтыг үүсгэсэн үл үзэгдэх цацрагийг хэт ягаан туяа гэж нэрлэдэг.

Хэт ягаан туяаны эх үүсвэр нь атом ба молекулуудын валентийн электронууд, мөн хурдан хөдөлдөг чөлөөт цэнэгүүд юм.

-3000 К-ийн температурт халсан хатуу бодисын цацраг нь тасралтгүй спектрийн хэт ягаан туяаны мэдэгдэхүйц хувийг агуулдаг бөгөөд түүний эрчим нь температур нэмэгдэх тусам нэмэгддэг. Хэт ягаан туяаны илүү хүчтэй эх үүсвэр нь аливаа өндөр температурт плазм юм. Хэт ягаан туяаны янз бүрийн хэрэглээнд мөнгөн ус, ксенон болон бусад хий ялгаруулах чийдэнг ашигладаг. Хэт ягаан туяаны байгалийн эх үүсвэр нь нар, одод, мананцар болон бусад сансрын биетүүд юм. Гэхдээ тэдгээрийн цацрагийн урт долгионы хэсэг л (l > 290 нм) дэлхийн гадаргууд хүрдэг. Хэт ягаан туяаг бүртгэх

l = 230 нм, ердийн гэрэл зургийн материалыг ашигладаг бөгөөд богино долгионы бүсэд тусгай бага желатин гэрэл зургийн давхарга нь мэдрэмтгий байдаг. Хэт ягаан туяаны ионжуулалт, фотоэлектрик эффект үүсгэх чадварыг ашигладаг фотоэлектрик хүлээн авагчийг ашигладаг: фотодиод, иончлолын камер, фотон тоолуур, фото үржүүлэгч.

Хэт ягаан туяа нь бага тунгаар хүний ​​биед ашигтай, эдгээх үйлчилгээтэй, биед Д аминдэмийн нийлэгжилтийг идэвхжүүлж, арьс ширтэх шалтгаан болдог. Их хэмжээний хэт ягаан туяа нь арьсны түлэгдэлт, хорт хавдар үүсгэдэг (80% эдгэрдэг). Үүнээс гадна хэт ягаан туяа нь биеийн дархлааг сулруулж, зарим өвчний хөгжилд хувь нэмэр оруулдаг. Хэт ягаан туяа нь нян устгах нөлөөтэй байдаг: энэ цацрагийн нөлөөн дор эмгэг төрүүлэгч бактери үхдэг.

Хэт ягаан туяа нь флюресцент чийдэн, шүүх эмнэлгийн шинжлэх ухаан (хуурамч баримт бичгийг гэрэл зургаас илрүүлж болно), урлагийн түүхэнд (хэт ягаан туяаны тусламжтайгаар нөхөн сэргээлтийн үл үзэгдэх ул мөрийг уран зураг дээр илрүүлж болно) ашигладаг. Цонхны шил нь хэт ягаан туяаг бараг дамжуулдаггүй, учир нь Энэ нь шилний нэг хэсэг болох төмрийн исэлд шингэдэг. Энэ шалтгааны улмаас нартай халуун өдөр ч гэсэн та цонх хаалттай өрөөнд наранд шарах боломжгүй.

Хүний нүд хэт ягаан туяаг хардаггүй, учир нь... Нүдний эвэрлэг бүрхэвч ба нүдний линз нь хэт ягаан туяаг шингээдэг. Хэт ягаан туяа нь зарим амьтдад харагддаг. Жишээлбэл, тагтаа үүлэрхэг цаг агаарт ч нарны дэргэд явдаг.

Рентген цацраг нь гамма ба хэт ягаан туяаны хоорондох спектрийн бүсийг 10-12 - 10-8 м (давтамж 3 * 1016 - 3-1020 Гц) эзэлдэг цахилгаан соронзон ионжуулагч цацраг юм. Рентген цацрагийг 1895 онд Германы физикч В.К.Рентген нээжээ. Рентген цацрагийн хамгийн түгээмэл эх үүсвэр бол цахилгаан талбайн хурдасгасан электронууд металл анодыг бөмбөгддөг рентген хоолой юм. Өндөр энергитэй ионуудаар байг бөмбөгдөх замаар рентген туяа үүсгэж болно. Зарим цацраг идэвхт изотопууд ба синхротронууд - электрон хадгалах төхөөрөмж нь рентген цацрагийн эх үүсвэр болж чаддаг. Рентген цацрагийн байгалийн эх үүсвэр нь нар болон бусад сансрын биетүүд юм

Объектуудын рентген зургийг тусгай рентген гэрэл зургийн хальсан дээр авдаг. Рентген цацрагийг иончлолын камер, сцинтилляцийн тоолуур, хоёрдогч электрон эсвэл сувгийн электрон үржүүлэгч, микро сувгийн хавтанг ашиглан бүртгэж болно. Нэвтрэх чадвар өндөр тул рентген цацрагийг рентген туяаны дифракцийн шинжилгээ (болор торны бүтцийг судлах), молекулын бүтцийг судлах, дээжийн согогийг илрүүлэх, анагаах ухаанд (рентген туяа, флюорографи, хорт хавдрын эмчилгээ), согог илрүүлэх (цутгамал, төмөр замын согогийг илрүүлэх), урлагийн түүхэнд (сүүлийн зургийн давхарга дор нуугдсан эртний зургийг илрүүлэх), одон орон судлал (рентген туяаны эх сурвалжийг судлах үед), шүүх эмнэлгийн шинжлэх ухаан. Рентген цацрагийн их тун нь түлэгдэх, хүний ​​цусны бүтцэд өөрчлөлт ороход хүргэдэг. Рентген туяа хүлээн авагчийг бүтээж, сансрын станцууд дээр байрлуулсан нь олон зуун оддын рентген цацрагийг илрүүлэх, түүнчлэн хэт шинэ болон бүхэл бүтэн галактикийн бүрхүүлийг илрүүлэх боломжтой болсон.

Гамма цацраг нь n = 8∙1014-10 17 Гц давтамжийн бүх хүрээг эзэлдэг богино долгионы цахилгаан соронзон цацраг бөгөөд энэ нь l = 3.8·10 -7- 3∙10-9 м долгионы урттай тохирч байна.Гамма цацрагийг Францчууд нээсэн. эрдэмтэн Пол Виллард 1900 онд. Виллар хүчтэй соронзон орон дахь радиумын цацрагийг судалж байхдаа гэрлийн нэгэн адил соронзон орны нөлөөгөөр хазайдаггүй богино долгионы цахилгаан соронзон цацрагийг нээсэн. Үүнийг гамма цацраг гэж нэрлэдэг байсан. Гамма цацраг нь цөмийн үйл явц, дэлхий болон сансар огторгуйд тодорхой бодисуудтай холбоотой цацраг идэвхт задралын үзэгдэлтэй холбоотой байдаг. Гамма цацрагийг иончлолын болон бөмбөлөгний камер, мөн тусгай гэрэл зургийн эмульс ашиглан бүртгэж болно. Тэдгээрийг цөмийн процессыг судлах, согогийг илрүүлэхэд ашигладаг. Гамма цацраг нь хүнд сөрөг нөлөө үзүүлдэг.

Тиймээс бага давтамжийн цацраг, радио долгион, хэт улаан туяа, үзэгдэх цацраг, хэт ягаан туяа, рентген туяа, g-цацраг зэрэг нь янз бүрийн төрлийн цахилгаан соронзон цацраг юм.

Хэрэв та эдгээр төрлүүдийг давтамжийг нэмэгдүүлэх эсвэл багасгах долгионы уртын дагуу оюун ухаанаар зохион байгуулбал та өргөн хүрээний тасралтгүй спектрийг авах болно - цахилгаан соронзон цацрагийн масштаб (багш хуваарийг харуулав). Цацрагийн аюултай төрөлд: гамма цацраг, рентген туяа, хэт ягаан туяа, бусад нь аюулгүй байдаг.

Цахилгаан соронзон цацрагийг мужид хуваах нь нөхцөлт юм. Бүс нутгуудын хооронд тодорхой хил заагаагүй байна. Бүс нутгуудын нэрс түүхэндээ бий болсон бөгөөд тэдгээр нь зөвхөн цацрагийн эх үүсвэрийг ангилахад тохиромжтой хэрэгсэл болдог.

Цахилгаан соронзон цацрагийн масштабын бүх хүрээ нь нийтлэг шинж чанартай байдаг.

  1. бүх цацрагийн физик шинж чанар нь ижил байдаг
  2. бүх цацраг вакуумд ижил хурдтайгаар 3*108 м/с тархдаг.
  3. бүх цацраг нь нийтлэг долгионы шинж чанарыг харуулдаг (тусгал, хугарал, интерференц, дифракц, туйлшрал)

5. Хичээлийг дүгнэх

Хичээлийн төгсгөлд оюутнууд ширээн дээр ажиллаж дуусна.

Дүгнэлт:Цахилгаан соронзон долгионы бүхэл бүтэн цар хүрээ нь бүх цацраг нь квант болон долгионы шинж чанартай байдгийн нотолгоо юм. Энэ тохиолдолд квант ба долгионы шинж чанарууд нь үл хамаарах зүйл биш, харин бие биенээ нөхдөг. Долгионы шинж чанар нь бага давтамжтай үед илүү тод, өндөр давтамжтай үед бага тод харагддаг. Эсрэгээр, квант шинж чанар нь өндөр давтамжид илүү тод, бага давтамжид бага тод харагддаг. Долгионы урт богино байх тусам квант шинж чанар нь илүү тод харагдах ба долгионы урт урт байх тусам долгионы шинж чанар илүү тод харагддаг. Энэ бүхэн нь диалектикийн хуулийг батлах үүрэг гүйцэтгэдэг (тоон өөрчлөлтийг чанарын өөрчлөлтөд шилжүүлэх).

6. Гэрийн даалгавар:§ 49 (унших), хураангуй (сурах), хүснэгтийг бөглөнө үү

сүүлчийн багана (EMR-ийн хүмүүст үзүүлэх нөлөө) ба

EMR ашиглах тухай тайлан бэлтгэх