Средна група абстрактни стайни растения. Резюме на часовете в средната група за запознаване с природата „Светът на стайните растения“. Културна стойност

Резюме на урока за деца в предучилищна възраст "Зеленият остров"

Цел:да се затвърдят знанията, придобити от децата за стайните растения като живи организми.
задачи:
1. развиват внимание, логическо мислене, творчески, познавателни способности;
2. затвърдете способността да разпознавате познати растения, назовавайте техните части;
3. попълнете речника на децата;
4. да формира у децата интерес към растителния свят;
5. да накарат децата да разберат, че стайните растения са живи;
6. организми, изискващи определени грижи;
7. способността да се намери стайно растение според изброените характеристики;
8. дайте на децата представа за живота на цикламата;
9. затвърдете знанията за основните нужди на стайните растения;
10. да възпитават любов към растенията, желание да се грижат и да се грижат за тях;
11. насърчаване на интерес към опознаването на света наоколо; формирането на комуникативни умения.
Предварителна работа:разглеждане на стайни растения в кътче на природата; разговори за стайни растения, изучаване на стихотворения за растенията; разглеждане на илюстрации на тема "Стайни растения".
Оборудване:стайни растения, цветна поща, картички с гатанки, схема за развитие на циклама, чертежи-схеми за дидактически игри, цветна гофрирана хартия, лепило, четки, ножици, лейки, пръскачки, мокри кърпички, престилки.
Методически техники:Момент на изненада, експеримент, наблюдение, разговор.

Ход на урока

Момент за изненада на играта.
Катеричка идва на гости на децата.
катерица:- Момчета, знаете ли как се казва това растение? Кой може да ми каже? (отговори на децата).
- Точно така! Това растение се нарича бегония. И как се различава от това растение? (Показва здравец).
Децата повтарят името на растението и обясняват как се различава от бегонията.
възпитател:- Момчета, какви други стайни растения познавате?
(отговори на децата).
Гатанки за стайни растения.
възпитател:- Деца, хайде да проверим нашата цветна поща, има ли писма там? (децата проверяват почвата и намират там плик с гатанки).
- Катерица ще чете гатанки, а вие слушайте внимателно и опитайте
познайте ги.
катерица:
1. Не възглавница за игли,
И не таралеж, и не дърво,
Но той няма да се обиди,
Защото всички в игли.
(Кактус).
2. Расте на прозореца
Цъфти с кръгла шапка.
Това е нос на кран
Донесохме нашия парфюм.Той цъфна толкова рано
На моя прозорец...
(Мушкато).
3. Пречистете въздуха
Те създават уют,
По прозорците стават зелени
Цъфти през цялата година.
(Стайни растения).
Разговор
възпитател:- Момчета, опитайте се да отгатнете моята гатанка:
„Няма ръце, няма крака, но се движат.
Без нос, но дишане.
Няма уста, но пие и яде."
(Растение).
- Точно така, това е растение!
- Как се движи растението, когато няма ръце или крака? (нарастващ,
се обръща към светлината)
- Как диша растението? (чрез листа, корени)
- Как пие и яде? така ли сме? (по корени)
- Точно така, момчета, корените хранят растението.
- Къде се съхранява храната за растението? (в земята, почвата)
- Растенията се хранят много различно от нас и не могат да съхраняват храната си в хладилници. Растенията се подхранват в земята, в която растат. Ако извадите растението от земята и го оставите така, то ще умре.
- Растенията се движат, дишат, хранят. Това означава, че можем да кажем за тях, че са същите живи същества, като теб и мен.
- Момчета, разгледайте внимателно всички тези растения и ми кажете кое е излишно тук? (глухарче) Защо? (отговори на децата) - Точно така! Глухарчето расте навън, а всички останали растения живеят
само на закрито. Ето защо те се наричат ​​... Как? (стайни растения)
- Сега ще ви разкажа за едно от нашите растения в групата и сами ще се досетите за кое растение говорех. Слушайте: „Вместо стъбло той има грудка, която прилича на картоф. Листата са с форма на сърце. Цъфти
големи ярко розови цветя”.
- Познайте какво растение е? (циклама)
- Точно така! Това е циклама! Ето го (покажи)
- Ярките красиви цветя не се появиха веднага. Отначало бъдещото цвете спеше и набираше сила в люлката си с растителни семена, увито в растителните пелени, точно като малко дете. Скрих семето на люлката в питателната почва и го полях. (показва диаграмите) В топлата влажна земя бебето на цветето започна да се събужда и да расте, расте, расте... И сега то порасна малко и памперсите му станаха малки. Бебето на цветето започна да изпълзява от тях. Но това все още не е цвете, а само кълнове с малък корен.
Кълнчето продължи да расте, стъблото-гръдка на крепа му се увеличи и на него се появи първият лист. Постепенно листата ставаха все повече и повече. И тогава се появиха първите пъпки, в които самите те спят
цветя. Най-накрая пъпките разцъфнаха и ни разкриха уникалната си красота. Възхищаваме им се и им се възхищаваме. Раждането на цвете е истинско чудо! Съгласен ли си с мен?
Динамична пауза
Питам те цвете:
Вземете своя лист
Излезте на пистата
Да, тропнете с крак.
Да, поклати глава
Запознайте се със слънцето сутрин.
Наклонете леко стъблото -
Ето едно упражнение за цвете, а сега се измийте с роса,
Почистете праха и се успокойте.
Най-накрая всички са готови
Посрещнете деня в целия му блясък!
(децата изпълняват действия според текста)
Игра "Какво е необходимо на растенията, за да растат?"
- Нека изберем от тези диаграмни чертежи само това, което е необходимо за живота на нашите растения.
- Точно така! Поливаме растенията с лейка. Растенията не растат без слънчева светлина и топлина. Растенията се нуждаят от земя, въздух, вода. За да бъдат растенията красиви, да растат и цъфтят добре, трябва да ги подхранвате.
специални торове. И определено имат нужда от нашата грижа и любов!
Дидактическа игра "Покажи и назови частите на растението"
Учителят показва частите на растението: корен, стъбло, листа, цвете.
След това всяко дете самостоятелно показва части от растението.
Стихотворения за цветя
възпитател:- Катерица, а сега момчетата ще ти четат стихове,
които те самите съставиха за любимите си цветя.
1. "виолетов"
Обичам моето цвете
Лилавото е такова.
не го изтръгвам
И го поливам често.
2. "кактус"
Кактусът цъфна
На моя прозорец
Ярко цвете
Като слънчев лъч Смело гори
Между острите тръни.
3 "фикус"
Малко кълнове
Фикус на прозореца
Тропически парче
Дадоха ми го.
На прозореца бързо
Фикусът порасна
Всеки ден съм аз
Поливаше обилно.
4 "Виолетово"
На прозореца цъфти теменужка
А отвън на прозореца всичко е в сребро
По улицата пука слана
През зимата цветето ми порасна.
Психогимнастика "Аз съм растение!"
Представете си, че сте малки стайни растения. Вие бяхте седнали в топла, мека земя. Вие сте все още малки кълнове, много слаби, крехки, беззащитни. Но нечии добри ръце ви напояват, разрохкайте земята така
корените ти дихаха, измий те. Започваш да растеш, стъблото се стяга, посягаш към светлината. Толкова е добре за вас да живеете на перваза на прозореца до други красиви цветя ...
- Вие и аз ще продължим да се грижим за нашите зелени приятели, за да могат те да живеят добре в нашата група.
отражение:Хареса ли ви дейността? Какво си спомняте най-много? Какво бихте искали да играете? За какво можете да говорите у дома?

НАШИЯТ НОВ ЗЕЛЕН ПРИЯТЕЛ

(с FEMP елементи)

ЦЕЛ: Запознаване на децата с ново растение - Балсамин. Дайте имената му (Огоньок, Ванка мокър). Научете децата да описват растението, като същевременно отбелязват неговите характерни черти. Научете се да разглеждате растение в определена последователност, работете със сензорни стандарти и графични модели. Развийте речта. За консолидиране на сметката, познания за геометрични форми. Развийте интерес и грижовно отношение към стайните растения.

МАТЕРИАЛ: Снимка на ново стайно растение и бележка, стайни растения извън групата. Стандарти за сензорна повърхност (гладка, кадифена), форми (овал, кръг, триъгълник), ръбове на листа (равномерни, неравномерни), цветови стандарти (розово, червено)

ПРОЦЕС: Преди урока учителят дискретно поставя плик със снимка на ново растение и бележка под саксия с произволно цвете. Предлага да посети някой от зелените приятели. Назовава растение, познато на децата, децата го намират. Под него има плик - писмо от Палечка, в което тя казва, че подарява ново цвете (на снимката, име). Предлага да се намери цвете извън групата (във фоайето, съблекалнята, където освен това цвете има и други).

Учителят и децата отиват да търсят нов зелен приятел. По пътя срещат други растения (2-3), децата спират близо до тях, сравняват ги със снимка. Намират правилното цвете, радват се, поздравяват и го канят в групата, за да се запознаят.

П .: Това растение се нарича балсам. Наричат ​​го и Ванка мокър, защото много обича да пие вода. И тъй като цветето има толкова красиви ярки цветя, понякога го наричат ​​Ogonyok. Покажи ми къде са цветята на Балсамин? Кои са най-големите им? Изберете от цветни моливи тези, които наподобяват цветя на балсам. И така, какъв е цветът на цветята на балсама: червено или розово? (Ако децата наричат ​​цветя червени, учителят посочва цвета им и въвежда името на нюансите в активния речник на децата: розово, горещо розово. За да направят това, децата сравняват цвета на червения молив с цвета на цвете Балзамин. ) П .: Къде расте нашето ново цвете? (в саксия, в земята) Какво има в цвете в саксия, в земята? (има корени в земята

Учителят показва стрък маточина с корени.

P .: В земята Ogonyok има корени, както всички други растения: фикус, здравец, бреза. Корените държат растенията в земята, а с корените пият вода от почвата. Пием и вода с теб.Какво? Какво пие Балзамин с вода? (ние пием вода с устата си, а балсамът пие вода с корени)

П: Добре, но каква е формата на стъблото на Балзамин? (директно) Покажи на картата. Какво друго можете да кажете за стъблото? Какъв цвят е той? (стъблото е зелено) И какво има на стъблото? (на стъблото има клонки, листа, цветя) Намерете и пребройте клонките (пребройте) Колко листа има Балзамин? (Много) Какво ще кажете за цветята? (няколко) Какъв цвят са листата на цветето? (зелени листа) Каква форма са? Изберете от геометричните форми (модели) тази, която най-добре подхожда на листа от балсам. (Децата избират овал) Листата на Балзамин наистина приличат на овал (повтаряйте името на геометрична фигура с деца) И колко големи са листата? Голям или малък, голям или малък? Сравнете кое е по-голямо: вашите длани или листа от балсам?

Децата сравняват и откриват, че листото на балсама е малко, по-малко от дланта.
P .: Внимателно погладете листата на цветето с пръсти. Повърхността на листата е гладка или грапава? Намерете правилния парцал или лист хартия със същата повърхност.
Децата избират и обясняват избора си. (Парцали или хартия са гладки, като лист от цвете, пръстите се плъзгат лесно по него, не се придържат към нищо.)

Учителят обобщава знанията, придобити от децата за листото на Балзамин: „Той е зелен, гладък, овален.” Децата повтарят описанието с помощта на модела.

П: Къде ще живее нашият нов зелен приятел?

Децата заедно с учителя определят местоположението на Балзамин в ъгъла на природата. Изяснете как ще се грижат за него.

ЧЕРТАНЕ НА НОВО СТАЙНО РАСТЕНИЕ ОТ ПРИРОДАТА

ЦЕЛ: Запознаване на децата с ново стайно растение (хлорофитум, кливия). Обърнете внимание на характерните особености на цветето. Научете се да рисувате от живота, да предавате в рисунката характерните особености на растението (структура, посока на стъблата, листа, форма на саксия). За да затвърдите уменията за рисуване с четка и бои, да научите как да поставите изображение върху лист хартия. Култивирайте интерес към стайните растения.

МАТЕРИАЛ: Палечка, стайно растение, играчки заместители на фотоапарат, бои, хартия, проба.

ПРОЦЕС: Палечка носи на децата ново стайно растение - хлорофитум. Децата го преглеждат. Учителят предлага да се намерят подобни растения в ъгъла на природата (Зеферантес, кливия). Децата, заедно с учителя, описват растението, като подчертават неговите характерни черти (без стъбло, дълги тесни листа, има много от тях) Сравнете листата на хлорофитум и зеферантес (или кливия). Учителят говори за ползите от това растение за хората – то пречиства въздуха.

Учителят предлага да снима растението и да направи снимки на цветето. Симулира фотографиране и показва вашия примерен чертеж. Децата сравняват модела и самото растение. Привлича вниманието към формата на саксията, местоположението върху листа.
Следва демонстрация с коментар на последователността и методите на рисуване на растението.
Учителят кани децата да снимат растението (с помощта на играчки-заместители) и да нарисуват снимка. (Децата стават и снимат растението от удобна позиция)
След рисуване се избират най-точните снимки, отбелязва се най-добрият фотограф.
Учителят предлага да поставите растението в ъгъл на природата, уточнява с децата как ще се грижат за него.

СРАВНЕНИЕ НА СТАЙНИ РАСТЕНИЯ

(с FEMP елементи)

ЦЕЛ: Да продължи да учи децата да описват растенията, като същевременно отбелязват разликите и приликите между тях и най-характерните признаци на външния вид. Научете се да сравнявате растенията, правете заключения въз основа на сравнение (сравнете по размер, форма на листа, размер). Формиране на умение за разграничаване на геометрични форми (кръг, квадрат, триъгълник, овал). Развийте речта, научете как да съставяте описателни истории въз основа на карта на модела.

МАТЕРИАЛ: Стайни растения (балсам и здравец), графични модели, отразяващи характерните черти на външния вид на цвете, за съставяне на история за стайно растение, карти-модели (като лото карта) с изображение на растения, ленти от цветна хартия

ПРОЦЕС: На масата има две растения – балсам и здравец.

П: Какво има на масата ми? (стайни растения). Какви са имената им? Какво харесвате балсам и здравец? (цъфтят много красиво). Какво има всяко от тези растения? (стъбло, листа ...). Колко стъбла има балсамът? здравец? Пребройте го. (Гераниумът има едно стъбло, а балсамът има четири). Поставете толкова ленти хартия отляво, колкото има стъбла от балсам, а отдясно, толкова стръкове здравец. Кое растение има повече стъбла и колко? Как може да се определи това?
(Децата вземат по една лента отляво и отдясно и броят колко е останало отдясно. Могат да подредят лентите една под друга). Показва се картина-модел на структурата на стъблото на растението.
П: Какъв цвят са стъблата на здравец и балсам? (При балсама стъблото е светлозелено, а при здравец стъблото е тъмно отдолу, а отгоре е зелено.) Какво има на стъблото? (На стъблото има листа, цветя, пъпки, клонки.) Сравнете формата на листата на здравец и балсам. Кръжете ги с пръсти. (Балсамът има овални листа с остър край, а здравецът има кръгли листа.) Листото на балсама прилича на краставица (яйце) - овално е, листото от здравец прилича на кръг (чадър). Избира се модел, картата се пълни с модели във формата на листа.

Как да определим каква повърхност имат листата? (Трябва внимателно да погалите листата с пръст.)
Децата галят листата, определят каква повърхност имат листата на здравец и балсам. Учителят предлага да разгледате листо от здравец в лупа.

П.: Листото на здравец е покрито с малки власинки, така че е грубо и пухкаво. Изберете подходящата снимка на модела. (Гераниумът има груби листа, докато балсамът има гладък лист.)
Погледнете внимателно краищата на листата от здравец и балсам. Докоснете ги внимателно, кръгнете ги с пръст. Пръстът ви се подхлъзва или залепва? (Пръстът се придържа, ръбовете на листата на растенията са неравни.)
И каква е разликата между ръбовете на листата на балсама и здравец?
Учителят, заедно с децата, изяснява формата на ръба на листа в здравец (вълнообразен) и балсам (карамфил). Избира се съответният модел на картината.

П .: Помиришете растенията и определете кои цветни листа миришат Децата нежно докосват листата, подушват, определят дали листата на здравец имат миризма (модел) П .: Сравнете цветовете на здравец и балсама. Пребройте броя на венчелистчетата в цветята от здравец и балсам. Внимателно ги погалете, усетете кадифеността и нежността на венчелистчетата. Гераниумът има пет листенца, балсамът също има пет листенца в цвете. Каква е разликата между цветята на тези растения? Те са различни по цвят: при здравец са червени, в балсама са розови, ярко розови. Те са различни по форма. При здравец те изглеждат като малки цветя, които образуват едно голямо цвете - "топка", "помпон", в балсама цветята растат отделно. Картината-модел е поставена в картата-описание.

Провежда се физическо възпитание.

Учителят обобщава знанията на децата, като съставя описателен разказ за растенията според попълнената карта модел, като още веднъж напомня какво означава всеки символ.

След това картите с описание се оставят в един ъгъл на природата. В свободното си време учителят индивидуално с децата съставя описателен разказ за познати растения, разчитайки на карти-модели.

ДА ПОМОГНЕМ НА ЗЕЛЕНИ ПРИЯТЕЛИ

ЦЕЛ: Да продължи да формира внимателно и внимателно отношение към стайните растения, да затвърди знанията за структурата на растението, за функционалното значение на неговите части. Формирайте концепцията, че растението е жив организъм (пие, расте, яде). Демонстрирайте трансплантация на растения с участието на деца.

МАТЕРИАЛ: Стайни растения, нова почва, леген за стара почва, саксии, лейка, друга техника за трансплантация.

УДЪР: Учителят подготвя предварително съобщение от зелени приятели и дискретно го поставя до един от тях.
П .: Вижте нашите зелени приятели. (Именува стайни растения.) Стори ми се, че нашите растения са малко тъжни, искат да ни помолят за нещо. Нека се доближим до тях, разгледаме по-отблизо и слушаме Децата идват до растенията и близо до едно от тях намират съобщение, че растенията са гладни, а някои са тесни в саксията си. Растенията молят за помощ: хранете ги и ги трансплантирайте. И ако никой не им помогне, тогава те ще започнат да болят, да изсъхват - и тогава няма да има красиви листа и цветя.

Учителят получава съгласие от децата да помогне на растенията, пита как са разбрали оплакването им, че са огладнели. (Детски поговорки)

П: С какво можете да подхраните растенията? Къде са съхранявали храната си преди? В края на краищата те не са поискали да ги хранят, така че са държали храната си някъде и бавно я взимат?
Всички наши растения живеят в собствени саксийни къщи. Но саксиите не са празни. Какво има в тях? (Отговори на децата) Нашите зелени приятели трябва да ядат (като децата) и се нуждаят от храна, за да растат.

Всичко, от което се нуждаят нашите зелени приятели, се съдържа в земята. Именно от земята растенията вземат храната си.

Учителят пита дали саксиите са били пълни с нещо преди; напомня, че растенията винаги са получавали вода, те са били напоявани. И сега настъпи моментът (през пролетта), когато растенията трябва да бъдат подхранвани. И за това трябва да смените в саксии ... (земя).
Учителят информира, че всичко необходимо за разсаждане и хранене на растенията е готово: той предлага да разгледа земята, саксиите, оборудването за работа. В процеса на разглеждане на всеки предмет децата казват какъв предмет е, какви са външните му характеристики и детайли, за какво е необходим.
След това учителят започва да трансплантира едно от растенията. Учителят коментира всички действия на voi, задава въпроси, предлага да предостави всякаква възможна помощ.

П.: Първо, растението трябва внимателно да се извади от саксията със стара почва. Какво искаш да кажеш - спретнато? Вижте: Внимателно дърпам растението за основното стъбло, но по някаква причина растението не се изважда лесно. Нещо го държи.

Учителят внимателно изважда растението заедно с буца пръст и внимателно се отърсва от старата почва в леген, докато корените на растението започват да се оголват.

П.: Това е, което държи растението толкова здраво в земята и не му позволява да падне, с помощта на корените растението взема храната си от земята. Ето защо корените на растенията се намират в източника на хранене и влага – растителна храна в земята, а корените в земята. Къде отиват хранителните вещества от корените? (в стъблото, листата, цветовете).

След това децата сравняват старата и новата земя (по цвят, мирис, рохкавост и т.н.). Отбелязва се, че е различно.
След това учителят моли детето да напълни саксията с прясна почва. След като напълни саксията с около една трета, учителят спуска растението в саксията, децата помагат да се поръсят корените със земя, леко напояват почвата, след това изсипват още пръст, покривайки корените напълно, и отново поливат.
Всички се възхищават на свършената работа. Учителят благодари на децата, казва, че без тяхна помощ растенията биха могли да загинат, обръща внимание на факта, че днес те са помогнали само на едно растение. Следващия път ще трябва да помагате на другите.

ДИДАКТИЧЕСКИ ИГРИ ЗА ОТКРИВАНЕ НА СТАЙНИ РАСТЕНИЯ.

"ОТКРИЙТЕ РАСТЕНИЕТО"

Дидактическа задача.Намерете растение по име

Действия на играта.Състезание кой ще намери растението по-бързо.

Правила.След като сте намерили растение, трябва да обясните как сте го разпознали.

Ходът на играта.Растенията (няколко вида от едно и също семейство) стоят на постоянните си места. Учителят казва на всички деца: „Аз ще назова едно стайно растение, а вие трябва да го намерите, да го покажете и да кажете на какво основание сте го идентифицирали. Който го направи по-бързо, ще получи чип.

"КАКВО СЕ ПРОМЕНИ?"

Дидактическа задача.Запомнете местоположението, намерете промени в тяхното местоположение.
Действия на играта.Търсене на промени в подредбата на растенията.

Правило.Невъзможно е да се гледа какво премахва учителят.

Оборудване. 4-5 растения.

Ходът на играта. Стайните растения се поставят в един ред на масата. Учителят моли да помислите и запомните местоположението на растенията, затворете очи. По това време учителят сменя местата на растенията. „Сега отвори очи и ми кажи какво се е променило, какви растения са пренаредени? Покажи ми къде са стояли преди?

"НАМЕРЕТЕ РАСТЕНИЕ ПО ОПИСАНИЕ"

Дидактическа задача... Намерете растение по описание.

Действия на играта... Търсене на растение по описание на отличителни черти.
ПравилотоРастението може да бъде наречено само след неговото описание.
Оборудване. 5 - 6 растения, от които има няколко имена от едно и също семейство, но различни видове (ароматни и зонални пеларгониум)

Напредък на играта... 1. Учителят подрежда растенията така, че децата да виждат ясно особеностите на всяко растение. След това той описва общите характеристики на растенията със същото име (да речем, Tradescantia), след което назовава отличителните характеристики на всяко растение. Децата слушат внимателно историята, след което показват замисленото растение.

2. Учителят кани едно от децата да избере и опише стайно растение. Учителят прилича на последователността на описанието: първо трябва да кажете дали има ствол и клони. След това запомнете какви са (стоящи изправени, къдрави, висящи, тънки, дебели), опишете листата, тяхната форма, повърхност (гладка, не гладка, рошава), цвят (тъмнозелен, светъл, пъстър, с ивици и др.) )

"МАГАЗИН ЗА ЦВЕТЯ"

Дидактическа задача... Опишете, намерете и наименувайте предмети въз основа на техните характерни черти.
Правилото... Назовете отдела и опишете растението, без да казвате как се казва.
Напредък на играта... На масата се поставят стайни растения, така че децата да виждат ясно всяко едно. Това е Цветарницата. Купувачите не назовават растението, а само го описват. Продавачът трябва да разбере и да го назове и след това да издаде покупката.

"КЪДЕТО РАСТЯТ ЦВЕТЯТА"

Дидактическа задача... Групирайте растенията според мястото на растеж, опишете, сравнете външния им вид.

Оборудване.Свежи цветя с различен растеж или снимки с тяхното изображение.
Напредък на играта... Децата разглеждат всички предложени растения и определят към кой вид принадлежат. Сравнете на външен вид, опишете, групирайте.

"НАМЕРЕТЕ СЪЩОТО"

Дидактическа задача... Намерете елементи по сходство.

Действия на играта... Потърсете подобен артикул.

Правило.Възможно е да се покаже разпознато растение само по сигнал на възпитателя, след като се изслуша описанието му.
Оборудване.Идентични растения, поставени на две маси или снимки, изобразяващи растения.
Напредък на играта... Учителят показва растение на една от масите (снимка), описва характерните му характеристики и след това кани детето да намери същото растение в групата.

"КЪДЕ Е СКРИТА МАТРЬОШКАТА"

Дидактическа задача... Намерете артикул по изброените критерии.

Действие на играта... Търсете скрита играчка.

Правилото... Не можеш да надничаш.

Оборудване... На масата се поставят 4 - 5 растения.

Ходът на играта.На децата се показва гнездене, което „искаше да играе на криеница с тях“. Учителят моли децата да затворят очи и в този момент скрива играчката зад едно от растенията. Тогава децата отварят очи. „Как можеш да намериш матрьошка? - сега ще ви кажа къде е скрита матрьошката. Учителят разказва как изглежда растението (като дърво, трева), описва стъблото, листата, цветовете му. Децата отгатват къде е скрита матрьошката.

"КАКВО НЕ Е?"

Дидактическа задача... Назовете растението по памет (без визуален контрол)

Действие на играта... Познайте кое растение е изчезнало.

Правилото... Не подкопай.

Оборудване. На масата има 2 - 3 добре познати растения.

Напредък на играта... Учителят кани децата да погледнат какви растения има на масата и след това да затворят очи. По това време учителят премахва едно растение: "Кое растение го няма?"

"НАМЕРИ ЗА КАКВО ЩЕ РАЗКАЗВАМ"

Дидактическа задача... Намерете растение според описанието на възрастен.
Действия на играта... Отгатване на растения с помощта на гатанка-описание.
Правило.Първо трябва да намерите растение, за което да се разкаже, и след това да го назовете.
Ходът на играта. 1. Учителят описва едно от растенията в групата. Децата трябва да го намерят по описание и ако им е познато, тогава го назовете.
Когато описвате, трябва да използвате общоприети термини: форма на листа, цвят на цветята и др.
2. Учителят моли едно дете да опише растение на масата. Останалите трябва да разпознаят растението от историята, да го покажат и да го нарекат.

В средната група е необходимо да се формира у децата способност да виждат различните свойства и качества на предметите и техните части. Децата овладяват по-сложни методи за сравнение, учат се да установяват различия и прилики на обекти, обобщават обекти по определени критерии.

Ъгълът в средната група се попълва с нови растения. Растенията в ъгъла на природата трябва да имат различни форми и размери на листата.

Децата от тази група трябва:

Разграничаване на характеристиките на растенията;

Познават необходимите условия за живота на растенията;

С помощта на учител поддържайте растенията чисти, поливайте ги правилно;

Да можете да пръскате растения с малки листа със спрей бутилка;

Отстранете праха със суха четка от пубертетните листа;

Определете зависимостта на метода на грижа за растенията от естеството на листата.

Освен растенията от по-младата група, в средната група се поставят и други растения. В същото време в един ъгъл на природата може да има до 6-8 вида растения. Трябва да се отбележи, че в средната група е добре да има различни растителни видове от едно и също семейство. Това ще помогне да научите децата да намират разликите и приликите.


Тип растение: сочен

Отношение към светлината: светлолюбив

Връзка с влагата: устойчив на суша

Време на цъфтеж: пролет лято

Височина

Културна стойност

Тип растение: сочен

Отношение към светлината: светлолюбив

Връзка с влагата: предпочита умерена влага, устойчив на суша

Време на цъфтеж: лято

Височина: висока (над 100 см), ниска (10-50 см)

Културна стойност: декоративно-листен, лечебен

"бегония рекс"

Тип растение: храст, тревист

Отношение към светлината

Връзка с влагата: хигрофилен

Време на цъфтеж: Пролет Лято Есен

Височина: висока (над 100 см), средна (50-100 см), ниска (10-50 см), ампелна

Културна стойност: цъфтеж, декоративен лист

"аспержи"

Тип растение: храстови, лианови или ампелни, тревисти

Отношение към светлината: сенкоустойчив, светлолюбив

Връзка с влагата: хигрофилен

Време на цъфтеж: лято

Височина: висока (над 100 см), средна (50-100 см), ампелна

Културна стойност: декоративно широколистни



"Ароматно здравец"

Тип растение: храст

Отношение към светлината: светлолюбив

Връзка с влагата: предпочита умерена хидратация

Време на цъфтеж: лято

Височина: до 1 метър

Културна стойност: цъфтящи, декоративно-листни, лечебни, ароматни

МКДОУ ЦРР Детска градина номер 31 "Алтн Бълг"

Изготвил: Олцаева Валентина Александровна, учител на средна група № 1 "Харада"

Morpho е биологична характеристика на стайни растения в кът на природата в средната група.

Фикус

С семейство черници. Това е едно от най-често срещаните стайни растения. Първото почетно място сред различните видове фикус се заема от Ficus каучук или Ficus elastica. Също така много популярни са Фикус Бенджамин, Фикус лира, Фикус Бенгал, Фикус джудже и др.

Всички фикуси не понасят течения, преовлажняване на почвата и пряко слънце (фикусите с пъстри форми са по-фотофилни, понасят пряко слънце, но е необходимо засенчване в най-горещите часове).

През зимата фикусът също се нуждае от светлина, така че саксиите с растения се пренареждат по-близо до прозореца. А пъстрите форми, например фикус Бенджамин, могат да стоят цяла зима дори на южния прозорец. При липса на осветление през зимата се образуват слаби и извити издънки и листа.

Фикусите се размножават чрез резници. От издънка можете да получите толкова резници, колкото има листа върху него. Стъблото за размножаване трябва да се състои от един лист с непокътнато око и половината от долното междувъзлие без око. След нарязване на резника се потапя в топла вода, за да спре отделянето на млечен сок. За по-добро вкореняване се прави разрез или разцепване в долната част на резника (за резник с твърда дървесина напречно, за резник с мека дървесина един разрез). По-добре е да вкорените резниците с нагряване на почвата и да покриете резника с найлонов плик.

За всички фикуси такава почвена смес е най-подходяща - 2 части листа, 1 част торфена почва и 1 част хумус. Фикусите не обичат, когато са засадени в чинии, много по-големи от кореновата им система, така че се трансплантират, когато се предполага, че корените запълват цялата саксия или вана. В същото време те растат доста бързо, следователно почвата по време на трансплантацията трябва да бъде питателна, освен това торовете се извършват през пролетта и лятото (отговарят добре на торене с органични торове, изгнил кравешки тор или тор Gigantic store). подходящ за това). Фикусите могат да се хранят и с такива торове като "Дъга" и "Палма". Старите екземпляри от големи фикуси се трансплантират много рядко - след 5-6 години. Но всяка година можете да замените горния слой на земята с нов. Трябва също така да замените горния слой на земята, ако върху него се появи бяла кора - солен депозит.

температура:за предпочитане умерена, не по-ниска от 18°C. Обичат да "държат краката си топли" - не поставяйте саксията с фикус на студен перваз на прозореца, мраморен или плочен под и т.н. В помещение с температури над умерените листата започват да висят надолу.

Осветление:Всички сортове каучукови фикуси предпочитат светло място, защитено от пряка слънчева светлина. Пъстрите форми се нуждаят от по-светло и по-топло място от формите с тъмни листа.

поливане:Умерен, не обича преовлажняване. Вода при стайна температура, добре утаена. Подхранване с торове от март до август за две седмици.

Влажност на въздуха:Листата трябва редовно да се избърсват с влажна гъба.

трансфер:Извършва се през пролетта, когато корените покриват цялата земна буца, младите растения за година-две, старите растения след няколко години.

възпроизвеждане:Връхни резници, за по-добро вкореняване със загрята почва и покриване на резниците с найлонов плик.

Фуксия

С семейство растения иглика. Родина Централна и Южна Америка, Нова Зеландия. Това са вечно зелени храсти, от които в природата има около 100 вида.

Фуксия грациозна Fuchsia gracilis е храст с червеникави стъбла. Листата са срещуположни, овално-ланцетни, дълги 4-5 см, заострени в края и леко назъбени по ръба. Цветя, увиснали на дълги дръжки. Плодовете са черни плодове. Цъфтежът започва през пролетта, а цветята на фуксия са краткотрайни, но доста многобройни и цъфтежът е обилен при благоприятни условия.

В културата има и продължават да се появяват много различни сортове фуксия, които трудно могат да се опишат всичко. Фуксиите се различават по формата и структурата на цветята - прости, двойни, полудвойни и техните цветове - бяло, розово, червено, лилаво, виолетово и др. За съжаление, фуксията е доста краткотрайно растение, тъй като е много взискателна към температурните условия и в края на цъфтежа започва да хвърля листата си.

СЪВЕТИ ЗА ГРИЖА

температура:Умерено или хладно през цялата година, при температури над 18-20 ° C, фуксията хвърля цветове и листа, до смъртта на растението. През зимата, не по-ниска от 6 ° C, фуксиите предпочитат хладно презимуване при температура 8-10 ° C.

Осветление:Фуксията е много фотофилна, докато светлината трябва да е разсеяна, от пряка слънчева светлина фуксията може да получи изгаряния. Фуксията ще расте добре на източните прозорци.

поливане:През лятото е в изобилие, почвата трябва да е леко влажна през цялото време. През зимата поливането е умерено или ограничено, в зависимост от температурата. При недостатъчно поливане фуксията хвърля пъпки и цветя.

тор:От март до септември фуксията се подхранва с минерален тор за цъфтящи стайни растения.

Влажност на въздуха:През лятото фуксията периодично се пръска. В горещите летни дни можете да поставите растението върху палет с мокри камъчета.

трансфер:Ежегодно през пролетта. Почва - 3 части глинеста трева и 2 части торфена земя с добавка на 1 част пясък. По-добре е да се отцеди в тенджера или вана.

Размножаване: Стъблови резници през пролетта или лятото, които се вкореняват с помощта на коренови стимуланти (хетероауксин, корен).

Вечно цъфтяща бегония

С семейство бегонии.Има много видове бегонии и всички те са красиви по свой начин. Сред бегониите има както декоративни листни, така и декоративно цъфтящи видове. Бегониите са красиви стайни растения със сочни листа, които имат малко изкривена форма. Дръжките имат както мъжки, така и женски цветове. При женските цветове над венчелистчетата се образува триъгълна семенна капсула. Повечето бегонии цъфтят през цялото лято, но ако условията са добри, те могат да цъфтят през есента и дори през зимата. Всички бегонии са разделени на две основни групи: декоративни листни бегонии и декоративно цъфтящи бегонии.

Декоративно цъфтящи бегонии

Оценява се заради красотата и изобилието на цветята си. Сред декоративно цъфтящите бегонии има вечнозелени растения, които могат да се държат на закрито през цялата година, например вечнозелена бегония. Някои от най-зрелищните цъфтящи бегонии са грудковите бегонии, които са саксийни култури като бегониите Lorrain и хибридите на бегонията Elatior. Тези растения след цъфтежа завършват вегетационния си период и като правило се изхвърлят. Грудковите бегонии цъфтят през лятото и есента (при добри грижи от пролетта до декември), губят листата си през зимата. През есента, когато грудковите бегонии започват да преминават в състояние на покой, поливането се намалява и след падането на листата те спират напълно. Клубените се освобождават от земята и се съхраняват в кутии в пясъка, в хладно помещение. По време на зимуването на клубените в стая, в саксии, те се поливат от време на време, но като се избягва влага.

Грижа за декоративни цъфтящи бегонии

температура:Умерените температури над 20 ° C са нежелателни за тези бегонии. Зимните температури са около 17-18°C, но не по-ниски от 15°C.

Осветление:Ярко осветление, със задължителна защита от пряка слънчева светлина през горещо време на деня. По време на цъфтежа бегониите трябва да стоят на прозорците не претъпкани, така че едното цвете да не пречи на другото. За да поддържат правилния растеж, те периодично се включват на прозорците.

поливане:Обилен през пролетта и лятото, но не се наводнява. бегониите не обичат застояла вода, както и изсъхване от земна кома. Водата трябва да е мека, утаена. Грудните саксийни бегонии не се поливат през зимата, те се съхраняват в сух торфен субстрат.

Влажност на въздуха:Бегониите обичат висока влажност, но не понасят пръскане. Практиката показва, че почти всички видове бегонии реагират на навлизането на влага върху листата с появата на кафяви петна. Ето защо, в горещо и сухо време, можете да поставите саксии с бегонии върху поднос или кутия с мокър торф или мъх.

трансфер:В началото на пролетта клубените се засаждат в прясна почва. Коренищните бегонии се трансплантират при необходимост, когато саксията вече е тясна. Хранителна почва - смес от хумус, листа и копка с добавка на малко количество иглолистна почва и речен пясък. В същото време земята не е запълнена до върха, така че по-късно, когато се образуват допълнителни корени, би било възможно да се напълни земята. Растенията се поставят на слънчев прозорец и бързо се покриват с нови листа, а след около 40-50 дни се появяват пъпки.

тор:Полезно е да се наторяват декоративни цъфтящи бегонии от момента на образуване на цветните пъпки с течен комплексен тор за цъфтящи стайни растения веднъж на две седмици. Не използвайте азотни торове върху декоративни листни растения, тъй като това ще доведе до растеж на листата и потискане на цъфтежа.

възпроизвеждане:Размножава се чрез стъблени резници и семена. Грудковите бегонии също се размножават чрез разделяне на покълнали грудки. Грудката се нарязва наполовина, така че всяка част да има кълнове и корени, разрезите по грудката се поръсват с въглен или сяра. Нодулите се засаждат така, че върхът му да не се издига много над нивото на почвата.


Грижа за декоративни листни бегонии

температура:Умерено, оптимално 18-20 ° С, през зимата не по-ниско от 16 ° С. Кралските хибриди бегонии предпочитат температура малко по-висока от оптималната 22-25 ° C.

Осветление: Ярко осветление, със задължителна защита от пряка слънчева светлина. Желателно е осветлението да е равномерно през цялата година. За да направите това, през лятото бегониите се отдалечават донякъде от прозореца (но мястото трябва да е много светло), а през зимата се преместват възможно най-близо до прозореца.

поливане:Обилен през пролетта и лятото, но не се наводнява. бегониите не обичат застояла вода, както и изсъхване от земна кома. През зимата поливането е умерено, в облачни, мрачни дни, когато има много малко светлина, поливането се спира напълно. Бегониите се поливат много внимателно, така че струята вода да не пада върху листата, в противен случай по тях остават кафяви петна. Водата трябва да е мека, утаена. Между октомври и март бегониите се поливат по-умерено. От март до октомври торенето се извършва веднъж седмично, като се използват течни комплексни торове за декоративни листни растения.

Влажност на въздуха:Бегониите изискват висока влажност. Но храстовите бегонии, в по-голямата си част с надуване на листата, не понасят навлизането на вода върху листата, така че можете да поставите саксиите с бегонии върху поднос или в кутия с мокър торф или мъх.

трансфер:Ежегодно или през година, през пролетта. В тясна саксия листата на бегонията побледняват и губят декоративния си ефект. Хранителна почва - смес от хумус, листа и копка с добавка на малко количество иглолистна почва и речен пясък. Бегониите предпочитат почви, които имат слабо кисела реакция при pH = 5,5 - 6,5. След разсаждането растенията се подрязват.

възпроизвеждане:Стъблови резници, листа, част от листа, разделение и семена. Стъблата се нарязват на парчета с дължина 2 см и се поставят в купи за вкореняване, за предпочитане с нагряване на почвата.

балсам ("лек")

С семейство балсамини. Родината на балсама е тропическа и субтропична Азия и Африка. В природата са известни повече от 500 вида от тези тревисти, храстовидни растения. В превод от латински impatiens се превежда като „нетолерантен“, така че Балзамин е наречен „не докосвай ме“. Това се дължи на факта, че узрелите плодове на това растение се отварят при най-малкото докосване и от тях излитат семена.

Балсамът има много имена. Народът го нарича Лизи, суматохата или Ванка мокра. Първото име се появи във връзка със способността на това растение да цъфти почти през цялата година. Ванка мокър балсам е кръстен заради неговата хигрофилия, при липса на влага в почвата, стъблата и листата на растението веднага увисват.

Impatiens Waller Impatiens walleriana - висока до 55-60 см, с изправени сочни стъбла. Листата са разположени последователно, широко овални, заострени в края, светлозелени на цвят и ситно назъбени по ръба. Листата до 10 см дълги, цветовете около 4 см в диаметър, единични или в малкоцветни съцветия с дълги дръжки. Цветята могат да бъдат червени, розови, бели, червеникаво-оранжеви или червено-бели. Този вид е отправна точка за много хибриди и сортове, които могат да имат различен цвят на листата, цвят и цветна структура (обикновени или двойни, едноцветни или двуцветни).

Impatiens Peters Impatiens petersiana - от 60 см и повече, с изправени червени стъбла. Различава се с бърз растеж. Листата са ланцетни, пурпурночервени на цвят, ситно назъбени по ръба, на дълги дръжки.

Impatiens linearifolia - бързорастящи растения, с размери на храста до 1 м, с изправени червеникави стъбла. Листата са тясно овални, заострени в края, ситно назъбени по ръба. Повърхността на листата е зелена с широка кремава ивица в центъра и червеникава централна жилка.

Impatiens Canvas Impatiens holstii - от 60 см и повече, с изправени стъбла. Листата са яйцевидни, заострени в края, ситно назъбени по ръба. Повърхността на листата е кафеникавозелена.

При всички горепосочени видове цветята могат да бъдат с голямо разнообразие от цветове и цветове, бели, розови, червени, лилави, бели, лилави, лилави, лилави, едноцветни или двуцветни, прости или двойни.

ТАЙНИ ЗА УСПЕХ:

температура:Умерено, през зимата

не по-ниска от 12°С. За цъфтеж през зимата температурата трябва да бъде най-малко 15 ° C.

Осветление:Фотофилен, но през лятото трябва да засенчвате от пряка слънчева светлина.

Цъфтежът през зимата изисква няколко часа пряка слънчева светлина дневно.

поливане:Изобилна, почвата винаги трябва да остане влажна. През зимата поливането се намалява.

Влажност на въздуха:От време на време е полезно да пръскате листата, като избягвате попадането на вода върху цветята.

трансфер:Цъфти добре само когато корените напълнят саксията.

Ако е необходимо, се трансплантира през пролетта.

възпроизвеждане:Стъблови резници по всяко време на годината или семена през пролетта.

Китайско розово

С
семейство малвацеи. Вечнозелен храст, у дома с височина от 70 до 1,2 м. Цъфти доста лесно при добра грижа с големи цветя до 12 см в диаметър. Цъфтежът може да бъде много обилен и дълъг - от пролетта до есента, въпреки че цветята не траят дълго - около два дни. Цветята се предлагат в различни нюанси - оранжево, жълто червено, розово или бяло, както и в различни форми - прости или двойни. Има сортове с пъстри листа. През лятото е по-добре да изнесете растението в градината, но мястото трябва да бъде защитено от вятъра и малко затъмнено.

СЪВЕТИ ЗА ГРИЖА

температура:Хибискусът е доста топлолюбив. През лятото те се държат при температура около 20-25 ° C. През зимата при 15-20 ° C, най-малко 13 ° C.

Осветление:Фотофилен, предпочита ярка разсеяна светлина, с малко количество слънчева светлина. През зимата се нуждаете от светла стая. Най-доброто място за хибискус е на източния или западния прозорец. Южният прозорец ще се нуждае от засенчване през най-горещите часове на деня.

поливане:Обилно от пролетта до есента. Почвата трябва да е влажна през цялото време. Умерено през зимата. Избягвайте преовлажняване или пресушаване на земната кома. Не използвайте студена вода.

тор:От април до август хибискусът се подхранва със специални сложни торове за цъфтящи стайни растения, на всеки 3 седмици. Можете да използвате "Rainbow", "Ideal" и т.н.

Влажност на въздуха:Пръска се редовно.

трансфер:Почва - 1 част копка, 1 част листа, 1 част торфена земя, 1 част пясък. Трансфер през март - април. Подрязва се след трансплантация. А през лятото можете да го щипете многократно. За предпочитане са просторни съдове. През пролетта растението се съкращава и се пресажда в прясна почва.

възпроизвеждане:Стъблови резници, които се вкореняват най-добре през юли-август.

Аспержи

С семейство аспержи. Родина тропически и субтропични райони на Стария свят. Разделя се на полукъдрави видове - перести аспержи и ампелни видове - аспержи Sprengeri. Подобни на папрат аспержи с шипове "листа" са често срещани като стайни растения. Аспержи перести Asparagus plumossus е компактно растение с грациозни, разперени клони в млада възраст, които в крайна сметка се оголват отдолу. Най-малкият сорт е Asparagus plumossus Nanus. Asparagus densiflorus sprengery има висящи издънки с яркозелени "листа" и червени плодове. По-рядко срещан, но по-декоративен е аспержите на Мейер Asparagus meueri. Прави и твърди, гъсто опушени "листа" издънки достигат 40-55 см дължина и ефективно се появяват в композиции от растения с големи листа. Полумесец от аспержи Asparagus falcatus изобщо не прилича на папрат. Има големи сърцевидни "листа" и бодливи стъбла, достигащи един метър дължина. Asparagus asparagus Asparagus asparagoides е разклонен храст с пълзящи стъбла, които достигат 1,7 m дължина. Две обикновени аспержи - перести и гъстоцветни - са ценени заради изящните си ажурни клони. Въпреки общоприетото схващане, те не са папрати и техните копринени "листа" всъщност са модифицирани стъбла.

Като цяло аспержите са непретенциозно растение.

СЪВЕТИ ЗА ГРИЖА

температура:Умерено до охлаждане, за повечето аспержи около 15-18°C. Зимата минимум 10°C, идеално 10-14°C.

Осветление:Фотофилно, най-доброто място е перваза на североизточния или северозападния прозорец. Ако растението е поставено в стая, зад завеса от тюл, тогава мястото му е близо до източния или западния прозорец; ако прозорецът е на юг, тогава в стаята на известно разстояние от прозореца. През зимата е необходима повече разсеяна светлина, растенията се пренареждат по-близо до прозореца.

поливане:През зимата (от ноември до февруари) поливането е умерено, през пролетта се увеличава. През лятото можете да оставите вода в тавите.

Влажност на въздуха:Обича влажен въздух, понякога аспержите не цъфтят само защото въздухът е твърде сух. Ако растението е близо до батерия за централно отопление или камина, тогава малките листа започват да пожълтяват и да се рушат, а пръскането няма да помогне тук, ще трябва да пренаредите растението далеч от източника на горещ въздух.

трансфер:Аспержите изискват просторни съдове и лека питателна почва от листна, парникова и глинесто-натриева почва с пясък. Младите растения се трансплантират ежегодно през пролетта, старите на всеки 2-3 години. При пресаждането не трябва да повреждате ненужно кореновата система, но ако корените са нараснали много силно, тогава трябва внимателно да отрежете нодулите с ръцете си, така че кореновата система да намалее три пъти. През периода на активен растеж се извършва торене.

възпроизвеждане:Сеитба (март-април) семена, които узряват лесно и разделяне на храста. При разделянето растението внимателно се избива от саксията. Разделете на 3-4 части, така че всяка да има поне една въздушна издънка. Торенето седмично поливане през лятото насърчава силен растеж и обилен цъфтеж. Най-добре е старите растения да се подмладят с изсъхнали леторасти, като се разделят коренищата след резитба.

Аспидистра

С семейство лилиеви. Родина Япония. 8 вида са широко разпространени в природата. Аспидистра елатиор, многогодишно тревисто растение, се отглежда в култура. Тя има подземно пълзящо коренище, лъскави листа на дълги дръжки, широко овални или ланцетни, дълги около 50 см и широки 15 см. В основата на листа можете да видите 1 или 2 намалени листа, обграждащи дръжката. Цветовете са дребни, лилави на цвят, появяват се под листата на къси дръжки.

СЪВЕТИ ЗА ГРИЖА

температура:Развива се добре при умерени условия. През зимата изисква прохлада, за предпочитане не по-висока от 15 ° C, оптималната температура е 10-12 ° C, най-малко 5 ° C. Ако се съхранява през зимата при температури над 20 ° C, е необходимо редовно пръскане.

Осветление:През лятото сянка от пряка слънчева светлина, лека частична сянка. През зимата аспидистрата се нуждае от добро осветление.

поливане:Обилно от пролетта до есента, умерено или рядко през зимата, в зависимост от температурата.

тор:От април до септември на всеки две седмици те се подхранват със специален течен тор за стайни растения.

Влажност на въздуха:Аспидистра понася сух въздух само ако не е прекалено мазен. Редовното пръскане и измиване на листата обаче има само благоприятен ефект върху растението.

Пресаждане: Тъй като аспидистрата не понася трансплантация, тя се присажда при необходимост - след 3-4 години, през пролетта. Почвата е смес от копка (2 части), листа (1 част), хумус (1 част), торф (1 част) и пясък (1 част).

възпроизвеждане:През пролетта, чрез разделяне на храста по време на трансплантация. Аспидистра може да се размножава и чрез лист, като се използва специална технология. Състои се в това, че от аспидистрата се отрязва здрав лист без дръжка, така че да се запази дебел месесто възелче в основата на листа (образувано от намалени листа, подобни на обвивка). След това разрезът от листа се изсушава и се поставя в бутилка с вода (бутилка с широко гърло, като кефир). Бутилката се затваря с капак и се покрива с пластилин, така че въздухът да не попада там. Бутилката се поставя на топло и светло място. Когато върху разреза на листа се появят корени, той се изважда и се засажда в рохкава (за предпочитане листна) почва и се покрива с буркан или се поставя в стайна оранжерия. Ако корените не се появиха и краят на листа започна да се влошава и гние, тогава можете да го отрежете до здрава тъкан (само на мястото на удебеляване на листа) и да го поставите обратно в бутилката в чиста вода.

Ароматно здравец

С
семейство:
Гераниум, здравец.

Произход: Южна Африка, някои средиземноморски видове.

Време на цъфтеж: май-октомври, някои видове целогодишно.

Родът Pelargonium (гераниум) включва около 250 вида. С течение на времето в него се очертават пет големи групи: декоративно-листни; ароматен; благороден или английски; бръшлян или балконски здравец; зониран или стоящ здравец. Ароматният пеларгоний има лечебни свойства.

Осветление:Ярко и слънчево.

поливане:В изобилие, когато почвата изсъхне. Преовлажняването трябва да се избягва. Поливане по-рядко през зимата. По време на периода на растеж, седмична горна превръзка.

температура:Умерено, за предпочитане на открито през лятото. През зимата най-малко 10 ° C.

възпроизвеждане:Резници.

Вредители, болести:Белоопашата, листна въшка; зонален или "стоящ здравец" - листни въшки, акари, сиво гниене, "ръжда"

съдържание:

    Фикус

    Фуксия

    Бегония вечно цъфтяща и на петна

    балсам (лек)

    Китайско розово

    Аспержи

    Аспидистра

    Ароматно здравец

Създаването на жилищен кът в предучилищна институция е от голямо значение при възпитанието на малките деца. Най-често децата се запознават с природата с помощта на стайни растения, възпитателите възпитават на по-младото поколение любов към „зелените домашни любимци“ и ги учат да се грижат за тях. Въпреки огромното разнообразие в продажбата на екзотични цветя, изборът на стайни растения за детска градина е много ограничен. Освен визуална привлекателност, те трябва да са особено безопасни за децата, както и да отговарят на редица други изисквания.

Общи принципи за избор на стайни растения в предучилищна образователна институция

Когато създавате кът за дивата природа за деца, трябва да подхождате отговорно към избора на растения и да спазвате редица изисквания.

  • Сигурност.В стаята на детската градина не се допуска поставянето на растения, съдържащи отровен сок, както и сортове с тръни или плодове. На тази възраст бебетата са особено любопитни, а изкушението да опитате атрактивното зрънце е много голямо. Забраната включва: дифенбахия, нощенка, някои сортове млечник, лилии, кактуси и други растения. Също така трябва да обърнете внимание на растенията с "пух", обикновено на повърхността на листата се натрупва много прах, следователно, ако в групата има страдащи от алергии, тогава е по-добре да откажете такива растения. Ярък пример е теменужката.
  • Непретенциозност към грижите и условията на задържане.Като се има предвид, че обикновените служители трябва да се грижат за цветята, по-добре е да не усложнявате грижата за растенията. Подходящи са видове, които не изискват често подрязване, обличане или редовна поддръжка на висока влажност. Стайни растения, подходящи за този принцип в предучилищна образователна институция: алено без остри тръни, нефролепсис, щука опашка и др.
  • Пречистване на въздуха.Струва си да се даде предпочитание на онези видове, които не само са безопасни, но и носят осезаеми ползи за здравето на децата. Много цветя са в състояние да пречистят въздуха от прах, да абсорбират вредни вещества и токсини. Например, хлорофитумът абсорбира до 86% от опасния за човешкото тяло формалдехид, а бръшлянът - до 90% от бензола.

Избор на стайни растения в зависимост от възрастовата група

В допълнение към основните изисквания, стайните растения в детската градина трябва да бъдат избрани индивидуално за всяка възрастова група. Ако за децата е по-важна само външната привлекателност - големи и ярки цветя, то за по-големите деца трябва да се изберат такива видове, за които да се грижат заедно с възпитателите, като се включват в работата.

  • По-млада група.За най-малките ще бъде достатъчно да поставите 8-10 саксии в стаята. Желателно е всички те да са цъфтящи и да се различават по височина, размер и цвят на цветята. Например, можете да поставите няколко вида бегонии, иглика, хибискус.
  • Средна група.За по-големи бебета можете да увеличите броя на цветята до 12 броя. Сега е необходимо стайните растения в предучилищна образователна институция да имат още повече разлики, например във формата и размера на листата и структурата на стъблото. Подходящи са видове като традесканция или кливия. Децата ще могат да сравняват цветята по-подробно по външния им вид.

  • Старша група.Асортиментът на живо кътче на природата се разширява още повече и всяко дете трябва да има достъп до тях. На тази възраст възпитателите започват да показват основните правила за грижа за "зелените домашни любимци", а децата наблюдават и, ако е възможно, участват. Препоръчително е да се отглеждат 2-3 копия от един вид растение, така че децата ще могат да формират по-правилна представа за определено цвете.
  • Подготвителна група.На тази възраст децата в предучилищна възраст получават не само теоретични знания, но и практически знания. Под ръководството на възпитателите те могат да поливат цветя от малки лейки, да разрохкват почвата, да пръскат и избърсват повърхността на листата с влажна кърпа. Поради тази причина 2-3 копия от стайни растения в предучилищна образователна институция задължително трябва да имат големи листа, така че децата лесно да отстраняват праха от тях. Детето в предучилищна възраст вече може самостоятелно да определи кога да полива и пръска цвете, поема „под опеката“ на екземпляра, който най-много харесва и така развива чувство за отговорност.

Препоръки за избор на стайни растения в предучилищна образователна институция, в зависимост от интериора

За да развиете чувство за красота и добър вкус у децата, се препоръчва да изберете цветя, така че да се вписват хармонично в интериора на стаята. Важно е да се вземе предвид всичко - от тапицерията на мебелите и цветовете на стените до отделните декоративни елементи. Не забравяйте за дизайна на саксии, те могат да бъдат или обикновени, ярки цветове, или с орнаменти. Децата ще харесат декоративните керамични саксии.

Също толкова важно е правилно да позиционирате саксиите с растения. Трябва да се избягват нестабилни стойки за цветя; по време на активна игра децата могат да ги изпуснат и да се наранят. Най-добре е да поставите стайни растения в детската градина на первази на прозорците или на специално оборудвани рафтове, разположени по протежение на стените.

За оформяне на жив ъгъл са подходящи много цветове, по-долу са най-популярните видове, които не изискват специални грижи.

име

Характеристики на съдържанието

Аспидистра

Балсам

Хлорофитум

Спатифилиум

хибискус

Традесканция

Необходима е ярка светлина.

Температура на съдържанието: + 20-25 ° C през лятото, 3-4 градуса по-ниска през зимата. Поливането във фазата на активен растеж е обилно, умерено през зимата. Препоръчително е да пръскате цветята няколко пъти седмично.

Моминска коса

Слабо осветление, за предпочитане частична сянка.

Температура на съдържанието от +20°C до +25°C. Поливането е нежно и умерено, но редовно. Препоръчва се ежедневно пръскане.

Драцена граничи

Аспержи

Лоръл благородна

Необходима е ярка, но разсеяна светлина през светъл тюл.

Температура на съдържанието: през лятото + 18-21 ° C, през зимата 1-2 градуса по-ниска. Поливайте умерено, водата трябва да е леко топла и мека. Необходимо е редовно пръскане.

Узумбарска теменужка

Осветлението е интензивно и ярко.

Температура на съдържанието: + 20-25 ° C през лятото, + 16-19 ° C през зимата. Поливането е редовно. Влажността на въздуха е умерена, листата не понасят пръскане, затова се препоръчва да поставите широк съд с вода до цветето.

Щукова опашка

Осветлението е ярко, но дифузно.

Температура на съдържанието: + 18-25 ° C през лятото, + 14-16 ° C през зимата. Поливането е внимателно и умерено, оскъдно през зимата. Веднъж седмично се препоръчва да се избърсват листата с влажна гъба с фини пори или парче памучна вата.

Списък на растенията, които не трябва да се държат в дневния ъгъл на детската градина

Познавайки принципите на подбора на стайни растения в детската градина, можете да организирате красив и информативен жилищен ъгъл. Децата не само ще се запознаят с определени видове растения, но и ще се научат как да се грижат за тях. Те научават, че зелените домашни любимци, като хората, се нуждаят от грижи и внимание за тяхното благополучие.

Видеозаписи от дейности в кът за диви животни в детска градина