Փնջի բաց ինտերվալ: Թվային հատվածները, միջակայքերը, կիսինտերվալները և ճառագայթները կոչվում են թվային միջակայքեր:

Դասի պլան

Ամսաթիվ ________ Դաս # ______

Թեմա Թվային բացեր.

Ուսումնական առաջադրանքներ.

1. Աշակերտներին ծանոթացնել բացերի օգտագործմամբ անհավասարությունների լուծումը գրանցելուն:

2. Նպաստել սովորողների մտածողության, խոսքի զարգացմանը, վերլուծելու, ընդհանրացնելու, գլխավորը ընդգծելու, պարզեցնելու կարողությանը:

3. Բարձրացնել ճշգրտությունը, հետևողականությունը, անկախությունը, հետաքրքրությունը առարկայի նկատմամբ:

Թիրախ: Սովորեցրեք ուսանողներին ինչպես լուծել անհավասարությունները՝ օգտագործելով բացերը:

Տեսողական օժանդակ միջոցներ. գիրք, նոութբուք (շնորհանդես 91479 )

Դասի տեսակը: Նոր նյութ սովորելու դաս.

Մեթոդներ: Բանավոր, տեսողական, գործնական:

Դասերի ընթացքում.

1. Կազմակերպման ժամանակ:

Ողջույններ ուսանողներից.

2. Տնային առաջադրանքների ստուգում.

Գրատախտակի մոտ

3. Նոր գիտելիքների յուրացման փուլ.

Թվային (կոորդինատների) գծի բացերը:

    Դիտարկենք կոորդինատային գիծ, ​​այս անգամ կոորդինատային գիծը ցուցադրվում է առանց միավորի հատվածի ծագումն ու չափը նշելու:

Կոորդինատային գծի վրա կետ է նշվել ա ... Բոլոր կետերը, որոնք գտնվում են աջ կողմում, նշվում են ստվերով. դրանք մեծ թվեր են ա. Այդպիսի մի շարք կետեր կոչվում են. բաց ճառագայթ և նշանակել - խորհրդանշական մուտք. Այն գրված է այսպես ադեպի գումարած անսահմանություն»: Այս բազմությունից x-ի ցանկացած թվի համար՝ xa անհավասարությունը

Ուսանողներին հնարավորություն տալ ինքնուրույն կռահել, թե ինչպես են կանգնած նման բաց ճառագայթները և ինչ անհավասարություն կլինի դրան պատկանող բոլոր թվերի համար։

Ստուգեք՝ նման բաց ճառագայթը նշանակում է , նշանը գրված է «մինուս անսահմանություն» / Այս բազմությունից x ցանկացած թվի համար xa անհավասարությունը ճշմարիտ է:


Վերանայեք գծագրերը և համեմատեք դրանք նախորդ գծագրերի հետ: Որո՞նք են նմանությունները: Որն է տարբերությունը? Ինչու՞ կետին համապատասխանող կետ աներկված է սևով

Այսպիսով, նկարում նրանք նկատի ունեն սովորականը Ռեյ.Գրելու ժամանակ ճառագայթ նշանակելու համար օգտագործեք քառակուսի փակագիծը [ ա;), (;ա].

Նման անհավասարությունները կոչվում են ոչ խիստի տարբերություն xa, xa ձևի անհավասարությունների, որոնք կոչվում են խիստ.

Որոշիր, թե որ նկարներում են ճառագայթները, իսկ որում՝ բաց ճառագայթները, և համապատասխան նշումներ կատարիր։ (օգտագործելով փակագծեր և օգտագործելով անհավասարության նշաններ): Սլայդ



Այս նկարում ելուստը նշում է a և b կետերի միջև գտնվող կետերը (թվերը): Այդպիսի մի շարք կետեր կոչվում են ընդմիջումև նշել (ա;բ) Անհավասարությունն ունի axb ձև


Այս նկարը ցույց է տալիս նույն ինտերվալը, սակայն այս անգամ դրան կցվել են նրա ծայրերը՝ a և b կետերը։ Նման հավաքածուն կոչվում է հատված, որը նշվում է. Անհավասարությունն ունի axb ձև

Որոշեք, թե որ թվերն են ցույց տալիս գծերի հատվածները, իսկ որոնք՝ միջակայքերը, և կատարեք համապատասխան նշումներ (փակագծերով և անհավասարության նշաններով): Սլայդ 11



5. Ամրացում:

Սլայդ 9-11

4. Աշխատել ըստ դասագրքի.

990 բանավոր,

991-992 տախտակում «շղթայի մեջ»,

5. Անկախ աշխատանք

6. Դասի ամփոփում.

Հիմա ամփոփենք մեր աշխատանքը։ Ի՞նչ նոր հասկացություններ սովորեցիք այսօր դասարանում: Ի՞նչ է նշանակում թվային գծի բաց (լցված) շրջանագիծը: Ե՞րբ են գրվում փակագծերը (քառակուսի փակագծերը) թվային միջակայքը նշելու համար:

Ի՞նչ դժվարացաք այսօր դասարանում: Հարցեր կա՞ն նոր նյութի վերաբերյալ։

Դասի նշում.

7. Տնային առաջադրանք.

Սովորեք կանոնները№ 9 94-№995

Ներկայացումների նախադիտումն օգտագործելու համար ինքներդ ստեղծեք հաշիվ ( հաշիվ) Google և մուտք գործեք այնտեղ՝ https://accounts.google.com


Սլայդի ենթագրեր.

Դասարան 7 Թիվ միջակայքեր Մաթեմատիկայի ուսուցչուհի՝ Բախվալովա Գ.Ս. №52 գիմնազիա

Դասի նպատակները. 1. Ներկայացրե՛ք թվային միջակայքի հասկացությունը; 2. սերմանել թվային միջակայքերը թվային գծի վրա պատկերելու հմտություններ և դրանք նշանակելու կարողություն: 3. զարգացնել տրամաբանական մտածողությունվերլուծել, համեմատել: Դասի պլան՝ 1. Գիտելիքների ակտուալացում՝ «Կորդինատային առանցք». 2. Նոր թեմա՝ «Թվերի միջակայքերը». 3.Ուսումնական անկախ աշխատանք... 4. Դասի ամփոփում.

Կատարի՛ր առաջադրանքը. 1. Թվային ուղիղ կետերի վրա նշի՛ր կոորդինատներով՝ A (-2); AT 5); O (0); C (5); D (-3).

Պատասխան՝ 1. Ա (-2); AT 5); O (0); C (3); D (- 3). 0 A B C 1 0 D

Կատարի՛ր առաջադրանքը՝ 2. Համեմատի՛ր թվերը՝ -2 և 5; 5 և 0; -2 և -3; 5 և 3; 0 և –2:

Պատասխան՝ -2 0; -2> -3; 5> 3; 0> –2. ստուգեք ինքներդ

Առաջադրանքը կատարի՛ր բանավոր. 3. Թվային տողի տրված թվերից ո՞րն է ձախ կողմում՝ -2 կամ 5; 5 կամ 0; -2 կամ -3; 5 կամ 3; 0 կամ –2: ԵԶՐԱԿԱՑՈՒԹՅՈՒՆ. թվային տողի երկու թվերից փոքր թիվը գտնվում է ձախ կողմում, իսկ մեծը՝ աջ:

Կոորդինատային ուղիղ կետերի վրա նշենք կոորդինատներով՝ 3 և 2։ Եթե նրանց միջև կա մի կետ, ապա այն համապատասխանում է –3-ից մեծ և 2-ից փոքր թվի։ Ճիշտ է նաև հակառակը՝ եթե x թիվը բավարարում է պայմանին՝ 3 Սլայդ 9

Բոլոր պայմանները բավարարող թվերի հավաքածու 3 Սլայդ 10

х թիվը, որը բավարարում է -3 ≤х≤ 2 պայմանը, ներկայացված է կետով, որը կամ գտնվում է –3 և 2 կոորդինատներով կետերի միջև, կամ համընկնում է դրանցից մեկի հետ: Նման թվերի բազմությունը նշանակում է [-3; 2]: - 3 2 Գրել նոթատետրում Գրել նոթատետրում Գրել նոթատետրում

x≤ 2 պայմանը բավարարող x թիվը ներկայացված է մի կետով, որը կամ գտնվում է 2 կոորդինատով կետից ձախ, կամ համընկնում է դրա հետ: Այդպիսի թվերի բազմությունը նշանակվում է (-∞; 2]-ով: 2 Գրել նոթատետրում Գրել տետրում Գրել նոթատետրում.

x թիվը, որը բավարարում է x> -3 պայմանը, պատկերված է մի կետով, որը կամ գտնվում է -3 կոորդինատով կետից աջ: Նման թվերի բազմությունը նշանակում է (-3; + ∞): - 3 Գրել նոթատետրում Գրել նոթատետրում Գրել նոթատետրում

3 5 3 5 3 5 3 5 5 -7 3

Անկախ աշխատանք OPTION 1 OPTION 4 OPTION 2 OPTION 3 ԸՆՏՐԵՔ ՏԱՐԲԵՐԱԿԸ Օգնեք ինձ: Եվ ինձ, և ինձ: Ընտրիր ինձ! Կօգնե՞ս ինձ։

ՏԱՐԲԵՐԱԿ 1 1. Նկարիր կոորդինատային գծի վրա թվային բացեր:ա). ; բ). (-2; + ∞); v). [3; 5); դ) (- ∞; 5]. 2. Գրի՛ր նկարում ներկայացված թվային միջակայքը. [-1,5, 6,5]; բ) (3; + ∞); v). (- ∞; 1]. 3 7 -5 6 -7 գ): ա). բ). 4. Նշե՛ք միջակայքին պատկանող ամենամեծ ամբողջ թիվը՝ ա). [-12; -9]; բ). (-1; 17): ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ

ՏԱՐԲԵՐԱԿ 2 1. Կոորդինատային գծի վրա գծե՛ք թվային միջակայքեր՝ ա). [- 3; 0); բ). [- 3; + ∞); v). (- երեսուն); դ) (- ∞; 0): 2. Գրի՛ր նկարում պատկերված թվային միջակայքը. 3. Թվերից ո՞րը՝ 2, 2; - 2, 1; -1; 0; 0,5; 1; 8, 9-ը պատկանում են միջակայքին՝ ա). (- 2, 2; 8, 9]; բ) (- ∞; 0]; գ): (1; + ∞). -5 6 3 7 գ). ա). բ). 4. Նշե՛ք միջակայքին պատկանող ամենամեծ ամբողջ թիվը՝ ա). [-12; -9); բ). [-1; 17]։ 2 Օգնիր ինձ։

ՏԱՐԲԵՐԱԿ 3 1. Կոորդինատային գծի վրա գծե՛ք թվային միջակայքեր՝ ա). (-0,44; 5); բ). (10; + ∞); v). [0; 13) ; դ) (- ∞; -0.44] 2. Գրի՛ր նկարում ներկայացված թվային միջակայքը. 3. Անվանի՛ր ընդմիջմանը պատկանող բոլոր ամբողջ թվերը՝ ա): [- 3; 1]; բ) (- 3; 1); 3-ին; 1) ; G): (- 3; 1];. 7 20 -8 6 -7 գ). ա). բ). 4. Նշի՛ր միջակայքին պատկանող ամենափոքր ամբողջ թիվը՝ ա). [-12; -9]; բ). (-1; 17] Շնորհակալություն, ես շատ ուրախ եմ:

ՏԱՐԲԵՐԱԿ 4 1. Կոորդինատային գծի վրա գծե՛ք թվային միջակայքեր՝ ա). [-4; -0,29]; բ). (- ∞; + ∞); v). [1,7; 5, 9); դ) (0.01; + ∞): 2. Գրի՛ր նկարում պատկերված թվային միջակայքը. 3. Անվանի՛ր միջակայքին պատկանող բոլոր ամբողջ թվերը՝ ա). [-4; 3]; բ) (- 4; 3); 4-ին; 3); G): (- 4; 3];. -4 -1 -5 25 գ): ա). բ). 4. Նշի՛ր միջակայքին պատկանող ամենափոքր ամբողջ թիվը՝ ա). [-12; -9); բ). (-1; 17]. -8 Լավ արեցիք:

Զանգահարել թեստային ծրագիր Եթե ունեք անվճար րոպեներ, զանգահարեք թեստային ծրագիր՝ սեղմելով «ԿԱՆՉԻ ՀԱՄԱՐ» Տնային առաջադրանք Դուք կարող եք լուծել մեկ այլ ՏԱՐԲԵՐԱԿ.

Տնային աշխատանք 1): Նույն կոորդինատային գծի վրա գծե՛ք երկու թվային միջակայք, որպեսզի դրանք ունենան ընդհանուր կետեր (2 օրինակ): 2). Նույն կոորդինատային գծի վրա գծե՛ք երկու թվային միջակայք, որ չունենան ընդհանուր կետեր(2 օրինակ): Աշխատանքի ավարտը

ՇՆՈՐՀԱԿԱԼՈՒԹՅՈՒՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՀԱՄԱՐ!!!



Թվային բազմությունների շարքում, այն է հավաքածուներ, որոնց առարկաները թվերն են, առանձնացնում են այսպես կոչված թվային բացեր... Նրանց արժեքը կայանում է նրանում, որ շատ հեշտ է պատկերացնել մի շարք, որը համապատասխանում է նշված թվային տիրույթին, և հակառակը: Ուստի հարմար է դրանք օգտագործել անհավասարության լուծումների բազմությունը գրելու համար։

Այս հոդվածում մենք կխզենք բոլոր տեսակի թվային բացերը: Այստեղ մենք կտանք նրանց անունները, կներկայացնենք նշանակումներ, կոորդինատների գծի վրա կպատկերենք թվային միջակայքերը և ցույց կտանք, թե որ պարզ անհավասարությունները համապատասխանում են դրանց։ Եզրափակելով, մենք հստակորեն կներկայացնենք ամբողջ տեղեկատվությունը թվային միջակայքերի աղյուսակի տեսքով:

Էջի նավարկություն.

Թվային բացերի տեսակները

Յուրաքանչյուր թվային միջակայք ունի չորս անքակտելիորեն կապված բաներ.

  • թվային միջակայքի անվանումը,
  • համապատասխան անհավասարություն կամ կրկնակի անհավասարություն,
  • նշանակումը,
  • և դրա երկրաչափական պատկերը կոորդինատային գծի վրա պատկերի տեսքով:

Ցանկացած թվային ինտերվալ կարող է նշվել ցանկի վերջին երեք եղանակներից որևէ մեկով. կա՛մ անհավասարությամբ, կա՛մ նշանակմամբ, կա՛մ կոորդինատային գծի վրա իր պատկերով: Ավելին, ըստ այս կերպառաջադրանքները, օրինակ, անհավասարությամբ, մյուսները հեշտությամբ վերականգնվում են (մեր դեպքում նշանակումը և երկրաչափական պատկերը):

Եկեք իջնենք կոնկրետություններին: Եկեք նկարագրենք բոլոր թվային միջակայքերը վերը նշված չորս կողմերից։

Թվերի միջակայքի աղյուսակ

Այսպիսով, նախորդ պարբերությունում մենք սահմանեցինք և նկարագրեցինք հետևյալ թվային միջակայքերը.

  • բաց թվային ճառագայթ;
  • թվային ճառագայթ;
  • ընդմիջում;
  • կես ինտերվալ.

Հարմարության համար մենք կամփոփենք թվային ընդմիջումների վերաբերյալ բոլոր տվյալները աղյուսակում: Մուտքագրենք դրա մեջ թվային միջակայքի անվանումը, համապատասխան անհավասարությունը, նշանակումը և կոորդինատային գծի պատկերը։ Մենք ստանում ենք հետևյալը թվերի միջակայքի աղյուսակ:


Մատենագիտություն.

  • Հանրահաշիվ:ուսումնասիրություն. համար 8 cl. հանրակրթական. հաստատություններ / [Յու. Ն. Մակարիչև, Ն. Գ. Մինդյուկ, Կ. Ի. Նեշկով, Ս. Բ. Սուվորովա]; խմբ. Ս.Ա.Տելյակովսկի. - 16-րդ հրատ. - Մ.: Կրթություն, 2008 .-- 271 էջ. : հիվանդ. - ISBN 978-5-09-019243-9 ։
  • Ա.Գ.ՄորդկովիչՀանրահաշիվ. 9-րդ դասարան. Ժամը 14:00-ին Մաս 1. Դասագիրք ուսումնական հաստատությունների ուսանողների համար / A. G. Mordkovich, P. V. Semenov. - 13-րդ հրատ., Ջնջված: - M .: Mnemozina, 2011 .-- 222 p.: Ill. ISBN 978-5-346-01752-3 ։












Հետ առաջ

Ուշադրություն. Սլայդների նախադիտումները միայն տեղեկատվական նպատակներով են և կարող են չներկայացնել ներկայացման բոլոր տարբերակները: Եթե ​​դուք հետաքրքրված եք այս աշխատանքով, խնդրում ենք ներբեռնել ամբողջական տարբերակը:

Հիմնական ձեռնարկ.Հանրահաշիվ 8 դասարան: Դասագիրք ուսումնական հաստատությունների համար: / Յու.Ն. Մակարիչև, Ն.Գ. Մինդյուկ, Կ.Ի. Նեշկով, Ս.Բ. Սուվորով; խմբ. Ս.Ա. Տելյակովսկին. - 15-րդ հրատ., Վեր. - Մ .: Կրթություն, 2007. ISBN 978-5-09-015964-7:

Դասի դիդակտիկ նպատակը.պայմանների ստեղծում նոր նյութի գիտակցված ուսումնասիրության և ուսանողների գիտելիքների ճանաչման գործընթացում ներառելու համար.

Դասի նպատակները.

  • Ուսումնական:
    • ներկայացնել թվային միջակայքի հայեցակարգը.
    • ձևավորել թվային ընդմիջումներով աշխատելու ունակություն.
    • կոորդինատային գծի վրա պատկերել անհավասարությունը բավարարող միջակայք և թվերի մի շարք.
    • սերմանել գրաֆիկական մշակույթի հմտություններ:
  • Ուսումնական:
    • խթանել հետաքրքրությունը մաթեմատիկայի նկատմամբ ՏՀՏ-ի օգտագործման և կիրառման միջոցով.
    • պայմանների ստեղծում հաղորդակցման հմտությունների ձևավորման համար.
  • Զարգացող:
    • մտավոր գործունեության բարելավում. վերլուծություն, սինթեզ, դասակարգում;
    • կրթական խնդիրներ ինքնուրույն լուծելու ունակության զարգացում, ուսանողների հետաքրքրասիրության, առարկայի նկատմամբ ճանաչողական հետաքրքրության զարգացում.

Դասի նպատակները.

  • Իմանալ.
    • հասկացություններ՝ թվի միջակայք, թվային ճառագայթ, բաց թվային ճառագայթ;
    • թվային միջակայքերի նշանակումը, դրանց անվանումները.
  • Ի վիճակի լինել:
    • կոորդինատային գծի վրա թվային միջակայքերը ներկայացնելը.
    • գրել թվային միջակայքերը մաթեմատիկական լեզվով.
  • Սովորեք ինքնուրույն վերլուծել դասը:

Երեխաների ձեռք բերած հմտությունները.

  • վերլուծելու, համեմատելու, հակադրելու, համապատասխան եզրակացություններ անելու ունակություն.
  • տրամաբանական մտածողության, հիշողության, խոսքի, տարածական երևակայության զարգացում;
  • ընկալման, ընկալման և մտապահման մակարդակի բարձրացում;
  • ուրիշների, միմյանց նկատմամբ ուշադիր վերաբերմունքի ձևավորում, ակադեմիական կարգապահություն.
  • իրենց աշխատանքի արդյունքներն ամփոփելու, իրենց գործունեությունը վերլուծելու ունակություն.

Դասի տեսակը:նոր նյութ սովորելու և առաջնային ամրապնդման դաս:

Երեխաների աշխատանքի կազմակերպման ձևերը.անհատական, ճակատային, գոլորշի սենյակ.

Ուսուցչի աշխատանքի կազմակերպման ձևերը.

  • օգտագործվում է բանավոր-պատկերազարդ մեթոդ, վերարտադրողական մեթոդ, գործնական մեթոդ, պրոբլեմային մեթոդ, զրույց-հաղորդագրություն.
  • նախկինում ուսումնասիրված նյութի ստուգում, նոր տեղեկատվության ընկալման կազմակերպում.
  • ուսանողների համար դասի նպատակի սահմանում;
  • Դասի ընթացքում ուսումնասիրվածի ընդհանրացում և դրա ներդրում նախկինում ձեռք բերված գիտելիքների համակարգում.

Սարքավորումներ:համակարգիչ, մուլտիմեդիա պրոյեկտոր, էկրան, ԱՀ, քանոն, մատիտ, գունավոր մատիտների հավաքածու, Ներկայացում.

Դասի կառուցվածքը և դասընթացը.

Դասի քայլեր

Ուսուցչի գործունեություն

Ուսանողների գործունեություն

Կազմակերպչական պահ (1 րոպե) Ուսուցիչը ստուգում է դասի պատրաստակամությունը Ուսանողները որոշում են դասի պատրաստվածությունը
Տնային աշխատանքների ստուգում և գիտելիքների թարմացում: (1 րոպե.) Տնային աշխատանքների ստուգում.
Խոսքը տրվում է խորհրդատուներին։
(Յուրաքանչյուր շարքում պատասխանատու սովորողներ կան, ովքեր դասերը սկսելուց առաջ ստուգում են, որ կատարել են տնային աշխատանքը):
Նրանք բացում են նոթատետրեր։ Զեկուցում ուսանողի տնային աշխատանքների վերաբերյալ: (Տնային առաջադրանքների բացակայության դեպքում ուսանողներին խորհուրդներ են տրվում դասերից հետո)
Բանավոր հաշվում (6 րոպե)
Սլայդներ 2, 3, 4, 5:
1. Ավելացրե՛ք տերմին առ տերմին անհավասարությունները.

– 5 < 24 и 15 < 35;
– 42 < 0 и – 6 < – 1;
9> - 25 և - 2> - 5;
78> 33 և - 22> - 23;
32> - 1 և 14> 7.

2. Բազմապատկել տերմինը տերմինով.

5 < 24 и 8 < 10;
44,2 < 0 и 5 < 49;
9> 5 և 4> 3;
5> 3.5 և 6> 2;
2> 1 և 4> 3.

3. Կարդացեք անհավասարությունը և անվանեք փոփոխականի մի քանի արժեքներ, որոնք բավարարում են տվյալ անհավասարությունը.

x< – 4; x > 8; – 2 < x < 2.

4. Ո՞ր ամբողջ թվերի միջև է փակված թիվը:

Ուսանողների պատասխանները.

10 < 59
– 48 < – 1
7 > – 30
56 > 10
46 > 6

40 < 240
21 < 0
36 > 15
30 > 7
8 > 3.

Աշակերտները կարդում և անվանում են X-ի արժեքը, որը բավարարում է այս անհավասարությունը:

Անվանվում են ամբողջ թվեր, որոնց միջև փակցված է թիվը:

Նպատակի սահմանում (2 րոպե)
Սլայդ 6.
Այսօր դասի ընթացքում մենք պետք է սովորենք, թե ինչպես պատկերել անհավասարությունները բացերի տեսքով և դրանք գրի առնել խորհրդանիշներով: Մեզ պետք է քանոն, մատիտ և գունավոր մատիտներ, եթե որևէ մեկը ունի դրանք։ Պատրաստել գործիքներ
Նոր նյութ սովորելը. (10 րոպե)
Սլայդ 7
Սլայդներ 8, 9
Սլայդներ 10, 11
Նոր նյութի ուսումնասիրությունն ուղեկցվում է շնորհանդեսով

1. Մուտքագրելով թվային միջակայքի հայեցակարգը:
2. Թվային ինտերվալների նշանակում:
3. Կոմպլեկտների հատում և միավորում.

Նրանք լսում են ուսուցչի բացատրությունը և նշումներ կատարում աշխատանքային տետրերում:

Ֆիզիկական րոպե (1 րոպե) Ժամանակն է զբաղվել մարմնամարզությամբ, որպեսզի ձեր գլուխն ու մարմինը հանգստանան աշխատանքից։
1. Ձգեք ձեր ձեռքերը ձեր առջև և ոլորեք ձեր վրձինները այս կամ այն ​​ուղղությամբ: Դա արեք 3 անգամ։
2. Սեղմեք ձեր մատները միմյանց վրա, սեղմեք, ապա կրկին սեղմեք և ձեր մատները պահեք այս վիճակում 5-7 վայրկյան։
3. Գլուխը 3 անգամ գլորեք մի կողմ, երեք անգամ մյուս կողմը:
4. Փակեք ձեր աչքը ձեր ձեռքով, ոլորեք մարմինը մի կողմ, ապա մյուս կողմը: Դա արեք 3 անգամ։
Հետևեք կայքում տեղադրված հրահանգներին:
Դասարանի ուղեկցորդը վարում է ֆիզիկական արձանագրությունները
Ուսանողները յուրացնում են նոր տեղեկատվություն (5 րոպե) Մենք աշխատում ենք դասագրքի տեղեկատվության հետ
Պ. 173, աղյուսակ.
Անգիր սովորիր թվային միջակայքերի նշանակումը և անվանումը:
Գիտելիքների սկզբնական համախմբում (14 րոպե) 1. Թիվ 812 (ա, բ, զ, է);
2. №815;
3. №816;
4. # 825 (ա, բ);
5. Թիվ 827 (ա, բ).
Գրատախտակի մոտ և նոթատետրերում:
Գիտելիքների վերահսկում և ստուգում (2 րոպե) №813 Մեկ ուսանող գրատախտակի մոտ, մնացածը ստուգում են նրա պատասխանի ճիշտությունը և գրանցում թվերի միջակայքը:
Արտացոլում (1 րոպե) Տղերք, խնդրում եմ պատասխանեք հետևյալ հարցերին.

-Ի՞նչն էր ամենահետաքրքիրը դասում:
- Ո՞րն էր ամենադժվարը դասին:

Պատասխանները տեղում
Դասի ամփոփում (1 րոպե) Այսպիսով, եկեք ամփոփենք դասը: Տղերք, խնդրում եմ պատասխանեք հարցին.
- Ի՞նչ նոր թվային միջակայքեր եք սովորել այսօր:
Պատասխանեք հարցին՝ բաց ճառագայթ,
Փակ ճառագայթ,
Բաժին,
ընդմիջում,
Կես ընդմիջում.
Տնային աշխատանք (2 րոպե) էջ 33, էջ 173, իմացեք թվային միջակայքերի նշանակումը և անվանումը։
Թիվ 814, թիվ 816 (գ, դ), թիվ 825 (գ):
Ծանոթացե՛ք տնային աշխատանքներին, գրե՛ք օրագրում

Թվային միջակայք

Բացը, բաց բացը, ընդմիջում- թվային գծի կետերի մի շարք, որը պարփակված է երկու տրված թվերի միջև աև բ, այսինքն՝ թվերի բազմությունը xպայմանը բավարարող. ա < x < բ ... Բացը չի ներառում ծայրերը և նշվում է ( ա,բ) (երբեմն ] ա,բ[), ի տարբերություն [ հատվածի ա,բ] (փակ տարածություն), ներառյալ ծայրերը, այսինքն՝ կազմված կետերից։

Ձայնագրման մեջ ( ա,բ), թվեր աև բկոչվում է բացվածքի ծայրերը: Ինտերվալը ներառում է բոլոր իրական թվերը, ընդմիջումը՝ բոլոր թվերից փոքր աիսկ բացը` բոլոր թվերը մեծ են ա .

Ժամկետ բացըօգտագործվում է բարդ տերմիններով.

  • ինտեգրվելիս - ինտեգրման միջակայքը,
  • հավասարման արմատները ճշգրտելիս - մեկուսացման բացը
  • հզորության շարքերի կոնվերգենցիան որոշելիս. հզորության շարքի կոնվերգենցիայի միջակայքը.

Ի դեպ, ներս Անգլերեն Լեզուբառ ընդմիջումկոչվում է հատված: Իսկ ընդմիջում հասկացությունը նշելու համար օգտագործվում է տերմինը բաց ընդմիջում.

գրականություն

տես նաեւ

Հղումներ

Վիքիմեդիա հիմնադրամ. 2010 թ.

Տեսեք, թե ինչ է «Թվային միջակայքը» այլ բառարաններում.

    Լատ. ինտերվալումային ինտերվալ, հեռավորություն. երաժշտության մեջ. ինտերվալը երկու տոնի բարձրությունների հարաբերակցությունն է. այս տոնների ձայնային հաճախականությունների հարաբերակցությունը: Մաթեմատիկայի մեջ. Ինտերվալը (երկրաչափություն) ուղիղ գծի կետերի բազմություն է, որը պարփակված է A և B կետերի միջև, ... ... Վիքիպեդիա

    < x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    Բացը, բաց բացը, ինտերվալը թվային ուղիղի կետերի բազմություն է, որը պարփակված է երկու տրված a և b թվերի միջև, այսինքն՝ x թվերի բազմություն, որը բավարարում է a պայմանը.< x < b. Промежуток не включает концов и обозначается (a,b)… … Википедия

    Ինտերվալը, ավելի ճիշտ՝ թվային տողի միջակայքը, իրական թվերի բազմություն է, որն ունի այն հատկությունը, որ ցանկացած երկու թվի հետ պարունակում է ցանկացած, որը գտնվում է նրանց միջև։ Օգտագործելով տրամաբանական նշաններ՝ այս սահմանումը ... ... Վիքիպեդիա է

    Հիշենք իրական թվերի մի քանի հիմնական ենթաբազմությունների սահմանումները։ Եթե, ապա բազմությունը կոչվում է R ընդլայնված թվային տողի հատված և նշանակվում է, այսինքն՝ այն դեպքում, հատվածը ... Վիքիպեդիա

    Հերթականություն Թվային հաջորդականությունը թվային տարածության տարրերի հաջորդականությունն է: Թվային պոս ... Վիքիպեդիա

    ՄԱՆՐԴԱՍԿՈՊ- (հունարեն mikros small և skopeo I look-ից), օպտիկական գործիք՝ անզեն աչքով ուղղակի հետազոտության համար անհասանելի փոքր առարկաների ուսումնասիրության համար։ Տարբերեք պարզ Մ. կամ խոշորացույց և բարդ Մ. կամ մանրադիտակ՝ ճիշտ իմաստով: Խոշորացույց....... Մեծ բժշկական հանրագիտարան

    ԳՕՍՏ Ռ 53187-2008 Ակուստիկա. Քաղաքային տարածքների աղմուկի մոնիտորինգ- Տերմինաբանություն ԳՕՍՏ Ռ 53187 2008. Ակուստիկա. Քաղաքային տարածքների աղմուկի մոնիտորինգ բնօրինակ փաստաթուղթ. 1 Օրական գնահատված ձայնի մակարդակը: 2 Երեկոյան գնահատում առավելագույն մակարդակձայն. 3 գիշեր ձայնային ճնշման գնահատված մակարդակը ... Նորմատիվային և տեխնիկական փաստաթղթերի պայմանների բառարան-տեղեկատու

    Հատվածը կարելի է անվանել երկրաչափության և մաթեմատիկական վերլուծության երկու սերտորեն կապված հասկացություններից մեկը: Հատված կետերի հավաքածու, դեպի ... Վիքիպեդիա

    Հարաբերակցության գործակիցը- (Կոռելյացիայի գործակից) Հարաբերակցության գործակիցը երկուսի կախվածության վիճակագրական ցուցիչ է. պատահական փոփոխականներՀարաբերակցության գործակիցի որոշում, հարաբերակցության գործակիցների տեսակները, հարաբերակցության գործակիցի հատկությունները, հաշվարկը և կիրառումը ... ... Ներդրողների հանրագիտարան