Обобщение на урока на 9 май в старша група. Резюме на класа "Ден на победата". Материали и оборудване

Ирина Синякова
"Парад на победата". Резюме на урока в старшата група, посветен на Деня на победата

Парад на победата

Цел: За затвърждаване на знанията на децата, че 9 май е Ден Победа... Да даде знания за това как съветските хора защитаваха родината си по време на Великата отечествена война, че не само армията, но и партизаните, сред които имаше деца, се вдигнаха в битка срещу нацистите. Спомнете си какви паметници напомнят на героите. Научете децата да отговарят правилно на въпросите, да бъдат внимателни към детайлите, обогатете личния опит на децата чрез реч със знания за заобикалящата ги среда, попълнете речника с различни думи, укрепете способността да изразяват мислите си в пълни изречения. Да възпитават у децата чувство на гордост за родината, за своя народ, уважение към ветераните от Великата отечествена война, желание да помагат и да се грижат за тях.

възпитател: Момчета, мислите, че има много или малко думи около нас? (Отговори на деца)... Ние сме заобиколени от огромно разнообразие от думи.

Предлагам ви да търсите сред многото думи "сладки думи". (Отговори на деца). (Бонбони, захар, ягоди, шоколад и др.)

Сега запомнете и наименувайте "Смешни думи". (Отговори на деца). (Партия, цирк, подаръци, смях, гъделичкане и др.)

Има тъжни думи. Какъв вид "тъжни думи"можеш да се обадиш (Отговори на деца). (Сълзи, болест, инжекция, раздяла и др.).

И има една ужасна дума - тази дума "война".

възпитател: Великата отечествена война продължи 4 дълги години. 9 май 1945г Войната свърши. Всяка година на този ден страната ни отбелязва празник.

Как се нарича? (Ден Победа)

Как да го празнуваме? (фойерверк, парад)

На 9 май в главния град на страната ни Москва и в много други градове, Парад на победата, полкове маршируват по Червения площад, войниците гонят крачка, военна техника се движи, демонстрирайки мощта и силата на страната ни, военни самолети летят над града. Хората поднасят цветя на гроба на Незнайния войн. В Новосибирск има и паметници от Втората световна война. Един от тях е паметникът на славата. Там също като вечен огън гори в Москва. Не угасва нито денем, нито нощем. Върху каменните страници са изписани имената на загиналите сибиряци през Втората световна война.

А вечер има фойерверки посветен на този велик ден... Първо започват да гърмят мощни залпове от оръдия, а след това в нощното небе на столицата пламват много ярки многоцветни светлини. Чуват се радостни викове от хора: "Ура! Победа! Победа.

Физическо възпитание

"Фойерверк"

Всичко беше тихо наоколо. Застанете прави, спуснете ръцете си.

И изведнъж - фойерверки! Фойерверк! Вдигнете ръцете си нагоре.

Ракетите блеснаха в небето. Размахайте пръстите си, размахайте ру-

И там, и тук! ками отгоре ляво-дясно.

Над площада, над покривите, Седни, изправи се, разтвори ръце

Вдигнете пръсти над празничната Москва (2-Zraza).

Извисяване по-високо

Фонтанът от светлини е жив.

На улицата, на улицата Лесно бягане на място.

Всички тичат щастливи

викайте: "Ура!", Вдигнете ръце, викайте "Ура!".

Възхищавайте се на пръстите на Фанинг, размахващи ру-

За празничната заря! ками отгоре ляво-дясно.

възпитател:

Момчета, колко от вас са видели фойерверките? Как отлитат светлините му? По кое време на деня обикновено се провеждат фойерверките и защо?

Отговорите на децата: вечер, защото е тъмно

Показване на илюстрация с изображение на фойерверки. (Определено ще нарисуваме фойерверки група)

възпитател: А сега ще играем. Разделени сме на два отбора

Имам герба и знамето на града-герой Москва

1 отбор за събиране на герба

2 отбора за събиране на знамето на града

1,2,3, започна

Браво, успяхте и за това ще дам на всеки звезда за спомен.

ден Победа Т... Белозеров

майски празник -

ден победи -

Празнува се от цялата страна.

Нашите дядовци носят

Бойни заповеди.

Пътят ги вика сутринта

Към тържественото парад,

И замислено от прага

Бабите ги гледат.

Бих искал вие и вашите родители да отидете до паметника на славата. Видяхме вечен огън. Зад Паметника има парк. Къде е изложена военната техника от Великата отечествена война. Има ли и "Катюша"... Отидох до Парад на площада... Ленин на 9 май.

Свързани публикации:

Празничен сценарий в старшата група за Деня на победатаОбщинска бюджетна предучилищна образователна институция "Детска градина № 3" от общоразвиващ тип на Владивосток ОДОБРЕН от ръководителя.

Реферат на ГКД за патриотично възпитание "Ние помним" за Деня на победата в старша групаЦел: да даде на децата представа за трудните години на Втората световна война; покажи всички трудности на това време; развиват чувство за патриотизъм, любов към родината. Приоритет.

Събития, посветени на Деня на победата "Правнуци на победата""Правнуци на победата" Цел: създаване на условия за обогатяване на децата със знания за Втората световна война въз основа на исторически факти, възпитаване на патриотизъм, чувства.

Сценарий за Деня на победата "Слънцето грее в Деня на победата"Сценарий на празника на 9 май в старша група "Слънцето грее в Деня на победата" Хореографски скеч "Началото на войната" Звучи забавна мелодия.

Сценарият на състезанието по четене, посветено на Деня на победата. 1 Водещ: Събрахме се, за да си припомним В.О.В., за хората, борили се за Родината, за щастието и свободата на нашата земя, за.

Сценарият на празника, посветен на Деня на победата на 9 май в логопедични групи.Задачи. 1 Затвърдете знанията на децата за смелостта и героизма на руския народ. Затвърдете знанията за хода на някои важни събития от историята на Русия.

Сценарий на празника, посветен на Деня на победата "Светлина на Великата победа!"Сценарий на празника на Деня на победата Водещ Деца! Днес се събрахме, за да отпразнуваме Деня на победата с цялата страна, с всички хора. нашите.

Елвира Габасова
Резюме на урока на тема: "Ден на победата"

Резюме на урока на тема: "Ден на победата"

Цел:

Да възпитава патриотизъм у децата, чувство на гордост за своя народ, уважение към ветераните от Великата отечествена война.

задачи:

Образователни:

Да се ​​затвърдят знанията на децата за Великата отечествена война, Деня на победата, за това как нашият народ защити родината си по време на Великата отечествена война;

да се систематизират знания за граничари, шофьори, пилоти, за полевата поща.

Разработване:

Стимулирайте развитието на любопитство, умствена и творческа активност.

Образование:

Възпитавайте уважение и признателност към защитниците на Родината,

чувство за другарство и взаимопомощ, дружелюбие.

поправителен:

Развитие на интелектуалните функции (мислене, внимание, въображение, памет, реч);

Планиран резултат:

1. Систематизиране на знанията за войната;

2. Възпитаване на чувство за гордост към нашия народ, уважение към защитниците на Родината ни;

3. Формиране на дружелюбие, другарство и взаимопомощ между децата.

Предварителна работа:

1. Създаване на презентация за деца за Втората световна война;

2. Закупуване на възпоменателни значки;

3. Аудиозапис на песни.

Работа с речник:

Запознаване с думите - граничар, пилот, полева поща, ветерани, почете паметта.

Да се ​​активират думите в речта на децата – приятелство, уважение, взаимопомощ, мир.

Материали и оборудване:

Флашкарта, интерактивна дъска, ватман, заготовки за звезди, топки, значки, музикален съпровод.

Напредък на събитието

I. Организационен момент:

Здравей, слънцето е златно, здравей, небето е синьо,

Здравей, свободен бриз, здравей, скъпи приятелю...

Момчета, кажете ми кое време на годината е?

Кой месец?

Знаете ли какви празници се празнуват през май?

II. Основната част от събитието:

Преди много време всички жители на страната ни, както стари, така и млади, се изправиха в защита на нашата Родина. Нашите дядовци и прадядовци са водили ожесточена война, воюваха в летните жеги и в зимните студове, в небето, на земята и по водата и извоюваха Победата в нея.

Много хора от различни военни професии са участвали във Великата отечествена война.

Момчета, какви военни професии познавате?

Как бихме се справили по време на войната без танкисти, граничари, шофьори, пилоти, санитари и много други? д-р ...

1. Гранични служители- служат на границата, охраняват и защитават нашата Русия както на суша, така и на вода. Те трябва да преодолеят много препятствия.

2. Военни шофьори- по време на войната, въпреки бомбардировките, мини, шофьори на камиони превозваха ранени, боеприпаси, храна.

3. Както вече ви казах, битките се водеха не само на суша и вода, но и във въздуха. И по време на войната не можеха без пилоти.

Пилотизащитаваха нашата родина отгоре, от небето. Те доставяха товари, храна и военни.

Пилотите трябва да бъдат смели, пъргави и точни, за да управляват самолета си, за да не се разбият.

4. Момчета, а у дома войниците чакаха своите роднини, роднини, много им липсваха, пишеха писма. Писмата помагаха на хората да общуват с близките си, да научават новини от фронта, защото преди нямаше телефони. И им доставях писма полева поща.

Физическо възпитание: "Като войници"

Момчетата станаха точно, вървяха като войници,

Наведете се наляво, надясно, опънете се на пръстите на краката.

Един е шут, двама е шут, отпочинал ли си приятелю?

Във войната толкова много хора от различни националности заедно защитиха нашата Родина и това им помогна да спечелят и да постигнат Победа.

Момчета, кажете ми какво им помогна да спечелят тази война?

Да, приятелство. И трябва да бъдете приятелски настроени, да си помагате, да се защитавате. И тогава можете да постигнете всичко.

В памет на загиналите войници във всички градове се издигат паметници, обелиски, а всяка година на 9 май гърмят празнични фойерверки.

Приготвил съм ви обелиск на ватман, а ще направим и празнична заря. За да направите това, трябва да вземете готови звезди, да ги прикрепите към тези красиви панделки и да кажете вашите желания.

Момчета, свършихте страхотна работа с нашата задача.

Винаги трябва да помним тези хора, които ни дадоха МИР.

Да почетем паметта им с едноминутно мълчание.

По това време човек трябва да стои неподвижно, спокойно и да слуша как сърцата ни бият.

Момчета, най-важното нещо на земята е мирът, яркото слънце, радостта, вашите усмивки и близките ви роднини.

III. Резюме на урока

Момчета, за какъв празник говорихме днес?

Хареса ли ви нашия урок днес?

Момчета, които харесаха нашия урок, нека ръкопляскаме.

И на мен много ви харесахте, всички участвахте активно.

Благодарим ви за участието и подкрепата.

IV. Заключение

А сега каня всички да излезем заедно и да пуснем фойерверки от балони в небето в чест на нашата Велика победа.

За да не забравите за този празник, искам да ви дам и значки, които изобразяват символа на нашата Победа.

Това завършва нашия урок.

Цел:Възпитаване на патриотичните чувства

задачи:

Образователни:

1. Да създаде у децата настроение на съпричастност към отминалите събития от Великата отечествена война.

2. Разширяване на представите, знанията на децата за Великата отечествена война, Деня на победата, използвайки ИКТ; насърчават уважението към подвига на нашите сънародници.

3. Да се ​​затвърдят уменията за речева дейност върху патриотичен материал; участват активно в диалога с възпитателя.

4. Продължете да учите как да създавате композиция, развивайки умения за съвместно творчество

Разработване:

Образователни:

1. Да възпитаваме уважение към паметта на ветераните от Втората световна война, любов към Родината.

2. Да възпитава творчески подход към изпълнението на работата, точност.

Предварителна работа:

1. Запознаване със събитията от Великата отечествена война чрез четене на книги, разглеждане на илюстрации.

2. Запомняне на стихотворения, песни за войната.

Материал за урока:

1. Слайдове с илюстрации за Великата отечествена война, проектор,

2.Схема на сгъване Предни букви на дъската, показалец.

3. Фронтално писмо.

4.Загатовка за композицията "Празнични фойерверки"

5. Пилоти, жилетки за всички, дамска чанта.

Ход на урока:

Военно слайдшоу

Тези, които отидоха за Родината, устояха и победиха ...

На онези, които завинаги, безименни, потънаха във фашистки плен.

Нашият урок е посветен на всички, които влязоха в безсмъртие и победиха.

възпитател:Момчета, за какъв празник се готви страната ни?

деца:Ден на победата

възпитател:Да, тази година нашият народ ще празнува 70 години от Великата Победа. Какъв е този празник, кой ще обясни?

възпитател:На този ден и радостта, и скръбта са близо. Радост - от победа, скръб и тъга - от спомените на загиналите на бойното поле. Няма семейство в Русия, което войната да е заобиколила. На този ден всяко семейство си спомня загиналите в тази война. И на 9 май те поздравяват ветераните от тази велика война.

За какво мислите, че нашите войници са дали живота си?

деца:За да няма повече война, за да живеят и учат децата спокойно.

възпитател:Имаше и кратки минути почивка по време на войната. Войниците пееха песни в почивка между битките. Катюша стана известна в цял свят

(Децата пеят един куплет от песента "Катюша")

възпитател:Вижте, деца, какво необичайно писмо имам. Как мислите, че се различава от съвременните букви?

деца:Тази буква е с триъгълна форма без рамка.

възпитател:Моли децата да си спомнят последователността на сгъване на това писмо според схемата. Децата сгъват предни хартиени букви.

Нека чуем едно такова писмо:

Скъпото ми семейство!

нощ. Светлината на свещ трепери.

Това не е първият път, когато си спомням

Как спите на топла печка.

В нашата малка стара хижа

Това в глухите гори се губи,

Спомням си поле, река,

Помня те отново и отново.

Моите братя и сестри са скъпи!

Утре пак ще се бия

За моето отечество, за Русия,

Какво е в тежка беда.

Ще събера кураж, сила,

Ще започна да разбивам враговете си,

За да не те заплашва нищо,

За да можеш да учиш и да живееш!

Физическа минута:

Изправихме се, момчета

Вървяха като войници.

Ляво, дясно наклонено

Прекъсване, двама удари.

Отпочинал ли си приятелю?

възпитател:Нашите спечелиха победата на висока цена. Вечна памет. Прието е да се почете паметта на всички загинали с едноминутно мълчание.

(Децата стават, минута мълчание)

Предлагам да подарим на нашите ветерани празнична заря.

Практическа част -Децата изпълняват композиция от фойерверки.

възпитател:

Буйни букети

Цъфти в небето

Като искри светлина

Венчелистчетата блестят

Мигащи астри

Синьо червено

Синьо, лилаво

Всеки път всичко е ново.

И под реката

Златен поток

Какво е?

Деца: Празнични фойерверки!

(презентация поздравява победата)

Изтегли:


Визуализация:

Обобщение на урока в старшата група "Поздрав за победата!"

Цел: Възпитаване на патриотичните чувства

задачи:

Образователни:

  1. Създайте у децата настроение на съпричастност към отминалите събития от Великата отечествена война.
  2. Разширете представите, знанията на децата за Великата отечествена война, Деня на победата, използвайки ИКТ; насърчават уважението към подвига на нашите сънародници.
  3. Да се ​​затвърдят уменията за речева дейност върху патриотичен материал; участват активно в диалога с възпитателя.
  4. Продължете да преподавате композиция, като същевременно развивате умения за съвместно творчество

Разработване:

Образователни:

1. Да възпитаваме уважение към паметта на ветераните от Втората световна война, любов към Родината.

2. Да възпитава творчески подход към изпълнението на работата, точност.

Предварителна работа:

  1. Запознаване със събитията от Великата отечествена война чрез четене на книги, разглеждане на илюстрации.
  2. Запомняне на стихотворения, песни за войната.

Материал за урока:

1. Слайдове с илюстрации за Великата отечествена война, проектор,

2.Схема на сгъване Предни букви на дъската, показалец.

3. Фронтално писмо.

4.Загатовка за композицията "Празнични фойерверки"

5. Пилоти, жилетки за всички, дамска чанта.

Ход на урока:

Военно слайдшоу

Тези, които отидоха за Родината, устояха и победиха ...

На онези, които завинаги, безименни, потънаха във фашистки плен.

Нашият урок е посветен на всички, които влязоха в безсмъртие и победиха.

възпитател: Момчета, за какъв празник се готви страната ни?

Деца: Ден на победата

възпитател: Да, тази година нашият народ ще празнува 70 години от Великата Победа. Какъв е този празник, кой ще обясни?

деца: 9 май е Денят на победата на нашия народ над германо-фашистките нашественици.

възпитател: На този ден и радостта, и скръбта са близо. Радост - от победа, скръб и тъга - от спомените на загиналите на бойното поле. Няма семейство в Русия, което войната да е заобиколила. На този ден всяко семейство си спомня загиналите в тази война. И на 9 май те поздравяват ветераните от тази велика война.

За какво мислите, че нашите войници са дали живота си?

деца: За да няма повече война, за да живеят и учат децата спокойно.

възпитател: Имаше и кратки минути почивка по време на войната. Войниците пееха песни в почивка между битките. Катюша стана известна в цял свят

(Децата пеят един куплет от песента "Катюша")

възпитател: Вижте, деца, какво необичайно писмо имам. Как мислите, че се различава от съвременните букви?

деца: Тази буква е с триъгълна форма без рамка.

възпитател: Моли децата да си спомнят последователността на сгъване на това писмо според схемата. Децата сгъват предни хартиени букви.

Нека чуем едно такова писмо:

Скъпото ми семейство!

нощ. Светлината на свещ трепери.

Това не е първият път, когато си спомням

Как спите на топла печка.

В нашата малка стара хижа

Това в глухите гори се губи,

Спомням си поле, река,

Помня те отново и отново.

Моите братя и сестри са скъпи!

Утре пак ще се бия

За моето отечество, за Русия,

Какво е в тежка беда.

Ще събера кураж, сила,

Ще започна да разбивам враговете си,

За да не те заплашва нищо,

За да можеш да учиш и да живееш!

Физическа минута:

Изправихме се, момчета

Вървяха като войници.

Ляво, дясно наклонено

Прекъсване, двама удари.

Отпочинал ли си приятелю?

възпитател: Нашите спечелиха победата на висока цена. Вечна памет. Прието е да се почете паметта на всички загинали с едноминутно мълчание.

(Децата стават, минута мълчание)

Предлагам да подарим на нашите ветерани празнична заря.

Практическа част -Децата изпълняват композиция от фойерверки.

възпитател:

Буйни букети

Цъфти в небето

Като искри светлина

Венчелистчетата блестят

Мигащи астри

Синьо червено

Синьо, лилаво

Всеки път всичко е ново.

И под реката

Златен поток

Какво е?

Деца: Празнични фойерверки!

(презентация поздравява победата)


Обяснете значението на думите, свързани с темата, работете върху запаметяването на важни дати;

Да възпитава уважение към по-старото поколение, към ветераните;

Развийте речта, продължете да работите за обогатяване на речника;

Да насърчава любовта към родината, уважението към историята на Русия;

Развийте креативността на учениците;

Активирайте познавателната дейност на учениците, развивайте уменията за самостоятелна работа;

Развийте способността за работа в екип;

Умейте да изразявате мислите си, аргументирайте своята гледна точка.

Планирани резултати:

. Учениците трябва да научат историята на произхода на празника, да си спомнят запомнящи се дати;

Да се ​​възпитава уважително отношение към старейшините, към ветераните.

Оборудване: Компютър, проектор, речник, снимка на родния град, списък с градове-герои, презентация по темата, таблица с важни дати ( см.), записи на песни от военните години, филмът "Сталинград", свещ.

Интердисциплинарни връзки : литература, история, музика.

По време на занятията

I. Org. Момент

II. Актуализиране

Встъпителен разговор:

учител:

Кое време на годината е извън прозореца? (пролет)

А какво означава изразът "червен ден от календара"? (Празник)

Празниците са различни: държавни и семейни, религиозни и градски. Например 8 март е национален празник, празнуваме го в цялата страна. Великден е религиозен празник, защото е свързан с църковния календар.

Но имаме празник, който е и държавен, и семеен. Това е празникът, който се нарича „празник със сълзи в очите“. Това е Денят на победата.

Какво знаете за този празник? Какво означава датата "9 май"? (Това е Денят на победата. На 9 май 1945 г. нашите войници спечелиха победа във войната срещу нацистите.)

III. Подготовка за възприемане на темата

учител:Страната ни преживя най-голямата трагедия – войната. Какво означава "война"? Как разбирате тази дума? (Ужас, смърт, страх, загуба, глад, сълзи, скръб)

Ето какво е казал за войната нашият велик писател Л. Толстой: „Войната е най-голямото нещастие, което човек е могъл да измисли“.

IV. Определяне на целите и задачите на урока

учител:Живеем в красива страна, в прекрасно време. Небето над страната ни е спокойно. И това е щастие, защото няма нищо по-лошо от войната в света! И ние живеем с вас, защото през онези далечни четиридесет години нашите дядовци и прадядовци, баби и прабаби са се жертвали.

Сега е наш дълг да помним това, да не забравяме онези ужасни години, когато милиони хора у нас демонстрираха невероятна сила, смелост и смелост, смелост и отчаяна храброст. Когато милиони хора отидоха на смърт, за да можем да живеем.

V. Обяснение на темата

учител: Днес ви предлагам да се разходите в миналото. Няма да е лесна разходка. Но ние имаме нужда от нея, за да можем сами да видим какво е война и какво ни струва победата.

Vi. Приложение

Работа с приложението:

  • Материал:изтегляне на презентация
  • таблица:гледайте приложението
  • Музика в презентацията:Шопен - ми минор прелюдия

Свири мелодията на валса „Училищен бал”.

учител: Беше лятото на 1941 г. На 21 юни гимназистите отпразнуваха матурите във всички училища в страната. Смях и щастие, мечти за прекрасно бъдеще, танци до сутринта, забавление. И внезапно! На разсъмване се чу зловещ звук ...

Запис на звуци от летящи самолети, експлозии.

На 22 юни 1941 г. фашистките нашественици нахлуват в родината ни. Войната започна. Хиляди момчета и момичета тръгнаха на война направо от бала.

Започва попълването на таблицата ( см. )

Можете да стартирате таблицата на интерактивна бяла дъска.

Прозвучава откъс от песента „Свещена война”.

Първи поеха удара защитниците на граничния град Брест.

Имената на градовете се записват на отделен лист. Списъкът се актуализира с напредването на разговора. Списък с име "Градове-герои"

За подвига на войниците, служили в Брестската крепост, са написани много стихотворения, все още се снимат филми. Поетът С. Щипачев пише в памет на онези, които първи закърмиха Родината.


1) Работа с речник :

На дъската са изписани думите: германски фашистки нашественици, Великата отечествена война, страна, Родина, Отечество.

въпроси:

... Защо войната се нарича Отечествена война? (Хората защитаваха Отечеството)

... Какво означава Отечество? (Родина, Родина)

... Кои са германските фашистки нашественици? Какво искаха? (Това са фашистите, които искаха да поробят народа ни, да го накарат да работи за себе си. Те не признаха никого освен собствената си нация).

... Как разбирате израза „Град-герой“? (Градът, известен с героичната си отбрана във Великата отечествена война).

Продължение на разговора:

учител:Нашите войници се биеха на живот и смърт. Но нацистите бяха добре подготвени за войната, имаха повече оръжия, повече войници. Въпреки отчаяната съпротива, нашите войски се оттегляха все повече и повече.

Фашистите разчитаха на бърза победа. Те започнаха да атакуват в три посоки наведнъж: към Киев, към Москва и Ленинград, към градовете край Черно море.

2) Разговор:

... Защо мислите, че нацистите се стремят незабавно да превземат Москва? (Това е главният град на нашата страна, столицата на щата)

... Как се казва сега град Ленинград? (Санкт Петербург)

... Защо фашистите искаха да отсекат пътя към Черно море? (Искахме да унищожим флота)

Продължение на разговора:

Но не можехме да позволим на фашистите да обикалят по улиците на столицата ни. И всички, млади и стари, се изправиха в защита на Москва. През септември 1941 г., когато нашествениците вече са се приближили до Москва, из цялата страна се разнасят думите на командира В. Клочков: "Русия е велика, но няма къде да отстъпим. Москва е отзад!" Ние го защитихме.

Откъс от песента "Марш на защитниците на Москва"

Нацистите също не можаха да победят Ленинград. И за дълги 871 дни те оковаха града в пръстен от блокада.

3) Работа с таблица и речник:

Блокадата е изолирането на един град, за да бъде откъснат от света.

Продължение на разговора:

А по бреговете на Черно море избухнаха кървави битки за всяко парче земя, за всеки кораб. В тази серия има много градове, които дадоха значителен принос за бъдещата победа: Керч и Севастопол, Одеса и Новоросийск.

През 1943 г. настъпва повратен момент. И всичко започна със Сталинградската битка. За първи път съветските войски успяха да спечелят толкова значима победа.

Попълване на списъка "Градове-герои" и таблицата с важни дати

Битката при Сталинград е най-голямата сухопътна битка в историята на човечеството. В тази битка загинаха около 2 милиона души. Но това беше нашата победа. И оттогава 2 февруари се чества като Ден на военната слава на Русия.

Прожекция на откъс от филма "Сталинград"

... Как се казва сега град Сталинград? (Волгоград)

... Какви филми за войната сте гледали?

Продължение на разговора:

От този момент нататък започва победоносното настъпление на нашите войски по всички фронтове. Фашистите започнаха да се оттеглят към границите и тогава нашите войници прокараха тези завоеватели през градовете на Европа, освобождавайки ги от фашистите.

Прозвучава откъс от песента „Пътят към Берлин“.

И тогава дойде пролетта на 1945 г. Нашите войници прогониха нацистите чак до Берлин. Нашето знаме се издигна над главната сграда на нацистите - над Райхстага. На 9 май 1945 г. е обявена Победата!

Хората приветстваха първия ден на мира с ликуване. Всички излязоха на улицата. Непознати се прегръщаха и поздравяваха. Плакахме от щастие.

А в полунощ в Москва избухнаха фойерверки. 30 залпа от 1000 оръдия обявиха на света, че най-кървавата и брутална война в света е приключила. И завърши с нашата Победа!

Звучи откъс от песента "Майски валс".

Учителят пали свещ. (Ако се изисква от мерките за безопасност, тогава можете да използвате пързалката с Вечния огън)

учител:Вижте тази свещ. Как изглежда огънят? Какво представлява?


Има огън, който символизира паметта. Вижте снимката "Гробницата на Незнайния войн в Москва". Близо до този гроб винаги гори огън. И всеки ден се подрежда Почетният караул. И постът се казва "Пост No1". Той е най-важният и най-почетният.

... Откъде идва това име: Гробницата на незнайния войник?

... Защо огънят винаги гори близо до такива гробове?

... Защо до тези гробове винаги има свежи цветя?

... Има ли гроб на неизвестен войник в нашия град?

... Какви паметници са издигнати в нашия град в чест на великата Победа?

... Какво означава надписът „Твоят подвиг е вечен“?

Повече от 20 милиона съветски хора загинаха по време на войната. Никога няма да забравим онези, които защитиха Родината ни в тези ужасни дни. В памет на всички загинали ви моля да се изправите. Нека почетем паметта им с едноминутно мълчание.

Метрономът звучи

учител:Оттогава са изминали 69 години. Малко са останали хора, които са воювали, живели и работили в тила. Това са нашите ветерани. Те са герои. На тях дължим факта, че живеем спокойно и щастливо в такава красива страна. Те спечелиха нашата свобода.

Свири се песента „Ден на победата“.

VII. Закрепване на темата. Блиц анкета

въпроси:

1) Кои са важните дати на Великата отечествена война

2) За какво се присъжда титлата „Град-герой“?

3) Избройте тези градове.

4) Кои улици в нашия град са кръстени в чест на Победата? Какви паметници са издигнати?

Откъс от песента "Да се ​​поклоним пред онези велики години"

VIII. Отражение

... Какво ново научихте в днешния урок?

... Как поздравявате нашите ветерани?

IX. Домашна работа

1) Допълнете списъка с градове-герои.

2) Научете стихотворение за войната.

3) Творческа дейност: Напишете писмо до непознатия войник.

GBPOU RO "ShPK"

Резюме на извънкласни дейности по темата:

"Ден на победата"

Изпълнява ученик от "ШПК" група 3 "Г"

Специалности 050148

"Педагогика на допълнителното образование"

Шумова Кристина Викторовна

Снежкова Т.В. _____________________

Клас____________

Тема на извънкласната дейност: "Ден на победата."

Цел : Да формира у децата чувство за патриотизъм, любов към Родината, към войниците - герои, защитили родината си.

Задачи:

Разработване:

    развиват интерес към изучаването на историята на своята страна, патриотични чувства;

    развиват музикални способности.

Образователни:

    да дават идеи за героите от войната, за това как народът почита паметта им: в чест на героите те съчиняват стихове, песни, издигат паметници;

    да се изяснят и разширят представите на децата за Великата отечествена война

война, защитниците на страната по време на войната, за Деня на победата, въз основа на

запознаване с видеоклипа от времето на Великата отечествена война;

    да формират мнение за недопустимостта на повторение на войната.

ОБРАЗОВАТЕЛНО:

    да култивира емоционално положително отношение към войниците герои;

    насърчаване на уважение към паметта на загиналите герои, грижовно отношение към ветераните и участниците във Великата отечествена война;

    възпитават чувство за патриотизъм.

метасубект:

1. активно използване на речеви средства и средства на информационните и комуникационни технологии (наричани по-нататък - ИКТ) за решаване на комуникационни и познавателни задачи;

2. готовност за изслушване на събеседника и провеждане на диалог; готовност

признават възможността за различни гледни точки и

правата на всеки да има свои собствени; изразете мнението си и аргументирайте своето

гледна точка и оценка на събитията;

3. формиране на първоначални представи за ролята на музиката в живота на човека, нейната роля в духовното и нравственото развитие на личността;

4.формирането на основите на музикалната култура, в т.ч

въз основа на материала на музикалната култура на родния край, развитието

художествен вкус и интерес към музикалното изкуство и

музикална дейност;

5. способност да възприемат музиката и да изразяват отношението си към музикално произведение;

Лично:

    формиране на холистичен, социално ориентиран поглед

към света в неговото органично единство и разнообразие на природата,

народи, култури и религии;

    приемане и развитие на социалната роля на ученика, развитие

мотиви на учебната дейност и формирането на личностни

смисъл на преподаването;

3.формиране на естетически потребности, ценности и чувства

4.развиване на етични чувства, доброжелателност и

емоционална и морална отзивчивост, разбиране и съпричастност към чувствата на другите хора;

Методи на преподаване:

глаголен

Визуално

Практичен

Оборудване за урок: TSO

литература:

Ход на урока:

Какъв празник е? (Ден на победата)

Великата отечествена война от 1941-1945 г. е най-важният героичен период в историята на нашето Отечество. Нацистите възнамеряваха да унищожат руснаците като единен народ, да унищожат вековните традиции на руската култура.

И така, призори на 22 юни 1941 г., нацистка Германия предателски нападна Съветския съюз. Вражески самолети нанасят удари по летища, железопътни възли, военноморски бази и много градове. Съветските войски показаха изключителна смелост и смелост, но силите бяха неравни, тъй като Германия беше много добре подготвена за война.

И кой беше главнокомандващият на фашистката армия? (Адолф Гитлер)

И кой беше главнокомандващият на съветските войски? (И. В. Сталин)

За кратко време германските войски завзеха голяма територия на СССР. Нашите хора обаче не се отказаха, а работеха и се бориха под мотото: „„ Всичко за фронта! Всичко за победата!". Пехотинци и артилеристи, танкисти и летци, моряци и сигналисти - войници от много специалности се бориха и спечелиха войната. Земеделските работници снабдяват армията с храна, а индустрията – със суровини. Учени и дизайнери създадоха образци на оръжия и военна техника, които превъзхождаха оборудването на врага.

И само благодарение на непоколебимостта и смелостта на нашия народ, страната ни спечели победа.

През 1945 г. е извършена последната Берлинска операция от Великата отечествена война. На 8 май хитлеристкото върховно командване подписва акта за безусловна капитулация на Германия, а на 9 май е обявен за общонационален Ден на победата.

Нашите платиха висока цена за тази победа. Броят на жертвите във войната е над 20 милиона.

На 9 май отбелязваме велик и радостен празник - Деня на победата. Преди 69 години, на 22 юни 1941 г., нацистите атакуват родината ни. И не само армията, но и целият народ, цялата страна се изправи в защита на нашата Родина.

деца:

Този ден е специален, добре дошли.

Слънцето грее ярко горе.

Денят на победата е дългоочакван празник

Празнува се у нас.

Но той е особено скъп за ветераните,

Сълзи от радост и болка в очите им.

Няма как да се лекуват душевни рани

И цветята треперят в ръцете им.

Презентация: (Ден на победата!)

Днес ще бъде ден на спомени

А в сърцето е тясно от възвишени думи.

Днес ще бъде ден на напомняния

За подвига и доблестта на отците.

През лятото на 1941 г. в 4 часа сутринта, когато всички хора спяха, тежък трясък удари земята. Стените се разклатиха и от тавана падна мазилка. На улицата снаряди избухнаха навсякъде.

война! — извика някой.

Войната е, другари, война!... (Б. Василиев "Не е в списъците")

(Обърнете внимание на екрана)

ВОЙНИ ПЪЛЗКИ (кадри 2-7)

Говорете по време на шоуто. (2 слайд) Беше тежко, жестоко време. (3-4 слайд) Враговете нападнаха неочаквано и започнаха да бомбардират мирни градове. (5 слайд) Сгради рухнаха, цивилни загинаха. (6, 7, 8 слайда) Войниците отидоха на фронта да защитават страната ни, нашия народ.

дете:

Тъжни върби се навели към езерото

Луната се носи над реката

Там, на границата, стоеше охрана

През нощта боецът е млад.

В мъглата растяха черни сенки

Облакът в небето е тъмен

Първият снаряд избухна в далечината -

Така започна войната.

Ожесточени битки се водеха от всички: пехотинци, артилеристи, танкисти, летци. А тези, които останаха в тила, работеха във фабрики. Правеха снаряди, танкове, ракетни установки. На машините работеха жени и дори ученици. Хората работеха, докато можеха да стоят. И когато нямаше сили да се приберат, оставаха тук, във фабриката, до сутринта, за да подновят работа сутринта. Децата помогнаха на възрастните. Гасеха огньове, стояха на опашки за хляб, който се даваше на специални карти, гледаха болни.

Деца: Снегът се въртеше и всичко наоколо беше бомбардирано.

Тогава имаше жестока война.

Защитниците на фашистите победиха

За да стане братската земя спокойна.

По време на войната войниците защитаваха града,

Бихме могли да живеем в нашата родина.

Те дадоха живота си за теб и мен,

За да няма повече война в света.

Учител: Нашата армия и всички хора спечелиха Великата отечествена война.

Видеоклип "За тази пролет ..."

Пътят към победата беше много дълъг и труден. И сега нашият народ празнува годишнината от победата над нацистка Германия.

Реб-к: Победа! Победа!

Новината се разпространява в цялата страна.

Край на изпитанията и неприятностите,

Краят на тази ужасна война!

Тихо момчета, минута мълчание

Ще почетем паметта на героите,

На сутринта срещнаха слънцето,

Нашите връстници са почти.

Сред нас няма такива

Който отиде на фронта и никога не се върна.

Да си спомним през вековете, през годините

За тези, които никога повече няма да дойдат.

Да си припомним!

МИНУТА ТИШИНА (Тъжна музика)

Какъв според вас трябва да бъде защитникът на Родината ни? (Отговор на децата) Разбира се, защитниците трябва да са смели, сръчни, силни, дисциплинирани и умни, така че сега ще видим колко сте умен.

"Познайте военната професия"

И така, в армията има много бойни специалности. Нека си припомним някои от тях.

А сега ви каня да познаете по малките стихотворения, които прочетох, какви военни специалности са.

Здравейте! .. "" Юпитер? "" - "" Диамант!"

Едва ли се чувате!...

С бой окупирахме селото.

А ти как си? Здравейте ... Здравейте ... (телефонист или радист)

Защо ръмжиш като мечка?

Остава дреболия за търпение!

И раната ти е толкова лека

Това със сигурност ще оздравее! (медицинска сестра)

Пехотата е тук, а танковете са тук.

Летете до целта за седем минути.

Бойният ред е ясен!

Врагът няма да ни остави! (пилот)

Моят верен приятел - моят хоросан -

Не му омръзва да бие фашистите.

Врагът трепери в светлината на мините

Той няма да защити своя Берлин! (минохвъргач)

Катарама блести на колана

И блести отдалече.

Раирана риза

Жилетката се нарича.

Мрачно в морето-океан,

Тук-там вълните танцуват

Корабите вървят в мъглата

Земята ни е охранявана. (моряк)

Това са само няколко специалности, но в армията има много. Цели полкове, дивизии, кораби за героизъм през Втората световна война са наградени с военни ордени, получават почетни звания.

Славен празник - Ден на победата,

И пролетта цъфти наоколо.

Живеем под мирно небе

Децата спят спокойно.

Само момчетата трябва да знаят

Това, когато имаше война

Войници на нашата родина

Защитена от врага.

Сякаш мините бяха взривени,

Трябва да знаем и помним.

Как се биеха с фашистите,

Че нямаше война.

Как обичаха родината си

И те смело тръгнаха в атака,

За да сме щастливи

И наоколо растяха цветя

В един радостен, пролетен и прекрасен ден

Нашите песни за родината, за света.

Нека никога повече няма да има война!

И нека цветята цъфтят за радост на хората!

Войната завършва с победа на 9 май 1945 г. И в чест на този празник, в чест на героите, защитниците на нашата родина на този ден във всички градове на Русия има празничен парад, а вечерта винаги има фойерверки. И хората никога не забравят онези, които дадоха живота си за нас, за нашето мирно небе. Погледнете екрана и ще видите как протича празничният парад.

Видео клип "ПРАЗДНИЧНОГО ПАРАДА"

Дете: Да си спомним подвига на нашия народ,

Войник убит в огнена битка.

С победата те донесоха свободата,

Спасяването на света в брутална война.

Учител: Този празник е включен във всеки дом

И радостта за хората идва с него.

Поздравяваме ви за страхотен ден

Честит ден на нашата слава - Честит ден на победата!

Учене на песен:

Детски хор Words - Служи на Русия


И знамената шумят гордо.
Бойни и лични, една съдба
Ние сме свързани с теб, приятелю.






В безстрашието на атаките спасихме руското знаме,
И дома, и нашите песни.
И ако дойдат неприятности, тогава ние сме себе си
Ще защитим нашата родина, приятелю.

Ти и аз сме предназначени да служим на Русия,
Служи на Русия, невероятна страна,
Където новото слънце изгрява в синьото небе.
Руските войски маршируват рамо до рамо
И дори военният път да не е лесен,
Ще служим на Русия с вяра и правда.

Рафтовете са като стена, поддържат красиво линията
И цяла Русия е с нас.
И той, и ти, и аз сме армейско семейство,
И затова сме силни, приятелю.

Ти и аз сме предназначени да служим на Русия,
Служи на Русия, невероятна страна,
Където новото слънце изгрява в синьото небе.
Руските войски маршируват рамо до рамо
И дори военният път да не е лесен,
Ще служим на Русия с вяра и правда.

Обобщаване: въпроси на учителя по този материал.