Abstrakčių kambarinių augalų vidurinė grupė. Užsiėmimų vidurinėje grupėje apie susipažinimą su gamta santrauka „Kambarinių augalų pasaulis“. Kultūros vertybė

Pamokos ikimokyklinukams „Žalioji sala“ santrauka

Tikslas:įtvirtinti vaikų įgytas žinias apie kambarinius augalus kaip gyvus organizmus.
Užduotys:
1. ugdyti dėmesį, loginį mąstymą, kūrybinius, pažintinius gebėjimus;
2. įtvirtinti gebėjimą atpažinti pažįstamus augalus, pavadinti jų dalis;
3. papildyti vaikų žodyną;
4. ugdyti vaikų susidomėjimą augalų pasauliu;
5. leiskite vaikams suprasti, kad kambariniai augalai yra gyvi;
6. organizmai, kuriems reikia tam tikros priežiūros;
7. gebėjimas rasti kambarinį augalą pagal išvardytas savybes;
8. suteikti vaikams idėją apie ciklamenų gyvenimą;
9. įtvirtinti žinias apie pagrindinius kambarinių augalų poreikius;
10. ugdyti meilę augalams, norą juos prižiūrėti ir prižiūrėti;
11. ugdyti susidomėjimą pažinti supantį pasaulį; bendravimo įgūdžių formavimas.
Preliminarus darbas: apžiūrėti kambarinius augalus gamtos kampelyje; pokalbiai apie kambarines gėles, eilėraščių apie augalus mokymasis; iliustracijų tema „Kambariniai augalai“ nagrinėjimas.
Įranga: kambariniai augalai, gėlių paštas, atvirutės su mįslėmis, ciklamenų vystymo schema, piešiniai-schemos didaktiniams žaidimams, spalvotas gofruotas popierius, klijai, teptukai, žirklės, laistytuvai, purškimo pistoletai, drėgnos servetėlės, prijuostės.
Metodiniai metodai: Staigmenos akimirka, eksperimentas, stebėjimas, pokalbis.

Pamokos eiga

Žaidimo netikėtumo akimirka.
Voverė ateina aplankyti vaikų.
Voverė:- Vaikinai, ar žinote, kaip šis augalas vadinasi? Kas gali man pasakyti? (vaikų atsakymai).
- Teisingai! Šis augalas vadinamas begonija. Ir kuo jis skiriasi nuo šio augalo? (Parodo pelargonijas).
Vaikai kartoja augalo pavadinimą ir paaiškina, kuo jis skiriasi nuo begonijos.
Pedagogas:- Vaikinai, kokius dar kambarinius augalus žinote?
(vaikų atsakymai).
Mįslės apie kambarinius augalus.
Pedagogas:– Vaikai, patikrinkime savo gėlių paštą, ar ten yra laiškų? (vaikai patikrina dirvą ir ten randa voką su mįslėmis).
- Voverė skaitys mįsles, o jūs atidžiai klausykite ir pabandykite
atspėk juos.
Voverė:
1. Ne pagalvė adatoms,
Ir ne ežiukas ir ne medis,
Bet jis nesileis įžeistas,
Nes viskas adatomis.
(Kaktusas).
2. Jis auga ant lango
Žydi su apvalia kepure.
Tai gervės nosis
Atsinešėme savo kvepalus.Taip anksti pražydo
Ant mano lango...
(Geranium).
3. Išvalykite orą
Jie sukuria jaukumą,
Jie žaliuoja ant langų
Žydi ištisus metus.
(Kambariniai augalai).
Pokalbis
Pedagogas:- Vaikinai, pabandykite atspėti mano mįslę:
„Nėra rankų, nėra kojų, bet juda.
Nėra nosies, bet kvėpuoja.
Burnos nėra, bet geria ir valgo“.
(Augalas).
- Teisingai, tai augalas!
- Kaip augalas juda, kai neturi rankų ar kojų? (auga,
pasisuka į šviesą)
- Kaip augalas kvėpuoja? (per lapus, šaknis)
- Kaip jis valgo ir geria? Mes taip pat? (pagal šaknis)
- Teisingai, vaikinai, tai šaknys, kurios maitina augalą.
- Kur saugomas maistas augalui? (žemėje, dirvožemyje)
- Augalai valgo labai skirtingai nei tu ir aš, ir jie negali laikyti savo maisto šaldytuvuose. Augalai maitinami dirvoje, kurioje jie auga. Jei augalą ištrauksite iš žemės ir paliksite tokį, jis mirs.
- Augalai juda, kvėpuoja, maitinasi. Tai reiškia, kad apie juos galime pasakyti, kad jie yra tos pačios gyvos būtybės, kaip ir tu, ir aš.
- Vaikinai, atidžiai pažiūrėkite į visus šiuos augalus ir pasakykite, kuris iš jų čia nereikalingas? (Kiaulpienė) Kodėl? (vaikų atsakymai) – Teisingai! Kiaulpienė auga lauke, o visi kiti augalai gyvena
tik patalpose. Štai kodėl jie vadinami ... Kaip? (kambariniai augalai)
- Dabar papasakosiu apie vieną iš mūsų grupės augalų, ir jūs galite atspėti, apie kurį augalą aš kalbėjau. Klausykite: „Vietoj stiebo jis turi gumbą, kuris atrodo kaip bulvė. Lapai yra širdies formos. Žydi
didelės ryškiai rožinės gėlės“.
- Spėkite, koks tai augalas? (ciklamanas)
- Teisingai! Tai ciklamenas! Štai jis (parodyti)
- Ryškios gražios gėlės pasirodė ne iš karto. Iš pradžių būsimoji gėlė miegojo ir įgavo jėgų savo augalų sėklų lopšyje, suvyniota į savo augalinius vystyklus, kaip mažas vaikas. Sėklų lopšį paslėpiau maistingoje žemėje ir palaisčiau. (rodo diagramas) Šiltoje drėgnoje žemėje gėlė-kūdikis pradėjo keltis ir augti, augti, augti... Ir dabar jis šiek tiek paaugo ir jo sauskelnės tapo mažos. Gėlių kūdikis pradėjo ropoti iš jų. Bet tai dar ne gėlė, o tik daigas su maža šaknimi.
Daigas toliau augo, jo stiebas-stiebagumbis krepėjo, didėjo ir ant jo pasirodė pirmasis lapas. Pamažu lapų vis daugėjo. Ir tada pasirodė pirmieji pumpurai, kuriuose jie patys miega
gėlės. Pagaliau pumpurai pražydo ir atskleidė mums savo nepakartojamą grožį. Jais žavimės ir žavimės. Gėlės gimimas yra tikras stebuklas! Ar sutinki su manimi?
Dinaminė pauzė
Klausiu tavęs gėlė:
Paimk savo lapą
Išeikite į trasą
Taip, spaudyk koją.
Taip, papurtyk galvą
Ryte pasimatykite saulę.
Šiek tiek pakreipkite kotą -
Štai mankšta gėlei, o dabar nusiprausk rasa,
Nusivalykite dulkes ir nusiraminkite.
Pagaliau visi pasiruošę
Pasitikite dieną visoje savo šlovėje!
(vaikai atlieka veiksmus pagal tekstą)
Žaidimas „Ko reikia augalams augti?
- Iš šių scheminių brėžinių išsirinkime tik tai, ko reikia mūsų augalų gyvenimui.
- Teisingai! Augalus laistome laistytuvu. Augalai neauga be saulės šviesos ir šilumos. Augalams reikia žemės, oro, vandens. Kad augalai būtų gražūs, gerai augtų ir žydėtų, reikia juos maitinti.
specialios trąšos. Ir jiems tikrai reikia mūsų rūpesčio ir meilės!
Didaktinis žaidimas „Parodyk ir pavadink augalo dalis“
Mokytojas parodo augalo dalis: šaknį, stiebą, lapus, žiedą.
Tada kiekvienas vaikas savarankiškai parodo augalo dalis.
Eilėraščiai apie gėles
Pedagogas:- Voverė, o dabar vaikinai skaitys tau eilėraščius,
kuriuos patys sukūrė apie savo mėgstamas gėles.
1. "Violetinė"
Aš myliu savo gėlę
Violetinė yra tokia.
Aš jo nenuplėšiu
Ir laistysiu dažnai.
2. "Kaktusas"
Pražydo kaktusas
Prie mano lango
Ryški gėlė,
Kaip saulės spindulys Drąsiai dega
Tarp aštrių spyglių.
3 . "Ficus"
Mažas daigelis
Fikusas ant lango
Tropinis gabalas
Jie man davė.
Greitai ant lango
Fikusas užaugo
Kiekviena diena tai aš
Jis dosniai laistė.
4 "Violetinė"
Ant lango žydi violetinė
O už lango viskas sidabru
Gatvėje veržiasi šerkšnas
Per žiemą mano gėlė išaugo.
Psicho gimnastika "Aš esu augalas!"
Įsivaizduokite, kad esate maži kambariniai augalai. Tu sėdėjai šiltoje, minkštoje žemėje. Jūs vis dar esate maži daigai, labai silpni, trapūs, neapsaugoti. Bet kažkieno malonios rankos tave palaisto, atlaisvink žemę taip
tavo šaknys kvėpavo, nuprausk tave. Pradedi augti, stiebas stangrėja, sieki šviesos. Taip gera tau gyventi ant palangės šalia kitų gražių gėlių...
- Jūs ir aš ir toliau prižiūrėsime savo žaliuosius draugus, kad jie gerai gyventų mūsų grupėje.
Atspindys: Ar patiko veikla? Kas tau labiausiai įsiminė? Ką norėtum žaisti? Apie ką galima kalbėti namuose?

MŪSŲ NAUJASIS ŽALIAS DRAUGAS

(su FEMP elementais)

TIKSLAS: Supažindinti vaikus su nauju augalu – balzaminu. Suteikite jo namų vardus (Ogonyok, Vanka wet). Išmokykite vaikus apibūdinti augalą, atkreipdami dėmesį į jam būdingas savybes. Išmokite apsvarstyti augalą tam tikra seka, dirbti su jutimo standartais ir grafiniais modeliais. Lavinti kalbą. Įtvirtinti sąskaitą, geometrinių formų išmanymas. Ugdykite susidomėjimą ir rūpestingą požiūrį į kambarinius augalus.

MEDŽIAGA: Naujo kambarinio augalo nuotrauka ir užrašas, kambariniai augalai už grupės ribų. Jutimo paviršiaus standartai (lygus, aksominis), formos (ovalus, apskritimas, trikampis), lakštų kraštai (lygūs, nelygūs), spalvų standartai (rožinė, raudona)

PROCESAS: Prieš pamoką mokytojas po vazonu su bet kokia gėle nepastebimai padeda voką su naujo augalo nuotrauka ir rašteliu. Kviečia aplankyti vieną iš žaliųjų draugų. Vardina vaikams pažįstamą augalą, vaikai jį randa. Po juo yra vokas - Nykštukės laiškas, kuriame ji sako, kad dovanoja naują gėlę (nuotraukoje, vardas). Siūlo rasti gėlę už grupės ribų (foje, persirengimo kambaryje, kur, be šios gėlės, yra ir kitų).

Mokytoja su vaikais eina ieškoti naujo žalio draugo. Pakeliui sutinka kitus augalus (2-3), prie jų sustoja vaikai, lygina juos su nuotrauka. Suranda tinkamą gėlę, pasidžiaugia, pasisveikina ir kviečia į būrelį susipažinti.

P.: Šis augalas vadinamas balzamu. Jis dar vadinamas Vanka šlapiu, nes labai mėgsta gerti vandenį. Ir kadangi gėlė turi tokius gražius ryškius žiedus, ji kartais vadinama Ogonyok. Parodyk man, kur yra Balzamino gėlės? Kokie jų didžiausi? Pasirinkite iš spalvotų pieštukų tuos, kurie savo spalva primena balzamo gėles. Taigi, kokia yra Balzamo žiedų spalva: raudona ar rožinė? (Jei vaikai gėles vadina raudonomis, mokytojas nurodo jų spalvą ir į vaikų aktyvųjį žodyną įveda atspalvių pavadinimus: rožinė, karšta rožinė. Norėdami tai padaryti, vaikai lygina raudono pieštuko spalvą su Balzamino gėlės spalva .) P .: Kur auga mūsų nauja gėlė? (vazone, žemėje) Kas gėlėje vazone, žemėje? (žemėje yra šaknų

Mokytojas parodo balzamo stiebelį su šaknimis.

P .: Žemėje Ogonyok turi šaknis, kaip ir visi kiti augalai: fikusas, pelargonija, beržas. Šaknys laiko augalus žemėje, o su šaknimis jie geria vandenį iš dirvos. Taip pat su tavimi geriame vandenį.Ką? Ką Balzamin geria su vandeniu? (mes geriame vandenį burna, o balzamas vandenį su šaknimis)

P: Teisingai, bet kokia yra Balzamino stiebo forma? (tiesioginis) Rodyti kortelėje. Ką dar galite pasakyti apie stiebą? kokios jis spalvos? (stiebas žalias) O kas yra ant koto? (ant stiebo yra šakelės, lapai, žiedai) Raskite ir suskaičiuokite šakeles (skaičiuokite) Kiek lapų turi Balzaminas? (Daugelis) O gėlės? (nedaug) Kokios spalvos yra gėlės lapai? (žali lapai) Kokios formos jie? Iš geometrinių formų (modelių) išsirinkite labiausiai tinkančią balzamo lakštą. (Vaikai renkasi ovalą) Balzamino lapai tikrai atrodo kaip ovalas (su vaikais kartokite geometrinės figūros pavadinimą) O kokio dydžio lapai? Didelis ar mažas, didelis ar mažas? Palyginkite, kas didesnis: jūsų delnai ar balzamo lapai?

Vaikai palygina ir sužino, kad balzamo lapelis mažas, mažesnis už delną.
P .: Atsargiai glostykite gėlės lapus pirštais. Ar lapo paviršius lygus ar grubus? Raskite tinkamą skudurą ar popieriaus lapą, kurio paviršius yra toks pat.
Vaikai pasirenka ir paaiškina savo pasirinkimą. (Skudurai ar popierius yra lygūs, kaip gėlės lapas, pirštai lengvai slysta, prie nieko nelimpa.)

Mokytojas apibendrina vaikų įgytas žinias apie Balzamino lapą: „Jis žalias, lygus, ovalus.“ Vaikai pakartoja aprašymą naudodami modelį.

P: Kur gyvens mūsų naujasis žalias draugas?

Vaikai kartu su mokytoja nustato Balzamino vietą gamtos kampelyje. Paaiškinkite, kaip jie juo pasirūpins.

NAUJO KAMBARINIO AUGALIO PIEŠIMAS IŠ GAMTOS

TIKSLAS: Supažindinti vaikus su nauju kambariniu augalu (chlorofitu, klivija). Atkreipkite dėmesį į būdingus gėlių bruožus. Išmokite piešti iš gyvenimo, piešinyje perteikti būdingus augalo bruožus (santūrą, stiebų, lapų kryptį, vazono formą). Įtvirtinti piešimo teptuku ir dažais įgūdžius, išmokyti dėti atvaizdą ant popieriaus lapo. Ugdykite susidomėjimą kambariniais augalais.

MEDŽIAGA: nykštukas, kambarinis augalas, pakaitiniai žaislai fotoaparatams, dažai, popierius, pavyzdys.

PROCESAS: Nykštukas atneša vaikams naują kambarinį augalą – chlorofitą. Vaikai jį apžiūri. Mokytojas siūlo rasti panašių augalų gamtos kampelyje (Zeferantes, clivia). Vaikai kartu su mokytoja aprašo augalą, išryškindami jam būdingus bruožus (nėra stiebo, ilgi siauri lapai, jų daug) Palyginkite chlorofito ir zeferantų (arba klivijų) lapus. Mokytoja pasakoja apie šio augalo naudą žmogui – jis valo orą.

Mokytojas siūlo nufotografuoti augalą ir nufotografuoti gėlę. Imituoja fotografavimą ir rodo jūsų piešinio pavyzdį. Vaikai lygina raštą ir patį augalą. Atkreipia dėmesį į puodo formą, vietą lape.
Po to vyksta demonstracija su komentarais apie augalo piešimo seką ir būdus.
Mokytojas kviečia vaikus nufotografuoti augalą (naudojant pakaitinius žaislus) ir nupiešti nuotrauką. (Vaikai atsistoja ir fotografuoja augalą iš patogios padėties)
Po piešimo atrenkamos taikliausios nuotraukos, pažymimas geriausias fotografas.
Mokytojas siūlo augalą pastatyti gamtos kampelyje, su vaikais patikslina, kaip jie juo rūpinsis.

KAMBARINIŲ AUGALŲ PALYGINIMAS

(su FEMP elementais)

TIKSLAS: Toliau mokyti vaikus apibūdinti augalus, atkreipiant dėmesį į jų skirtumus ir panašumus bei būdingiausius išvaizdos požymius. Išmok lyginti augalus, lygindamas daryti išvadas (lyginti pagal dydį, lapų formą, dydį). Formuoti gebėjimą atskirti geometrines figūras (apskritimas, kvadratas, trikampis, ovalas). Ugdykite kalbą, išmokite kurti aprašomąsias istorijas pagal modelio žemėlapį.

MEDŽIAGA: Kambariniai augalai (balzamas ir pelargonija), grafiniai modeliai, atspindintys būdingus gėlių išvaizdos bruožus, skirti piešti pasakojimą apie kambarinį augalą, modelių kortelės (kaip loto kortelė) su augalų paveikslėliu, spalvoto popieriaus juostelės

PROCESAS: Ant stalo yra du augalai – balzamas ir pelargonija.

P: Kas yra ant mano stalo? (kambariniai augalai). Kokie jų vardai? Ką mėgstate balzamą ir pelargonijas? (jie labai gražiai žydi). Ką turi kiekvienas iš šių augalų? (stiebas, lapai...). Kiek stiebų turi balzamas? Prie pelargonijos? Suskaičiuok. (Geranium turi vieną stiebą, o balzamas – keturis). Kairėje pusėje uždėkite tiek popieriaus juostelių, kiek yra balzamo stiebelių, o dešinėje – tiek pelargonijų stiebelių. Kuris augalas turi daugiau stiebų ir kiek? Kaip tai galima nustatyti?
(Vaikai ima po vieną juostelę kairėje ir dešinėje ir skaičiuoja, kiek liko dešinėje. Juosteles gali kloti vieną po kita). Rodomas augalo stiebo struktūros paveikslėlis-modelis.
P: Kokios spalvos yra pelargonijos ir balzamo stiebai? (Balzame stiebas šviesiai žalias, o pelargonijų apačioje tamsus, o virš jo žalias.) Kas ant stiebo? (Ant stiebo yra lapai, žiedai, pumpurai, šakelės.) Palyginkite pelargonijos ir balzamo lapų formą. Apibraukite juos pirštais. (Balzamo lapai ovalūs su aštriu galu, o pelargonijos – apvaliais.) Balzamo lapas atrodo kaip agurkas (kiaušinis) – jis ovalus, pelargonijos lapas atrodo kaip apskritimas (skėtis). Parenkamas modelis, kortelė užpildoma lapo formos modeliais.

Kaip nustatyti, kokio paviršiaus yra lapai? (Turite pirštu švelniai paglostyti lapus.)
Vaikai glosto lapus, nustato, kokio paviršiaus yra pelargonijos ir balzamo lapai. Mokytojas siūlo patyrinėti pelargonijos lapą padidinamuoju stiklu.

P.: Pelargonijos lapas padengtas smulkiais plaukeliais, todėl yra šiurkštus, purus. Pasirinkite atitinkamo modelio paveikslėlį. (Geraniumo lapai šiurkštūs, o balzamo lapai lygūs.)
Atidžiai apžiūrėkite pelargonijų ir balzamo lapų kraštus. Atsargiai apčiuopkite juos, apveskite pirštu. Ar pirštas slysta ar prilimpa? (Pirštas prilimpa, augalų lapų kraštai nelygūs.)
O kuo skiriasi balzamo ir pelargonijos lapų kraštai?
Mokytojas kartu su vaikais išaiškina lapų krašto formą pelargonijoje (banguotas) ir balzamas (gvazdikėliai). Pasirenkamas atitinkamas paveikslėlio modelis.

P .: Uostykite augalus ir nustatykite, kurie žiedų lapai kvepia Vaikai švelniai paliečia lapus, pauostyti, nustato, ar pelargonijos lapai turi kvapą (modelis). P .: Palyginkite pelargonijų žiedus ir balzamą. Suskaičiuokite pelargonijų ir balzamo žiedų žiedlapių skaičių. Atsargiai juos paglostykite, pajuskite žiedlapių aksomiškumą ir švelnumą. Geraniumas turi penkis žiedlapius, balzamas taip pat turi penkis žiedlapius gėlėje. Kuo skiriasi šių augalų žiedai? Jie yra skirtingos spalvos: pelargonijoje jie yra raudoni, balzame - rožiniai, ryškiai rožiniai. Jie skiriasi savo forma. Pelargonijose jos atrodo kaip maži žiedeliai, suformuojantys vieną didelį žiedą – „kamuolys“, „pomponas“, balzame žiedai auga atskirai. Paveikslėlis-modelis dedamas į kortelės aprašymą.

Vyksta kūno kultūra.

Mokytojas apibendrina vaikų žinias, pagal užpildytą maketo kortelę sudaro aprašomąjį pasakojimą apie augalus, dar kartą primena, ką reiškia kiekvienas simbolis.

Tada aprašymo kortelės paliekamos gamtos kampelyje. Laisvalaikiu mokytojas individualiai su vaikais, remdamasis modelių kortelėmis, sudaro aprašomąjį pasakojimą apie pažįstamus augalus.

PADĖKIME ŽALIEJIMS DRAUGAI

TIKSLAS: Toliau formuoti dėmesingą ir rūpestingą požiūrį į kambarinius augalus, įtvirtinti žinias apie augalo sandarą, apie jo dalių funkcinę reikšmę. Suformuokite sampratą, kad augalas yra gyvas organizmas (geria, auga, valgo). Parodykite augalų persodinimą dalyvaujant vaikams.

MEDŽIAGA: Kambariniai augalai, nauja žemė, baseinas senai žemei, vazonai, laistytuvas, kita persodinimo įranga.

INSTRUKCIJA: Mokytojas iš anksto paruošia žaliųjų draugų žinutę ir diskretiškai padeda ją prie vieno iš jų.
P .: Pažiūrėkite į mūsų žaliuosius draugus. (Vardija kambarines gėles.) Man atrodė, kad mūsų augalai truputį liūdi, nori mūsų ko nors paprašyti. Prieikime prie jų, pažiūrėkime atidžiau ir pasiklausykime Vaikai prieina prie augalų ir prie vieno iš jų randa pranešimą, kad augalai alkani, o kai kuriems vazone ankšta. Augalai prašo pagalbos: maitinkite ir persodinkite. O jei niekas nepadės, tada pradės skaudėti, nuvyti – ir tada nebus gražių lapų ir žiedų.

Mokytoja gauna vaikų sutikimą padėti augalams, klausia, kaip jie suprato jų nusiskundimą, kad tapo alkani. (vaikų posakiai)

P: Kuo galima maitinti augalus? Kur jie anksčiau laikydavo maistą? Juk maitinti neprašė, tai maistą kažkur laikydavo ir pamažu nešdavo?
Visi mūsų augalai gyvena savo vazonuose. Tačiau puodai nėra tušti. Kas juose? (Vaikų atsakymai) Mūsų žalieji draugai turi valgyti (kaip ir vaikai), o jiems reikia maisto, kad augtų.

Viskas, ko reikia mūsų žaliesiems draugams, yra žemėje. Iš žemės augalai pasiima maistą.

Mokytojas klausia, ar vazonai anksčiau buvo kuo nors užpildyti; primena, kad augalams visada buvo duota vandens, jie buvo laistomi. Ir štai atėjo momentas (pavasarį), kai augalus reikia šerti. Ir tam reikia keisti vazonuose ... (žemė).
Mokytojas informuoja, kad viskas, ko reikia augalams persodinti ir maitinti, yra paruošta: siūlo įvertinti žemę, vazonus, įrangą darbui. Apžiūrėdami kiekvieną objektą, vaikai pasakoja, koks tai objektas, kokios jo išorinės savybės ir detalės, kam jis reikalingas.
Tada mokytojas pradeda persodinti vieną iš augalų. Mokytojas komentuoja visus balso veiksmus, užduoda klausimus, siūlo suteikti visą įmanomą pagalbą.

P.: Pirmiausia augalą reikia atsargiai išimti iš vazono su sena žeme. Ką turi omenyje - tvarkingas? Žiūrėk: švelniai traukiu, augalą už pagrindinio stiebo, bet augalas kažkodėl nelengvai ištraukiamas. Kažkas jį laiko.

Mokytojas atsargiai ištraukia augalą kartu su žemės grumstu ir švelniai nukrato seną žemę dubenyje, kol augalo šaknys pradeda plisti.

P.: Štai kas augalą taip tvirtai laiko žemėje ir neleidžia jam kristi, šaknų pagalba augalas pasiima maistą iš žemės. Štai kodėl augalų šaknys yra mitybos ir drėgmės šaltinyje – augalinis maistas žemėje, o šaknys – žemėje. Kur iš šaknų patenka maistinės medžiagos? (stiebe, lapuose, žieduose).

Tada vaikai lygina seną ir naują žemę (pagal spalvą, kvapą, purumą ir pan.). Pažymima, kad tai skiriasi.
Tada mokytojas paprašo vaiko pripilti į puodą šviežios žemės. Pripildęs vazoną maždaug trečdaliu, mokytojas nuleidžia augalą į vazoną, vaikai padeda pabarstyti šaknis žemėmis, šiek tiek palaistyti žemę, tada užpilti daugiau žemės, visiškai uždengus šaknis, ir vėl laistyti.
Visi žavisi atliktu darbu. Mokytoja dėkoja vaikams, sako, kad be jų pagalbos augalai gali žūti, atkreipia dėmesį, kad šiandien padėjo tik vienam augalui. Kitą kartą reikės padėti kitiems.

DIDAKTINIAI ŽAIDIMAI KAMBARIO AUGALAMS ATRASTI.

„ATRASK AUGALĄ“

Didaktinė užduotis. Raskite augalą pagal pavadinimą

Žaidimo veiksmai. Konkurencija, kas greičiau suras augalą.

Taisyklės. Radę augalą, turite paaiškinti, kaip jį atpažinote.

Žaidimo eiga. Augalai (kelios tos pačios šeimos rūšys) stovi savo nuolatinėse vietose. Mokytoja visiems vaikams sako: „Pavadinsiu kambarinį augalą, o jūs turite jį surasti, parodyti ir pasakyti, kuo remiantis atpažinote. Kas tai padarys greičiau, gaus lustą.

"KAS PASIKEITĖ?"

Didaktinė užduotis. Prisiminkite vietą, suraskite jų vietos pokyčius.
Žaidimo veiksmai. Ieško augalų išdėstymo pokyčių.

Taisyklė. Neįmanoma žiūrėti, ką mokytojas pašalina.

Įranga. 4-5 augalai.

Žaidimo eiga. Kambariniai augalai ant stalo dedami viena eile. Mokytojas prašo apgalvoti ir prisiminti augalų vietą, užmerkti akis. Šiuo metu mokytojas keičia augalų vietas. „Dabar atmerkite akis ir pasakykite, kas pasikeitė, kokie augalai buvo pertvarkyti? Parodyk man, kur jie stovėjo anksčiau?

„RASTI AUGALĄ PAGAL APRAŠYMĄ“

Didaktinė užduotis... Raskite augalą pagal aprašymą.

Žaidimo veiksmai... Ieškokite augalo pagal išskirtinių savybių aprašymą.
Taisyklė Augalą galima pavadinti tik pagal jo aprašymą.
Įranga. 5 - 6 augalai, kurių yra keli tos pačios šeimos pavadinimai, tačiau skirtingos rūšys (kvapusis ir zoninis pelargoniumas)

Žaidimo progresas... 1. Mokytojas išdėsto augalus taip, kad vaikai aiškiai matytų kiekvieno augalo ypatybes. Tada aprašo bendras to paties pavadinimo augalų (tarkim, Tradescantia) savybes, po to įvardija kiekvieno augalo skiriamąsias savybes. Vaikai atidžiai klausosi pasakojimo, tada parodo pradėtą ​​augalą.

2. Mokytoja pakviečia vieną iš vaikų išsirinkti ir apibūdinti kambarinį augalą. Mokytojas primena aprašymo eiliškumą: pirmiausia reikia pasakyti, ar yra kamienas ir šakos. Tada prisiminkite, kokie jie yra (stovi stačiai, besisukantys, kabantys, ploni, stori), apibūdinkite lapus, jų formą, paviršių (lygus, nelygus, gauruotas), spalvą (tamsiai žalia, šviesi, marga, su dryžiais ir kt.) )

"GĖLIŲ PARDUOTUVĖ"

Didaktinė užduotis... Apibūdinkite, suraskite ir pavadinkite daiktus pagal jiems būdingas savybes.
Taisyklė... Pavadinkite skyrių ir apibūdinkite augalą, nepasakydami, kaip jis vadinamas.
Žaidimo progresas... Kambariniai augalai dedami ant stalo, kad vaikai kiekvieną aiškiai matytų. Tai yra gėlių parduotuvė. Pirkėjai augalo neįvardija, tik apibūdina. Pardavėjas turi išsiaiškinti, pavadinti jį ir išduoti pirkinį.

„KUR AUG GĖLĖS“

Didaktinė užduotis... Grupuokite augalus pagal augimo vietą, apibūdinkite, palyginkite jų išvaizdą.

Įranga.Šviežios skirtingo augimo gėlės arba paveikslėliai su jų atvaizdu.
Žaidimo progresas... Vaikai apsvarsto visus siūlomus augalus ir nustato, kuriai rūšiai jie priklauso. Palyginkite pagal išvaizdą, apibūdinkite, sugrupuokite.

„RASTI TĄ PAŠTI“

Didaktinė užduotis... Raskite elementus pagal panašumą.

Žaidimo veiksmai... Ieškokite panašaus elemento.

Taisyklė. Atpažintą augalą parodyti galima tik auklėtojo signalu, išklausius jo aprašymą.
Įranga. Ant dviejų lentelių padėti identiški augalai arba nuotraukos, vaizduojančios augalus.
Žaidimo progresas... Mokytojas parodo augalą ant vienos iš lentelių (nuotrauka), apibūdina jam būdingus bruožus, o tada kviečia vaiką surasti tą patį augalą grupėje.

„KUR PASLĖPSI MATRIJOŠKA“

Didaktinė užduotis... Raskite prekę pagal išvardytus kriterijus.

Žaidimo veiksmas... Ieškokite paslėpto žaislo.

Taisyklė... Tu negali žvilgtelėti.

Įranga... Ant stalo dedami 4 - 5 augalai.

Žaidimo eiga. Vaikams rodoma lizdinė lėlė, kuri „norėjo su jais žaisti slėpynių“. Mokytojas paprašo vaikų užmerkti akis ir tuo metu paslepia žaislą už vieno iš augalų. Tada vaikai atidaro akis. „Kaip rasti matriošką? - Dabar aš jums pasakysiu, kur paslėpta matrioška. Mokytojas pasakoja, kaip atrodo augalas (kaip medis, žolė), aprašo jo stiebą, lapus, žiedus. Vaikai atspėja, kur paslėpta matrioška.

"KAS NĖRA?"

Didaktinė užduotis... Pavadinkite augalą iš atminties (be vizualinio valdymo)

Žaidimo veiksmas... Atspėk, kurio augalo nebėra.

Taisyklė... Nesikiškite.

Įranga. Ant stalo yra 2 - 3 gerai žinomi augalai.

Žaidimo progresas... Mokytojas kviečia vaikus pažiūrėti, kokie augalai yra ant stalo, o tada užmerkti akis. Šiuo metu mokytojas pašalina vieną augalą: "Kokio augalo nebėra?"

„SURASK, APIE KĄ PASAKOSIU“

Didaktinė užduotis... Raskite augalą, kurį apibūdino suaugęs žmogus.
Žaidimo veiksmai... Augalų spėjimas naudojant mįslės aprašymą.
Taisyklė. Pirmiausia reikia rasti augalą, apie kurį reikia papasakoti, o tada jį pavadinti.
Žaidimo eiga. 1. Mokytojas aprašo vieną iš grupės augalų. Vaikai turėtų jį rasti pagal aprašymą, o jei jis jiems pažįstamas, įvardykite.
Apibūdindami turėtumėte naudoti visuotinai priimtus terminus: lapų forma, žiedų spalva ir kt.
2. Mokytoja paprašo vieno vaiko apibūdinti augalą ant stalo. Likusieji turėtų atpažinti augalą iš pasakojimo, parodyti ir pavadinti.

Vidurinėje grupėje būtina ugdyti vaikų gebėjimą įžvelgti įvairias daiktų ir jų dalių savybes ir savybes. Vaikai įvaldo sudėtingesnius palyginimo metodus, išmoksta nustatyti objektų skirtumus ir panašumus, apibendrinti objektus pagal tam tikrus kriterijus.

Vidurinės grupės kampelis pildomas naujais augalais. Gamtos kampelyje esantys augalai turėtų būti skirtingų formų ir dydžių lapų.

Šios grupės vaikai turėtų:

Išskirkite augalų savybes;

Žinoti būtinas augalų gyvybei sąlygas;

Su mokytojo pagalba saugokite augalus švarius, teisingai laistykite;

Mokėti purkšti augalus su mažais lapeliais purškimo buteliuku;

Nuvalykite dulkes nuo pūkuojančių lapų sausu šepetėliu;

Nustatykite augalų priežiūros metodo priklausomybę nuo lapų pobūdžio.

Be jaunesnės grupės augalų, į vidurinę grupę dedami ir kiti augalai. Vienu metu gamtos kampelyje gali būti iki 6-8 rūšių augalų. Pažymėtina, kad vidurinėje grupėje gerai turėti skirtingų tos pačios šeimos augalų rūšių. Tai padės išmokyti vaikus atpažinti skirtumus ir panašumus.


Augalo tipas: sultingas

Požiūris į šviesą: šviesamėgė

Ryšys su drėgme: atsparus sausrai

Žydėjimo laikas: pavasaris Vasara

Aukštis

Kultūros vertybė

Augalo tipas: sultingas

Požiūris į šviesą: šviesamėgė

Ryšys su drėgme: mėgsta vidutinę drėgmę, atspari sausrai

Žydėjimo laikas: vasara

Aukštis: aukštas (virš 100 cm), žemas (10-50 cm)

Kultūros vertybė: dekoratyvinis lapinis, vaistinis

"Begonia Rex"

Augalo tipas: krūminis, žolinis

Požiūris į šviesą

Ryšys su drėgme: higrofiliškas

Žydėjimo laikas: Pavasaris Vasara Ruduo

Aukštis: aukštas (virš 100 cm), vidutinis (50-100 cm), žemas (10-50 cm), ampelinis

Kultūros vertybė: žydintis, dekoratyvinis lapas

"Šparagai"

Augalo tipas: krūminis, liana arba ampelinis, žolinis

Požiūris į šviesą: atsparus šešėliams, mėgstantis šviesą

Ryšys su drėgme: higrofiliškas

Žydėjimo laikas: vasara

Aukštis: aukštas (virš 100 cm), vidutinis (50-100 cm), ampelinis

Kultūros vertybė: dekoratyvinis lapinis



"Kvapioji pelargonija"

Augalo tipas: krūmas

Požiūris į šviesą: šviesamėgė

Ryšys su drėgme: mėgsta saikingą drėkinimą

Žydėjimo laikas: vasara

Aukštis: iki 1 metro

Kultūros vertybė: žydintys, dekoratyviniai lapiniai, vaistiniai, aromatingi

MKDOU CRR darželis Nr. 31 "Altn Bulg"

Parengė: Oltsaeva Valentina Aleksandrovna, vidurinės grupės Nr.1 ​​„Harada“ mokytoja

Morfo yra biologinė kambarinių augalų, esančių gamtos kampelyje, vidurinėje grupėje, savybė.

Fikusas

SU šilkmedžio šeima. Tai vienas iš labiausiai paplitusių kambarinių augalų. Pirmąją garbės vietą tarp įvairių fikusų rūšių užima guminis Ficus arba Ficus elastica. Taip pat labai populiarūs Ficus Benjamin, Ficus Lyre, Ficus Bengal, Ficus nykštukas ir kt.

Visi fikusai nepakenčia skersvėjų, dirvožemio užmirkimo ir tiesioginių saulės spindulių (margų formų fikusai fotofiliškesni, pakenčia tiesioginę saulę, tačiau karščiausiomis valandomis reikia pavėsinti).

Žiemą fikusui taip pat reikia šviesos, todėl vazonai su augalais perstatomi arčiau lango. O margos formos, pavyzdžiui, ficus benjamin, gali stovėti visą žiemą net ir ant pietinio lango. Žiemą trūkstant apšvietimo, susidaro silpni ir išlenkti ūgliai bei lapai.

Fikusai dauginami auginiais. Iš ūglio galite gauti tiek auginių, kiek ant jo yra lapų. Dauginimosi stiebelis turi būti sudarytas iš vieno lapo su nepažeista akimi ir pusės apatinio tarpbamblio be akies. Nupjovus gabalą, jis panardinamas į šiltą vandenį, kad sustabdytų pieniškų sulčių išsiskyrimą. Siekiant geresnio įsišaknijimo, pjūvis arba įskilimas daromas pjūvio apačioje (pjovimui su kieta mediena, skersai, pjovimui su minkšta mediena, vienas pjūvis). Auginius geriau įsišaknyti kaitinant dirvą, o auginį uždengti plastikiniu maišeliu.

Visiems fikusams labiausiai tinka toks žemių mišinys – 2 dalys lapų, 1 dalis durpinės žemės ir 1 dalis humuso. Fikusai nemėgsta, kai jie sodinami į daug didesnius nei jų šaknų sistema indus, todėl persodinami tada, kai šaknys turėtų užpildyti visą vazoną ar kubilą. Tuo pačiu metu jie auga gana greitai, todėl persodinimo metu dirvožemis turi būti maistingas, be to, tręšiama pavasarį ir vasarą (gerai reaguoja į tręšimą organinėmis trąšomis, perpuvusiu karvių mėšlu ar „Gigantic store“ trąšomis. puikiai tam tinka). Fikusus galima šerti ir tokiomis trąšomis kaip „Vaivorykštė“ ir „Palma“. Seni didelių fikusų egzemplioriai persodinami labai retai – po 5–6 metų. Bet kiekvienais metais viršutinį žemės sluoksnį galite pakeisti nauju. Taip pat būtina pakeisti viršutinį žemės sluoksnį, jei ant jo atsiranda balta pluta - druskos nuosėdos.

Temperatūra: pageidautina vidutinė, ne žemesnė kaip 18 °C. Jie mėgsta „šildyti kojas“ – nedėkite fikuso vazono ant šaltos palangės, marmurinių ar plytelių grindų ir pan. Kambaryje, kurio temperatūra aukštesnė nei vidutinė, lapai pradeda kabėti žemyn.

Apšvietimas: Visos guminių fikusų veislės renkasi šviesią vietą, apsaugotą nuo tiesioginių saulės spindulių. Įvairioms formoms reikia šviesesnės ir šiltesnės vietos nei formoms su tamsiais lapais.

Laistymas: Vidutinis, nemėgsta užmirkimo. Vanduo kambario temperatūros, gerai nusistovėjęs. Viršutinis tręšimas trąšomis nuo kovo iki rugpjūčio per dvi savaites.

Oro drėgnumas: Lapus reikia reguliariai nušluostyti drėgna kempine.

Perkėlimas: Jie atliekami pavasarį, kai šaknys apima visą žemės gumulą, jauni augalai per metus ar du, seni augalai po kelerių metų.

Reprodukcija: Viršutiniai auginiai, geresniam įsišaknijimui įkaitintoje žemėje ir auginių uždengimui plastikiniu maišeliu.

Fuksija

SU raktažolės augalų šeima. Tėvynė Centrinė ir Pietų Amerika, Naujoji Zelandija. Tai amžinai žaliuojantys krūmai, kurių gamtoje yra apie 100 rūšių.

Fuchsia graceful Fuchsia gracilis yra krūmas rausvais stiebais. Lapai yra priešingi, ovalūs, lancetiški, 4-5 cm ilgio, smailūs gale ir šiek tiek dantyti išilgai krašto. Gėlės nusvyra ant ilgų stiebų. Vaisiai yra juodos uogos. Žydėti pradeda pavasarį, o fuksijų žiedai trumpaamžiai, bet gana gausūs ir žydi gausiai esant palankioms sąlygoms.

Egzistuoja daug skirtingų fuksijos atmainų, kurias sunku apibūdinti ir toliau atsiranda kultūroje. Fuksijos skiriasi žiedų forma ir struktūra – paprasti, dvigubi, pusiau dvigubi ir jų spalvos – balta, rožinė, raudona, violetinė, violetinė ir kt. Deja, fuksija yra gana trumpaamžis augalas, nes yra labai reiklus temperatūros sąlygoms ir žydėjimo pabaigoje pradeda mesti lapus.

PRIEŽIŪROS PATARIMAI

Temperatūra: Vidutinis arba vėsus ištisus metus, esant aukštesnei nei 18–20 ° C temperatūrai, fuksija numeta žiedus ir lapus, kol augalas miršta. Žiemą, ne žemesnėje kaip 6 ° C, fuksijos renkasi vėsų žiemojimą 8–10 ° C temperatūroje.

Apšvietimas: Fuksija yra labai fotofiliška, o šviesa turi būti išsklaidyta; nuo tiesioginių saulės spindulių fuksija gali nudeginti. Fuksija gerai augs ant rytinių langų.

Laistymas: Vasarą gausu, dirva visą laiką turi būti šiek tiek drėgna. Žiemą laistymas yra saikingas arba ribotas, priklausomai nuo temperatūros. Nepakankamai laistant fuksija išmeta pumpurus ir žiedus.

Trąšos: Nuo kovo iki rugsėjo fuksijos šeriamos mineralinėmis trąšomis, skirtomis žydintiems kambariniams augalams.

Oro drėgnumas: Vasarą fuksija periodiškai purškiama. Karštomis vasaros dienomis augalą galite pastatyti ant šlapių akmenukų padėklo.

Perkėlimas: Kasmet pavasarį. Dirvožemis - 3 dalys molio-velėnos ir 2 dalys durpinės žemės, pridedant 1 dalį smėlio. Geriau nusausinti puode ar kubile.

Dauginimasis: Pavasarį arba vasarą stiebiniai auginiai, kurie įsišakniję naudojant šaknų stimuliatorius (heteroauxin, root).

Visada žydinti begonija

SU begonijų šeima. Yra daugybė begonijų rūšių ir jos visos savaip gražios. Tarp begonijų yra ir dekoratyvinių lapinių, ir dekoratyviai žydinčių rūšių. Begonijos yra gražūs kambariniai augalai sultingais lapais, kurių forma yra šiek tiek nuožulni. Žiedlapiuose yra ir vyriškų, ir moteriškų žiedų. Moteriškuose žieduose virš žiedlapių susidaro trikampė sėklų kapsulė. Dauguma begonijų žydi visą vasarą, tačiau esant geroms sąlygoms, gali žydėti rudenį ir net žiemą. Visos begonijos skirstomos į dvi pagrindines grupes: dekoratyvines lapines begonijas ir dekoratyvines žydinčias begonijas.

Dekoratyvinės žydinčios begonijos

Vertinami dėl savo žiedų grožio ir gausos. Tarp dekoratyvinių žydinčių begonijų yra visžalių augalų, kuriuos galima laikyti patalpose ištisus metus, pavyzdžiui, visžalių begonijų. Kai kurios įspūdingiausiai žydinčios begonijos yra gumbinės begonijos, kurios yra vazonuose auginamos kultūros, tokios kaip Lorring begonijos hibridai ir Elatior begonijos hibridai. Šie augalai po žydėjimo baigia augti ir, kaip taisyklė, išmetami. Gumbinės begonijos žydi vasarą ir rudenį (gerai prižiūrint nuo pavasario iki gruodžio), žiemą numeta lapus. Rudenį, kai gumbinės begonijos pradeda pereiti į ramybės būseną, laistymas sumažėja, o nukritus lapams jos visai nutrūksta. Gumbai išlaisvinami nuo žemės ir laikomi dėžėse smėlyje, vėsioje patalpoje. Žiemojant stiebagumbiams patalpoje, vazonuose, jie karts nuo karto laistomi, tačiau vengiant drėgmės.

Dekoratyvinių žydinčių begonijų priežiūra

Temperatūra: Vidutinė aukštesnė nei 20 °C temperatūra šioms begonijoms nepageidautina. Žiemą temperatūra yra apie 17-18 ° С, bet ne žemesnė kaip 15 ° С.

Apšvietimas: Ryškus apšvietimas su privaloma apsauga nuo tiesioginių saulės spindulių karštu paros metu. Žydėjimo metu begonijos turi stovėti ant langų neperkrautos, kad viena gėlė neužstotų kitos. Norint išlaikyti tinkamą augimą, jie periodiškai įjungiami langai.

Laistymas: Pavasarį ir vasarą gausu, bet neužtvindykite. begonijos nemėgsta stovinčio vandens, taip pat išdžiūvimo iš žemiškos komos. Vanduo turi būti minkštas, nusistovėjęs. Gumbinės vazoninės begonijos žiemą nelaistomos, laikomos sausame durpių substrate.

Oro drėgnumas: Begonijos mėgsta didelę drėgmę, tačiau netoleruoja purškimo. Praktika parodė, kad beveik visų rūšių begonijos reaguoja į drėgmės patekimą į lapus ir atsiranda rudos dėmės. Todėl karštu, sausu oru begonijų vazonus galite pastatyti ant padėklo ar dėžutės su šlapiomis durpėmis ar samanomis.

Perkėlimas: Ankstyvą pavasarį gumbai sodinami į šviežią žemę. Šakniastiebinės begonijos persodinamos pagal poreikį, kai vazonas jau ankštas. Maistinė žemė - humuso, lapų ir velėnos žemės mišinys, į kurį įdedama nedidelis kiekis spygliuočių dirvožemio ir upės smėlio. Tuo pačiu metu žemė neužpilama iki viršaus, kad vėliau, susiformavus papildomoms šaknims, būtų galima žemę užpilti. Augalai dedami ant saulėto lango ir greitai pasidengia naujais lapais, o maždaug po 40-50 dienų atsiranda pumpurai.

Trąšos: Dekoratyvines žydinčias begonijas naudinga nuo žiedpumpurių formavimo momento kartą per dvi savaites tręšti skystomis kompleksinėmis trąšomis, skirtomis žydintiems kambariniams augalams. Nenaudokite azoto trąšų dekoratyviniams žalumynams, nes tai sukels lapų augimą ir slopins žydėjimą.

Reprodukcija: Dauginama stiebo auginiais ir sėklomis. Gumbinės begonijos taip pat dauginasi dalindamos sudygusius gumbus. Gumbai perpjaunami per pusę, kad kiekviena dalis turėtų daigų ir šaknų, gabalėliai ant gumbų apibarstomi medžio anglimi arba siera. Gumbeliai sodinami taip, kad jo viršūnė nepakiltų daug aukščiau dirvos lygio.


Dekoratyvinių lapinių begonijų priežiūra

Temperatūra: Vidutinė, optimaliai 18-20 ° С, žiemą ne žemesnė kaip 16 ° С. Karališkosios begonijos hibridai teikia pirmenybę šiek tiek aukštesnei nei optimali 22–25 ° C temperatūrai.

Apšvietimas: Ryškus apšvietimas su privaloma apsauga nuo tiesioginių saulės spindulių. Pageidautina, kad apšvietimas būtų vienodas ištisus metus. Norėdami tai padaryti, vasarą begonijos šiek tiek atitraukiamos nuo lango (tačiau vieta turi būti labai šviesi), o žiemą jos perkeliamos kuo arčiau lango.

Laistymas: Pavasarį ir vasarą gausu, bet neužtvindykite. begonijos nemėgsta stovinčio vandens, taip pat išdžiūvimo iš žemiškos komos. Žiemą laistoma saikingai, debesuotomis, niūriomis dienomis, kai labai mažai šviesos, laistymas visai nutraukiamas. Begonijos laistomos labai atsargiai, kad vandens srovė nenukristų ant lapų, antraip ant jų lieka rudos dėmės. Vanduo turi būti minkštas, nusistovėjęs. Nuo spalio iki kovo begonijos laistomos saikingiau. Nuo kovo iki spalio mėnesio tręšiama kartą per savaitę, naudojant skystas kompleksines trąšas dekoratyviniams lapuočių augalams.

Oro drėgnumas: Begonijoms reikalinga didelė drėgmė. Tačiau krūminės begonijos, kurių lapai pučiasi, netoleruoja vandens patekimo ant lapų, todėl begonijų vazonus galite pastatyti ant padėklo arba dėžėje su šlapiomis durpėmis ar samanomis.

Perkėlimas: Kasmet arba kas antrus metus, pavasarį. Ankštame vazone begonijų lapai nublanksta ir praranda dekoratyvinį efektą. Maistinė žemė - humuso, lapų ir velėnos žemės mišinys, į kurį įdedama nedidelis kiekis spygliuočių dirvožemio ir upės smėlio. Begonijoms labiau patinka silpnai rūgščios reakcijos dirvožemiai, kai pH yra 5,5–6,5. Po persodinimo augalai genimi.

Reprodukcija: Stiebo auginiai, lapai, lapo dalis, padalijimas ir sėklos. Stiebai supjaustomi 2 cm ilgio gabalėliais ir dedami į dubenėlius įsišaknijimui, pageidautina kaitinant dirvą.

Balzamas ("lengvas")

SU balzamino šeima. Balzamo tėvynė yra tropinė ir subtropinė Azija bei Afrika. Gamtoje žinoma daugiau nei 500 šių žolinių, krūminių augalų rūšių. Išvertus iš lotynų kalbos impatiens verčiamas kaip „netoleruojantis“, todėl Balzaminas gavo neliesčio vardą. Taip yra dėl to, kad prinokę šio augalo vaisiai, vos prisilietus, atsiskleidžia ir iš jų išskrenda sėklos.

Balzamas turi daug pavadinimų. Žmonės jį vadina Lizzy, užimtu vyru arba Vanka šlapia. Pirmasis pavadinimas atsirado dėl šio augalo gebėjimo žydėti beveik ištisus metus. Vanka šlapias balzamas buvo pakrikštytas dėl savo drėgmę mėgstančios prigimties, kai dirvoje trūksta drėgmės, augalo stiebai ir lapai iškart nusvyra.

Impatiens Waller Impatiens walleriana - iki 55-60 cm aukščio, stačiais sultingais stiebais. Lapai pakaitomis išsidėstę, plačiai ovalūs, smailūs gale, šviesiai žalios spalvos ir smulkiai dantyti išilgai krašto. Lapai iki 10 cm ilgio, žiedai apie 4 cm skersmens, pavieniai arba kelių žiedų žiedynuose su ilgais žiedkočiais. Gėlės gali būti raudonos, rožinės, baltos, rausvai oranžinės arba raudonai baltos spalvos. Ši rūšis yra daugelio hibridų ir veislių atspirties taškas, galintis turėti skirtingą lapų spalvą, spalvą ir žiedo struktūrą (paprastas arba dvigubas, vienos ar dviejų spalvų).

Impatiens Peters Impatiens petersiana - nuo 60 cm ir daugiau, su stačiais raudonais stiebais. Skiriasi greitu augimu. Lapai lancetiški, violetinės-raudonos spalvos, smulkiai dantyti išilgai krašto, ant ilgų lapkočių.

Impatiens linearifolia - greitai augantys augalai, krūmų dydis iki 1 m, su stačiais rausvais stiebais. Lapai siaurai ovalūs, gale smailūs, išilgai krašto smulkiai dantyti. Lapo paviršius žalias su plačia kremine juostele centre ir rausva centrine gysla.

Impatiens Canvas Impatiens holstii – nuo ​​60 cm ir daugiau, su stačiais stiebais. Lapai kiaušiniški, smailūs gale, smulkiai dantyti išilgai krašto. Lapo paviršius rusvai žalias.

Visų minėtų rūšių gėlės gali būti pačių įvairiausių spalvų ir spalvų, baltos, rožinės, raudonos, violetinės, baltos, violetinės, alyvinės, violetinės, vienspalvės arba dvispalvės, paprastos arba dvigubos.

SĖKMĖS PASLAPTYS:

Temperatūra: Vidutinis, žiemą

ne žemesnė kaip 12°С. Kad žydėtų žiemą, temperatūra turi būti bent 15 ° C.

Apšvietimas: Fotofiliškas, bet vasarą reikia pavėsinti nuo tiesioginių saulės spindulių.

Žydėti žiemą reikia kelių valandų tiesioginių saulės spindulių kasdien.

Laistymas: Gausus, žemė visada turi likti drėgna. Žiemą laistymas sumažinamas.

Oro drėgnumas: Kartkartėmis naudinga apipurkšti lapus, vengiant vandens patekimo ant žiedų.

Perkėlimas: Gerai žydi tik tada, kai šaknys užpildo vazoną.

Jei reikia, persodinami pavasarį.

Reprodukcija: Stiebų auginiai bet kuriuo metų laiku arba sėklos pavasarį.

Kinijos rožių medis

SU
malvaceae šeima. Visžalis krūmas, namuose nuo 70 iki 1,2 m aukščio. Gana lengvai žydi gerai prižiūrint didelėmis iki 12 cm skersmens gėlėmis. Žydėjimas gali būti labai gausus ir ilgas – nuo ​​pavasario iki rudens, nors žiedai išsilaiko neilgai – apie dvi dienas. Gėlės būna įvairių atspalvių – oranžinės, geltonai raudonos, rožinės ar baltos, taip pat įvairių formų – paprastos arba dvigubos. Yra veislių su margais lapais. Vasarą augalą geriau išnešti į sodą, tačiau vieta turi būti apsaugota nuo vėjo ir šiek tiek patamsinta.

PRIEŽIŪROS PATARIMAI

Temperatūra: Hibiscus yra gana termofilinis. Vasarą jie laikomi maždaug 20–25 ° C temperatūroje. Žiemą, esant 15-20 ° С, mažiausiai 13 ° С.

Apšvietimas: Reikalinga šviesai, mėgsta ryškią išsklaidytą šviesą su nedideliu saulės spindulių kiekiu. Žiemą jums reikia šviesaus kambario. Geriausia vieta hibiskui yra rytiniame arba vakariniame lange. Karščiausiomis paros valandomis pietinis langas turės šešėlių.

Laistymas: Gausu nuo pavasario iki rudens. Dirva visą laiką turi būti drėgna. Vidutinis žiemą. Venkite permirkimo ar perdžiūvimo žemiškos komos. Nenaudokite šalto vandens.

Trąšos: Nuo balandžio iki rugpjūčio kas 3 savaites hibiskas šeriamas specialiomis kompleksinėmis trąšomis žydintiems kambariniams augalams. Galite naudoti "Vaivorykštę", "Idealus" ir kt.

Oro drėgnumas: Reguliariai purškiama.

Perkėlimas: Dirvožemis – 1 dalis velėnos, 1 dalis lapų, 1 dalis durpynų, 1 dalis smėlio. Pervežimas kovo-balandžio mėn. Genėti po persodinimo. O vasarą galima žiupsnyti ne kartą. Pageidautina erdvūs indai. Pavasarį augalas patrumpinamas ir persodinamas į šviežią dirvą.

Reprodukcija: Stiebiniai auginiai, kurie geriausiai įsišaknija liepos-rugpjūčio mėn.

Šparagai

SU šparagų šeima. Tėvynės tropiniai ir subtropiniai Senojo pasaulio regionai. Jis skirstomas į pusiau laipiojančias rūšis – plunksninius šparagus ir ampelines – Sprengeri šparagus. Į paparčius panašūs šparagai su subuluotais „lapais“ paplitę kaip kambariniai augalai. Šparagai plunksniniai Asparagus plumossus yra kompaktiškas augalas su grakščiomis, jauname amžiuje besiskleidžiančiomis šakomis, kurios ilgainiui apačioje apnuogėja. Pati mažiausia veislė yra Asparagus plumossus Nanus. Asparagus densiflorus sprengery turi kabančius ūglius su ryškiai žaliais "lapais" ir raudonomis uogomis. Mažiau paplitęs, bet dekoratyvesnis yra Meyer's Asparagus Asparagus meueri. Tiesūs ir kieti, tankiai pūkuojantys „lapų“ ūgliai siekia 40–55 cm ilgio ir efektyviai išskiria augalus su dideliais lapais kompozicijose. Šparagų pusmėnulis Asparagus falcatus visai nepanašus į papartį. Jis turi didelius, širdies formos „lapus“ ir spygliuotus stiebus, siekiančius vieną metrą. Šparaginiai šparagai Asparagus asparagoides yra šakotas krūmas su šliaužiančiais stiebais, kurių ilgis siekia 1,7 m. Du įprasti šparagai – plunksniniai ir tankiažiedžiai – vertinami dėl grakščių ažūrinių šakų. Nepaisant populiarių įsitikinimų, jie nėra paparčiai, o jų šilkiniai „lapai“ iš tikrųjų yra modifikuoti stiebai.

Apskritai šparagai yra nepretenzingas augalas.

PRIEŽIŪROS PATARIMAI

Temperatūra: Vidutinis arba vėsus, daugumai šparagų apie 15–18 °C. Žiemą mažiausiai 10 ° C, idealu 10-14 ° C.

Apšvietimas: Fotofiliška, geriausia vieta yra šiaurės rytų arba šiaurės vakarų lango palangė. Jei augalas dedamas į kambarį, už tiulio užuolaidos, tada jo vieta yra šalia rytinio arba vakarinio lango; jei langas yra į pietus, tada kambaryje tam tikru atstumu nuo lango. Žiemą reikia daugiau išsklaidytos šviesos, augalai persodinami arčiau lango.

Laistymas:Žiemą (nuo lapkričio iki vasario) laistymas yra vidutinio sunkumo, o pavasarį - padidinamas. Vasarą galite palikti vandens padėkluose.

Oro drėgnumas: Mėgsta drėgną orą, kartais smidrai nežydi vien dėl to, kad oras per sausas. Jei augalas yra šalia centrinio šildymo akumuliatoriaus ar židinio, tada maži lapai pradeda gelsti ir trupėti, o purškimas čia nepadės, turėsite pertvarkyti augalą toliau nuo karšto oro šaltinio.

Perkėlimas:Šparagai reikalauja erdvių indų ir lengvos maistingos dirvos iš lapinės, šiltnamio ir molingos dirvos su smėliu. Jauni augalai persodinami kasmet pavasarį, seni – kas 2-3 metus. Persodinant nereikėtų be reikalo pažeisti šaknų sistemos, tačiau jeigu šaknys labai smarkiai išaugo, tuomet reikia atsargiai rankomis nupjauti gumbus, kad šaknų sistema sumažėtų tris kartus. Aktyvaus augimo laikotarpiu atliekamas tręšiamasis tręšimas.

Reprodukcija: Sėjamos (kovo-balandžio mėn.) sėklos, kurios lengvai sunoksta ir dalija krūmą. Dalijant augalas atsargiai išmušamas iš vazono. Padalinkite į 3-4 dalis, kad kiekvienoje būtų bent vienas oro šūvis. Kassavaitinio laistymo tręšimas vasarą skatina stiprų augimą ir gausų žydėjimą. Senus augalus geriausia atjauninti džiovintais ūgliais, po genėjimo dalijant šakniastiebius.

Aspidistra

SU lelijų šeima. Tėvynė Japonija. Gamtoje plačiai paplitusios 8 rūšys. Aspidistra elatior, daugiametis žolinis augalas, auginamas kultūroje. Ji turi požeminį šliaužiantį šakniastiebį, blizgius lapus ant ilgų lapkočių, plačiai ovalios arba lancetiškos, apie 50 cm ilgio ir 15 cm pločio. Lapo apačioje matosi 1 arba 2 sumažėję lapai, juosiantys lapkotį. Gėlės yra mažos, violetinės spalvos, atsiranda po lapais ant trumpų kojų.

PRIEŽIŪROS PATARIMAI

Temperatūra: Gerai vystosi vidutinio sunkumo sąlygomis. Žiemą jai reikalinga vėsa, pageidautina ne aukštesnė kaip 15 ° C, optimali temperatūra yra 10–12 ° C, ne žemesnė kaip 5 ° C. Jei žiemą laikoma aukštesnėje nei 20 ° C temperatūroje, reikia reguliariai purkšti.

Apšvietimas: Vasarą pavėsis nuo tiesioginių saulės spindulių, šviesus dalinis pavėsis. Žiemą aspidistrai reikia gero apšvietimo.

Laistymas: Gausus nuo pavasario iki rudens, vidutiniškai arba retas žiemą, priklausomai nuo temperatūros.

Trąšos: Nuo balandžio iki rugsėjo kas dvi savaites jie šeriami specialiomis skystomis kambariniams augalams skirtomis trąšomis.

Oro drėgnumas: Aspidistra pakenčia tik sausą orą, jei jis nėra per riebus. Tačiau reguliarus lapų purškimas ir plovimas turi tik teigiamą poveikį augalui.

Persodinimas: Kadangi aspidistra netoleruoja persodinimo, persodinama pagal poreikį – po 3-4 metų, pavasarį. Dirvožemis yra velėnos (2 dalys), lapų (1 dalis), humuso (1 dalis), durpių (1 dalis) ir smėlio (1 dalis) mišinys.

Reprodukcija: Pavasarį dalijant krūmą transplantacijos metu. Aspidistra gali būti dauginama ir lapu, naudojant specialią technologiją. Tai susideda iš to, kad nuo aspidistra nupjaunamas sveikas lapas be lapkočio, kad lapo apačioje išliktų storas mėsingas mazgelis (sudarytas iš sumažėjusių lapų, panašių į apvalkalą). Tada lapo pjūvis išdžiovinamas ir dedamas į vandens butelį (butelį plačiu kaklu, kaip kefyras). Butelis uždaromas dangteliu ir padengiamas plastilinu, kad ten nepatektų oro. Butelis dedamas į šiltą ir šviesią vietą. Kai ant lapo pjūvio atsiranda šaknys, jis išimamas ir pasodinamas į purią (geriausia lapinę) žemę ir uždengiamas stiklainiu arba dedamas į kambarinį šiltnamį. Jei šaknys neatsirado, o lapo galas pradėjo gesti ir pūti, galite jį nupjauti iki sveikų audinių (tik lapo sustorėjimo vietoje) ir vėl įdėti į butelį švariame vandenyje.

Kvepianti pelargonija

SU
šeima:
Pelargonijos, snapučiai.

Kilmė: Pietų Afrika, kai kurios Viduržemio jūros rūšys.

Žydėjimo laikas: gegužės-spalis, kai kurios rūšys ištisus metus.

Pelargonium (pelargonijų) gentis apima apie 250 rūšių. Laikui bėgant jame išryškėjo penkios didelės grupės: dekoratyvinės lapuočių; kvapnus; kilmingas arba angliškas; gebenė, arba balkoninė pelargonija; zoninė arba stovinti pelargonija. Kvapusis pelargoniumas turi gydomųjų savybių.

Apšvietimas:Šviesus ir saulėtas.

Laistymas: Gausu, nes dirva išdžiūsta. Reikėtų vengti vandens užsikimšimo. Žiemą laistyti rečiau. Augimo laikotarpiu kassavaitinis šėrimas.

Temperatūra: Vidutinis, geriausia lauke vasarą. Žiemą ne žemesnė kaip 10 °C.

Reprodukcija: Auginiai.

Kenkėjai, ligos: Baltauodegė, amaras; zoninis arba "stovintis pelargonija" - amarai, voratinklinės erkės, pilkasis puvinys, "rūdys"

Turinys:

    Fikusas

    Fuksija

    Begonija visada žydi ir dėmėta

    Balzamas (lengvas)

    Kinijos rožių medis

    Šparagai

    Aspidistra

    Kvepianti pelargonija

Vaikų ugdyme didelę reikšmę turi gyvenamojo kampelio sukūrimas darželyje. Dažniausiai vaikai su gamta supažindinami kambarinių augalų pagalba, pedagogai jaunajai kartai skiepija meilę „žaliems augintiniams“, moko jais rūpintis. Nepaisant didžiulės egzotiškų gėlių pardavimo įvairovės, kambarinių augalų pasirinkimas darželiui yra labai ribotas. Be vizualinio patrauklumo, jie turi būti ypač saugūs vaikams, taip pat atitikti daugybę kitų reikalavimų.

Bendrieji kambarinių augalų atrankos principai ikimokyklinio ugdymo įstaigoje

Kuriant laukinės gamtos kampelį vaikams, reikėtų atsakingai žiūrėti į augalų pasirinkimą ir laikytis daugybės reikalavimų.

  • Saugumas. Darželio kambaryje neleidžiama dėti augalų, kuriuose yra nuodingų sulčių, taip pat veislių su spygliais ar uogomis. Šiame amžiuje mažyliai ypač smalsūs, o pagunda paragauti patrauklios uogos – labai didelė. Draudimas apima: dieffenbachiją, nakvišę, kai kurias pienžolės veisles, lelijas, kaktusus ir kitus augalus. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į augalus su „pūkais“, dažniausiai lapų paviršiuje susikaupia daug dulkių, todėl jei grupėje yra alergiškų, tuomet tokių augalų geriau atsisakyti. Ryškus pavyzdys yra violetinė.
  • Nepretenzingumas priežiūrai ir sulaikymo sąlygoms. Atsižvelgiant į tai, kad gėlėmis turi rūpintis paprasti darbuotojai, geriau neapsunkinti augalų priežiūros. Tinka tokios rūšys, kurioms nereikia dažnai genėti, tręšti ar nuolat palaikyti didelės drėgmės. Šiam principui tinkami kambariniai augalai ikimokyklinėje ugdymo įstaigoje: raudoni be aštrių spyglių, nefrolepsė, lydekos uodega ir kt.
  • Oro valymas. Verta teikti pirmenybę toms rūšims, kurios yra ne tik saugios, bet ir duoda apčiuopiamos naudos vaikų sveikatai. Daugelis gėlių sugeba išvalyti orą nuo dulkių, sugerti kenksmingas medžiagas ir toksinus. Pavyzdžiui, chlorofitumas sugeria iki 86% žmogaus organizmui pavojingų formaldehidų, o gebenės – iki 90% benzeno.

Kambarinių augalų pasirinkimas priklausomai nuo amžiaus grupės

Be pagrindinių reikalavimų, kambariniai augalai darželyje turi būti parenkami individualiai kiekvienai amžiaus grupei. Jei vaikams svarbiau tik išorinis patrauklumas – didelės ir ryškios gėlės, tai vyresniems vaikams reikėtų parinkti tokias rūšis, kuriomis galėtų rūpintis kartu su auklėtojomis, įsijungdami į darbą.

  • Jaunesnė grupė. Patiems mažiausiems užteks patalpoje pastatyti 8-10 gėlių vazonų. Pageidautina, kad jie visi žydėtų ir skirtųsi žiedų aukščiu, dydžiu ir spalva. Pavyzdžiui, galite įdėti kelių rūšių begonijų, raktažolės, hibiskos.
  • Vidurinė grupė. Vyresniems kūdikiams gėlių skaičių galite padidinti iki 12 vienetų. Dabar būtina, kad kambariniai augalai ikimokyklinio ugdymo įstaigoje turėtų dar daugiau skirtumų, pavyzdžiui, lapų forma ir dydžiu, stiebo struktūra. Tiks tokie tipai kaip tradescantia ar clivia. Vaikai galės išsamiau palyginti gėles pagal jų išvaizdą.

  • Vyresnioji grupė. Gyvo gamtos kampelio asortimentas dar labiau plečiasi ir kiekvienas vaikas turėtų prieiti prie jų. Šiame amžiuje pedagogai pradeda rodyti pagrindines „žaliųjų augintinių“ priežiūros taisykles, o vaikai stebi ir, esant galimybei, dalyvauja. Rekomenduojama auginti 2-3 vienos rūšies augalų kopijas, kad vaikai susidarytų teisingesnį vaizdą apie konkrečią gėlę.
  • Parengiamoji grupė.Šiame amžiuje ikimokyklinukai gauna ne tik teorinių, bet ir praktinių žinių. Auklėtojoms vadovaujant, jie gali laistyti gėles iš mažų laistytuvų, purenti žemę, purkšti ir nuvalyti lapų paviršių drėgna šluoste. Dėl šios priežasties 2-3 kambarinių augalų egzemplioriai ikimokyklinio ugdymo įstaigoje būtinai turi turėti didelius lapus, kad vaikai galėtų lengvai pašalinti nuo jų dulkes. Ikimokyklinukas jau gali savarankiškai nuspręsti, kada laistyti ir purkšti gėlę, ima „globoti“ jam labiausiai patinkantį egzempliorių ir taip ugdo atsakomybės jausmą.

Kambarinių augalų pasirinkimo rekomendacijos ikimokyklinio ugdymo įstaigoje, priklausomai nuo interjero

Norint ugdyti vaikų grožio jausmą ir gerą skonį, gėles rekomenduojama parinkti taip, kad jos harmoningai derėtų prie kambario interjero. Svarbu atsižvelgti į viską nuo baldų apmušalų ir sienų spalvų iki atskirų dekoratyvinių elementų. Nepamirškite apie gėlių vazonų dizainą, jie gali būti paprasti, ryškių spalvų arba su ornamentais. Vaikams patiks dekoratyviniai keraminiai vazonai.

Ne mažiau svarbu teisingai išdėstyti augalų vazonus. Reikėtų vengti nestabilių gėlių stovų, aktyvaus žaidimo metu vaikai gali juos numesti ir susižaloti. Kambarinius augalus geriausia dėti darželyje ant palangių arba specialiai įrengtose lentynose, esančiose palei sienas.

Gyvenamam kampeliui suformuoti tinka daug spalvų, žemiau pateikiami populiariausi tipai, kuriems nereikia ypatingos priežiūros.

vardas

Turinio ypatybės

Aspidistra

Balzamas

Chlorophytum

Spathiphilium

Hibiscus

Tradescantia

Reikalinga ryški šviesa.

Turinio temperatūra: + 20-25 ° C vasarą, 3-4 laipsniais žemesnė žiemą. Laistymas aktyvaus augimo fazėje yra gausus, vidutinis žiemą. Patartina gėles purkšti kelis kartus per savaitę.

Mergelės plaukai

Silpnas apšvietimas, pageidautina dalinis pavėsis.

Turinio temperatūra nuo +20°C iki +25°C. Laistymas yra švelnus ir saikingas, bet reguliarus. Rekomenduojama purkšti kasdien.

Dracaena ribojasi

Šparagai

Laurynas kilnus

Reikalinga ryški, bet išsklaidyta šviesa per lengvą tiulį.

Turinio temperatūra: vasarą + 18-21 ° C, žiemą 1-2 laipsniais žemesnė. Laistyti saikingai, vanduo turi būti šiek tiek šiltas ir minkštas. Būtina reguliariai purkšti.

Uzumbar violetinė

Apšvietimas yra intensyvus ir ryškus.

Turinio temperatūra: + 20-25 ° C vasarą, + 16-19 ° C žiemą. Laistymas yra reguliarus. Oro drėgnumas vidutinis, lapai netoleruoja purškimo, todėl prie gėlės rekomenduojama įdėti platų indą su vandeniu.

Lydekos uodega

Apšvietimas yra ryškus, bet išsklaidytas.

Turinio temperatūra: + 18-25 ° C vasarą, + 14-16 ° C žiemą. Laistoma atsargiai ir saikingai, žiemą retai. Kartą per savaitę lapus rekomenduojama nušluostyti drėgna smulkiaporėta kempine arba vatos gabalėliu.

Sąrašas augalų, kurių negalima laikyti gyvenamajame darželio kampelyje

Žinodami kambarinių augalų atrankos principus darželyje, galite sutvarkyti gražią ir informatyvią gyvenamąją erdvę. Vaikai ne tik susipažins su tam tikromis augalų rūšimis, bet ir išmoks juos prižiūrėti. Jie sužino, kad žaliesiems augintiniams, kaip ir žmonėms, reikia priežiūros ir dėmesio, kad jie jaustųsi gerai.

Vaizdo įrašai apie veiklą laukinės gamtos kampelyje vaikų darželyje