Дунд бүлгийн хийсвэр доторх ургамал. "Тасалгааны ургамлын ертөнц" байгальтай танилцах дунд бүлгийн хичээлүүдийн хураангуй. Соёлын үнэ цэнэ

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд зориулсан "Ногоон арал" хичээлийн хураангуй

Зорилтот:Тасалгааны ургамлыг амьд организмын тухай хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэгийг нэгтгэх.
Даалгаварууд:
1. анхаарал, логик сэтгэлгээ, бүтээлч, танин мэдэхүйн чадварыг хөгжүүлэх;
2. танил ургамлыг таних, тэдгээрийн хэсгүүдийг нэрлэх чадварыг нэгтгэх;
3. хүүхдийн үгсийн санг дүүргэх;
4. хүүхдүүдэд ургамлын ертөнцийг сонирхох сонирхлыг бий болгох;
5. хүүхдүүдийг доторх ургамал амьдардаг гэдгийг ойлгуулах;
6. тодорхой анхаарал халамж шаарддаг организмууд;
7. жагсаасан шинж чанаруудын дагуу гэрийн ургамлыг олох чадвар;
8. хүүхдүүдэд цикламены амьдралын талаар ойлголт өгөх;
9. доторх ургамлын үндсэн хэрэгцээний талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;
10. ургамлыг хайрлах, тэднийг арчлах, арчлах хүслийг төлөвшүүлэх;
11. эргэн тойрон дахь ертөнцийг танин мэдэх сонирхлыг хөгжүүлэх; харилцааны ур чадварыг бий болгох.
Урьдчилсан ажил:байгалийн булан дахь доторх ургамлыг үзэх; тасалгааны ургамлын тухай яриа, ургамлын тухай шүлэг сурах; "Тасны ургамал" сэдвээр зураг зурах.
Тоног төхөөрөмж:тасалгааны ургамал, цэцгийн шуудан, оньсого бүхий картууд, цикламен хөгжүүлэх схем, дидактик тоглоомын зураг-схем, өнгөт Атираат цаас, цавуу, сойз, хайч, услах сав, шүршигч буу, нойтон салфетка, хормогч.
Арга зүйн техник:Гэнэтийн мөч, туршилт, ажиглалт, харилцан яриа.

Хичээлийн явц

Тоглоомын гэнэтийн мөч.
Хэрэм хүүхдүүдтэй уулзахаар ирдэг.
хэрэм:- Залуус аа, энэ ургамлыг юу гэж нэрлэдэгийг та мэдэх үү? Хэн надад хэлж чадах вэ? (хүүхдийн хариулт).
- Зөв! Энэ ургамлыг begonia гэж нэрлэдэг. Мөн энэ ургамлаас юугаараа ялгаатай вэ? (Гэраниумыг харуулж байна).
Хүүхдүүд ургамлын нэрийг давтаж, энэ нь begonia-аас юугаараа ялгаатай болохыг тайлбарладаг.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, та өөр ямар тасалгааны ургамлуудыг мэдэх вэ?
(хүүхдийн хариулт).
Тасалгааны ургамлын тухай оньсого.
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хүүхдүүд ээ, цэцгийн шуудангаа шалгацгаая, тэнд захидал байна уу? (хүүхдүүд хөрсийг шалгаж, тэндээс оньсого бүхий дугтуйг олдог).
- Хэрэм оньсого унших болно, та анхааралтай сонсож, оролдоорой
тэднийг таах.
хэрэм:
1. Зүү дэр биш,
Зараа ч биш, мод ч биш,
Гэхдээ тэр өөрийгөө гомдоохыг зөвшөөрөхгүй,
Учир нь бүгд зүүгээр.
(Кактус).
2. Энэ нь цонхон дээр ургадаг
Энэ нь дугуй малгайтай цэцэглэдэг.
Энэ бол тогорууны хамар юм
Бид сүрчигээ авчирсан.Ийм эрт цэцэглэсэн
Миний цонхон дээр ...
(Geranium).
3. Агаарыг цэвэршүүлэх
Тэд тав тухтай байдлыг бий болгож,
Тэд цонхон дээрээ ногоон өнгөтэй болдог
Бүх жилийн турш цэцэглэдэг.
(Тасны ургамал).
Яриа
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Залуус аа, миний оньсого таахыг хичээгээрэй.
“Гар, хөл байхгүй, харин хөдөлж байна.
Хамаргүй, харин амьсгалж байна.
Ам байхгүй, гэхдээ тэр ууж, иддэг."
(ургамал).
- Зөв, энэ бол ургамал!
- Гар хөлгүй байхад ургамал яаж хөдөлдөг вэ? (өсөн нэмэгдэж буй,
гэрэл рүү эргэдэг)
- Ургамал хэрхэн амьсгалдаг вэ? (навч, үндэсээр)
- Тэр яаж ууж, иддэг вэ? Бид тэгэх үү? (үндсээр)
- Зөв шүү залуусаа, энэ нь ургамлыг тэжээдэг үндэс юм.
- Ургамлын хоол хүнс хаана хадгалагддаг вэ? (газар, хөрсөнд)
- Ургамал та бид хоёроос тэс өөр хооллодог бөгөөд хоол хүнсээ хөргөгчинд хадгалж чаддаггүй. Ургамал нь ургаж буй хөрсөндөө тэжээгддэг. Ургамлыг газраас сугалж аваад ингээд орхичихвол үхнэ.
- Ургамал хөдөлж, амьсгалж, хооллодог. Энэ нь бид тэдний тухай та бид хоёртой адилхан амьд амьтан гэж хэлж болно гэсэн үг юм.
- Залуус аа, энэ бүх ургамлыг сайтар ажиглаад, энд аль нь илүүц байгааг хэлж өгөөч? (данделион) Яагаад? (хүүхдийн хариулт) - Зөв! Dandelion гадаа ургадаг бөгөөд бусад бүх ургамал амьдардаг
зөвхөн дотор. Тийм ч учраас тэднийг ... Хэрхэн гэж нэрлэдэг вэ? (тасалгааны ургамал)
- Одоо би та нарт бүлгийнхээ нэг ургамлын талаар хэлэх болно, та аль ургамлын тухай ярьж байсныг та таах болно. Сонсооч: "Тэр ишний оронд төмстэй төстэй булцуутай. Навч нь зүрх хэлбэртэй. Цэцэглэнэ
том тод ягаан цэцэг."
- Энэ нь ямар төрлийн ургамал болохыг тааварлаж байна уу? (цикламен)
- Зөв! Энэ бол цикламен! Энд байна (шоу)
- Гялалзсан сайхан цэцэг тэр даруй гарч ирээгүй. Эхэндээ ирээдүйн цэцэг яг л жаахан хүүхэд шиг ургамлын үрийн өлгийд унтаж, хүчээ авч, ургамлын живхэндээ ороосон байв. Үрийн өлгийдөө шимт хөрсөнд нууж, усалдаг. (диаграммуудыг харуулах) Дулаан, чийглэг газарт цэцэг-нялхас сэрж, ургаж, ургаж, ургаж эхлэв ... Одоо тэр бага зэрэг өсч, живх нь жижиг болжээ. Цэцгийн хүүхэд тэднээс мөлхөж эхлэв. Гэхдээ энэ бол цэцэг биш, зөвхөн жижиг үндэстэй нахиа юм.
Нахиа үргэлжлэн ургаж, ишний булцуу нь томорч, анхны навч гарч ирэв. Аажмаар навчнууд улам бүр нэмэгдэв. Дараа нь тэд өөрсдөө унтдаг анхны нахиа гарч ирэв
цэцэг. Эцэст нь нахиа цэцэглэж, өвөрмөц гоо үзэсгэлэнгээ бидэнд илчилсэн. Бид тэднийг биширч, биширдэг. Цэцэг төрөх нь жинхэнэ гайхамшиг юм! Надтай санал нийлж байна уу?
Динамик түр зогсолт
Би чамаас цэцэг асууя:
Хуудсаа аваарай
Зам дээр гар
Тийм ээ, хөлөө дар.
Тиймээ толгой сэгсэрнэ үү
Өглөө нартай уулз.
Ишийг бага зэрэг хазайлгах -
Энд цэцгийн дасгал, одоо шүүдэрээр өөрийгөө угаана.
Тоосоо арчиж, тайвшир.
Эцэст нь бүгд бэлэн байна
Энэ өдрийг бүх алдар суугаараа угтаарай!
(хүүхдүүд текстийн дагуу үйлдэл хийдэг)
Тоглоом "Ургамал ургахад юу хэрэгтэй вэ?"
- Эдгээр бүдүүвч зургуудаас зөвхөн ургамлынхаа амьдралд шаардлагатай зүйлийг л сонгоцгооё.
- Зөв! Бид ургамлыг услах саваар усалдаг. Ургамал нарны гэрэл, дулаангүйгээр ургадаггүй. Ургамалд газар, агаар, ус хэрэгтэй. Ургамал үзэсгэлэнтэй, сайн ургаж, цэцэглэхийн тулд тэдгээрийг тэжээх хэрэгтэй.
тусгай бордоо. Тэдэнд бидний халамж, хайр үнэхээр хэрэгтэй!
"Ургамлын хэсгүүдийг харуулж, нэрлэ" дидактик тоглоом
Багш нь ургамлын хэсгүүдийг харуулдаг: үндэс, иш, навч, цэцэг.
Дараа нь хүүхэд бүр ургамлын хэсгүүдийг бие даан харуулдаг.
Цэцгийн тухай шүлэг
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хэрэм, одоо залуус танд шүлэг унших болно,
Тэд өөрсдийн дуртай цэцэгсийн талаар өөрсдөө зохиосон.
1. "Нил ягаан"
Би цэцэгдээ хайртай
Нил ягаан нь нэг иймэрхүү.
Би үүнийг таслахгүй
Тэгээд би байнга усалдаг.
2. "Кактус"
Кактус цэцэглэв
Миний цонхон дээр
Гэрэлт цэцэг,
Нарны туяа шиг зоригтойгоор шатдаг
Хурц өргөсүүдийн хооронд.
3 "Фикус"
Бяцхан нахиа
Цонхон дээрх фикус
Халуун орны зүсмэл
Тэд надад өгсөн.
Цонхон дээр хурдан
Фикус өссөн
Өдөр бүр би
Тэр өгөөмөр услав.
4 ."Нил ягаан"
Цонхон дээр нил ягаан цэцэглэдэг
Цонхны гадна бүх зүйл мөнгөлөг өнгөтэй байдаг
Гудамжинд хүйтэн жавар хагарч байна
Өвлийн улиралд миний цэцэг ургасан.
Психо-гимнастик "Би бол ургамал!"
Та жижигхэн тасалгааны ургамал гэж төсөөлөөд үз дээ. Та нар дулаахан, зөөлөн газарт сууж байсан. Та нар маш сул, эмзэг, хамгаалалтгүй жижиг нахиалдаг хэвээр байна. Гэхдээ хэн нэгний сайхан гар чамайг усалж, дэлхийг сулруулна
Үндэс чинь амьсгалж, чамайг угаана. Чи ургаж эхэлдэг, иш нь чангарч, гэрэл рүү тэмүүлдэг. Цонхны тавцан дээр бусад сайхан цэцэгсийн дэргэд амьдрах нь танд маш сайхан хэрэг юм ...
- Та бид хоёр ногоон найзуудаа манай бүлэгт сайхан амьдрахын тулд үргэлжлүүлэн харж байх болно.
Тусгал:Танд үйл ажиллагаа таалагдсан уу? Та юуг хамгийн их санаж байна вэ? Та юу тоглохыг хүсч байна вэ? Та гэртээ юу ярьж болох вэ?

БИДНИЙ ШИНЭ НОГООН НАЙЗ

(FEMP элементүүдтэй)

ЗОРИЛГО: Хүүхдийг шинэ ургамал - Балсаминтай танилцуулах. Түүний өрхийн нэрийг өг (Огонёк, Ванка нойтон). Хүүхдүүдэд ургамлыг дүрсэлж, түүний онцлог шинж чанарыг тэмдэглэхийг заа. Ургамлыг тодорхой дарааллаар авч үзэх, мэдрэхүйн стандарт, график загвартай ажиллахыг сур. Яриа хөгжүүлэх. Данс, геометрийн хэлбэрийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Тасалгааны ургамлыг сонирхож, халамжлах хандлагыг төлөвшүүлэх.

МАТЕРИАЛ: Шинэ тасалгааны ургамлын зураг ба тэмдэглэл, бүлгийн гаднах тасалгааны ургамал. Мэдрэхүйн гадаргуугийн стандарт (гөлгөр, хилэн), хэлбэр (зууван, тойрог, гурвалжин), хуудасны ирмэг (тэгш, тэгш бус), өнгөний стандарт (ягаан, улаан)

ЯВЦ: Хичээл эхлэхээс өмнө багш шинэ ургамлын гэрэл зураг бүхий дугтуй, ямар ч цэцэгтэй ваарны доор тэмдэглэл тавьдаг. Ногоон найзуудын нэгэнд зочлохыг урьж байна. Хүүхдүүдэд танил болсон ургамлыг нэрлэвэл хүүхдүүд үүнийг олдог. Дотор нь дугтуйтай - Тумбелинагийн захидалд тэрээр шинэ цэцэг өгч байна (зураг, нэр). Бүлгийн гадна талд цэцэг олохыг санал болгож байна (үүдний танхим, хувцас солих өрөөнд, энэ цэцэгнээс гадна бусад хүмүүс байдаг).

Багш хүүхдүүдтэй хамт шинэ ногоон найз хайхаар явна. Замдаа тэд бусад ургамалтай (2-3) уулзаж, хүүхдүүд тэдний дэргэд зогсоод гэрэл зурагтай харьцуулна. Тэд зөв цэцэг олж, баярлаж, мэндчилж, танилцах бүлэгт урьдаг.

П .: Энэ ургамлыг Balsam гэдэг. Мөн ус уух дуртай тул Ванкаг нойтон гэж нэрлэдэг. Цэцэг нь ийм сайхан тод цэцэгстэй тул заримдаа Огонёк гэж нэрлэдэг. Балзамины цэцэг хаана байдгийг надад харуулаач? Тэдний хамгийн том нь юу вэ? Өнгөт харандаанаас бальзам цэцэгтэй төстэй харандаануудыг сонго. Тэгэхээр Balsam-ийн цэцэг ямар өнгөтэй вэ: улаан эсвэл ягаан? (Хэрэв хүүхдүүд цэцэгсийг улаан гэж дуудвал багш тэдний өнгийг тодорхойлж, сүүдрийн нэрийг хүүхдийн идэвхтэй үгсийн санд оруулна: ягаан, халуун ягаан. Үүнийг хийхийн тулд хүүхдүүд улаан харандааны өнгийг Балзамин цэцгийн өнгөтэй харьцуулдаг. .) П .: Манай шинэ цэцэг хаана ургадаг вэ? (саванд, газарт) Саванд, газарт цэцэгт юу байдаг вэ? (газар дээр үндэс байдаг

Багш үндэстэй бальзамын ишийг харуулж байна.

П .: Газар дээр Огонёк нь бусад бүх ургамлын нэгэн адил үндэстэй байдаг: фикус, гераниум, хус. Үндэс нь ургамлыг газарт барьж, үндэс нь хөрснөөс ус уудаг. Бид ч бас чамтай ус уудаг.Юу? Балзамин усаар юу уудаг вэ? (бид амаараа ус уудаг, бальзам үндэстэй ус уудаг)

P: Тийм ээ, гэхдээ Бальзамины иш ямар хэлбэртэй вэ? (шууд) Картан дээр харуулах. Та ишний талаар өөр юу хэлэх вэ? Тэр ямар өнгөтэй вэ? (ишний ногоон) Мөн ишний дээр юу байгаа вэ? (ишэнд мөчир, навч, цэцэг бий) Мөчирийг олж тоолох (тоолох) Балзамин хэдэн навчтай вэ? (Олон) Мөн цэцэг? (цөөн) Цэцгийн навч ямар өнгөтэй вэ? (ногоон навч) Тэд ямар хэлбэртэй вэ? Геометрийн хэлбэрээс (загвар) бальзамын хуудсан дээр хамгийн сайн тохирохыг нь сонго. (Хүүхдүүд зууван хэлбэрийг сонгодог) Бальзамины навчнууд үнэхээр зууван шиг харагдаж байна (геометрийн дүрсийн нэрийг хүүхдүүдтэй хамт давт) Тэгээд навчнууд хэр том вэ? Том эсвэл жижиг, том эсвэл жижиг? Харьцуулбал аль нь том вэ: таны далдуу эсвэл бальзамын навч уу?

Хүүхдүүд харьцуулж, бальзамын навч нь гарын алганаас бага хэмжээтэй болохыг олж мэдэв.
П .: Цэцгийн навчийг хуруугаараа болгоомжтой цохино. Навчны гадаргуу гөлгөр эсвэл барзгар уу? Ижил гадаргуутай зөв өөдөс эсвэл цаасыг ол.
Хүүхдүүд сонголтоо сонгож, тайлбарладаг. (Ноорхой эсвэл цаас нь цэцгийн навч шиг гөлгөр, хуруугаараа амархан гулсдаг, юу ч наалддаггүй.)

Багш нь Бальзамины навчны талаар хүүхдүүдийн олж авсан мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэв: "Энэ нь ногоон, гөлгөр, зууван байна." Хүүхдүүд загвар ашиглан тайлбарыг давтана.

P: Манай шинэ ногоон найз хаана амьдрах вэ?

Хүүхдүүд багшийн хамт байгалийн буланд Балзамины байршлыг тодорхойлдог. Тэд түүнийг хэрхэн халамжлахыг тодорхой болго.

БАЙГАЛЬ ДЭЭСЭЭС ШИНЭ БАЙШИГИЙН УРГАмал ЗУРАХ

ЗОРИУЛАЛТ: Хүүхдийг шинэ тасалгааны ургамал (chlorophytum, clivia) -тай танилцуулах. Цэцгийн онцлог шинж чанарыг анхаарч үзээрэй. Амьдралаас зурж, ургамлын онцлог шинж чанаруудыг (бүтэц, ишний чиглэл, навч, цэцгийн савны хэлбэр) зурж сурах. Бийр, будгаар зурах ур чадварыг нэгтгэх, цаасан дээр дүрсийг хэрхэн байрлуулахыг заах. Тасалгааны ургамлыг сонирхохыг төлөвшүүлэх.

МАТЕРИАЛ: Эрхий хуруу, тасалгааны ургамал, камерыг орлуулах тоглоом, будаг, цаас, дээж.

ЯВЦ: Эрхий хуруу хүүхдүүдэд шинэ тасалгааны ургамал болох хлорофитум авчирдаг. Хүүхдүүд түүнийг шалгаж байна. Багш нь байгалийн булангаас ижил төстэй ургамлуудыг олохыг санал болгож байна (Zeferantes, clivia). Хүүхдүүд багшийн хамт ургамлыг дүрсэлж, түүний онцлог шинж чанарыг онцолж өгдөг (иш нь байхгүй, урт нарийхан навч, тэдгээрийн олонх нь байдаг) Хлорофитум ба зеферантес (эсвэл clivia) навчийг харьцуулж үзээрэй. Багш нь энэ ургамлын хүмүүст үзүүлэх ашиг тусын талаар ярьдаг - энэ нь агаарыг цэвэршүүлдэг.

Багш нь ургамлын зургийг авч, цэцгийн зургийг авахыг санал болгодог. Зургийг дуурайж, таны зурсан загварыг харуулна. Хүүхдүүд загвар болон ургамлыг өөрөө харьцуулдаг. Савны хэлбэр, хуудсан дээрх байршилд анхаарлаа хандуулдаг.
Үүний дараа ургамлыг зурах дараалал, аргын талаархи тайлбар бүхий үзүүлбэр үзүүлнэ.
Багш хүүхдүүдийг ургамлын гэрэл зургийг (орлуулах тоглоом ашиглан), гэрэл зураг зурахыг урьж байна. (Хүүхдүүд босож, ургамлыг тав тухтай байрлалаас зураг авах)
Зурж дууссаны дараа хамгийн зөв гэрэл зургуудыг сонгож, шилдэг гэрэл зурагчинг тодруулдаг.
Багш ургамлыг байгалийн буланд байрлуулахыг санал болгож, түүнийг хэрхэн арчлах талаар хүүхдүүдэд зааж өгдөг.

ӨРӨӨНИЙ УРГАМЛЫН ХАРЬЦУУЛГА

(FEMP элементүүдтэй)

ЗОРИЛГО: Хүүхдүүдэд ургамлыг дүрсэлж, тэдгээрийн хоорондох ялгаа, ижил төстэй байдал, гадаад төрх байдлын хамгийн онцлог шинж тэмдгүүдийг тэмдэглэхийг үргэлжлүүлэн заах. Ургамлыг харьцуулж сурах, харьцуулалтад үндэслэн дүгнэлт гаргах (хэмжээ, навчны хэлбэр, хэмжээгээр харьцуулах). Геометрийн хэлбэрийг (тойрог, дөрвөлжин, гурвалжин, зууван) ялгах чадварыг бий болгох. Яриа хөгжүүлэх, газрын зураг дээр үндэслэн дүрсэлсэн өгүүллэг зохиож сурах.

МАТЕРИАЛ: Тасалгааны ургамал (бальзам ба гераниум), цэцгийн гадаад төрхийг харуулсан график загвар, өрөөний ургамлын тухай үлгэр зохиоход зориулсан загвар, ургамлын зураг бүхий загвар карт (лотто карт гэх мэт), өнгөт цаасан тууз

ПРОЦЕСС: Ширээн дээр хоёр ургамал байдаг - бальзам ба гераниум.

P: Миний ширээн дээр юу байгаа вэ? (тасалгааны ургамал). Тэдний нэрийг хэн гэдэг вэ? Та бальзам, гераниумд юу дуртай вэ? (тэд маш сайхан цэцэглэдэг). Эдгээр ургамал тус бүрд юу байдаг вэ? (иш, навч ...). Бальзам хэдэн иштэй вэ? Geranium дээр? Тоолчих. (Geranium нь нэг иштэй, бальзам нь дөрвөн иштэй). Зүүн талд нь бальзамын иш байгаа шиг олон тууз цаас, баруун талд нь герани цэцгийн иштэй адил олон тууз тавь. Аль ургамал илүү олон иштэй, хэдтэй вэ? Үүнийг хэрхэн тодорхойлох вэ?
(Хүүхдүүд баруун, зүүн талын нэг туузыг авч, баруун талд нь хэр их үлдсэнийг тоолдог. Тэд нэг туузыг нөгөөгийнхөө доор байрлуулж болно). Ургамлын ишний бүтцийн зураг-загварыг үзүүлэв.
P: Geranium болон balsam-ийн иш ямар өнгөтэй вэ? (Бальзамд иш нь цайвар ногоон өнгөтэй, гераниумд иш нь доороос бараан өнгөтэй, дээрээс нь ногоон өнгөтэй байдаг.) ​​Ишний дээр юу байдаг вэ? (Үүдэл дээр навч, цэцэг, нахиа, мөчрүүд байдаг.) ​​Geranium болон balsam-ийн навчны хэлбэрийг харьцуул. Тэднийг хуруугаараа дугуйл. (Бальзам нь хурц үзүүртэй зууван навчтай, герани нь дугуй навчтай) Бальзамын навч нь өргөст хэмх (өндөг) шиг харагддаг - зууван хэлбэртэй, герани навч нь тойрог (шүхэр) шиг харагддаг. Загвар сонгогдсон, картыг навч хэлбэртэй загвараар дүүргэсэн.

Навч ямар гадаргуутай байгааг хэрхэн тодорхойлох вэ? (Та навчийг хуруугаараа зөөлөн цохих хэрэгтэй.)
Хүүхдүүд навчийг цус харваж, гераниум, бальзамын навч ямар гадаргуутай болохыг тодорхойлно. Багш нь томруулдаг шилэнд geranium навчийг шалгахыг санал болгож байна.

П.: Шимтэглээ цэцгийн навч нь жижиг үсээр хучигдсан байдаг тул энэ нь барзгар, сэвсгэр байдаг. Тохирох загварын зургийг сонгоно уу. (Geranium нь барзгар навчтай, харин бальзам нь гөлгөр навчтай байдаг.)
Geranium болон balsam навчны ирмэгийг сайтар ажигла. Тэднийг анхааралтай мэдэрч, хуруугаараа дугуйл. Таны хуруу гулсаж эсвэл наалддаг уу? (Хуруу нь наалддаг, ургамлын навчны ирмэг нь тэгш бус байдаг.)
Мөн бальзам болон geranium-ийн навчны ирмэгийн хооронд ямар ялгаа байдаг вэ?
Багш хүүхдүүдтэй хамт герани (долгион) ба бальзам (хумс) дахь навчны ирмэгийн хэлбэрийг тодруулдаг. Харгалзах зургийн загварыг сонгосон.

П .: Ургамлыг үнэрлэж, ямар цэцгийн навч үнэртэж байгааг тодорхойлох.Хүүхдүүд навчинд зөөлөн хүрч, үнэрлэх, герани навч үнэртэй болохыг тодорхойлох (загвар) П .: Шимтэглээ цэцэг, бальзамыг харьцуул. Geranium болон balsam цэцгийн дэлбээний тоог тоол. Тэднийг болгоомжтой цохиж, дэлбээний хилэн, эмзэглэлийг мэдэр. Geranium нь таван дэлбээтэй, бальзам нь цэцэгт таван дэлбээтэй байдаг. Эдгээр ургамлын цэцэг хооронд ямар ялгаа байдаг вэ? Тэдгээр нь өнгөөр ​​ялгаатай: geranium нь улаан, бальзам нь ягаан, тод ягаан өнгөтэй байдаг. Тэд хэлбэр дүрсээрээ ялгаатай. Geranium-д тэд нэг том цэцэг үүсгэдэг жижиг цэцэг шиг харагддаг - "бөмбөг", "помпон"; бальзамд цэцэг тус тусад нь ургадаг. Зургийн загварыг картын тайлбарт байрлуулсан болно.

Биеийн тамирын хичээл явуулдаг.

Багш хүүхдүүдийн мэдлэгийг нэгтгэн дүгнэж, бөглөсөн загвар картын дагуу ургамлын тухай дүрсэлсэн үлгэр зохиож, тэмдэг тус бүр нь ямар утгатай болохыг дахин сануулж байна.

Дараа нь тодорхойлолтын картуудыг байгалийн буланд үлдээдэг. Чөлөөт цагаараа багш хүүхдүүдтэйгээ тус тусад нь загвар карт дээр тулгуурлан танил ургамлын тухай өгүүллэг зохиодог.

НОГООН НАЙЗУУДАА ТУСАЛЦГААЯ

Зорилго: Тасалгааны ургамалд анхааралтай, болгоомжтой хандах хандлагыг үргэлжлүүлэн төлөвшүүлэх, ургамлын бүтэц, түүний хэсгүүдийн үйл ажиллагааны ач холбогдлын талаархи мэдлэгийг нэгтгэх. Ургамал бол амьд организм (энэ нь уудаг, ургадаг, иддэг) гэсэн ойлголтыг бий болгох. Хүүхдийн оролцоотойгоор ургамлыг шилжүүлэн суулгах ажлыг үзүүлнэ.

МАТЕРИАЛ: Тасалгааны ургамал, шинэ хөрс, хуучин хөрсний сав, сав, усалгааны сав, дахин тарих бусад тоног төхөөрөмж.

ЦАРВАЛТ: Багш ногоон найзуудын захиасыг урьдчилан бэлтгэж, аль нэгнийх нь хажууд болгоомжтой тавьдаг.
П .: Манай ногоон найзуудыг хараарай. (Тасалгааны ургамлуудыг нэрлэв.) Манай ургамлууд жаахан гунигтай байгаа юм шиг санагдлаа, тэд биднээс юм гуймаар байна. Тэдэнтэй ойртож, сайтар ажиглаж, сонсоцгооё.Хүүхдүүд ургамлууд дээр гарч ирэхэд тэдгээрийн аль нэгнийх нь дэргэд ургамал өлсөж, зарим нь саванд шахаж байна гэсэн мессежийг олж харав. Ургамал тусламж хүсч байна: тэжээж, шилжүүлэн суулгана. Хэрэв хэн ч тэдэнд туслахгүй бол тэд өвдөж, хатаж эхэлнэ - дараа нь сайхан навч, цэцэг байхгүй болно.

Багш хүүхдүүдээс ургамалд туслах зөвшөөрлийг авч, өлсөж байна гэсэн гомдлоо хэрхэн ойлгосныг асууна. (Хүүхдийн хэлсэн үг)

P: Та ургамлыг юугаар тэжээж чадах вэ? Тэд өмнө нь хоолоо хаана хадгалдаг байсан бэ? Тэгээд ч хооллож өгөөч гэж гуйгаагүй болохоор хоолоо хаа нэгтээ хадгалаад аажуухан аваад явчихдаг юм уу?
Манай бүх ургамлууд өөрсдийн ваартай байшинд амьдардаг. Гэхдээ савнууд хоосон биш байна. Тэдэнд юу байгаа вэ? (Хүүхдийн хариулт) Манай ногоон найзууд (яг л хүүхдүүд шиг) идэх ёстой бөгөөд өсч хөгжихийн тулд хоол хүнс хэрэгтэй.

Манай ногоон найзуудад хэрэгтэй бүх зүйл дэлхий дээр агуулагддаг. Ургамал дэлхийгээс хоол хүнсээ авдаг.

Багш цэцгийн савнууд өмнө нь ямар нэгэн зүйлээр дүүрсэн эсэхийг асууна; Ургамлыг үргэлж усалдаг, усалдаг байсныг сануулдаг. Одоо (хавар) ургамлыг тэжээх шаардлагатай мөч ирлээ. Үүний тулд та саванд өөрчлөх хэрэгтэй ... (дэлхий).
Багш нь ургамлыг шилжүүлэн суулгах, тэжээхэд шаардлагатай бүх зүйл бэлэн болсон гэж мэдэгдэв: тэрээр ажлын газар, сав, тоног төхөөрөмжийг авч үзэхийг санал болгож байна. Объект бүрийг шалгах явцад хүүхдүүд энэ нь ямар төрлийн объект, түүний гадаад шинж чанар, нарийн ширийн зүйл, юунд хэрэгтэй болохыг хэлдэг.
Дараа нь багш ургамлын аль нэгийг шилжүүлэн суулгаж эхэлдэг. Багш бүх үйлдлүүдийн талаар тайлбар өгч, асуулт асууж, боломжтой бүх тусламжийг санал болгодог.

П .: Нэгдүгээрт, ургамлыг хуучин хөрстэй савнаас болгоомжтой арилгах хэрэгтэй. Та юу гэсэн үг вэ - цэвэрхэн? Хараач: Би ургамлыг үндсэн ишнээс нь зөөлөн татдаг, гэхдээ зарим шалтгааны улмаас ургамлыг амархан сугалж авдаггүй. Түүнийг ямар нэгэн зүйл барьж байна.

Багш ургамлыг нэг хэсэг газрын хамт болгоомжтой сугалж, хуучин хөрсийг сав газарт зөөлөн сэгсэрч, ургамлын үндэс нүцгэн эхэлдэг.

П .: Энэ бол ургамлыг газарт маш бат бөх байлгаж, унахыг зөвшөөрдөггүй зүйл бөгөөд ургамлын үндэсийн тусламжтайгаар ургамал газраас хоол хүнсээ авдаг. Тийм ч учраас ургамлын үндэс нь шим тэжээл, чийгийн эх үүсвэрт байрладаг - ургамлын тэжээл нь газарт, үндэс нь газарт байдаг. Шим тэжээл нь үндэснээс хаашаа гардаг вэ? (иш, навч, цэцэгт).

Дараа нь хүүхдүүд хуучин ба шинэ дэлхийг харьцуулах (өнгө, үнэр, сулрал гэх мэт). Энэ нь ялгаатай гэдгийг тэмдэглэж байна.
Дараа нь багш хүүхдээс ваарыг шинэ хөрсөөр дүүргэхийг хүснэ. Савыг гуравны нэгээр дүүргэсний дараа багш ургамлыг саванд буулгаж, хүүхдүүд үндсийг нь шороогоор цацаж, хөрсийг бага зэрэг усалж, дараа нь илүү их шороо асгаж, үндсийг нь бүрхэж, дахин услана.
Хүн бүр хийсэн ажлыг биширдэг. Багш хүүхдүүдэд талархаж, тэдний тусламжгүйгээр ургамал үхэж болзошгүй гэж хэлээд өнөөдөр тэд зөвхөн нэг ургамалд тусалсанд анхаарлаа хандуулав. Дараагийн удаа та бусдад туслах хэрэгтэй болно.

Өрөөний ургамалыг нээн илрүүлэх ДИДАКТИК ТОГЛООМ.

"УРГАМЛЫГ ИЛҮҮ"

Дидактик даалгавар.Нэрээр нь ургамлыг олоорой

Тоглоомын үйлдлүүд.Өрсөлдөөн, хэн ургамлыг хурдан олох вэ.

Дүрэм.Ургамлыг олсны дараа та үүнийг хэрхэн таньсанаа тайлбарлах хэрэгтэй.

Тоглоомын явц.Ургамал (нэг гэр бүлийн хэд хэдэн зүйл) байнгын газартаа зогсдог. Багш бүх хүүхдүүдэд: "Би нэг тасалгааны ургамлыг нэрлэнэ, та нар үүнийг олж, үзүүлж, ямар үндэслэлээр олж мэдсэнээ хэлэх ёстой. Хэн хурдан хийвэл чип авна.

"ЮУ ӨӨРЧЛӨВ?"

Дидактик даалгавар.Байршлыг санаж, байршлын өөрчлөлтийг олоорой.
Тоглоомын үйлдлүүд.Ургамлын зохион байгуулалтанд өөрчлөлт оруулахыг хайж байна.

Дүрэм.Багш юу арилгаж байгааг харах боломжгүй юм.

Тоног төхөөрөмж. 4-5 ургамал.

Тоглоомын явц. Тасалгааны ургамлыг нэг эгнээнд ширээн дээр тавьдаг. Багш ургамлын байршлыг анхаарч, санаж байхыг хүсч, нүдээ аниад үзээрэй. Энэ үед багш ургамлын газрыг өөрчилдөг. "Одоо нүдээ нээгээд юу өөрчлөгдсөн, ямар ургамал өөрчлөгдснийг надад хэлээч? Тэд өмнө нь хаана байсныг надад харуулах уу?

"ТОДОРХОЙЛОЛТОЙ УРЬДАМГ ОЛ"

Дидактик даалгавар... Тодорхойлолтоор ургамлыг олоорой.

Тоглоомын үйлдлүүд... Өвөрмөц шинж чанаруудын тодорхойлолтоор ургамлыг хайх.
ДүрэмУргамлыг зөвхөн түүний тодорхойлолтоор нэрлэж болно.
Тоног төхөөрөмж. 5 - 6 ургамал, тэдгээрийн дотроос нэг гэр бүлийн хэд хэдэн нэртэй боловч өөр өөр зүйл (үнэртэй, бүсийн пеларгониум)

Тоглоомын явц... 1. Багш ургамлуудыг байрлуулж, хүүхдүүд ургамал бүрийн онцлогийг тодорхой хардаг. Дараа нь тэр ижил нэртэй ургамлын ерөнхий шинж чанарыг (Tradescantia гэх мэт) тайлбарлаж, дараа нь ургамал бүрийн ялгах шинж чанарыг нэрлэв. Хүүхдүүд үлгэрийг анхааралтай сонсож, дараа нь ургамлыг үзүүлэв.

2. Багш хүүхдүүдийн нэгийг нь тасалгааны ургамлыг сонгож, дүрслэхийг урина. Багш тайлбарын дарааллыг сануулж байна: эхлээд та их бие, мөчрүүд байгаа эсэхийг хэлэх хэрэгтэй. Дараа нь тэдгээр нь юу болохыг санаарай (босоо, буржгар, унжсан, нимгэн, зузаан), навч, хэлбэр, гадаргуу (гөлгөр, гөлгөр биш, сэгсгэр), өнгө (хар ногоон, цайвар, алаг, судалтай гэх мэт) -ийг дүрсэл. )

"ЦЭЦГИЙН ДЭЛГҮҮР"

Дидактик даалгавар... Эд зүйлсийг шинж чанарт нь үндэслэн дүрслэх, олох, нэрлэх.
Дүрэм... Хэсгийг нэрлээд ургамлыг юу гэж нэрлэдэгийг нь хэлэлгүйгээр тодорхойл.
Тоглоомын явц... Гэрийн ургамлуудыг ширээн дээр тавьдаг бөгөөд ингэснээр хүүхдүүдэд тус бүрийг тодорхой харж болно. Энэ бол Цэцгийн дэлгүүр. Худалдан авагчид үйлдвэрийг нэрлэхгүй, зөвхөн түүнийг дүрсэлдэг. Худалдагч түүнийг олж мэдээд нэрлээд дараа нь худалдан авалт хийх ёстой.

"ЦЭЦЭГ ургах газар"

Дидактик даалгавар... Ургамлыг ургасан газрын дагуу бүлэглэх, дүрслэх, гадаад төрхийг харьцуулах.

Тоног төхөөрөмж.Янз бүрийн өсөлттэй шинэ цэцэг эсвэл тэдгээрийн дүрс бүхий зураг.
Тоглоомын явц... Хүүхдүүд санал болгож буй бүх ургамлыг авч үзэж, ямар төрөл зүйлд хамаарах болохыг тодорхойлдог. Гадаад төрхөөрөө харьцуулах, дүрслэх, бүлэглэх.

"ТЭРИЙГ ОЛ"

Дидактик даалгавар... Зүйлүүдийг ижил төстэй байдлаар нь олох.

Тоглоомын үйлдлүүд... Ижил төстэй зүйл хайх.

Дүрэм.Хүлээн зөвшөөрөгдсөн ургамлыг зөвхөн сурган хүмүүжүүлэгчийн дохиогоор, түүний тайлбарыг сонссоны дараа харуулах боломжтой.
Тоног төхөөрөмж.Хоёр ширээн дээр байрлуулсан ижил ургамал эсвэл ургамлыг дүрсэлсэн гэрэл зураг.
Тоглоомын явц... Багш нь хүснэгтийн аль нэг дээр ургамлыг үзүүлж (фото зураг), түүний онцлог шинж чанарыг дүрсэлж, дараа нь хүүхдийг бүлэгт ижил ургамлыг олохыг урьж байна.

"МАТРЁШКА ХААНА НУУГДСАН ВЭ"

Дидактик даалгавар... Жагсаалтад орсон шалгуураар нэг зүйлийг ол.

Тоглоомын үйл ажиллагаа... Нуугдсан тоглоом хайх.

Дүрэм... Чи харж чадахгүй.

Тоног төхөөрөмж... 4-5 ургамлыг ширээн дээр тавьдаг.

Тоглоомын явц.Хүүхдүүдэд үүрлэсэн хүүхэлдэйг үзүүлж, "тэдэнтэй хамт нуугдаж тоглохыг хүссэн" хүүхэлдэйг үзүүлэв. Багш хүүхдүүдээс нүдээ анихыг хүссэн бөгөөд энэ үед тоглоомыг ургамлын ард нуудаг. Дараа нь хүүхдүүд нүдээ нээнэ. "Чи яаж матрешка олох вэ? - Одоо би матрешка хаана нуугдаж байгааг хэлье. Багш нь ургамал ямар харагддагийг (мод, өвс гэх мэт) хэлж, иш, навч, цэцэг зэргийг дүрсэлдэг. Хүүхдүүд матрешка хаана нуугдаж байгааг таамаглаж байна.

"ЮУ БИШ ВЭ?"

Дидактик даалгавар... Ургамлыг санах ойноос нэрлэх (харааны хяналтгүйгээр)

Тоглоомын үйл ажиллагаа... Аль ургамал алга болсныг тааварлаарай.

Дүрэм... Битгий загнаарай.

Тоног төхөөрөмж. Ширээн дээр 2-3 алдартай ургамал байна.

Тоглоомын явц... Багш хүүхдүүдийг ширээн дээр ямар ургамал байгааг хараад нүдээ анихыг урьж байна. Энэ үед багш нэг ургамлыг зайлуулж: "Ямар ургамал алга болсон бэ?"

"МИНИЙ ХЭЛЭХ ЮМЫГ ОЛ"

Дидактик даалгавар... Насанд хүрэгчдийн тодорхойлсон ургамлыг олоорой.
Тоглоомын үйлдлүүд... Оньсого-тайлбар ашиглан ургамлыг таамаглах.
Дүрэм.Эхлээд та хэлэх ургамлыг олж, дараа нь нэрлэх хэрэгтэй.
Тоглоомын явц. 1. Багш бүлгийн нэг ургамлыг дүрсэлдэг. Хүүхдүүд үүнийг тайлбараар нь олох ёстой бөгөөд хэрэв энэ нь тэдэнд танил бол түүнийг нэрлэ.
Тайлбарлахдаа нийтээр хүлээн зөвшөөрөгдсөн нэр томъёог ашиглах хэрэгтэй: навчны хэлбэр, цэцгийн өнгө гэх мэт.
2. Багш нэг хүүхдээс ширээн дээрх ургамлыг дүрслэхийг хүснэ. Үлдсэн хэсэг нь түүхээс ургамлыг таньж, үзүүлж, нэрлэх ёстой.

Дунд бүлэгт хүүхдүүдэд объект, тэдгээрийн эд ангиудын янз бүрийн шинж чанар, чанарыг харах чадварыг бий болгох шаардлагатай. Хүүхдүүд харьцуулах илүү төвөгтэй аргуудыг эзэмшиж, объектуудын ялгаа, ижил төстэй байдлыг тогтоож, тодорхой шалгуурын дагуу объектыг нэгтгэж сурдаг.

Дунд бүлгийн буланг шинэ ургамлаар дүүргэж байна. Байгалийн буланд байгаа ургамал нь янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй навчтай байх ёстой.

Энэ бүлгийн хүүхдүүд дараахь зүйлийг хийх ёстой.

Ургамлын шинж чанарыг ялгах;

Ургамлын амьдралд шаардлагатай нөхцлийг мэдэх;

Багшийн тусламжтайгаар ургамлыг цэвэр байлгах, зөв ​​услах;

Жижиг навчтай ургамлыг шүршигч саваар шүрших чадвартай байх;

Хуурай сойзоор үржсэн навчнаас тоосыг арилгах;

Ургамлын арчилгааны аргын навчны шинж чанараас хамаарлыг тодорхойлох.

Залуу бүлгийн ургамлаас гадна бусад ургамлыг дунд бүлэгт байрлуулна. Үүний зэрэгцээ байгалийн буланд 6-8 төрлийн ургамал байж болно. Дунд бүлэгт нэг гэр бүлийн өөр өөр төрлийн ургамал байх нь сайн гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Энэ нь хүүхдүүдэд ялгаа, ижил төстэй байдлыг танихад туслах болно.


Ургамлын төрөл: шүүслэг

Гэрэлд хандах хандлага: гэрэлд дуртай

Чийгтэй холбоотой: ганд тэсвэртэй

Цэцэглэлтийн цаг: хавар Зун

Өндөр

Соёлын үнэ цэнэ

Ургамлын төрөл: шүүслэг

Гэрэлд хандах хандлага: гэрэлд дуртай

Чийгтэй холбоотой: дунд зэргийн чийгийг илүүд үздэг, ганд тэсвэртэй

Цэцэглэлтийн цаг: зун

Өндөр: өндөр (100 см-ээс дээш), бага (10-50 см)

Соёлын үнэ цэнэ: гоёл чимэглэлийн навчит, эмийн

"Бегония Рекс"

Ургамлын төрөл: сөөг, өвслөг

Гэрэлд хандах хандлага

Чийгтэй холбоотой: чийглэг

Цэцэглэлтийн цаг: Хавар зун намар

Өндөр: өндөр (100 см-ээс дээш), дунд (50-100 см), бага (10-50 см), ампел

Соёлын үнэ цэнэ: цэцэглэдэг, гоёл чимэглэлийн навч

"Спаржа"

Ургамлын төрөл: бут сөөг, liana эсвэл ampelous, өвслөг

Гэрэлд хандах хандлага: сүүдэрт тэсвэртэй, гэрэлд дуртай

Чийгтэй холбоотой: чийглэг

Цэцэглэлтийн цаг: зун

Өндөр: өндөр (100 см-ээс дээш), дунд (50-100 см), ампел

Соёлын үнэ цэнэ: гоёл чимэглэлийн навчит



"Анхилуун шар цэцэг"

Ургамлын төрөл: бут сөөг

Гэрэлд хандах хандлага: гэрэлд дуртай

Чийгтэй холбоотой: дунд зэргийн чийгшлийг илүүд үздэг

Цэцэглэлтийн цаг: зун

Өндөр: 1 метр хүртэл

Соёлын үнэ цэнэ: цэцэглэдэг, гоёл чимэглэлийн навчит, эмийн, үнэрт

MKDOU CRR 31-р цэцэрлэг "Алтан булг"

Бэлтгэсэн: Олцаева Валентина Александровна, "Харада" 1-р дунда бүлгийн багш.

Морфо нь дунд бүлгийн байгалийн буланд байдаг доторх ургамлын биологийн шинж чанар юм.

Фикус

ХАМТ яламны гэр бүл. Энэ бол хамгийн түгээмэл доторх ургамлын нэг юм. Төрөл бүрийн фикусуудын дунд нэр хүндийн эхний байрыг Ficus rubbery эсвэл Ficus elastica эзэлдэг. Мөн Ficus Benjamin, Ficus lyre, Ficus Bengal, Ficus одой гэх мэт маш алдартай.

Бүх фикусууд нь ноорог, хөрсний усжилт, нарны шууд тусгалыг тэсвэрлэдэггүй (олон төрлийн фикусууд нь илүү гэрэлтдэг, нарны шууд тусгалыг тэсвэрлэдэг, гэхдээ хамгийн халуун цагт сүүдэрлэх шаардлагатай байдаг).

Өвлийн улиралд фикус нь гэрэл шаарддаг тул ургамал бүхий савыг цонхны дэргэд дахин байрлуулна. Мөн янз бүрийн хэлбэрүүд, жишээлбэл, фикус бенжамин нь урд талын цонхон дээр ч гэсэн бүх өвөл зогсож чаддаг. Өвлийн улиралд гэрэлтүүлэг дутагдсанаар сул, муруй найлзуурууд, навчнууд үүсдэг.

Ficuses нь зүслэгээр үржүүлдэг. Найлзуураас та түүн дээр навч байгаа шиг олон шороог авч болно. Үржүүлгийн иш нь бүрэн бүтэн нүдтэй нэг навч, нүдгүй доод зангилааны хагасаас бүрдэх ёстой. Зүссэн хэсгийг огтолсны дараа сүүн шүүс гарахыг зогсоохын тулд бүлээн усанд дүрнэ. Илүү сайн үндэслэхийн тулд зүсэлтийн ёроолд зүсэх буюу хуваах (хатуу модоор огтлох, хөндлөн огтлох, зөөлөн модоор огтлоход нэг зүсэлт хийх) хийдэг. Шороог хөрсний халаалтаар үндэслэж, гялгар уутаар хучих нь дээр.

Бүх фикусуудын хувьд ийм хөрсний хольц нь хамгийн тохиромжтой - навчны 2 хэсэг, хүлэрт хөрсний 1 хэсэг, ялзмагийн 1 хэсэг. Фикусууд нь үндэс системээсээ хамаагүй том аяганд тарихад дургүй байдаг тул үндэс нь сав, савыг бүхэлд нь дүүргэх ёстой үед шилжүүлэн суулгадаг. Үүний зэрэгцээ тэд маш хурдан ургадаг тул шилжүүлэн суулгах явцад хөрс нь тэжээллэг байх ёстой, үүнээс гадна бордоог хавар, зуны улиралд хийдэг (тэд органик бордоо, ялзарсан үхрийн ялгадас эсвэл Gigantic дэлгүүрийн бордоогоор бордоход сайн хариу үйлдэл үзүүлдэг. Үүнд маш тохиромжтой). Фикусыг "Солонго", "Пальма" зэрэг бордоогоор тэжээж болно. Том фикусуудын хуучин сорьцыг маш ховор шилжүүлэн суулгадаг - 5-6 жилийн дараа. Гэхдээ жил бүр та дэлхийн дээд давхаргыг шинээр сольж болно. Мөн давсны орд дээр цагаан царцдас гарч ирвэл дэлхийн дээд давхаргыг солих шаардлагатай.

Температур:дунд зэрэг, 18 хэмээс багагүй байвал зохимжтой. Тэд "хөлөө дулаацуулах" дуртай байдаг - фикус савыг хүйтэн цонхны тавцан, гантиг, хавтанцар шалан дээр бүү тавь. Дунд зэргийн температуртай өрөөнд навчнууд унжиж эхэлдэг.

Гэрэлтүүлэг:Бүх төрлийн резинэн фикусууд нарны шууд тусгалаас хамгаалагдсан гэрэлт газрыг илүүд үздэг. Янз бүрийн хэлбэр нь харанхуй навчтай хэлбэрээс илүү хөнгөн, дулаан газар хэрэгтэй.

Услах:Дунд зэрэг, ус чийгэнд дургүй. Өрөөний температурт ус, сайн тогтсон. Гуравдугаар сараас наймдугаар сар хүртэл хоёр долоо хоногийн дотор бордоогоор дээд хувцаслах.

Агаарын чийгшил:Навчийг чийгтэй хөвөн арчиж тогтмол арчиж байх ёстой.

Дамжуулах:Үндэс нь бүхэлдээ шороон бөөгнөрөл, залуу ургамлыг нэг эсвэл хоёр жилийн дараа, хөгшин ургамлыг хэдхэн жилийн дараа бүрхсэн хаврын улиралд хийдэг.

Үржүүлэх:Халаасан хөрсөөр илүү сайн үндэслэж, шороог гялгар уутаар бүрхэхийн тулд дээд зүслэг.

Фуксия

ХАМТ primrose ургамлын гэр бүл. Эх орон Төв ба Өмнөд Америк, Шинэ Зеланд. Эдгээр нь мөнхийн ногоон бут сөөг бөгөөд үүнээс 100 орчим зүйл байгальд байдаг.

Fuchsia graceful Fuchsia gracilis нь улаавтар иштэй бут сөөг юм. Навчнууд нь эсрэг талд, зууван юлдэн хэлбэртэй, 4-5 см урт, төгсгөлд нь үзүүртэй, ирмэгийн дагуу бага зэрэг шүдтэй. Урт иш дээр унжсан цэцэг. Жимс нь хар жимс юм. Цэцэглэлт хавар эхэлдэг бөгөөд фуксиа цэцэг нь богино настай боловч нэлээд олон тооны цэцэглэдэг бөгөөд таатай нөхцөлд цэцэглэдэг.

Фуксиагийн олон янзын сортууд байдаг бөгөөд соёлд гарч ирсээр байгаа бөгөөд үүнийг тайлбарлахад хэцүү байдаг. Фуксия нь цэцгийн хэлбэр, бүтцээр ялгаатай байдаг - энгийн, давхар, хагас давхар, тэдгээрийн өнгө - цагаан, ягаан, улаан, нил ягаан, ягаан гэх мэт. Харамсалтай нь фуксиа нь нэлээд богино настай ургамал бөгөөд энэ нь температурын нөхцөлд маш их шаарддаг бөгөөд цэцэглэлтийн төгсгөлд навчаа урсгаж эхэлдэг.

АРЧИЛГААНЫ ЗӨВЛӨГӨӨ

Температур:Жилийн туршид дунд зэргийн эсвэл сэрүүн, 18-20 хэмээс дээш температурт фуксиа ургамал үхэх хүртэл цэцэг, навчийг урсгадаг. Өвлийн улиралд 6 хэмээс багагүй, фуксиа нь 8-10 хэмийн температурт сэрүүн өвөлждөг.

Гэрэлтүүлэг:Фуксия нь маш их гэрэлтдэг, гэрэл нь сарнисан байх ёстой; нарны шууд тусгалаас болж фуксиа түлэгдэх боломжтой. Fuchsia зүүн цонхнуудад сайн ургадаг.

Услах:Зуны улиралд элбэг дэлбэг, хөрс байнга бага зэрэг чийгтэй байх ёстой. Өвлийн улиралд услах нь температураас хамааран дунд зэрэг эсвэл хязгаарлагдмал байдаг. Услах хангалтгүй тохиолдолд фуксиа нахиа, цэцэг урсгадаг.

Бордоо:Гуравдугаар сараас 9-р сар хүртэл фуксиа нь доторх ургамлыг цэцэглэхэд зориулсан эрдэс бордоогоор тэжээгддэг.

Агаарын чийгшил:Зуны улиралд фуксиа үе үе цацдаг. Зуны халуун өдрүүдэд та ургамлыг нойтон хайргатай тавиур дээр байрлуулж болно.

Дамжуулах:Жил бүр хавар. Хөрс - 3 хэсэг шаварлаг, 2 хэсэг хүлэрт газрын 1 хэсэг элс нэмнэ. Саванд эсвэл саванд ус зайлуулах нь дээр.

Нөхөн үржихүй: Хавар эсвэл зуны улиралд ишний шороог, үндэс өдөөгч бодис (гетероауксин, үндэс) ашиглан үндэслэдэг.

Үргэлж цэцэглэдэг бегония

ХАМТ begonia-ийн гэр бүл.Олон төрлийн begonia байдаг бөгөөд тэдгээр нь бүгд өөр өөрийн гэсэн үзэсгэлэнтэй байдаг. Begonia-ийн дунд гоёл чимэглэлийн навчит болон гоёл чимэглэлийн цэцэглэдэг зүйлүүд байдаг. Begonias бол зарим талаараа хазайсан хэлбэртэй шүүслэг навчтай үзэсгэлэнтэй доторх ургамал юм. Цэцэг нь эрэгтэй, эмэгтэй цэцэгтэй байдаг. Эмэгтэй цэцэгт дэлбэн дээр гурвалжин хэлбэртэй үрийн капсул үүсдэг. Ихэнх begonias зуны турш цэцэглэдэг боловч сайн нөхцөлд тэд намар, тэр ч байтугай өвлийн улиралд цэцэглэдэг. Бүх begonias нь гоёл чимэглэлийн навчит begonias болон гоёл чимэглэлийн цэцэглэдэг begonias гэсэн хоёр үндсэн бүлэгт хуваагддаг.

Чимэглэлийн цэцэглэдэг begonia

Цэцгийнхээ гоо үзэсгэлэн, элбэг дэлбэг байдлыг үнэлдэг. Чимэглэлийн цэцэглэдэг begonia-ийн дунд жилийн турш гэртээ хадгалах боломжтой мөнх ногоон ургамал байдаг, жишээлбэл, мөнх ногоон begonia. Хамгийн гайхамшигтай цэцэглэдэг бегония бол булцуут шаргал цэцэг бөгөөд Lorrain begonia эрлийз, Elatior begonia эрлийз зэрэг саванд тарьсан үр тариа юм. Эдгээр ургамлууд цэцэглэсний дараа ургах хугацаагаа дуусгаж, дүрмээр бол хаядаг. Булцуут begonia зун, намрын улиралд цэцэглэдэг (хавараас 12-р сар хүртэл сайн арчилгаатай), өвлийн улиралд навчисаа алддаг. Намрын улиралд булцуут begonias унтаа байдалд орж эхлэхэд усалгаа багасч, навч унасны дараа тэд бүрмөсөн зогсдог. Булцууг газраас чөлөөлж, элсэнд хайрцагт хийж, сэрүүн өрөөнд хадгална. Өрөөнд, саванд булцууг өвөлжүүлж байх үед тэдгээрийг үе үе усалдаг боловч чийгээс зайлсхийдэг.

Гоёл чимэглэлийн цэцэглэдэг begonia-г халамжлах

Температур: 20 хэмээс дээш дундаж температур нь эдгээр begonia-д тохиромжгүй байдаг. Өвлийн температур ойролцоогоор 17-18 ° С, гэхдээ 15 ° С-аас багагүй байна.

Гэрэлтүүлэг:Өдрийн халуун цагт нарны шууд тусгалаас заавал хамгаалсан тод гэрэлтүүлэг. Цэцэглэлтийн үеэр begonias нь бөөгнөрөлгүй цонхон дээр зогсох ёстой бөгөөд ингэснээр нэг цэцэг нөгөөдөө саад болохгүй. Зөв өсөлтийг хадгалахын тулд тэдгээрийг үе үе цонхоор эргүүлдэг.

Услах:Хавар, зуны улиралд элбэг байдаг боловч үерлэдэггүй. begonias нь усны зогсонги байдалд дургүй, түүнчлэн шороон комаас хатаахад дургүй байдаг. Ус нь зөөлөн, суурин байх ёстой. Булцуут савтай begonias нь өвлийн улиралд усалдаггүй, хуурай хүлэрт хадгалагддаг.

Агаарын чийгшил: Begonias өндөр чийгшилд дуртай боловч шүршихийг тэсвэрлэдэггүй. Дадлагаас харахад бараг бүх төрлийн begonia нь навчис дээр чийг ороход хүрэн толбо гарч ирдэг. Тиймээс, халуун, хуурай цаг агаарт та begonias савыг тавиур эсвэл нойтон хүлэр эсвэл хөвдний хайрцагт байрлуулж болно.

Дамжуулах:Хаврын эхэн үед булцууг шинэ хөрсөнд тарьдаг. Үндэслэг ишний begonias нь сав аль хэдийн шахагдсан үед шаардлагатай бол шилжүүлэн суулгадаг. Шим тэжээлийн хөрс - бага хэмжээний шилмүүст хөрс, голын элс нэмсэн ялзмаг, навч, ширэгт газрын холимог. Үүний зэрэгцээ дэлхий дээд тал руу дүүрдэггүй тул дараа нь нэмэлт үндэс үүсэх үед дэлхийг дүүргэх боломжтой болно. Ургамлыг нарлаг цонхон дээр байрлуулж, тэд хурдан шинэ навчаар бүрхэгдэж, 40-50 хоногийн дараа нахиа гарч ирдэг.

Бордоо:Цэцгийн нахиа үүссэн үеэс эхлэн гоёл чимэглэлийн цэцэглэдэг begonia-г хоёр долоо хоногт нэг удаа доторх ургамлыг цэцэглэдэг шингэн цогц бордоогоор бордох нь ашигтай байдаг. Гоёл чимэглэлийн навчис дээр азотын бордоо бүү хэрэглээрэй, учир нь энэ нь навч ургаж, цэцэглэлтийг дарах болно.

Үржүүлэх:Ишний зүслэг, үрээр үржүүлдэг. Булцуут begonias нь соёолсон булцууг хувааж үржүүлдэг. Булцууг хагасаар нь хувааж, хэсэг бүр нь нахиа, үндэстэй, булцууны зүслэгийг нүүрс эсвэл хүхэрээр цацна. Зангилаа нь түүний дээд хэсэг нь хөрсний түвшнээс дээш гарахгүй байхаар тарьдаг.


Гоёл чимэглэлийн навчит begonia-г халамжлах

Температур:Дунд зэрэг, оновчтой 18-20 ° С, өвлийн улиралд 16 ° С-аас багагүй байна. Royal begonia-ийн эрлийз нь хамгийн оновчтой 22-25 хэмээс арай өндөр температурыг илүүд үздэг.

Гэрэлтүүлэг: Нарны шууд тусгалаас заавал хамгаалсан тод гэрэлтүүлэг. Жилийн туршид гэрэлтүүлэг жигд байх нь зүйтэй юм. Үүнийг хийхийн тулд зуны улиралд begonias-ийг цонхноос бага зэрэг холдуулдаг (гэхдээ энэ газар маш тод байх ёстой), өвлийн улиралд цонхны дэргэд аль болох ойртуулдаг.

Услах:Хавар, зуны улиралд элбэг байдаг боловч үерлэдэггүй. begonias нь усны зогсонги байдалд дургүй, түүнчлэн шороон комаас хатаахад дургүй байдаг. Өвлийн улиралд услах нь дунд зэрэг, үүлэрхэг, бүүдгэр өдөр, маш бага гэрэлтэй үед усалгааг бүхэлд нь зогсооно. Усны урсгал навчнууд дээр унахгүйн тулд begonias маш болгоомжтой усалдаг, эс тэгвээс тэдгээр дээр бор толбо үлддэг. Ус нь зөөлөн, суурин байх ёстой. 10-р сараас 3-р сарын хооронд begonias илүү дунд зэрэг усалдаг. Гуравдугаар сараас 10-р сар хүртэл бордоог долоо хоногт нэг удаа, гоёл чимэглэлийн навчит ургамлуудад зориулсан шингэн цогц бордоог ашиглан хийдэг.

Агаарын чийгшил: Begonia нь өндөр чийгшил шаарддаг. Гэхдээ бутны begonias, ихэнх тохиолдолд навч хөөрөх нь навчис дээр ус орохыг тэсвэрлэдэггүй тул та begonias-ийн савыг тавиур дээр, эсвэл нойтон хүлэр эсвэл хөвд бүхий хайрцагт хийж болно.

Дамжуулах:Жил бүр эсвэл бусад жил бүр хавар. Давчуу саванд begonia навч цайвар болж, гоёл чимэглэлийн нөлөөгөө алддаг. Шим тэжээлийн хөрс - бага хэмжээний шилмүүст хөрс, голын элс нэмсэн ялзмаг, навч, ширэгт газрын холимог. Бегониа нь рН 5.5 - 6.5 байх үед бага зэрэг хүчиллэг урвалтай хөрсийг илүүд үздэг. Шилжүүлэн суулгасны дараа ургамлыг тайрдаг.

Үржүүлэх:Ишний зүслэг, навч, навчны хэсэг, хуваагдал, үр. Ишийг 2 см-ийн урттай хэсэг болгон хувааж, хөрсний халаалттай бол үндэстэй саванд хийнэ.

Бальзам ("гэрэл")

ХАМТ бальзамины гэр бүл. Бальзамын эх нутаг нь халуун орны болон субтропикийн Ази, Африк юм. Эдгээр өвслөг, бутлаг ургамлын 500 гаруй зүйл байгальд мэдэгддэг. Латин хэлнээс орчуулсан impatiens нь "тэвчих чадваргүй" гэж орчуулагддаг тул Бальзамин нь мэдрэгчтэй биш гэсэн нэрийг авсан. Энэ нь энэ ургамлын боловсорч гүйцсэн жимс нь бага зэрэг хүрэхэд нээгдэж, үр нь гарч ирдэгтэй холбоотой юм.

Бальзам олон нэртэй. Хүмүүс түүнийг Лиззи, завгүй хүн эсвэл Ванкаг нойтон гэж дууддаг. Эхний нэр нь энэ ургамлын бараг бүх жилийн турш цэцэглэх чадвартай холбоотой гарч ирэв. Ванка нойтон бальзам нь чийгэнд дуртай, хөрсөнд чийг дутагдаж, ургамлын иш, навч нь тэр даруй унждаг тул баптисм хүртсэн.

Impatiens Waller Impatiens walleriana - 55-60 см өндөр, босоо шүүслэг иштэй. Навчнууд нь ээлжлэн байрласан, өргөн зууван, төгсгөлд нь үзүүртэй, цайвар ногоон өнгөтэй, ирмэгийн дагуу нарийн шүдтэй. Навч нь 10 см урт, цэцэг нь 4 см орчим диаметртэй, дан эсвэл цөөхөн цэцэгтэй, урт иштэй баг цэцэгтэй. Цэцэг нь улаан, ягаан, цагаан, улаан улбар шар, улаан цагаан байж болно. Энэ зүйл нь навчны өнгө, цэцгийн өнгө, бүтэц (энгийн эсвэл давхар, нэг эсвэл хоёр өнгө) байж болох олон эрлийз, сортуудын эхлэлийн цэг юм.

Impatiens Peters Impatiens petersiana - 60 см ба түүнээс дээш, босоо улаан иштэй. Хурдан өсөлтөөрөө ялгаатай. Навчнууд нь юлдэн, нил ягаан-улаан өнгөтэй, ирмэгийн дагуу нарийн шүдтэй, урт иштэй.

Impatiens linearifolia - хурдан ургадаг ургамал, бутны хэмжээ 1 м хүртэл, босоо улаавтар иштэй. Навчнууд нь нарийн зууван хэлбэртэй, төгсгөлд нь үзүүртэй, ирмэгийн дагуу нарийн шүдтэй. Навчны гадаргуу нь ногоон өнгөтэй, голд нь өргөн өтгөн судалтай, улаавтар төв судалтай.

Impatiens Canvas Impatiens holstii - 60 см ба түүнээс дээш өндөртэй, босоо иштэй. Навч нь өндгөвч хэлбэртэй, төгсгөлд нь үзүүртэй, ирмэгийн дагуу нарийн шүдтэй. Навчны гадаргуу нь хүрэн ногоон өнгөтэй.

Дээрх бүх зүйлийн хувьд цэцэг нь цагаан, ягаан, улаан, нил ягаан, цагаан, нил ягаан, голт бор, нил ягаан, монохроматик эсвэл хоёр өнгөтэй, энгийн эсвэл давхар өнгөтэй олон янзын өнгө, өнгөтэй байж болно.

АМЖИЛТЫН НУУЦ:

Температур:Дунд зэрэг, өвлийн улиралд

12 хэмээс багагүй байна. Өвлийн улиралд цэцэглэхийн тулд температур хамгийн багадаа 15 хэм байх ёстой.

Гэрэлтүүлэг:Фотофил, гэхдээ зуны улиралд нарны шууд тусгалаас сүүдэрлэх хэрэгтэй.

Өвлийн улиралд цэцэглэхийн тулд өдөр бүр нарны шууд тусгал хэдэн цаг байх шаардлагатай.

Услах:Элбэг дэлбэг, хөрс үргэлж чийглэг хэвээр байх ёстой. Өвлийн улиралд усалгаа багасдаг.

Агаарын чийгшил:Цэцэг дээр ус орохоос сэргийлж, навчийг үе үе шүрших нь ашигтай байдаг.

Дамжуулах:Үндэс нь савыг дүүргэх үед л сайн цэцэглэдэг.

Шаардлагатай бол хавар шилжүүлэн суулгана.

Үржүүлэх:Жилийн аль ч үед ишний шороог эсвэл хаврын үрийг.

Хятад сарнайн мод

ХАМТ
malvaceae-ийн гэр бүл. Гэртээ 70-1.2 м өндөртэй мөнх ногоон бут сөөг. 12 см хүртэл диаметртэй том цэцэгтэй сайн арчилгаагаар амархан цэцэглэдэг. Цэцэглэх нь маш элбэг бөгөөд урт байж болно - хавраас намар хүртэл, цэцэг удаан үргэлжилдэггүй - ойролцоогоор хоёр өдөр. Цэцэг нь өөр өөр сүүдэртэй байдаг - улбар шар, шар, улаан, ягаан эсвэл цагаан, түүнчлэн янз бүрийн хэлбэртэй - энгийн эсвэл давхар. Янз бүрийн навчтай сортууд байдаг. Зуны улиралд ургамлыг цэцэрлэгт гаргах нь дээр, гэхдээ энэ газрыг салхинаас хамгаалж, бага зэрэг харанхуйлах хэрэгтэй.

АРЧИЛГААНЫ ЗӨВЛӨГӨӨ

Температур: Hibiscus нь нэлээд халуунд тэсвэртэй байдаг. Зуны улиралд тэдгээрийг 20-25 хэмийн температурт хадгална. Өвлийн улиралд 15-20 хэм, дор хаяж 13 хэм байна.

Гэрэлтүүлэг:Гэрэл шаарддаг, нарны гэрэл багатай, тод сарнисан гэрлийг илүүд үздэг. Өвлийн улиралд танд гэрэл гэгээтэй өрөө хэрэгтэй. Hibiscus хамгийн тохиромжтой газар бол зүүн эсвэл баруун цонх юм. Өдрийн хамгийн халуун цагт өмнөд цонхыг сүүдэрлэх шаардлагатай.

Услах:Хавраас намар хүртэл элбэг. Хөрс үргэлж чийглэг байх ёстой. Өвлийн улиралд дунд зэрэг. Усанд орохоос зайлсхийж, шороон комыг хэт хатаахаас зайлсхий. Хүйтэн ус хэрэглэж болохгүй.

Бордоо: 4-р сараас 8-р сар хүртэл Hibiscus нь 3 долоо хоног тутамд доторх ургамлыг цэцэглэдэг тусгай цогц бордоогоор тэжээгддэг. Та "Солонго", "Идеал" гэх мэтийг ашиглаж болно.

Агаарын чийгшил:Тогтмол шүршдэг.

Дамжуулах:Хөрс - ширэгт 1 хэсэг, навч 1 хэсэг, хүлэрт газар 1 хэсэг, элсний 1 хэсэг. Гуравдугаар сараас дөрөвдүгээр сард шилжүүлнэ. Шилжүүлэн суулгасны дараа тайрдаг. Зуны улиралд та үүнийг дахин дахин чимхэж болно. Өргөн цар хүрээтэй аяга таваг нь илүү тохиромжтой. Хавар нь ургамлыг богиносгож, шинэ хөрсөнд шилжүүлэн суулгана.

Үржүүлэх: 7-8-р сард хамгийн сайн үндэслэсэн ишний зүслэг.

Аспарагус

ХАМТ аспарагусын гэр бүл. Хуучин ертөнцийн халуун орны болон субтропикийн нутаг дэвсгэр. Энэ нь хагас авирах төрөл зүйлд хуваагддаг - pinnate аспарагус ба ампел төрлийн зүйл - Sprengeri аспарагус. Субулат "навч" бүхий оймын төстэй аспарагус нь доторх ургамал шиг түгээмэл байдаг. Аспарагус pinnate Asparagus plumossus нь залуу насандаа тархан ургасан мөчиртэй авсаархан ургамал бөгөөд эцэст нь доор нь нүцгэн болдог. Хамгийн жижиг сорт бол Asparagus plumossus Nanus юм. Asparagus densiflorus sprengery нь тод ногоон "навч", улаан жимс бүхий өлгөөтэй найлзууруудтай. Цөөн түгээмэл, гэхдээ илүү гоёл чимэглэлийн зүйл бол Meyer's Asparagus Asparagus meueri юм. Шулуун, хатуу, өтгөн ургасан "навч" найлзуурууд нь 40-55 см урттай бөгөөд том навчтай ургамлыг найрлагад нь үр дүнтэй суулгадаг. Аспарагус хавирган сар Asparagus falcatus нь оймын мод шиг огтхон ч биш. Энэ нь том, зүрх хэлбэртэй "навчнууд", урт нь нэг метр хүрдэг өргөстэй иштэй. Аспарагус аспарагус Аспарагус нь 1.7 м урттай мөлхөгч иштэй салаалсан бут сөөг юм. Хоёр энгийн аспарагус - тээг ба өтгөн цэцэгт - гоёмсог задгай мөчирөөрөө үнэлэгддэг. Олон нийтийн итгэл үнэмшилтэй хэдий ч тэдгээр нь оймын мод биш бөгөөд тэдний торгомсог "навчнууд" нь үнэндээ өөрчлөгдсөн иш юм.

Ерөнхийдөө аспарагус бол мадаггүй зөв ургамал юм.

АРЧИЛГААНЫ ЗӨВЛӨГӨӨ

Температур:Дунд зэргийн сэрүүн, ихэнх аспарагус 15-18 хэм орчим байна. Өвлийн улиралд хамгийн багадаа 10 хэм, хамгийн тохиромжтой нь 10-14 хэм байна.

Гэрэлтүүлэг:Гэрэлтүүлэг, хамгийн сайн газар бол зүүн хойд эсвэл баруун хойд цонхны тавцан юм. Хэрэв ургамлыг өрөөнд, tulle хөшигний ард байрлуулсан бол түүний газар зүүн эсвэл баруун цонхны ойролцоо байрладаг; хэрэв цонх өмнө зүгт байгаа бол цонхноос тодорхой зайд байрлах өрөөнд. Өвлийн улиралд илүү сарнисан гэрэл хэрэгтэй, ургамлыг цонхны дэргэд дахин байрлуулна.

Услах:Өвлийн улиралд (11-р сараас 2-р сар хүртэл) услах нь дунд зэрэг, хавар нэмэгддэг. Зуны улиралд та тавиур дээр ус үлдээж болно.

Агаарын чийгшил:Чийглэг агаарт дуртай, заримдаа аспарагус нь хэт хуурай агаартай тул цэцэглэдэггүй. Хэрэв ургамал төвлөрсөн халаалтын батерей эсвэл задгай зуухтай ойрхон байвал жижиг навчнууд шарлаж, сүйрч эхэлдэг бөгөөд шүрших нь энд тус болохгүй бол та ургамлыг халуун агаарын эх үүсвэрээс хол байлгах хэрэгтэй болно.

Дамжуулах:Аспарагус нь навчит, хүлэмжийн болон элстэй шаварлаг шаварлаг хөрсөөс өргөн аяга таваг, хөнгөн тэжээллэг хөрс шаарддаг. Залуу ургамлыг жил бүр хавар, хуучин ургамлыг 2-3 жил тутамд шилжүүлэн суулгадаг. Шилжүүлэн суулгахдаа үндэс системийг шаардлагагүй гэмтээж болохгүй, гэхдээ үндэс нь маш хүчтэй ургасан бол зангилааг гараараа болгоомжтой таслах хэрэгтэй бөгөөд ингэснээр үндэс систем нь гурав дахин буурдаг. Идэвхтэй өсөлтийн үед бордоог бордоо хийдэг.

Үржүүлэх:Амархан боловсорч гүйцсэн үрийг (3-р сараас 4-р сар) тариалж, бутыг хуваана. Хуваахдаа ургамлыг савнаас болгоомжтой гаргаж авдаг. 3-4 хэсэгт хувааснаар тус бүр дор хаяж нэг агаарын найлзууртай болно. Зуны улиралд долоо хоног бүр услах бордоо нь хүчтэй өсөлт, элбэг дэлбэг цэцэглэлтийг дэмждэг. Тайрсны дараа үндэслэг ишийг хувааж хатаасан найлзууруудтай хуучин ургамлыг сэргээх нь хамгийн сайн арга юм.

Аспидистра

ХАМТ сараана цэцгийн гэр бүл. Эх орон Япон. Байгальд 8 зүйл өргөн тархсан. Aspidistra elatior нь олон наст өвслөг ургамал юм. Тэрээр газар доорх мөлхөгч үндэслэг иштэй, урт иштэй гялгар навчтай, өргөн зууван эсвэл юлдэн хэлбэртэй, 50 см урт, 15 см өргөнтэй. Навчны ёроолд ишийг тойрсон 1 эсвэл 2 бууруулсан навчийг харж болно. Цэцэг нь жижиг, нил ягаан өнгөтэй, богино хөл дээр навчны доор гарч ирдэг.

АРЧИЛГААНЫ ЗӨВЛӨГӨӨ

Температур:Дунд зэргийн нөхцөлд сайн хөгждөг. Өвлийн улиралд сэрүүн байх шаардлагатай, 15 хэмээс хэтрэхгүй, хамгийн оновчтой температур нь 10-12 хэм, дор хаяж 5 хэм байна. Өвлийн улиралд 20 хэмээс дээш температурт хадгалсан бол тогтмол шүрших шаардлагатай.

Гэрэлтүүлэг:Зуны улиралд нарны шууд тусгалаас сүүдэрлэж, хэсэгчилсэн сүүдэртэй. Өвлийн улиралд аспидистра сайн гэрэлтүүлэг шаарддаг.

Услах:Хавраас намрын улиралд элбэг дэлбэг, температураас хамааран дунд зэргийн эсвэл өвлийн улиралд ховор байдаг.

Бордоо:Дөрөвдүгээр сараас 9-р сар хүртэл хоёр долоо хоног тутамд тэдгээрийг доторх ургамлын тусгай шингэн бордоогоор тэжээдэг.

Агаарын чийгшил: Aspidistra нь хэт тослоггүй бол зөвхөн хуурай агаарыг тэсвэрлэдэг. Гэсэн хэдий ч навчийг тогтмол шүрших, угаах нь зөвхөн ургамалд сайн нөлөө үзүүлдэг.

Шилжүүлэн суулгах: Аспидистра нь шилжүүлэн суулгахыг тэсвэрлэдэггүй тул шаардлагатай бол 3-4 жилийн дараа хавар шилжүүлэн суулгадаг. Хөрс нь ширэгт газар (2 хэсэг), навч (1 хэсэг), ялзмаг (1 хэсэг), хүлэр (1 хэсэг), элс (1 хэсэг) холимог юм.

Үржүүлэх:Хавар, шилжүүлэн суулгах явцад бутыг хуваана. Аспидистра нь тусгай технологи ашиглан навчаар үржүүлж болно. Энэ нь ишгүй эрүүл навчийг аспидистрааас таслан авч, навчны ёроолд зузаан махлаг зангилаа (бүрээстэй төстэй бууруулсан навчнаас үүссэн) хадгалагдана. Дараа нь навчны зүслэгийг хатааж, лонхтой усанд хийнэ (кефир гэх мэт өргөн хүзүүтэй лонх). Лонхыг таглаатай таглаад хуванцараар хучсан тул агаар орохгүй. Уг лонхыг дулаан, гэрэлтэй газар байрлуулна. Навчны зүслэг дээр үндэс гарч ирэхэд түүнийг гаргаж аваад сул (илүү зохимжтой навчит) хөрсөнд тарьж, ваараар бүрхэж эсвэл өрөөний хүлэмжинд байрлуулна. Хэрэв үндэс нь гарч ирээгүй, навчны төгсгөл нь муудаж, ялзарч эхэлбэл та үүнийг эрүүл эдэд (зөвхөн навч өтгөрүүлсэн газарт) тайрч, цэвэр усанд хийж саванд хийж болно.

Анхилуун үнэртэй герани

ХАМТ
гэр бүл:
Geraniums, Geraniaceae.

Гарал үүсэл: Өмнөд Африк, Газар дундын тэнгисийн зарим зүйл.

Цэцэглэлтийн хугацаа: 5-10-р сар, зарим зүйл жилийн турш.

Pelargonium (geranium) төрөлд 250 орчим зүйл багтдаг. Цаг хугацаа өнгөрөхөд таван том бүлэг гарч ирэв: гоёл чимэглэлийн навчит; анхилуун үнэртэй; язгууртан эсвэл англи; ivy, эсвэл тагтны geranium; бүсчилсэн эсвэл зогсож буй geranium. Pelargonium анхилуун эдгээх шинж чанартай байдаг.

Гэрэлтүүлэг:Гэрэлт, нарлаг.

Услах:Хөрс хатах тусам элбэг дэлбэг. Усанд орохоос зайлсхийх хэрэгтэй. Өвлийн улиралд бага усалдаг. Өсөлтийн хугацаанд долоо хоног бүр хооллодог.

Температур:Дунд зэрэг, зуны улиралд гадаа байх нь дээр. Өвлийн улиралд дор хаяж 10 хэм байна.

Үржүүлэх:Шороог.

Хортон шавьж, өвчин:Цагаан сүүлт, aphid; бүсийн буюу "зогсож буй geranium" - aphids, аалзны хачиг, саарал ялзрах, "зэв"

Агуулга:

    Фикус

    Фуксия

    Үргэлж цэцэглэдэг, алагтай бегония

    Бальзам (гэрэл)

    Хятад сарнайн мод

    Аспарагус

    Аспидистра

    Анхилуун үнэртэй герани

Цэцэрлэгт амьд булан бий болгох нь бага насны хүүхдүүдийн хүмүүжилд чухал ач холбогдолтой юм. Ихэнхдээ хүүхдүүдийг доторх ургамлын тусламжтайгаар байгальд танилцуулж, сурган хүмүүжүүлэгчид залуу үеийнхэнд "ногоон тэжээвэр амьтдыг" хайрлах сэтгэлийг төрүүлж, тэднийг халамжлахыг заадаг. Хэдийгээр чамин цэцэг худалдах асар олон янз байдаг ч цэцэрлэгт зориулсан доторх ургамлын сонголт маш хязгаарлагдмал байдаг. Харааны сэтгэл татам байдлаас гадна тэдгээр нь хүүхдүүдэд аюулгүй байхаас гадна бусад олон шаардлагыг хангасан байх ёстой.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад доторх ургамлыг сонгох ерөнхий зарчим

Хүүхдэд зориулсан зэрлэг ан амьтдын буланг бий болгохдоо ургамал сонгохдоо хариуцлагатай хандаж, хэд хэдэн шаардлагыг дагаж мөрдөх ёстой.

  • Аюулгүй байдал.Цэцэрлэгийн өрөөнд хортой шүүс агуулсан ургамлууд, түүнчлэн өргөс, жимс жимсгэнэ бүхий сортуудыг байрлуулахыг хориглоно. Энэ насанд нялх хүүхдүүд ялангуяа сониуч зантай байдаг бөгөөд дур булаам жимсийг амтлах хүсэл эрмэлзэл маш их байдаг. Энэ хоригт: диффенбачиа, шөнийн сүүдэр, зарим төрлийн сүүн ургамал, сараана, какти болон бусад ургамал орно. Та мөн "хөвсгөр" ургамлыг анхаарч үзэх хэрэгтэй, ихэвчлэн навчны гадаргуу дээр их хэмжээний тоос хуримтлагддаг тул хэрэв бүлэгт харшилтай хүмүүс байгаа бол ийм ургамлаас татгалзах нь дээр. Хамгийн тод жишээ бол нил ягаан юм.
  • Арчилгаа, цагдан хорих нөхцлийн мадаггүй зөв байдал.Жирийн ажилчид цэцэг арчлах ёстой гэдгийг харгалзан үзвэл ургамлын арчилгааг хүндрүүлэхгүй байх нь дээр. Ийм зүйл нь байнга тайрах, хувцаслах, өндөр чийгшилтэй байнгын засвар үйлчилгээ шаарддаггүй тохиромжтой байдаг. Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад энэ зарчимд тохирсон доторх ургамал: хурц өргөсгүй час улаан, нефролепсис, цурхай сүүл гэх мэт.
  • Агаар цэвэршүүлэх.Аюулгүй төдийгүй хүүхдийн эрүүл мэндэд мэдэгдэхүйц ашиг тусаа өгдөг эдгээр төрлүүдэд давуу эрх олгох нь зүйтэй. Олон цэцэг тоос шорооноос агаарыг цэвэрлэж, хортой бодис, хорт бодисыг шингээх чадвартай. Жишээлбэл, хлорофитум нь хүний ​​биед аюултай формальдегидийн 86 хүртэлх хувийг, ivy нь бензолын 90 хүртэлх хувийг шингээдэг.

Насны бүлгээс хамааран доторх ургамлыг сонгох

Үндсэн шаардлагаас гадна цэцэрлэгийн доторх ургамлыг насны бүлэг бүрт тус тусад нь сонгох ёстой. Хэрэв хүүхдүүдэд зөвхөн гадаад үзэмж нь илүү чухал бол том, тод цэцэг байвал том хүүхдүүдэд сурган хүмүүжүүлэгчидтэй хамт асран халамжилж, ажилд орох боломжтой ийм төрлийг сонгох хэрэгтэй.

  • Залуу бүлэг.Хамгийн жижиг нь өрөөнд 8-10 цэцгийн сав байрлуулахад хангалттай. Тэд бүгд цэцэглэж, өндөр, хэмжээ, цэцгийн өнгөөр ​​ялгаатай байх нь зүйтэй юм. Жишээлбэл, та хэд хэдэн төрлийн begonias, primrose, hibiscus зэргийг байрлуулж болно.
  • Дунд бүлэг.Ахимаг насны хүүхдүүдийн хувьд та цэцгийн тоог 12 ширхэг хүртэл нэмэгдүүлэх боломжтой. Одоо сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагын доторх ургамал нь навчны хэлбэр, хэмжээ, ишний бүтцэд илүү их ялгаатай байх шаардлагатай. Trascantia эсвэл clivia зэрэг төрлүүд хийх болно. Хүүхдүүд цэцэгсийг гадаад төрхөөр нь илүү нарийвчлан харьцуулах боломжтой болно.

  • Ахлах бүлэг.Байгалийн амьд булангийн нэр төрөл улам бүр өргөжиж, хүүхэд бүр үүнийг үзэх боломжтой байх ёстой. Энэ насанд сурган хүмүүжүүлэгчид "ногоон тэжээвэр амьтдыг" халамжлах үндсэн дүрмийг харуулж эхэлдэг бөгөөд хүүхдүүд ажиглаж, боломжтой бол оролцдог. Нэг төрлийн ургамлаас 2-3 ширхэг ургахыг зөвлөж байна, ингэснээр хүүхдүүд тодорхой цэцгийн талаар илүү зөв ойлголттой болох болно.
  • Бэлтгэл бүлэг.Энэ насанд сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд онолын мэдлэг төдийгүй практик мэдлэгийг олж авдаг. Сурган хүмүүжүүлэгчдийн удирдлаган дор тэд жижиг усалгааны савнаас цэцэг усалж, хөрсийг сулруулж, шүршиж, навчны гадаргууг чийгтэй даавуугаар арчиж болно. Энэ шалтгааны улмаас сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад 2-3 ширхэг доторх ургамал нь том навчтай байх ёстой бөгөөд ингэснээр хүүхдүүд тоосыг амархан арилгаж чадна. Сургуулийн өмнөх насны хүүхэд хэзээ цэцэг усалж, шүршихээ бие даан тодорхойлж, хамгийн их таалагдсан сорьцоо "дамжуулж" авдаг бөгөөд ингэснээр үүрэг хариуцлагын мэдрэмжийг бий болгодог.

Сургуулийн өмнөх боловсролын байгууллагад дотоод засал чимэглэлээс хамааран доторх ургамлыг сонгох зөвлөмж

Хүүхдэд гоо сайхны мэдрэмж, сайхан амтыг бий болгохын тулд цэцэг сонгохыг зөвлөж байна, ингэснээр өрөөний дотоод засалд нийцтэй байх болно. Тавилгын бүрээс, хананы өнгөнөөс эхлээд гоёл чимэглэлийн элементүүдийг анхаарч үзэх нь чухал юм. Цэцгийн савны дизайны талаар бүү мартаарай, тэдгээр нь энгийн, тод өнгөтэй эсвэл гоёл чимэглэлтэй байж болно. Хүүхдүүд гоёл чимэглэлийн керамик саванд дуртай байх болно.

Ургамлын савыг зөв зохион байгуулах нь адил чухал юм. Тогтворгүй цэцгийн тавиураас зайлсхийх хэрэгтэй, идэвхтэй тоглоомын үеэр хүүхдүүд тэднийг унагаж, гэмтээж болно. Цэцэрлэгийн доторх ургамлыг цонхны тавцан дээр эсвэл хана дагуу байрлуулсан тусгайлан тоноглогдсон тавиур дээр байрлуулах нь хамгийн сайн арга юм.

Амьд буланг бий болгохын тулд маш олон өнгө тохиромжтой, онцгой анхаарал шаарддаггүй хамгийн алдартай төрлүүдийг доор харуулав.

Нэр

Агуулгын онцлог

Аспидистра

Бальзам

Хлорофитум

Spathiphilium

Хибискус

Tradescantia

Хурц гэрэл шаардлагатай.

Агуулгын температур: Зуны улиралд + 20-25 хэм, өвлийн улиралд 3-4 хэмээр бага байна. Идэвхтэй өсөлтийн үе шатанд услах нь өвлийн улиралд элбэг, дунд зэрэг байдаг. Цэцгийг долоо хоногт хэд хэдэн удаа шүршихийг зөвлөж байна.

Охины үс

Сул гэрэлтүүлэг, илүү сайн хэсэгчилсэн сүүдэр.

Агуулгын температур +20 ° C-аас + 25 ° C хүртэл. Услах нь зөөлөн бөгөөд дунд зэрэг боловч тогтмол байдаг. Өдөр бүр шүршихийг зөвлөж байна.

Дракаена хиллэдэг

Аспарагус

Лорел язгууртан

Хөнгөн tulle-ээр дамжуулан тод, гэхдээ сарнисан гэрэл шаардлагатай.

Агуулгын температур: зуны улиралд + 18-21 хэм, өвлийн улиралд 1-2 хэмээс бага байна. Дунд зэрэг услах, ус бага зэрэг дулаан, зөөлөн байх ёстой. Тогтмол шүрших шаардлагатай.

Үзүмбар ягаан

Гэрэлтүүлэг нь хүчтэй, тод байдаг.

Агуулгын температур: зуны улиралд + 20-25 хэм, өвлийн улиралд + 16-19 хэм байна. Услах нь тогтмол байдаг. Агаарын чийгшил дунд зэрэг, навч нь шүршихийг тэсвэрлэдэггүй тул цэцгийн дэргэд устай өргөн сав тавихыг зөвлөж байна.

Цурхай сүүл

Гэрэлтүүлэг нь тод, гэхдээ сарнисан.

Агуулгын температур: зуны улиралд + 18-25 хэм, өвлийн улиралд + 14-16 хэм байна. Услах нь болгоомжтой, дунд зэрэг, өвлийн улиралд ховор байдаг. Долоо хоногт нэг удаа навчийг чийгтэй, нарийн нүхтэй хөвөн эсвэл хөвөн ноосоор арчихыг зөвлөж байна.

Цэцэрлэгийн амьд буланд байлгах ёсгүй ургамлын жагсаалт

Цэцэрлэгт доторх ургамлыг сонгох зарчмуудыг мэдсэнээр та үзэсгэлэнтэй, мэдээлэл сайтай амьдрах орчныг зохион байгуулж болно. Хүүхдүүд зөвхөн зарим төрлийн ургамалтай танилцаад зогсохгүй тэдгээрийг хэрхэн арчлах талаар сурах болно. Хүмүүсийн нэгэн адил ногоон тэжээвэр амьтад сайхан мэдрэмж төрүүлэхийн тулд анхаарал халамж, анхаарал халамж шаарддаг гэдгийг тэд мэддэг.

Цэцэрлэгийн ан амьтдын булан дахь үйл ажиллагааны видео